Rotterdam 1 inal Ie RH W*1 Kerstkaarten zelf maken: direct beginnen ■£aidóc6ou40/tifr ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 Wie met tussenpozen Rot terdam bezoekt, zal de stad niet snel herkennen. De inkt van het ene bouwplan is nog niet opgedroogd of het vol gende ligt al weer op de te kentafel. Futuristische bouwwerken bepalen het beeld van het Nieuwe Rot terdam en zetten de enkele oude, historische panden let terlijk in de schaduw. Toch is dat maar een deel van de metamorfose die de Maas stad ondergaat, want in die pe bouwputten wordt hard gewerkt aan de 3,5 kilome ter lange Spoortunnel Rot terdam waar de eerste trein in de zomer van 1993 door heen moet rijden. Als straks de viersporige tunnel klaar is, zal ook een aantal karak teristieke stadszichten zijn verdwenen. ROTTERDAM - „Kijk Flip, die grijparm doet al die stenen in die gele container". De blonde peuter kijkt de vinger van zijn grootvader na die wijst in de richting van de historische stadsmuur waar de bouwers van de spoortunnel twee weken geleden op zijn gestuit. Dat er ooit (een muur en een toren op die plaats hadden gestaan was niet onbekend, maar dat er nog sporen in de grond aangetroffen zouden worden, was een complete verras sing. De stadsarcheologen kregen enkele we ken de kans om de opgravingen in kaart te brengen en een week voor de sloop werd ook de Rotterdamse bevolking op de hoogte gesteld van de vondst. Om schatgravers en andere avonturiers geen kans te gunnen hun slag te slaan werd die mededeling zo laat mogelijk gedaan. Daarna was het de beurt aan de slopers die de historische resten spoorslags in containers afvoerden. Dat hoge tempo was nodig omdat de bouwmeesters vol gens het schema de eerste trein medio '93 al door de betonnen buis heen willen laten rijden. En het traject loopt dwars door de plaats waar de vijftiende eeuws muur honderden jaren heeft gestaan. Wat er straks met de brokstukken gaat gebeuren is nog een raadsel, maar het eerste idee is al gelanceerd: een deel van de muur weer opbouwen in het nieuwe Blaakstation. Toch wilden veel Rotterdammers niet op dat moment wachten; zij trokken massaal naar de bouwput om een glimp van de historie op te vangen. Nostalgie? De opa van Flip reageert nuchter als wordt gevraagd of de sloop van de stads muur hem aan zijn hart gaat. „Ik woon al m'n hele hele leven in de stad en er zijn voortdurend veranderingen. Maar je groeit met de stad mee". Projectbegeleider Sjoerd Ennenga heeft toch een andere kijk op de vondst: „In Rotterdam heerst een andere cultuur dan in willekeurig welke andere stad in Nederland. Zelfs in Zierikzee waar ik woon zijn meer historische gebouwen. Het is dan ook niet vreemd dat de ge moedstoestand van vooral de oudere Rotterdammer door de vondst van de historische muur is geraakt". Beeldbepalend Het bloed van de doorgewinterde Maas stadbewoners is toch al sneller gaan kloppen toen het besluit werd genomen om de tunnel te bouwen. Niet dat er be zwaar bestond tegen het wegnemen van de overlast in de wijken - het spoorweg- viaduct doorsnijdt dichtbevolkte woon buurten -, maar het betekent dat een aantal beeldbepalende objecten uit het stadsbeeld zal verdwijnen. Wat de bommen in de meidagen van 1940 niet voor elkaar kregen, lukt de sloophamer straks wel: het meer dan honderd jaar oude spoorviaduct en de - bruggen zullen na 1994 alleen nog op foto en film te bewonderen zijn. Het eni ge object dat nog kans maakt om de sloophamer te ontlopen, is 'De Hef, de spoorbrug over de Koningshaven. Ennenga: „Niet alleen het feit dat dat stuk geklonken ijzer beweegt, maar ook de locatie waar het ligt heeft er toe geleid dat De Hef en Rotterdam onlosmakelijk bij elkaar horen. Op dit moment worden dan ook allerlei plannen bedacht om de kolossale constructie voor de stad te