Verdeelde reacties >p herenigingsplan T S 0\M iiibanon aan vooravond gruwelijk bloedbad" sn fflR krijgt ronde-tafel conferentie pppr-HC Burgerforum houdt Praag onder druk AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Noodhulp Rode Kruis aan noorden Etiopië Witte tafel ^ITENLAND Giidac Gomotii WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 «urnalist vrij «1 Libanese cel e. 'rd HAAG De Nederlandse Wist Charles van der Leeuw, 3eib 28 september in Bayrut werd 0nfesteerd op verdenking van 'j^zit, spionage en het negeren steen uitwijzingsbevel, is giste- '8 op vrije voeten gesteld. Van 'k'Leeuw zou inmiddels buiten s bon zijn en binnen enkele da- ^rcin Nederland aankomen. De en»rlandse Vereniging van Jour een had eerder geprotesteerd de arrestatie, omdat de echte daarvoor de kritische be- ;eving van Van der Leeuw 'de christelijke generaal Mi- na|Aoun zou zijn. Solar Max brandt op in dampkring WASHINGTON De negen jaar gele den gelanceerde Amerikaanse sonde So lar Max valt terug naar de aarde. Rond 2 december zal de sonde de dampkring in schieten om daar grotendeels te verbran den. Verwacht wordt dat alleen enkele stukken van zo'n twee kilo en één stuk van rond 45 kilo de aarde zullen raken, aldus het Amerikaanse ruimtevaartbu reau NASA. De sonde kan neerkomen in een band om de aarde die ligt tussen 28 graden noorder- en 28 graden zuider breedte. In die band liggen onder meer het zuidelijke deel van de VS en delen van Afrika, Australië en Midden- en Zuid-Amerika. Bijna tachig procent van dat gebied bestaat echter uit zee. Moskou waarschuwt Baltische staten ROME De Sovjetunie zal niet toestaan dat de Baltische staten de drastische politie ke hervormingen kopiëren die in Oost-Eu ropa aan de gang zijn. Dit heeft een naaste medewerker van Sovjetleider Gorbatsjov verklaard. De hervormingen die zich in de Sovjetunie afspelen, zullen leiden tot grote re autonomie voor de vijftien republieken, zo zei Vadim Zagladin aan de vooravond van Gorbatsjovs bezoek aan Italië, dat van daag is begonnen. Maar hij wilde geen ver gelijking trekken tussen Estland, Letland en Litouwen enerzijds en anderzijds Polen, de DDR en Tsjechoslowakije, waar de lei dende rol van de communisten verleden tijd is. Amerikaan koopt dodenmasker Lenin LONDEN Een Amerikaan heeft op een veiling van het Londense veiling huis Phillips 6.600 pond (ongeveer 22.000 gulden) neergeteld voor een do denmasker van Lenin, de vader van de Russische Revolutie en de stichter van de Sovjetunie. De koper wenst anoniem te blijven. Het masker is waarschijnlijk vervaardigd door de beeldhouwer Ser gei Merkoerov, vlak nadat de 53-jarige Lenin op 21 januari 1924 de laatste adem had uitgeblazen. Bekend was dat dit eerste dodenmasker van Lenin aan een bevriende sympathisant van de Russische Revolutie in het Westen was gegeven. Diens nakomelingen hebben het masker ter veiling aangeboden. Vrouwen en kinderen dood door legerterreur in Peru LONDEN In Peru voert het leger een „terreur tegen terreur"-strategie waarbij vooral vrouwen en kinderen het moeten ontgelden. Martelingen, moorden en ver krachtingen zijn de handelsmerken van het leger gewor den, aldus de mensenrechtenorganisatie Amnesty Interna tional. De afgelopen zeven jaar zijn meer dan drieduizend mensen „verdwenen" nadat zij in hechtenis ziin genomen, aldus Amnesty in een rapport over Peru. Zeker driedui zend anderen zijn gedood bij individuele of massale execu ties. In zijn strijd tegen de maoïstische verzetsbeweging „Lichtend Pad" past het leger dezelfde terreur toe als het verzet. Dat voert in „bevrijde gebieden" regelmatig bloe dige zuiveringen uit, waarbij burgers, onder wie kinderen, na een nepproces in het openbaar worden geëxecuteerd. Hierdoor is de burgerbevolking tussen twee vuren ge raakt: de terreur van het verzet en de contra-terreur van het leger, aldus Amnesty. fvolg van de voorpagina) "ÏN/WASHINGTON kl door de Westduitse r^lskanselier