Justitie onderzoekt .verdwijnen geld Leidse schouwburg STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) foidócSouACHit-i- Brandbrief over sociale huismeesters Omroep Rijnland stelt hoop op reclamegelden Slimme EHBO-kit El WOENSDAG 29 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 |[oofdkantoor Neroc naar Amsterdam jIDEN Het hoofdkantoor van Neroc grafische bedrijven is "jhuisd van Leiden naar Amsterdam. Een Amsterdamse pro- tontwikkelaar heeft het pand aan de Jacob van Campenlaan kocht. Over de plannen voor dit gebouw wil de nieuwe eige- ar niets zeggen. roc was sinds 1964 aan de Jacob van Campenlaan gevestigd werkmaatschappij Koningsveld en met de hoofdvestiging n het bedrijf. Het laatste jaar werkten er in de Leidse vesti ng nog ongeveer twintig mensen. Sinds het vertrek van Ko- FJgsveld met veertig werknemers naar Rijswijk, was het pand Al te groot geworden. Daarom werd besloten het hoofdkantoor ar een nieuw pand in Amsterdam te verplaatsen. In die vesti ng aan de Overschiestraat zaten al drie van de achttien werk- l^atschappijen van Neroc. „In dat pand was nog ruimte genoeg, %endien is het ook wat mooier. Het is een modern gebouw, Élit een visitekaartje voor het bedrijf", aldus een woordvoerder n Neroc. H beslissing om de Sleutelstad te verlaten is louter genomen '/fiwege zakelijke overwegingen, aldus de zegsman: „Konings- ld, een lithografisch bedrijf, wilde dichtbij de markt zitten en br het hoofdkantoor was het pand te groot geworden". Jongen breekt sleutelbeen LEIDEN Een 15-jarige Leidse jongen heeft gister middag bij een ongeval zijn sleutelbeen gebroken. De jongen fietste op de Zijl straat. Door een op de hoek gepar keerde vrachtwagen zag hij het verkeer op de Haven niet aankomen. Een 24-jari- ge Leidenaar die op de Ha ven fietste, zag op zijn beurt het verkeer uit de Zijlstraat niet aankomen. Beide fiet sers knalden op elkaar waarna de jongste naar het Diaconessenhilis vervoerd moest worden. Forum over milieubeleid Van Baarle benoemd LEIDEN Een forum over het milieube leid wordt morgen gehouden in het Groot Auditorium van het Academiegebouw in Leiden. Over de stelling „Economische groei is een voorwaarde voor een effectief milieubeleid" wordt vanaf 20.00 uur gedis cussieerd door A. van den Biggelaar (direc teur van de stichting Natuur en Milieu), top ambtenaar Dessens van het ministerie van economische zaken, prof. H. van Heel (hoogleraar milieutechniek aan de TU in Delft) en door Tweede-Kamerlid K. Zijlstra. Zij gaan onder meer in op de Internationale Milieufederatie die onlangs in Noordwijk werd gehouden en op de thema's die aan de orde komen in het Nationaal Milieubeleids plan. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Leidse Studentenvereniging voor Inter nationale Betrekkingen. LEIDEN Het Leidse college van B en W heeft gistermiddag Yvonne van Baarle als algemeen directeur voor de nieuwe directie kunst en cultuur benoemd. Van Baarle treedt per 1 maart 1990 in dienst. Ze heeft sociologie gestu deerd aan de Leidse universiteit. Daarna werkte ze als stafmede werkster bij de Nederlandse Fe deratie voor Bejaardenbeleid en als wetenschappelijk medewerker van de Wiardi Beekman Stich ting. Sinds 1982 werkt ze bij de Raad van de Kunst in Den Haag. Deze raad geeft onder meer ad viezen aan de minister van VWC geeft over subsidie-aanvragen van kunstenaars. Als ambtelijk hoofd was zij belast met herstructure ring en reorganisatie van de raad. Directeur: geen sprake van conflict LEIDEN „Er is geen sprake van een conflict", reageerde directeur P. Kunst van de Streekmu- ziekschool gistermiddag. Het personeel van de school was verontwaardigd, omdat het in deze krant moest lezen dat de directeur het onderzoek van bureau Mede naar een nieuwe bestuursvorm niet afkeurt. De medezeggenschapscommissie