Zonder uitbreiding was Voorhout achteruit gegaan" Afwijkingen aan afweersysteem niet door verouderen Zes jaar celstraf geëist voor overval op postagentschappen JHEIDENDE BURGEMEESTER VAN DE WOUW: IfoDEN OMGEVING CeidócSomant WOENSDAG 29 NOVEMBEE 1989 PAGINA 15 ,(ie stier- ■jlveren geboren stierkalveren werden tprmorgen geboren op de Liouderij van de gebroe- P.J. en C.J. van Zonne- aan de Papelaan 170 in 'schoten. Een unieke ge- 'enis voor dit veehou- •edrijf, en ook landelijk m tamelijk zeldzaam. De dder heet Irene 56. De stierkalveren zullen ove- /is niet lang op hun ge- «jrtegrond blijven. Aange- •j de gebroeders Van Zon- }Bld een melkveehouderij pen worden de drie stier- al na een week verkocht. toto: henk van den ende I)EN Het natuurlijke iersysteem kan tot op hoge Aijd goed blijven functione- *1 Veel afwijkingen van dit jjeem bij ouderen worden jj onrechte toegeschreven het verouderen zelf. En 4 terwijl deze afwijkingen te wijten zijn aan de in- W van bijkomstige ziekten of medicijngebruik. Deze fac toren worden bij de meeste verouderingsonderzoeken niet onderkend. Dit stelt G. Ligthart in zijn proefschrift „The immune sys tem in human ageing: necessi ty of the assessment of health status in gerontological stu dies". Hierop promoveert Ligt hart donderdag tot doctor in de geneeskunde aan de Rijks universiteit Leiden. Ligthart is internist-geriater van de spe ciale polikliniek voor ouderen van het Academisch Zieken huis Leiden. Sommige functies van het af weersysteem zijn bij gezonde ouderen beter dan bij jonge ren. Dit is met name het geval bij de witte bloedlichaampjes die de afweer tegen kanker verzorgen, aldus Ligthart. Eén van zijn conclusies is dat men gezonder ouder kan worden dan tot nu toe werd gedacht, juist omdat veel ziekten van de oude dag in principe voor komen kunnen worden. Het gaat hierbij om onder meer om hart- en vaatziekten, chroni sche bronchitis en longkanker. Deze zijn grotendeels te voor komen door verbetering van de levensstijl. BUIT VAN TONNEN VERBRAST DEN HAAG/LEIDEN/ZE- VENHOVEN RIJNSATER- WOUDE Zes jaar met af trek van voorarrest eiste offi cier van justitie I. Klopper gis termiddag in de Haagse recht bank tegen een 21-jarige Haar lemmer. Hij had diverse over vallen op postagentschappen in Leiden, Rijnsaterwoude en Zevenhoven gepleegd. Hierbij werd ruim 2,5 ton aan geld buitgemaakt. Een medeplichtige aan de overval in Rijnsaterwoude, eveneens 21 jaar en uit Haar lem afkomstig, hoorde twee jaar gevangenisstraf waarvan 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar tegen zich eisen. De buit die in de tonnen liep had het duo in een jaar tijd verbrast aan „uitgaan en andere leuke dingen". De Haarlemmer had 29 juni 1989 een gewapende overval op een postagentschap aan de Herenweg in Rijnsaterwoude gepleegd. Hij droeg een bivak muts en hield zijn vuurwapen gericht op de beheerder van het postagentschap. Hij dreig de te schieten en sommeerde zijn slachtoffer de kluis te ope nen. De buit bedroeg 26.472,76 gulden. De man had al eerder geweld en vuurwapens ge bruikt bij een overval in Lei den. In het postagentschap aan de Cobetstraat had hij 12 de cember 1988 de vrouwelijke beheerder gedwongen de kluis te openen en het geld, 178.430,53 gulden, in een plas tic zak te stoppen. Zijn mede plichtige stond bij de overval in Rijnsaterwoude met een vuurwapen bij de toegangs deur om eventuele klanten af te schrikken. Hem werd ook verboden wapenbezit ten laste gelegd. Hij was in het bezit van twee revolvers en een alarmpistool. De wapens had hij in België gekocht. Geleefd Rechter B. Punt las