Sen typisch voorbeeld lan „opgebrand" raken f CcidócSomatit jichte winter oorzaak ijging verkeersdoden ;ET PERSPECTIEF VAN HET LERAARSVAK IEUWO „School is een ongezond instituut" errassende uitkomsten van onderzoek ouderen •J Gebruik auto kan terug Kok roemt oud-minister Lieftinck om „strengheid MILJOENENFRAUDE BIJ GROESBEEKS BOUWBEDRIJF :nNNENLAND DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 PAGINA 3 HAAG Het aantal verkeersdoden in ons is in de eerste negen maanden van 1989 in felijking met de overeenkomstige periode in toegenomen van 994 tot 1115. Het aantal men- lat tengevolge van een verkeersongeval in een rtinhuis moest worden opgenomen, bleef daar- 2 gen vrijwel constant (10.275 tegen 10.230 in irj. Volgens Veilig Verkeer Nederland (VVN) de oorzaak van het hoger aantal verkeersdo- vermoedelijk gezocht moeten worden in de \e winter. „In een strenge winter zijn de men- rï§eneigd eerder het openbaar vervoer te ne- of voorzichtiger te rijden", aldus een woord der van VVN. De .verhoging van de maxi- piisnelheid tot 120 km per uur op autosnelwe- die op 1 mei vorig jaar van kracht werd, heeft lSS)geleid tot meer verkeersdoden, aldus VVN. Verdachten veevoederzaak blijven voorlopig vast BREDA De rechtbank in Breda heeft gisteren de gevangen houding van de twee verdachten in de veevoederaffaire met nog eens dertig dagen verlengd. Het gaat om de directeur van vee- voerderbedrijf De Bruyn in Waspik en zijn procuratiehouder. De mannen worden onder meer verdacht van het in gevaar brepgen van de volksgezondheid. In het belang van het onder zoek wilde officier van justitie mr. Bijvoet slechts kwijt dat er nog getuigen moeten worden gehoord en dat het onderzoek zich uitstrekt tot de haven van Antwerpen. Daar is het schip met de door lood vergiftigde lading rijstmeelafval gelost. In plaats dat De Bruyn de grondstof vernietigde, zoals was opgedragen, heeft het bedrijf het rijstmeel doorverkocht aan Slump in Stroobos. Dit bedrijf heeft het spul in zijn veevoer verwerkt. In Noord- oost-Nederland en Groot-Brittannië overleden tientallen koeien aan de gevolgen. Volgens het ministerie van landbouw blijkt het blikje in het oor van koeien dat aangeeft dat het dier met lood is vergiftigd, fraudegevoelig te zijn. Maar een boer laat het wel uit zijn hoofd het merk eruit te halen en zo de veehouderij als sec tor in diskrediet te brengen, aldus een woordvoerder. Bovendien is een koe, die geblikt is geweest makkelijk te herkennen aan een gat in zijn oor. KONINGIN BESTUDEERT AIDS - PROBLEMATIEK DEN HAAG Koningin Beatrix heeft zich de afgelopen weken in het geheim uitge breid laten voorlichten over de problemen die samenhangen met de aids-epidemie in Nederland. Dit meldt de Gay Krant in haar nieuwste nummer. De Rijksvoorlichtings dienst (RVD) heeft vanmiddag bevestigd dat de vorstin zich heeft verdiept in de aids- problematiek. De koningin legt regelmatig werkbezoeken af die aanvankelijk buiten de publiciteit worden gehouden. De Gay Krant maakt melding van bezoeken aan diverse intellingen die zich bezighouden met voor lichting, zorg en medische begeleiding. Bo vendien is een foto afgedrukt waaop de ko ningin uitstapt op de Nieuwe Dijk voor het pand van de Schorerstichting. Die Amster damse organisatie houdt zich vooral bezig met de opvang van aids-patiënten. „Laat leerlingen leraar beoordelen" DEN HAAG Staatssecre taris Wallage (Onderwijs) zou het heel normaal vin den als iedere docent in Ne derland elk jaar een beoor deling door zijn leerlingen kreeg. Wallage zegt dit in een vraaggesprek met het maandblad School en Mede zeggenschap. Naar de me ning van de staatssecretaris zou het oordeel van de leer lingen „als een serieuze, laat ik zeggen als een vol wassen factor in de school moeten meespelen. Dat is veel meer dan het formele idee van medezeggenschap dat in de wet staat". „Nederland wist van heropening kalimijn" (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De directie van de Franse kalimijnen in de Elzas begrijpt niets van de verbazing in Nederland