„Vergeleken met t buitenland zijn wij nog behoorlijk mild" GELD GOED OA-M-F Bierdrinkers worden kieskeuriger 7 Beurs uan Amsterdam ECONOMIE CeidóeSourtorit ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 1 Uitvoer groente en fruit verdubbeld DEN HAAG De uitvoer van in ons land geteelde groente en fruit is in twintig jaar verdubbeld tot twee miljard kilogram. Inclusief in gevoerde en weer uitgevoerde groente en fruit komt het totaal zelfs op 2,5 miljard kilogram met een waarde van 4,3 miljard gulden. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen en de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs vieren maandag deze mijlpaal. De gemiddelde Ne derlandse uitvoer bedraagt per dag 5480 ton. Op jaarbasis gaat het om zo'n 100.000 vrachtwagencombina ties, goed voor een afstand van 1.800 kilometer. DAF grijpt naast EN AS A MADRID De Spaanse bedrijfswagenfabrikant EN AS A wordt overgeno men door de Westduitse ondernemingen MAN en Daimler-Benz. De offerte van de Duitsers werd ver kozen boven aanbiedingen van de Nederlandse DAF, Volvo en Fiat/Iveco. EN AS A is nu nog in han den van de Spaanse staats- houdstermaatschappij INI. Deze houdt twintig pro cent van de aandelen. MAN krijgt zestig procent en Daimler twintig pro cent. Bondsdag: Extra geld voor vluchtelingen BONN De Bondsdag heeft gisteren de federale begroting voor 1990 goedgekeurd. De uitgaven voor het volgend jaar bedra gen 300 miljard mark. Dat is drie procent meer dan in de begroting voor dit jaar. Er zijn speciale gelden uitgetrokken voor de bouw van woningen voor de honderddui zenden vluchtelingen uit de DDR en an dere Oosteuropese landen. Tegen de be groting stemden de SPD (sociaal-democra ten) en de Groenen, die respectievelijk 186 en 42 zetels in de Bondsdag hebben. De regeringspartijen CDU/CSU (christen democraten) en FDP (liberalen) beschik ken over 223 en 46 zetels. Het begrotings voorstel moet later deze maand nog wor den goedgekeurd door de Bundesrat, de Westduitse Eerste Kamer. Weer recordjaar voor KPMG Rabobank heeft AMSTERDAM KPMG (accountancy en consultancy) heeft in het op 30 september geëindigde boekjaar een nieuwe recordom zet geboekt van 4,3 miljard dollar (f 8,6 mil jard), een stijging van 10,3 procent ten op zichte van het voorgaande boekjaar. In Eu ropa nam de omzet met 15,7 procent toe. Over de hele wereld gezien was de groei in de organisatiepraktijk met 14 procent het sterkst. Omdat de inmiddels bekendge maakte fusies in Canada, Duitsland en Zwe den pas na afloop van het boekjaar zullen worden geëffectueerd zijn de cijfers van deze partners nog niet in de genoemde cij fers verwerkt. Als dat wel zou zijn gebeurd zou de totale omzet zijn uitgekomen op 4,65 miljard dollar of 9,3 miljard. KPMG is met 68.000 medewerkers in 117 landen de grootste organisatie op zijn gebied in de we reld. primeur met yen- schuldbe wijzen UTRECHT Rabobank Neder land geeft als eerste Nederlandse bank certificates of deposits uit die in de Japanse valuta luiden. Het gaat om in totaal 30 miljard yen (ongeveer 425 miljoen) die buiten Japan circuleert. Gisteren is daar voor een overeenkomst onderte kend. De opbrengst zal worden ge bruikt voor de financiering van het kort- en langlopend-kredietbedrijf van Rabobank Nederland en zijn vestigingen in Zuidoost-Azië en Australië. Op 1 januari 1990 zal het Ne derlandse belastingstelsel een ingrijpende verandering on dergaan. Vooruitlopend op deze operatie is Nederland de afgelopen maanden over spoeld door een golf van ver warring, ergernis, geluk en opluchting. Belastingdeskun digen, politici, ambtenaren, werkgevers, werknemers en uitkeringsgerechtigden bra ken zich het hoofd over alle regelingen die zullen worden gewijzigd. In een serie van vijf afleveringen besteden wij uitgebreid aandacht aan de 