het proces verbaal voor: „Er zijn hier een aantal feiten aan de orde. Een diefstal van een witte BMW in Leiden, het stelen van kente kenplaten van een andere BMW in Amstelveen. Het ste len van een Opel Corsa in Amsterdam en vier overvallen op postagentschappen" De buit bedroeg ruim 2,5 ton. „Dat geld is inmiddels op. Wat deed u daar nou mee?", vroeg de rechter belangstellend. „Er is van geleefd?", antwoordde de verdachte en hij kwam niet verder dan uitgaan, leuke din gen en het eventueel investe ren in een eigen sloperij. Het rapport van de reclasse ring schetste dat de Haarlem mer problemen thuis had ge had, van huis was weggelopen en steeds schulden had. „T.J bent een harde figuur, hè",, maakte de rechter uit het rap port op. „U hebt tot het laatste toe ontkend. U gaat tot het ui terste vermoed ik". Raadsman M. Cohen wilde echter wat lichtpuntjes aan voeren. „Ook al heeft hij op het criminele pad geoogst. Ik ken hem al enige jaren en hij komt over als sympathiek. Hij toont echter weinig respect voor andermans eigendom. Toch geloof ik dat het nog wel de goede kant op kan. Hij be sefte de mate van het psy chisch leed dat hij zijn slacht offers aandeed niet. Ik ben ge matigd optimistisch, want ten eerste is het een jonge vent, hij is tamelijk intelligent en werkt voor zijn middenstandsdiplo ma. Hij heeft alweer een lange relatie met een meisje. En het gestolen geld is onder meer ge bruikt voor de aflossing van schulden". De raadsman pleit te wel voor zes jaar, „maar dan een aanzienlijk deel voorwaar delijk. want zes jaar is heel lang, bijna uitzichtloos". Onbeschreven blad De medepleger van de overval in Rijnsaterwoude was volgens raadsman H. Lagraauw, „een onbeschreven blad. Hij zag enorm op tegen zijn vriend, die zich veel gemakkelijker bewoog in het sociale leven. Hij was verblind, maar inmid dels zijn de schellen op harde wijze van zijn ogen gevallen. Hij heeft een punt erachter ge zet en wil met een schone lei beginnen. Hij is misleid door het geld en heeft verkeerde keuzes gemaakt. Maar het is geen crimineel, de kans op herhaling is gering" Dit bleek ook uit het reclasseringsrap- port. Lagraauw stelde voor de laatste zes maanden van zijn gevangenisstraf door dienst verlening te vervangen. „Ik heb familie en slachtoffers ernstig geschokt. Daar heb ik spijt van. Ik hoop dat ik kan bewijzen dat het niet meer ge beurt", zei de gedaagde hierop. Uitspraak 12 december. ferste koelkasten orden afgetapt IjEGOM De eerste CFK's uit koelkas- lit de Bollenstreek worden morgen afge- op het terrein van de Stichting Werk- •Jfecten Bollenstreek aan de Molenlaan in egom. Daarvoor komt de mobiele afta- iptallatie uit Gouda naar Hillegom. Het 6*1 koelkasten dat bij de Stichting is inge- n«rd, is de laatste maanden sterk toegeno- De Stichting wilde niet langer wachten {'het aftappen van de ruim zestig koelkas- Njtot in de Bollenstreek een eigen aftapin- •etie is ingesteld. Daarvoor vond men het 2h van lekkage maar ook van diefstal van 1 jompressorpotten te groot. Na het aftap van de voor het milieu schadelijke sgC's worden de koelkasten ontmanteld. De ibressorpotten worden verhandeld. Containers voor plastic in Katwijk KATWIJK Katwijkers kunnen plastic afgeven bij twee containers die op de gemeentewerf aan de Schoolstraat zijn geplaatst. Een container is bestemd voor zacht, een ander voor hard plastic. Onder hard plastic vallen onder andere lege flacons, flessen die als verpak king hebben gediend voor shampoo of vloeibare was- en schoonmaak middelen, emmertjes en jerrycans. Van zacht plastic worden bood schappentassen maar