Buschauffeurs: drempels weg uit Rijnsaterwoude Leiderdorper kan zij kerstbomen niet kwijt Steekterbrug officieel geopend NAKG Roelofarendsveen gelooft in Europese kansen LEIDEN OMGEVING ËeidócSowaitt DONDERDAG 30 NOVEMBER 1989 PAGUjj Tarief OGB in Alphen omlaag ALPHEN AAN DEN RIJN De onroerend-goedbelasting in Alphen gaat volgend jaar omlaag. Dat is nodig om de stijging met vier procent van de waarde van het huizenbezit in Alphen te neutraliseren. Als de OGB op hetzelfde niveau als dit jaar wordt gehandhaafd, zou dat een lastenverzwaring voor de eigen inwoners betekenen. Dat willen B en W voorkomen. In een voorstel aan-de gemeenteraad stelt het college daarom voor om het eigenarentarief van 5,70 te brengen naar 5,45 per driedui zend gulden huiswaarde. Het tarief voor de gebruikers zou moeten dalen van 4,65 naar f 4,40 per drieduizend gulden waarde. Voor de Alphenaren betekent de administratieve in greep in feite dat er niets verandert. De aanslag onroerend- goedbelasting 1990 zal ongeveer gelijk zijn aan die van 1989. De gemeenteraad beslist op 21 december over het voorstel. Alkemade bouwt niet voor regio ALKEMADE „Alkemade zal niet bou wen voor de regiogemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeter- woude". Dit liet wethouder W. Nugteren deze week weten bij de bespreking van de Nota Hoofdlijnen Volkshuisvesting Regio Leiden. De nota is tot stand gekomen op aandrang van het provinciebestuur, die de woningnood steeds meer wil oplossen in re gionaal verband. De regiogemeenten zullen dan ook het woonruimteverdelingsbeleid zoveel mogelijk op elkaar moeten afstem men. Daarbij gaat het om voorrang van ves tigingen uit regiogemeenten of met econo mische binding aan de regio. Volgens Nug teren mag Alkemade onvoldoende bouten voor eigen inwoners. „Wat kunnen wij dan doen voor de regio?" zo vroeg hij zich af. Vervuiling terrein Bodegraven geen gevaar voor omwonenden NIEUWKOOP De omwonenden van de voormalige metaalwarenfabriek Bodegra ven aan de Dorpsstraat in Nieuwkoop hoe ven niet te vrezen voor ernstige verontrei niging van hun erf. Het terrein van het bedrijf is wel vervuild, maar directe risi co's zijn niet aanwezig, zo is gebleken uit een nader onderzoek. Volgens burgemees ter W. de Vreij-Vringer kunnen de bewo ners van de ongeveer twintig huizen rond Bodegraven rustig hun tuintje omspitten om er groente te kweken. Er zal wel op korte termijn een saneringsplan op tafel worden gelegd om de grond schoon te ma ken. Öp aandringen van PvdA-raadslid A. de Brouwer krijgt iedere direct omwonen de nog een persoonlijke brief. Meerburg verno^ parkeerterrein n: wijlen Hans Eekf0 11 ZOETERWOUDE Als meenteraad van Zoeteit vanavond akkoord gaat wo£ parkeerterrein van de voetlfer eniging Meerburg opnieu£m straat. Daarmee is een bedr,in moeid van 45.500 gulden. is het de bedoeling de pa?11 plaats te vernoemen naar"ul 1979 overleden Hans Eek was 40 jaar bestuurslid vanf burg. Daarom wil de verer? de naam van Eckl blijven!61) Meerburg verbinden door he keerterrein de naam Hans. 7 plein te geven. 