Ben van der Meer voelt zich niet beledigd door Hans Vonk ponder pretenties j's Purper op zii best vnultelboek leest als een roman ïOB komt dit jaar uit op erlies van zeven miljoen McCartney: Weg vrij voor reünie Columbus vraagt vergunning voor 24 uur betaal-tv aan Gemeentemuseum: fondsvorming geen stap dichterbij Veel mitsen bij verkoop kunstmusea Brahms favoriet GEEF HAAR MAJORICA... Iajortca «UNST EeidóaQowicmt WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 17 VvERSUM Het Nederlands Omroepproduktie bedrijf jrpB) zal dit jaar uitkomen op een verlies van ongeveer zeven adjoen gulden. Dit is volgens directiesecretaris A. de Rouw leïreenkomstig het ondernemingsplan. Het verlies wordt gele- p op een omzet van ongeveer 440 miljoen gulden. In 1988, het g<ste jaar dat het NOB zelfstandig opereerde (voordien was het Lflerdeel van de NOS), bedroeg het verlies 17 miljoen gulden g een omzet van eveneens ongeveer 440 miljoen gulden. Vol- ïtid jaar verwacht de onderneming quitte te spelen en in 1991 ;i,et zij volgens de plannen op winst komen. De Rouw maakt ofrbij wel de kanttekening dat op het moment wordt uitgere nd wat de effecten zijn van de wijziging van de mediawet, die ip in de steigers staat. Als deze wet wordt aangenomen, mogen jejroeporganisaties ook faciliteiten aanschaffen, wat hun nu nog iafboden is. Bovendien hoeven zij hun faciliteiten niet meer Oplicht bij het NOB te betrekken. LOS ANGELES Het heeft lang geduurd, maar mogelijk komt het er binnenkort toch nog van: een reünie van de drie nog overgebleven Beatles. Dit zegt Paul McCartney. „Mischien kunnen wij, na al deze tijd, toch nog een keer samen optreden", aldus McCartney maandagavond vlak voor een concert in het Los Angeles Forum. Paul die voor het eerst in 12 jaar op toernee is in de Verenigde Sta ten zei dat een van de belangrijkste struikelblokken voor een dergelijke hereniging onlangs is opgeruimd. Hij wees op het akkoord dat na jaren lange processen was bereikt tussen de Beatles en hun voormalige platen maatschappij, alsmede de rechtzaken tussen hem en George Harrison, Ringo Starr en Yoko Ono, de weduwe van de in 1980 vermoorde John Lennon. De Beatles gingen in 1969 uiteen en in de daaropvolgende jaren gaf een aaneen schakeling van processen te zien. McCartney zei dat „The Long and Winding Road", een gefilmde terug blik die door hun juridische problemen tot nu toe is blijven liggen, de groep mogelijk weer bijeen zou kunnen brengen. „Wat een goede manier is om te beginnen is deze film. Mogelijk kun nen we de zaken rechtzetten....", aldus Paul. „Een mogelijkheid is dat George en ik samen kunnen schrijven. Dat hebben wij nooit j Paul McCartney. ROTTERDAM Columbus Betaal TV (CBT) heeft bij het Commissa riaat voor de Media vergunning gevraagd om. abonneetelevisie te mogen exploiteren. Columbus wil 24 uur per etmaal uitzenden in een horizontale programmering. Dat wil zeggen dat op vaste tijden een vast type programma te zien is. Gedacht wordt aan consumenteninformatie, hu- man interestprogramma's, informatie voor beleggers en lokaal nieuws. Colum bus wil naar een losse-verkoopsysteem, waarbij kijkers toegang krijgen tot het programma da zij willen zien door een druk op de knop van een apparaatje op hun telefoon. Daarbij is keus mogelijk tussen een landelijk raamprogramma en lokale varianten. De kosten bedragen per programma enkele kwarmes. Al in 1991 denkt Columbus een brutowinst te kunnen behalen van tussen 100 en 200 miljoen