Staking wordt daverend feest Solidariteit met Tsjechoslowakije DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Wapens Salvadoraans verzet zijn afkomstig van contra's BUITENLAND fiikbcOotvuvnt DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 PAGlJ_ Aoun weigert te vertrekken BAYRUT Generaal Aoun, de bevelhebber van de Liba nese christelijke strijdkrach ten, heeft gezegd dat hij niet van zins is om op te stappen, zoals de nieuwe Libanese pre sident Hrawi heeft geëist. Hij zal zich desnoods doodvechten, zo heeft hij laten weten. Hrawi zei niet te zullen toestaan dat er twee rivaliserende regerin gen in Libanon zijn en dat hij Aoun binnen 48 uur zou ver vangen als bevelhebber van het christelijke leger. Als Aoun bleef, zou hij moeten re kenen op een aanval. Huisarrest Abu Nidal NEW YORK Abu Nidal, de leider van de ter reurgroep Fatah Revolutionaire Raad, is door de Libische autoriteiten onder huisarrest geplaatst. Nidal mag zijn onderkomen in de buurt van de Libische hoofdstad Tripoli niet verlaten, aldus de New York Times vandaag. De Libische autoriteiten hebben tot deze maatre gel besloten na Arabische en Palestijnse druk om aan alle terreuracties een eind te maken, omdat deze de Arabische diplomatieke activiteiten schaden, zo meldde de Times. Volgens Westerse inlichtingendiensten is de Fatah Revolutionaire Raad van Nidal verantwoordelijk voor terreur acties in zeker 20 landen, waarbij rond de 900 doden en gewonden zijn gevallen. Nidal verblijft in Libië sinds 1987, toen hij uit Syrië werd uitge wezen. Hij wordt in Egypte ondermeer gezocht wegens de kaping van een Egyptisch vliegtuig in 1985, die aan 56 mensen het leven kostte. Cocaïnevangst in Mexico MEXICO-STAD De federa le politie van Mexico heeft vo rige week ruim viereneenhal- ve ton cocaïne onderschept. Het was de grootste cocaïne vangst in Mexico tot nog toe. Tijdens de politie-actie werden zes vermoedelijke drugssmok kelaars doodgeschoten. Minis ter van justitie Enrique Alva rez del Castillo verklaarde gis teren op een persconferentie dat de cocaïne afkomstig was van het Colombiaanse drugs kartel van Medellin en dat het de bedoeling was het spul over land naar de VS te smokkelen. President van India ontbindt parlement NEW DELHI President Venkataraman van In dia heeft gisteravond het parlement ontbonden als eerste stap in de totstandkoming van een nieuwe regering, nadat bij de verkiezingen was gebleken dat de Congrespartij van handi zijn meerderheid in het parlement was kwijtgeraakt. Gandhi zal func tioneren als waarnemend premier tot een regering is gevormd. De Congrespartij heeft wel de meeste zetels gehaald, maar niet genoeg om alleen te kun nen regeren. Of de partij nu in de oppositie gaat of een coalitieregering vormt is nog onduidelijk. De twee grootste oppositiepartijen, het Nationaal Front en de Bharatiya Janata Partij zouden achter de schermen al co'alitiebesprekingen zijn begon nen. Maar het ligt voor de hand dat de president de partij met de meeste zetels, de Congrespartij, zal verzoeken een coalitie te formeren. Hongaren zijn toch voor uitstel BUDAPEST De ra- dicale oppositiepartijen in Hongarije hebben in het zondag gehouden referendum toch een nipte overwinning be haald op de regering. Dat betekent dat de verkiezing van de eer ste president van de re publiek Hongarije, die was voorzien voor janu ari, wordt uitgesteld tot na de eerste vrije parle mentsverkiezingen in het land sinds 1947. Die staan voor het komende vooijaar op het pro gramma. Drugsmaffia eist aanslag Colombiaans vliegtuig i, BOGOTA De verantwoordelijkheid voor de ontploffii|u een Colombiaans verkeersvliegtuig, gisteren, is opgeëist d^n 'Extraditables', de leden van de Colombiaanse drugsma^ri; wier uitlevering de Verenigde Staten hebben gevraagd, er De aanslag heeft het leven gekost aan alle 107 inzittenden het toestel. De Boeing 727 van de Colombiaanse luchtvaarpr schappij Avianca explodeerde in de lucht, kort na het vpc uit Bogota op weg naar de stad Cali. Enkele uren na dete eiste een man, die zei lid te zijn van de 'Extraditables', did slag op. Hij zei dat het