Misschien iets meer geld voor ambtenaren HP uit de weekbladen HU Universitair onderwijs voor ouderen moet beter CeidaeSou/uwit Minder grammatica, meer spreken en luisteren De ere- plicht van Wim Kok Deel van reiskostenforfait blijft misschien bestaan Ga udeam us igi tur DE TIJD ELSEVIER Ü0ENE BINNENLAND DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 PAGINj DEN HAAG Cabaretier Ivo de Wijs wist gistermiddag wel raad met de stelling „Neder lands in de knel na 1992". Hij ziet genoeg mogelijkheden om onze taal straks te gebruiken voor allerlei alfabetspelletjes als de Engelse, Franse en wel licht de Duitse taal Europa gaan beheersen. „Op die wijze komen we in de toekomst ten minste nog aan onze dagelijkse 'shot' Nederlands". De Wijs was gisteren een van de sprekers bij de presentatie van „Klinker", een nieuwe se rie lesboeken Nederlands voor de mavo en de onderbouw van havo/vwo. Hij introduceerde daar het familiespelletje „Eu- rokort", dat simpelweg neer komt op het vervangen van Nederlandse woorden door ,LEUK JEU" IN NEDERLANDSE LES OP SCHOOL woorden uit het Engels, Frans of Duits, mits die woorden minder letters hebben dan de Nederlandse equivalent. „Leuk jeu", zoals de woord goochelaar zijn spelletje ty peerde. De methode „Klinker" speelt in op de nieuwe criteria (eindtermen) die straks zullen gelden voor de basisvorming, waarbij scholieren de eerste drie jaar na de basisschool een gemeenschappelijke onder grond krijgen. In de concept-eindtermen voor het vak Nederlands is al vast gelegd dat er meer aandacht moet zijn voor de communica tieve vaardigheid van de leer ling. In de huidige onderwijs methoden is weinig aandacht voor spreek- en luistervaar digheid. Meestal wordt het als een stiefkind behandeld - te weinig tijd, geen goede appa ratuur. De Utrechtse hoogleraar Ten Brinke, voorzitter van de com missie eindtermen basisvor ming voor het vak Neder lands, benadrukte gisteren dat minder tijd besteed moet wor den aan het aanleren van on nodige grammatica-regels. „Over dat punt is al enige de cennia een heftige discussie aan de gang. Als argument om de hoeveelheid grammaticale leerstof niet verder in te per ken wordt tot dusver vaak de bruikbaarheid voor het vreemde-talenonderwijs ge noemd. Onlangs heeft de voor zitter van de eindtermencom missie moderne vreemde talen (mvt) aan dat argument ernsti ge averij toegebracht. Hij ver klaarde dat het mvt-onderwijs die bij 'Nederlands' aangeleer de grammatica niet nodig heeft, maar integendeel, juist zeer gebaat is bij communica tie-onderwijs in dat vak". Ten Brinke vond ook dat lera ren nu nog vaak zelf veel te vaak en te lang aan het woord zijn tijdens de les en dat de leerlingen te weinig aan bod komen om zich verbaal te ui ten. En dat begreep Ivo de Wijs weer niet, want in zijn vierjarige carrière als leraar Nederlands was volgens hem dèèrvan weinig te merken ge weest. In de methode „Klinker" is re latief veel ruimte uitgetrokken om het kritisch luisteren en goed formuleren te trainen. Een methode waar vele jaren van onderzoek en experimen teren aan ten grondslag heb ben gelegen en dat het vak Nèderlands door de jaren ne gentig moet leiden. Daarom zou uitgever Malmberg er ver standig aan doen het boek be ter in te binden, want een blik van een ervaren leraar lever de al meteen de eerste kriti sche noot op. „Dit boek ligt na een paar keer gebruiken al uit LUCAS BOLSIUS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Meneer de voorzitter, ik waan mij in de verkiezingscampag ne!". Zo reageerde woord voerster Ina Brouwer van Groen Links gisteren op het vurige, sterk sociaal getinte betoog dat minis ter Kok van financiëp zo juist had gehouden. De verbazing van Brouwer was logisch te verklaren. Na zeven jaar zuinigheid