over de hernieuw de exploitatie, sinds 1 oktober, van een veertig jaar gesloten zoutmijn bij Ungersheim. „De Nederlandse vertegenwoordigers in de Internationale Rijncommissie waren daarvan allang op de hoogte", zei Michel Streck-Densinger, secretaris-generaal van de Kalimijnen in de Elzas. Volgens hem is de vrees voor extra zout- lozingen ongegrond en verandert de heropening van de mijn niets aan gemaakte afspraken over vermindering van de zoutbe- lasting van de Rijn. „Wat er bij Ungersheim aan zout wordt ge wonnen, zal in een andere mijn, bij Berwiler, minder worden geproduceerd". Een woordvoerdster van het Franse ministerie van milieuzaken liet gisteren weten niet op de hoogte te zijn van de heropening van de kalimijn, maar voegde eraan toe dat er voor Nederland niets aan de hand is omdat „Frankrijk vastbe sloten is zich te houden aan de gemaakte afspraken over de zoutlozing". Het zuiveren van het zoute Rijnwater kost de Ne derlandse waterbedrijven en de Westlandse tuinders miljoenen guldens per jaar. teverzuim en arbeidson- s~\ - hiktheid zijn op scholen Up Hel3.T QC 65 de orde van de dag. Het 'ilfroep van leraar heeft zich twikkeld tot een typisch orbeeld van de beroeps- kte die wordt aangeduid met burnt-out: het plotseling opgebrand zijn na jaren van vaak uitstekend functione ren. De scholen staan voor een nieuwe taak. Nu regelin gen voor vervroegd uittreden (zoals de vut en de DOP-re- geling) in de toekomst be perkt zullen worden en nu de scholen veel autonomer hun personeelsbeleid kunnen voeren, wordt het arbeidskli maat belangrijker. Want hoe stel je docenten in staat om, net als vroeger, hun werk te blijven doen tot hun 65e? 5ta oi^TERDAM De ver- ïtjnselen zijn opvallend: r {verzuimcijfers bij do ffen zijn sinds 1982 ho- n |dan het gemiddelde in lefelijkbare sectoren en jgÉ verschil neemt van tot jaar toe. Het ziek- trzuim neemt boven- toe met de leeftijd, is in tegenstelling wat elders gebruike- is. Dit is des te opmer- jker omdat de regelin- voor vervroegd uittre- nergens beter zijn dan üjet onderwijs. problemen hebben vooral laken met de geringe be- resmobiliteit, ofwel de klei- jkns om van functie te ver- Ven, zegt dr. Leo Prick, ^teur van de stichting So- uó-psychologisch adviesbu- bij Intervu en tevens ver gden aan de Vrije Universi- ji Amsterdam. NVANDAAG^N IN HET VJ Prick hield vanmiddag een in leiding op het symposium Ge- zonderwijs in Rotterdam,ge wijd aan het schoolgezond- heidsbeleid in het voortgezet onderwijs. Het symposium werd georganiseerd door de 25-jarige Nederlandse Hart stichting, die de aandacht wil vestigen op een school waar leiding en docenten zich ge zond gedragen en prettig met elkaar en de leerlingen om gaan. Zonder aandacht voor een ge zond werkklimaat komt de sohool de komende jaren in grote problemen. Het percen tage oudere docenten zal de komende tijd immers aanzien lijk stijgen. „Tot nu toe zijn de gevolgen van 'afbranden' be streden door de docenten de gelegenheid te geven het on derwijs te verlaten, via vut en DOP of, als men daar te jong voor was, door afkeuring. Dit laatste wordt evenwel moeilij ker. Het ABP voelt er maar weinig voor de kosten te moeten dragen van de gebrek kige arbeidsomstandigheden in het onderwijs. Ook vut en DOP zullen niet het eeuwige leven hebben, want het aantal jongere docenten neemt spec taculair af", aldus Prick. Van mobiliteit is de laatste ja ren steeds minder terecht ge komen. Na de enorme groei om de na-oorlogse geboorte- piek op te vangen, is de ex pansie van het onderwijs van af het begin van de jaren ze ventig abrupt geëindigd. In zo'n situatie loopt ook het aan tal docenten dat van baan ver andert terug. Die tendens werd versterkt door rechtspo sitionele regels: bij inkrimpen van een school gaat de laatst- gekomene of degene met de minste anciënniteit er het eerst uit. Blijven zitten waar je zit is dan de stelregel. De meer autonome school van de toekomst dreigt te worden geconfronteerd met enorme problemen, ook in financieel opzicht. Prick: „Dit betekent