Bedrijfsterreinen Bollenstreek alleen bestemd voor de regio O P Dagverzorging voor Noord wijkse ouderen MERKEN SDB-gemeenten trekken milieudeskundigen aan pruynzeel Nieuw hotel onzalig en mistroostig" jDEN OMGEVING CeidócSomxmt DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 Invoersysteem yondwater Molenwijk 1 IWIJK De Molenwijk ^Katwijk krijgt een afvoer- ,?Sem voor grondwater, rmee moet de waterover- j in het Pioenhof, de Tulp- ilt-zuid, de Zonnebloem- it en een deel van de Val- ourgseweg worden bestre- 5, De gemeente Katwijk 1 hier 250.000 gulden voor nJn 1990 wordt de proef uit- [e?eid in de wijk Schutters- i!j De gemeenteraad moet vanavond geld voor be- 'skbaar stellen. laatste jaren wordt in "ds meer Katwijkse wijken •last ondervonden van idwater. Het ernstigst zijn dachten in het oude ge- te van de Molenwijk en de Itterswei. Ook in Cleijn t Witte Hek en Rijnsoe- :ijn klachten. De gemeen- •ft enige tijd geleden on- ïk verricht naar de Iwaterproblemen. Daar- ileek dat het aanleggen open water, drainage of «rsystemen de meest voor land liggende oplossingen Wil de gemeente Katwijk problemen oplossen dan dat bijna twee miljoen »n kosten. Daarom wordt zen voor een proef in de nwijk. Over vier jaar dit project worden geë erd. Blijkt het een succes wordt in de daarop vol- e zeven jaar de grondwa- ind in overige wijken ïterd. fbraak woning ËjDEKERK AAN DEN Dieven hebben gister- lag op klaarlichte dag toe gen in een vrijstaande ng aan de Hondsdijk in lekerk. De voordeur werd apt, waarna het huis doorzocht. De rooftocht •de girobetaalkaarten, sie- en juwelen op. De waar aanzienlijk. De dieven ;ten het huis weer door indeur. Mogelijk meer geld voor onderwijsbegeleiding LISSE De Stichting Onderwijsbegeleiding krijgt in de komende vier jaar mogelijk meer geld tot haar beschik king. Tot nu toe hielden de tien gemeenten uit het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB) streng vast aan het principe dat niet meer dan 48 gulden per kind aan onderwijsbegeleiding mocht worden besteed. Dat principe is gisteravond tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het SDB verlaten. Mochten loonontwikkelingen daar in de komende vier jaar aanlei ding toe geven dan wordt het bedrag van 48 gulden per leerling aangepast. Alleen Noordwijkerhout stelde gister avond pas tot verhoging van het bedrag over te willen gaan als het echt niet anders kan. „Als we nu al vaststel len dat we het bedrag willen verhogen dan blijkt volgen de keer gegarandeerd dat dit hard nodig is. En dat terwijl de Stichting tot nu toe nog nooit het maximum nodig heeft gehad", stelde B. de Haas namens Noordwijkerhout. Woning en loods plat voor villa WASSENAAR Een woning en een bedrijfsloods aan de Schouw- weg in Wassenaar mogen gesloopt worden. De leden van de commis sie ruimtelijke ordening en openba re werken gingen gisteravond una niem akkoord met een voorstel hiertoe. In plaats van de woning en de bedrijfsloods wil de huidige ei genaar, de in Wassenaar gevestigde verhuizer J. Lagerberg, daar een villa bouwen. Een bouwvergun ning kan niet worden verleend om dat op die plek volgens het bestem mingsplan een tuin hoort te zijn. Om toch tot de bouw van de villa te kunen overgaan wordt het be stemmingsplan nu aangepast. Auto vliegt uit de bocht LEIDERDORP Een 23-jarige inwoner van Voorschoten is gistermid dag gewond geraakt op de provinciale weg zes, Hoogmade-Leiderdorp, op het viaduct bij de rijksweg A4 in Leider dorp. De man reed in zijn auto en vloog door onbe kende oorzaak uit de bocht. Hij botste tegen de vangrail en kwam ver volgens tot stilstand. Het slachtoffer brak zijn sleu telbeen. Hij is overge bracht naar het Leidse Diaconessenhuis. De