Helmut ?nil opgestelde plan van punten voor de here- s ng van de beide Duits gelen heeft verdeelde j^ties losgemaakt. In de pR is de zienswijze van inil van de hand gewe st, In eigen land kreeg isfl de steun van de opo- r ,-partij SPD. ds Oostduitse partijleider i Krenz zei gisteren voor Ifestduitse televisie dat de ^iing van een confederatie bl. de Bondsrepubliek „be- 1 ikbaar" is, maar dat voor dat dat er twee „soeverei- ^piafhankelijke staten" blij- c- bestaan. Hereniging van 1 puitslanden staat volgens .iz „niet op de agenda". cl£(e Groenen na hebben alle ■Jjen in de Bondsdag, het .Tduitse parlement, zich ak- „aj verklaard met het stre- Volgens Egon Krenz staat de hereniging van de beide Duits- landen niet op de agenda. ven van de regering, om via tien stappen te komen tot een hereniging met de DDR. Vol gens het plan, dat bondskanse lier Kohl gisteren presenteer de, moet eerst worden gewerkt aan de totstandkoming van een confëderatie, een verre gaande samenwerking tussen de beide staten. Die confedera tie moet vervolgens uitmon den in een federatie, de vor ming van een staat uit een aantal deelstaten, overeen komstig de structuur van de huidige Bondsrepubliek. De Verenigde Staten beschou wen het door Kohl opgestelde plan als „logische" stap. „Hij heeft gereageerd op de diepste wensen van zijn volk tot Duit se eenheid, een doel dat de VS en de Bondsrepubliek al lange tijd delen", aldus een woord voerster in Washington. „Het vormt geen reden tot bezorgd heid dat de bondskanselier zijn visie op de toekomst van Duitsland heeft gegeven". In Brussel verklaarde de se cretaris-generaal van de NAVO, Manfred Wórner dat de benadering, zoals de bonds kanselier die heeft uiteenge zet, in overeenstemming is met de doelstelling om in Eu ropa een situatie van vrede te krijgen, waarin het Duitse volk zijn eenheid herkrijgt een eigen en recht. In Moskou is afwijzend gerea geerd. Duitslandexpert Nikolaj Portugalov van het centraal comité zei dat het plan van Kohl, althans op dit moment, te ver gaat. Bij de EG in Brussel heeft het plan van Kohl een paar zorg vuldig afgewogen scenario's stevig dooreengegooid. Nog maar een week geleden trok de Bondskanselier op eigen verzoek naar het Europees Parlement in Straatsburg, een vrij ongebruikelijke stap, om er de trouw van Bonn aan het Europa van de twaalf te betui gen. Hij sprak zich daar ook onomwonden uit voor het zelf beschikkingsrecht van het Oostduitse volk. Zijn 'drie fa sen-plan' van gisteren is daar mee niet strijdig, maar wekt wel makkelijk de indruk dat de Bondsregering een week la ter accenten toch anders legt. Kern van de zaak is dat bin nen de EG nog steeds geen eensluidende opvatting bestaat over de manier waarop het Duitse 'probleem' moet wor den aangepakt. BERLIJN Het ptburo van de Oostduit- Ecommunistische partij ^a) heeft gisteren voor meld de eerste bijeen- Sist van een ronde-ta- °t°pnferentie met de op- infie naar het voorbeeld it Polen en Hongarije te aden op 7 december. De SED wijst daarvoor twee gedelegeerden aan, zo meldde het Oostduitse persbureau ADN na afloop van een verga dering van het buro. De datum van 7 december was ook door de zeven onafhankelijke groe pen en partijen in de DDR voorgesteld. Het parlement ontving gisteren van de rege ring het nieuwe wetsontwerp voor de regeling van het reis verkeer van DDR-burgers. Het ontwerp zal vrijdag wor den behandeld. Het voorziet, zoals verwacht, in een volledig vrij reisverkeer. Elke DDR- burger zal daartoe voortaan niet alleen een pas kunnen krijgen, maar ook de deviezen moeten kunnen kopen die no dig zijn voor een reis. Het de- viezenbedrag zal jaarlijks wor den vastgesteld door het parle ment. Speculanten óf mensen die zonder vergunning in het Naar het Oostduitse persbu reau ADN meldde, luidt het tweede artikel van het ont werp dat „elke DDR-burger het recht krijgt om naar het buitenland te gaan wanneer hij maar wil, dat hij daartoe een paspoort