ook huis- houdfolie gemaakt. Het plastic wordt verwerkt in Noordwijker- hout. Bedrijven die plastic af willen geven moeten contact opnemen met de reinigingsdienst van de ge meente Katwijk, telefoon 50453. Asielzoekers niet welkom in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen stelt geen extra woningen beschikbaar voor de huisvesting van asiel zoekers. Dit jaar en volgend jaar moeten er in totaal 15 woningen worden opgeleverd volgens een in 1987 gemaakte afspraak. Het Alphense gemeentebestuur wil zich daaraan houden. De rijks overheid had om meer wonin gen gevraagd vanwege het toe nemend aantal asielzoekers dat Nederland binnenkomt. Dat zou voor Alphen een toename bete kenen tot twee asielzoekers op elke duizend inwoners van de gemeente. Mogelijk Hema in Wassenaar WASSENAAR In het voormalig pand van de Nutsspaarbank in de Langstraat zou een Hema gevestigd kunnen worden, zo wordt al enige tijd in Wassenaar beweerd. Het pand is door een projectontwikke laar gekocht en een verbouwing van het pand is in volle gang. Een woordvoerder van de Hema ont kent dat er dergelijke plannen be staan. Gewezen wordt op het feit dat het pand te klein is voor een le vensvatbare Hema- vestiging. Be vestigd wordt wel dat er interesse bestaat voor een vestiging van de Hema in Wassenaar, maar dan wel op een beter punt met meer opper vlakte. Radio Moonlight wil legaal worden ALPHEN AAN DEN RIJN De etherpiraat Radio Moon light in Alphen wil legaal gaan uitzenden. De piraat die alleen muziek uitzendt heeft daartoe een aanvraag om een vergun ning ingediend bij het ge meentebestuur. Volgens B en W staat de mediawet dat ech ter niet toe. Per gemeente kan maar aan één lokale omroep zendtijd worden toegewezen. Radio Moonlight moet daarom proberen samen te werken of samen te gaan met de al er kende omroep in Alphen, de Lokale Omroep Stichting Al phen aan den Rijn. Alphense kunstenaars in de slag om stadskantoor ALPHEN AAN DEN RIJN Alle kunstenaars die hun do micilie in Alphen hebben kun nen zich inschrijven voor het plaatsen van hun creaties in het Alphense stadskantoor. De inschrijvingstermijn waarbin nen men zich kan opgeven sluit op 15 december. Het gemeentepersoneel beslist uiteindelijk welke kunstwer ken in het stadskantoor zullen worden geplaatst. De uitslag wordt op 26 januari bekend gemaakt. Burgemeester en wethouders hebben ook beslo ten werken uit de kunstuitleen in het stadskantoor te expose ren. Politie graveert postcode in fiets ZOETERWOUDE Inwoners van Zoeterwoude kunnen zaterdagmiddag gratis de postcode in hun fiets laten gra veren. Dat gebeurt tussen twee en vijf uur bij het politiebureau aan de Noord- buurtseweg. Ook is een tiental fietsen, die de afgelopen maanden gevonden zijn, in de politiegarage te zien. Van deze fietsen is de eigenaar niet te ach terhalen. Iedereen die zijn fiets kwijt is en daarvan ook aangifte heeft gedaan kan zaterdagmiddag naar het bureau komen om te kijken of zijn of haar fiets erbij staat. Wel moet het bewijs van aangifte worden meegenomen. Degene van wie de fiets gestolen of vermist is en nog geen aangifte heeft gedaan, kan dit alsnog doen voor 2 december. DRHOUT „Tot en de laatste dag blijf ik aihet harnas". Burge- ister M. Th. van de jw uit Voorhout denkt aan afbouwen. Zijn ijkkamer is weliswaar inBruimd maar vertoont §ns zijn laatste werk- >npn nog geen sporen '{[het naderend vertrek rif Barendrecht. 