auto werd flink beschadigd. Brand in villa OEGSTGEEST Een brand heeft gis termiddag schade aangericht in een vil la aan de Rhijngees- terstraatweg. De brand onstond bij schilderwerkzaamhe den. Bij het afbran den van verf was er sprake van door schroeiing, waarbij de elektrische installatie werd geraakt. Daarop onstond brand in de gastenkamer. De vrij willige brandweer van Oegstgeest had een half uur nodig om de brand te blus- D66 tegen verbetering van kruispunt WASSENAAR De opstelstrook voor het verkeerslicht op de kruising van de Storm van 's Gravezandeweg en de Van Zuylen van Nijeveltstraat in de richting van de Van Oldenbarneveldtweg moet niet verlengd worden. Dit stelde A. de Vries (D66) gisteren in de commissie ruimtelijke ordening en openbare wer ken. De aanpassing van de weg, die voor de verbetering van het kruispunt nodig is, brengt het wegdek dicht bij enkele bomen. De Vries is bang, dat die daar uiteindelijk aan zullen bezwijken. Op topdagen van recreatiepark Duin- rell blijkt de huidige korte opstelstrook te weinig capaciteit te hebben. Door de aanpassing hoopt men, het verkeer af komstig van Duinrell gemakkelijker en sneller te kunnen laten „wegvloeien". „Vuilverbranding wordt erg schoon" WASSENAAR „Waar de nieuwe vuil verbrandingsinstallatie ook komt, hij zal erg schoon zijn". Dat verklaarde de Was- senaarse wethouder mr. D. Cocheret gis teravond in de vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening en open bare werken. Aanleiding was een vraag van ir. A.J.F. de Vries (D66) over de toe komstige plaats van de vuilverbrandings installatie. Volgens de wethouder is er nog geen keuze gemaakt uit de mogeÜjke locaties Zoetermeer, Ypenburg of ergens in het Rijnmondgebied. „Maar waar hij ook komt, de omwonenden zullen er geen last van krijgen. Volgens de wethouder zal de milieu-effectraportage over de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie nog deze maand ter visie worden gelegd. LISSE De nieuwe re gionale bedrijventerrei nen in de Duin- en Bol lenstreek zijn in eerste in stantie bedoeld voor be drijven uit de regio. Met deze toezegging kwam H. Smith, lid van het dage lijks bestuur van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek (SDB), gisteravond V. Sal man uit Noord wijk tege moet tijdens de vergade ring van het algemeen be stuur van het SDB. Smith wenste deze beperking van de vestiging van bedrijven echter niet al te hard te ma ken. „Er kunnen zich ontwik kelingen voordoen in de bol lenteelt zodat we toch graag nieuwe bedrijven de regio in willen halen". Aanleiding tot de discussie was de notitie van het dagelijks be stuur van het SDB over een regionaal bedrijventerrein. In de notitie wordt gepleit voor een regionaal bedrijventerrein van 28 hectare op grondgebied van Sassenheim en Voorhout en een terrein bij Treslong in Hillegom. Op de wat langere termijn kan nog een bedrij venterrein ontwikkeld worden tussen Hillegom en Lisse. De Noordwijkse woordvoerder V. Salman stelde gisteravond nadrukkelijk niet te willen dat de aanleg van een regionaal bedrijventerrein de plannen voor lokale bedrijventerrein- tjes zou dwarsbomen. „Wij zijn niet tegen een regionaal be drijventerrein maar we willen wel wat nadrukkelijker vast gesteld hebben dat dit niet ten koste mag gaan van de lokale bedrijventerreinen. Noordwijk -heeft nooit een bedrijventer rein gehad. Wij hechten erg aan de mogelijkheden om een eigen terrein te ontwikkelen. Er zijn nu eenmaal bedrijven die wel graag naar een bedrij venterrein willen maar niet uit de gemeente willen ver trekken", aldus Salman die eiste dat in de conclusies van de notitie een dergelijke zin snede zou worden opgenomen. Daarbij wees