vliegtuig was opgeblazen omdat pi politie-informanten aan boord zouden zijn. De autoriteiten) den eerder al gezegd rekening te houden met de mogeliie van een aanslag. De inlichtingen van de informanten zoud^ politie afgelopen woensdag in staat hebben gesteld om een1 c te doen in een schuilplaats van de leiding van de drugsirin (Van onze verslaggever André Horlings) PRAAG Van de ene minuut op de andere ver anderde Praag gistermid dag in een heksenketel. Klokslag 12 uur werd de stad ondergedompeld in een kakofonie van gelui den. Sirenes gingen loei en, claxons toeterden, kerkklokken beierden; al les wat lawaai kon maken werd ingeschakeld. De 'Generalni Stavka' was be gonnen, de algemene staking, die twee uur zou duren. De Tsjechoslowaken maakten er een daverend feest van. En Dubcek was ook nog jarig. De staking bracht in heel Tsjechoslowakije miljoenen mensen op de been. Klokslag 12 uur stroomden de fabrieken, de kantoren, de winkels en de scholen leeg. Arbeiders verza melden zich voor de fabriek- spoort, gingen er in discussie of werden toegesproken. Kan toorbedienden gingen met spandoeken op mars. Winkel meisjes stonden lachend voor de deur. Scholieren trokken hand in hand in lange slingers door de straten. Taxi's reden in een grote optocht door de stad. Auto's toeterden voor de monstranten en kregen het V- teken terug. De trams stonden de eerste vijf minuten stil, om solidariteit te tonen; mee-sta- ken was verboden. Op de sta king volgde een nieuwe mas sale manifestatie op het Wen- cèslasplein. Verandering De verandering in het land is compleet. Veertien dagen gele den nog waren 'samenscholin gen' taboe en was de politie alom tegenwoordig. Nu stond de dichtstbijzijnde (zichtbare) agent een kilometer ver weg het verkeer te regelen. Zelfs de Tsjechoslowaakse radio deed mee en speelde de plaat 'Power to the people' (Alle macht aan het volk). Maar een rechtstreekse uitzending van de betoging was er niet bij. Ra dio en tv volstonden met korte nieuwsflitsen. De staking was vorige week afgekondigd door Burgerfo rum, het platform waarin de oppositie zich heeft verenigd. Doel was om de regering ver der onder druk te zetten. De belangrijkste eisen waren ech ter al ingewilligd: de gehele politiek was vervangen, alle politieke gevangenen zijn vrij en er komt een onderzoek naar de gebeurtenissen van 17 november. Nu werd de staking een demonstratie voor demo cratie en vrijheid en tegen een verder afglijden naar een tota le crisis. Burgerforum heeft besloten op het hoogtepunt te stoppen. Vandaag wordt er niet meer gedemonstreerd op het Wen- ceslasplein. Vanaf vandaag moet de belofte worden omge zet in harde afspraken. De dia loog met premier Adamec, die minimaal moet uitmonden in een overeenkomst voor het houden van vrije verkiezin gen, is vanmorgen begonnen. Voorproefje Honderdduizenden namen gis teren al vroeg een voorproefje FOTO: HARRY TIELMAN ,,Wij steunen de studenten", is de boodschap van deze arbeidersdelegatie op het Wenceslasplein. Intensief luisteren mensen naar de toespraken van vertegen woordigers van de verschillende industrietakken uit de grote CTK-fabriek. foto: harry tielman AMSTERDAM De sta kers in Tsjechoslowakije kregen gistermiddag van uit Nederland een hart onder de riem gestoken. Tijdens een druk bezochte bij eenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam betuigden ver tegenwoordigers van diverse organisaties en symapthisan- ten hun solidariteit met dege nen die in hun land strijden Demonstranten droegen gistermiddag op het Wenceslasplein een Stalin-buste mee, mei „niets duurt voor eeuwig". op de staking en verlieten hun arbeidsplaats eerder, om op weg te gaan naar het Wences lasplein. Al vroeg in de och tendschemering stroomden honderden mensen het plein op, rond tien uur waren het er duizenden en tegen elf uur tienduizenden. Ze droegen een zee mee van wit-blauw-rode vlaggen. Elders hingen die aan hijskranen, uit de ramen van de huizen en zelfs als een vlie ger in de lucht. Om half twaalf waren de toe gangswegen verstopt door de massa, die over de gehele breedte van de straten vastbe raden