Jaap Mulder wint sterk bezet Camerettenfestival Philip Glass wordt steeds minimaier Muzikale hoogstand jes in jubileumconcert Henk Briër Mozaiek sprankelt in Der Bettelstuden t Jong sopraant je krijgt Concertgebouw muisstil 4NST/RTV £etdóe Sou/unit MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 PAGINA 9; yiuwe directeur Lantaren/ ïster ondanks protest Het bestuur van het Rotter- stje theater Lantaren/Venster heeft Th. nger benoemd als directeur van het De nieuwe directeur, die nu nog in it is bij theater De Engelenbak in Amster- volgt op 1 maart volgens jaar de huidige lffceur F. van der Hilst op. Dat heeft het be- n van het theater zaterdag bekend gemaakt, iïjuidige leiding van Lanteren/Venster - di- m'ur Van der Hilst en vier stafleden - heb- ofenige tijd geleden te kennen gegeven te [nin vertrekken om verjonging in de leiding >yhet theater mogelijk te maken. De huidige ar>ig is er echter verontwaardigd over dat op|in het geheel niet betrokken is geweest bij u\*noeming van Ruyter als nieuwe directeur, atfer werkt sedert 1976 bij theater De Enge- n>k, eerst als stafmedewerker en vanaf als coördinator. Radio 1 lijdt onder verlies FM HILVERSUM Radio, 1 moet behoorlijk boeten voor het feit dat deze informatiezender sinds 1 oktober in grote de len van het land alleen nog te ontvangen is op de mid dengolf. Tot oktober kon dit radioprogramma ook op FM worden beluisterd. Een voorlopig onderzoek van de afde ling kijk- en luisteronderzoek van de NOS leert dat radio 1 in de eerste twee weken van oktober 290.000 luisteraars trok tegen 370.000 in de vergelijkbare periode vorig jaar. Radio 1 is dus ongeveer een kwart van zijn publiek kwijt geraakt. Die luisteraars zijn vooral naar de regionale om roepen gegaan, die nu de FM-zender voor een groot deel vullen. Sinds 1 oktober zenden deze veel langer uit, som mige zelfs de hele dag. Daardoor is het aantal luisteraars naar regionale omroepen in de eerste twee weken van oktober gestegen tot 230.000. In dezelfde weken van vorig jaar waren dat er 120.000. Men is volgens de NOS echter niet méér naar radio gaan luisteren: „De winkel is ge woon langer open". De totale luistertijd was in oktober hetzelfde als in oktober vorig jaar: twee uur en drie kwartier. Stedelijk Museum mag uitbreiden AMSTERDAM Het Stedelijk Museum in de hoofdstad heeft van het college van b en w van Amsterdam toestemming gekregen om op korte termijn een opdracht te verlenen aan een archi tect voor een schetsontwerp van de uitbreiding van het museum. Dit is door een gemeente woordvoerder meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het museum zal op korte termijn aan één of meerdere architec ten opdrachten worden verstrekt. Begin oktober maakte Stedelijk Museum-directeur W. Beeren bekend „zijn" museum uit te willen breiden met tienduizend vierkante meter in het kader van de vernieuwingsplannen van het Museumplein. Volgens Beeren hebben veel kunstwerken uit het museum dagelijks veel te lijden omdat de kunstwerken uit ruimtegebrek moeten worden getransporteerd naar een opslagplaats. Wethou der M. Luimstra van cultuur zal Beeren volgen de week officieel om het ontwerp vragen. Nieuwe voorzitter VPRO-bestuur HILVERSUM De leden- raad van de VPRO heeft dit weekeinde de 52-jarige Sy- bren Piersma gekozen tot voorzitter van het VPRO- bestuur. Piersma was tot een half jaar geleden ook al voorzitter. Hij moest toen aftreden omdat zijn termijn erop zat. Een half jaar lang heeft de VPRO een inte rim-voorzitter gehad. Piers ma is in het dagelijks leven voorzitter van de universi teitsraad van de Universi teit van Amsterdam. |f)n Amore Egt degelijke issiah Georg Friedrich Han- oratorium „The Messiah" door hristelijke Oratoriumvereniging Amore", met