Ruime meerderheid wil flinke verlaging defensie-uitgaven Akkoord zonder verplichtingen FOTO'S O.65 2 Vertrouwen in politiek nauwelijks gewijzigd IEUWO Positie Antillianen niet rooskleurig Crisis Vervoersbond voorlopig bezworen Ritzen positief over adoptieplan ondernemers De Koning pleit voor uitstel wet euthanasie 2 BINNENLAND £eidóe@ou4ont MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 3 Vuurwerk verwondt vrouw aan gezicht HELMOND Een 50-jarige Helmondse vrouw is zater dagmiddag ernstig gewond ad geraakt toen een stuk vuur- en werk vlak voor haar gezicht jj. ontplofte. r I Ze is overgebracht naar een f i ziekenhuis. Het stuk vuur- de werk werd naar haar gegooid an door drie jongens van 12, 13 lig en 16 jaar. Tegen hen is pro- rt. ces verbaal opgemaakt, in vrouw was poolshoogte gaan nemen nemen in de ëe i brandgang achter haar wo- ning. De jongens hadden en daar al vaker vuurwerk af- gestoken. Transseksuelen niet geaccepteerd op werk DEN HAAG Een normaal arbeidsle ven is voor de meeste mensen die van geslacht veranderen, niet weggelegd. Psycholoog A. Verschoor van het Am sterdamse VU-ziekenhuis zei gister avond in VARA's Achter het Nieuws dat van alle mensen die zich aanmelden voor een verandering van de sekse, 55 procent geen baan heeft. Van de andere 45 procent die wel een baan heeft, verliest meer dan de helft zijn werk tijdens of na het verande ringsproces. Bij deze cijfers gaat het uitsluitend om van oorsprong mannen. Volgens Ver schoor worden transseksuelen op het werk beschouwd als „outcasts" en als ,,te gek om te werken". AMC wil centrum voor aids-onderzoek AMSTERDAM Het Academisch Me disch Centrum (AMC) in Amsterdam wil een centrum voor klinisch aids-onderzoek gaan opzetten. Subsidie daarvoor is vorige maand aangevraagd bij het ministerie van WVC. Volgens een woordvoerder van het AMC komen er de laatste tijd steeds meer mogelijke aids-medicijnen bij. „Daarom be staat groeiende behoefte aan een centrum waar die medicijnen beproefd kunnen worden", aldus de woordvoerder. Het AMC zou in aanmerking moeten komen voor zo'n centrum omdat „wij alle facilitei ten en deskundigen al in huis hebben". In het centrum zouden naast laboratorium- en dier-experimenteel onderzoek ook mid delen worden uitgetest op aids-patiënten en dragers van het virus. Rustige demonstratie tegen NAVO-vloot AMSTERDAM De demonstratie die zaterdagmiddag in Amsterdam is gehouden tegen het bezoek van het permanente NAVO-eskader voor de Atlantische Oceaan „Sta- navforlant" is rustig verlogen. Wethouder Jonker gaf een toelich ting op het gemeentelijk standpunt op het vlootbezoek. Amsterdam heeft ernstige bezwaren tegen de mogelijke aanwezigheid van kern wapens aan boord van de oorlogs schepen. Zolang die aanwezigheid echter niet zeker is, gaat het ge meentebestuur ervan uit dat het kernwapenvrije karakter van Am sterdam wordt gerespecteerd. De actievoerders waren er zeker van dat het standpunt is genegeerd. DEN HAAG Het vertrouwen van de burgers in de Neder landse politiek is de laatste tien jaar ongeveer gelijk gebleven, zo wijst een enquête van het onderzoeksbureau Inter/View uit. Van alle ondervraagden zegt 26 procent sinds 1980 méér ver trouwen te hebben gekregen in de politiek." Als reden hiervoor worden vooral de bezuinigingen van de afgelopen jaren en de zakelijke opstelling van de partijen gegeven. Bijna een derde (29 procent) van de ondervraagden heeft minder vertrouwen in de politiek dan tien jaar geleden. Dit komt vooral door de mindere kwaliteit van de politici en tevens de bezuinigingen. Een grote minderheid (45 procent) vindt dat zijn of haar ver trouwen in het politieke bedrijf niet groter en niet kleiner is ge worden in de jaren tachtig. Per saldo is het het vertrouwen in de politiek met drie procent dus licht gedaald. Vooral onder aan hangers van de PvdA is het vertrouwen tanende. Onder CDA'ers en VVD'ers is het juist gestegen. Griepvaccin helpt tegen Shanghai-virus ROTTERDAM Mensen die zich heb ben laten vaccineren tegen griep, zullen ih elk geval geen last hebben van het eerste virus dat dit winterseizoen is ge lokaliseerd. Het virus