De dood op afstand gehouden "final Bronwater Spa nog niet zuur LANGDURIGE COMA: N aastbestaanden Hersenstam ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 27 Van tijd tot tijd staan ze in de schijnwerpers van de publiciteit: de tientallen mensen die in verpleeghuizen over het hele land verspreid soms al vele jaren in coma liggen. Ze wachten op ja, op wat eigenlijk? Ze lijden een vegetatief bestaan, zegt het officiële taalgebruik; het zijn kasplanten, zegt de volksmond. Ze leven, en toch ook weer niet, maar ze zijn ook niet dood. Wat is eigenlijk een coma? Is er een eervolle uitweg uit de dilemma's rond een comapatiënt? Al in 1956 zei prof. mr. S. Gerbrandy in een vooruitziende voordracht onder meer: „De medische wetenschap is de laatste tientallen jaren enorm vooruitgegaan. Zo enorm, dat men zich geredelijk kan afvragen of er in de medisch geïndiceerde duurverlenging van het leven soms niet iets kunstmatigs schuilt. Het wil mij voorkomen dat de ontwikkeling van de medische en farmacologische wetenschappen, met als gevolg verbijsterende ingrepen in de psychosomatische (met betrekking tot lichaam en ziel als geheel, red.) structuur van de mens, ons stelt voor vraagstukken die met het klassieke begrip levensberoving niet zijn afgedaan". DEN HAAG - De discussie over euthanasie is nog niet eens afge rond of de samenleving wordt ge confronteerd met een nieuwe vorm van de uitgestelde dood: het lang durige coma. En daarbij blijft het niet. Na de langdurig comateuzen komen de andere wilsonbekwamen aan de beurt: de ernstig defecte pasgeborenen aan de ene kant van de levensschaal en de zwaar de mente hoogbejaarden aan de ande re. Om verwarring te voorkomen eerst iets over de begrippen euthanasie, wilsonbe kwamen en coma. De wet beschouwt eu thanasie, het opzettelijk levensbeëindi gend handelen door een ander dan de betrokkene op diens verzoek, als straf baar. De rechtspraak daarentegen heeft euthanasie als niet-strafbaar bestempeld als tenminste aan een aantal voorwaar den is voldaan. De belangrijkste daarvan is dat het doden plaatsvindt op uitdruk kelijk en herhaald verzoek van de be trokkene, dus geheel in overeenstem ming met diens vrije wil en vrije wens. Wilsonbekwamen zijn personen die niet, of niet meer, in staat zijn tot het formu leren van een eigen wil. Drie bekende categorieën wilsonbekwamen zijn pasge boren baby's, zwaar demente personen en mensen in een coma. Coma is Grieks voor 'slaap'. Een coma, zo zegt Van Dale, is volkomen bewuste loosheid. Die omschrijving voldoet als huis-tuin-en-keuken-begrip, maar is veel te beperkt voor de discussie over het stervensmoment van de patiënt die lang durig verkeert in wat, gezien de uitzicht loosheid, een 'onomkeerbaar coma' wordt genoemd. De Sectie Verpleeghuizen van de Natio nale Ziekenhuisraad gaf in mei vorig jaar in het rapport 'Omgaan met coma: Een handreiking voor de praktijk' de volgende definitie: „Coma is volgens medische literatuur een toestand van volledige diepe bewusteloosheid, waarbij de betrokkene op geen enkele manier 'uit zijn slaap' te wekken is. Het bewust- zijnscentrum is uitgeschakeld. Kenmer kend is dat op prikkels van buitenaf niet bewust gereageerd wordt en dat de be trokkene niet in staat is zijn interne mi lieu en vitale functies (bijvoorbeeld ademhaling, bloeddruk, temperatuur) zelf te regelen. Deze patiënten zijn volle dig afhankelijk van (para)medische be handeling om in leven te blijven". Wakker Mensen die gedurende langere tijd in coma blijven, geraken in wat wel wordt genoemd een vegeterende toestand. Ze kennen een slaap-waakritme dat uitgaat van de normale dag-nachtcyclus. Ze lij ken 'wakker', maar zijn niet tot contact, laat staan communicatie in staat. Ze zijn zich niet bewust van hun omgeving en reageren slecht of helemaal niet op prik kels, zoals pijnprikkels. Bewuste bewe gingen zijn niet mogelijk. Vitale organen (nieren, lever, longen) functioneren