Hyundai Sonata V6 net te hoog gegrepen HET VERSCHIL TUSSEN DE KRANT EN EEN HUIS-AAN-HUIS FOLDER? DE KRANT WORDTGELEZEN. Uil Autoboeken met actuele prijzen Ierland paradijs voor smokkelaars Explosieve stijging van reizen naar het Oostblok Competitie shorttrack in Ijshal „Tunnelbak heft isolatie van wijk Kerkehout op" AUTO CeidaeSowicwit ZATERDAG 2 DECEMBER 1989 PAGINA 11 I Een strategie van geleidelijke opbouw, zo noemt directeur J Kreber van importeur Greenib Car de recent begonnen intro- duktiegolf van het merk Hy undai. Dat geldt zeker voor de reeks waarvan het merk voor al moet leven, de Pony. Eerst een aardig aangekleed, maar technisch verouderd produkt doch inmiddels uitgegroeid tot een moderne serie auto's die meer te bieden hebben dan al leen een gunstige prijs. De eenmaal gewonnen klanten j moeten binnen het merk kun- j nen doorgroeien om ze vast te houden, weet ook Kreber, van daar de komst van een groter model de Sonata begin dit jaar. En nu gaat de geleidelijke op bouw verder: zojuist verscheen I de Excel, die de overstap naar de Sonata makkelijker moet i maken. Wie al Sonata rijdt kan nu verder naar een nieuwe zescilinder-versie, voorlopig de top van wat Hyundai wil bie- De kop van het persbericht stelde dat de Sonata V6 de eni ge auto met V6-motor onder de vijftig mille zou zijn. Dat is dus niet waar, er is voor vijf mille minder een Ford Scorpio 2.4i CL, voor bijna vijftig mille heb je een Toyota Camry GXi V6. Beide met V6-motor, zij het geen drieliter zoals de Hyundai Sonata V6 biedt. Doch voor ruim tweeënvijftig mille zit de Ford Scorpio 2.9i GL er niet ver vanaf. Dat Hyundai voor een dergelijk bedrag veel auto jbiedt is daarmee niet minder waar, al wordt de kwaliteit in jdeze klasse niet alleen afgeme ten aan het aantal standaard 'ingebouwde accessoires. Veel ruimte en luxe SDe Hyundai Sonata straalt geen grote persoonlijkheid uit, het is wel een nette auto die door zijn grootte toch voor naam oogt. Zonder speciale styling-truuks of technische hoogstandjes, zo bewijst deze «WW auto, Kun je ook een behoorlijk riante binnenruimte scheppen. Gewoon een lange wielbasis (265 cm) en dwars geplaatste motor voorin leveren volstrekt voldoende beenruimte op, de niet bijzonder gestroomlijnde carosserie heeft een forse dak- opbouw zodat ook de bijpassen de hoofdruimte er is. De 473 li ter metende kofferruimte wordt wie wat beperkt door enorme achterwielkasten. Het interieur staat verder stijf van de accessoires, veel ver- stelmogelijkheden op stoelen en stuurwiel en veel elektri sche bedieningen. Ook de ste reo-installatie hoort erbij, de ontvangstkwaliteit van de ra dio was echter wel wat beden kelijk Maar verder: de enige mogelijke extra's op de V6 zijn een schuifdak en airconditio ning, zelfs een elektronisch ge regelde vierversnellings auto maat met twee schakelpro gramma's is al standaard, evenals een automatische snel heidsregelaar (cruise control). Alles met mate Van de eerste Sonata's met viercilinder motor viel al op dat ze, ondanks de niet hoog dravende technische specifika- ties, eigenlijk prima rijden. Die indruk bevestigde zich toen we eerst in een Sonata 2.0i GLS van het Hyundai-magazijn in Heemstede naar de presentatie in Gent reden en daarna met een V6 dezelfde route terug. De 2.0i GLS is iets, maar niet veel minder rijk uitgerust dan de V6 en heeft standaard een vijfbak. De viercilinder is goed voor 75 kW/102 pk en daar mee kom je in een snelheidsbe- grensd land goed uit de voeten. De motor is soepel, de vijfbak schakelt moeiteloos en tot zo'n 140 km/h zit er genoeg pit in de auto. De top is bescheiden, bij een kleine 170 km/h houdt het