was van het begin af aan tegen het onderzoek gekant en dacht in de directeur een medestander gevon den te hebben. De commissie stuurde een brief naar het bestuur waarin om opheldering en inname van standpunten gevraagd wordt. „Ten eerste is het onderzoek geen zaak van de streekmuziek- school, dat hebben de gemeenten bekokstoofd. Ui teraard wil ik dat alles bij het oude blijft, maar je kunt hoog en laag springen, als de gemeenten het niet willen, dan houdt het op. Ik wil geen verande ring, maar je kunt niet al van te voren het stand punt innemen dat er nergens over valt te praten. Dat lijkt me onverstandig". GAT VAN 132.000 GULDEN LEIDEN De Leidse Schouwburg heeft een fi nancieel gat in de admi nistratie van 132.000 gul den. Het tekort is tussen mei 1988 en oktober 1989 ontstaan. B en W hebben nu de Leidse politie op gedragen een justitieel onderzoek in te stellen. I De woordvoerder van de i gemeente, O. Scheepbou wer, heeft „geen idee of er fraude is gepleegd of geld is verduisterd". Adjunct-di recteur H. Kagie heeft ook geen idee, vertelde hij van ochtend in een reactie, ,,'t Hoeft geen lid van de schouwburg te zijn geweest, althans ik hoop het niet. Er zijn meer mensen in het ge bouw", geeft hij aan. Het verschil van 132.000 gulden is ontstaan tussen de werkelijke inkomsten en de van te voren berekende ontvangsten over 1989. „Tussen wat de computer aangeeft en de telling van de kas-, bank- en girosaldi", legt Kagie uit. „Vorig jaar zijn we overgegaan tot au tomatisering. In mei 1988 zijn we met de computer begonnen en er kunnen best wat fouten gemaakt zijn. Wellicht ligt het voor een deel aan de computer", denkt de adjunct-directeur. Hij zet voorlopig alleen maar vraagtekens. „Nog maals het hoeft geen lid van de schouwburg te zijn geweest", benadrukt hij. Duimschroeven De schouwburg heeft in ok tober gemeld dat er geld ontbrak. De gemeentelijke directie financiën gaf na de melding van de schouw burg een onafhankelijke ac countant, het verificatiebu reau, opdracht een rapport te maken. Kagie: „Ze heb ben de hele administratie doorzocht en dan komen ze De Leidse Schouwburg. met een rapportje alleen maar staat dat er 132.000 gulden zoek is. Ze geven geen enkele oorzaak aan". Naar aanleiding van dit rapport heeft B en W het besluit genomen een justi tieel onderzoek in te stel len. Scheepbouwer wist gis termiddag niet wanneer men met het onderzoek be gint. Ook Kagie weet niet FOTO: TEJO RINGERS wat de politie gaat doen. „Vraaggesprekken houden? De duimschroeven aan draaien?" Ik wacht wel af. Maar geen alarmerende koppen graag". Optreden De King George Band geeft morgenavond een optreden in De Grote Beer aan de Rembrandtstraat. King George verzorgde een aan tal malen het voorprogram ma van Jimi Hendrix. de Bee Gees en John Mayall. Tuya De Ecuadoriaanse muziek groep Grupo Saywa' geeft vrijdag een concert bij Tuya aan de Hoge woerd 75. De zes leden van de groep zijn van indiaanse afkomst. Ze spelen traditionele muziek uit Ecuador, Peru en Boli via. Het concert begint om 21.15 uur en de toegang be draagt vijf gulden. Rosa Maria Serrudo uit Peru ex poseert zaterdag en zondag Peruaans handwerk, waar bij kerstmis een belangrijk thema is. De expositie is beide dagen van 10.30 tot 16.00 uur gratis toeganke lijk. Thuishulp Stichting Buurtwerk Bin nenstad organiseert eind ja nuari 1990 een werk-leer- project onder de naam Thuishulp. Het project is bedoeld voor werkloze jon geren en vrouwen die wil len werken in de gezins- of bejaardenhulp. Bij het goed doorlopen van het project wordt door de stichting Ge zinsverzorging een baan aangeboden. Gastgezinnen en geintereseerden kunnen bellen met 071-126243. Pop Het M123-podium wordt vrijdaga von d beklomm en door Reverent Joe. De Leidse popformatie is vanaf 21.00 uur te