15 RIJNSATERWOUDE „De manier om mensen uit de bus te krijgen is het aanleggen van dit soort hobbels". Dat zegt chef ontwikkeling en planning vervoer van Centraal Ne derland (CN), de heer R.J. Roos over de verkeers drempels die onlangs op de Dorpsstraat in Rijnsa terwoude zijn aangelegd. „De buschauffeurs wer den er vorige wèek maan dag totaal door verrast. De gemeente had geen overleg met CN gepleegd. Het was als een donder slag bij heldere hemel". De hoge drempels veroorza ken volgens de chauffeurs een ongewenst achtbaaneffect. „Als er met een hogere snel heid dan vijftien kilometer per uur overheen gaat kun je de ziekenwagen bellen voor de passagiers. Alleen voor kinde ren is het misschien wel leuk". Volgens Centraal Nederland zijn de ongevraagde drempels ook nog eens op een zeer on gunstige plaats neergelegd. „Vlak bij de ingang van het dorp ligt een vrijwel onzicht baar grijs model. En dan komt er nog een die wel wat duide lijker zichtbaar is, maar aange zien de drempels tussen licht masten in zitten kan je er in het donker *als automobilist le lijk door verrast worden". De drempels kunnen niet bedoeld zijn als afremmer voor de bus, stelt Roos. „Er zijn twee bus haltes op de Dorpsstraat. Je moet als chauffeur wel bijzon der goed kunnen accellereren om tussen de halte een snel heid van maximaal 60 kilome ter per uur te ontwikkelen, dus dat kan de overlast niet zijn. Met die drempels kun je alleen nog maar stapvoets rij den". Verwijderen Centraal Nederland heeft een brief geschreven aan de ge meente waarin wordt geëist dat de drempels worden ver wijderd. Over eventuele nieu we drempels zou dan eerst overleg moeten worden ge voerd. Over de Dorpsstraat gaan de buslijnen 144, 206 en incidenteel 197 naar Schiphol en Amsterdam-West. Overi gens zal de frequentie van lijn 197 per 1 juni 1990 meer dan verdubbeld worden. „Die bus rijdt echter alleen door het dorp om files te vermijden. Als er hoge drempels liggen zal het dorp worden gemeden". Centraal Nederland heeft nog geen antwoord van de ge meente Rijnsaterwoude gekre gen. Voorlopig nemen de chauffeurs de obstakels nog maar op de koop toe. Als de drempels blijven, worden te genmaatregelen niet uitgeslo ten. „Het kan toch niet zo zijn dat de buspassagiers worden gedupeerd omdat de automobi listen te hard rijden", aldus de heer Roos. Gemeentesecretaris Bello zegt de brief van Centraal Neder land wel te hebben ontvangen, maar nog geen tijd te hebben gehad om een standpunt te be palen. Er is dan ook nog geen brief naar Centraal Nederland de deur uit. Maandag overleg gen burgemeester en wethou ders over de zaak. Volgens Bello is de brief van de bus vervoerder overigens de eerste klacht die bij de gemeente is gedeponeerd. Van de inwoners van Rijnsaterwoude zelf is geen reactie binnengekomen op de verkeersobstakels. „Ik neem aan dat ze blij zijn. Ze hebben er zelf om gevraagd". Snell directeur Alexanderschool BEDRIJF BREIDT HUISVESTING ALVAST UIT l LEIDERDORP E. Snell, di recteur van de openbare basis school De Springsschans in Leiderdorp, wordt de nieuwe directeur van de openbare ba sisschool De Springplank als de gemeenteraad akkoord gaat. Snell wordt per 1 augus tus 1990 benoemd. De gemeen te gaat proberen de scholen voor die tijd te fuseren. Snell wordt dan directeur van één fusieschool. Die zal zijn onder bouw in het gebouw van de Springschans hebben en zijn bovenbouw in het gebouw van de Alexanderschool. Als de fu sie niet doorgaat wordt Snell directeur van twee basisscho len. Dat is nu volgens de wet nog niet mogelijk, maar per 1 augustus wel. De gemeente is momenteel bezig met de sane ring van de vele basisscholen. In het oudere Leiderdorp moeten scholen verdwijnen. De Springschans wordt in