helemaal op, dus op de Duitse autobahn vliegen vele doodgewone middenklasse-wa gens je voorbij. Dan helpt ook de drieliter V6 motor niet. Die loopt uiterst stil, accelereert nog moeitelozer maar houdt het bij 175 km/h ook voor ge zien. De motorische rust kan niet geheel tot zijn recht ko men bij de V6, daarvoor is er teveel windgeruis en iets te weinig geluidsisolatie. Vanaf 160 km/h trad zelfs een uiterst kwalijke fluittoon door de rij- wind op. Het grote nadeel van de V6 blijkt op een langere rit gauw: de tankinhoud is met 65 liter (vijf meer dan de vierci- linder-typen) te krap zeker De Hyundai Sonata V6. daar het verbruik angstig in de richting van 1:7,5 snelde. Bochtgedrag Ook bij het bochtgedrag legt de V6-motor (afkomstig uit de Mitsubishi Debonair, een niet geëxporteerd luxe-slagschip) merkbaar gewicht in de schaal. De Sonata V6 voelt wat log aan, gaat niet zo willig een bocjit in en reageert wat sterk op gas loslaten in de bocht. Door de erg sterke stuurbe krachtiging stuurt ook een So nata 2.0i niet bepaald sportief, doch wel, beter gebalanceerd. Voor het overige: de vering doet het lang niet slecht, de remmen (hetzelfde systeem met schijven en trommels op alle Sonata's) lijken iets onder bemeten voor de V6, waar het remsysteem al zwaarder belast wordt in verband met de auto matische transmissie. Wat apart is dat de Sonata V6 in Amerikaanse versie gele verd wordt: met een mijlentel ler, hooggeplaatst extra rem licht in de achterruit, en auto matische gordels voorin. Al thans, de schoudergordel zit in de deurstijl gemonteerd en wordt gemotoriseerd omgelegd bij aanzetten van het contact, de heupgordel moet dan nog met de hand vastgemaakt wor den. Daar zal menigeen het nut niet van inzien, eerder isV het weieens lastig dat je eerst het contact moet uitzetten voor je uit de gordel wordt bevrijd wordt. De verwachting zal wel zijn dat er te weinig V-zessen verkocht kunnen worden om - een aparte Europese versie te maken. De beproefde GLS-V6 kost 49.950,-, er is nog een Executive-variant met leren bekleding en lichtmetalen vel gen voor vijf mille meer. De 2.0i GLS die we ook reden kost f 38.950,-. Het was een 1990- model, voorzien van een aantal detailwijzigingen. De voor naamste daarvan zijn een iets steviger schokdemping, verbe terde uitrusting en als extra een nieuwe automaat, te weten dezelfde die nu standaard in de V6 huist 2900,- meerprijs). Eigenlijk zouden we in die 2.0i GLS meer zien dan in de So nata V6. Diens motor loopt wel heel mooi, maar levert in ruil voor hoog verbruik verder niet veel betere prestaties. Hij wordt opgegeven voor 105 kW/143 pk. De Sonata is een comfortabele reiswagen met flink wat ruimte en luxe, maar geen bijzondere verfijning in weggedrag of sportieve aspira ties. Voor alledag is het be paald geen straf, zo'n Sonata, maar wie per se een zescilinder wil is beter bediend met de ge noemde Ford of Toyota de rij ke uitrusting van de Hyundai V6 is al helemaal aanwezig in een Sonata 2,4i GLS automaat voor 43.600,-. Vanaf even meer aan dertig mille is er al een Sonata 1.8i, met evenveel rijcomfort en ruimte, nog best voldoende motorprestaties en al heel acceptabele aankleding. Misschien dat de nieuwe belas tingwetgeving goedkopere za- kenauto's aantrekkelijk maakt en de Sonata-verkoop in de kaart speelt, maar overigens lijkt de Sonata V6 op het mo ment voor Hyundai toclrnet te hoog gegrepen. PETER FOKKER Rond deze tijd komen traditioneel weer de boeken was ditmaal dat er redelijke rust op bekende auto-jaarboeken op de markt op tijd het prijzenfront heerst, zodat de boeken voor de feestdagen van december die met ca- waarop het jaar 1990 