lerindeling mafwendbaar Scheuren van grasland mag zonder vergunning Grote belangstelling voor sierteeltcentrum Terrasboot aan Kerkstraat moet weg GIER ROS ALKEMADE VVD en CDA gingen gisteravond unaniem akkoord met het scheuren van grasland zonder aanlegvergunning in het bestemmingsplan Landelijk Gebied Oost. Het scheuren werd moge lijk gemaakt uitsluitend ter verbetering van het grasland. Ook ten behoe ve van de eenmalige teelt van veevoedergewassen zoals maïs werd het om ploegen mogelijk ge maakt. De aanleg van kavelpaden en kuilplateaus wordt evenals egaliseringswerkzaamheden beschouwd als normale agrari sche bedrijfsvoering. Deze werkzaamheden zullen dan ook niet onder de aanlegver- gunningplicht vallen. Vooral de agrariërs onder de raadsle den, J. Duivenvoorden en N. van Ruiten (beiden CDA), toonden zich gisteravond in grote lijnen tevreden met de regeling. De PPR bij monde van A. Spring in 't Veld was echter zeer ontevreden. Zij vond dat het scheuren van grasland wel aan een aanleg vergunning onderhevig moet zijn, omdat er de instandhou ding van het Groene Hart van de Randstad mee wordt beoogd. „Het gaat hier niet al leen om de kleur maar ook om het karakter van het Groene Hart", aldus Spring in 't Veld. Zij benadrukte dat een aanleg- vergunningplicht niets heeft te maken met het tegengaan van mestoverschotten, zoals som mige raadsleden uit het gebied hadden gesuggereerd. De voorbereiding van de plannen voor aanlegvergunningplichti- ge gebieden heeft zes jaar ge duurd en kostte het provincie bestuur circa een half miljoen gulden. Ter voorkoming van nog meer procedurekosten be pleitte Spring in 't Veld daar om het onverkort invoeren van het aanlegvergunningstel- sel. Daarbij herinnerde zij het college eraan dat Alkemade aan het provinciebestuur heeft toegezegd zich zoveel mogelijk naar de bepalingen in het streekplan te schikken. In ruil voor die toezegging kreeg de gemeente ontheffing van de bestemming grasland voor het gebied tussen de Dwarsweg, de Molenweg en de Korte Oost- weg in Nieuwe Wetering. „Wij zijn nu drie maanden verder en de gemeente vergeet haar toezegging en besluit tot het toestaan van het scheuren van grasland zonder aanlegvergun ning ten behoeve van andere zaken dan het opnieuw inzaai en", aldus de PPR-fractievoor- zitster. Wethouder W. Nugte- ren antwoordde dat hem uit het ambtelijk vooroverleg was gebleken dat de provincie ak koord gaat. „Op de door ons voorgestelde wijze worden zo wel het milieu als het land schap gediend", zo zei Nugte- Sporters nemen intrek in nieuwbouw Het Spant LEIMUIDEN De nieuwe sporthal Het Spant in Leimui- den, die vrijdag gedeeltelijk werd opgeleverd door aanne mer Vaessen BV, is gisteren voor het eerst in gebruik geno men door de sporters. De klee druimtes, douches, foyer, ver gaderzaal en bar volgen aan het eind van dit jaar. De offi ciële opening staat gepland op 30 en 31 maart. Die dag zullen er diverse festiviteiten plaats vinden, die worden afgesloten door een optreden van Neer- lands artiesten Anita Meyer en Gerard Joling. Het nieuwe rooster is inmiddels opgesteld. Vooral overdag zijn er nog veel uren te huur. Om de hal uit te kunnen proberen is er van 4 tot en met 23 december een kennismakingsperiode in gesteld. Op deze dagen kan de zaalruimte voor maximaal twee uur worden gehuurd voor een bedrag van vijf gul den per uur. Nadere inlichtin gen zijn verkrijgbaar bij be heerder J.C. van Leeuwen, 01721-8745 of bij de afdeling financiën van het gemeente huis, 01721-9240. OUDE WETERING De ter rasboot van café El Barco aan de Kerkstraat in Oude Wete ring mag daar niet langer wor den afgemeerd. Tot nu toe ge doogde de provincie