be houden. Maar wat er ook gebeurt, de brug zal van zijn plaats moeten verdwij nen want de doorgang is te smal en te laag voor de scheepvaart. Overigens is hij nog vele jaren te gebruiken mits er een goede bestemming wordt gevonden, maar dan moet wel rekening worden ge houden met vreselijk duur onderhoud". Toch denkt Ennenga dat de Rotterdam mers er snel aan zullen wénnen dat de spoorbruggen uit het stadsbeeld gaan verdwijnen. „Toen de Willemsbrug (de brug voor al het andere verkeer, red.) werd vervangen door een nieuwe brug, werd ook flink gediscussieerd over het verlies van de oude, karakteristieke overspanningen. Nu de brug een aantal jaren weg is, hoor je daar niemand meer over". Niet alleen het terugdringen van het la waai en de doorvaarthoogte en -breedte waren de redenen om tot de bouw van de tunnel over te gaan. Ook het kostbare onderhoud aan het antieke spoor en de lange openingstijden van De Hef vorm den te veel obstakels. De spoorbrug staat nu twintig minuten per twee uur open en veroorzaakt daardoor regelmatig ver tragingen op het baanvak tussen West en Zuid-Nederland. De vorige bewindsvrouw op het ministe rie van verkeer en waterstaat, Smit- Kroes, was in eerste instantie niet gepor teerd van een tunnel. Te kostbaar, oor deelde zij over het ruim 750 miljoen gul den kostende project, maar daarmee kon ze de Tweede Kamer, de Rotterdamse gemeenteraad en de Nederlandse Spoor wegen niet overtuigen. Die wilden af van de lange openingstijden van de brug en de overlast in de woonwijken. Boven dien komt dure bouwgrond in de bin nenstad vrij als de rails in de grond ver dwijnt. En als straks Rotterdam wordt opgenomen in het tracé van de TGV, de supersnelle trein, dan zijn er geen hin derpalen meer, want de vier tunnelbui zen zijn geschikt voor de snelheidsdui vel. Bij het uiteindelijke besluit werd na drukkelijk uitgesproken dat de overlast tijdens de bouw voor de inwoners van Rotterdam tot een minimum beperkt moest blijven. Daarom is relatief veel geld uitgetrokken voor informatie aan de burgers. Onder meer is er een informa tiecentrum onder de karakteristieke ku buswoningen in het centrum van de stad ingericht. In de ruime centrale hal is da gelijks (behalve zondag) een enorme ma quette te bezichtigen waar precies is na gebouwd op welk punt de trein in de buurt van het Centraal Station onder de grond verdwijnt om een kilometer ten noorden van het Feyenoord-stadion op Een van de tekeningen die Willy Vander- steen waarmee de Rotterdamse bevolking op de hoogte wordt gehouden van de vor deringen met de spoortunnel. Daarop de karakteristieke spoorbogen die uit het stadsbeeld zullen verdwijnen. de linker Maasoever weer boven de grond te komen. Ook is er een verkleind voorbeeld van het nieuw te bouwen station Blaak, waar trein, metro en tram elkaar straks op drie niveaus kruisen. De metrohal die er nu staat, zal dus plaats moeten maken. Ennenga: „Er kom daar een geheel nieuw station dat is aangepast aan de verschillende vervoersstromen. Boven dien is de metrohal niet berekend op de luchtdrukverschillen die zich straks zul len voordoen als de sneltreinen door de tunnel rijden. Klapdeuren worden dan met recht klapdeuren". Speelse manier Om de Rotterdammers op een speelse manier te informeren over de voortgang van de tunnelbouw wordt wekelijks in de huis-aan-huis bladen De Havenloods en Het Zuiden een strippagina in zwart wit afgedrukt, die gemaakt wordt in Stu dio Vandersteen waar ook de albums over Suske en Wiske het levenslicht zien. In het kader van de Jerommeke-reeks wordt de hulp van de krachtpatser inge roepen als blijkt dat niet alleen de tun nelbouwers in de Rotterdamse grond wroeten, maar ook andere krachten de grond omploegen. Uiteindelijk zal in mei volgend jaar het kleurenalbum met de titel 'Wie een put