zijn voortbestaan bedreigd. ROELOFARENDSVEEN „Wij staan in Nederland èn in Europa sterk. En dat zullen we blijven". Directeur N.C.A. Koomen van de in Roelof arendsveen gevestigde Neder landse Algemene Keurings dienst voor Groente- en Bloemzaden (NAKG) heeft alle vertrouwen in de toe komst. De eenwording van Europa is daar niet vreemd aan. Voor het Veense keu- ringsbedrijf lijkt het Europese achterland op een nog te ont ginnen achtertuintje met vruchtbare grond. Haar kracht dankt het Veense bedrijf vol gens haar directeur aan het sterke bedrijfsleven in Neder land. Meer dan de helft van de ruim 7.000 erkende zaad- en plantensoorten in Europa zijn afkomstig uit ons land. Dat be tekent een solide uitvalsbasis op de weg naar een verenigd Europa, dat onmiskenbaar dui delijker contouren krijgt op het gebied van de groente- en bloementeelt. Die vooraan staande positie op het Europe se vasteland moet wel nog veel verder worden uitgebouwd. De bekendheid is er al, maar de werkelijke faam ontbreekt nog. NAKG wil daarom met de Europese partners samen werkingsverbanden aangaan. „Onze voorkeur gaat daarbij duidelijk uit naar Frankrijk. Dat land krijgt straks veel te zeggen waar het de groenten betreft. Van Duitsland kunnen we waarschijnlijk meer con currentie verwachten, maar die slag kunnen we wel aan", aldus Koomen. 'Om de eigen positie binnen Europa maar ook mondiaal al vast meer cachet te geven, is gistermiddag de eerste paal voor het nieuwbouwcomplex de grond in gegaan. „Een com pact gebouw dat past in de pol deromgeving", verklaart ar chitect J. van Rijn de opzet van het gebouw. Schuine da ken met rode dakpannen moeten het geheel inpassen in het landschap van gras en kas sen dat nu is te vinden langs de Sotaweg. „Een gebouw met Europese uitstraling", bena drukt Koomen, die hoopt voor de officiële ingebruikname een Europese topper te kun nen arrangeren. De plannen om het bestaande gebouwen- en kassencomplex uit te breiden dateren inmid dels van 1984. Toen al deden ruimtegebrek en daaraan ge koppeld gebrekkige bedrijfs- mogelijkheden zich in Roelof arendsveen gevoelen. Naast nieuwe laboratoria, kantoor ruimte, een ontvangstruimte vobr grote groepen bezoekers uit binnen- en buitenland en vergaderruimte is Koomen vooral te spreken over de nieuwe opslagruimte. „Nu nog liggen de zaden bij wijze van spreken op elkaar gestapeld. Straks hebben we zo veel ruimte dat we de eerste expan sie van ons bedrijf zonder moeite kunnen opvangen". Vooral de opslagruimte in de kelder is een pronkstuk voor de Vener. De temperatuur is daar het meest gelijkmatig. Bovendien verloopt het trans port naar de laboratoria met een lift zo veel mogelijk via ruimtes waar zich geen perso neel bevindt. „Alleen in de la boratoria is direct contact tus sen zaden en mensen onver mijdelijk. Daarom hebben we voor iedere werknemer een ei gen afzuiginstallatie geplaatst. De ontsmettingsmiddelen zijn niet echt mensvriendelijk", verklaart Koomen de maatre gelen. Koomen ontkent met zijn be drijf als een soort opperwacht meester over zijn klanten te waken. De functie van waak hond is het NAKG meer op het lijf geschreven. „Wij con troleren en registreren, we analyseren, doen steekproeven en gaan langs bij bedrijven, maar die bedrijven blijven uit eindelijk zélf verantwoordelijk voor wat ze doen", stelt Koom en met nadruk. Het Veense bedrijf beschikt aan de Sota weg over 