'Oort-operatie', die letter lijk iedereen aangaat. Van daag aflevering vier: inter view met oud-staatssecretaris van financiën Henk Koning. DEN HAAG Henk Ko ning kent de Oort-wetge- ving als zijn broekzak. Als staatssecretaris van finan ciën, verantwoordelijk voor fiscale zaken, is 'Oort' voor hem de opera tie der operaties geweest. Na het aantreden van het CDA/Pvd A-kabinet is Koning voor de VVD in de Tweede Kamer terug gekeerd. Daar zal hij nog geregeld met de belastin gen te maken krijgen, want Koning is de nieuwe voorzitter van de vaste kamercommissie voor fi nanciën. „Ik stel mij zo voor dat ik hoorzittingen zal moeten leiden over mijn eigen wetsontwer pen. Dat is net zoiets als bij de duivel te biecht gaan". Koning (56) kan niet wakker liggen van de kritiek van be lastingdeskundigen en onder nemers op het snijden in de af trekposten. „Als ik het geheel van 'Oort' inclusief de behan deling in de Tweede Kamer overzie, zijn de resultaten mij enorm meegevallen", aldus Koning, die zeven jaar staats secretaris op financiën is ge weest. „Er is veel minder ge wijzigd dan waarvoor ik be vreesd was. De Kamer heeft zich heel aardig aan de hoofd lijnen van de plannen-Oort ge houden. Er is hier en daar wel wat veranderd, maar meestal betekende dat een verdere vereenvoudiging. Ik ben be paald niet ontevreden. Ik be grijp best dat er nu nog kriti sche geluiden vanuit de maat schappij komen, maar dat heeft alles te maken de ge dachte dat 'oude' belasting goed en nieuwe belasting per definitie slecht is". „Er zijn inderdaad een paar administratieve problemen voor werkgevers, zoals het be talen van de overhevelingstoe slag (een compensatie voor werknemers die voortaan twee premies volksverzekerin gen zelf betalen - red.) over de salarissen. Deze maatregel zat echter niet in het originele Oort-voorstel, maar is een compromis tussen werkgevers en werknemers zelf. Dus moet het bedrijfsleven hierover niet klagen". „Er is een overgangsproblema- OUD-STAATSSECRETARIS HENK KONING: Voor oud-staatssecretaris Henk Koning is 'Oort' gesneden koek; hij heeft de belastingtelefoon niet nodig. foto: anp vereenvoudiging moet mijns inziens worden gewacht tot de zelfde geldt voor de gemengde volgende kabinetsperiode, dus kosten, waarop nu geweldig wordt gescholden". Volgens Koning wegen deze tijdelijke nadelen niet op tegen een be langrijk voordeel. „In 1991 hoeven acht op de tien parti culieren geen aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting meer in te vullen". Verdergaan Toch blikt Koning niet zonder zorgen de fiscale toekomst in. Het nieuwe kabinet zal een commissie in het leven roepen die de mogelijkheden moet on derzoeken naar vèrdergaande belastingvereenvoudiging. „Je kunt niet vereenvoudiging op vereenvoudiging stapelen", zegt Koning afgemeten. „Want dan worden de maatschappij en de belastingdienst dol. De commissie-Oort heeft in feite haar opdracht niet volledig uitgevoerd, niet omdat de commissie niet wilde, maar omdat iedereen het terecht vond dat eerst maar eens met de invoering moest worden begonnen. Eind '91, begin '92 kun je pas een eerste globale indruk krijgen van de effecten van 'Oort'. Met een nieuwe na 1993, als er een evaluatie van de huidige Oort-wetge- ving is geweest. Ik zou het heel wijs vinden om dan een commissie in het leven te roe pen. De belastingbetalers moeten niet het gevoel hebben dat de nieuwe regelingen nu al opzij worden geschoven". Begrip inkomen Een andere zorg voor Koning is dat het pas aangetreden cen trum-linkse kabinet het zoge naamde 'inkomensbegrip' wil verbreden. Dit betekent dat bepaalde posten die nu nog niet onder het inkomen vallen daar wèl toe gaan behoren. Het gevolg daarvan is dat het belastbare inkomen van de burger wordt vergroot. „In de Miljoenennota van afgelopen