Gerard Kemkers is ten einde raad Van Kempen wint marathon op natuurijs Uitwisseling tussen Haagse schaatsclub en Dynamo Berlin Eerste marathon zege in loopbaan Kleine Damescoach Last vraagt om geduld SPORT ficidócSoiwant MAANDAG 4 DECEMBER 1989 PAGINA 13 DEN HAAG De „nieuwe openheid" in de DDR biedt voor de westerse sport wereld soms aardige perspectieven. Werner Unterdörfel, de coach van de Oostduitse heren-allrounders, infor meerde afgelopen weekeinde op de Haagse Uithof zonder blikken of blozen naar de mogelijkheden tot uitwisseling van sporters tussen Dynamo Berlin en een Nederlandse club. Ideeën waarop Hans Veldkamp, de trainer van Den Haag/Westland, enthousiast reageerde. „We zijn tot een akkoord gekomen. In februari gaan acht of tien rijders van onze club voor waarschijnlijk een week naar Oost-Berlijn. Wij betalen de reis-, zij de verblijfskosten. Daarna komen zij hier naartoe. En volgend jaar zomer ko men Oostduitse trainers naar Nederland om zich bijvoorbeeld in onze fietspro- gramma's te verdiepen", aldus de vader van Bart Veldkamp die ook te horen kreeg dat enkele Oostduitse stayers in teresse hebben in het marathon-peloton te worden opgenomen. „Zulke jongens zijn natuurlijk wel ergens in te passen", aldus zowel Veldkamp als Unterdörfel, van wie de laatste tevens op zoek is naar Nederlandse sponsors. Mey snel in Oost-Berlijn OOST-BERLIJN De Oostduitse sprinter Uwe-Jens Mey heeft op de in- doorbaan van ^et Berliner Sportforum de 500 meter voltooid in 37,63 seconden. Dat was achthonderdste seconde boven zijn seizoenrecord dat hij vorige week in West-Berlijn noteerde. Mey was de eni ge sprinter van naam bij de wedstrijd om de Dynamo Cup. Zjelezovski en zijn Russische kameraden waren al op weg naar Japan voor de volgende wereldbe ker-wedstrijd. Op de 1000 meter viel de prestatie van olympisch kampioen An- dré Hoffmann, vierde in 1.18,69, tegen. De zege ging naar de Rus Devjatov in 1.18,17. Bij de dames behaalde Angela Hauck twee overwinningen: 500 meter in 40,81, 1500 meter in 2.10,08. De 1000 meter was voor Heike Pöhland in 1.25,36. Sprintdames massaal onderuit DEN HAAG De Neder- landse dames-sprintkern- ploeg ging zaterdag letter lijk massaal onderuit. Christine Aaftink én Ani ta Loorbach, na het op stappen van Ingrid Harin- ga nog samen over onder de hoede van coach Eppie Bleeker, kreeg de lachers op de Haagse Uithof op hun hand. Op de 500 meter verloor Aaftink in de eerste bocht haar evenwicht, Loorbach volgde het slechte voor beeld op het eerste rechte stuk. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur: AVRO's Sportpa- norama. Veronique, 19.55 uur: Match. Eurosport, 18.00 uur: Badminton. Eurosport, 19.00 uur: IJshockey. Eurosport, 20.00 uur: Weekoverzicht. Eurosport, 22.00 uur: Motorsport. Eurosport, 23.00 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.39 uur: NCRV Sport. Veronique, 11.15 uur: Match. Eurosport, 00.00 en 11.00 uur: IJshockey. Eurosport, 10.00 uur. Auto- en motor sport. Eurosport, 13.00 uur Badminton. Eurosport, 14.00 uur: Boksen. Eurosport, 16.00 uur: Turnen. Eurosport, 17.00 uur: Schaatsen. GRONINGEN Piet Kleine heeft voor de eer ste keer in zijn indruk wekkende schaatsloop- baan een KNSB-marathon gewonnen. Op het super snelle kunstijs in. Gronin gen sloeg Kleine tijdens de zevende wedstrijd van de reeks van zestien om de Aegon-trofee via een solo in de slotfase z slag. Kleine steeg naar de negende plaats van hét klassement dat wordt aan gevoerd door Robert Vun- derink. De inwoner van Kerkenveld maakte lange tijd deel uit van een