21 I'd meeste blijft hier staan", tïlaart Van de Wouw die i^fcen afscheid neemt van bollendorp. Op vrijdag hij aan het werk in Ba- njrecht waar hij op 6 de- oer wordt geïnstalleerd. Piben aangesteld op 1 de- 1tar Voor mijn installatie Ak de eerste B en W-ver- i: iring al achter de deur", n» de Wouw is sinds 1976 j-femeester van Voorhout, j* als loketbeambte bij de j; begonnen Eindhovenaar 50 toen al een hele carrière er de rug. Eerst bij de PTT hij door avondstudie op- tot referendaris in Den oj. Hij verhuisde naar Zoe- Aieer waar hij in 1970 op de 5 voor de gemeenteraads- Jiezingen voor de KVP An te staan. In plaats van tgetel in de raad, belandde «de Wouw op het pluche '*een wethoudersstoel. Eerst jj'ulde hij deze functie part- later full-time. „Ik moest keuze maken tussen het i*nalige staatsbedrijf PTT J ik best nog wel vooruit- jen had, en het openbaar jur. Ik heb voor het laat- jekozen. Politiek is net een m. Als je er eenmaal mee Aet bent, raak je het nooit *r kwijt", vertelt Van de isjw, direct de voordelen op- '®hiend van het openbaar {jiur. „Als wethouder maar als burgemeester ben je M direct bij de gemeentelij- besluitvorming bétrokken, vordt ook direct geconfron- qH met de gevolgen van een UUit of dat nou gunstig of jinstig is voor de betrokke- 3k'. Aardig van zijn functie ijt hij ook het hele „palet activiteiten". Van de Wouw: „Het ene moment ben je de man die ergens om moet bedelen, dan de man die de baas is en vervolgens de man die een volwaardig gespreks partner is in een groep". De Voorhoutse burgemeester vervolgt enthousiast: „Je kunt als burgemeester ook veel doen voor de mensen. Je bent vaak een laatste strohalm voor de mensen die overal „nee" te horen hebben gekregen. Als burgemeester moet je dat soms ook zeggen maar vaak wordt het dan geaccepteerd omdat de burgemeester het zegt. Derge lijk werk waarmee je nooit de publiciteit haalt, is zelfs essen tieel voor een burgemeesters- functie". Dominant Niet iedereen zal van Van de Wouw het beeld hebben van de burgervader die over zijn inwoners waakt zoals hij zelf schetst. Veel raadsleden type ren Van de Wouw als domi nant. „Dat vind ik niet nega tief. Pas als ze zouden zeggen dat ik zo flexibel was als kou- we pap, zou ik mij zorgen ma ken. Het bevestigt alleen maar wat ik altijd probeerde: mijn zaken kennen. Als ik er van overtuigd ben dat er een goed voorstel op tafel ligt dan moet het hard waaien, wil deze boom omwaaien". Van de Wouw meent dat van een bur gemeester verwacht mag wor den dat hij. zijn voorstellen verdedigt. „De ambtelijke staf verwacht dat van je maar ook de gemeenteraad mag dat ver wachten. Waar ben je anders mee bezig? We hebben alleen voorstellen teruggenomen als in de raad een element naar voren kwam waar wij echt niet aan hadden gedacht. Ook bij een redeneerfout of een fout in een wetsartikel werd een voorstel opnieuw bekeken. Het zou dom zijn als je dat niet deed. Verder hebben we wel iets teruggenomen omdat de stemming ervoor niet in de raad aanwezig was. De volgen de vergadering werd het moei teloos geaccepteerd". Van de Wouw stelt verder geen kla gen te hebben over de verhou dingen in het college of in de raad. „Het aantal incidenten in 13 jaar is op de vingers van een hand te tellen. We hadden in het college vaak wel pittige discussies maar we hebben nooit met borden gesmeten". Commissariaat Een van die incidenten was het ter discussie stellen van het commissariaat van Van de Wouw bij Huis ter Duin, ei gendom van Noorlander. De zelfde projectontwikkelaar bouwde de hele nieuwe wijk Oosthout. Hij kocht de gron den aan de overkant van de spoorbaan op terwijl Voorhout bezig was het bestemmings plan Oosthout te ontwikkelen. „Dat commissariaat bij Huis ter Duin was een publiek ge heim. De geruchten kwamen pas