6.000 vierkante me ter kassen en twaalf hectare volle grond. „Voor het testen op rasechtheid en zuiverheid. We bewaken de genetische en fysieke kwaliteit. Om het sim peler te zeggen: we doen aan procesbewaking", licht Koom en toe. Een laatste stap op weg naar een leidende Europese - en als het aan Koomen ligt- mondiale rol voor het NAKG is het verwerven van de ISTA-licentie (International Seed Testing Association). „Die krijgen we per 1 januari volgend jaar", weet Koomen nu al. ZOETERWOUDE WIL MINDER BEVEILIGINGS- I BEDRIJVEN ZOETERWOUDE De' veertig beveiligingsbedil die werkzaam zijn op h* dustrieterrein De Grote P in Zoeterwoude, moeten vrijwel allemaal verdw Alleen het beste bedrijf blijven en moet het hel rein beveiligen. Dat is het ven van de Stichting Be ging Industrieterrein De Polder, e Stichting wil het beperken van het i beveilingsbedrijven kwali verbetering en uniford van de beveiliging bere aldus een woordvoerder de rijkspolitie gisteren. B volgens de rijkspolitie, erj bevredigend dat de p door het ene beveiligini drijf veel eerder wordlj waarschuwd dan dor het (j re. Bovendien zit er ooi onder het koren van de t| ligingsbedrijven. De Stief heeft eventueel geen bezi als twee beveiligingsbedr' overblijven: een voor del veillance en een voor del tronische alarmopvolging de Stichting Beveiliging dustrieterrein is een raad toezicht actief waarin ffl meente Zoeterwoude, del politie en vertegenwoord van de op het industrietel gevestigde bedrijven zl hebben. Zij gaan nu eenl opstellen waaraan de ul korene(n) straks moeten doen. Dat eisenpakket mil 1990 gereed zijn. Wedstrijden over milieu OEGSTGEEST De ge- meente Oegstgeest orga niseert in het kader van de afsluiting van het Mi lieu-actiejaar twee wed strijden voor kinderen. Kinderen van vier tot acht jaar kunnen mee doen aan een tekenwed strijd. Zij moeten dan een tekening maken (mini maal 20 bij 30 cm, maxi maal 30 bij 40 cm) over de natuur in Oegstgeest. De kinderen van negen tot twaalf jaar moeten een idee uitwerken op papier, waar mee het milieu in Oegstgeest geholpen zou kunnen wor den. Het moet een uitvoer baar plan zijn. Jury's onder leiding van wethouder Kohl- beck en burgemeester Scheenstra beoordelen de in zendingen, die voor 8 decem ber binnen moeten zijn. Inle veren bij bureau voorlich ting, Wilhelminapark 17, Oegstgeest. Op zaterdag 16 december worden om 14.30 uur de prijzen uitgereikt tij dens de open dag op de nieu we gemeentewerf aan de Haarlemmerstraatweg 30. Er zijn onder meer fietsen te winnen. Ginjaar springt MEAO Alphen open ALPHEN AAN DEN RIJN De ex-staatssecretaris van onderwijs Ginjaar-Maas heeft gisterochtend de MEAO-afdeling van scholenge meenschap Castellum officieel geopend. Zij deed dit door een vergrote Romeinse „munt" te stappen. Ginjaar was niet te houden want nog tij dens de toespraak van school voorzitter Van der Ende sprong ze, tot grote hilariteit van de genodigden, door de cirkel. De MEAO-afdeling is in augustus van dit jaar gestart met ruim honderd leerlingen. Alphen heeft lang moeten wachten op een eigen MEAO. Tot augustus moesten leerlingen die deze schoolrichting volgden naar Leiden of naar Gouda. Aanvragen van Castellum en de gemeente mislukten. Ginjaar-Maas zag niet voldoende potentieel voor een dergelijke school in Alphen. Pas toen gemeente, protestants-christelijk en katholiek onderwijs de hqn- den ineen sloegen