dat scholen nu al moeten stre ven niet alleen naar gezondere arbeidsomstandigheden, maar ook naar een evenwichtige leeftijdopbouw van het perso neel. Het personeelsbeleid zal moeten resulteren in een ge zonder werkklimaat". Trainingen Pricks adviesbureau geeft sinds een jaar of vijf driedaag se trainingen loopbaanplan ning voor docenten die min stens vijf jaar leservaring heb ben. Die trainingen hebben tot enkele opmerkelijke ervarin gen geleid. De deelnemers ko men voor de helft tot de con clusie dat zij hun werk anders moeten gaan inrichten. De problemen van leraren hebben te maken met de geringe kans om van functie te veranderen, zo wijst onderzoek uit. Na jaren voor de klas zijn veel docenten opgebrand. FOTO: MILAN KONVALINKA eens op school koffie te gaan drinken". De andere helft van de cursis ten komt tot de conclusie dat ze serieus moeten proberen el ders een baan te zoeken, op een andere school of in een functie buiten het onderwijs. „In elk geval is na de training duidelijk waar de betrokken docenten heen willen. Dit geeft hun de energie met hun toekomstige werksituatie bezig te zijn. Ook het onderwijs plukt daarvan de vruchten", aldus Prick. De school zelf zal volgens Prick ruimte moeten scheppen Prick: „Veelal betekent dit dat zij een duidelijker scheiding moeten aanbrengen tussen werk en vrije tijd. Veel docen ten nemen zich voor zich te gaan verdiepen in nieuwe ont wikkelingen in hun vak om dat ze zien dat oudere collega's vastlopen, omdat hun kennis verouderd is. Leraren in een conflictsituatie komen tot het inzicht dat zij veel van hun energie hebben gestoken in het halen van het eigen gelijk eri besluiten die energie meer te gaan richten op een oplos sing van het conflict, omdat zij daar uiteindelijk het meest bij gebaat zijn. Bij overspannen docenten blijkt in het alge meen dat zij zich geestelijk steeds verder van de school hebben verwijderd. Zij zijn de school steeds meer gaan zien als een dreiging. Als de direc- tie contact opneemt, dan is dat „omdat zij alleen maar is geïn teresseerd in de vraag wan neer ik terugkom". Laat de di rectie niets van zich horen, dan is dat een bewijs „dat ze me liever kwijt zijn dan rijk". De training kan ertoe leiden dat zo'n docent kan werken aan zijn geleidelijke terugkeer naar school door in de pauze ROTTERDAM De school voor voortgezet onderwijs is een ongezond instituut, waar mensen niet worden geïnspi reerd zich gezond te gedragen, aldus T. Hoogbergen, een van de sprekers vandaag in Rotter- dam tijdens het symposium over schoolgezondheidsbeleid. Hoogbergen: „Eten op school geschiedt de hele dag: snacks en snoep in de kantine of mondvoorraad bij de frietboer op de hoek. Bovendien bevin den de leerlingen zich zes keer vijftig minuten in die miniscu- le ruimtetjes die wij eufemis tisch klaslokalen noemen, uit sluitend tot stilzitten en luiste ren verplicht. En wij weten dat pubers daartoe nou een maal niet in staat zijn". Vol gens Hoogbergen is iedereen het er over eens is dat gezond heid-educatie tot de verant woordelijkheid van de school behoort. In de praktijk is dit echter afhankelijk van de goe de wil en de inspanningen van een toevallige schoolleiding of leraren. voor nieuwe functies. Docen ten kunnen zich gaan bezig houden met het inhoudelijk op elkaar afstemmen van vakken of het begeleiden van vernieu wingen in hun vakgebied. Ook kunnen oudere docenten hun jongere collega's gaan begelei den. Prick: „In het algemeen willen wij ervoor pleiten dat het le raarsberoep vaker wordt ge zien als een 'first step career', een soort werk dat men een aantal jaren doet om vervol gens door te stromen naar een baan elders". PAUL TOBY Koningin bij de les Leerlingen van de Haagse openbare basisschool Statenduin zeggen op het schoolplein gedag tegen I* een wel heel bijzondere leerlinge. Koningin Beatrix woonde gisteren op hun school een les bij over scharrelprodukten en bekeek aansluitend de speciaal voor de jeugd ingerichte voorlichtingsbus van de 125-jarige Dierenbescherming, de Poespasbus. Later op