^Huisbezitters draaien op oor belastin gverlaging" Bank geeft Evenhuis opdracht tot verkoop van boerderij DIT MOET U WETEN VÓÓR UW CV-KETEL LAAT VERVANGEN IK^p>GOUD ÏRENIGING EIGEN HUIS: erzekeraars en politie pakken crimineel financieel aan Deze magnetron kost maar f499,- WENLAND WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 lokkade van J-koopnummers I HAAG Telefoonbezitters die Hemen hebben met hoge telefoon- en als gevolg van het draaien van ïipopnummers (o.a. babbellijnen), jpen deze verbindingen laten 5ceren. Voor bedrijven bestond mogelijkheid al eerder. Bij PTT rom zijn daarvoor aanvraagfor- "jeren beschikbaar. M Telecom vermeldt daarbij niet Gde eenmalige kosten voor het iflceren 35,- bedragen. Gratis 06- jmers kunnen daarna normaal ge- j worden, evenals het landelijk jnnummer 06-11. Elf jaar cel voor heroïnehandelaar ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft een gevangenis straf van elf jaar onvoorwaarde lijk opgelegd aan een 45-jarige man uit Arnhem. De rechtbank achtte de man schuldig aan een omvangrijke heroïnesmokkel van Turkije naar Nederland. Te gen de Arnhemmer was veertien jaar geëist. Hij wordt beschouwd als de hoofdschuldige aan het in stand houden van de heroïnelijn. Hij zou daarmee in enkele jaren vele tonnen hebben verdiend. Drie medeschuldigen aan de heroïnesmokkel werden eerder al veroordeeld tot straffen van acht en negen jaar gevangenis. Betere beveiliging nodig tegen vervalsing documenten DEN HAAG Enkele grote drukkerijen willen dat documenten be ter beveiligd worden tegen vervalsing en kopiëren. Het frausebe- stendig maken van documenten wordt in ons land schromelijk ver waarloosd, terwijl het goed beveiligen maar een fractie uitmaakt van de totale produktiekosten. De schade die jaarlijks in Nederland ont staat door vervalsing van documenten bedraagt tenminste een mil jard gulden en waarschijnlijk een veelvoud. In Europees verband komt dit bedrag uit op ongeveer 70 miljard, aldus C. van Tuyl van de drukkerijen in de Stichting Beveiligd Drukwerk die zich gisteren in Den Haag voor het eerst presenteerde. De stichting beoogt over heid en bedrijfsleven bewust te maken van het grote aantal fraude gevoelige documenten dat in omloop is. Voorbeelden van dergelijke documenten zijn de studentenpas, verblijfsvergunningen, bejaarden pas, diploma's, keuringscertificaten, cadeaubonnen en aandelen. Overheid en bedrijfsleven zijn volgens de stichting nauwelijks be reid om toe te geven dat fraude met documenten bestaat. Behalve enkele spectaculaire gevallen die de pers halen, houdt men het lie ver binnenskamers. De stichting is met name verontrust over de fraudemogelijkheden door de steeds geavanceerdere kleurenko pieermachines. Men vreest dat het misbruik sterk zal stijgen na openstelling van de Europese grenzen in 1992. Vrijwillig de cel in ROTTERDAM Een groep van 126 vrijwilligers is gisteren om een uur 's middags ingesloten in een cel in de nieuwe Rotterdamse gevangenis De Schie. De meesten worden morgen aan het eind van de ochtend weer vrijgelaten. Op deze wijze hoop de di rectie van De Schie 'kinderziekten' zoveel mogelijk op te sporen, voordat de gevangenis half december in ge bruik wordt genomen. Volgens direc teur L. Jansen van De Schie is deze wijze van proefdraaien, waarbij ook twee nachten in de cel worden door gebracht, in Nederland nog niet eerder vertoond. Onder de 'gedeti neerden' bevinden zich veel toekom stige bewakers van De Schie, ambte naren van het ministerie van justitie en rechtenstudenten. Getrouwde man mag onecht kind erkennen DEN HAAG Een gehuwde man kan een kind erkennen dat is geboren uit een buitenechtelijke relatie, hoewel