gulden. Het plan is om in het vroege voorjaar in een aantal proefgebie den te beginnen. In de tweede helft van 1990 moeten alle kabelabonnees aange sloten kunnen zijn. Columbus Betaal TV is een initiatief van ongeveer twintig re gionaal georiënteerde uitgevers, regiona le persbureaus en produktiebedrijven. FOTO: ARNOLD VAN WEST ^iche. Door: cabaretgroep Pur- Spelers: Angela Groothuizen, '3 Breij, Frans Mulder, Alfred van :ei Heuvel. Regie: Guusje Eybers. jlien: 28 november in de Leidse Jouwburg. Herhalingen: tournee 'nr het hele land. kDolly Dot Angela Groot ten toont zich in cabaret- lep Purper een waardig op- gster van haar illustere )rgangsters Karin Bloemen Adelheid Roosen. Samen |t purperiaan van het eerste r Erik Breij, de eveneens ids lang meedraaiende suns Mulder en nieuweling ifred van den Heuvel vormt s het ensemble dat dit seizoen e» zevende Purper-program- ai verzorgt. De „Pastiche" ge- :bpte voorstelling ging gister- rund in de Leidse Schouw- rg in première, bjandeweg ontpopt Groothui- zich van een door de drie j.fen vertroetelde mascotte jride spil van het vernieuwde ei- gezelschap. Haar zangtalent bezit ontegenzeggelijk klasse en in de sketches bedient zij zich van dezelfde brutale los heid als Bloemen en Roosen. Nu en dan lijkt zij bepaalde trucs en thema's afgekeken te hebben van Brigitte Kaan dorp; de sketch met de nog on- ingezongen popsong aan het eind van de avond, „Pressu re", deed zelfs denken aan or dinair plagiaat. Onmiskenbaar is Purper op z'n sterkst in de gezamenlijke optredens; individuele sket ches, met name die van Frans Mulder, doen steeds weer ver langen naar een hereniging met de overige drie spelers, op zo'n moment vertoevend op de achtergrond of in de coulissen. Zo deden ook de komisch be doelde verwijzingen van Groothuizen naar haar Dolly Dots-verleden nogal zouteloos aan, al werd ze in die persoon lijke hang naar glamour stee vast teruggefloten door de heren. Maar die (gespeelde) boosheid was dan eigenlijk niet minder flauw. Zowel individueel als collec tief wordt Purper ronduit ver velend als het groepje een éch te boodschap probeert te heb ben. Het ensemble lijkt nu en dan iets te willen beweren over politiek en maatschappij, waar echter het - overigens zeer welwillende publiek - duidelijk niet op zit te wach ten. Aan onderwerpen ajs ra cisme of suïcide brandt het viertal zich al te gauw zijn vingers, terwijl de scènes die leuk zijn om zichzelf - en niet gewild leuk om de boodschap - dikwijls ijzersterk zijn. Een mooi voorbeeld van dat laatste is de vermakelijke pastiche op het sprookje van Sneeuwwitje, waarmee het programma na de pauze wordt hervat. Messcherpe vocale harmo nieën, pretentieloze paljasserij: daarin blijkt Purper op z'n best en vooral ook op z'n sym pathiekst. JOS NIJHOF DEN HAAG Ben van der Meer, algemeen direc teur van het Residentie Orkest, zegt zich niet be ledigd te voelen door de woorden van chef-diri gent Hans Vonk, die on langs zei dat Van der Meer het orkest „dermate armzalig" leidt dat het nauwelijks kan functione- „Dat Vonk gisteren zei tot zijn woorden te zijn geprovoceerd vind ik eigenlijk veel erger", aldus Van der Meer. „Eerst brengt hij het conflict naar buiten en nu beweert hij dat wij dat hebben gedaan. De suggestie dat een van de drie mensen die naast Vonk woensdagavond bij het ge sprek waren, twee bestuursle den en ikzelf, het conflict naar buiten heben gebracht vind ik echt héél erg". Tijdens dat ge sprek werd onder