september heeft het vorige ka binet nog gesteld dat Neder land al een zeer breed inko mensbegrip heeft dat prak tisch niet kan worden uitge breid. CDA en PvdA vinden kennelijk van wèl". Er valt even een stilte. „Tja", vervolgt Koning op enigszins sombere toon, „en waar kom je dan aan? De eerste mogelijk heid is dat je nog verder gaat snijden in de aftrekposten. De tweede mogelijkheid is dat jê in de rente gaat krassen, dus dat de hypotheekrente wordt aangepakt. Weliswaar zeggen CDA en PvdA dat de woning bouw niet mag worden aange tast, maar er staat niet expli ciet dat de hypotheekrente buiten schot moet blijven, an ders hadden ze dat wel ver meld. Een zeer vooraanstaand CDA'er, en dat was niet de eerste de beste, heeft mij ge zegd: „Ik proef dat dit er in zit". En deze CDA'er had bo vendien óók nog van de fiscus verstand! Men versluiert het om anderen misschien het ge voel te geven dat men niks doet". De ex-staatssecretaris vindt het ook merkwaardig dat de nieuwe coalitie het huurwaar deforfait verhoogt. Koning: „In plaats van de 1,8 procent die in 'Oort' wordt genoemd, wordt het percentage 2,3. Dat is dus dubbelop: de inkomsten worden verder opgevoerd en in de aftrekposten wordt ge sneden. Er is overigens nog een andere mogelijkheid om aan de aftrekposten te gaan morrelen. Ik denk hierbij aan een beperking van de aftrek van giften, maar ik vermoed dat de politieke partijen en de kerken daarmee allesbehalve blij zullen zijn". Yom Kippur Deze bespiegelingen kunnen overigens het humeur van Ko ning, de onverbiddelijke opti mist, niet echt aantasten. Is hij zich er wel van bewust dat honderden bedrijven en belas tingadviseurs al maandenlang druk doende zijn naar de ga ten in de Oort-wetgeving te zoeken? Deze speurtocht heeft ertoe geleid dat menig onder nemer een lijst klaar heeft met onbelaste vergoedingen die nog mogen worden gegeven. Koning: „Ach, dat is niets bij zonders! Dat is altijd al ge beurd. Zo is er de mogelijk heid de werknemers ter gele genheid van bijzondere ge beurtenissen, zoals feestdagen, een onbelaste vergoeding te geven. Laatste hoorde ik een hele fraaie. In het bewuste be drijf was hard gewerkt en de directie wilde het personeel flaarvoor een gratificatie ge ven. Maar omdat Pasen al ach ter de rug was en het nog heel lang duurde eer het Kerstmis zou worden, werd de extra be loning uiteindelijk verstrekt ter gelegenheid van het joodse feest Yom Kippur". Grinni kend voegt Koning daar aan toe: „En nou maar kijken of de belastinginspecteur dat slikt! Ik vond het in elk geval wel geestig om te horen". Terug naar het opstellen van de lijstjes met vergoedingen: „Dat kunnen bedrijven best doen, althans als ze binnen de wettelijke mogelijkheden blij ven. De ervaring leert dat de belastingbetalers in toenemen de mate hebben geprobeerd die grenzen op te rekken. Ik moet er wel een waarschu wing aan toevoegen: als men de grenzen te veel probeert te verleggen, komt er net als bij een auto of een fiets een bob bel in de band, en die springt dan. Dat betekent dat de over heid een nieuwe band moet aanleggen die wat nauwer ligt. Ofwel: reperatiewetgeving. Die wordt nooit uitgelokt door de fiscus, maar altijd door be lastingplichtigen zelf!". Belgen en Engelsen Het lijkt erop dat deze belas tingplichtigen niet meer zo ge charmeerd zijn van Koning. Wat vindt de voormalige staatssecretaris ervan dat de wetsvoorstellen 'Oort-II' en 'Oort-III' op de talloze con gressen worden omschreven als 'Koning-I' en 'Koning-II'? „Dat is in de Kamer al gezegd. Ik vind het helemaal niet zo erg dat mijn naam daaraan wordt verbonden, want deze onderdelen betekenen een zeer forse belastingverlaging. Dat verheugt mij zeer. De be scheidenheid heeft mij deze wetsontwerpen Oort-II en Oort-III doen noemen". Weer volgt dat grinnikende