horen. Ml23 is gevestigd aan de Middelste- gracht 123. perste 'ijk- preek uur Jen succes ^IDEN Het eerste wijk- eekuur dat wethouder Hans —la Mar (sociale zaken) giste- hield duurde lang, was eilijk en voor zowel de wet- Wider als de 17 bezoekers in- \iatief. „Je kunt wel zeggen 1 1 ik er een hoop van opgesto- 1 heb", verklaarde De la I3r na afloop. „Het is me niet tengevallen, maar het was moeilijker dan ik dacht", 'entien mensen kwamen eren met hun klachten r de buurthuis Matilo aan Zaanstraat om aan de wet- ider hun problemen voor te »en „Huisvesting is doof", mde een van de eerste be kers. „Ik woon op de Hoge- rd in een huis met dertig ïerva-meiden. Dat is geen en, die hebben een heel an- levenspatroon dan ik. Mis- lien dat ik via dit weggetje :ièoor vind, want bij huisves- g kennen ze mijn naam wel. lar daar halen zelfs brieven de sociale dienst en mijn .dsarts niks uit. Misschien zijn {alingen als deze, als je ze een wethouder kunt be ken recht te zetten", man was na afloop blij zijn te hebben kunnen jn, net als de andere mensen een probleem aankaartten, varieerden enorm. Sommi- kwamen met woonruimte- ikelen, zoals het echtpaar prima woonde, maar op oude dag toch eens een tje wil en het getrouwde „Bij huisvesting zijn ze doof", bromde de man die achteraf blij was zijn verhaal te hebben kunnen doen. Rechts de wethouder FOTO: WIM VAN NOORT meisje dat bij haar familie moet inwonen bij gebrek aan een eigen woning, waardoor een driekamerflat door zes personen wordt bevolkt. Een viertal uit de wijk kaartte-de problemen met vuilstortplaats De Bult aan. „Die lekt en er is al talloze malen toegezegd dat er een bodemonderzoek ge daan gaat worden. Maar dat wordt maar opgeschoven. Een stuk van het bestemmingplan is daardoor al buiten werking, en dat betekent dat er geen woningbouw komt zolang de grond niet onderzocht en vrij van gif is", aldus een van de vier. Een echtpaar had een lijs tje gemaakt van kleine, wijk- gebonden klachten. „Over vuilcontainers, groen, parkeer overlast en bestrating. Kleine dingen, maar lastig. De ge meente vergeet ons in Meer burg een beetje. Het gaat altijd over Slaaghwijk en de Kooi. De wethouder begreep ons wel". Het eerste spreekuur kende een wat rommelig verloop. De meesten hadden zich niet aan gemeld, zodat onduidelijkheid ontstond over wie wanneer aan de beurt was. Er kwamen ook meer mensen dan ver wacht. Rond kwart over zes wilde De la Mar vertrekken, maar hij diende toen nog een drietal mensen te woord te staan. De wethouder vond het spreekuur een succes. „Het draagt bij aan de verbetering van het ambtelijk apparaat. Veel mensen dachten dat hun klachten de wethouder niet be reikten via de ambtenaren. We hebben geen pasklare antwoor den kunnen geven, maar wel kunnen helpen met de belofte folders op te sturen of de belof te dat we zaken aankaarten en uit laten zoeken. Over drie we ken kijken we hier wat er op de rails is gezet", aldus De la Mar, die het nuttig vindt de problemen eens van dichtbij te zien. Hij vindt dat als het spreekuur loopt een systeem waarin elke wethouder op spreekuur gaat te overwegen is. „Al zullen niet al mijn colle ga's met dat idee weglopen". LATBEWONERS DREIGEN MET HARDERE ACTIES JIIDEN Flatbewoners jn verschillende Leidse ijken gaan over tot „har- ^re acties" als de tijdelij- jj contracten van de soci- j huismeesters per 1 ja nuari worden omgezet in gste dienstverbanden. J|t blijkt uit een brand- gief die de bewoners- ■nmissies van de Slaagh- Ajk, het Jacques Urlus- ■yantsoen, de Muiderkring de Opaalstraat gisteren 3>ben gestuurd aan het afstuur van de Woning- (luwvereniging Leiden ,VVL), dat vanavond ver- Jdert C de brief vragen de bewo- JTS om uitstel van het besluit :fl 1 april. Voor die datum wen zij komen met een Borstel over de taken en kos- van