en so berheid van Ruding stond er eindelijk een bewindsman van financiën achter de regerings tafel die niet alleen over cij fers sprak. Kok kon zich in zijn eerste grote toespraak als minister aanvankelijk nog be heersen. In heldere bewoor dingen schetste hij de hoofdlij nen van het financiële beleid voor de komende jaren. Hij lag niet wakker van snerende op merkingen van de VVD'ers Voorhoeve en De Grave. Maar toen Brouwer hem ietwat pro vocerend aansprak op het in komensbeleid balde Kok zijn vuisten. Alsof hij weer oppositieleider was en een PvdA-congres toe sprak, gooide Kok eruit: „Ik zie het als een ereplicht om de komende jaren te zorgen voor een samenleving waarin inko-" mens- en werkgelegenheidsbe leid hand in hand gaan, waar in alle mensen kunnen meede len in de welvaartsgroei. Waarin de kop van de langdu rige werkloosheid eraf is, vooral voor de jongeren, en gelijke kansen voor iedereen gelden". De doodstille Kamer liet Kok zijn gang gaan. Maar plotseling onderbrak Kok zijn woorden stroom om met een verlegen glimlach te concluderen: „Hier spreekt niet meer de minister van financiën, maar..." De rest van de zin ging verloren in het gelach vanuit de kamer bankjes en vanaf de tribune. „Tja voorzitter", besloot Kok zijn sociaal verhaal, „dit waren de mensen. Nu gaat het weer over de centen". Toch kon Kok het niet laten te benadrukken dat hij wel dege lijk het belang van sociale ver nieuwing van de samenleving inziet. Hij plaatste een tacti sche zet door terug te komen op zijn 'startbnef' die hij on langs naar de Kamer zond. Daarin stond dat de loonruim te voor de ambtenaren van 2 naar 2,5 zou gaan. Maar dit zou ten koste gaan van het fi nancieringstekort. Kok: „Ik heb als eerste in het kabinet voorgesteld om maatregelen te bedenken. Gezien de spoed die was vereist heb ik niet voor de kaasschaaf gekozen maar voor het beperken van een aantal nieuwe beleidszaken dat 1 ja nuari van de grond zou ko men. Dit is geen definitieve keus, we kunnen er nog altijd j op terugkomen als de overheid financiële meevallers krijgt". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers heeft gisteren in het debat over de rege ringsverklaring „niet uit gesloten" dat er meer geld beschikbaar komt voor ambtenaren en uitkerin gen. Tot dan toe had het kabinet bij monde van mi nister Kok (Financiën) werkgevers en vakbewe ging steeds gewaarschuwd dat een „verantwoorde loonstijging" niet boven de 2,5 procent mag uitstij gen. Lubbers zei gisteren dat het genoemde percentage slechts een „indicatie" is. „Als de in flatie en de arbeidsproduktivi- teit (dé economie) hoger uit vallen dan nu nog wordt ge raamd, dan kan ook meer dan 2,5 procent verantwoord zijn". De premier bleef desondanks hameren op de noodzaak van een gematigd loonbeleid. „Al leen op die manier kan er „volledig gekoppeld worden" en kunnen we de werkloos heid aanpakken". Tot de ambtenaren zei Lub bers bovendien dat de ruimte voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden van het overheidspersoneel en de werknemers in de zorgsector, eveneens hoger kan uitvallen dan het vorige week door de ministers Dales (Binnenlandse Zaken) en De Vries (Sociale Zaken) gedane bod van 2,5 procent. Die ruimte zou kun nen ontstaan door efficiënter werken. Het kabinet voelt niets voor het voorstel van VVD-fractie- leider Voorhoeve om 500 mil joen gulden extra uit te trek ken voor salarissen en andere arbeidsvoorwaarden van amb tenaren en werknemers in de gezondheidszorg. Lubbers be streed de bewering van Voor hoeve dat een verhoging van het minimumloon ten koste gaat van de werkgelegenheid. „Dat zou pas het geval kunnen zijn als we de loonkostenstij ging niet in de hand kunnen houden". Wöltgens toonde zich vanmor gen tevreden over de belofte