vermeld staat aan het deautjes gepaard kunnen gaan. begin van dat jaar daadwerkelijk nog actueel Het voordeel voor de redacteuren van die kunnen zijn. dikker, doch de verhouding tot het Autovisie-boek bleef zoals-ie was: het Kluwer-over- zicht is wat makkelijker lees baar, doordat de staatjes met klein gedrukte technische ge- vens steeds worden afgewis seld met tests. Het inleidende deel is wat minder spranke lend, de prijslijst beter leesbaar gemaakt door afwisselend re gels met en zonder achter- grondschaduw de prijslijst is wel iets minder aktueel dan die bij Autovisie. franzwurz ahTORIJTECHNIEK Het dikke Autovisie-jaarboek werd goedkoper. Kostte het vorig jaar nog 32,50, nu is de prijs 29,90 voor deze Else- vier-uitgave. Die werd een pietsie dunner, maar daarmee niets minder informatief. Vijf tig pagina's afwisselende inlei dende verhalen, tweehonderd pagina's informatieve tests en driehonderd pagina's keus uit alle leverbare auto's. De prijs lijst is tot op het moment van dit schrijven nog aktueel. ter is de praktijk. Dat blijft een nadeel van zo'n boek: duidelijk en makkelijk leesbaar worden vele uiterst nuttige rijtechnie- ken beschreven, van het rela tief eenvoudige opvangen van een beginnende slip tot het in zetten van een gecontroleerde vierwieldrift maar je moet het wel oefenen om het echt te le ren. Misschien dat de prijs ook een nadeeltje is: Autorijtech- niek kost 49,90. KNAC-leden krijgen een tientje korting. Dat weerhoudt sommigen er wel licht van dit boek aan te schaf fen, ondanks dat de gegeven adviezen het leven kunnen redden. Het boek geeft zeker te denken over de vele storende invloeden op het weggedrag van een auto waarop je niet bent voorbereid met de gewone rij-opleiding alleen. De instruk- teurs van Hans Deen kunnen u eventueel al die technieken in de praktijk aanleren. Niet ver plicht, wel aan te raden, ook voor gewone automobilisten. Kluwer heeft nog iets heel an ders in petto, namelijk een nieuw boek over autorij-tech- niek van de hand van de be kende Oostenrijkse rallyrijder Franz Wurz. Dit boek werd in samenwerking met de KNAC geproduceerd, waarbij de ma nager van de KNAC-anti-slip- scholen Hans Deen adviezen gaf. Het boek werd officieel ge presenteerd op het nieuwe cir cuit van Zand voort, maar is toch niet speciaal bedoeld voor racers. Dat blijkt uit de aanbie ding aan Jos Vaessen, direk- teur van het CBR, verant- Goedkoper, maar ook minder uitgebreid kan het met Auto '90 van Wereld Op Wielen Productions. Deze utgave kost' f 19,95. Het werd wel dikker woordleijk voor het afnemen (nu 384 pagina's), met meer Niet in prijs verlaagd is het Kluwer-boek Autotest, dat vo rig jaar ook 29,90 kostte. Dit boek werd een paar pagina's. van rij-examens. Daarmee wil men aangeven dat het boek juist dient om gevorderde rij- heel beknopte tests en meer modellen in het catalogusdeel. Een aardig idee is om bij elk vaardigheid te leren, althans model de laatste modelwijzi- het theoretisch deel daarvan, gings-datum op te geven. want de enige echte leermees- PETER FOKKER LONDEN De grens overgangen tussen de Ier se Republiek en Noord- Ierland lenen zich uitste kend voor fraude. Var kens, olie, koeien, drank, ïlles wordt er gesmok keld. lamie (een pseudoniem, hij wil ^lleen praten op voorwaarde dat zijn identiteit geheim plijft) verdient zijn geld met het smokkelen van goederen over de Ierse grens. Als rooms-katholiek en republi kein heeft hij niets dan min achting voor Noord-Ierland. Hij ziet niets illegaals in zijn Activiteiten. Volgens Jamie ^mokkelt iedereen in zijn ge boortestreek Armagh. Soms wordt meer dan drieduizend gulden per week verdiend ten