Zuid-Hol land het vaartuig wel. Eige naar J. N. W. Krispijn van El Barco heeft van de gemeente Alkemade overigens wel toe stemming tot het afmeren van de boot. De Oude Wetering is vaarweg in beheer en ei gendom bij de provincie Zuid- Holland. „Ter bescherming van de vrijheid en de veilig heid van de scheepvaart" is de provincie bezig paal en perk te stellen aan het ongebreideld innemen van vaste ligplaatsen langs de westelijke oever van de Wetering. De Oude Wetering maakt deel uit van de voor beroepsscheep vaart belangrijke vaarverbin- ding tussen de Hollandse IJs- sel en Amsterdam. Deze vaar weg is door de afmetingen van de Julianasluis te Gouda en van de aanwezige bruggen ge schikt om er te varen met schepen tot circa duizend ton. De maximaal toegestane leng te voor schepen bedraagt er negentig meter en de breedte bijna twaalf meter. Ook voor de recreatievaart is de vaar- verbinding van veel belang. omdat het de enige doorgaan de route is waar met staande mast door Zuid-Holland kan worden gevaren. Daarbij is de Oude Wetering in de zomer maanden extra druk vanwege haar ligging tussen de water- sportcentra Braassemermeer en de Kagerplassen. Het vrijhouden van de weste lijke oever is nodig om de ma noeuvreerruimte voor be roepsschepen zo groot moge lijk te houden. Alleen het in nemen van tijdelijke ligplaat sen van maximaal 48 uur door passanten wordt langs de oever toegestaan. Krispijn heeft tegen de provinciale weigering om het schip nog langer te gedogen, beroep aan getekend. Hij zegt een belang rijk deel van zijn omzet te moeten missen als hij niet lan ger toestemming krijgt voor een vaste ligplaats bij zijn café gedurende de zomermaanden. Volgens de horeca-onderne- mer vormt zijn terrasboot geen belemmering voor de door vaart. „Zelfs tankers kunnen elkaar zo nodig ter plaatse pas seren". Krispijn laat de pro vincie weten dat de tanker vaart door de Oudewetering zal afnemen zodra de kerosine voor Schiphol per transportlei ding zal worden vervoerd. suwe rotonde Castellum-as HEN AAN DEN RIJN de noordzijde van de lijn in Alphen komt een Je rotonde. Op de nieuwe de zullen de Den Uijlsin- je Laan der Continenten neen Europasingel en mweg) en de Dwarsligger ikken. De rotonde maakt uit van de tweede fase llum-as. Het project kost zes ton. De gemeenteraad haar goedkeuring op 21 nber nog geven. leterwoude moet eam steunen" [ERWOUDE Als het Ie fractie van Progressief ffwoude ligt stelt de ge- neraad donderdagavond gulden beschikbaar voor I Energiebesparingsteam. &ee willen de progressie- het belang onderstrepen pet initiatief van de NV ?ie- en Watervoorziening »nd om in de regio Lei- B streven naar energiebe lg bij alle particuliere pudens. Vooral de aan- die zal uitgaan naar en als ouderen, minder n en migranten spreekt Iet is, aldus Progressief woude, noodzaak om de :iële drempel weg te ne- >ij mensen met een mini- inkomen. Want dan en ook zij gebruik maken le diensten van het ener- aringsteam. Naast de besparing tellen ook jelegenheidsaspecten en n het minst het leveren en bijdrage aan milieube- een rol. Juist dit laatste is tijdens de onlangs ge in begrotingsbehandeling Dreed naar voren ge- t. Het bedrag van 2.000 [i is bestemd voor de de- fe van kosten van men- pet een minimum-inko- net een maximum van 75 n per huishouden. i pelsdierenstal Ichtermiddenweg jANDERVEEN Aar- fvener C.J. Kempenaar geen pelsdierenfokkerij én aan de Achtermid- r8 in Aarlanderveen. ps de gemeente Alphen bouwplan in strijd met [stemmingsplan. Volgens meester en wethouders ^en dergelijk bedrijf niet de juridische term agra- TlDEN OMGEVING CcidócGouocmt DINSDAG 28 NOVEMBER 1989 PAGINA 17" Boot Beton