medewerking Hanneke Kaasschieter (sop- Margareth Beunders (alt), Meens (tenor), Frans Fiselier Margriet den Hartog (clave- el), Joop Schets (orgel) en het ^stedelijk Begeleidingsorkest, theel onder leiding van Piet -. Gehoord in de Pieterskerk november. Ie hoogtepunten van het oratoriumleven beho- •slist de jaarlijkse concer- ran Con Amore. Ook afge- Ij^i zaterdag bewezen haar de door hen bewonderde Mek de nodige eer. Hoptreden kenmerkte zich T een degelijke aanpak. Er j pittig gezongen, de noten ^de verschillende partijen wien meestal keurig onder Kr, terwijl dirigent Piet de zangers ritmisch goed een lijn met het orkest 1. De zang was over het al- een behoorlijk zuiver en de ruim tachtig leden J een fraaie, volle klank ïkt. De samenwerking met orkest dat voor het veer- Ajhtige karakter van Han- _1 muziek niet ongevoelig te zijn, bezorgde het I bij deze uitvoering een -^gen maar slanke onder ging. Alle reden tot tevre- leid dus. viel het hierbij enigszins (treuren dat het orkest, be- e in de ouverture en de loral symphony', door de jent nauwelijks tot enkele [rfdere accenten werd Fimoedigd, evenmin als oor trouwens. Die hier en nadrukkelijke terughou- Iheid waarmee Piet Kiel ijn solide aanpak steeds zwelgende romantiek, die t werk traditiegetrouw op _jer ligt, wist te vermijden, niet altijd in het voor van de expressiviteit uit. tweede en derde deel, n het koor op zijn best n een aantal stukken bij- r overtuigend uitvoerde, n wat dit betreft gunstig het eerste deel. Hier ont- het snelle gescandeerde jes nogal eens aan vol de klank. Een centraal als „For unto us a child is bijvoorbeeld, moest loor helaas eerï minimum twier ontberen, eens droog en enigszins le klonk „Glory to God in highest" (nr.15). Daar i gelukkig tegenover dat het publiek met de koren 4, 42 en 51 van A tot Z te boeien. De solisten le en een bijdrage aan het ïrt die niemand in de vol- eterskerk graag had ge- wel, moesten we een teur uitspreken, dan ging repalm toch in de eerste naar Margareth Beun en Hein Meens. Niet dat ïeke Kaasschieter,in haar )lking van de beroemde „I know that my redee- liveth" en Frans Fiselier ijvoorbeeld zijn solo met pet „The trumpet shall d" niet ieders oprechte >ndering opwekten. Maar de warme kleur van zo'n' jrlijke dramatische alt en ïeldere geluid van de te- die bovendien alle nuan- p zijn stem tussen forte en D met een verbazingwek- I gemak benutte, ging een ;re ontroerende kracht Door het hele stuk heen, in de recitatieven behiel- deze musici een vastere op de muziek zodat in interpretaties een duide- re en interessantere lijn waar te nemen. TOM STRENGERS Frans Erensprijs roor Roolhaas MAASTRICHT De ■Vans Erensprijs is toe- lekend aan de schrijver tnton Koolhaas. Deze Iriejaarlijkse literatuur- •rijs van de provincie -.imburg wordt hem 9 iecember in Maastricht litgereikt. Aan de prijs s een bedrag van tien- luizend gulden verbon- len. Koolhaas mag bin- ïenkort ook al de Con- tantijn Huijgensprijs in >ntvangst nemen. Het gebeurt niet vaak dat je de finale van een caba retfestival uitzit zonder kromme tenen, maar de eindronde van Cameret- ten '89 bereikte het ni veau waarop plaatsver vangende schaamte uit blijft. Jaap Mulder was van de drie finalisten het verst op weg naar de lan delijke podia en won het festival. André Manuel kreeg de persoonlijkheid sprijs. Het thema van de drie finalis ten was „man en gevoelens" (vrouwen deden ook aan de voorrondes niet mee). Ze pro beerden hun plek in de wereld tussen macho en watje te vin den en het conflict tussen hart en hersens op te lossen. Dat klinkt dreigend, maar het le verde zowaar een leuke avond cabaret op. Peter Dictus uit Zundert was de sterkste vertegenwoordiger van de cabaretier die op zoek Finale