moet krijgen en dat hij ook kan terugkeren wanneer hij wil". (Vervolg van de voorpagina) PRAAG Wanneer de Tsjechoslowaakse bevol king niet tevreden is over de op 3 december nieuw te vormen regering, dan zal de oppositie het aftre den van premier Adamec eisen. Adamec zegde gis teren na een twee uur du rende gesprek toe dat de oppositie toegang krijgt tot de staatsmedia, eigen kranten mag uitbrengen en dat voor 10 december, de internationale dag van de mensenrechten zeker dertig politieke gevange nen worden vrijgelaten. Het Burgerforum durfde giste ren nog een stap verder te gaan door het aftreden te eisen van president Gustav Husak. Deze volgde in april 1969, en kele maanden na het neer slaan van de „Praagse Lente" door het Warschau Pact, Alexander Dubcek op als par tijleider. Hij leidde het proces van „normalisering" waardoor een half miljoen partijleden werd weggezuiverd. Het Burgerforum heeft verder de Opperste Sovjet (parlement) en het centrale comité van de Sovjetrussische communisti sche partij gevraagd de inval van augustus 1968 te veroorde len. Die kwestie „drukt op de betrekkingen tussen Tsjecho slowakije en de Sovjetunie en vormt een ernstig obstakel voor de ontspanning in Euro pa". Een woordvoerder van het Burgerforum zei dat de brief is afgegeven bij de Sovje tambassade in Praag die hem meteen naar Moskou heeft ge- telexed. Premier Adamec heeft voor zijn plannen voor de vorming van een coalitieregering een tweederde meerderheid in het parlement nodig. De kans op die meerderheid is gegroeid sinds het vertrek van voorzit ter Indra. Hij was een van de meest conservatieve elemen ten in de partij. Indra stond vierkant achter het ingrijpen van het Warschaupact in 1968 dat een einde maakte aan de „Praagse Lente". De 68-jarige Indra liet in de nacht van 20 op 21 augustus 1968 de toen malige partijleider. Alexander Dubcek, premier Oldrich Cer- nik en andere leden van het politburo arresteren en naar de Sovjetunie overbrengen. De delegatie van het Burgerfo rum, die werd geleid door dis sident Vaclav Havel, werd het gisteren met premier Adamec eens over het schrappen van grondwetsartikel over het marxistisch-leninistische on derwijs. In plaats daarvan moet het onderwijs op huma nistische leest worden ge schoeid. Uit een regeringsver klaring bleek dat Adamec het Praagse bestuur heeft ge vraagd Burgerforum van fat soenlijke huisvesting te voor zien. Het forum opereerde tot dusver vanuit theaters en ga leries in de hoofdstad. Forum-woordvoerder Klaus gelastte voor gisteren alle de monstraties af in verband met het overleg met Adamec. onze correspondent Willy Werkman) ec aiL AVIV Syrische ntpen hebben het Baab- •fjpaleis waarin de chris- e generaal Michel n zich heeft ver- £nst, onder vuur geno- gn. Dat meldde althans Libanees christelijke flostation „Stem van Li- yon" gisteravond. Afgelopen dagen heeft het irfsche leger massaal troe- mi samengetrokken rondom ajchristelijke enclave van asëraal Aoun. Lange leger- vooien trekken de grens -r met Libanon; talrijke aten namen stelling in en lom Bayrut, terwijl be ers van de geteisterde de wijk nemen naar het den. troepenbewegingen zijn antwoord op de weige- van de generaal de iwe president van Liba non, Elias Hrawi te erken nen. Bovendien zwoer de ge neraal gisteren zich nog lie ver dood te vechten dan af te treden als bevelhebber. De Syriërs, die de Libanese re gering steunen zullen schuld dragen aan een „gruwelijk bloedbad" zo oreerde Aoun. President Hrawi ontsloeg ge neraal Aoun gisteren als mi litair commandant en be noemde in zijn plaats de ma ronitische christen Emille Haloud. Rondom het Baabda- paleis, waar generaal Michel Aoun zijn hoofdkwartier heeft, demonstreerden daar op vele duidenden christe nen, die onder meer schreeuwden: „Wij zullen Aoun en Baabda verdedi gen." Afgelopen weekeinde ver klaarde de nieuw gekozen president Hrawi zijn intrek te willen nemen in het Baab- da-paleis. Hij stelde