Menselijke zelfbeschikking dient in ethiek voorop te staan fozitióQ, Qoi&wi/ti .ss, kerk wereld PROF. KUITERT IN AFSCHEIDSREDE: Samen op Weg-gemeenten kunnen stap je verder Oekraiens-katholieken gesterkt in eigen zelfstandigheid Strafrechtdocenl kritiseert acties i kaalplukteams' v GEESTELIJK LEVEN/OPINIE fceidóaOowiant donderdag 30 november 1989 pagl Vermogen van Vaticaanse bank 7,5 miljard gulden VATICAANSTAD Het vermogen van de bank van het Vaticaan, het Instituut voor religieuze werken IOR, bedraagt 5 biljoen lire (ongeveer 7,5 miljard gul den). Het meeste daarvan is belegd in buitenlandse waardepapieren en in vijf banken, waaronder de 'Ambroveneto'. Dat zegt Angelo Caloja, sinds juli voor zitter van de raad van toezicht van het IOR, in een interview met de Italiaanse editie van het Amerikaanse maandblad 'Fortune'. Hij kondigt aan dat de bank een einde wil maken aan de geheimzin nigheid en de gelovigen een duidelijker beeld wil geven van zijn taak binnen de kerkelijke gemeenschap. Caloja zegt met nadruk dat de 7,5 miljard gulden geen bezit van het Vaticaan zijn. Het IOR is geen instelling van de Curie, maar wikkelt de financiële transacties af van de verschillende Curieorganen. Het Vaticaan heeft zijn vermogen, dat wordt beheerd door de Vaticaanse prefectuur voor de economische aangelegenheden, vooral belegd in onroerend goed in Rome, Parijs en Londen. De vroegere directeur van het IOR, aartsbisschop Paul Marcinkus, zal bin nenkort definitief vertrekken. Hij trad in maart dit jaar af nadat hij in opspraak was geraakt wegens mogelijke betrok kenheid bij frauduleuze praktijken die tot de ondergang leidden van de Banco Ambrosiano, de grootste particuliere bank in Italië. Het college van kardina len dat toezicht houdt op de financiële zaken van het Vaticaan, had Marcinkus gevraagd voorlopig aan te blijven tot een nieuwe directie was ingewerkt. Je moet leven, niet enkel bestaan. „Gedrag priesters met relatie vaak onbehoorlijk" AMSTERDAM Priesters met een relatie gedragen zich vaak onbehoorlijk. Dit con cludeert de Zwolse maat schappelijk werkster Tineke Ferwerda in het vandaag verschenen boekje 'Zuster Philothea, ziet gij nog niets komen...? Hoe vrouwen een relatie met een priester bele ven'. Op basis van een en quête onder 23 (ex-)vriendin- nen van priesters maakte zij vorig jaar in een scriptie voor het eerst melding van dit vraagstuk. Priesters maken vrouwen te gen haar wil zwanger, houden er meer dan één of meer vriendinnen op na of laten de vriendin uiteindelijk alleen achter. „Als S. (die tegelijker tijd drie vriendinnen had) zich wil troosten met de ge dachte dat hij op deze wijze voor meerderen veel heeft be tekend, dan mag hij ook we ten dat het hun pijn, verdriet, teleurstelling en eenzaamheid heeft bezorgd." Op de vraag hoe de 23 vrou wen hun relatie beleefden, werd 13 keer 'gelukkig' ge antwoord, 10 keer 'frustre rend', 8 keer 'pijnlijk', 'bevre digend' en 'deels gelukkig' en 7 keer 'helpend naar de an der'. Er werden tien relaties afge broken. Van de 23 relaties hadden 9 vrouwen ervaren dat hun priestervriend soms gelijktijdig met andere vrou wen het bed deelde, 2 weten hpt niet. AMSTERDAM Als de ethiek niet kiest voor de zelfbeschikking van de mens, heft ze zichzelf als wetenschappelijke disci pline op. Met dit pleidooi voor de autonomie (zelf beschikking) heeft prof. dr. H.M. Kuitert gisteren afscheid genomen als hoogleraar ethiek en in leiding dogmatiek aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam. De 65-jarige hoogleraar legde in zijn laatste college uit dat de mens zelf zijn handelen be paalt. Autonomie is volgens hem hetzelfde als vrijheid en houdt in dat „mensen geen dingen zijn, hun handelingen niet als dingen verklaard kunnen worden en dus niet tot oorzaken te herleiden zijn". Kuitert ging in zijn toespraak het „christelijk misverstand omtrent autonomie" te lijf. Voor veel christenen is auto nomie uit den boze omdat dit inhoudt dat de mensen zich zelf tot norm stellen en zo