koste van de Europese Ge meenschap en de Britse en Ierse schatkist. De Ierse doua- he pakt ten hoogste drie op de twintig illegale vrachten die fle grens overgaan. Sinds de jaren zeventig heb ben Jamie en zijn collega's varkens, olieprodukten, diesel- blie, koeien, schapen, sterke 8rank, frisdrank, electronica, groeihormonen voor koeien, Inoep en varkensdarmen voor worst de grens over gesmok keld. De goederen vertegen woordigen miljoenen guldens p onbetaalde uit- en invoer- echten, onrechtmatige Monè- aire Compensatie van de EG n enorme btw-fraude. Vat er precies gesmokkeld yordt, door wie, en in welke loeveelheden, wordt bepaald oor een samenhang van fac- oren, zoals de waarde van het lond, schommelingen in de wisselkoers van de Ierse en Iritse valuta, veranderingen 'an btw-regels en antismok- lelwetgeving van beide rege- ijpleiding lenzine en olie worden bij voorbeeld veelvuldig gesmok keld omdat door de btw benzi- ke en olie in de Ierse Repu- liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiii ieen krant ontvangen? Bel issen 18.00 en 19.00 uur, za- Brdags tussen 14.00 en 15.00 ur, telefoon 071-12.22.48 en to krant wordt nog dezelfde vond nabezorgd. bliek duurder zijn dan in Noord-Ierland. Bij een boerde rij in de provincie Armagh ontdekten douane-beambten een pijpleiding over de grens. Met graan kunnen grote be dragen verdiend worden uit de Monetaire Compensatie (waarmee prijsverschillen tus sen landen gecompenseerd worden), met als gevolg dat in het verleden enorme ladingen heen en weer vervoerd zijn over de grens, met elke keer een subsidie. Een onderzoek heeft geleid tot de opsporing van een fraude tussen de 7 en 47 miljoen. Ja- mie heeft, zoals de meeste smokkelaars, geen vast adres om te voorkomen dat hij ge pakt wordt. In Noord-Ierland staat hij niet geregisteerd en in het zuiden is hij officieel een „werkloze vrachtwagenchauf feur". Jamie vertelt dat drie lokale families aan het hoofd staan van de smokkel in het zuiden van Armagh - landeigenaars met nauwe banden met de ex tremistische vleugel van de IRA, die een kapitaal hebben verdiend door zwendel en be lastingontduiking. Geen smok- keltransport vindt plaats zon der de „goedkeuring" en be moeienis van de families, zegt Jamie. De belastingambtena ren in Dublin gaan echter ver der - zij zeggen dat er geen smokkeltransport is waar de IRA niet bij betrokken is en waarvan de IRA niet een deel van de winst opstrijkt. De sleutel voor de illegale grenstransporten is de be schikbaarheid van een gega randeerd vrije weg - een „ge kochte" weg - waar douane controles slechts op afspraak plaatsvinden Volgens Jamie worden de wegen „gekocht" door kleinere smokkelaars als hijzelf die een van de families benaderen en de familie soms tot 7000 gulden moeten beta len. De families, die op deze ma nier tienduizenden guldens kunnen verdienen, kopen dan de Ierse douanebeambten om en zorgen zo dat een weg, meestal een onofficiële grens overgang, voor twee of drie uur vrij is. „Stel dat we met een vrachtwagen de grens over willen", zegt Jamie. „We moeten dan naar een van de families om te zeggen dat we de weg voor twee uur willen. Dat kan tot 7000 gulden kos ten. De families kopen de weg; twee handen op één buik met de douane. Iedereen gebruikt die weg, soms wel tien men sen, die ieder 7000 gulden neerleggen". 