meer ge- Sproken over een vervroegd terug treden van Van der Meer als directeur van het or kest. Van der Meer meent dat er momenteel geen sprake van kan zijn dat dat gesprek wordt hervat. Hij is al enige tijd met het bestuur in onderhandeling over het aanvaarden van een adviserende rol in het orkest. Ook Vonk, wiens verhouding tot Van der Meer al geruime tijd uiterst slecht is, speelt bij de onderhandelingen een rol. Volgens Van der Meer staat die overgang naar een andere functie overigens los van het nu spelende conflict, dat zich nu vooral toespitst op de uitla tingen van Vonk in de pers. Van der Meer: „Al vrij snel na de opening van de dr. Anton Philipszaal heb ik het bestuur laten weten met het oog op de zwaarte van mijn functie ze ker gebruik te maken van de VUT en het liefst nog voor die tijd iets te willen doen in de adviserende sfeer. Dat is wat er nu speelt, maar ik be schouw dat eigenlijk als iets dat met dit conflict niets te maken heeft". Van der Meer wil verder geen uitlatingen doen over over wat er met Vonk moet gebeuren. „Dat is een zaak van het be stuur. Natuurlijk heb ik wel een mening, maar ik vind de krant niet de plaats om die te ventileren. Die maak ik wel bekend aan het bestuur". KOOS VAN WEES Ben van der Meer, directeur van het Residentie Orkest. AVRO: samenwerking met identiteitsomroepen Twee van de mensen die de AVRO een nieuw gezicht moeten geven, links hoofd amusement Lex de Rooi en rechts program madirecteur Boudewijn Klap. HILVERSUM De AVRO wil met een her kenbaarder programme ring op radio en televisie de concurrentieslag met de commerciële omroepen aangaan. Tijdens een verlate presentatie van de winterprogrammering (verlaat omdat de invulling van het management nu rond is) maakte de nieuwe radio- en televisiedirecteur Boudewijn Klap duidelijk dat er meer profiel in de programmering moet komen. Dat de AVRO zich meer dan voorheen wil onderscheiden van omroepen als de TROS en Veronica. Die lonken immers naar de status van commerciële om roep, zij het met de nodige sla gen om de arm, terwijl de AVRO er, na het mislukte plan om samen met TROS en Veronica en de grote uitgevers commercieel te gaan, nu juist voor gekozen heeft binnen het bestaande omroepbestel te blij- Dat vereist, aldus AVRO-voor- zitter G.C. Wallis de Vries, wel meer samenwerking met de drie geprofileerde omroepen NCRV, KRO en VARA. Die hebben een samenwerkings verband, de Federatie van om roepverenigingen, waarmee de AVRO ook graag wil samen werken. De AVRO wil er zelfs wel lid van worden, maar al leen als het om praktische sa menwerking gaat, zoals bij voorbeeld de gezamenlijke in koop van films. Wallis de Vries zei te bedan ken voor nieuwe discussies over de identiteit van de AVRO en over de vraag of zij wel een stroming in de samen leving vertegenwoordigt. Het zijn juist dit soort discussies die de contacten tussen de AVRO en de federatie altijd stroef hebben doen verlopen. De fe deratie denkt er nog over na. De grotere herkenbaarheid moet voor het publiek vooral te merken zijn in de winter programmering van 1990. ÊN HAAG De nood- kelijke fondsvorming "or het Haags Gemeen- jhiuseum komt geen stap ^hterbij. Aan het be- .rfigrijkste aspect, het te- efel aan kunstvoorwer- tsn, wordt nog niets ge- an. Winst is dat ver- J?emding van künst- "aorwerpen niet langer >iibespreekbaar is, waar een jaar geleden over- Sgend werd afgewezen, jpe indruk kreeg dr. Hans cher, conservator van de lectie van het Haags