Aoun een ultimatum om te ver trekken. Vele duizenden christenen lieten zich vervol gens in het leger van gene raal Aoun mobiliseren, in af wachting van een aanval van Syrische troepen en hun Libanese geallieerde milities. Volgens een anonieme Syri sche militaire bron zijn onge veer 15.000 Syrische soldaten rondom de christelijke encla ve in Bayrut samengetrok ken. Frankrijk, dat de christenen in Libanon traditiegetrouw steunt, is tussenbeide geko men in een poging een nieu we uitbarsting van de bur geroorlog te voorkomen. De militaire afgevaardigde van de Franse regering Francois Scheer voerde gisteren be sprekingen met president Hrawi en vertrok vervolgens naar Damascus om overleg te voeren met Syrische functio narissen. De Amerikaanse regering heeft Aoun opge roepen president Hrawi te erkennen en zich terug te trekken uit het presidentiele DE VALLEI DER VERGETEN WERELD •35 Het duurt even voor het stamhoofd begrijpt, dat Rob e,6maal niet van plan is de „gevaarlijke" kristallen weg te gooi en angstig kijkt hij de blanke tovenaar aan, wanneer deze de v/ien in zijn zakdoek wikkelt. Dan maakt hij echter een stuk etfigehuid, dat om zijn gordel gewikkeld zit, los en beduidt Rob, 0t daar de kristallen in moet doen, nadat hij de binnenkant de huid eerst met wat slijk heeft ingesmeerd. Vooruit dan maar, denkt Rob, zo is het misschien toch beter. Dan begeven ze zich samen op weg naar het hol. Rob loopt nog moeilijk, maar het stamhoofd plukt onderweg wat bessen en daar knapt Rob echt van op. Wanneer ze na een half uur de grot weer bereiken, voelt hij zich weer helemaal fit en met een armzwaai begroet hij de wilden, die uitgelopen zijn om hun „tovenaar" in te halen. ADDIS ABEBA Het In ternationale Rode Kruis gaat opnieuw een hulp verleningsactie organise ren in het noorden van Etiopië. Vorig jaar moest het Rode Kruis de hulp staken op last van de regering in Addis Abe ba. De Etiopische regering lijkt zich nu, aldus bronnen in de hoofdstad, te realiseren dat hulp van alle mogelijke zijden noodzakelijk is om een hon gersnood van de omvang van 1984-1985 te voorkomen. Toen kwamen meer dan een miljoen mensen om het leven als ge volg van oorlog en droogte. Het Rode Kruis en alle andere hulpverlenende internationale organisaties moesten in april vorig op last van de commu nistische regering hun werk staken in Eritrea, Wollo en Ti- gray, waar verschillende be wegingen voor afscheiding strijden. Een hoge functionaris van de Verenigde Naties maakte vorige week de schat ting dat in Noord-Etiopië vier miljoen mensen het volgend jaar nood-voedselhulp nodig hebben: „De oogst was mager, dus hebben zij geen (graan-) reserves, en de gevechten zijn nog verhevigd", zei een func tionaris van een hulpinstelling in Addis Abeba. De Etiopische regering bestrijdt de cijfers van de VN. In een verklaring van de officiële Etiopische hulporganisatie RCC werden de aantallen „overdreven" ge noemd. Nederland in de slag voor Milieubureau BRUSSEL Er komt op korte termijn een Euro pees Milieubureau voor de meting, verificatie en ana lyse van gegevens over de milieuvervuiling in de Gemeenschap. Zodra het Europees Parlement advies heeft uitgebracht kan het besluit definitief worden. De Europese regeringsleiders moeten eind volgende week in Straatsburg gaan uitmaken waar de nieuwe EG-instelling wordt gevestigd. Niet minder dan 44 steden in Europa staan te popelen het prestigieuze in stituut binnen te halen. Neder land heeft Den Haag en Bilt- hoven naar voren geschoven. KEURIGE HEER ZOEKT fl.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden langs gaan. Hèt adres voor persoonlijke leningen tot fl. 30.000,-. Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen. Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetarief en soepele aflossingsvoorwaarden. Ook interessant voor Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17.30-19.30 uur. Of bel voor nadere informatie. /^SK goed voor VZTB UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-254145 door Alexander Münninghof MOSKOU Als ik wil uitleggen hoe de Sovjetsamenleving in elkaar zit maak ik vaak gebruik van het verhaal van de witte tafel. Dat gaat als volgt. Bij het uitpakken van de verhuiskisten in Moskou bleek ik voor mijn bureau een tafel tekort te komen. Omdat al mijn kantoormeubilair wit is, besloot ik een witte tafel te kopen. Je zou zeggen: dat kan geen probleem zijn. Maar het tafelaanbod in Moskou bleek schaars en onveranderlijk bruin getint. Na tevergeefs een paar winkels bezocht te hebben vond ik tenslotte uit dat aan de rand van de stad een meubelmagazijn was waar ze, heel misschien, zo 'n witte tafel zouden kunnen leveren. Ik belde de directeur van dat magazijn en kreeg diens secretaresse aan de lijn. „Hebt u een vierkante tafel van witte kleur voor mij?", vroeg ik haar. „Die informatie geven wij niet per telefoon antwoordde zij bits, „stuurt u ons een schriftelijke aanvraag". Zo gezegd, zo gedaan. Op mijn gloednieuwe papier met Cyrillisch briefhoofd schreef ik een beleefd briefje waarin ik uitlegde wat voor soort tafel mij voor ogen zweefde, ik zette mijn handtekening eronder en begaf mij op weg naar de verre buitenwijk waar het magazijn was gevestigd. Dat ik de brief niet per post stuurde heeft te maken met (zacht gezegd) het nogal onvolkomen functioneren van de PTT in de USSR. Er raakt nogal eens wat zoek, het duurt lang, kortom, alle 50.000 buitenlanders in Moskou deponeren de post eigenhandig ter bestemde plaatse. Na een rit van anderhalf uur kwam ik bij het meubelmagazijn. De directie secretaresse, die ik bij het manicuren verraste, nam de brief met tegenzin in ontvangst. Een paar seconden later stond haar gezicht op oorlog: „Ja zeg, iedereen kan wel een handtekening onder zo'n brief zetten", blafte zij, „ik wil een stempel zien van uw firma, anders neem ik dit niet in ontvangst". Het hielp niet dat ik met redelijke argumenten probeerde haar van haar ongelijk te overtuigen. Ze bleef onwrikbaar met die wegkijkende onaangedaanheid van bureaucraten die honderd procent zeker weten dat de regeltjes hun gelijk geven. Ten einde raad besloot ik om aan haar verzoek gehoor te geven. Na anderhalf uur bereikte ik mijn bureau, zette met een klap die de ruiten deed rinkelen dat vermaledijde stempel en reed het hele eind weer terug. De secretaresse nam mijn brief voor de tweede keer in ontvangst, controleerde met ogen die uitpuilden van waakzaamheid miin stempel, bevond het geheel zuchtend in orde en schommelde de directiekamer binnen. Na een minuut kwam ze weer terug en overhandigde mij de aanvraagbrief. „Het spijt me", wist ze uit haar mond te krijgen, „een vierkante tafel van de witte kleur kunnen wij u helaas niet leveren. En die krijgen we ook niet binnen". Deze treurige geschiedenis was een van mijn eerste lessen in Sovjet-realia. Ik moest denken aan het axioma van de geëmigreerde Sovjetfilosoof Aleksandr Zinovjev, die stelt dat elke Sovjetmens per dag 'nu eenmaal' structureel vele uren in de rij, in afwachting van de behandeling van zijn probleem, moet verknoeien. En ik begreep dat behandeling lang niet altijd oplossing betekent. Ik was immers een kleine zes uur bezig was geweest om, naar de luimen van een of andere secretaresse, het vreselijke geheim te ontsluieren of dat meubelbedrijf mij al dan niet een vierkante witte tafel kon leveren. Een informatie die ik niet alleen in Nederland, maar in elk normaal ontwikkeld land binnen een minuut kan krijgen. We raken hier een grondtrek van het Sovjetsocialisme. Reeds in de jaren twintig, toen vrijgevochten rode dichters als Majakovski stukliepen op het Sovjetleven, werd de bureaucratie in dat land aan de kaak gesteld. Maar ze heeft zich in de hersenen van de Sovjetmens als ultieme norm gevestigd. Er is wat dat betreft niets veranderd, alle perestrojka ten spijt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5