hij naar een eer dere pagina van het rapport waarin wel stond vermeld dat de gemeenten de mogelijkheid behielden om lokale bedrij- venterreintjes te ontwikkelen. Noordwijkerhout bij monde van J. Knapp steunde het plei dooi van de Noord wijkse woordvoerder. Salman pleitte verder voor duidelijke voorwaarden aan de vestiging van bedrijven op een regionaal bedrijventerrein. „De Bollenstreek heeft een laag werkloosheidspercentage. Om die reden hoeven wij geen bedrijven meer binnen te ha len. Bovendien leidt de vesti ging van nieuwe bedrijven al leen maar tot een nieuwe in stroom", aldus Salman die het huidige tekort aan bedrijfster rein weet aan de vroegere ves tiging van niet-regionale be drijven in de Duin- en Bollen streek. Portefeuillehouder H. Smith wees Noordwijk en Noordwij kerhout op het belang van een eensgezind standpunt naar de provincie. „Als Noordwijk zegt dat ze een eigen terrein wil dan kan de provincie het re gionale bedrijventerrein wel eens afschieten". In zijn plei dooi voor het regionale bedrij venterrein werd hij gesteund door de gemeente Lisse, Voor hout en Katwijk. G. van Mont- frans wees namens de laatste gemeente op de noodzaak voor Katwijk om een regionaal be drijventerrein aan te leggen. „Katwijk heeft zelf geen grond meer. Wij zijn afhankelijk van andere gemeenten". Van Montfrans waarschuwde tegen te sterke beperking van de vestiging van bedrijven van buiten de regio. „Voorheen golden er geen beperkingen aan de vestiging van bedrij ven. Het is mogelijk dat wij daar onze lage werkloosheid aan te danken hebben. We moeten er echter voor zorgen goed te blijven draaien". Van Montfrans stelde vervolgens voor om aan de conclusies van de notitie toe te voegen dat het regionale bedrijventerrein als uitgangspunt de werkgelegen heid in en uit de regio heeft. In deze formulering konden uiteindelijk alle aanwezige ge meentelijke vertegenwoordi gers zich gisteravond vinden, ook al wees Salman er na drukkelijk op dat Noordwijk vasthoudt aan de mogelijkheid zelf een bedrijventerrein te ontwikkelen. "iemskerk voert l^t VVD aan in '•ïord wijkerhout ■4RDWIJKERHOUT I jiouder P. Heemskerk 1t, zoals verwacht, de ver- ngslijst van de VVD voor emeenteraadsverkiezingen ieoordwijkerhout aan. ?tievoorzitter J. Knapp l op de tweede plaats en L. :e»rvorst staat als derde ge werd. Opvallend is het ver enen van R. Nulkes op de "liesbare vierde plaats ten van het zittende Zilker leslid mevrouw T. Ruigrok. r^es is momenteel secretaris de VVD. In het verkie- sprogramma Op naar 2000 le VVD enkele duidelijke jdslijnen naar de toekomst ;ri. Een financieel gezonde "lus sluitende begroting is Tm een van de centrale the- "!L De VVD wil de onroe- .n-goedbelasting niet verho gen wil terughoudend zijn aanzien van andere ge estelijke belastingen en ta- En. Daarbij zet de VVD "f kanttekeningen. Aller- 't wil de partij het profijt- ^nsel volgen, dat wil zeggen .van degenen die van be- ,pe voorzieningen het kt profijt hebben een „ze- "i bijdrage" wordt ver ent. Verder sluit de VVD "0; mogelijke invoering van °j>eristenbelasting niet uit. 'Jl aandacht wordt in het «programma besteed aan ^plaatselijke bedrijfsleven ^oinnen de gemeente kan- moet hebben voor vesti- en uitbreiding met name ie Delfweg richting Tespel- en het DMN-terrein aan Maandagse Wetering in Blijke richting. Hoewel de 3 betaalbare huurwonin- niet onvermeld laat, legt zij ook duidelijk een accent op de bouw van vrije sectorwo ningen, waarmee de VVD zich al veel langer onderscheidt van de andere politieke partij en. Meer ruimte voor het bou wen naar eigen inzichten, be pleit de VVD die vindt dat de bouw deze sector in verhou ding tot de huurwoningen de laatste jaren wat