achteraf op gang terwijl dat commissariaat niets te ma ken had met het bouwen in Oosthout. Anders had ik dat ook nooit gedaan. Er werd ook pas over gerept op het moment dat Noorlander door de bouw- vakantie een straat niet goed opleverde", aldus Van de Wouw die niet zo veel zin heeft over de affaire te vertel len. Wel stelt hij dat men niet al te principieel moet zijn in dergelijke zaken. „Als je dat bent mag ik ook geen lid zijn van een sportvereniging in Voorhout. Verder lees ik voortdurend in profielschetsen voor nieuwe burgemeesters dat ze goede relaties moeten hebben onder andere met het bedrijfsleven. Voor mijn ge voel mag een burgemeester best wel wat doen achter de schermen van een commer cieel bedrijf. Ik heb daar zelf in ieder geval veel van ge leerd. Je doet er meer kennis op dan alleen tijdens recep ties", meent Van de Wouw die vindt dat het goed is dat een burgemeester op die manier zijn blik verruimt. Verandering In dertien jaar bestuur onder Van de Wouw is Voorhout on herkenbaar veranderd. De He renstraat heeft een face-lift gekregen, er zijn een nieuw postkantoor en een sporthal, de bouw van een nieuw ge meentehuis staat voor de deur, de plannen voor de. biblio theek zijn in voorbereiding en het aantal inwoners van het dorp is verdubbeld. Plan Spoorlaan maar vooral de nieuwe wijk Oosthout hebben daar aan bijgedragen. Van de Wouw: „De tijd dat we Oost hout aan het voorbereiden wa ren, was spannend. Daar moesten we de geesten echt rijp voor maken". Voorhout had in die jaren de keuze om richting Sikkens te bouwen, richting Noordwijk, richting Rijnsburg of de spoor baan oversteken. „Er is geko zen voor bouwen over de spoorbaan. We mochten im mers niet al te dicht bij Sik kens komen. In de richting van de Noordwijk konden we maar 400 woningen bouwen terwijl we uitgerekend hadden er ruim 600 nodig te hebben in de komende tien jaar. Ook het bouwen richting Rijnsburg viel af omdat we dan twee barrières moesten nemen: het water en de weg van de Leid- sevaart". Voorhout koos voor het bouwen voor gemeenten uit de regio om betaalbare wo ningen te kunnen neerzetten. „Voor woningbouw over de spoorbaan moesten hoge kos ten worden gemaakt zoals de aanleg van verbindingen tus sen de nieuwe wijk en het oude dorp. Om dan nog betaal bare woningen te bouwen, moest een grote woonwijk worden neer gezet. Op dat mo ment worden tegelijkertijd voorzieningen als scholen en winkels betaalbaar". Andere argumenten voor de realisatie van Oosthout als de dreigende gemeentelijke herindeling hebben, volgens de burge meester, slechts op de achter grond een rol gespeeld. „Be langrijkste was dat wij onze ei gen woningzoekenden wilden helpen. Dat wij door de bouw van Oosthout niet meer in aanmerking kwamen voor de gemeentelijke herindeling was een leuke bijkomstigheid. Voorhout voelde er geen barst voor om samengevoegd te worden met een andere ge meente. Als we als kleine ge meente specifieke deskundig heid nodig hebben dan huur ik iemand in". Volgens Van de Wouw, vaak betiteld is als bouwpastoor, is de realisatie van Oosthout goed geweest voor het bollen dorp. „Zonder uitbreiding was Voorhout achteruit gegaan. Niemand voelt dan de behoef te iets te doen: noch de vereni gingen, noch de winkeliers. Oosthout heeft Voorhout opge stoten in de vaart der volke ren. Veel winkels hebben een face-lift gekregen en het soci aal-culturele leven, waar men te kampen had met een terug lopend ledenaantal, is tot bloei gekomen. Per saldo is Oost hout positief geweest voor Voorhout". Van de Wouw meent ook dat de integratie van het oude dorp en de nieu