de huismeesters. Als WVL dat voorstel niet af wacht, dan is volgens de bewo- nersgroepen sprake van een „ernstig conflict". „In dat ge val zullen wij onmiddellijk al onze bewoners oproepen om zich tegen de sociale huismees ters uit te spreken. Hardere acties, zoals een oproep om geen betalingen te doen die betrekking hebben op het huismeesterschap, sluiten wij niet uit". Directeur A. Mulder van de WVL kende de brief vanoch tend nog niet en wilde er daarom niet te detaillistisch op reageren. In elk geval wordt het besluit om de huismeesters aan te stellen niet uitgesteld. „Met een groot aantal huur ders hebben we al een over eenkomst. dat draaien we niet terug. We wachten wel af wat er gebeurt, maar gaan ervan uit dat de mensen die het con tract hebben getekend gewoon betalen voor de diensten". Hij vraagt zich bovendien af of de bewoners van de „duizenden woningen" waarom het gaat achter de brief staan en voegt eraan toe dat wat hem betreft het overleg met de bewoners- groepen wordt voortgezet. De bewoners zeggen „ernstige bezwaren" te hebben tegen de manier waarop de WVL de huismeesters aanstelt. „Daarbij worden methoden gebruikt die zacht gezegd aan het onfat soenlijke grenzen". Volgens de briefschrijvers is het zo dat de bewoners in de Slaaghwijk huis-aan-huis door de huis meesters worden bezocht. Zij hebben daar zelf belang bij omdat hun aanstelling in het geding is en bovendien nemen ze op deze manier een taak over van de bewonerscommis sies, aldus de briefschrijvers. Die hebben er bovendien be zwaar tegen dat de huismees ters „geïnformeerd zijn over zeer persoonlijke zaken" zoals de individuele huursubsidie. „Aangezien de huismeesters geen administratieve mede werkers zijn,, behoren zij niet over dergelijke informatie te beschikken. Wij vinden het schandalig wanneer deze in formatie wordt gebruikt om de bewoners te overreden", aldus de brief. Volgens de auteurs houden de huismeesters de be woners voor dat de kosten van hun aanstelling (/T4 tot ƒ21 per maand) worden gecompen seerd door de individuele huursubsidie. Dat is „ronduit misleidend" omdat het ondui delijk is of dat in de toekomst ook nog zo is. „In dit licht ge zien komt het optreden van de WVL dicht in de buurt van ongeoorloofde ronselpraktij ken". Bewoners van het Jacques Ur- lusplantsoen worden volgens de briefschrijvers gedwongen akkoord te gaan met de aan stelling en het betalen van de kosten van de huismeesters, doordat dat wordt gekoppeld aan onderhoud en verbetering van het complex. Voorts staat in de brief dat be woners van de Opaalstraat, Topaaslaan en Turkooislaan al sinds 1 juli 1988 betalen voor een huismeester die er niet is. Het zou gaan om een bedrag van 120 gulden per bewoner. De WVL heeft inmiddels wel besloten een huismeester aan te stellen, maar de bewoners commissies hebben kritiek op de schriftelijke enquete waar uit zou blijken dat de meerder heid van de bewoners daar achter staat. „Ruim de helft van de bewoners zou zijn stem hebben uitgebracht. Daarvan was 75 procent voor de aan stelling van een huismeester, maar driekwart van de helft is nu eenmaal geen meerder heid", aldus de brief. Ook uit een enquete die is gehouden onder bewoners van de Mui derkring blijkt niet dat een meerderheid wil dat een huis meester wordt aangesteld. „Het behoeft geen nader be toog, dat we deze gang van za ken in de diverse complexen volstrekt verwerpen", aldus de bewonerscommissies. LEIDEN Omroep Rijn land heeft haar hoop ge steld op inkomsten uit re clame om de plannen voor de negentiger jaren te kunnen realiseren. Die houden onder meer in dat de omroep wordt gesplitst in twee aparte zenders, namelijk een voor Leiden en een voor de Duin- en Bollenstreek. Verder moet er lokale teletekst komen en het niveau van de pro gramma's zal omhoog moeten. Ook