cabaretfestival Cameretten 1989. Met Peter Dictus, Herenak koord en Jaap Mulder. Gezien in het Luxortheater (Rotterdam) op 25 no vember. De drie finalisten treden nog eens op in Diligentia (Den Haag) op 4 december en in De klei ne komedie (Amsterdam) op 6 de cember. is naar zijn innigste binnenste. In „Het voorportaal" komt hij als man die niet wil kiezen te recht in het „Megazijn", een soort inrichting voor twijfe laars en tobbers. Het lukte hem zijn gevoelige verhaal zonder veel grappen te laten overkomen. Dat was des te knapper omdat hij de handi cap van een nog koud publiek moest overwinnen, dat voor een deel bovendien te laat bin nenkwam. Dictus is behoorlijk taalvaardig, maar weet het cli ché niet altijd te vermijden. Zijn programma moet nog wat substantiëler en meer door dacht worden, maar wat hij doet weet hij te brengen; acte ren en zingen gaan hem goed af. Herenakkoord was origineel, humoristisch en minder in trospectief. Zelfs van thema als dat van de socioloog die zich in zijn jargon uitlaat over de mannelijke identiteit -uit- gekauwder kan het moeilijk - maakte de groep nog boeiend cabaret. Het ontbreekt de zes heren niet aan ideeën, en die worden vaak goed uitgewerkt, maar de presentatie blijft te veel steken in het amateuristi sche. Het spel is wisselend en meestal redelijk, maar de twee mannen die het meeste zingen, doen dat gewoon niet goed ge noeg. Zo kreeg het uitstekende lied over welk vakantieland je moet kiezen niet wat het ver diende doordat de partijen te hoog gegrepen waren. Erg jammer van de originele vond sten. Zonder de technische mankementen had Herenak koord een goeie kans op de eerste plaats gehad, nu kwa men ze niet verder dan de derde. Tot ongenoegen van de vele fans strafte de jury de matige uitvoering streng af. van de andere finalisten met het vermijden van hun zwak ke punten. Ook hij toonde zich een kwetsbare man in een cri sis, maar wist steeds op tijd te relativeren. Zijn teksten we zen net zoals die van zijn voor gangers op talent en smaak. Hij bracht zijn grappen ter loops en subtiel, met veel per soonlijkheid. Sterk was bij voorbeeld het publieksgerichte slotlied Maar de mooiste stad is Rotterdam. Daarin werden de kwaliteiten bezongen van al lerlei steden, behalve Rotter dam Als Mulder het peil handhaaft van het halfuur in de finale is hij klaar voor het podium. Marijke Boon verzorgde een gastoptreden met nieuwe lied jes die nieuwsgierig maken naar haar volgende program ma. Daarna kreeg André Ma nuel de persoonlijkheidsprijs. Met Roeland Drost aan de pia no, samen het duo Gangas- jeert, haalde hij de finale niet, maar hun lied Hup met het le ven was een mooie toegift van een sterk bezet festival. DICK VAN TEYLINGEN Protest Rik Biesma-Thijssen, kleindochter van schrijver Theo Thijssen, staat met de gedenksteen uit het geboortehuis van haar grootvader in de handen. Zaterdagmiddag sloopte ze de steen uit het pand in de Eerste Leliedwarsstraat, uit protest tegen het voornemen van de gemeente Amsterdam de woning tegen de vlakte te gooien ten behoeve van nieuwbouw. Biesma wil dat er een museum over haar qrootvader in het huis komt. Op de voorgrond de kinderen van de schrijver, Theo en Geertje. FOTO: ANP 1000 Airplanes on the roof, muziek theaterstuk van Philip Glass in het Muziektheater in Amsterdam. Zon dagavond. Eén enkele voorstelling werd gisteravond in het Amster damse Muziektheater gegeven van Philip Glass' muziekthea terstuk „1000 airplanes on the roof". In januari van dit jaar klonk in dezelfde zaal een an dere science-fiction opera van deze produktieve Amerikaan, „The making of the represen tative for planet 8", terwijl de uitvoering van de eerstvolgen de onder de naam „Columbus" voor oktober 1992 in New