de wet dat niet toestaat. Het verbod op er kenning van een onecht kind door een gehuwde man is in strijd met het recht op gezinsleven, dat is gewaarborgd in het Europees verdrag van de rechten van de mens. Dat heeft de Hoge Raad onlangs bepaald. De man waar het in deze zaak om ging leeft gescheiden van zijn echtgenote en woont inmiddels bij de vrouw bij wie hij het buitenechtelijke kind heeft. Volgens de Hoge Raad weegt het recht op een gezinsleven van vader en zoon zwaarder dan de bezwa ren van de echtgenote tegen de erken ning van het kind. Tweede baby vijfling overleden UTRECHT Van de vijfling die een week geleden in Utrecht is geboren, is gisteren een jongetje overleden. Eerder overleed al het enige meisje van de vijf. Volgens een woordvoerster van het Acade misch Ziekenhuis verkeren de andere drie kinderen in een redelijke coniditie, ook de lichtste die bij de geboorte slechts 900 gram woog. Maar over hun toestand zal pas over een week met enige zekerheid iets meer te zeggen zijn. JflRSFOORT De te- (on staat de laatste da- a! roodgloeiend bij de 000 leden tellende eniging Eigen Huis in ersfoort. De aanlei- jg: de regeringsplannen i het huurwaardeforfait jjle verhoging per 1 ja- ri van 1,3 naar 2,3 Jjaarlijks met de huur- jioging mee te laten w Jyaren zelfs al mensen die .handtekeningenactie wil- 'beginnen", zegt adjunct- fteur mr. F.A P.M. van van de vereniging Eigen Maar dat vind ik eigen- iiet zo'n goed idee. Je met goede argumenten in. En die hebben we, in Den Haag wil men er laar luisteren", uurwaardeforfait is de iatte huuropbrengst van :oophuis, die de woning- Jer bij zijn belastbaar in- ^n moet optellen. Daarin Tkend zijn de 'minposten' r.het eigen huis, zoals on- oJoud, onroerendgoedbelas- ^en afschrijving. „In de ja- ,czestig moest je van de ibeeldige huur inderdaad posten aftrekken. Wat na overbleef, was het for- Later is daar een algeme- benadering voor in de |s gekomen", zegt Van Op die manier is het ige percentage van 1,3 lan. '81 is in de Tweede Ka- voor het laatst uitvoerig aat over het huurwaarde- Van Loon: „Gewoon zeggen dat je het geld wilt halen bij de groep die het heeft' forfait. „Toen bleek al dat het forfait op basis van kostenont wikkelingen, ondermeer wat betreft onderhoud en belastin gen, eigenlijk verlaagd zou moeten worden. Maar er werd gezegd: we houden het op 1,3 Er werd een nota toege zegd over het aanpassingsme chanisme van het huurwaar deforfait. Op die nota zitten we nu al drie jaar te wachten, maar die is er nog steeds niet". Wel werd vorig jaar bepaald dat het percentage naar 1,8 zou stijgen in het kader van de operatie-Oort. Als het aan het nieuwe kabinet ligt, wordt het percentage per 1 januari opge trokken tot 2,3 en daarna ge koppeld aan de jaarlijkse huurstijgingen. Bij de vereni ging Eigen Huis schoot de ver hoging als gevolg van de Oort- operatie al in het verkeerde keelgat. „Die verhoging was bedoeld als dekking voor de Oort-voorstellen. Er speelde geen enkel fiscaal argument mee. Voor een belastingverla ging voor iedereen moesten de eigen woningbezitters opdraai en". Belastingmaatregel De verhoging die het kabinet nu wil doorvoeren is volgens Van Loon niet, zoals het kabi net stelt, een noodzakelijke aanpassing om weer in de pas te kunnen lopen met de ont wikkeling van de huren, maar een middel om geld in het laatje te brengen. „In feite is FOTO: PERS UNIE dit een ordinaire belasting maatregel. Dit wordt alleen gedaan om nieuwe beleids voornemens te realiseren. Als je stelt dat 1,3 het huurwaar deforfait is, kun je alles wat daarboven zit als eigen huisbe lasting zien. Als je lef hebt, dan noem je het als kabinet ook zo. Weinig