van premier Lubbers dat er ook eerder dan in 1992 gespro ken kan worden over verla ging van het defensiebudget. Hiermee kwam Lubbers een heel eind tegemoet aan de wensen van de PvdA-fractie. De CDA-fractie wil over deze toezegging opheldering van het kabinet. Voorhoeve rekent op steun van de PvdA bij een motie over het scheppen van werk gelegenheid. Het kabinet moet niet alleen streven naar 100.000 banen extra per jaar, het moet zichzelf dat cijfer als „taakstellend" opleggen. Terwijl minister Hirsch Ballin van justitie een an al aandacht is voor het kamerdebat gaat de belangstelling van zijn collega Dales van binnenlandse zaken naar heel andere zaken uit. FOTO: ANP Premier Lubbers gisteren bij de beantwoording van de Ka mer tijdens de debatten over de regeringsverklaring. FOTO: DIJKSTRA Lubbers: geen haast met euthanasie wetgeving DEN HAAG Geruime tijd besteedde Lubbers gisteren aandacht aan het euthanasievraagstuk. Hij erkende dat het vervol gingsbeleid jegens artsen die euthanasie plegen niet zal worden verscherpt zo lang er geen nieuwe wet telijke regeling is ontwor pen. Met die regeling wil het kabinet zoals bekend geen'haast maken. De commissie van juristen en medici die binnenkort een on derzoek gaat instellen naar de euthanasiepraktijk, zal volgens de premier „geruime tijd nodig hebben" om tot conclusies te komen. Op de vraag van Van Mierlo (D66) en Voorhoeve (VVD) wat dat begrip „gerui me tijd" inhoudt wilde Lub bers niet antwoorden. Voor hoeve dreigde daarop met een motie om druk op de ketel te zetten. „Ik wil niet aan het eind van deze kabinetsperiode constateren dat er nog steeds helemaal niks op het gebied van euthanasiewetgeving is", aldus de VVD-leider, waarop Lubbers haastig meedeelde dat de Kamer in januari van mi nister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) meer over de te volgen procedure zal ho- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is nog allerminst zeker dat het reiskostenforfait deze ka binetsperiode geheel wordt afgeschaft. Eerst worden de gevolgen van de aftopping (per 1 januari zijn afstanden boven 30 km niet meer fiscaal af trekbaar) 'doorgemeten'. Daarna pas neemt het ka binet een besluit over het tempo en de vormgeving van de volgende fasen, al dus premier Lubbers gis teren in het debat over de regeringsverklaring. Voor Lubbers „spreekt het vanzelf" dat het voorstel van de PvdA'er Melkert om de kosten voor openbaar vervoer wèl volledig afrekbaar te la ten, eveneens zal worden be keken. „Wat zou het mooi zijn als wij de mensen die reizen met het openbaar vervoer zou den kunnen ontzien", ver zuchtte Lubbers. Het kabinet staat open voor elke construc tieve gedachte, voegde hij er aan toe, mits deze bijdraagt aan een vermindering van de filevorming en van' de belas ting van het milieu. VVD-leider Voorhoeve toonde zich zeer verheugd over deze gang van zaken. „Het voorstel van de PvdA weerspiegelt het groeiend besef dat volledige afschaffing van het reiskosten forfait een forse lastenverzwa ring betekent, ook voor de mensen met een minimum- of modaal inkomen". De toezeg ging van Lubbers vertaalde Voorhoeve als volgt: „Kenne lijk heeft de VVD meer in vloed wanneer zij buiten de regering staat". Hypotheekrente Minister Kok benadrukte gis teren dat het kabinet voorals nog niet wil morrelen aan de aftrek van hypotheekrente. VVD-leider Voorhoeve vond dit vanmorgen te vaag. Hij wil de nadrukkelijke toezegging van het kabinet dat er geen beperking zal komen van de aftrekbaarheid en legde dit vast in een motie; hij hoopte op steun van de christen-de mocraten. Dinsdag verklaarde CDA-fractieleider Brinkman dat de wens tot bevordering van het eigen-woningbezit „in elke gevelsteen van het minis terie van financiën gegrift moet