Ge- mtemuseum, gisteren bij •te lezing van het advies de Rijkscommissie voor de ea. Directeur drs. Rudi jbhs van de Haagse instelling '"eerde eerder dit jaar het akmakende plan om enke- '3schilderijen te verkopen, it de opbrengst ervan wil hij over ongeveer twee gulden beschikken voor een verantwoord aan koopbeleid dat Locher voorna melijk moet uitvoeren. Het plan van Fuchs werd voorafgegaan door de verkoop van een Mondriaan door het gemeentebestuur van Hilver sum. Door tussenkomst van de rijksoverheid kon dit werk voor ons land behouden blij ven. Een andere Mondriaan, bezit van een particuliere stichting, was al naar het bui tenland gebracht voor er ruchtbaarheid werd gegeven aan het voornemen om het te veilen. Dit werk ging voor Ne derland verloren. Volgens Locher geeft de Rijks commissie voor de Musea cri teria aan, maar laat zij ook zo veel ruimte dat gesproken kan worden van een zekere tegen spraak. Niet alles wat de com missie voorstelt is even lo gisch. Wel kan de leiding van het museum doorgaan met haar pogingen tot fondsvor ming, aldus Locher. Over de plannen van Fuchs was en is veel te doen. Fuchs DEN HAAG Alleen in zeer uitzonder lijke gevallen is het acceptabel dat voor werpen uit kunstverzamelingen worden verkocht. Iedere opbrengst uit verkoop of ruil moet in principe worden gebruikt om nieuw werk aan te schaffen. Dit vindt de Rijkscommissie voor de Musea in een advies aan de minister van WVC. Verkoop van werk zou er toe moeten leiden dat het werk nog beter tot zijn recht komt dan eerst. Een museum mag nooit een kunstwerk verko pen om het exploitatiebudget te verruimen. Voorwerpen van wezenlijk belang voor het Ne derlandse cultuurbezit mogen in geen geval naar het buitenland worden verkocht. De te vervreemden voorwerpen moeten eerst aan musea in Nederland worden aangeboden. Als er in ons land helemaal geen gegadigde voor is te vinden, komen in het buitenland bij voorrang musea in aanmerking om het aan te schaffen. Een commissie van deskundigen zou daar toezicht op moeten houden. Plannen om kunstvoorwerpen te verkopen moeten* eerst aan deze commissie worden voorgelegd. was gisteren wegens verblijf buitensland niet voor com mentaar bereikbaar. Het be leid van het Haags Gemeente museum is erop gericht het karakter van de verzameling te versterken door ruilen en aankopen van abstract, symbo listisch en expressionistisch werk, glas en keramiek, en wellicht tekeningen uit de twintigste eeuw. Locher staat als conservator van het Haags Gemeentemuseum voor de verrijking en uitbouw van de collectie. De schilderijen die Fuchs te koop wil aanbieden zijn Harle kijn (1913) en Sybille (1921) van Picasso. Aanvankelijk was er ook Quai du Louvre (1866) van Monet bij, die evenwel een schenking bleek en als aanbieding werd teruggetrok ken. De beide andere werden ooit gekocht. Voor de verkoop werd bij het gemeentebestuur nog geen aanvraag ingediend, in afwachting van het overleg van directeuren van niet-rijks- musea met collecties heden daagse kunst. Dit informele mini-convent, ter onderscheiding van het of ficiële Directeurenconvent Rijksmusea, bestaat uit Fuchs, dr. Wim Beeren van het Ste delijk in Amsterdam, prof. Wim Crouwel van Boymans- van Beuningen in Rotterdam, drs. Jan Debbaut van het Van Abbemuseum in Eindhoven, drs. Frans Haks van het Gro ninger Museum, en Alexander van Grevenstein van het Bon- nefantenmuseum in Maas tricht. Export van kunstschatten was begin vorige eeuw onderwerp van