rompslomp, ge woon zeggen dat je het geld wilt halen bij de groep die het heeft. Maar het kabinet ver schuilt zich achter de term huurwaardeforfait". Een koppeling aan de huur verhoging stemt volgens Van Loon niet overeen met de ge dachte achter het huurwaarde- forfait. „Het forfait is het saldo van de huurontwikkeling aan de ene kant en aftrekposten aan de andere kant. Je kunt dus niet alleen naar de plus kant kijken: huren omhoog, dan ook forfait omhoog. Want als de onderhoudskosten, of de gemeentelijke belastingen een paar procent stijgen, komt dat saldo wel in een ander licht te staan". Gestraft Het kabinet is met deze maat regel, aldus Van Loon, defini tief gestopt met het beleid om het eigen woningbezit te be vorderen. „Heerma heeft het nog gezegd in zijn nota over volkshuisvesting in de jaren '90: het eigen woningbezit uit breiden tot boven de vijftig procent. Nou, ik snap niet hoe dat te rijmen is met deze maat regel, terwijl woningbezitters ook nu al met lastenverhogin gen zitten, bijvoorbeeld door de stijgende rentes. Als wo ningbezitter word je nu, in plaats van op gang geholpen, fiscaal gestraft". Hij verwacht dat de gemiddelde huizenbe zitter al gauw een paar hon derd gulden per jaar extra kwijt is als gevolg van de ver hoging. Het kabinet wil het geld dat met de verhoging van het for fait vrijkomt, zo'n 290 miljoen, worden gebruikt voor belas tingmaatregelen die de huisei genaar moeten stimuleren dichterbij hun werk te gaan wonen. Bijvoorbeeld door mid del van een verlaging van de overdrachtsbelasting (de belas ting die betaald moet worden bij het kopen van een eigen huis) van 6 naar 4,75 Van Loon noemt dat een doekje voor het bloeden. „Die twee zaken hebben helemaal niets met elkaar te maken. Door de verlaging van die belasting zullen mensen heus niet dich terbij hun werk gaan wonen. Als je ziet hoe de prijzen in de grote steden liggen in vergelij king met de groeikernen, dan is het belachelijk om dat te verwachten". FRANCISCA MULLER ZWAGER KAN NIET AAN VERPLICHTINGEN VOLDOEN DALERVEEN De Bondsspaarbank heeft op dracht gegeven de boer derij met landerijen in Dalerveen, waarvan oud staatssecretaris Albert Jan Evenhuis uit Meppel de juridisch eigenaar is, in het openbaar te verkopen. De verkoop is noodzakelijk omdat de economisch gebrui ker Gerrit Jan Meppelink (de zwager van Evenhuis) niet aan zijn financiële verplichtingen kan voldoen. De openbare vei ling van de kapitale boerderij en ruim vijftig hectare akker land in Dalen en Sleen vormt de gevoelige nasleep van de affaire rond de voormalige VVD-staatssecretaris. Deze moest eind juni van dit jaar af treden omdat hij het parle ment verkeerd had voorge licht over de financiële proble men waarin hij privé verstrikt was geraakt. Daarbij speelde de boerderij in Dalerveen een centrale rol. De boerderij wordt geëxploi teerd door de broer van zijn echtgenote, Aaltina Evenhuis- Meppelink. Evenhuis heeft steeds verklaard dat de kapita le leningen die hij privé had afgesloten, bedoeld waren om zwager Meppelink te hulp te schieten. Diens akkerbouwbe drijf in Dalerveen verkeerde al enige tijd in grote, financië le problemen. Tussentijdse aflossingen door Evenhuis voorkwamen eerder dit jaar de openbare verkoop van de boerderij in Dalerveen. De ex-bewindsman had ook van particuliere relaties geld geleend om beslaglegging door de bank Credit Lyonnais op zijn bezittingen te voorkomen. Of de verkoop van de boerde rij in Dalerveen gevolgen heeft voor de (juridisch) eige naar Evenhuis, is nog ondui delijk. De mogelijkheid bestaat dat Evenhuis verplicht wordt om de boerderij ontruimd op te leveren. Reactie van Even huis: „Ik heb niets met die