York gepland staat. In vergelijking met het veel groter opgezette stuk in janua ri en eerdere in Nederland ge speelde werken, vormde het muziektheaterstuk van gister avond een teruggang wat be treft de muziek. De fijn ge structureerde minimal music met zijn eindeloze herhalingen en kleine verschuivingen in ritme toon en accentuering, is overgegaan in een veel extra- verter genre. Het Philip Glass ensemble van vijf instrumen talisten en één vocaliserende sopraan, wordt gedomineerd door twee keyboards en een synthesizer. Piccolo, fluit en saxofoon die de bovenste laag vormen van de zich steeds herhalende gebroken accoor- den, waren slechts bij uitzon dering te horen. Met een soort discodreun als baslijn, twee voort orgelende versterkte keyboards en een tot de gren zen van het verdraagbare ver sterkte spreekstem van de ac trice die de hele handeling in haar eentje droeg en die daar bij regelmatig werd begeleid door een weelderig vocalise rende sopraan, was de sfeer voor de hele 90 minuten van het stuk gegeven. Die sfeer en de bijbehorende boodschap van „M", zoals de hoofdper soon werd aangeduid, was die van een ernstige Amerikaanse soap opera, waar nergens eni ge ruimte was voor enige rela tivering, laat staan humor. Wat er gedaan werd, werd echter zeer professioneel ge daan. Dat gold zonder uitzon dering alle uitvoerenden, de live sound- en monitor mixers incluis, die daarvoor misschien wel in de eerste plaats na af loop uitvoerig werden toege juicht door het uitverkochte theater. Veruit het sterkste vond ik het door Jerome Sir- klin ontworpen theaterbeeld dat gebaseerd was op een inge nieuze montage van meer dan 200 projecties op enige grote achter elkaar hangende gordij nen. De door deze beelden op geroepen sfeer, of het nu van New York was of van de ruimteschipervaringen van „M", waren esthetisch zeer ge slaagd en bepaalden, meer dan de muziek zelf de mogelijke geloofwaardigheid van het li bretto. ERIK BESIER Prijs voor Inez Schrijfster Inez van Dullemen, zaterdagavond in de Amster damse Stadsschouwburg gefo tografeerd voor aanvang van de uitreiking van de Anna Bijns-prijs, die ze mocht ont vangen uit handen van oud-mi nister Til Gardeniers. De Anna Bijns-prijs wordt om de twee jaar uitgereikt voor afwisselend proza en poëzie. „Der Bettelstudent", uitgevoerd door hef Noordwijks Operette Ge zelschap Mozaiek op 24 25 no vember. Muziek: Het Amsterdams Operette Orkest en de Pretband van Harmoniekapel Crescendo. Ballet: DOS Noordwijk. Algehele muzikale leiding: Cees Borger. Regie en Cho reografie: Walter Knoeff. Gezien op 24 november in Tripodia in Katwijk. NOORDWIJK/KATWIJK Voor de tweede achtereenvol gende maal moest het Noord wijks Operette Gezelschap Mozaiek voor haar jaarlijkse operettevoorstellingen uitwij ken naar Katwijk. Na het ver dwijnen van het Lido-Theater in Noordwijk heeft de bad plaats geen geschikte accom modatie meer om grootschali ge produkties onderdak te bie den. Spelen op „vreemd" grondge bied heeft op Mozaiek echter beslist geen nadelige invloed. Wist men vorig jaar met de Franse operette „La Fille de Mme. Angot" de Noordwijkers in Katwijk al bijzonder te im poneren, met „Der Bettelstu dent" was het succes zelfs nog groter. Voor de sprankelende uitvoering konden de spelers na afloop terecht een daveren de staande ovatie in ontvangst nemen. „Der Bettelstudent", een mees terwerk uit de Weense operet tekeuken, van de hand van de Weense componist Karl Mil- löcker (1842-1899), bleek Mo zaiek op het lijf geschreven. De weliswaar minder bekende maar geniale muziek, gepaard aan het enorme enthousiasme waarmee de Noordwijkse ama teurs de diverse figuren gestal te gaven, stonden borg voor een heerlijk avondje operette. Gastspeelster Waldin