kopgroep van zestien rij ders die na veertig ronden een toertje voorsprong had geno men op het peloton. In de groep was van de top-tien van het klassement alleen Arnold Stam van de partij. De echte toppers hadden geen rekening gehouden met een succesvol resultaat van hun collegae en waren door het hoge tempo voorin niet meer in staat de schade te repareren. Tot in de eindfase hield Kleine zich in de kopgroep rustig. Enkele ronden voor het einde trad Kleine ineens op de voor grond. Met „steun" van de voor de zeventiende plaats sprintende Vunderink lukte het Kleine een voorsprong op te bouwen. In de laatste vijf ronden ging de oud-wereld- kampioen bij de allrounders en winnaar van de gouden medaille op de tien kilometer tijdens de Olympische Spelen van 1976 in Innsbruck voluit. Zijn voormalige metgezellen gaven zich gewonnen, Kleine voerde zijn voorsprong op tot ruim honderd meter. NIEUW AMSTERDAM/ VEENOORD Veel toe schouwers waren er niet, maar dat deerde het be stuur van de ijsvereniging Nieuw Amsterdam-Vee noord amper. Het feit dat de eerste marathon op na tuurijs van dit seizoen we derom in het tweeling dorp kon worden gehou den, maakte alles goed. Hoewel de voorberei dingstijd uitermate kort was, lukte het een indruk wekkend veld toprijders aan de start te krijgen. Ri chard van Kempen toonde zich uiteindelijk de snel ste. Hij won de massa sprint, hetgeen overigens niet betekende dat de rij ders er zich van hadden afgemaakt. Integendeel. De marathon werd geken merkt door een groot aantal aanvallen. Met name Jos Pronk toonde zich strijdlus tig. Door de ruime, niet echt lekker lopende bochten, bleek het amper mogelijk goed afstand te nemen. De verschillende kopgroepjes waren derhalve meestal een kort leven beschoren. Dat kwam vermoedelijk even eens omdat de organisatie er in was geslaagd tal van ka nonnen aan de start te krij gen. Hoewel de startvergoe- ding nul komma nul was, waren nagenoeg alle vedet ten present. Richard van Kempen, Yep Kramer, Evert en Henk van Benthem, Jos Pronk, Henri Ruitenberg, Piet Kleine die zaterdaga vond in Groningen nog zege vierde, Lex Cazemier en Eg- bert Post grepen bijvoorbeeld de kans met beide handen aan voor de eerste keer op natuurijs te kunnen schitte ren. In de geschiedenis van deze marathon was ook voor het eerst sprake van een interna tionaal deelnemersveld. De sterke Westduitser Helge Jasch en de Russen Aleksan- der Mozin, Dimitri Botsjkar- kov en Oleg Bozjev wilden dit unieke buitengebeuren niet missen. Het met B-rij ders en enkele veteranen aangevulde peloton maakte in een hoog tempo jacht op de geldprijzen. In totaal werd er zo'n 7500 gulden uitge keerd. Bij het opmaken van de balans bleek dat Jos Pronk het meest tevreden kon zijn. Hij legde beslag op 850 gulden, verkregen door het veroveren van de lei- dersprijs, de prijs voor de meeste strijdlust en de belo ning voor de achtste plaats in het eindklassement. „Ja, het ging niet slecht. Ik had een beetje geluk dat het moeilijk was om met een groepje weg te komen. Ik zat lekker in de wedstrijd. Reed lekker. Ik heb het ook wel een anders meegemaakt. Zelfs op mooi kunstijs. Soms wil het voor geen meter. Doet elk rondje pijn", aldus Pronk. Meer dan tevreden was ook Richard van Kempen. Hij had lang geaarzeld of hij de vroege reis - de start was om elf uur - naar Drente- zou aanvaarden. Na het behalen van de overwinning straalde hij. „Goed dat ik b$n geko men. Hoewel ik tijdens de wedstrijden om de Aegon Cup niet super reed, ging het ook niet slecht. Ik hikte een beetje tegen de grens van de echte