blijkt zeer nauw verwant aan het Shanghai-virus dat in het vaccin zit,; zo heeft viroloog prof.dr. N. Masurel za terdag meegedeeld. Masurel, hoofd van het Nationaal Influenzacentrum in Rot terdam, benadrukt dat dit Tifet betekent dat gevaccineerde mensen de rest ^an de winter van griep gevrijwaard zijn. „Dit is nog maar het begin van het,sei zoen. We weten niet hoe het uitpakt; er; kunnen altijd nog andere virussgpjop duiken", aldus Masurel. N VANDAAG^ IN HET VJ HILVERSUM Bijna i driekwart van de Neder landers vindt dat er de komende vier jaar mini maal 5 procent moet wor den bezuinigd op de de fensie-uitgaven. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek dat in opdracht van de V ARA-actualiteitenru- briek Achter het Nieuws is gedaan door het Buro Inter/View. Van de ondervraagden zei 72 procent voor een korting van minimaal 5 procent op het de fensiebudget te zijn. Onderzoe ker Maurice de Hond noemde het in een toelichting opval lend dat het landelijk percen tage overeenkomt met de opi nie van de CD A-kiezers. Van hen wil 70 procent die bezuini gingen. Bij de PvdA is 83 pro cent ervoor. Ook van de VVD- aanhang is een ruime meer derheid voor: 61 procent. Minister Ter Beek van defen sie meent dat alles erop wijst dat de komende jaren in Oost en West-Europa minder aan bewapening wordt uitgegeven. Ook in ons land zal de komen de jaren vermoedelijk op de fensie bezuinigd worden, maar Ter Beek wilde geen harde uitspraken doen. Volgens de bewindsman is het duidelijk dat de meeste Neder landers menen dat het vijands beeld ten opzichte van Oost- Europa niet of nauwelijks meer bestaat. „De aansporing die uit de enquête blijkt, is zonneklaar". Volgens Ter Beek gaat het echter niet alleen om de hoog te van defensiebezuinigingen, maar moet de discussie de ko mende jaren vooral gaan om de inrichting van het veilig heidsbeleid in Europa. Hij meende ook dat Nederland eind deze maand in Brussel van zich moet laten horen als daar gepraat wordt over ver mindering van Amerikaanse troepen in NAVO-landen. „Daar moet Nederland niet achter in de rij komen te staan", aldus Ter Beek. Bram Stemerdink, defensie specialist van de PvdA pleitte zaterdag voor VAR A's Rooie Haan voor ingrijpende voor stellen tot wapenverminde ring. De defensie-uitgaven van Nederland kunnen volgens Stemerdink in het jaar 2000 zeker met een kwart tot de helft van de huidige inspan ning zijn gedaald. Stemerdink, minister van defensie onder Den Uyl, zei vooral te denken aan bezuinigingen op mate rieel. Zo moet het mes „fors in de landmacht worden gezet, de luchtmacht zou het alleen nog maar met vliegtuigen moeten stellen en de marine alleen met oppervlakteschepen". Oud-defensieminister Van Eekelen vindt vermindering van ons defensiebudget echter nogal voorbarig. „Want je moet je kruit droog houden. Er kunnen nog allerlei ongunsti ge ontwikkelingen in het Oos ten optreden en de militaire capaciteit van de Sovjetunie is eigenlijk nog helemaal niet verminderd, afgezien van en kele eenzijdige verbeterin gen". Van Eekelen vindt dat de on derhandelingen in Wenen, het streven naar gelijke plafonds op de belangrijkste categorieën wapens, pas over een jaar re sultaat zullen opleveren. „Maar dan zal het nog zeker vier a vijf jaar duren voordat die resultaten echt in praktijk zijn gebracht. In elk geval tot die tijd moet het Westen zijn capaciteit op peil houden. Want het doel is juist om de Russische overmacht te ver minderen. Als wij intussen zelf al aan het verminderen zijn gegaan, dan is onze veilig- heidssituatie natuurlijk niet wezenlijk verbeterd". Schip op weg Alleen de zondagochtend is geschikt voor het vervoer over de weg van dit soort grote trans porten. Dus werd dit jacht, gebouwd door de firma Jongert, gisteren noodgedwongen even op wielen gezet. De sluis bij Medemblik was na melijk te klein voor het schip, dat 33,40 lang is en 130.000 kilo weegt. GEMEENSCHAPPELIJK BELEIDSKADER: DEN HAAG Het 'ge meenschappelijk beleids kader' waarover kabinet, werkgevers en werkne mers het vrijdagavond na bijna zes uur vergaderen eens werden, staat bol van de aanbevelingen en uit