blijven staan". Milieu Premier Lubbers moest giste ren erkennen dat het kabinet minder haast maakt met de te rugdringing van de COj-ver- vuiling dan in de regerings verklaring is gesuggereerd. De komende vier jaar zal worden geprobeerd de snel toenemen de uitstoot geleidelijk zodanig te verminderen dat in 1994 het huidige niveau weer zal zijn bereikt. Pas in de volgende kabinetsperiode kan de C02- belasting met ongeveer 2 pro cent per jaar worden terugge drongen. De Tweede Kamer hoort in fe bruari van minister Maij-Weg- gen of de aanleg van de be loofde vijf verkeerstunnels doorgaat. Het gaat om de tweede Benelux-tunnel, uit breiding Coentunnel, tunnel onder de Noord, Wijkertunnel (Noordzeekanaal) en Blanken burgtunnel (Nieuwe Water weg). Premier Lubbers liet zich niet door het CDA verlei den tot een uitspraak of alle vijf tunnels zullen worden aangelegd. Fractieleider Brinkman had dinsdag in zijn eerste termijn gesteld dat de voorrang voor investeringen van de Nederlandse Spoorwe gen niet ten koste mag gaan van de afgesproken tunnels en de verbetering van rijkswegen in de Randstad. Gaudeamus igi tur zongen de Tsjechen. Gaudeamus igi tur, Laten wij ons toch verheu gen. „Wie van ons die zich alles herinnert wat in onze dagen in Praag is gebeurd, voelt geen tranen in zijn ooghoeken als hij de hon derdduizenden op het Wen- ceslasplein de naam van Dubcek hoort scanderen schrijft Arie Kuiper in De Tijd. Eergisteren Polen, gis teren de DDR, vandaag Tje- choslowakije (en morgen Roemenië?). Elke week lig gen de accenten ergens an ders en de weekbladen kun nen het amper bijhouden. Zo zit HP nog, aan de hand van 'hoogleraar EuropaW.L. Brugsma, middenin de Duit se kwestie en verhaalt VN al over de exodus uit Roeme nië, nog zonder te weten van de vlucht van turnster Nadia Comaneci. „Het ergst van alles is de angst". Met die zin begint het verhaal in Vrij Neder land over Roemenië en daarmee is meteen het grote verschil geduid tussen de Roemeense situatie en die in de inmiddels 'bevrijde' Oost bloklanden. In Warschau, Leipzig en Praag durfden de mensen de straat op te gaan, te demonstreren, en ook in diverse republieken van de Sovjetunie toonde het volk zich mondig. Niets daarvan in Roemenië, waar niemand een mond open durft te doen „uii angst voor de grofheid van de politieman in de straat, voor de arrogantie van de Securitate die aan niemand verantwoording schuldig is". Dus vlucht alles en iedereen die geen Roe meen van geboorte is het land uit; de exodus van Duitsers en joden duurt al jaren en onlangs zijn ook de Hongaren begonnen (Coma neci is ook Hongaarse van geboorte). Een dominee: „Urn Gottes Willen, gaat u weg. U komt hier binnen terwijl het oorlog is. Als straks iemand binnenkomt en hij mij hier met u vindt, moet ik een verklaring ge ven. U vertrekt straks weer uit Roemenië, maar ik blijf achter. Begrijpt u dat toch". De Tsjechen hebben de angst afgelegd, dank zij de jongeren en vooral dan stu denten; nergens staan stu denten op zo'n hoog voet stuk als in Praag. Jongeren overigens die Dubcek niet of nauwelijks hebben gekend, maar wel zijn naam scan deerden; Dubcek, symbool voor de dromen van hun ou ders. „Mijn ouders en ook andere ouders zijn door de gebeurtenissen van deze week compleet verrast. Dit is wat zij altijd gewild heb ben, maar wat ze nooit durf den. Wij hebben ze nu laten zien dat wat zij wilden mo gelijk is. De rollen zijn nu voorgoed omgedraaid. Onze ouders moeten nu naar ons luisteren". Louter jongeren op de foto's die De Tijd maakte op het Wenceslasplein, naast een mooie sympolische plaat: portret van Lenin achter een beslagen venster. Eva: „Weet je, ik vertrouw de toekomst pas als dit systeem in al zijn facetten honderd meter onder de grond begra ven is". Arie