vorm aan. Deze over winning doet me goed. Toen de zon op het ijs en beetje vat kreeg, werd het overigens wel zwaar". Vrijuit De zege van de snelle sprin ter werd niet betwist. Ieder een had waardering voor de wijze waarop hij zijn naam op de erelijst liet oijschrijven. Yep Kramer die als tweede eindigde: „Deze nederlaag is niet erg. In dit soort wed strijden kunnen de klasse mentsrijders lekker vrijuit rijden. In een cup-wedstrijd moet je veel meer opletten. Rekenen. In die vrije mara thons vertrek je. Gaat het goed dan is het meegenomen. Zo niet, dan is er niets aan de hand". Zo dacht Piet Kleine er ook over. De ijzersterke Drent wist bij voorbaat eigenlijk kansloos te zijn, maar ver scheen toch maar aan de start. „Ik wist dat het moei lijk was om weg te komen dus waren mijn kansen bij voorbaat gering". De weten schap weer eens lekker op natuurijs te kunnen schaat sen, was voor hem doorslag gevend. De kick van het schaatsen in de natuur. Alle deelnemers waren blij met deze mogelijkheid. Ard Al ders uit Heereveen toonde meteen maar even aan een talent te zijn. De pas 20-jari- ge Fries, net van de B-rijders overgekomen, was met zijn derde plaats dik tevredert v Ook de aanwezige Russen maakten gewag van een leerproces. Botsjkarkov, die zich met succes in enkele firemiesprints mengde, ver telde het marathonrijden op natuurijs een hele ervaring te vinden. „Dat is nog beter dan op kunstijs. We gaan proberen een marathon in Moskou te houden. Door de politieke veranderingen lijkt dat mogelijk. Er is momen teel in Moskou een discussie op gang hoe de kosten moeten worden gedekt. Als de sponsors wat meebetalen, is het vermoedelijk mogelijk een peloton rijders naar de Sovjetunie te brengen. De staat wil vermoedelijk ook wel meebetalen. We gaan kijken of we door het rijden van een goede wedstrijd het publiek in het Oostblok voor deze tak van sport kunnen interesseren". THOMAS BOS EN BART VELDKAMP SCOREN VOLDOENDES Meningen over ijs op Uithof lopen uiteen (Van onze verslaggever) DEN HAAG De me ningen over de kwaliteit van het kunstijs op de deels overkapte Uithof liepen afgelopen weekein de nogal sterk uiteen. Feit was dat de tijden in het Haagse schaatscentrum over het algemeen onder de gestelde verwachtin gen bleven. Hoewel een aantal (oude) baanrecords sneuvelde, hadden de in siders in de nieuwe situa tie toch wat spectaculaire eindtijden voorspeld. „De tijden waren niet goed, wel acceptabel", oordeelde KNSB-herencoach Ab Krook. „Je kunt de Uithof vergelijken met een buitenbaan onder sta biele omstandigheden. Een vergelijking met Heerenveen, nee, dat is moeilijk. Er zijn hier best nog wat verbeterin gen denkbaar, maar daar moeten de ijsmeesters ook er varing in opdoen" Uithof-di recteur Hans KUnz: „Door in vloeden van buitenaf, onder meer het hogedrukgebied, de hoge vochtigheidsgraad en de te lage temperaturen, was het ijs misschien niet zo supersnel als in Heerenveen, maar wel in een top-conditie". Egon Lu- ding, de chef d'équipe van de Oostduitse afvaardiging, was best enthousiast over de baan. „Het ziet er mooi uit en is rela tief goedkoop", aldus de DDR- bons die maar wat graag een identieke accommodatie in Karl-Marx-Stadt van de grond zou willen krijgen. „Maar daar is voorlopig echt nog geen geld voor". (Van onze verslaggever) DEN HAAG Jan-Wie- be Last is een rasechte op timist. De coach van de Nederlandse dames-kern ploeg blijft - ondanks de ook afgelopen weekeinde in Den Haag geconstateer de krachtsverschillen met de ongeëvenaarde „con currentie" uit de DDR - in een aantrekkelijk