gangspunten. Daaraan zouden bedrijven en vak bonden zich moeten hou den bij de cao-onderhan delingen die de komende maanden van start gaan. ot Met de nadruk op 'zou den'. Want de afspraken s- bevatten geen enkele ver- 1- plichting voor werkgevers en werknemers. De belangrijkste winst is dat ambtenaren en trendvolgers langzamerhand een werkelijk vrije onderhandelingsruimte krijgen ten opzichte van het kabinet. Uiteraard zal de rege ring altijd een bepaald start- n bod doen, zoals de recente loonruimte van 2,5%. Maar net t als in het bedrijfsleven is een I gunstigere uitkomst mogelijk. Woensdag zal blijken wat de waarde van het beleidskader is is, als de ambtenarencentrales ïr bij minister Dales (binnen landse zaken) op bezoek ko men. Donderdag volgt op- ej. nieuw een spannend moment. De metaalwerkgevers komen dan met hun loonbod voor de et cao-onderhandelingen, a- De vakbonden hebben inmid- r- dels laten weten niets aan hun soms hoog lijkende looneisen te veranderen. De Industrie- te bond FNV, de 'trendsetter' in n cao-land, gaat dus gewoon van I een looneis van 4% uit, waarbij nog 2% komt voor scholing- en werkgelegenheidsmaatregelen. Ie Verouderd De bond kan dit ook gemak- i kelijk doen. Er is immers geen sprake van een centraal of so ciaal akkoord. Deze verouder- j de benaming wekt zowel bij j ondernemers als vakbonden I de nodige wrevel omdat geen j van de partijen zich wenst te e 1 binden aan afspraken die op centraal niveau zijn gemaakt. In Lubberiaans taalgebruik is dus voor 'gemeenschappelijk beleidskader' gekozen waarin geen maximum wordt ge noemd voor loonstijgingen. Al les draait om een „beheerste loonkostenontwikkeling", die „essentieel" is om „goede voorwaarden te scheppen voor een sterkere groei van werk gelegenheid, grotere investe ringsplannen en behoud of verbetering van concurrentie posities". Voor ambtenaren en trendvolgers ontstaat een „overeenkomstige ruimte" als aan deze voorwaarden wordt voldaan. Opvallend is dat er met geen woord meer wordt gerept over loonmatiging. Daarvoor is de vakbeweging allergisch in een tijd waarin de bedrijfswinsten almaar groeien, mede doordat de werknemers in de jaren tachtig bereid zijn geweest met minder loonstijging genoegen te nemen. Daarna volgt in veertien kantjes een lange reeks aanbevelingen voor de herverdeling van werk, die tot meer banen moet leiden, on derwijs en scholing, de positie van vrouwen en minderheden op de arbeidsmarkt en de be strijding van langdurige werk loosheid. Hiermee rekening houdend moet dus op het ni veau van de cao-onderhande lingen worden uitgemaakt wat een beheerste loonkostenont wikkeling is. „Wij hebben het pad geplaveid, de loper uitge legd", zei FNV-voorzitter Ste kelenburg tegen middernacht. Politiek Het beleidskader is wél pure politiek. Wat de Tweede Ka mer niet is gelukt, lukte de so ciale partners wel. Naast de vrije onderhandelingsruimte voor de ambtenaren wordt de beperking van het reiskosten forfait (belastingaftrek woon werkverkeer) vier maanden uitgesteld, krijgen de uitkerin gen een extraatje van 140 mil joen gulden (45 gulden per persoon) en komt er enige spoed in een een onderzoek naar een fiscaal aantrekkelijke winstdelingsregeling voor werknemers. Het wekt dan ook geen verbazing dat de fractie van Groen Links het kabinet om opheldering zal vragen. Groen-Linkswoord- voerder en oud-vakbondsman Rosenmöller wil weten of de functie van het parlement wat het inkomensbeleid betreft is uitgehold. Dat kan nog een ui terste interessante discussie worden. Vooral als de coalitie partners CDA en PvdA die op z'n zachtst gezegd uiterst positief op het beleidskader re ageerden min of meer wor den gedwongen een uitspraak over Rosenmöllers klacht te doen. ROB SEBES Brand in hotel AMSTERDAM Een brandende container met vuil naast de ingang van het Jolly Carlton hotel in Amsterdam heeft zaterdagochtend in alle vroegte voor enige opschudding gezorgd. Het vuur sloeg over naar de kantoorruimte van het hotel. Vanwege de enorme rookontwikkeling moesten de dertig gasten uit voorzorg worden geëvacueerd. Het hotel had juist een ingrij pende verbouwing ondergaan