Kuiper herinnert zich nog goed de woede van woensdag 21 augustus 1968: de Russen waren Praag bin nengerukt, „de schoften!". Toen missa solemnis, nu gaudeamus igitur. „Onvoor stelbare tonelen. De leiders van communistische partij en, die altijd onaantastbaar waren, worden als gewone mensen ondervraagd en leg gen in het openbaar verant woording af". Over Havel en Charta '77: „De moed van die mensen is onbeschrijf lijk. Zij hebben het. volge houden, twaalf jaar lang, elke keer opnieuw. En nu, eindelijk, worden zij be loond". Achter een heel andere muur speelden zich ook de verschrikkelijkste dingen af. Jarenlange acties tegen een psychiater van een inrich ting voor meisjes in Zetten wegens mishandeling en marteling resulteerden al leen maar in zijn promotie. Na vijftien jaar vindt men gehoor; de man moet zich verantwoorden voor aanran ding, ontucht en verkrach ting. Waren er niet meer schuldigen? En: waarom durfde men vijftien jaar lang niets te zeggen? En: „Wat is er gebeurd met al die hon derden andere meisjes die nog veel kwetsbaarder en onmachtiger uit Zetten te voorschijn zijn gekomen?" De al dan niet vergane schoonheid van de steden Praag en Dresden zijn in El sevier de metafoor voor gebeurtenissen die in de l treffende landen plaastvo den (en plaatsvindei Praag, een wintersprooh „In de heldere hemel n teert nog een klein bee licht; roze en mauve v kleur. Vanaf dit punt zie hoe zes bruggen de Mold omarmen en aan de andei kant van het water hecht j de contouren van de kerke musea en theaters zich j lichtgevende sieraden op h j fluweel van de nacht". Een bedrijfsjurist, die sim tien jaar als hovenier wer lijkt weggelopen uit De tuis man en de dood: „Er is hii niemand. Havel is een t neelschrijver en Dubcek b hoort het verleden toe. AJ we niet oppassen eindige we ergens halverwege mil een tweede Pinochet. Let oi mijn woorden: er is hiel werkelijk niemand". Dresden, vergane glorii „Vap het vroegere 'Florenc aan de Elbe' is weinig meef" over. In het oude centrurê tussen station en Elbe ove£ heerst de stalinistische aiil chitectuur. De Frauenkirchk ligt nog in puin. Onlangs it met de restauratie van hd Koninklijke Slot begonnen'* Horst Tappert, beter bekeni als inspecteur Derrick, sieè de omslag van HP. Geef verhaal over hem; hij stai slechts symbool voor d[ Duitser: „Aardig, zekei, maar toch: die jas, die Harr^ die stem: sind Sie vorb? straft?". W.L. Brugsma probeert dk typische Duitser te achterha len, hij heeft er immers vep len gekend, vóór de oorlog in het concentratiekamp ei nó de oorlog. Waar koiw toch dat vijandbeeld van daan? „Er zijn geen volkeij: die van hun buren houden[< Psychologische veronder stelling: het na-oorlogse ge bruik om in 'de Duitser' dl verpersoonlijking van he11 kwade te zien heeft een aar< dige spin-off: men word! daardoor zelf de verpersoonl' lijking van het 'goede' em da's mooi meegenomen", y Nog even over de Duitser eenwording. Schrijver Sei bastian Haffner: „Ik ben eerir zeer oude man. En oude1 mannen zijn erg voorzichtig! Ze willen geen grote veran-i deringen zien. Veranderinf gen leiden vaak niet tot iet# beters, maar tot iets slecht ters. Ze bevatten nieuwe ge? varen, uitdagingen, verlei? dingen. De idee van een te-I rugkeer naar de Duits# grenzen van 1937 is een oor logsidee". In opdracht van de Wereld raad van Kerken verhuisden Bé Ruys na de oorlog naard Berlijn om de dialoog tussenb Oost en West te bevorderen.? In HN-magazine vertelt zeft „In de oude Reichshaupt-f? stadt zijn neo-nazi's in het stadsbestuur gekomen en ze. verbergen hun bedoelingeni" niet. Ze smeren overal ha-jf kenkruisen op en zeggen: zoe gek was die Hitier niet, hijü was toch een echte Duitser.: Als het fascisme terug zouï komen, of als daar onvol-e doende