lachje, dat echter al gauw verstomt als Koning vervolgt: „Degenen die het meest klagen, weten niet hoe het over de grens zit. Wij zijn in vergelijking met het buitenland bepaald mild. In België kunnen lunch- en dinerkosten maar voor 50 pro cent worden afgetrokken. Hier is dat nog altijd .75 procent. Ze hebben in België alleen een hele aardige 'escape', en dat hebben ze in Maastricht ge merkt: als Belgen in het bui tenland eten kunnen ze de kosten voor de volle 100 pro cent aftrekken. Zo dwaas zijn wij niet". „In Engeland hebben ze een nog mooiere vondst, waarmee ik hoogst persoonlijk ervaring heb. Daar heb je de maximale aftrek als je met buitenlanders eet!", zegt Koning met opge stoken vinger. Waarna de oud bewindsman vertelt dat hij eens door Australische onder nemers werd uitgenodigd voor een lunchtoespraak in het sjie- ke Savoy-hotel in Londen. Een succesnummer op alle congressen die over Oort zijn gehouden was het 'Lada-ta- rief', de autovergoeding van 44 cent per kilometer. Weet Ko ning dat daar door duizenden accountants, boekhouders en administrateurs hartelijk om is gelachen? „Dat kan best zijn. Het verlaagde tarief zal bete kenen dat er op een gegeven moment minder met de auto wordt gereden. Is dat nou zo schadelijk voor de Nederland se economie? De bedoeling van Oort is geweest de privé-luxe uit de zakelijke kosten te ha len. Het hoeft toch niet dubbe lop? De hogere inkomens heb ben een verlaging van het top tarief gekregen. Men hoeft niet èn allerlei luxe dingen op kosten van de zaak te doen èn bovendien te profiteren van de tariefsverlaging. Voor wat hoort wat! De overheid steekt het geld toch niet in eigen zak?" Val van het kabinet De discussie over de auto is niet los te zien van de val van het CDA/VVD-kabinet op 2 mei over het. reiskostenforfait. De CDA/Pvd A-coalitie is van plan het reiskostenforfait te beperken. Maar van afschaf fing is geen sprake meer. Ko ning: „Het is zinnig dat het reiskostenforfait blijft bestaan. Degenen die dit in mei al zei den, hebben gelijk gekregen". Waarmee hij fijntjes een hart onder de riem steekt van zijn eigen partij, de VVD. Het reiskostenforfait en alle veranderingen die te maken hebben met 'Oort' hebben rechtstreeks invloed op de in komenseffecten voor de Ne derlandse burgers. Theoretisch gaan de meesten er netto op vooruit. Maar Koning relati veert dit onmiddellijk: „Wij Nederlanders hechten nogal aan inkomensplaatjes, maar die zijn altijd abstract. Ze ge ven een tendens aan, meer niet. Het kan voor de indivi duele burger heel anders uit vallen. Het enige dat ik er nu nog van kan zeggen is dat wij erin geslaagd zijn de grootste pijnpunten weg te nemen". ROB SEBES Vorige afleveringen: 18, 24 en 25 november Volgende keer: Stijgende om zet voor belastingadviseurs. RENTEFONDS Belastingvrije Uitkering InlichlinRen bij u« bankiei Na een jarenlang stabiele ontwikkeling verandert de Europese biermarkt de laatste tijd vrij ingrijpend. Daarom zoeken de grote brouwerijen naar kwali teiten die tegemoet ko men aan de eisen van de gebruikers, terwijl boven dien wordt gestreefd naar een opvoering van de ex port. Heineken heeft de huidige ontwikkeling als volgt samen gevat: „Bijzondere biersoor ten, waaronder buitenlandse specialiteiten, worden steeds geliefder en zullen hun op mars vermoedelijk tot ver in de jaren negentig voortzet ten". Heineken is helaas nau welijks actief in het segmenf der Dierspecialiteiten. Premium, dry, light en alco holarm zijn de bieren, waar mee de grote Nederlandse brouwerijen min of meer met succes hun afzet proberen op peil te houden dan wel te ver groten. De grootste brouwerijen van ons land zijn (in alfabetische volgorde) Allied in Breda, Grolsch in Enschede en Hei neken in Zoeterwoude. Daar naast zijn er nog een aantal kleinere