vergeten dat zij geroepen zijn God te gehoorzamen. Deze ge- dachtengang is volgens Kui tert op logische en theologi sche gronden onhoudbaar. Autonomie of zelfbepaling vooronderstelt niet een we reld zonder God, maar een mens die zichzelf in vrijheid bepaalt. Het begrip staat niet tegenover God, maar tegen over oorzaken van binnenuit of buitenaf: „Ik bepaal mijzelf in plaats van dat ik bepaald word". Dat is volgens de scheidende hoogleraar geens zins strijdig met het christelijk geloof. Autonomie en de gehoor zaamheid aan God kunnen al leen met elkaar in strijd ko men als christenen ervan uit gaan dat God zijn gebod op autoritaire en bovenmenselij ke wijze openbaart. „Maar zo lang dat niet zo is - het zou slechte theologie zijn om er van uit te gaan - is voor het luisteren naar Gods gebod eert autonome, zichzelf bepalende, vrije mens nodig". Kuitert stelde de gerefor meerden onder zijn gehoor bovendien gerust met de me dedeling dat het „ongerefor- meerde" woord zelfbepaling de spil vormde van het boek 'Gereformeerde ethiek' van zijn voorganger W. Geesink. Zedelijk leven was volgens deze hoogleraar slechts zede lijk als het geleid wordt door zelfbepaling. Geesink voegde er wel haastig aan toe dat hij hier doelde op de zelfbepaling van de „wedergeboren mens". Autonomie een plaats in de ethiek geven, heeft volgens Kuitert wel een prijs, maar deze is aanzienlijk lager dan de prijs van de weigering om dit te doen. Het leidt onder meer tot het verlies van een heid van denken en handelen op het morele vlak. Dit hoeft echter geenszins het „bank roet van de moraal" tot ge volg te hebben. Autonomie brengt immers „een alles doordringend mo reel principe" met zich mee, aldus Kuitert. „In rond Hol lands: iemands overtuigingen, hetzij godsdienstig, hetzij mo reel, respecteren. Autonomie wettigt met andere woorden het principe van handelings vrijheid: mensen mogen niet belemmerd worden volgens eigen overtuiging te hande len". Nu de wereld een mondiale gemeenschap is geworden, moet Kuitert niks hebben van de zogenoemde deugden- ethiek. „Ik zie geen heil in een ethiek die terug wil naar de ethiek van de regio, naar wat een beperkte groep goed vindt voor een mens". De ethicus pleitte daarentegen voor een regelethiek met een beperkt karakter. De Tien Geboden zijn daar een voor beeld van. „Met deze magere theorie van wat goed is voor mensen, hebben hele culturen kunnen overleven. In feite is het een optelsom van natuur lijke rechten". Met een dergelijke „restrictie ve, Tien Geboden-achtige mo raal" kan Kuitert in deze tijd wel uit de voeten. „De ethiek moet veel bescheidener tegen over de moraal staan. Theolo gie maakt geen godsdienst, ethiek maakt geen moraal. Ethiek kan beter geen bouw werkjes meer maken, maar Dr. H.M. Kuitert een tent spannen waarin mo reel beraad kan plaats heb ben". Kuitert, sinds 1967 hoogleraar aan de VU, kwam in die hoe danigheid in de jaren '70 meermalen in aanvaring met de synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Tot een officiële veroordeling van zijn destijds omstreden visie op het gezag van de bij bel, de schepping, de zonde val, de goddelijke openbaring en andere zaken is het echter nooit gekomen. Peres ingestort WARSCHAU De Is raëlische vice-premier Shimon Peres is gister avond ingestort tijdens een ontvangst die te zij ner ere was georgani seerd in de Poolse hoofdstad Warschau. De bewindsman zou problemen hebben met de bloedsomloop, het geen te wijten is aan te veel inspanning. Peres onderging in het voor jaar een prostaatopera tie en bracht onlangs nog twee weken door in een ziekenhuis wegens een zware infectie. De 66-jarige voorzitter van de Israëlische Arbei derspartij bracht de af gelopen dagen een offi cieel bezoek aan Polen. Volgens de Israëlische radio raakte hij voor slechts korte tijd bewus teloos, maar besloot men hem toch voor controle naar het zie kenhuis te brengen. gistermiddag een be zoek aan het vernieti gingskamp Auschwitz waar hij een krans legde aan de voet van de exe