'Dublin' heeft een andere versie van het ver haal. De belastingambtenaren ontkennen ten zeerste dat dou anebeambten steekpenningen aannemen. Voorzorg Wanneer een „tocht" eenmaal georganiseerd is, gaat een ka ravaan busjes en vrachtwa gens, volgeladen met illegale goederen variërend van var kens tot televisies, richting grens. Zelfs wanneer de weg „gekocht" is, blijft het gevaar dat de smokkelaars gezien worden door rondtrekkende douanebeambten die niet zijn omgekocht. Uit voorzorg rijdt een auto vijf kilometer voor de karavaan uit als uitkijkpost. Vijf kilometer achter de kara vaan is een tweede auto, het 'hek' met de taak nooit rege ringsauto's tussen de auto en de karavaan te laten komen. De twee auto's hebben radio contact en houden zich precies aan de voorgeschreven af stand. In het verleden, zo ver telt Jamie, heeft hij om de douane van zich af te houden wel eens zijn toevlucht moeten nemen tot manoeuvres die fa taal hadden kunnen aflopen. Hij zou niet aarzelen dit weer te doen. De gangbare methode is in te rijden op de auto van de douane. „Niet om ze ze te verwonden, maar om ze flink te laten schrikken". Volgens Jamie is de IRA als organisatie niet betrokken bij de smokkel, maar doen wel in dividuele leden mee. De Pro- visionelen, zoals de extremisti sche IRA leden zichzelf noe men, fungeren als een zelf aangestelde politiemacht, die straffen uitdeelt - fysieke straffen, de doodstraf of geld boetes aan de mensen die de regels proberen te breken. Zij eisen steekpenningen, soms duizenden guldens, die zij „do naties" noemen. Vaak wordt gezegd dat te veel mensen te veel verdienen aan de scheiding van Ierland om er een einde aan te willen ma ken. Ter illustratie beschrijft Jamie een republikeinse bij eenkomst in een grensdorp ter herdenking van .het feit dat het dit jaar twintig jaar gele den is dat de Noordierse onlus ten in alle hevigheid losbarst ten. Een spreker protesteerde tegen de Engelse aanwezigheid in het noorden en eiste de op heffing van de Ierse grens. Alle grote smokkelaars waren aanwezig, en allemaal applau- diseerden ze luid om hun in stemming te betuigen, in het openbaar althans. EDWARD GORMAN (c) The Times, Londen Deel 1 van deze serie over fraude in de Europese Ge meenschap is gepubliceerd in de krant van 25 november. Caribische winterzon erg in trek ENSCHEDE Het komende zomerseizoen zal geen noe menswaardige stijging te zien geven in het aantal vliegva kanties (charters) binnen Europa. Daarentegen zal het aan tal auto-, bus en verre vakanties wel toenemen. Dat zei di recteur F.G. Fransen van Arke Reizen vanochtend bij de presentatie van het zomerprogramma 1990. Voor het ko mende winterseizoen is het boekingspatroon anders dan in andere jaren. De dichtbij-winterbestemmingen stijgen fors, terwijl de zonvakanties op de traditionele bestemmingen minder lopen. Zonbestemmingen verder weg zitten daaren tegen-in de lift. Vooral het Caribisch gebied is in trek. De Dominicaanse Republiek, bij tal van touroperators voor het eerst in het programma, is een topper. Met name rond de krokusvakantie moet reeds „neen" worden verkocht. HOLTEN De uitgevers van reisgidsen en -boeken hadden het goed geroken: de belangstelling van Ne derlanders voör reizen naar Oost-Europa stijgt explosief. Gidsen over Moskou, Leningrad en vooral Hongarije en Buda pest zijn de afgelopen maanden als warme broodjes over de toonbank gegaan. „Razendsnel ging het", aldus Peter Gottmer van de gelijknamige uit geverij, die gespecialiseerd is in reisgidsen. De cijfers van de Nederlandse touroperators bevestigen de vermoedens. „Gorbatsjov is onze beste reclameman", zegt directeur ir. J. ter Haar van Oad Reizen in Holten. Oad is de touroperator die dit jaar vanuit Nederland het grootste aantal reizen naar de Sovjetu nie heeft georganiseerd: twee duizend. De belangstelling is zo groot dat Oad heeft besloten dit aantal in 1990 te verdubbe- Hongarije is overigens het meest in trek als vakantieland