is achterge bleven. Meer koopwoningen in alle prijsklassen wil de VVD. Verder zien de liberalen graag dat er aanleunwoningen ko men bij verzorgingscentrum Munnekeweij waarin mensen zelfstandig kunnen wonen en toch gebruik kunnen maken van het daar aanwezige dien stencentrum. „Ouderen steu nen in hun streven naar zelf standigheid" heet het in de pa ragraaf over ouderenbeleid. Al met al geeft het verkiezings programma 'Op naar 2000' lij nen naar een toekomst waarin de kiezer de liberale ideeën duidelijk kan herkennen. (ADVERTENTIE) Villeroy&Boch BADKAMER SANITAIR Keukens kasten keukens badkamers ALKMAAR-OOST Edisonweg 1,Tel. 072 -18 1300 PURMEREND Achterdijk 43 (t.o. het hoofdpostkantoor), Tel. 02990 - 2 30 33 géén sanitair ZOETERWOUDE-RIJNDIJK Industrieweg 14, De Grote Polder, Tel. 071 - 89 92 06 RUIME PARKEERGELEGENHEID -/! KATWIJK Onzalig en mis troostig. Dat vinden de omwo nenden van de bouwplannen voor het nieuwe Boulevardho tel. Tegen het hotel zijn tiental len bezwaren ingediend. Giste ren werden deze behandeld in een vergadering van de com missie ruimtelijke ordening. Wethouder W. van der Plas (CDA) had zijn handen vol om een babylonische spraakver warring te voorkomen. Ruim vijftig omwonenden kwamen hun bezwaarschriften toelich ten. De bewoners zijn vooral bang dat door het nieuwe hotel grote parkeerproblemen ontstaan. Een hotel met 100 kamers en daarvoor 45 parkeerplaatsen is volgens de omwonenden en winkeliers veel te weinig. Mr. J. van der Plas uit Den Haag stelde namens bewoners van de Noordzeepassage dat die hun uitzicht op zee verliezen. „Ten tijde van aankoop van hun wo ning stond in het bestemmings plan dat blijvend vrij uitzicht op zee werd gegarandeerd", al dus Van der Plas. Verder gaf Van der Plas de commissie te kennen dat zijn cliënten dit grootschalige hotel een te grote belasting voor de omgeving vinden. Geluidsover last vanwege toenemend ver keer die zal worden versterkt door het zogenaamde „klank bordeffect" nu het waaigat met hoogbouw hoog wordt volge bouwd. Van der Plas noemde ook het verder belasten van het leefmilieu, omdat uitlaat gassen tussen de hoogbouw zul len blijven hangen en voor een aantal woningen aan de Em- mastraat zal het hotel de zon en lichtinval in belangrijke mate belemmeren, aldus de ad vocaat die pleitte voor een mi lieurapport. Volgens Van der Plas moet het voordeel dat de projectontwikkelaar wil beha len, afgewogen worden tegen het nadeel dat de omwonenden ondervinden. „Mijn cliënten noemen fret bouwplan onzalig en mistroostig. Onzalig omdat een oneigenlijke juridische pro cedure wordt gevolgd. Mis troostig, omdat dit hotel te grootschalig is". Goud voor echtpaar Van Rooijen ,,We hebben het nu rijk". Dat vertelt een tevreden 73-jarige me vrouw Van Rooijen-Beijk. Gisteren was zij precies vijftig jaar ge trouwd met de 75-jarige Jan van Rooijen. Dat feest werd gisteren uitbundig gevierd in De Voorhof in Lisse. Alle dertien kinderen, 29 kleinkinderen en verschillende andere familieleden waren aan wezig. Gerarda Beijk komt oorspronkelijk uit Sassenheim. Na de lagere school zorgde zij een aantal jaren voor haar moeder om vervolgens een betrekking voor dag en nacht te nemen in Hille gom. „Daarna ben ik getrouwd. We hadden al snel een groot huishouden waar je je handen vol aan had". Jan van Rooijen werkte in de bollen. Pas op vijftigjarige leeftijd besloot hij deze sector de rug toe te keren en nam hij een baantje bij de gemeen telijke plantsoenendienst. Na 34 jaar in De Engel gewoond te hebben, verhuisde het echtpaar naar de Poelpolder. Inmiddels wonen de heer en mevrouw Van Rooijen 4.5 jaar in het bejaar denhuis Berkhout waar ze het goed naar de zin hebben. Me vrouw