graaft voor een an der in het infocentrum te koop zijn. Ennenga levert met enige regelmaat de stof aan voor de Belgische ontwerpers. „Zo af en toe vertel ik hoe het er voor staat en dat verwerken ze dan in het ver haal. Overigens staan de grote lijnen van het verhaal al vast, maar de details wor den aangepast. De strip is eigenlijk een aardigheidje, want je kunt er natuurlijk niet de mensen mee informeren die di rect in de buurt van de bouwplaatsen wonen". Regelmatig vindt er dan ook vooraf overleg met die bewoners plaats over wat er wordt gebouwd, welke planning wordt gehanteerd en welk materieel wordt ingezet. Zij krijgen ook brieven en folders in de bus, waarin precies de voortgang staat en welke overlast hen staat te wachten. Daar waar en onoplos baar lawaainiveau wordt verwacht, wor den onorthodoxe oplossingen aangebo den. Ennenga: „Aan een aantal bewoners 'op Zuid' hebben we de gelegenheid geboden 45 nachten in een hotel door te brengen, omdat ook in de nachtelijke uren door gewerkt zou worden. Wie daar geen ge bruik van wilde maken, kon in aanmer king komen voor een geldelijke vergoe ding". Achteraf blijkt dat de meeste bewoners eieren voor hun geld kozen. Afhankelijk van de gezinssamenstelling werd de hoogte bepaald, maar ter indicatie: een gezin met twee kinderen kreeg 10.000 gulden. Het geven van een compensatie in gelde lijke vorm is volgens Ennenga een moei lijke zaak. „Wij zijn mordicus tegen het alleen geld geven, want dat lost namelijk niets op. Daarom zoeken we liever naar andere oplossingen zoals die hotels, maar ook daarmee doen zich problemen voor. Sommigen vinden die accommo daties weer te lawaaierig". Huisarts Bij het beoordelen hoeveel overlast de bouwers veroorzaken wordt uitgegaan van de doorsnee bevolking. Projectbege leider Ennenga: „We zoeken naar oplos singen die leiden tot minder en korter produceren van geluid. Een voorbeeld is het heien van buizen en palen. Er zijn onder meer dure geluidmantels om hei machines aangebracht. Toch moet je er van uitgaan dat je niet voor iedereen een aanvaardbare oplossing hebt. Dan moet je kijken of er ook individueel oplossin gen voor handen zijn. Ik noem maar een voorbeeld: voor iemand die met allerlei andere problemen kampt, kan het lawaai net de druppel zijn die de emmer doet overlopen. Dan is het in zo'n geval ver standig dat je als projectbegeleider con tact opneemt met de huisarts van die persoon. Gelukkig hoeven we zelden zo ver te gaan". Maar soms is het onmogelijk om het ie dereen naar de zin te maken. „Je krijgt ook te maken met klachten van mensen die vijf woonblokken van de bouwput wonen. Zij vinden dan dat ze overlast hebben, maar andere bewoners die dich terbij wonen hoor je niet. Ja, dan is het onmogelijk om een oplossing te beden ken", aldus Ennenga die daarna via de telefoon een oplossing aandraagt voor een straat waar de bewoners veel last hebben van bouwzand. De werkzaamheden aan de tunnel heb ben inmiddels zes weken achterstand op gelopen omdat bij het graven op de zui delijke Maasoever op hardere grond werd gestuit dan was venvacht. Sjoerd Ennenga verwacht dat die achterstand snel wordt ingelopen. „In het werksche ma is nu voorzien dat in januari al vier weken zijn ingehaald. Tegen de zomer moeten we weer op het oude schema lig gen. Dat kan ook best want in het oor spronkelijke schema is uitgegaan van een minimale inzet en een maximaal rendement". Na de komende bouwvakvakantie kan dan gestart worden met een van de meest spectaculaire onderdelen van het plan: het afzinken van acht betonnen tunnelstukken. In twaalf weken tijd moeten de gevaartes in een sleuf in de Nieuwe Maas precies op hun plaats ko men. Twee jaar later kan dan de eerste trein met hoogwaardigheidsbekleders door de spoortunnel rijden, terwijl bo ven hun hoofd verder