breidt uit LEIMUIDEN Boot Beton mag uit breiden. De commissie ruimtelijke orde ning is gisteravond akkoord gegaan met de bouwplannen. Burgemeester M. Boe len stelde dat het college aan deze uit breiding wil meewerken maar dan on der beperkingen. B en W willen voor komen dat Boot in de toekomst onbe perkt uitbreidt. Boot Beton-directeur J.C. Wille zei dat om aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet te komen wordt afgezien van bebouwing in noor delijke richting. Wel zal een noordelijk gelegen perceel dienst gaan doen voor opslag. Verder kon hij zich vinden in het feit dat het college van burgemees ter en wethouders een beperking willen stellen aan het aantal bebouwde vier kante meters. De totale bebouwde op pervlakte zal in de toekomst neerkomen op 9.000 vierkante meter. PW wil opheldering over plannen Dorpsstraat 36 ZOETERWOUDE De fractie van Progressief Zoeterwoude wil don derdagavond tijdens de raadsvergadering ophel dering over de stand van zaken rond het perceel Dorpsstraat 36. Dat pand is onderwerp van discussie bij de uitbreiding van het winkelcentrum. Ge ruchten doen de ronde dat het gemeentebestuur in on derhandeling is met teken en adviesburo Willem van der Salm over de invulling van het centrum. De progres sieven stellen dat zij hiervan niet op de hoogte zijn en ei sen opheldering. „Wij willen weten of de ge ruchten op waarheid berus ten. En als dat zo is dan moeten wij als gemeenteraad op de hoogte gesteld worden van de stand van zaken", al dus het progressieve raadslid A. Kolff. „Er zal best wat aan de hand zijn. Vorige week tij dens de vergadering van de commissie economische za ken stelde Koos van der Geest al nadrukkelijk dat het gemeentebestuur best extra geld in het project zou mogen pompen. Daaruit maak ik op dat er wat gaande is. Maar officieel weten we van niets. We raken daar overigens wel aan gewend, want het ge beurt zo vaak dat de raad van niets weet en het college de eigen gang gaat. Als raad worden wij regelmatig voor een voldongen feit geplaatst. Je krijgt dan de neiging om dwars te gaan liggen. Maar het is niet onze bedoeling de winkeliers de dupe te laten worden", zo meldt Kolff. Donderdag willen de pro gressieven duidelijkheid en zullen zij opnieuw pleiten voor meer openheid van de zijde van het college. DUBRUGSE VARIANT MAAKT NOG KANS q 1 Van der Heijden: Knieval voor PvdA. FOTO: DIJKSTRA AAR/RIJNSTREEK jr zijn geen mogelijk- Jn meer om de ge- jJitelijke herindeling Rijn- en Veenstreek vqiog tegen te houden. 4 verwachting keurt ^Tweede Kamer vol- !1jaar juni de herinde- dannen goed, zodat 28 november 1990 gemeenteraden ien worden gekozen, its één variant op de [delingsplannen in de !r]k is de moeite waard s naakt een grote kans dagen: de Woubrug- •iant. Jj 'emeenten Woubrugge Aar blijven hierbij indig, terwijl Zevenho- )ij Nieuw veen en Rijn- zoude bij Leimuiden gevoegd. Dat maakte )A-voorman op het ge- van herindelingszaken f Tweede Kamer, Frans f van der Heijden, gis- rond duidelijk op een re- lle vergadering van de sten Democraten in het shuis van Ter Aar. loop zelfstandig te kun nen blijven die de her in te delen gemeenten gekoesterd hadden na de val van het tweede kabinet Lubbers, ging gisteravond definitief in rook op. Het feit dat het wetsontwerp voor de herin deling als „politiek omstre den" was aangemerkt en al zodanig nadere overweging verdient, houdt niet in dat het uitstel omgezet wordt in afstel. Het tegendeel blijkt het ge val. Van der Heijden liet er geen twijfel over bestaan hoe de zaak er voor staat. In de gisteren door het nieuwe ka binet afgelegde regeringsver klaring staat ten aanzien van de herindelingsproblematiek