rede lijk tot goed, al komt het ook voor dat comapatiënten langdurig kunstmatig be ademd dienen te worden. Kortom, het bewustzijn lijkt (is?) verdwenen maar het lichaam gaat, soms gedeeltelijk, stug door. Mensen raken in een coma als gevolg van een ernstige hersenbeschadiging. Die kan optreden door een aantal oorzaken zoals een ziekte, een ernstig ongeluk of zuurstofgebrek. Bij totale hersenuitval is het bewustzijn verdwenen en werkt ook het besturingsmechanisme van allerlei organen niet meer. Dan is sprake van hersendood. Herstel is onmogelijk. Art sen zullen de lichamelijke dood niet lan ger met kunstgrepen op afstand houden, tenzij de betrokkene bij codicil bereid is organen voor transplantatie af te staan. In dat geval kan het voorkomen dat de patiënt nog enkele uren aan een hart- longmachine blijft liggen, teneinde wat medici beschouwen als een 'natuurlijke dood', in het belang van de daaropvol gende transplantie nog korte tijd uit te stellen. De 'echte' problemen ontstaan wanneer bij patiënten de grote hersenen (de zetel van het bewustzijn) zo erg beschadigd zijn dat ze niet meer functioneren maar de hersenstam (de besturingseenheid van lichamelijke functies zoals bloed druk, ademhaling, spijsvertering, slaap- waakritme, lichaamstemperatuur) het nog wel doet. Deze mensen verglijden onherroepelijk in een langdurig coma teuze toestand: het bewustzijn is weg, er is geen reactie op prikkels, vaak zelfs niet op pijnprikkels; het lichaam doet het verder nog redelijk goed. Intensieve verzorging is noodzakelijk. De voeding gebeurt kunstmatig, de patiënt moet re gelmatig verlegd worden om doorlig- wonden te voorkomen en de fysiothera peut behandelt tegen vergroeien van ge wrichten, al is dat laatste zelfs dan niet altijd te voorkomen. Wanneer een pa tiënt zes maanden of langer in een diep coma ligt wordt algemeen aanvaard dat de kans op ontwaken vrijwel nihil is. Er zijn deskundigen, medici zowel als ethi ci, die dergelijke mensen als overleden beschouwen. Voor hen is het moment van 'doodgaan' niet gelijk aan het uitval len van bijvoorbeeld de bloedsomloop. Stinissen In Nederland liggen naar schatting hon derdvijftig van dergelijke langdurig co mateuze patiënten in verzorgingstehui zen. De bekendste is ongetwijfeld Ineke Stinissen. Haar coma duurt al vijftien jaar. Haar man voert al jaren een strijd om het mogelijk te maken dat zij na haar bewustzijnsdood ook biologisch komt te overlijden. Onlangs werd bekend dat justitie straf- verVoIging gaat instellen tegen een arts die twee jaar geleden het leven van een comapatiënt beëindigde. Hij kwam er eerlijk voor uit en lichtte justitie in. Een moedige daad, want hij had ook de zaak kunnen verdoezelen door een natuurlij ke doodsoorzaak op het overlijdensfor- mulier in te vullen zoals dat jaarlijks bij vermoedelijk duizenden euthanasiege vallen gebeurt. Vorige week doken be richten op dat artsen in de afgelopen ja ren bij 'ten minste tien' comapatiënten het leven beëindigd zouden hebben. In alle gevallen (zoals dat van mevrouw Stinissen) ontbreekt het nadrukkelijke en herhaalde verzoek. Euthanasie is het dus niet, wanneer een arts besluit bij een comapatiënt levensbeëindigend op te treden. Wat is het dan wel? „Moord!", zegt justitie. Akkoord, de voorbedachten rade is aanwezig, want aangenomen mag worden dat artsen in zulke gevallen niet over één nacht ijs zijn gegaan. Toch wordt die kwalificatie door de betrokken medici en vele andere mensen als on juist en zelfs als beledigend ervaren. Im mers, psychologisch en emotioneel is van moord geen sprake. Als dat formeel- juridisch wèl het geval is dan ligt hier - net als bij euthanasie - een gapende kloof tussen wet en werkelijkheid. Menswaardig De werkelijkheid is die van de geavan ceerde medische technologie die tot zo ongelooflijk veel in staat is. Die slaagt er - gelukkig - heel vaak in mensenlevens te redden waar dat vroeger niet mogelijk