en besloten de MEAO toe te voegen aan scholenge meenschap Castellum, een PC-school die nu open staat voor alle ge zindten, ging de staatssecretaris overstag en werd een eigen Alphense MEAO toegestaan. De noodzaak is met honderd leerlingen al meteen bewezen. Deze leerlingen vinden nu nog onderdak in de noodlokalen van de school aan de Stevinstraat. Op termijn moet echter andere huis vesting gezocht worden gezien de verwachtte groei van de school. Met de MEAO zijn nu de meeste middelbare schooltypen in Alphen verte genwoordigd. Volgens de buschauffeurs veroorzaken de drempels een ongewenst achtbaaneffect. foto: wim van Niet alle panden Noordeinde op beschermde lijst LEIDERDORP Bloe- menkoopman J. N. Kan bier zit met duizend kerst bomen in de maag. De schuld daarvoor ligt vol gens Kanbier bij de ger meente Leiderdorp die hem in de december maand geen standplaats wil geven op de Staten- daalder. Op het moment dat Kanbier zijn vergunning aanvroeg bleek deze al vergeven te zijn aan de Leidenaar T. C. Spie ring. Kanbier meent als Lei- derdorpse ingezetene de oud ste rechten te hebben. Vier jaar geleden is hij op het plein voor Winkelhof begonnen met de verkoop van kerstbomen. Hij ziet zich nu het brood uit de mond gestoten door Spie ring, die hij nota bene zelf in het vak heeft opgeleid. Mr. C. M. Wiedijk van de Stichting Leids Juristen Collectief sprak gisteren voor de commissie beroep- en bezwaarschriften van „unfair play". „Het is geen stijl van Spiering onder de duiven van Kanbier te schieten. Kanbier heeft het hier opgebouwd en Spiering profiteert hier nu van", aldus Wiedijk. Zij meldde ook nog dat Kanbier een gezin heeft te onderhouden, terwijl Spiering als scholier en in het genot van een studiebeurs het om een extra zakcentje is te doen. Volgens burgmeester A. J. A. L. Bruggeman is er niets aan de hand. Hij hield de commissie voor dat de vergun ning aan Spiering rechtmatig is verleend. Spiering was de eerste met zijn aanvraag en „wie het eerst komt die het eerst maalt", aldus Brugge man. De mededeling van Wie dijk dat Kanbier als bloemen kioskhouder aan het Leidse Noordeinde toch al moeilijk heeft maakte geen indruk op Bruggeman. Door de invoering van eenrichtingsverkeer en de renovatie van de zeevaart school achter zijn kiosk lijdt Kanbier financiële schade door teruglopende omzetten. Bruggeman gaf overigens di rect toe, dat ook in de ogen van het Leiderdorpse gemeen tebestuur de gang van zaken niet bevredigend is verlopen. Met ingang van volgend jaar wordt het beleid bij de afgifte van vergunningen voor sei zoenstandplaatsen gewijzigd. Wanneer er verscheidenei vragen voor dezelfde si^ plaats zijn, dan zal, zo Bruggeman gisteren rnee;j sen de kandidaten m^. worden geloot. Brugge kon slechts met spijt conij( ren, dat dit jaar de mog^ heid voor verkoop vansj kerstbomen aan de Stateri der aan de neus van Ka( was voorbijgegaan. 