duidelijk vermeld dat „er voortgegaan moet worden met de afwikkeling van be staande plannen". Volgens van der Heijden heeft het CDA met dit standpunt een flinke knieval moeten doen voor de nieuwe coalitiepart ner, de PvdA. Het CDA wil de, volgens haar eigen ver kiezingsprogramma, wel af van het huidige herinde- lingsbeleid. De PvdA denkt hier heel anders over. als compromis is uiteindelijk be reikt, dat alleen voor nieuwe herindelingsplannen een an dere aanpak mogelijk wordt. Doek Voor de gemeentes in het herindelingsplan Noord-Oos telijk Zuidholland is het doek dan al gevallen. „Wij zijn dus het wisselgeld voor een nieuw beleid", zo stelde een van de talrijke aanwezi gen gisteravond wat bitter vast. Van der Heijden stelde dat het CDA zeker in de be ginfase van een nieuwe rege ringsperiode geen zin heeft in een conflict met de kers verse coalitiepartner. Dat houdt in, dat de herindeling precies volgens het regeerak koord afgehandeld zal wor den. In de memorie van ant woord, die staatssecretaris de Graaf Nauta van Binnen landse Zaken binnenkort zal laten verschijnen, kunnen nog wel wat wijzigingen aan gebracht worden. Deze moeten dan echter wel pas sen binnen de afspraak zoals die door de coalitiepartners is gemaakt. Alleen een echt haalbare veriant, zoals de Woubrugse, komt in aanmer king om een „zijsprongetje" met de PvdA te kunnen ma ken. Op de vraag van de voorzit ter van de werkgroep herin deling Woubrugge, P. van Hoesel, in hoeverre Van der Heijden bereid is om zelf het initiatief te nemen naar de PvdA toe, om de Woubrugse variant er door te drukken, verklaarde het kamerlid zich bereid om zelf de eerste stap daartoe te doen. „Ik ben er niet honderd procent zeker van dat dit alternatief het haalt, maar er is een goede kans", aldus Van der Heij den. Een door Koudekerk opge worpen alternatief om deze gemeente samen te voegen met Hazerswoude Rijndijk, en Hazerswoude dorp met Benthuizen, krijgt van de CDA-voorman geen enkele steun meer. Het plan wordt niet unaniem gesteund door de betrokken gemeentes, zo als dat bij de Woubrugse va riant wel het geval is. Ha zerswoude voelt namelijk niets voor het plan, omdat die gemeente dan opgedeeld wordt in kleinschalige mo dellen, kleiner dan in de be staande situtie. Van der Heij den gaf de her in te delen gemeenten het advies om zich te richten op de verkie zingen van november 1990 en zich in te stellen op de nieuw te vormen gemeenten. Folder over gemeentehuis Het gemeentebestuur van Alkemade gaat deze week een folder versprei den over het nieuwe gemeentehuis. Op de voorkant staat een fraaie foto van de maquette van het gebouw en binnenin wordt het een en ander verteld over de voorgeschiedenis en de concrete bouwplannen. Er staan indelingstekeningen in en er wordt verteld wie er aan de bouw gaat werken en wat het gaat kosten. Maandag 4 december wordt de eer ste paal geslagen voor de nieuw bouw. IJs en weder diende is het ge meentehuis begin 1991 gereed. Dan houdt het gemeentebestuur een open dag voor alle inwoners van Al kemade. FOTO: PR HAZERSWOUDE BOS KOOP Er zijn al 21 ge gadigden voor vestiging in het internationale sier teeltcentrum. Met een aantal bedrijven zijn de onderhandelingen al in een vergevorderd stadi um. Dit werd gisteren be kend gemaakt bij de ont hulling van het bord met de plaatsaanduiding en het embleem van het op gerichte International Trade Centre Boskoop (ITCB). Dit centrum moet de positie van Boskoop op sierteeltgebied in de we reld verder versterken. Hiervoor zullen verschil lende bedrijven die alle verwantschap en verbon denheid vertonen met de sierteelt zich op dit 42 hectare grote terrein moeten