wordt gebouwd aan het Nieuwe Rotterdam. LUCAS BOLSIUS Kerstkaarten: honderden varianten zijn er te koop. Maar wat is leuker dan een originele en met zorg gemaakte kaart in de bus te krijgen? We sprokkelden enige ideeën bij elkaar, waaronder het bordu ren van kerstkaarten op papier, met daarbij een werktekening, zodat u met een aan de slag kunt. En verder nog wat andere ideeën voor originele eindejaars- wensen. Zij zijn echter alle bedoeld om de eigen fantasie op gang te brengen. Want echt origineel is alleen wat uit het eigen hoofd ontspruit. Het kan overigens geen kwaad nu al te beginnen. Want ook al is Sinterklaas het land nog niet uit, de kerstman is al in aantocht. Voor het borduren van kerstkaarten op papier zijn de volgende attributen nodig: een priklap van bijvoorbeeld dik vilt (te koop bij speelgoedzaken of speel goedafdelingen); een speld met een dikke knop, een zo genaamde glasknop-speld; witte correspondentiekaarten voor het maken van de moederkaarten; witte of gekleurde correspondentie- kaarten om te borduren; tamelijk dik borduurgaren (enkele dra den splijtzijde, DMC 8 of dunne glanskatoen); een naald. Knip om te beginnen de werktekeningen uit en plak ze op een correspondentie- kaart. Prik de tekening punt voor punt over op deze kaart en gebruik die als 'moederkaart' waarmee het patroon steeds weer op een nieuwe kaart kan worden overgebracht. KAARS Aan de achterkant insteken in 1. Voor langs naar rechts 4. Achterlangs naar Werktekening van kaarsen met een bloem. Wie deze punt voor punt overprikt en volgens de aanwijzingen te werk gaat, krijgt het resul taat zoals rechtsonder op de kleurenfoto te zien is. links 4. Voorlangs terug naar 1. Achter langs naar rechts 2. Voorlangs naar links 5. Achterlangs naar rechts 5. Voorlangs naar links 2. Achterlangs naar rechts 3. voorlangs naar links 6. Achterlangs naar rechts 6, enzovoort. Voor de vlam: van uit het middelpunt naar elk van de pun ten aan de buitenkant. BLOEMBLAD Aan de achterkant insteken in 1. Voor langs naar 7 Achterlangs naar 8. Voor langs naar 2. Achterlangs naar 3. Voor langs naar 9. Op die manier het hele blad rond. Voor het bloemhart vanuit het middelpunt naar elk der punten van de buitenkant. STER 1 Vanuit punt B naar elk der punten op de lijn 1 tot en met 9, en dat naar beide kanten. Op die manier de hele ster rond. Voor het opvullen van het hart: vanuit punt A naar alle punten 9. STER 2 Van links 1 naar rechts 9. Van rechts 8 naar links 2. Van links 3 naar rechts 7 enzovoort. Op die manier de hele ster rond. Bij deze figuur zijn de punten B dus niet nodig. Voor het opvullen van de kaart: zie ster 1. Voor veel meer fraaie patronen van de borduurkerstkaarten en ingewikkelder technieken: 'Borduren op papier' door Jannie van Herk-Moet, Uitgeverij Hel mond. Andere ideeën voor zelfmaak-kerstkaar- ten of nieuwjaarskaarten zijn de volgen- Brei een lapje van vijf bij twee centi meter. Vervang de breinaald door twee cocktailprikkers. Plak het brei werkje met de twee houten breipennen op een briefkaart. Een tekst bij deze kaart kan zijn: Brei 1989 tot een goed einde... en pak in 1990 de juiste draad weer op. Schets met een zilverkleurige stift de omtrek van kerstballen op een ge kleurde briefkaart. Plak daarin zil veren sterretjes. Met knipwerk zijn ook leuke resulta ten te bereiken. Ontwerp een kerstboom of een tros kerstballen en knip de lege niimten uit. Plak het geheel op een briefkaart van een andere kleur. Ook de modernste technieken zijn aan te wenden: maak een computerprint ter grootte van een briefkaart met uw kerst- of nieuwjaarswens. LONNEKE VAN KOOT Met deze werktekening kunnen sterren worden geborduurd; hier naast en op de kleurenfoto het resultaat als de werkbeschrijving wordt gevolgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 32