cutiemuur in het kamp. Hij pleiite voor een snel vertrek van het Carmeli- tessenklooster uit Auschwitz. FOTO: AP LUNTEREN Het komt niet zovaak voor: een applaus in een gecombineerde synode van hervormden en gerefor meerden voor Samen op Weg (SoW), maar gisteren was het zover. Na meer dan tien jaar praten kon eindelijk een be sluit worden genomen over het beheer van geld en goed van Samen op Weg-gemeen- ten. En dat unanieme besluit was een applaus waard, von den de gereformeerde en her vormde synodeleden die(voor één dag bijelkaar waren in het gereformeerde vergade roord „De Blije Werelt" in Lunteren. Het besluit heeft zo lang op zich laten wachten omdat ook in de kerk kwesties van geld en bezit „gevoelig" liggen. Maar ook omdat in de beide tradities op verschillende wij ze vorm wordt gegeven aan het beheer. In de hervormde traditie ligt het beheer over geld en goederen in handen van de kerkvoogdij, die vrij zelfstandig kan handelen. Er zijn ook nog hervormde ge meenten waarbij de kerk voogdij zelfstandig is. Bij de gereformeerden is de commis sie van beheer een adviesor gaan van de kerkeraad. Een ander verschilpunt is dat van het toezicht. De gerefor meerde traditie legt de na druk op het volledig kerk-zijn van de plaatselijke gemeente en haar autonomie (vandaar de „Gereformeerde Kerkén") en de hervormden hebben een iets meer getrapte op bouw van het kerkenverband: één Hervormde Kerk met ge meenten en tussen de plaatse lijke gemeenten en dat van de landelijke kerk is een provin ciaal tussenniveau met be voegdheden op divers terrein, ook geld en goed betreffend. Na diverse voorstellen en po gingen tot compromissen, is er een voorstel uitgerold dat van beide tradities een „offer" vraagt: sommige hervormde gemeenten zullen moeten wennen aan de eenheid van bestuur en beheer en de gere formeerden zullen een pro vinciaal „college van advies" moeten accepteren die in actie komt bijvoorbeeld als ge meenten, die ook in financieel opzicht alles samen zijn gaan doen, kerkelijk geld of goed willen „vervreemden". Ds. W. Klouwen uit Joure liet merken dat Samen op Weg- gemeenten erg gelukkig zijn met het besluit: eindelijk kun nen gefedereerde gemeenten zich houden aan door de sy noden aanvaarde richtlijnen, kan wildgroei op dit gebied worden voorkomen en kan de kerkelijke samenwerking ook op het terrein van het beheer worden verstevigd. Hij had ook nog een wens: zo snel mogelijk hervormd-gere- formeerde eenheid in de trak tementen voor de predikan ten. Een gefedereerde ge meente is momenteel finan cieel beter af met een jonge gereformeerde predikant; die is goedkoper en dat is een on gewenste situatie. De synoden konden geen unanimiteit opbrengen bij ^en ander agendapunt, de kwestie van attestaties (de „bewijzen" van het kerkelijk lidmaat schap). Met acht stemmen te gen (van de zijde van Gere formeerde Bonders in de her vormde synode) werd een re geling aanvaard waardoor hervormde en gereformeerde kerkleden „vrij" kunnen overgaan. Dat is een consequentie van het in „staat van hereniging" en zijn, vond de synode. Het elkaar de meetlat van het ge loof aanleggen kan niet meer. Het bezwaar van de Bonders was dat de regeling voor de hele kerk geldt. En, zoals be kend, moeten veel Bondsge- meenten niets van de hereni ging met de gereformeerden (die in hun ogen de vrijzin nigheid toelaten) en dus heb ben ze ook geen behoefte aan „vrij grensverkeer". Er werd echter opgemerkt dat de (pastorale) verantwoorde lijkheid van de ontvangende kerk ook gaat gelden voor het nieuwbakken lid, inclusief de mogelijkheid tot opzicht (tucht). Er werd naar aanleiding van de attestatie-kwestie nog een motie aangenomen waarin het gebruik van de kerkelijke lid- maatschapsbewijzen (inclusief doopbewijzen) nogeens na drukkelijk wordt beperkt voor kerkelijk gebruik. Attes taties mogen nimmer worden gebruikt ten behoeve van bij voorbeeld niet-jood verklarin gen, aldus de synode. LVOV - De ongeveer 150 000 demonstranten die afgelopen weekeinde bezit namen