en ambachtelijke brouwerijen. De kleinere brouwerijen, zoals bijv. Dom- melsch, een dochter van de Belgische Stella Artois groep, zijn vooral in het zuiden des lands gevestigd. In de corcurrentiestrijd spelen een aantal Belgische bieren, waarvan enkele op bijna am bachtelijke wijze worden ge brouwen, een grote rol. In steeds meer cafe's en restau rants zijn deze Belgische (en andere buitenlandse) bier soorten te verkrijgen. Markt leider Heineken met de mer ken Amstel, Brand, Buckler, Heineken en Ridder tobt in de traditionele kernactiviteit - pilsner bier - duidelijk met afzetprobelemen. Compensa tie wordt gevonden in het al coholarme Bucklerbier, waar van de omzet sinds de intro ductie spectaculair is geste gen. In een bericht over de gang van zaken in de eerste helft van dit jaar wordt ge sproken over 'niet onaanzien lijk gestegen verkoopkosten' als gevolg van de krachtige concurrentie op de markten waarop dit internationaal ope rerende concern actief is. On danks die concurrentie kan bepaald niet gezegd worden, dat Heineken armlastig is: de nettowinst per aandeel be droeg in die zes maanden 4,37 gulden tegen 3,73 gulden in dezelfde periode van 1988. Uit alles blijkt dat de marktont wikkeling Heineken niet lek ker zit, aangezien herstructu- rerings- en rationalisatiemaat regelen in het voornemen lig- gen. In de gelederen van de mede werkers in ons land is grote deining ontstaan over die maatregelen, die zullen leiden tot een afvloeiing van een on bekend aantal medewerkers. Op een dag Dat Heineken zoekend is kan ook worden afgeleid uit het feit, dat het concern plannen heeft voor een ingrijpende wijziging van de reclamecam pagnes. Overigens, ook Grolsch is enige tijd geleden afgestapt van de campagne 'vakmanschap is meester schap' en presenteert haar produkten thans met de kreet 'Op een dag drink je geen bier meer maar Grolsch'. Ook Grolsch spreekt in het halfjaarbericht van hogere verkoopkosten in het tweede halQaar met het oog op verde re versterking van haar posi tie in binnen- en buitenland. Niettemin kan gezegd worden dat Grolsch in de eerste helft van dit jaar de winst met 23 gestegen zag tegen bij Heine ken met 'slechts' 17,1 Bij Grolsch is echter absoluut geen sprake van herstructure- rings- of andere maatregelen. De Grolsche bierbrouwerij heeft dezer dagen een alcoho larm premium bier op de markt gebracht en bij de in troductie gewezen op de be hoefte aan meer biervariaties. De ontwikkeling van de non- pilsnermarkt is, zeker in Ne derland, in volle gang met hooggegiste, light en dry bie ren. Het marktaandeel van het Grolsch pilsner ontwik kelt zich weliswaar positief, maar Grolsch wil ook in de non-pilsner segmenten van de markt met kwaliteitsproduk- ten vertegenwoordigd zijn. De alcoholarme markt is dit jaar, mede dank zij de goede zomer, gestegen tot zo'n 2,5% (30 miljoen liter) van de totale biermarkt. Uit marktonder zoek is gebleken dat de EG in 1992 goed kan zijn voor zeven miljoen hectoliter van dit al coholarme bier. Grolsch heeft dit jaar ook een dry bier op de markt gebracht en toen ten aanzien van de strategie on der meer dit gezegd: „Grolsch NV bevindt zich in een opval lende fase van expansie en verandering. Het bedrijf heeft een strategische onwikkeling ingezet, die allerwegen met vertrouwen tegemoet wordt gezien. Op basis van een zeer gezonde financiële structuur en een sterk merk, wordt in Enschedé hard gewerkt aan een verjongde filosofie, waar mee de volgende eeuw wordt ingegaan". Steen en been Nu moet u niet denken, dat alleen de Nederlandse brou werijen met afzetproblemen kampen. In bierland nummer 1, de Bondsrepubliek, klagen de brouwerijen steen en been. Ondanks de mooie zomer heeft de Holsten Brauerei AG in Hamburg de omzet met slechts 0,4 zien stijgen. Voor de gehele Noordduitse