richting Wenceslas mar cheerde. Op spandoeken lieten ze weten welke bedrijven ze vertegenwoordigden. Maar ook elders waren mani festaties. In de industriewijk foto: ap Karlin trokken grote groepen demonstranten naar de fa- briekspoort van de grote Tsjechoslowaakse machinefa briek CTK, waar in totaal 20.000 mensen werken. Spre kers uit alle geledingen van de fabriek getuigden er van hun solidariteit, met wat er door de studenten op gang was ge bracht, en van hun vastbera den wil aan een nieuw, demo voor verworvenheden die be woners van het Westen zo normaal vinden. De bijeen komst werd georganiseerd door onder andere Pax Christi, D66, de PvdA, Kerk in nood, het Nederlands Helsinki Co mité, IKV en de Stichting In formatie over Charta 77. Hoe normaal we in het Westen vrijheid van vereniging, druk pers en meningsuiting vinden, ontdekte de Tsjechische Eva Ebels-Danielova. Zij woont cratisch Tsjechoslowakije mee te werken. De tienduizenden toehoorders moesten het stellen zonder de gigantische luidsprekerinstal laties die in het centrum staan opgesteld, maar iedereen luis terde muisstil toe, zodat de re devoeringen ook op honder den meters afstand te volgen waren. De stilte werd slechts onderbroken door toejuichin gen, applaus en fluitconcerten. De 'Praagse Lente' is weer te rug, niet alleen politiek, maar ook op straat. Tientallen men sen drongen om een auto heen omdat er een buitenlands tijd schrift uit 1968 voor de ruiten hing, met een reportage over het neerslaan van de hervor mingen. Veel mensen zien voor het eerst de foto's waarop studenten in discussie zijn met 'Iwan',de Russische soldaten, en van bloed op de plaats waar een slachtoffer viel. Muurkranten De muurkranten op de etala geruiten worden per dag ver verst en de nieuwe teksten, oproepen, eisen, verklaringen en slogans worden gretig gele zen. Een cartoon van een mannetje dat de bekentenis doet: „Ik steel, ik bedrieg, ik betaal mijn schulden niet, maar ik maak geen politieke vergissingen" veroorzaakt een spontaan gelach. Dat is opval lend, want ondanks de enorme veranderingen overheerst nog steeds de ernst. Er wordt door de Tsjechoslowaken bijzonder weinig gelachen. Op diverse spandoeken werd Alexander Dubcek gisteren gefeliciteerd met zijn 68e ver- sinds 1968 het jaar van de Warschaupact-invasie in Nederland. Samen met een aantal andere Tsjechen de monstreerde Ebels in 1968 in haar nieuwe vaderland voor die elementaire vrijheden voor haar landgenoten. „Veel studenten in Nederland begrepen onze strijd niet. Vrij heid van meningsuiting, van drukpers was voor hen zo nor maal. Het leek zo saai om daarvoor te demonstreren. Che Guevara die door de jun gle trok sprak veel meer tot de verbeelding. Het gaf me een gevoel van vervreemding". Naast Ebels voerden vertegen woordigers van diverse orga nisaties het woord. De dichte res Jana Beranova droeg ge dichten voor, opgedragen aan de Tsjechische schrijvers en aan Jan Palach, de student die zich na de invasie uit protest doodde door zelfverbranding. ag gistermiddag, tijdens de twee uur durende algemene werkstaking. foto: AP jaardag. Kennelijk is ergens een pers aan het rollen ge gaan, want het aantal portret ten op straat van de leider van de Praagse Lente groeit met het uur. Het is een foto uit 1968 toen hij 21 jaar jonger was en sindsdien was zijn naam laat staan zijn hoofd ta boe. De officiële pers, de radio en televisie in Tsjechoslowakije zijn nog niet beheel bekeerd. In commentaren is gewezen op de enorme schade die door de staking zou worden veroor zaakt. Een zegsman van de CTK-fabrieken beloofde dat de verloren arbeidstijd zou worden goed gemaakt. „Wij zijn bereid twee vrije zaterda gen te werken, zonder betalin- g..in de week van de eerste vrije verkiezingen". DDR-burgei betogen \oo)f democratiscl hervorming! (Vervolg van de voorpa|| LEIPZIG Onge 200.000 DDR-burgers monstreerden gisterai in de Oostduitse Leipzig voor demo^ sche hervormingen. Na het bijwonen van fl diensten voor de il stroomden de demonstn het Karl Marxplein op. gelopen twee maanden t den in Leipzig elke ma; dergelijke betogingen flf den. De