vestigen. Projectontwikkelaar Apron b.v., in samenwerking met de Nederlandse Investeringsbank gaat de plannen uitvoeren. Deze lijken zeer veel op die van Stibos (Stichting Boom- kwekerijbelangen Sierteelt- RATIONAL TR ADE CENTRE boskoop seurs or goed De naam ITC Boskoop ligt enigszins moeilijk. Het grond gebied ligt in Hazerswoude. Tijdens de persconferentie werd volgehouden dat beide plaatsnamen in de officiële naam voorkomen. Vreemd blijft dan dat zowel op het logo als op het briefpapier slechts de naam van Boskoop ge noemd wordt. De gevoelighe den zullen ditmaal overigens niet te hoog oplopen. In de volksmond wordt nog altijd van het Stibos-project gespro ken. Naar alle waarschijnlijk heid zal de officiële naam dan ook alleen naar buiten toe worden gebruikt. Aan het eind van de perscon ferentie werd door De Bruin aan de burgemeesters van Ha zerswoude en Boskoop een in gelijste luchtfoto van het ge bied op posterformaat over handigd. Hierop is slechts de zwarte klei van de omgeploeg de aarde te zien.*De eerste paal hoopt men in mei 1990 te slaan. Het project dat in vier fases zal worden uitgevoerd zal niet voor de midden jaren negentig voltooid worden. centrum). Deze belangenorga nisatie werd in 1976 met een dergelijk doel opgericht. Hoe wel een aantal projecten wel zijn uitgevoerd kon men de plannen voor een groot han delscentrum niet van de grond krijgen. Toen Apron het ter rein aan de Hoogeveenseweg met dezelfde ideeen opkocht heerste aanvankelijk teleur stelling. Al snel zag men in dat de belangen dezelfde waren en een verzoek om als adviseur te fungeren werd dan ook door Stibos aanvaard. In samenwerking met de ge meenten Hazerswoude, Bos koop en sinds kort ook Wad- dinxveen, werden de plannen gemaakt die de ITC Boskoop de allure zullen moeten geven die de naam in zich bergt. Tij dens de persconferentie sprak de heer M. C. Meurs van de Nationale Investeringsbank gisteren van een uniek project: „Alle facetten welke met de sierteelt te maken hebben zijn hier aanwezig". Een opsom ming was eerder al door de burgemeester van Boskoop ge geven: produktie, handel, re search, export, arbeidsmarkt, distributie, etc. Door deze con centratie van facetten sprak hij dan ook graag van een Het bord op het terrein aan de Hoogeveense weg wordt onthuld. FOTO: WIM VAN NOORT Agri-business-centre. De heer A. L. de Bruin van het projec tontwikkelingskantoor had tussen beide sprekers meege deeld dat de samenwerkingso vereenkomst met de NIB die zelfde ochtend was getekend. Een laatste drempel zou nog de provincie kunnen zijn. Ge deputeerde Jansen heeft posi- toor deelde mee dat met 21 be drijven serieuze onderhande lingen gaande zijn. De ver wachting is dat 90 procent uit eindelijk positief zal reageren en de stap naar het ITC Bos koop zullen maken. Goede ontsluiting naar de grote we gen zal meer bedrijven doen besluiten deze weg te volgen. Op dit moment is het zo dat De Boskoopse wegen in het „seizoen" verstopt raken door het zware tran'sportverkeer. Enerzijds is dit voor de hande laren economisch niet goed, tijd is geld, anderzijds kost het de gemeenschap handenvol geld aan wegenonderhoud. Toch wordt door Hazerswoude en Boskoop niet gedacht aan dwangmaatregelen om de ex porteurs uit te plaatsen. Dit zou kunnen door bijvoorbeeld het onthouden van een ver gunning voor uitbreiding van een pakloods. Nieuwe bedrij ven zullen vriendelijk doch beslist naar het terrein aan de Hoogeveenseweg worden ver wezen. tief op de plannen gereageerd. Om de verschillende bedrijven naar het centrum te lokken is een makelaarskantoor inge schakeld. De Gier van dit kan-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17