en was na maan den dicht te zijn geweest net weer één dag open. Drie mensen moesten met ademhalings moeilijkheden naar het ziekenhuis worden ge bracht. AMSTERDAM De pro blemen van Antillianen die in Nederland wonen, worden onderschat. De verwachtingen die Neder landers van de Antillia nen hebben en de Antil lianen van de mogelijkhe den die Nederland hen kan bieden, zijn te hoog en leiden tot teleurstellin gen aan beide kanten. Tot die conclusie komen on derzoekers van het Antropolo gisch Sociologisch Centrum van de Universiteit van Am sterdam in hun rapport „An dere Antillianen; carrières van laaggeschoolde Antilliaanse jongeren in een grote stad". Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van het mi nisterie van wvc en richtte zich met name op de leeftijds groep van 15 tot 30 jaar. In Nederland wonen ongeveer 40.000 Antillianen, waarvan 15 procent in Amsterdam. Ze zijn door de jaren heen beschouwd als een groep zonder proble men die naadloos in het Ne derlandse denk- en leefpa troon is in te passen. De wer kelijkheid is met name voor de mannen minder rooskleurig, aldus de onderzoekers. Vooral de laatste vijf jaar zijn onder andere als gevolg van het afnemen van de werkgele genheid in de olieraffinaderij en veel jonge Antillianen naar Nederland gekomen. Het gaat over het algemeen om laag ge schoolde jongeren die hier een betere opleiding willen volgen. Het blijkt echter dat hun op leidingsniveau niet aansluit op het onderwijssysteem hier, waardoor zij studies voortijdig afbreken, gedemotiveerd ra ken en er hoogstens in slagen om tijdelijke banen te vinden. Verder schiet hun kennis van het Nederlands te kort omdat op de Antillen overwegend Papiaments wordt gesproken. In Nederland worden zij aan gezien voor laaggeschoolde Su- rinamers en doorverwezen naar instellingen die door Su- rinamers worden gedomi- Provinciebestuur eens met maatregelen Gist (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Gedeputeerde Van der Vlist is niet gelukkig met de situatie dat de Zuidhol landse inspecteur voor de volksgezondheid nu bij de offi cier van justitie aan de bel trekt. „Er is sprake van een bijzondere situatie, omdat wij als bevoegd gezag afspraken hebben gemaakt met Gist. De officier zal dus moeten nagaan of dat strafbaar is. Een compli cerende factor daarbij is dat de overheid die daarop moet toe zien, het eens is met de wijze waarop het bedrijf de situatie wil verbeteren". Van der Vlist benadrukt dat het bevorderen van een scho ner milieu in goed overleg met de bedrijven moet gebeuren. „In het kader van het Natio naal Milieubeleidsplan wordt voorgesteld om fundamentele verbeteringen in onze produk- tieprocessen door te voeren. Dat betekent dat je vaak niet meer kunt volstaan met het treffen van simpele maatrege len aan het eind van zo'n pro ces, bijvoorbeeld verbeterin gen aan een schoorsteen, maar dat je echt moet nadenken over het proces als zodanig". Woordvoerder De Witte van Gist-Brocades verwacht dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen: „Als alles is uitgezocht, dan functioneert die nieuwe installatie al en kunnen we voldoen aan het plafond. Ik weet niet precies wat de conse quenties zijn, maar ik zie niet veel gebeuren". UTRECHT De secretaris en de cao-coördinator van de Vervoersbond FNV, M. van Rossum en G. Ros, zijn zater dag met onmiddellijke ingang afgetreden. Daarmee komt een voorlopig einde aan de be stuurscrisis van de bond. De bondsraad (ledenvertegen woordiging) ging akkoord met het voorstel van het bestuur, zo heeft bondsvoorzitter dr. R. Vreeman meegedeeld. Het af treden van de secretaris was onafwendbaar omdat bijna alle medebestuurders niet met hem verder wilden. Van Rossum zou te solistisch zijn opgetre den. Het aftreden van cao-coördi nator Ros is gebeurd op voor stel van voorzitter Vreeman. Voor de machtige bedrijfs groep Water en Weg (beroeps- goederenvervoer, streekver voer en binnenvaart) was Ros niet langer te handhaven om dat ook hij zou hebben bijge dragen aan het conflict. Vree man had Ros liever behouden. Deze wordt volgend jaar eerste onderhandelaar in het be- roepsgoederenvervoer