5j Op de suggestie van Br^ man om zijn kerstbomen, maar bij het winklcentru^ Oranjegalerij aan de m^ brengen kon Kanbier nit gaan. „Ik lever daar al lj' bomen aan Walta. Op die{ nier zou ik mezelf beconci ren", aldus Kanbier. Bri^ man hield zich ook afzijd^ „het beroep van men( mens" van mevrouw Wi^. om naar mogelijkheden ten ken, bijvoorbeeld door d1^ van de standplaats met ring. Bruggeman zag dj) geen gemeentelijke taak., initiatief tot samenwe^ moet van betrokkene gaan", zo stelde Bruggt, zich op. Commissievoon mr. C. van Viegen beloofu korte termijn uitspraar doen in deze netelige kwij ALKEMADE Aan het verzoek van de historische vereniging Oud-Alkema- de om een zestal panden aan het Noordeinde extra op te nemen op de lijst van beeldbepalende pan den wordt door de ge meente Alkemade slechts gedeeltelijk voldaan. De bewuste zes panden zijn aan een extra beoordeling onderworpen door het onaf hankelijke deskundige bu reau RBOI. Dit leidde tot de conclusie dat het pand Noordeinde 157 (behangwin- kel Van Beek) alsnog in aan merking komt voor vermel ding op de A-lijst, terwijl de panden Noordeinde 86-92 en 242 op de B-lijst geplaatst zouden kunnen worden. In tegenstelling tot de visie van de Stichting Oud-Alkemade komen de panden Noordein de 205, 165 en 148 in het ge heel niet in aanmerking voor plaatsing op de lijst van beeldbepalende panden. Voor groot onderhoud van beeldbepalende panden is dit jaar §8.000 gulden uit de Stads- en Dorpsvernieu wingsgelden beschikbaar. Gebleken is dat de meeste ei genaren van een beeldbepa lend pand vereerd zijn met de eraan toegekende schoon- heidswaarde. Slechts een kleine minderheid heeft be zwaren tegen plaatsing op de lijst van beeldbepalende pan den. Er blijven overigens wegen open om bezwaar te maken. Deze bezwaren wor den aan een objectieve en onafhankelijke instantie ter beoordeling voorgelegd. Als de eigenaren kunnen aanto nen dat renovatie van hun pand onevenredig duur is ten opzichte van nieuwbouw dan is daar in alle redelijk heid een oplossing voor te vinden. ALPHEN AAN DEN RIJN Wethouder De Jong en gedeputeerde Jansen hebben gistermid dag de Steekterbrug offi cieel geopend. Zij onthul den samen het bord dat aangeeft dat de Steekter brug geheel vernieuwd is tijdens de reconstructie van de weg tussen de Rijnbrug en Gouwsluis. Het gaat om de secundaire weg 25 die een belangrij ke verkeersader is. Dagelijks wordt de weg door duizenden voertuigen gepas seerd. De smalle Steekerbrug en de even zo smalle weg met veel linksafgaand verkeer in de richting van Alphen ver oorzaakten veel files. Ook vanuit Alphen moest in de spits lang gewacht worden eer dat de voertuigen rechtsaf konden slaan naar de Steeker brug. Om de capaciteit van de weg te vergroten heeft de pro vincie besloten de weg te re construeren en de brug te ver nieuwen zodat er nu vier rij stroken zijn. Men is in april 1989 met de werkzaamheden begonnen. In oktober was het werk gereed. De totale kosten van het project bedroegen 4,1 miljoen gulden. Bij de provincie bestond het voornemen om aan weerszij den van de weg tussen de Rijnbrug en Gouwsluis e,en doorzichtig geluidsscherm met een hoogte van anderhalve meter te plaatsen. Hierdoor zouden de omwonenden min der last ondervinden van het verkeer. De omwonenden wa ren het hier niet allemaal mee eens en een aantal van hen te kende bezwaar aan tegen dit plan. Het plaatsen van het scherm is daardoor voorlopig uitgesteld. Zowel de gemeente, als de provincie, het ministerie en de inspectie van volksge zondheid en milieuhygiëne staan nog steeds achter dit plan. Het wachten is echter op de beroepszaak en de behan deling bij de Raad van State. De beslissing van de Raad van State over deze zaak wordt naar verwachting pas eind volgend jaar genomen. Wethouder De Jong (links) en gedeputeerde Jansen bij het bord.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10