de dag woonde de vorstin op het bureau van de Dierenbescherming een discussie bij over uiteenlopende onderwerpen, zoals de 22 miljoen gezelschapsdieren in ons land en de bedreiging van genetische manipulatie. ^HEUGENSTOORNIS GROOT PROBLEEM gfTERDAM Geheu- [t^toornissen bij oude- ar, zoals de ziekte van heimer, komen waar- Jnlijk meer voor dan t nog toe werd aangeno- e i. Prof.dr. A. Hofman de Erasmus Universi- in Rotterdam, zei gis- i bij de aankondiging i een groot bevolkings- tprzoek in de Maasstad erdie conclusie wel eens ;h| belangrijkste resultaat worden van het pro pel Hofman nog geen en- I uitspraak durfde te doen' ^ent percentages, zei hij tot zijn verwachting te komen op basis van indrukken die be trokken medici na een voor onderzoek hebben. Volgens datzelfde vooronderzoek zou den hart- en vaatziekten bij ouderen vrij eenvoudig uit te stellen zijn, wanneer blijkt dat bloedstolling een risicofactor is. Het vooronderzoek is afgelo pen jaar uitgevoerd als voorlo per van een grootschalig expe riment dat het instituut Epide miologie van de Erasmus Uni versiteit vanaf januari 1990 gaat uitvoeren onder twaalf duizend inwoners van 55 jaar en ouder in de Rotterdamse wijk Ommoord. Door de hoge deelname 85 procent van de inwoners doet mee aan het project spreekt prof. Hof man van „het grootste bevol kingsonderzoek ter wereld on der ouderen". Het onderzoek richt zich op ouderen omdat, volgens Hof man, niet alleen het aantal ou deren in onze samenleving zal toenemen, maar ook hun ge middelde leeftijd hoger zal worden. „Juist daarom is het belangrijk de kwaliteit van een steeds langer mensenleven te onderzoeken", aldus prof. Hofman. Om het optreden van chronische ziekten zo lang mo gelijk uit te stellen, zal het on derzoek zich richten op de risi co-factoren bij het ontstaan van de ziekten. Het Rotterdamse project spitst zich toe op hart- en vaatziek- (KNOLLEN «epveiüMAliijPeN vcoc.pa.tó 3 uv/ suoÉAcmicr" Ir» ten, geheugenstoornissen, aan doeningen van botten en ge wrichten en vermindering van het gezichtsvermogen. De twaalfduizend deelnemers krijgen ten behoeve van dit onderzoek thuis bezoek van een medewerker van de Eras mus Universiteit die met een draagbare computer gegevens verzamelt over de gezondheid op dit moment, in het verle den doorgemaakte aandoenin gen, famüieziekten en beroep. Daarna worden de deelneers lichamelijk onderzocht in een medisch centrum in Om moord. Bij eventueel gevon den afwijkingen zal hun huis arts worden ingelicht. Het onderzoek zal in totaal zes jaar duren. Na drie jaar zal een tussentijdse rapportage van de eerste resultaten worden ge maakt. Dan kunnen volgens prof. Hofman de eerste concre te bevindingen openbaar wor den gemaakt. Het bevolkingsonderzoek gaat gedurende zes jaar minstens 1,5 miljoen gulden per jaar kosten. Dat geld wordt bijeen gebracht door de ministeries van WVC en van onderwijs (tezamen drie miljoen gulden), de gemeente Rotterdam, de Europese Gemeenschap, de fa culteit Geneeskunde van de Erasmus Universiteit en het Nederlands Instituut voor Pre ventieve Gezondheidszorg. DEN HAAG Fiets, openbaar vervoer en meerijden met andere au tomobilisten zijn wel de gelijk een alternatief voor de auto. Dat geldt althans voor 45 procent van de autoritten die geregeld worden uitgevoerd. Bij 21 procent is een alternatief voor de auto „onprak tisch". Dat blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Toege paste Sociale Wetenschappen hield in opdracht van het mi nisterie van verkeer en water staat onder ruim duizend auto mobilisten. Volgens een woordvoerder van het minis terie betekent deze uitslag dat de op handen zijnde campagne om het autogebruik te vermin deren goede kans van slagen heeft. Uit het onderzoek bleek ver der dat de fiets het meest wordt genoemd als alternatief voor de milieuvervuilende auto. Daarna volgen openbaar vervoer en „carpooling". Bij openbaar vervoer gaven de automobilisten de voorkeur aan tram, bus en metro, en minder aan de trein. Dit van wege de vaak korte afstanden die afgelegd worden voor o.a. woon- werkverkeer. Overigens ziet 84 procent van de automobilisten het nut van minder autogebruik in. Ruim een kwart daarvan zegt de auto alleen te zullen laten staan wanneer men daartoe gedwongen wordt door de overheid. 