waakzaamheid tegend zou bestaan, zou je bijna zeg gen: hadden we Honeckerf nog maar". fe Al in 1965 waarschuwde!! prof. Donald Kuenen, voor- malig rector magnificus van de Leidse universiteit, voor's het gevaar van overbevol-te king. Nu zegt hij: „De bevol-p kingsgroei zal in ontwikke-l' lingslanden een zodanige omvang aannemen, dat er catastrofale sociale revolu- e ties zullen optreden. Ik ver- i. wacht ook een hetze tegen i Europeanen. Die landen zul- len hun produkten niet lan- ger aan ons willen leveren, f Die landen zullen voor ons* niet langer toegankelijk i zijn". s Socialisme met een mense- lijk gezicht, wat is dat, vraagt De Groene. „Anno 1989 is dat, alle sympathie voor Dubcek ten spijt, een anachronisme. Vandaag gaat het de Tsjechen om niets minder dan een democrati sche rechtsstaat. De weg naar democratie lijkt open te liggen. Maar: The proof of I the pudding is in the eating. Het harde, saaie, geduldige werk begint pas nu". Ook in De Groene de relatie tussen de Tsjechische ouders S en hun kinderen (uit de pen/' van Wera de Lange, die ook voor onze krant schrijft). „Ze zijn precies hetzelfde als l hun ouders. Vriendelijk, be zield, geweldloos, democra- 5 tisch, bereid hun rancunes opzij te schuiven - als ze 1 hun doel maar bereiken. Hoe is het mogelijk na 21 e jaar politiestaat?" 1 DICK HOFLAND HEIIk ben er noj Uk lit klem neer 'die uskloof fsst Unjuam j)hhtl...lK zs! vtrplelterd worden Nederlandse universiteiten bieden met name kortlopende cursussen aan. Slechts in en kele gevallen wordt ook een vervolgcursus aangeboden. Van der Veen noemde het een groot gevaar dat ouderen op een gegeven moment onvol doende mogelijkheden hebben om naar vollediger opleidin gen over te stappen, waardaar educatie in hun leven slechts een incident blijft. Van der Veen zei niet te be grijpen waarom Nederlandse universiteiten zo aarzelend en traag zijn om langer lopende cursussen voor oudere studen ten aan te bieden. Het bete kent toch ook voor de univer siteiten een groei van het aan tal studenten en een stijging van inkomsten. Gezien de er varingen in het buitenland moet het volgens hem voor elke Nederlandse universiteit mogelijk zijn 250 tot 500 oude re studenten aan te trekken. Oudere studenten blijken vaak hoog op de maatschappelijk ladder te hebben gestaan en een goede opleiding te hebben gevolgd. Een derde van de be langstellenden heeft een tame lijk lage vooropleiding geno ten. Voor hen is universitaire oudereneducatie een tweede mogelijkheid om alsnog te stu deren. Vooral veel vrouwen blijken op die manier een tweede kans te krijgen, aldus Van der Veen. Uit een onderzoek van de Open Universiteit in Heerlen is gebleken dat de studieresul taten van ouderen niet afwij ken van die van jongeren. Stu denten van boven de 55 jaar hebben als nadeel dat hun ge heugen achteruit gaat, maar zij kunnen de leerstof beter ver werken dan jongeren, aldus het onderzoek. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA ROTTERDAM Ouderen to nen steeds meer behoefte aan academisch onderwijs. Dat blijkt uit de belangstelling voor speciale cursussen die verschillende universiteiten sinds enkele jaren geven. Het hoger onderwijs voor ou deren was gisteren het onder werp op een symposium aan de Rotterdamse universiteit. Daarbij bleek vooral het ont breken van goed beleid, en daardoor van structurele voor zieningen voor het hoger on derwijs aan de oudere genera tie, reden om voor meer acti viteiten op dat gebied te plei ten. In een beschouwing over ou- derenuniversiteiten in de Ver enigde Staten en Europa zei dr. R.G.W van der Veen dat het buitenland voor ouderen veel meer mogelijkheden kent om langere tijd ouderenonder- wijs te volgen. i" 1 11

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4