was. De keerzijde is dat de dood steeds vaker op afstand gehouden wordt zonder uitzicht op herstel naar een menswaardig bestaan. Nu is niemand er nog in geslaagd een universeel aanvaardbare definitie van 'menswaardig bestaan' te formuleren. Dat lijkt ook onbegonnen werk omdat 'menswaardig bestaan' sterk individueel is. Het probleem van de andere kant be naderen. dus proberen aan te geven wanneer een bestaan niet langer de kwa lificatie 'menswaardig' rechtvaardigt, werkt evenmin. Ook het opstellen van zó'n lijstje is onbegonnen werk. Toch zal er iets moeten gebeuren. Hoe vreemd ook, een langdurig coma teuze patiënt lijkt tegelijkertijd een beet je dood en een beetje te leven. De voort schrijdende medische technologie maakt het mogelijk om steeds meer mensen in een diep coma steeds langer uit de han den van de complete dood te houden. Het is zeer de vraag of de medische we tenschap de betrokkenen daarmee een dienst bewijst. Niemand weet precies wat zich in het hoofd van een comapa tiënt afspeelt, of van bewuste ervaringen sprake is. Dat zij ook maar een greintje levensgeluk uit hun situatie halen lijkt uitgesloten. Een groeiend aantal comapatiënten zal tot toenemende druk op artsen leiden om 'iets' aan individuele problemen te doen. Dit zadelt artsen op met grote mo rele dilemma's en draagt het gevaar in zich dat ze, net als bij euthanasie, tot il legale praktijken hun toevlucht nemen: overtreding van in elk geval de letter van de wet en het verkeerd - dus valse lijk - invullen van overlijdensverklarin gen. Zo'n situatie zou onder alle omstan digheden vermeden moeten worden. Dat kan alleen wanneer de politiek, als de verantwoordelijke beleidsmakers, de richting aangeeft. Net als bij euthanasie staat ook bij langdurig comateuze pa- tiénten de wet op gespannen voet met de werkelijkheid. Bij het zoeken van een uitweg uit dit dilemma spelen de naast- bestaanden geen rol. Dat moet in alle duidelijkheid gesteld worden, ook al is dat hard omdat het leed van familie, an dere verwanten en vrienden vaak met geen pen te beschrijven is. Gerard Stinis sen is daarvan een goed voorbeeld. De Doesburgse familie Bakker, zoals die vo rige week in deze krant aan het woord was, ook. Hoezeer mensen in dergelijke omstandigheden ook recht hebben op respect, mededogen en hulp, het kan niet zo zijn dat de draagkracht van de een maatgevend wordt bij de beantwoording van de vraag of de ander mag doorleven ja of nee. Bovendien: wie zou(den) het voor het zeggen moeten krijgen? Echtgenoot of echtgenote? Kinderen? Ouders? Broers of zusters? Vriend of vriendin? Een kwestie van meeste stemmen gelden? En als minder edele motieven (haat tussen partners, erfenissen) een rol gaan spelen? De politici moeten het, samen met de juristen, de medici en de ethici, eens worden over de vraag wannéér het kunstmatig verlengen van het leven de totale natuurlijke, ook biologische dood in de weg staat. Die afspraken zouden de status van wet moeten krijgen, maar wetgeving is in dit land een proces van lange adem. Daarom is vastlegging in een protocol een goede start. Veel tijd is er namelijk niet. De werkelijkheid van alle dag vraagt om snelle maatregelen. Wetgever De wetgever moet bepalen wanneer van doen sterven sprake is en wanneer van laten sterven. Doen sterven kan nooit gerechtvaardigd zijn, al heeft de rechter ten aanzien van euthanasie een kleine opening geschapen. Laten sterven is de enig mogelijke uitweg wanneer de medi sche wetenschap het totale leven, dus zo wel het bewustzijn als het biologische le ven, niet kan redden maar tezelfdertijd de totale dood op afstand houdt. Het zal niet eenvoudig zijn hier objectie ve normen voor vast te stellen, maar dat mag de samenleving er niet van weer houden het op zijn minst te proberen. Blijven die normen uit dan dreigt het ge vaar dat willekeurige medici en naastbe- staanden in individuele gevallen in een sfeer van illegaliteit de