14 Procent zegt de auto nu al minder te gebrui ken. Ongeveer de helft van de ondervraagden zou de auto af en toe willen laten staan. De dochter van de voormalige minister van financiën, prof. P. Lieftinck, Jetty Lieftinck, met vier latere ministers van financiën. Van links naar rechts Onno Ruding, Wim. Duisenberg, Wim Kok en Jelle Zijlstra. FOTO: ANP DEN HAAG De nieu- we minister van financiën Wim Kok zei het gisteren niet, maar hij had het wel willen zeggen: „Deze bij eenkomst doet mij besef fen dat het zelfs voor een PvdA-minister van finan ciën mogelijk is alom waardering te oogsten". Het kwam er niet van, de toe spraak die Kok in petto had bij de presentatie van het boek met memoires van Pieter Lief tinck. In de statige Noen-zaal van de Eerste Kamer overhan digde Onno Ruding het boek aan zijn opvolger Kok en aan Jetty Lieftinck, dochter van de oud-staatsman. De in 1902 geboren econoom Pieter Lieftinck was in vier na-oorlogse kabinetten minis ter van financiën. Hij wist vanaf 1945 orde te scheppen in de financiële chaos die er in Nederland na de Tweede We reldoorlog heerste. Het 'tientje van Lieftinck' is een beroemd geworden maatregel van zijn hand om het in de oorlog zwart verdiende geld te 'wit ten'. Na zijn laatste ministers post in het eerste kabinet Drees vertrok Lieftinck in 1952 naar de Verenigde Staten waar hij voor het Internatio naal Monetair Fonds ging wer ken. Tijdens zijn zevenjarige ambts periode voerde PvdA-minister Lieftinck een strak econo misch bewind. Hij zette zich in voor rechtvaardige inkomens verdeling en privatiseerde de Nederlandsche Bank. Dr. Jelle Zijlstra, oud-directeur van deze bank, is de initiatorvvan het boek met memoires van Lietinck. Ziilstra was voor de oorlog een leerling van Lief tinck toen die nog hoogleraar was aan de Rotterdamse Hoge school. De herinneringen van Lieftinck, die in juni van dit jaar overleed, zijn opgetekend door twee journalisten van het Financieele Dagblad. Zij voer den in de loop van '88 en '89 een serie gesprekken met de toeri al zieke Lieftinck. Zijlstra zei een groot bewonde raar te zijn van Lieftinck. Hij betitelde het boek als „een ro man van een ononderbroken en weergaloze plichtsbetrach ting". Vervolgens was het de beurt aan Lieftincks oudste dochter Lidy Blikkendaal- Lieftinck. Zij noemde het boek een 'soort testament' en be treurde het dat haar vader niet bij de presentatie kon zijn. Na deze emotionele slotnoot vond Kok het verstandiger om er het zwijgen toe te doen. In de speech van Kok stond: „Als minister van financiën was Lieftinck streng, nauwgezet en vervuld van een welhaast be ruchte werklust. Hij voerde een beleid, niet alleen van sa nering, maar vooral ook van herstel en opbouw van de Ne derlandse samenleving". GROESBEEK Een Groes- beekse bouwonderneming heeft de stichting Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus voor ongeveer twee mil joen gulden opgelicht. Ook de sociale diensten in Arnhem, Nijmegen en Den Bosch zijn voor tonnen opgelicht. Het Groesbeekse bedrijf zou op grote schaal zwartwerkers in dienst hebben gehad. Bo vendien werden inkomsten verzwegen. Daarvoor werd ge bruik gemaakt van valse fac turen, meestal van niet be staande onderaannemers. Een speciaal fraudeteam, be staande uit rechercheurs van de sociale diensten van Nijme gen en Arnhem, rechercheurs van de Arnhemse gemeente politie en opsporingsambtena ren van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid hebben de zaak tien maanden lang on derzocht. Dertig werknemers van het bedrijf zijn inmiddels aangehouden en verhoord. De (zwarte) administratie van de Groesbeekse onderneming kon achterhaald worden door tien invallen in woningen in Groesbeek, Arnhem, Nijme gen, Huissen en Wijchen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3