schaats seizoen 1989/1990 geloven. Slechts een „black-out" van Gunda Kleemann verhinderde dat alle beschikbare medailles bij de World Cup-ontmoeting op de Uithof naar de DDR gin gen. De Oostduitse, weliswaar de snelste over de mijl, werd gediskwalificeerd omdat ze in haar derde ronde de noodza kelijke wissel van binnen- naar buitenbaan vergat. „Ze was te geobsedeerd door de sfeervolle ambiance, dat zijn wij niet gewend", vergoelijkte coach Gabi Fuss de ooit ook door Jan Bols gemaakte blun der van haar pupil. Marieke Stam, de sterkste Ne derlandse troef, ook al door de afwezigheid van de zieke Her- ma Meijer, stelde ernstig te leur. Een vierde plaats op de 1500 meter (2.12,52) was nog enigszins acceptabel, dat kon niet meer worden gezegd van de tiende plek na afloop van de 3000 meter (4.42,77). „Een verschrikkelijk slechte tijd na tuurlijk. Maar ik wil er niet te lang bij stil staan, er komen nog belangrijker toernooien". Darmklachten Van dezelfde gedachtengang getuigde Last, die gisteren de door darmklachten gekwelde Sandra Voetelink (zaterdag met Aaftink gedeeld negende op de 1500 meter) moest mis sen en met een uitgedunde se lectie moest werken. „Wie nu al roept dat het roer om moet, is verkeerd bezig. Dat zou de waanzin ten top zijn. We kun nen wel allerlei moeilijke the- oriën gaan ophangen, maar de drie kilometer van Marieke was slecht, klaar uit. Maar daarvoor is er nog geen reden om te wanhopen. Sandra Zwolle en Lia van Schie wa ren lichtpuntjes, ze hebben ge durfd gereden", aldus Last. De KNSB-coach maakte de World Cup duidelijk onderge schikt aan de Nederlandse-, Europese- en wereldkampi oenschappen begin 1990. „We hebben hiervoor qua trai ningsintensiteit geen gas te ruggenomen. De DDR is al se rieuzer bezig, daar begint men volgende week al met de na tionale afstandskampioen schappen. Ik blijf erbij, het gat met de DDR wordt kleiner. Dat blijkt uit allerlei testen: we zijn op de goede weg, heb ben alleen nog wat geduld no dig". Drie Oostduitse schaatssters op het erepodium na de 3000 meter. Van links naar rechts: Constanze Moser, Gunda Kleemann en Heike Schalling. FOTO: EHrtUS SLIERENDRECHT DEN HAAG Gerard Kemkers maakt donkere dagen door. Zijn teleur stellende prestaties van de laatste twee weken heb ben het zelfvertrouwen van de Drentse vice-we- reldkampioen danig on dermijnd. Ook op de Haagse Uithof maakte Kemkers een terneerge slagen indruk. Zijn klasse ringen op de twee wereld beker-afstanden (28e op de 1500, elfde op de 5000 meter) waren verontrus tend ver onder zijn „nor male" niveau. „Hoe ik me voel? Tja, een beetje twijfelachtig, hè", gaf Kemkers gistermiddag tekst en uitleg voordat hij zo snel mogelijk huiswaarts keerde. „Ik ben er heilig van over tuigd dat ik conditioneel en qua trainingsopbouw op de goede weg zit. Het komt heus wel weer goed, maar op de één of andere manier mis ik nu iets". Maar wat er dan precies aan mankeert, daar is Kem kers nog niet uit. Een strand wandeling met Krook leverde zaterdagavond ook weinig ver- helderends op. „We hebben een aantal punten op een rijtje gezet die mogelijk van belang kunnen zijn. Alles wat je maar kunt bedenken, soms heel ab surde dingen. Maar het eind van het liedje was dat we nog steeds niet weten wat er nu precies aan schort. En dat is Hagenaar Thomas Bos plaatste zich op grond van een goede 5000 meter voor de World Cup in het Noorse Skiën. FOTO: SP voor een topsporter echt vrij vervelend". Kemkers heeft zijn aandacht intussen wel op één mogelijk probleem gefixeerd. „Ik kan met mijn rechterbeen geen stabiele