beslissing nemen. Dit betekent niet dat de samenleving weer een grens overschrijdt. Veel eerder gaat het om het trekken van een duide lijke grens tussen laten sterven en doen voortleven. De rechtbank in Almelo en, in hoger beroep, het gerechtshof in Arnhem von den niet dat het verpleeghuis gedwongen kon worden de verzorging van mevrouw Stinissen te staken. Maar het hof gaf wel haarfijn aan dat na zoveel jaren van on omkeerbaar coma het beantwoorden van zinvragen onvermijdelijk is: „Het hof is ook van mening dat de situatie de vraag oproept of hier nog wel sprake is van zinvol medisch, maar vooral ook menselijk handelen. Het standpunt dat dat niet langer het geval is, komt het hof alleszins verdedigbaar voor", aldus het hof in hoger beroep. Kortom, het Arn hemse hof zet grote vraagtekens bij de zin van een voortgezette behandeling bij mensen in een langdurig, onomkeerbaar coma zoals Ineke Stinissen. Onderscheid .De deskundigen zijn het er trouwens niet over eens of bij comateuze patiën ten sprake is van 'verzorging' of 'behan deling'. Het hier boven aangehaalde rap port van de Sectie Verpleeghuizen van de Nationale Ziekenhuisraad gebruikte in de definitie over coma de term '(para medische behandeling'. Dat onder scheid is van belang, omdat algemeen erkend wordt dat artsen het recht heb ben een medisch zinloze behandeling te staken maar dat iedereen onder alle om standigheden recht heeft op (medische) verzorging. Als oplossing is deze uitweg alleen ge schikt als bij protocol, en later bij wet, medisch zinvolle/zinloze handelingen worden gedefinieerd. Het vaststellen of medische handelingen (of het stoppen met handelingen) zinvol dan wel zinloos zijn onttrekt zich momenteel aan regel geving en controle, zoals die na ettelijke rechtzaken bij euthanasie wèl zijn ont wikkeld. Hier loert dus een groot gevaar. Doen sterven en laten sterven: de sa menleving kan alleen van de wetgever duidelijkheid verwachten over de vraag waar de grens tussen deze twee ligt. Al leen dat antwoord kan een oplossing bie den voor de langdurige comapatiënt. LEO ENTHOVEN SPA - De producenten van bron- en mineraalwater zijn slim inge sprongen op de alarmerende be richten over de verminderende kwaliteit van het leidingwater. Sinds het begin van de jaren tach tig verdrievoudigde de consumptie in Nederland van water uit de fles dat wordt aangeprijsd als 'gezond'. Het oppervlaktewater is door giflozingen sterk vervuild, terwijl het grondwater steeds meer pcb's bevat door het pro bleem van overbemesting van het land. Spadel. de producent van het Spa-water, zegt door strenge veiligheidsmaatregelen niet of nauwelijks te kampen te hebben met vervuiling, maar tegen het ver schijnsel van zure regen kan de Belgi sche producent niet optreden. Onderzoe kingen tonen aan dat het water nog geen schade heeft opgelopen door zure regen. De kans dat de waterwinning in Spa aangetast wordt door zure regen en aan verwante vervuiling beschouwt men als klein, maar wordt niet geheel uitgeslo ten. Het gebied ten zuiden van het Belgische Spa staat al sinds de jaartelling bekend om zijn bronnen. De vondst van mun ten uit de eerste eeuw na Christus toont in elk geval aan dat de Romeinen tijdens die periode in Spa verbleven. Zij waren naar alle waarschijnlijkheid ook degenen die het stadje de naam Spa gaf. Sparsa is het voltooid deelwoord van het latijnse werkwoord spargere, wat opwellen bete kent. Het bottelen van bronwater begon al in de 16e eeuw, zij het op zeer primitieve wijze. Tot in het begin van deze eeuw gebeurde het bottelen op bescheiden schaal, maar na de oprichting van Spa Monopole in 1921 groeide de verkoop van bronwater uit tot een lucratieve be zigheid. Op dit moment is Spa Monopo le ondergebracht bij de firma Spadel, een bedrijf dat ruim 850 werknemers telt en exporteert naar meer dan veertig landen. Spadel heeft ook de bronwaters Brecon en Bru-Chevron, alsmede het sirooppro- dukt