Van Rooijen leest veel en kaart graag. Die hobby deelt ze met haar man die tevens graag de keu een paar uurtjes per week hanteert. foto: henk van den ende MORGEN VAN START IN SINT JEROEN NOORDWIJK De oud ste inwoner van ons land opent morgen de gloed nieuwe afdeling Dagver zorging in Bejaardencen trum St. Jeroen in Noord- wijk-Binnen. De identiteit van die oudste man of vrouw blijft vooralsnog in het ongewisse. Directeur J.F.A. Sentveld van „Je roen" wil echter wel in gaan op het hoe en waar om van een dergelijke voorziening. De dagverzorging speelt vol gens Sentveld in op de lande lijke tendens van de afgelopen jaren om ouderen zo lang mo gelijk de gelegenheid te bieden zelfstandig te blijven wonen. Daartoe werd het zogenaamd „flankerend beleid" bedacht. Ouderen die hulp nodig heb ben moeten die hulp kunnen krijgen zonder direct in een verzorgingstehuis te hoeven worden opgenomen. De hulp kan variëren van een handrei king bij het verrichten van huishoudelijke taken, maaltij den die via de maaltijden- dienst worden aangereikt of bijvoorbeeld het tijdelijk on derdak vinden in een bejaar dencentrum", zo legt de direc teur uit. Met de „tijdelijke dag- en nachtopvang" begon Huize Je roen al in 1986. Talloze Noord- wijkse ouderen hebben sinds die tijd al gebruik gemaakt van de mogelijkheid enkele dagen of weken verzorgd te worden in het tehuis. Sent- veldt vertelt dat deze manier van zorg voor oudern zeker in een behoefte voorziet. „Het komt voor dat een partner, overlijdt en degene die alleen achterblijft door het verlies geestelijk in de war raakt, niet meer voor zichzelf kan zorgen. zo lang mogelijk de gelegenheid t Dan is er de mogelijkheid om tijdelijk hier te komen loge ren." Ook kan het zijn dat fa milieleden of buren die de da gelijkse zorg voor een bejaarde op zich hebben genomen wel eens een weekje op vakantie willen. Opa of oma wil men eigenlijk niet in de steek laten. Ook in dat geval is de tijdelij ke dag- en nachtopvang vol gens Sentveld een uitkomst. Overbrugging De nieuwe afdeling dagverzor ging is in het leven geroepen om ouderen tegemoet te ko men in de overbrugging van de lange wachttijd voor een plaatsje in een verzorgingste huis. Die wachttijd is voor St. Jeroen al gauw 1 l'A jaar. Noord wijkse ouderen komen overigens pas voor plaatsing in aanmerking na indicatie van de Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk en de afdeling Dienstverlening Ouderen van de gemeente. De afdeling dag- verzorging is ondergebracht in een aparte ruimte in het ge bouw. Een ruimte die ook een maal per week gebruikt wordt door de Welfare. Er heerst een gezellige huiska mersfeer. De „mensen uit de wijk", zoals Sentveld de bezoe kers van buitenaf noemt, heb ben kennelijk bijzonder naar hun zin. Er wordt gesjoeld, naar muziek geluisterd en TV gekeken. Er is professionele hulp en er zijn vrijwilligers, die er alles aan doen om de ouderen zo goed mogelijk te begeleiden. De sfeer is er een van vrijheid blijheid. En van die sfeer van vrijheid blijheid maken tot nu toe acht ouderen gebruik, verdeeld over vier dagen. Tussen half tien en tien uur 's ochtends komt men bin nen. Samen met de bewoners van het huis wordt koffie ge dronken en dat is volgens Sentveld een goede zaak. De bewoners zien weer eens an dere gezichten en de „vreem delingen" hebben de ans con tacten aan te knopen. De maaltijden worden geser veerd in het restaurant van Jeroen, het Wienerwald. Voor diegenen die 's middags een dutje willen doen is er een lo geerkamer beschikbaar. Het programma van de dag bepa len de deelnemende ouderen zelf. Samën met de vaste bege leidsters en de vrijwillige me dewerkers wordt dageljks het programma vastgesteld. En