van .de straten van de stad Lvov droegen portretten van de paus en geelblauwe nationale Oekrainse vlaggen met zich mee. Religie en nationale identiteit zijn nergens in de Sovjetunie zo hecht met el kaar verbonden als hier, in het vroegere Poolse gebied dat wij gemeenlijk met West- Oekraïne aanduiden. In 1939 annexeerden de Sovjets deze streek op basis van het Molo- tov-Von Ribbentrop-pakt. Dit betekende dat de lokale ka tholieken van de zogenaamde geünieerde Kerk, die sinds de Unie van Brest in 1596 Rome erkent maar vasthoudt aan de Byzantijnse riten in de ere dienst, nu weer direct te ma ken kregen met de Russisch- Orthodoxe kerk van Moskou. Dat kon niet goed gaan, ge zien het sterk nationalistische karakter van de geünieerde kerk. Stalin kwam al snel met de niet geheel onterechte be schuldiging dat men juist in het Westoekraiense ernstig met de nazi's had gecollabo reerd, en een door Moskou volledig geënsceneerde syno de deed in 1946 de rest: met unanieme stemmen werd de Oekraiens-katholieke kerk daar geliquideerd. Zeker vier duizend kerken werden er ge sloten of door Moskou overge nomen, de naar schatting drieduizend priesters werden gevangen gezet, verbannen of zelfs gedood. Sindsdien heeft de Oekraiens- kaholieke kerk constant ver volgingen te verduren gehad. De ongeveer vier miljoen Westoekraiense gelovigen vertikten het namelijk om zich naar de kerk van Mos kou te schikken en gingen on dergronds. Diensten werden heimelijk op zolder of op een open plek in het bos gehou den. Van Rome kreeg men openlijke steun, en dat heeft de Vaticaans-Sovjetrussische verhoudingen gedurende de laatste veertig jaar nog veel slechter gemaakt dan ze al waren vanwege de atheïsti sche campagnes die sinds Sta lin elke geloofsbelijding in de USSR bedreigden. Het Vati caan bood bovendien onder dak en status aan de leiders in ballingschap van zowel de Oekraiense als de Litouwse Katholieke Kerk. Geen won der dat een verzoek van de paus, gedaan in 1984, om Li touwen te mogen bezoeken meteen de prullemand in ging- Anders lagen de kaarten vo rig jaar, toen de Russisch-Or- thodoxe kerk met veel praal de duizendjarige kerstening van 'het Russische Rijk her dacht. Een gelegenheid die Gorbatsjov aangreep om een openlijke verzoening met de kerk van Moskou af te kondi gen en het actieve geloofsbe- lijden uit de sfeer van de mar xistische verdachtmakingen te halen. Gorbatsjov bena drukte dat kerk en staat in de USSR van elkaar gescheiden zijn. Voor de onderdrukte Uniaten betekende dit alles weinig soelaas: immers, de or thodoxe kerkvaderen die nu zo werden gefêteerd waren hun felste tegenstanders en nu het Kremlin zo nadrukke lijk de handen van kerkelijke aangelegenheden aftrok bete kende dat in feite dat een mo gelijke corrigerende invloed van de perestrojka op het lot van de Uniaten praktisch on mogelijk was geworden. Het was nu de beurt aan de paus van Rome om te weigeren naar Moskou te komen zolang de kwestie van de Oekraiens- katholieke kerk in de weste lijke Oekraïne niet geregeld was. Inmiddels hebben de politieke ontwikkelingen aan deze touwtrekkerij zo goed als een eind gemaakt. Het Kremlin heeft ingezien dat de voortdu rende demonstraties in Lvov en wijde omstreken niet meer de kop in te drukken zijn en vice-minister van Buitenland se Zaken Adamisjin kondigde onlangs aan, dat een nieuwe wet op de godsdienstvrijheid, die nog in de maak is en waar het parlement nog zijn goed keuring aan moet hechten, het de Uniaten waarschijnlijk over een half jaar mogelijk zal maken om zich officieel te la ten registreren. Op deze aankondiging hebben de Uniaten hun schuilkelders verlaten. De plaatselijke auto riteiten treden al niet meer op tegen uniate erediensten die al in een kleine veertig West- oekrainse kerken, die officieel nog in het bezit van de Rus- sisch-orthodoxe kerk zijn, worden gehouden. Sinds eind oktober is zelfs een van de be langrijkste kerken van Lvov door de bovengronds geko men Oekraiense katholieken overgenomen: zingend en bid