in Oost-Europa. Dit land heeft de afgelopen jaren de toeristi sche infrastructuur flink ver beterd en prijzen zijn er aan trekkelijk. De vakantie-ac commodaties zijn volgens een woordvoerder van Oad verge lijkbaar met die in West-Euro pa. Meldingen Hongarije trekt overigens niet alleen georganiseerde reizen. Veel Nederlanders gaan er met hun eigen vervoer heen, wat onder meer de ANWB- Alarmcentrale in Den Haag heeft gemerkt aan de sterke toename van het aantal" mel dingen uit Hongarije. De stijgende belangstelling voor landen van het Oostblok wordt bevestigd door Vernu Reizen uit Amsterdam, dat is gespecialiseerd in reizen naar landen achter het nu geopende 'IJzeren Gordijn'. Volgens een woordvoerder is het meren deel van de reizen voor de ko mende maanden al volge boekt. Gebrek aan accomoda- tie in het Oostblok verhindert dat Vernu Reizen en andere touroperators het aantal al vastgestelde reizen uit kan breiden. Ook de Algemene Nederland se Vereniging van Reisonder nemingen (ANVR) spreekt van toenemende belangstelling voor het Oostblok. Een verde re groei van het huidige aan bod reizen vergt echter vol gens de ANVR nog enige tijd omdat hotelaccomodaties en toeristische attracties veelal nog ontoereikend zijn voor een grote stroom toeristen. Bovendien variëren de voor zieningen per land sterk in kwaliteit. Zo zijn de hotels in de grote Russische steden zoals Moskou en Leningrad goed. Bovendien wordt daar met hulp van buitenlandse inves teerders in hoog'tempo de achterstand in beddencapaci teit weggewerkt. Elders in het land is het niveau van hotels wat minder. In de DDR en met name de grote steden zo als Oost-Berlijn en Leipzig is de kwaliteit goed. Tsjechoslo- wakije is ook redelijk goed, de overige landen weer veel min der. Wintersport Oad Reizen is overigens de eerste Nederlandse touropera tor die 's winters een heel pak ket Sovjetunie-reizen aanbiedt met onder meer wintersport in Siberië. Voor volgend jaar zo mer zijn er mogelijkheden voor wandelen, fietsen en picknicken aan het, overigens sterk vervuilde, Baikalmeer en „actieve vakanties". „Wij hebben in de Sovjetunie vaste grond onder de voeten gekregen. Anderen komen er niet meer tussen, wij blijven daar marktleider", aldus direc teur Ter Haar. „Voor een toe rist biedt het uitgestrekte land ongekende mogelijkheden. Voorlopig blijft het natuurlijk pionieren. Maar vergeet niet dat die oude reisromantiek ook veel mensen aanspreekt. En je gaat natuurlijk niet maar de Sovjetunie, zoals ie nu naar Spanje gaat. Hoewel, we krij gen al telefoontjes van mensen die zeggen dat ze het na twin tig jaar in Tirol wel gezien hebben en een keer Rusland .willen doen'. Dat wordt wat moeilijk". LEIDEN De derde wed strijd voor de nationale compe titie shorttrack wordt morgen gehouden in de IJshal aan de Vondellaan. Het programma omvat een wedstrijd over 1500 meter en een aflossingswed strijd over 3000 meter. De le den van de kernploegen, on derwie de zusjes Velzeboer uit Oud Ade en de Stompwijker Richard Suyten, komen aan de start. De wedstrijd begint om vijf uur. Na twee wedstrijden in de na tionale competitie voert bij de heren Mare Velzeboer de ranglijst aan. Bij de dames gaat Manuela Ossendrijver aan kop. Wisseling van de wacht bij NFSG LEIDEN W.Th. Laken, provinciaal/regionaal mede werkster van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten (NFSG), heeft gisteren haar functie neergelegd. Zij heeft dit werk twaalf jaar gedaan. In die tijd werd in haar regio voor 2,8 miljoen gulden inge zameld ten bate van de sport voor gehandicapten. Mevrouw Laken, die woonachtig is in Leiden, wordt opgevolgd door haar plaatsgenoot