wil Rijnland vaker en langer gaan uit zenden. „De afgelopen vijf jaar hebben we uit het niets en met nau welijks geld toch heel wat be reikt", blikte voorzitter J. van Leeuwen gistermiddag terug bij de presentatie van de be leidsnota voor de komende drie jaar. „We hebben lokale radio gemaakt voor veertien gemeenten, we hebben een in- fokrant en een kleine televi sie-afdeling. Dit allemaal met een zeer beperkt budget" De opsteller van de nota P. van de Borg heeft dan ook vertrou wen in de finaciele haalbaar heid van de vele nieuwe voor stellen. „Structurele inkom sten mogen we nog niet heb ben, maar de nieuwe media wet moet uitkomst bieden", al dus de Rijnlandbestuurder. Reclame De streekomroep hoopt voor namelijk op inkomsten uit lo kale reclame, iets dat tot nu toe streng verboden is voor lo kale omroepen. „De wurg greep van de Haagse betutte ling", noemde Van Leeuwen dit. Andere mogelijkheden om aan geld te komen zijn het uit breiden van het aantal beta lende leden, liefst tot tiendui zend in 1995 en de sponsoring uit het bedrijfsleven: „Het blijkt dat bedrijven interesse in ons hebben en ook zonder dat ze hun naam direct op de radio horen", aldus Van de Borg. Naast de eerder genoem de plannen heeft Rijnland nog andere vernieuwingen op sta pel staan, zoals verhuizing uit het huidige pand in de Leidse binnenstad om samen met Ra dio West een nieuw pand te betrekken. Volgens Van de Borg is dit zo goed als rond. Verder moeten er moet meer uren op de infokrant worden uitgezonden waarbij de kabel krant van Leidsch Dagblad eventueel zou kunnen verhui zen naar het kanaal van BRT 2 zodat Rijnland het info-ka- naal helemaal voor zichzelf heeft. Ook is er een plan voor lokale teletekst. Volgens de bestuurders van de omroep kan daar. via een onvolko menheid in de huidige media wet, wel reclame op gemaakt worden en dat kan dus ook een nieuwe bron van inkom sten voor Rijnland zijn. Dreiging Van Leeuwen gaf gisteren te kennen geen enkele dreiging te zien in het feit dat in som mige gemeenten lokale om- roepstichtingen zijn opgericht die lokale radio willen losma ken van Omroep Rijnland. Volgens Van Leeuwen is er al leen in Noordwijk een initia tief. „Dat er ook zoiets in an dere gemeenten bestaan heb ik wel in de pers vernomen maar ik geloof 'niet dat wij daar bang voor moeten zijn", aldus de voorzitter die verwacht dat minstens dertien van de huidi ge veertien gemeenten waar voor Rijnland nu lokale radio maakt, hun representativiteits- verklaring aan de omroep ge ven. Deze verklaring is nodig om als enige omroep een ge meente te mogen vertegen woordigen. In het beleidsplan van Rijn land wordt volmondig toege geven dat ondanks alle mooie, geplande vernieuwingen op papier, bijna alles afhangt van de inzet van de vrijwillige me dewerkers. De voorgestelde verdubbeling van zendtijd op radio (24 uur per dag), televi sie (een maal per week) en in fokrant moet ook worden ge vuld. Zonder extra inkomsten kan voorlopig geen professio nele kracht worden aangesteld die de medewerkers opleidt en begeleidt. Daarom zal het op korte termijn moeilijk zijn het niveau van de programma's op te krikken. Ook om dit te ver wezenlijken is de hoop van Rijnland voor de toekomst pri mair gericht op de wijzigingen in de mediawet om lokale re clame-boodschappen uit te zenden. „Tot zolang wordt er een zware druk gelegd op de vrijwilliger", aldus de slotzin van het beleidsplan. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i i Postcode/plaats: r" Stuur als dank de EHBO-kit naar Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 li I I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naa I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidóeSotnant (voor controle bezorging) LnÜ

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13