we wijk goed verloopt. „De twee delen van het dorp bijten elkaar niet. De voorzieningen zijn zo gepland dat de twee de len van het dorp niet om el kaar heen kunnen. Het ver band tussen Oosthout en het oude Voorhout wordt ook steeds sterker doordat men steeds meer en vaker familie en kennissen in het andere deel heeft wonen. Het verder smeden van een dorp is, denk ik, een van de grote uitdagin gen voor Voorhout in de ko mende jaren". Verder bouwen Een tweede Oosthout aan de andere kant van de Jacoba van Beierenlaan ziet Van de Wouw niet zitten. „Voorhout moet nu alleen nog bouwen voor de eigen woningzoeken den", stelt de burgemeester van Voorhout resoluut. Ruim te moet daarvoor worden ge zocht richting de Engelselaan of aan de andere kant van de Jacoba van Beierenlaan. Toch sluit Van de Wouw niet volle dig uit dat Voorhout in de toe komst opnieuw voor buurge meenten gaat bouwen. „Als de nood erg hoog is en Voorhout de enige gemeente is waar nog gebouwd kan worden dan moeten we onze verantwoor delijkheid voor woonruimte zoekende mensen, nemen. De buurgemeenten hebben ons geholpen bij de realisatie van Oosthout. Mochten zij ooit een beroep op ons doen dan moeten we dat niet op voor „Het moet hard waaien voordat deze boom omgaat". foto-, henk van den ende hand afwijzen. We moeten onze ogen niet dicht doen voor de omgeving, ook al pleit ik zeker niet voor een nieuwe grootschalige uitbreiding van Voorhout". Uitdaging Van de Wouw vertrekt niet uit Voorhout omdat hij geen uitdaging meer ziet in het bol lendorp. Er staan nog veel nieuwe ontwikkelingen op sta pel zoals de bouw van een sta tion. Ook dé verkeersafwikke ling in en uit Voorhout moet sterk worden verbeterd. „De Oosthoutlaan moet straks wat verlichting gaan geven even als het Postviaduct en de door getrokken secundaire weg 4. Van de Wouw: „Er is in Voor hout nog genoeg te doen. Het bouwen voor de eigen woning zoekenden bijvoorbeeld wordt een punt van zorg". Over de aanleg van het industrieter rein ten oosten van Voorhout koestert Van de Wouw geen twijfels. „Dat komt er gewoon. Het is apegrond en de eigenaar wil best verkopen. De provin cie wil alleen niet akkoord gaan omdat er vogeltjes zitten. Pal naast ons terrein mag Sas- senheim echter wel een indus trieterrein aanleggen, iets dat de gemeente niet wil. Die vo gels zouden dan zeker niet van het Voorhoutse gebied naar Sassenheims grondgebied ver huizen? Er is een behoefte aan bedrijfsgronden en net zoals voor de woningzoekenden moeten wij ook voor de huis vesting van bedrijven zorgen". promotie Van de Wouw ziet zijn vertrek dan ook in de eerste plaats als een promotie. Barendrecht is immers een gemeente met 20.000 inwoners. „Het is goed dat na geruime tijd in een ge meente een nieuwe roerganger aantreedt. Als burgemeester moet je voorkomen dat je me taalmoe wordt en uitgekeken raakt op een gemeente. De routine sluipt er dan in. Je werkt makkelijker maar bent weinig vernieuwend meer". Volgens Van de Wouw ligt Ba rendrecht aan de goede kant van Rotterdam. „Er is nog schone lucht in deze van origi ne agrarische gemeente. Er staan grote plannen op stapel als de renovatie van het cen trum. Er is wat industrie en een grote groenteveiling. Het is echt een winkel waar nog aan gewerkt moet worden". Moeite om Voorhout achter te laten heeft Van de Wouw niet. „Je laat bepaalde relaties los maar die bouw je daar wel weer op. Ook daar word ik wel weer lid van verenigin gen. Bovendien leer je als bur gemeester zo veel verschillen de mensen kennen". ROZA VAN DER VEER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15