demonstranten om vrije verkiezingen qs schaffing van de monopcj, sitie van de communis, partij. Ook veroordeelde de economische achteruf onder de strenge staatscof en eisten ze vereniging irl Bondsrepubliek. Een va sprekers riep op tot een. rendum over de wenselijk van een hereniging vanr Duitslanden. Sommige 0 gers hadden spandoeke borden bij zich met daaii tekst: Duitsland, verenigfi derland". e In Dresden en Halle V| maandagavond vele tift zenden mensen op de bef( Schwerin kwamen rori 10.000 mensen demonsf bijeen. In Neubrandeijj ten slotte, betoogden e| honderden mensen. De burgemeester van Dr Wolfgang Berghofer, weegt zich op het koi congres van de Oost communistische partij op te werpen als tegenl daat van de huidige pa der Egon Krenz. V Berghofer heeft de SED alleenheerschappij praktif opgegeven. Volgens hei de partij bij de vrije verk gen die voor 1990 in het uitzicht zijn gesteld, nieh dan 20 procent van de men krijgen. Berghofer:: volk heeft ons onze mach nomen. De leidende rol d SED is in wezen al gesel nis". i Edward Kennd bezoekt Berlijn! BOSTON De At kaanse senator Ed1 Kennedy is naar V Berlijn vertrokken, waaruit hij ruim 26 jat de historische „Ich bii Berliner"-toespraak zijn broer via de opel stelde Berlijnse Muu! DDR zal bezoeken. Kennedy is de eerste I Amerikaanse functionari een bezoek brengt aal Muur sinds de openstd Vandaag ontmoet hij del malige bondskanselier Brandt, die op 26 juni 191 burgemeester van Wesi lijn president John F. K dy in de stad welkom h Senator Kennedy zal in lijn geen grote toespraak den, maar wel enige wa spreken op een herdenl bijeenkomst voor zijn br< het §tadhuis van West-Bi Het bezoek van Kenne volgens zijn woordvo Paul Donovan een privt gelegenheid. In de DDR i enkele ontmoetingen hi met Oostduitse functie DE VALLEI DER VERGETEN WERELD QN534 Twee uur lang kijken en stamhoofd en Skip angstig toe. Roerloos blijft Rob liggen. Na een poosje zucht hij enkele malen diep en slaat dan de ogen op. Moeilijk komt hij overeind en kijkt verwonderd om zich heen. Waar bevindt hij zich nu? Maar dan grijnst door de witte dampen het goedige gezicht van de wilden-hoofdman en kijk, daar is Skip ook. Rob voelt zich wel erg slap, zijn rechterbeen is nog half verlamd en verschrikt tast hij opeens in zijn broekzak. Het lijkt wel, of zijn bovenbeen in brand staat! O, het zijn de kristallen die hij heeft meegenomen. Ze hebben een lelijke brandplek veroorzaakt. Rob haalt de kris tallen tevoorschijn en op hetzelfde ogenblik deinst het opper hoofd verschrikt achteruit, terwijl hij een gebaar met zijn armen maakt, dat zeker „weggooien" moet betekenen. „Nee, baas," mompelt Rob, „daar heb ik geen zin in; dit goedje wil ik bewa ren." MANAGUA De Nicara guaanse minister van de fensie Humberto Ortega heeft gezegd dat de raket ten, die werden aange troffen in de laadruimte van een vliegtuig dat za terdag in El Salvador neerstortte, mogelijk af komstig zijn van een oude Amerikaanse zending wa pens aan de contra's. De Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken Mi guel D'Escoto zei dat zijn rege ring officieel niet op de hoogte is gesteld van de Salvadoraan se beslissing om de betrekkin gen op te schorten. „We weten niet wat zij van plan zijn. Wij hebben in ieder geval niet de betrekkingen met hen verbro ken." Over de vermeende wa penzending aan het FMNL was hij kort. „Wij weten niets over dat vliegtuig", zei hij. De Salvadoraanse regering schortte zondag de betrekkin gen met Nicaragua op, met het argument dat de Sandinisti- sche regering in Managua de linkse Salvadoraanse opstan delingenbeweging FMLN van wapens voorziet. Deze be schuldiging werd geuit nadat zaterdag een vliegtuig was neergestort in het oosten van El Salvador. Van de vier inzit tenden kwamen er drie om bij het ongeluk; de vierde pleegde zelfmoord, zo verklaarden Sal vadoraanse militairen. In de laadruimte van het veronge lukte toestel werden onder meer 24 luchtafweerraketten van Sovjet-makelij en een van Amerikaanse makelij aange troffen, aldus het Salvado raanse leger. T

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4