verkoop te maken". (ADVERTENTIE) 'warm water, warm wonen HET GRATIS VAILLANT-BOEKJL UJN»Ur' Vraag het aan door deze bon in een ongefrankeerde «nvelop ie zenden I cc aan Vaillani-ScbonewlleBV.AntwoonJnr 1563,1000 VC Amsterdam I MERK HUIDIGE CV KETEL iÉïVaillantsj ARM water, warm wonen KINDERMISHANDELING INSNEEK ONTKEND SNEEK In de Sam de Wolffstraat in Sneek is op dit moment geen sprake van sek suele kindermishandeling. Dat hebben vertegenwoordigers van de stichting sociaal cultu reel werk de Espel, de ge meente Sneek en het Riagg gisteren np een bijeenkomst verklaard. „Voor zover we nu gegevens hebben over de situatie in de straat worden daar momenteel geen kinderen seksueel mis bruikt", aldus voorlichter H.E. van der Winden. Wel zijn er volgens directeur P. de Haan van de Raad voor de Kinder bescherming in Leeuwarden in de afgelopen drie jaar uit de Sam de Wolffstraat tien kinde ren onder toezicht van de kin derrechter geplaatst. Hierbij De bewoners van de Sam de Wolffstraat hebben inmiddels de hulp van de Leeuwarder advocaten H. en W. Anker in geroepen. De advocaten stellen dat wanneer de Espel en het Riagg aanwijzingen zouden hebben gehad van seksuele kindermishandeling ze contact hadden moeten zoeken met. politie en justitie. „Concrete feiten en omstandigheden ont breken echter in het geheel. De hele straat zit in de be klaagdenbank. Ten gevolge van het uitlekken van de in houd van de nota voelen de bewoners zich thans allen ver dacht. Ook de kinderen heb ben sterk te lijden onder de nu ontstane situatie". Naar de stembus Dit verkiezingsbord in het Noordhollandse Winkel heeft de gemeente niet vergeten weg te halen na de verkiezin gen op 6 september. Vandaag gaan de inwoners van deze plaats nog een keer naar de stembus. Ze zullen een nieuwe gemeenteraad kiezen. In totaal 46 gemeenten in Noord-Hol land en Groningen houden vandaag raadsverkiezingen. Die zijn nodig vanwege de ge meentelijke herindelingen. Als gevolg daarvan worden 11 nieuwe gemeenten gevormd. HAAG Misdaad loont meer. Het wordt crimine- lthans steeds moeilijker akt. Zo hebben verzeke- plannen om veroordeel- iminelen financieel aan te en, terwijl 'speciale „kaal- aams" van de politie dit 1 vele miljoenen aan win sten uit misdaad in beslag heb ben kunnen nemen. Het Centraal Informatiesy steem Schade, een centraal meldpunt van alle verzeke raars in Nederland, voert op dit moment overleg met het ministerie van justitie en de politie over het vrijgeven van de identiteit van veroordeel den, maar ook van verdach ten. De verzekeraars willen in de toekomst de mogelijkheid krijgen als zelfstandige partij in een rechtzaak tegen een da der op te treden. De verzekeraars zullen ook betrokken worden bij de resul taten die de Bureau's Finan ciële Ondersteuning momen teel boeken. Deze zes „kaal plukteams" hebben sinds het voorjaar vele miljoenen gul dens aan inkomsten uit mis daad weten terug te vorderen. De teams richten zich uitslui tend op financiële aspecten van misdaad. Bijzondere aan dacht krijgen de handel in soft-drugs, fraudezaken, de gokwereld en de prostitutie. Overigens moet de rechter nog uitspraak doen over de in be slag genomen gelden en goe deren van de criminelen. (ADVERTENTIE) Om te geven. Of om te krijgen. Dit 14-karaats gouden hartje 1.2 cm hoog) met zes A flonkerende zirconia's /fe draagt iedereen met liefde. s Wat een fantastisch kado-idee! Alleen verkrijgbaar (ADVERTENTIE) (Dat kun je meteen vieren meteen etentje.) Vendomatic MD-200 magnetron van 650 Watt. Met geheugen, schakelklok en uitneem- baar draaiplateau. Inhoud 27 liter 499r 't Wordt steeds leuker bij V&D.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3