A. Smits. WASSENAARSE ARCHITECT VAN DER SPEK: WASSENAAR „Het langs Kerkehout razende verkeer verdeelt nu Was senaar in tweeën. Het grootste deel van Wasse naar ligt aan de goede kant van de Rijksstraat weg, maar Kerkehout aan de „verkeerde kant". Met de ondertunneling wil ik de isolatie van de wijk Kerkehout opheffen. Niet de gemeente maar het Rijk zou deze in feite be trekkelijk goedkope op lossing voor de Wasse- naarse verkeersproblemen moeten betalen". Dit zegt de Wassenaarse architect Jac. van der Spek. Hij presenteerde vorige week het plan om op dé Rijks straatweg een tunnelbak aan te leggen. Vanaf de Ursulakliniek moet het verkeer langzaam afdalen in een tunnelbak. De bak krijgt in zijn plannen twee keer twee rijstroken. Op de tunnelbak komt aan beide kanten een ventweg en een tiental oversteekplaatsen voor voetgangers en fietsers. Wan neer daardoor de wijk Kerke hout beter bereikbaar is, zal het winkelgebied rond de Rijksstraatweg ook beter wor den, aldus de architect. Woningbouw „Daar zit nu aardig de klad in. Tevens kan dan het gebied achter Kerkehout bestemd worden voor woningbouw, ge groepeerd rond een „weiland monument" van enkele te res taureren boerderijen in de pol der achter Kerkehout, plano logisch een goede aansluiting op de Haagse wijk Mariahoe- van het Weteringpark. Dat kleine stukje groene buffer tussen Wassenaar-Noord en Leiden moet blijven zoals het is na het aanbrengen van een groene afsluiting met een randpark en een noordelijke randweg. Omdat Wassenaar toch verder huizen moet bou wen voor het hoge aantal wo ningzoekenden kan de polder ten oosten van Kerkehout worden ontwikkeld". In de tekeningen laat Jac. van der Spek de waterlopen in die polder, vertakkingen van de Schenk, ongemoeid. Het door hem voorgestelde wegenpa troon loopt logisch langs net bestaande water. De ontwer per ziet nog een ander belang rijk voordeel van een tunnel bak bij Kerkehout voor Was senaar. „Het doorgaande sluip- verkeer kan zo-gemakkelijker uit Wassenaar worden ge weerd. Wanneer het verkeer vanuit het noorden snel via de SW 4 en de Rijksstraatweg naar Den Haag zal kunnen rij den, zal de binnenroute niet meer worden gekozen". Sluipers De uit de Bollenstreek afkom stige „sluipers" is de Rijks straatweg nu geen aanlokke lijk alternatief xnet een steeds verspringende maximumsnel heid waar geen mens de logica van begrijpt. Op een groot deel van de Rijksstraatweg mag 70 km worden gereden, ter hoog te van Kerkehout ineens 50 km. Er moet natuurlijk een uniforme snelheid op de Rijks straatweg, bij voorkeur 70 km, worden vastgelegd. Na het aanbrengen van de tunnelbak kan op de gehele Rijksstraat weg 70 km gereden worden. Naast een veiliger verkeers beeld dat dit oplevert, zal de Rijksstraatweg dan ook een aanlokkelijk alternatief voor de sluiproute door Wassenaar zijn, waar slechts 50 kilometer Bewoners van de aan de Rijks straatweg gelegen huizen en winkels ter hoogte van Kerke hout zijn blij met het nieuwe plan. „Wij .leven hier geïso leerd van Wassenaar in een soort wormvormig aanhangsel. Met een ventweg op de tun nelbak zullen de winkels hier langs de Rijksstraatweg duide lijk beter en met minder ge vaar bereikbaar zijn. Laten ze maar snel beginnen en er niet zo lang over doen als de tun nel onder het Kanaal". Over de voorgestelde woningbouw achter Kerkehout is men ech ter sceptisch. Het gebied heeft de status van een „grote land schappelijke eenheid" en bou wen in de polder wordt prak tisch onmogelijk geacht. De gemeente Wassenaar is nog niet bereid in dit stadium com mentaar te geven. FRANS MICKLINGHOFF

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11