dat kan betekenen dat iemand naar de afdeling activiteiten begeleiding wil om te bordu ren of te breien, een ander kan gaan wandelen en weer een ander wil liever in de huiskamer blijven om naar muziek te luisteren of TV te kijken. Kosten De kosten van de dagopovang zijn beperkt. Deelnemers beta len zeven gulden per dag en dat is inclusief de warme maaltijd. Wie niet per eigen vervoer naar het bejaarden centrum kan komen kan de bus bellen van het Gecoördi neerd Bejaardenwerk. Daar voor betaalt men ook slechts één gulden per rit. Toch kan Sentveld zich voorstellen dat mensen die bedragen bezwaar lijk vinden. De gemeente kan in dergelijke gevallen onder steuning bieden. De afdeling dagopvang ove rigens niet aleen bedoeld voor mensen die ingeschreven staan voor St. Jeroen, maar ook voor diegenen die wach ten op een plaatsje in Hoog- waak, het verzorgingstehuis „op zee" is duidelijk nog in een opbouwfase. „We moesten echt even aftasten wat we hier zoal nodig hadden", aldus een van de begeleidsters. Ze laat de moderne radio- en TV-ap- paratuur zien, het invaliden toilet en de ruime, lichte keu kenhoek. Tussen kamer en keuken is een hoge bar ge creëerd. Ze wijst op de ronde hoeken, die werden later aan gebracht. De oorspronkelijke rechte hoeken bleken voor de ouderen te gevaarlijk. De opbouwfase geldt ook voor het omgaan van de mensen uit de wijk met de bewoners van het huis. Volgens Sentveld kan de komst van mensen uit de wijk beslist iets toevoegen aan dategene wat het bejaar dencentrum toch al aan zijn bewoners te bieden heeft. Voor de bzoekers betekent het deelnemen aan de dagopvang vaak een doorbreking van de hele week alleen zijn. Want dat is volgens de directeur van St. Jeroen heel vaak het aller grootste probleem in de oude renzorg. MARIJKE DEN HOLLAN DER LISSE De gemeenten in de Duin- en Bollenstreek gaan nauwer samenwerking op mi lieugebied. Dit is nodig om bij na twee miljoen gulden aan overheidssubsidie binnen te krijgen. Met deze zogenaamde Specifieke Uitkering Gemeen ten (SUG)-regeling kunnen de gemeenten gezamenlijk voor vier jaar enkele milieudeskun digen aantrekken. Op die ma nier moet het milieubeleid van de gemeenten op allerlei fron ten worden verbeterd. Het al gemeen bestuur van het Sa menwerkingsorgaan Duin- en Bollenstreek ging gisteravond unaniem akkoord met de sa menwerkingsplannen. Portefeuillehouder milieu in het dagelijks bestuur van het SDB C. Saris wees er gister avond tijdens de vergadering van het algemeen bestuur op dat het hier gaat om deskundi gen die geen enkele gemeente uit de Duin- en Bollenstreek zelf volledig in dienst kan ne men. Zij waarschuwde het al gemeen bestuur dat gemeen ten die nu niet actief zijn op milieugebied binnen afzienba re tijd verplichtingen worden opgelegd. „Nu krijgen we twee miljoen maar anders moeten we die straks zelf betalen", stelde Saris. Dat laatste werd in twijfel ge trokken door G. van der Kroft namens de gemeente Lisse. „Lisse stemt in met de samen werking. Het gaat ons niet om het geld maar om het feit dat de Duin- en Bollenstreek zich niet kan veroorloven om een witte vlek te worden wat be treft samenwerking op milieu gebied". Van der Kroft stelde wel vraagtekens bij enkele „open einden" aan de huidige regeling die slechts voor vier jaar geldt. Ook wees hij op het tijdsbeslag dat de nieuw aan getrokken deskundigen gaan leggen op de huidige man kracht die ingezet wordt voor het milieubeleid. „Zeker ge meenten die nu verplicht wor den om in vier jaar de achter stand op het gebied van het Hinderwet Uitvoeringspro gramma in te lopen, krijgen het extra moeilijk", stelde de Lissese burgemeester.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11