brou werijbranche geldt echter een omzetminus van 1,4 Ook Holsten streeft naar een op voering van de export, naar vooral het Verenigd Konink rijk. Andere landen waar veel Holsten wordt gedronken zijn Hongarije en Nigeria. Boven dien wil het bedrijf vanuit het Noorden steeds zuidelijker in eigen land penetreren. Ruim een jaar geleden kwam het nieuws, dat de grote brou werijen in Dortmund met af zetproblemen te kampen had den en hun eerste plaats op de 'bierstatistiek' van de deel staat Noordrijn-Westfalen dreigden te verliezen. Zij ver loren veel terrein aan. de klei nere gespecialiseerde brouwe rijen in het nabijgelegen Sau- erland en Siegerland: War- stein, Veltins en Krombacher. Deze drie relatief kleine brou werijen hebben hun afzet in 20 jaar kunnen verhogen van 1,5 miljoen tot 5,8 miljoen hectoliter. De investeringen moeten buitengewoon groot zijn geweest. Korfom: de bierdrinkers in binnen- en buitenland wor den kieskeuriger. WIM VAN DER MEULEN Slotkoers vrijdag 1 i amst rubber 6.10 6.00 ant.verf 490.00S 500.00H alag hold c 96.00 96.70 auto-I r98.00 98.00 auto Ind pr 46.00 46.00 bam groep 99.00 99.00 batenbbeh. 80.50 80.50 boer druk 358.80 bredero breevast c burg heybr catve pr center pa c 1010.00 1010.00 865.00 claimindo c 348.00 348.00 content beb 19.70 19.70 cred lyonn 66.20 67.00 cvg gb c 102.00 103.00 desseaux 255.00 256.00 dorp groep 37.00 36.70 econosto 328.00 332.00 emba 130.00 130.50 enrat-non c 63.00 65.50 eriks hold c 106.00 109.50 flexovit c 95.50 94.00 fumessc 118.00 120.30 gamma hold 81.00 81.50 gammah5pr 6.00 6.10 getronics 29.70 30.30 geveke 43.00 43.90 g lessen 203.00 210.00 112.00 144.00 195.00 110.00 107.00 hes techn 15.50 15.40 hein hold 106.50 109.00 hoek's mach 198.00 199.00 holland sea 1.25 1.29 holl.kloos 478.00 475.00 hbg 222.50 221.00 vd hoop 8.90 8.90 hunter d pr 4.95 4.95 ica hok) c 23.00 23.20 ihc caland 35.50 38.00 indust.mi) 221.00 223.00 b c.pr. c 72.90 74.60 mend gans 3200.00 3200.00 mhv a'dam 17.00 18.00 moeara 1178.00 1175.00 moeara opr 154000. 155000. moeara c op 15400.0 15500.0 moeara wb 16150.0 16150.0 vd moolen 29.20 29.70 mulder bosk 73.30 73.30 multlhouse 8.70 8.80 mijnbouw c 415.50 416.00 naetf 285.00 nagron c 44.00 44.00 nat.inv.bnk 622.00 630.00 nbm-amstel 21.10 21.40 nedap 366.00 367.00 n spr.st c 10675.0 nkf hold c 315.50 318.00 norit 1023.00 1035.00 npm c 40.60 40.70 105.00 195.00 45.90S sanders 110.00 110.00 sarakreek 32.00 32.50 schev.-ems 1.00 ONG schurtema 1440.00L 1440.001 schuttersv 157.80 157.80 smit int c 53.50 54.00 sphinx c 122.00 126.30 staal bank c 24.50 24.40 text twenthe 307.00 307.008 uniL4 pr vnujj pr 150.50 156.00 1100.00X 113.50 113.50 595.00H 590.00S ti west-fnv wb 95.00L 90.00 wol.kl cp c 175.00 178.00 Vaste stemming AMSTERDAM Het Damrak heeft de week afgesloten met een vaste stemming bij toene mende activiteit. De aandelen brachten het tot een omzet van ƒ750 miljoen en dat was deze week nog niet eerder vertoond. De algemene stem mingsindex sloot bijna twee punten hoger aop 185,5. De markt werd gestimuleerd door het gunstige bedrijfs nieuws van deze week, de wat hogere obligatiekoersen en de gunstige ontwikkeling op de Amerikaanse en Engelse ef fectenbeurzen. Daarbij wen vast een voorschot genomei op een opnieuw hoger Wal Street, wat in de middag leek te. worden waargemaakt. Bij de hoofdfondsen stond Wessanen relatief gezien voor op met een winst van 2,60 of 4,32 procent op 62,80. Fokker ging 1,20 of bijna 3 procenl vooruit naar f 41,70 en Unile ver kwam ruim 4 hoger uil op 158,60. Ook andere actie ve waarden zoals KLM, KBB, Heineken, CSM, DAF, Ahold en Akzo belandden op hogere paden. Op de lokale markt schitterde Braat Beheer met een avance van ruim 10 pro cent of 4,70 op 50.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8