dend houdt men daar sinds dien dag en nacht de wacht om te voorkomen dat de or thodoxen het gebouw weer te rugvorderen. Dit voorschot op wat onge twijfeld komen gaat is uiter aard in orthodoxe kringen op groot verzet gestuit. Een Vati caanse delegatie, die naar Moskou zou komen om een week lang in constructive sfeer het probleem te bespre ken, werd kribbig afgezegd. Al ging Gorbatsjov naar de paus, daar had de Kerk van Moskou, sinds vorig jaar in zijn zelfstandigheid hersteld, geen boodschap aan. Maar zo gaat het in de Sovjet praktijk natuurlijk niet. Gor batsjov gaat niet naar de paus om bekeerd te worden, hij wil daar zaken doen om de rust in de randgewesten zeker te stel len. Hoe hij 'de dwarsliggende orthodoxe kerkvaderen heeft laten bewerken weten we niet, maar uiteindelijk kwam er, een dag voordat Gorbats jov naar Italië afreisde, wel een verklaring van aartsbis schop Kiril van Smolensk en Kaliningrad, die zei: ik geloof dat de Oekraiense katholie ken via de weg van de dialoog hun godsdienstige rechten kunnen herkrijgen en dat alle technische problemen tegelij kertijd kunnen worden opge lost. Technische problemen staat voor kerkgebouwen en andere bezittingen, die sinds 1946 in handen van de kerk van Moskou zijn. Met dit statement van een be langrijke orthodoxe kerkva der gewapend zal Gorbatsjov gemakkelijk zijn Poolse ge sprekspartner in het Vaticaan ervan kunnen overtuigen dat de metropoliet van Moskou en de zijnen als het er op aan komt de tekenen des tijds net zo goed begrijpen als het pere strojkateam in het Kremlin dat doet. En dat Zijne Heilig heid de paus (die term wordt nu ook zonder terughoudend heid in de communistische pers gebruikt) er dus goed aan doet zijn kudde in Lvov en omstreken er op te wijzen, dat een herleving van het Oek- raiens nationalisme allerminst in het belang van de pere strojka is. ALEXANDER MÜNNING- HOF Defensie-inspanning ONDER invloed van de snelle veranderingen in Oost-} pa is het vrijwel onvermijdelijk dat ook in het Westeniri ken van meer ontspannen denken worden gegevenn Amerikaanse minister van defensie Cheney, zondag nf1 Den Haag, had vorige week al bekend gemaakt een strel*1 willen halen door maar liefst 180 miljard defensiedr voor de komende zes jaar. Zijn Nederlandse PvdA-ccP Ter Beek had bij zijn aantreden zijn mensen nog meege^ dat eerst maar eens moest worden afgewacht wat de be,€ kingen met het Oostblok in Wenen zouden oplevereif< sprak in de lijn van het regeerakkoord dat deze weefc- eens door de nieuwe CDA-fractievoorzitter Brinkman i onderstreept. Maar in zijn antwoord aan de Kamer zl Lubbers gisteren dan toch voor een verrassing. De premier zei niet te willen uitsluiten dat al begin vol jaar duidelijk wordt dat er op Defensie verdergaande H nigingen mogelijk zijn dan in het regeerakkoord waren I sproken. Dit kan al van invloed zijn op de begroting! 1991. Uiteraard laat ook Lubbers zo'n ontwikkeling afha lijk zijn van de voortgang in Wenen, maar toch was nieuwe opstelling - na de oproep hiertoe van PvdA-fra voorzitter Wöltgens - opmerkelijk genoeg. Nu zullen successen bij de onderhandelingen in Wk over vermindering van de conventionele strijdkracht! Europa niet direct tot een scherpe verlaging van de defJ lasten leiden, ook al niet omdat de Europese NAVO-par| rekening moeten houden met een vermindering va| Amerikaanse troepensterkte in Europa. Sinds de kwestij de kruisraketten hoedt Nederland zich ervoor in NAVO, band uit de pas te lopen; de verplichtingen jegens de boifo noten worden nagekomen. Het bewijs van de stelling dffi leen een sterk NAVO-bondgenootschap het Warschau» tot onderhandelingen kan dwingen is voor minister Vanc Broek van buitenlandse zaken een reden te meer om aair beleid vast te houden. t De vraag is echter hoelang dat stand zal houden. Nog* lang geleden overheerste de vrees dat nucleaire ontv? ningsakkoorden het overwicht van het Oostblok in conÊ tionele bewapening slechts zouden accentueren. Nu kui1 in de zich snel veranderende situatie