slag vinden", aldus de rijder, die al tevergeefs vele paren schaatsen uitprobeerde. „Ik heb vanmiddag (gisteren; red.) op de gok een heel nieuw paar aangetrokken en daar mee de wedstrijd gereden. Ik voelde me best lekker, stel dat ik geen tijd had geweten, dan had ik gedacht: zo gaat-ie lek ker. Maar ik had zeker een se conde per rondje sneller moeten rijden. Hetzelfde gold vorige week in West- Berlijn". Waar Kemkers tot tweemaal toe ook in de achterhoede ein digde. „Wie weet heb ik wel een naar binnen vallende voet. Ik kan niet op die rechterpoot blijven staan, het dwingt me tot een bepaalde beweging. En dan ga je piekeren, hè. Wie weet kan ik maar beter een schaats met verstelbare buizen nemen. Ja, maar iedereen heeft er al naar gekeken en niemand kan iets vinden. Ik kom wel vooruit, maar heel krampachtig en dat houd je geen vijf kilometer vol", aldus een bijna ten einde raad zijnde Kemkers. Want wanneer er niet spoedig een oplossing voor dit pro bleem wordt gevonden, dreigt Kemkers een geestelijke tik te krijgen. „Ik hoop dat ik bin nen nu en pakweg een week wat wijzer ben geworden. Ik denk aan niets anders meer. We zijn al zó aan het stressen geweest, niks helpt. Soms gaat het op de training even lek ker, ha, fijn, maar na zo'n twee rondjes voel ik dat been dan weer gek gaan doen. Ik word er steeds mee geconfron teerd. Als ik in Groningen train, vragen van die 'toeris ten' hoe het met mij gaat. Nou, een afknapper, hè. Even ont spannen met de handjes op de rug rijden, is er niet meer bij. Het centrale zenuwstelsel wordt overbelast, mijn studie komt in de knoop, al mijn vrije tijd gaat daar gewoon in zitten". Eén voordeel bezit Kemkers wel, hij geniet alle vertrouwen van bondscoach Ab Krook. „Er is geen enkele reden tot paniekvoetbal. We vinden best een oplossing en dan is het klaar. Dan zien we straks de echte Gerard weer aan het werk. Kijk, hij is een perfec tionist. Intensief als geen an der met de techniek bezig. Ie mand anders in de ploeg, nee, ik noem geen namen, zal mis schien met zo'n detail rustig door blijven schaatsen. Gerard accepteert het niet. Een kwes tie van optimaal met je sport bezig zijn, de allerkleinste din getjes signaleren". Voldoening Krook keek toch met veel vol doening op het afgelopen weekeinde terug, natuurlijk vooral dank zij het optreden van Ben van der Burg. „Hij is vroeg in vorm, mooi zo. Of hij dat kan volhouden tot januari, februari, wanneer de echt be- Gerard Kemkers: „Een beetje twijfelachtig" langrijke wedstrijden op het programma staan? Geen pro bleem, hij moet dit niveau i consolideren en mogelijk nog iets verbeteren, daar is hij zelf inmiddels mans genoeg voor. Hij verstaat nu de kunst om zijn kracht om te zetten in techniek, zijn algehele condi tionele vermogen om te zetten op de schaats". Ook het Haagse duo Thomas Bos en Bart Veldkamp kreeg een voldoende van Krook die het bovengenoemde viertal heeft geselecteerd voor de eerstkomende World Cup-ont moeting in het Noorse Skiën. Bos is geen man voor specta culaire uitschieters, hij bouwt zijn carrière weloverwogen op, langzaam maar zeker richting top. „Kan er nog een schepje bovenop of is dit het?", vroeg FOTO MILAN KONVALINKA Krook zich gisteren hardop af. Veldkamp reed in 7.06,44 een uitstekende 5000 meter die hem achter Karlstad, Van der Burg en Gustafson (7.06,16) op de vierde plaats deed belan den. Bos was met een zevende plaats op de 5000 meter, na een voor zijn doen redelijke 2.00,77 op de 1500 meter, ook dik tevreden. DICK KIERS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13