wetgeving in Oostenrijk, Frankrijk, Egypte en Italië. Nu zijn er 130 landen met ex portbeperkingen, variërend van een absoluut verbod, via export met toestemming, tot uitvoer als het land zelf er geen billijke prijs voor kan be talen. Ons land kent alleen de recente Wet op kunstbehoud die in essentie nog niet is ge toetst. Deze wet veronderstelt dat de overheid niet verkoopt. De vraag is nu of een museum naar het buitenland mag ver kopen, en of de Nederlandse overheid een redelijk bedrag moet bieden voor kunstschat ten die in het buitenland wor den geveild. ■N. Knuttel. Levensloop", door Slangen. Uitgave: de Weten- :d"P8winkel. Prijs: 39,90. Ver- baar in de Leidse boekhandels uj de Wetenschapswinkel. t „Knuttelboek", officieel eel 1 J.A.N. Knuttel, Le- asloop", dwingt bewonde- g af. Bij het zien van de we- •chappelijke publicatie over imunist, raadslid en letter- idige Joannes Knuttel '8-1965) zal de schrik me- ejeen om het hart slaan. Ten r|echte. Jaak Slangen heeft Jiswaar een „pil" van ruim e' pagina's van de persen la- rollen, maar het werk is HF verteerbaar. i lezer vergeet al gauw dat een wetenschappelijk werk wordt „doorgeworsteld". De structuur van het boek is daar debet aan. Het valt uiteen in twee delen. Een biografie van Jaak Slangen over Knuttel en Knuttels autobiografie „Le vensloop", die hij aan het eind van zijn leven schreef. De au tobiografie is veruit het aar digst. De Leidse communist schreef die in vrijwel onlees baar handschrift in vier schriftjes op. Het monnikken- werk om de tekst daarvan te ontcijferen én de moeite die schrijver Theun de Vries hij schreef het Woord Vooraf in het Knuttelboek en Jaak Slangen ervoor over hadden om voor de autobiografie een uitgever te vinden, waren een terechte investering. Knuttel protretteert zich door zijn verteltrant als een vroeg wijze, wat pedante man, zeker als hij het over zijn kinderja ren heeft. „Als de visite ons bewonderd had, moesten we naar de andere kamer. Maar ik was lang genoeg binnen ge weest om te merken dat mijn ouders met hun opgewekte, waardige toon opeens anderen mensen waren geworden en dat vooral mijn moeder dingen zei die ze niet meende of die nergens op sloegen". Meer echter komt Knuttel naar voren als een ongelooflij ke romanticus, een gevoelige dromer. Niet zozeer in de pas sages waarin hij het over het communisme en zijn werk heeft. Wel - als hij het heeft over zijn persoonlijk leven en perikelen rondom leerlingen waarop hij als leraar verliefd wordt. Zo schrijft hij tijdens een verliefdheid een dagooek. „Zullen de dingen nu werke lijk dramatisch worden? Soms verlang ik het, mijn spanning moet uitbarsten. Dat je eens van mij zult zijn niets is zóó zeker". Knuttel moet verder een iro nisch figuur zijn geweest. Als hij weer op een leerlinge ver liefd wordt en andermaal is het een derde klasser, merkt hij op: „Ik leek waarachtig wel een specialist in kinderen van de derde klasse. Ja, ik moest een toontje lager zingen". Achtergrond voorafgaande biografie door Slangen. In een helder stuk leidt hij de lezer door de Knut tel-historie op een toon die doet denken aan een roman. Hij brengt daarin de benodig de achtergrond aan waartegen de autobiografie moet worden gelezen. Slangen schetst, onder meer via citaten, een beeld van Knuttel en het communis me en de samenleving rond de eeuwwisseling. Tevens wijst hij op verdraaiingen in de au tobiografie; Knuttel nam het bij tijd en wijle niet zo nauw met de waarheid. Hoewel