de posities anders, mistischer worden beoordeeld. Daartoe geeft ook aanlei* de conclusie van een inmiddels door het Pentagon bevesi1 geheime studie, dat de kracht van het Warschau Pact€ het Westen jarenlang is overschat. Zonder de mili* kracht van het Oostblok te onderschatten, geeft deze sl toch de mogelijkheid iets vrijer adem te halen. il BlNNEN het Warschau Pact zijn zeer onzekere situ* ontstaan. Verdere ontwikkelingen zijn ook niet te vooi^ Noodgedwongen moet ook het Warschau Pact defensiege^ overhevelen naar de versterking van de economie. Da<i mag de hoop worden gekoesterd dat in de loop van volfi jaar ook in West-Europa een deel van de defensie-inspaif gen kan worden besteed aan een onderbouwing van de yj3 op een andere manier, bijvoorbeeld door de versterking^ de democratische basis in Oost-Europa. n TILBURG Vanuit juri- disch-wetenschappelijke hoek is sceptisch gereageerd op on langs verstrekte cijfers van de zogenaamde „kaalplukteams" van de politie. Volgens mr. D. van der Landen, die mede de inzet van de kaalplukteams onderzocht heeft, „lost het middel de kwaal niet op". Tijdens een bijeenkomst aan de Tilburgse Universiteit zei Van der Landen dat de crimi naliteit niet is te bestrijden door de sancties te verhogen, maar zou de pakkans groter moeten worden. Ook waar schuwde hij voor ongewenste neveneffecten. „Als hun winst wordt afgeroomd, zullen (gro te) criminelen dat compense ren. Gokkoningen zullen hun courtage verhogen; drugshan delaren zullen verdovende middelen meer versnijden, met ook nadelige gevolgen voor de volksgezondheid. Bo vendien zullen criminelen an dere markten aanboren", al dus Van der Landen. Volgens hem zal de kleine fraudeur het bezuren, maar blijft de grote misdadiger bui ten schot. „Als straks blijkt dat ook het aanpakken van de vermogens niet helpt, zal om nog zwaardere straffen wor den geroepen. Dat is een weg zonder einde. Grote boeven zullen niet berooid achter de tralies komen. Pas als de zaak in crimineel opzicht totaal uit de hand is gelopen, zou je zul ke maatregelen moeten ne men. Zo ver is het nog niet". Hij bepleit de aanpak met de huidige wettelijke middelen, „maar wel met meer financië le deskundigheid bij de politie en sowieso meer politie". Het hoofd Bureau Financiële Ondersteuning Eindhoven, A. van der Toorn, heeft er meer vertrouwen in dat de crimina liteit met succes kan worden bestreden als de boeven in hun portemonnee worden ge raakt. Hij pleitte met name voor meer strafrechtelijke mo gelijkheden. Nu zijn die nog volstrekt ontoereikend, voorbeeld doordat in de n te gevallen het bewijs niel te leveren dat een bepi som geld verkregen is doo plegen van een bepaald s baar feit. Ook het feit dat crimineel: mogen vaak op ander^ naam staat, vereenvoudig zaak er volgens hem nie' Van der Tporn brak eenl voor verruiming van de ni lijkheden tot informatie wisseling tussen verschillt instanties. „De wet besi? ming persoonsregistratie i dit in de weg", aldus Van, Toorn. Vijftien miljoen Gisteren werd bekend da! experimentele „kaaljj teams" van de politie april vijftien miljoen guj hebben afgepakt van erin len. In de regio Eindhl was de buit tot nu toej grootst: hier haalde de pt voor negen miljoen gulden geld en goederen binnen. De rechter moet echter i een oordeel uitspreken off deel hiervan ook daadwq lijk in beslag kan wordefj nomen. Maar voorlichte! van Zanten van de politt Eindhoven is in elk geval erg tevreden over het ex ment. „Als je een kostep- nanalyse maakt, is het ex ment zeer de moeite wa aldus Van Zanten. De plukteams" verdienen zie volgens hem gemakkelijk rug. j Behalve in Eindhoven zij teams, die officieel aangei worden met de naam Bur Financiële Onderstel (BFO's), ook actief in Am Enschede, Rijnmond, warden en Dordrecht. He periment duurt officieel jaar. De teams richten vooral op georganiseerde daad, grote fraudezaken, titutie en drugshandel. - Eet niet te vet - Doe wat meer Rook niet te veel

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2