Spontin in beheer. Drie soorten Spa onderscheidt haar water in drie soorten: het type Reine dat niet kool zuurhoudend is en een zeer zwak mine raalgehalte heeft, het type Barisart ('Spa rood') dat koolzuurhoudend is en iets meer gemineraliseerd is en het onbeken dere Clairfagne, dat bijzonder geminera liseerd is en aangeraden wordt als geneeskrachtig water. Voor normale con sumptie is dit water dus niet erg ge schikt. De Ardennen zijn een deel van België waar erg veel neerslag valt. Dat heeft de bron nodig om niet uitgeput te raken. Regen en mist zijn zodoende belangrijk, maar ook sneeuw geeft bijzonder veel water aan de grond af. Per jaar valt ge middeld 43 dagen sneeuw, dat tot een maximale dikte van zestig centimter kan reiken. Het regenwater komt via diverse lagen onder het aardoppervlak in een grond waterreservoir of bron terecht. De zuive rende weg van het water naar de lager gelegen delen is ook de reden dat de schadelijke stoffen die in het regenwater zitten niet in de fles komen. Doordat het veen nog altijd actief is (het groeit dus nog altijd) kunnen schadelijke stoffen uit het regenwater bijna niet doordringen in de vijf tot tien meter dikke veenlaag. In het geval van de Reine-bron komt het water via een meters dikke turf- en veenlaag in een rotsgedeelte terecht, dat bijna geen mineralen meer bevat door de ouderdom van het gesteente. Daar door verandert er bijna niets meer aan de samenstelling van het water. In het geval van de Bansart-bronnen komt het water door de grond in rotsen van jonge re levensduur terecht, die daardoor meer mineralen bevatten. Door het verblijf in deze rotsen neemt het water dan ook meer mineralen op. Het koolzuur wordt pas later in de fabriek toegevoegd. De weg van het regenwater naar de tiental len meters lager gelegen delen van de bron heeft een zuiverende werking. Op die tocht passeert het vocht zand, klei en vooral turf, waarin alle schadelijke stof fen achterblijven. Voorzichtig De bevolking van Spa is altijd op de hoogte geweest van de waarde die de bronnen vertegenwoordigen. Daarom was men altijd zeer voorzichtig met het gebruik van de gift van de natuur. In 1624 bijvoorbeeld troffen de prinsen van Luik maatregelen om de bronnen te be schermen. Zij verplichtten de bewoners tot het herstellen van hun waterleidin gen, zodat vermenging met het bronwa ter van Spa onmogelijk was. Volgens een Koninklijk Besluit is het tegenwoordig verboden binnen een gebied van 2500 hectare gevaarlijke stoffen op te slaan en te draineren tot meer dan twee meter diepte. Verder werd een gebied van 4000 hectare in 1957 uitgeroepen tot staatsna- tuurreservaat. Het Veen van Mal- champs, waaronder de Reine-bron ligt. behoort daar nog niet toe, maar is wei erkend als watèrreservaat en staat onder bewaking. Ook is landbouw uit den boze op de grond die boven de belangrijke bronnen ligt. Bemesting van de grond kan schadelijk zijn voor de samenstel ling van de grond en dus automatisch van het water. Het water wordt rechtstreeks uit de bron gepompt en komt via luchtdichte leidin gen direct in de fabriek. Elk uur wordt de kwaliteit van het water gecontroleerd door het laboratorium HenriJean, een instelling die zich bijna volledig inzet om het water van Spa te onderzoeken. Zij ontdekten nog geen sporen van de oprukkende vervuiling in het bronwater. Het duurt evenwel jaren voor het water door de dikke bodemlaag is doorgedron gen. Wanneer de vervuiling eventueel wordt ontdekt, dan is de kans groot dat het te laai is om een uniek stuk natuur te redden. JEROEN GRUETER Gerard Stinissen voert al jaren strijd om zijn vrouw te mogen laten sterven. FOTO: SP o.a. zetel van het bewustzijn, regelen uitwendige spierbe wegingen, gevoel, intelligentie en waarneming coördineren be wegingen; zorgen r het evenwicht regelt functies als ademhalen, bloeddruk en spijsvertering CcidócGouocmt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 27