over de weg. (ADVERTENTIE) Fotoafdrukken. Keuze uit mat of glanzend. Groot formaat 10x15 cm ^|7S Standaard formaat 9x13 cm Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DE KNOLLEN 7pe. N/Wr«NDeN0iNEA" IS HS \J0IC1 CW7WW: op oe Vv>m oe peoeFHOMD e>f pie rm-inD een teene SfmKr *tJTUOCfZ,DT Hij: Dier NEE! I hnM "o O o O o O MJÊ Zakgeld voor beroepsmilitairen in opleiding UTRECHT Beroepsmilitai ren in opleiding krijgen vanaf april 1990 zakgeld in plaats van een normaal salaris. De regeling geldt voor militairen tot 25 jaar. Het zakgeld, een bedrag van 764 gulden per maand, wordt gegeven tijdens de eerste drie maanden van de opleiding en bij officiersopleidingen een heel jaar. Van de bonden van beroep- spersoneel verzet alleen de CNV-bond ACOM zich. De overige bonden gaan akkoord met de regeling omdat daar mee extra geld voor andere ar beidsvoorwaarden in de krijgs macht vrijkomt. De ACOM is principieel tegen een zakgel dregeling omdat ook militai ren in opleiding arbeid ver richten en dus recht hebben op een normaal salaris. Trpinpn-pynncitio deze hele maand ie bewonderen op een exposl- tie van speelgoedtreinen in het Amersfoortse Twee bezoekers bekijken aandachtig een oude Museum Flehite. Een van de toppers is een miniatuurtrein achter glas. Het speelgoed is treintafel van dertig vierkante meter. F0T0. ANP DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs is zeer te spreken over de plannen van 21 grote on dernemingen om school- instellingen financieel te adopteren. Op deze ma nier kan volgens Ritzen de kwaliteit van het on derwijs drastisch worden verbeterd. Voor de AVRO-microfoon zei hij gisteren in de toekomst ook adoptiemogelijkheden te zien voor andere instellingen, zoals ziekenhuizen en banken. Ritzen vindt het op zich zelf „heel goed" dat bedrijven zich meer met het onderwijs gaan bezighouden. „Het is belang rijk dat het onderwijs impul sen krijgt vanuit het bedrijfs leven. Daarnaast is het ook goed dat de scholen in aanra king komen met de arbeids markt. Scholieren kunnen dan beter kennis nemen van de wijze waarop de wereld draait", aldus de onderwijsmi nister. Met zijn uitspraken reageerde de bewindsman op de ideeën van 21 ondernemers verenigd in de stichting maatschappij en onderneming (SMO). Daarbij krijgen geadopteerde scholen automatisch de beschikking over een aantal stageplaatsen voor hun leerlingen. Ook leve ren de bedrijven gastdocenten voor het onderwijs. Daar te genover staat dat de onderne mingen het onderwijs willen inschakelen bij bedrijfsoplei dingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Pas als artsen, justitie en politiek het met elkaar eens zijn over hoe het euthanasie vraagstuk moet worden opgelost zou het kabinet moeten overgaan tot re gelgeving op dit punt. Dat zei oud-minister De Ko ning gisteren in het NCRV-radioprogramma Hier en Nu. „Overeenstemming geeft bete re garanties voor het naleven van regels dan opgelegde re gelgeving", zo beargumenteer de De Koning zijn ideeën. De euthanasiekwestie is één van de twee zaken waardoor vol gens de oud-bewindsman het voortbestaan van het nieuwe CDA/PvdA-kabinet kan wor den bedreigd. Het andere door hem genoemde punt is een on verwachte" terugval van de economie waardoor veel van het voorgenomen beleid niet zou kunnen worden uitge voerd. Voor uitzetten van het overige kabinetsbeleid acht De Koning de nieuwe regering stevig ge noeg. Met de CDA/PvdA-cna- litie is de kans op een voortge zet werkgelegenheidsbeleid „opiimaal", aldus De Koning, Volgens hem is het ook moge lijk dat het budget van de overheid voor nieuw beleid in stand blijft, terwijl iedereen meedeelt in de welvaart. Aardschok had natuurlijke oorzaak PURMEREND Het KNMI in De Bilt gaat ervan uit dat de vrijdagavond in Purmerend en omgeving gevoelde aard schok van normale, natuurlij ke oorsprong was. Volgens seismoloog Houtgast is er in het westen van Nederland weliswaar een stabiele diepe ondergrond, maar ook daarin komen op kilometers diepte gesteente-scheuren voor. Langs die breukvlakken vin den soms verschuivingen plaats.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3