Slangen er met dit eerste deel over Joannes Knuttel in is geslaagd een leesbaar, interessant en leer zaam boek op de markt te brengen is er toch wel wat op ^e uitgave aan te merken. Zo Knuttelboek gepresen teerd Burgemeester C. Goekoop heeft vanmiddag de twee eer ste exemplaren uitgereikt van „J.A.N. Knuttel. Levensloop". Hij gaf ze aan de dames H. Koolen-Wagemaker en A. van Welzen-Harthoorn. Beiden waren executeur-testamentair van Knuttel. De presentatie had plaats in sociëteit De Burcht. zitten er wel wat erg veel stij ve portretjes in. Verder zijn, als gevolg van problemen tij dens het samenstellen van de pagina's uit tekst en verkla rende noten, passages soms heel dun en soms afwijkend dik afgedrukt. De waarde als historisch én verstrooiend werk over een historische Lei- denaar wordt er echter niet door aangetast. ERIK HUISMAN Burgerijconcert door Studenten Mu ziek Gezelschap Sempre Crescendo met medewerking van Tom Sol (bas-bariton) en Merlette van Gel der (viool), onder leiding van Ernst van Thiel (orkest) en Herman Koff lard (koor). Gehoord in de Stadsge hoorzaal in Leiden op 28 november. Voor een grote schare van trouwe aanhangers toonden koor en orkest van Sempre Crescendo gisteravond hun liefde voor de muziek van een vijftal componisten, waaron der twee Nederlandse: Hen drik Andriessen en Herman Strategier. Van de eerste wer den de „Due Madrigali" uitge voerd. Hoewel de tweede, „Evviva Bacco" wat lichter opgezet had mogen worden, werden deze inspirerende composities als geheel toch op verdienstelijke wijze ten geho re gebracht. Met een orkest dat met name in het begin wat onvast speel de, maar geleidelijk zijn weg vond, overtuigde „Zoo Bud- dingh' Zoo" voor bariton, koor en orkest van Strategier, op teksten van Cees Buddingh mede dankzij het prachtige aandeel van solist Tom Sol, de zaal onmiddellijk van de gees tige en muzikale kwaliteiten de componist. Het koor voelde zich op zijn gemak in dit werk en dat was te horen: pittige ac centen en een ronde, volle klank. Interessante program mering tot zover. Maar waarom ook Mozarts concertadagio in E (KV 261) en het banale Havanaise van Camille Saint Saëns, beide voor viool en orkest moesten worden uitgevoerd, bleef raad selachtig. Noch de orkesüeden, noch de soliste leken enige af finiteit met deze muziek te hebben, die dan ook nauwe- lijkjs vaste vorm aannam, maar integendeel verloren ging in ritmische onduidelijk heid en kampte met onoverko melijke intonatieproblemen. Een bewijs voor het feit dat deze twee stukken ten onrech te op het programma prijkten, werd na de pauze geleverd, toen bleek dat het orkest doodleuk eventjes een heel be hoorlijke uitvoering van een toch allerminst eenvoudige se renade van Johannes Brahms (nr. 1 in D) ten gehore wist te brengen. Het allegro was echt parman tig, het zwierige scherzo tover de glimlachjes op de gezichten van de musici. Vervolgens loodste Ernst van Thiel zijn musici door een mooi ingehou den, goed geconcentreerd ada gio. Ook in het menuetto en het afsluitende rondo allegro zette het orkest zijn beste beentje voor, zeer tot tevre denheid van zijn toehoorders. Sempre speelt hetzelfde pro gramma op twaalf december. TOM STRENGERS Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ADVERTENTIE POUSSETTES in zilver en vermeil speciale aanbieding van f$8r nu voor de feestdagen f y g PARELS EN BIJOUX VERKRIJGBAAR BIJ JUWELIER EN SPECIAALZAAK y'f

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17