Roes, als de dochter van gravin Nowals- ka een uitstekende rol van Ine van Leeuwen bleek over een zeer verdragende stem te beschikken. Heel goed was ook Jan Coenraads in zijn kolonelsrol en niet te vergeten zijn staf, waarvan met name Jos Westgeest de lachers op zijn hand kreeg, met zijn ver tolking van de ijdeltuiterige Cornet von Richthoffen. Mar tin van Os, evenals Waldin Roes een gast in het gezel schap, dwong respect af voor zijn parmantige spel als de be- delstudent, zijn tekstvastheid en zijn imponerende zang. Frans de Lincel als medestu dent die zich later ontpopte als kapitein in het leger van de verjaagde koning Lescynski, wist zich regelmatig aan Van Os op te trekken en zorgde zo voor een prestatie van for maat. Eén naam willen we nog noe men: Koos Vogelezang. Hij gaf op onnavolgbare wijze de Sak sische gevangenisbewaker En- terich gestalte, een dronke man, die steunde op zijn on dercipier en zijn gevangenen dus nauwelijks kende. De kostumering was weer af en het viel op dat Mozaiek dit jaar tijdrovende decorwisselin gen tot een minimum had we ten te beperken. De figuratie door het koor was geen me ment statisch te noemen. Er zat vaart in de voorstelling. Bovendien werd er door de koorleden goed meegezongen en wat meer is, ook verstaan baar en dat is ook wel eens an ders. Muzikaal leider Cees Borger had zowel het Amsterdams Operette Orkest als de zangers op het toneel vast in de hand. Wie even van het „pad" af was hoefde maar naar de diri gent te kijken om de draad weer op te kunnen pakken- Leuk was de manier waar'of» Mozaiek gebruik maakte van plaatselijke talenten. Het aard deel van de Pretband van Crescendo en de leden van dè afdeling Jazzballet van DOS aan de operette was niet echt groot, maar toch opmerkelijk. Waren er dan geen wanklan ken? Toch wel. De hoornspe ler zat te dicht bij de drum mer. Het hoorngeluid reso neerde stotend via de bekkens de zaal in. De toneelgordijnen van Tripodia hadden kenne lijk hun beste tijd ook wel ge had. Open wilden ze nog wel,, maar dicht moest met gewéld worden gedaan En daar was een van de gordijnen niet te gen bestand. Armoedig. MA RIJKE DEN HOLLANDER ELKE DONDERDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES - EN EEN COMPLETE AGENDA Stadsgehoorzaal (Leiden): Jubi leumconcert ter gelegenheid van het 40-jarig dirigentschap van Henk Briër. Met medewerking van Harry van Berne (tenor) en Herman Juris- sen (hoorn), het Nederlands Madri gaalkoor, Madrigalesco en het Jeugdkamerorkest Leiden. Werken van Hendrik Andriessen, Benjamin Britten, Joseph Haydn en Franz Schubert. Gehoord op 26 november. Dankzij de grote inzet van de drie Leidse verenigingen waarvan Henk Briër al jaren lang dirigent is, werd het jubi leumconcert onder zijn leiding het aan hem bewezen eerbe toon waar hij na zoveel jaren muzikale arbeid recht op had. Het Jeugdkamerorkest Lei den, het Nederlands Madri gaalkoor en het kamerorkest Madrigalesco lieten zich name lijk muzikaal van hun beste zijde zien. Een muzikale belevenis was de „Serenade voor tenor, hoorn en strijkorkest" van de Engelse componist Benjamin Britten. Naast Madrigalesco verleenden hieraan, evenals een aantal jaar geleden, de te nor Harry van Berne, afgestu deerd aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam en thans studerend bij Margreet Honig, en solo-hoornist van het Residentie Orkest Herman Jeurissen. Gezamenlijk wisten deze mu sici onder leiding van een strak en helder dirigerende Henk Briër de enorme klan krijkdom van deze prachtige compositie, geïnspireerd op be kende gedichten van Engelse makelij, bloot te leggen. Zon der het alert en gepast terug houdend begeleidende orkest ook maar iets tekort te willen doen, verdienen vooral de ver tolkingen van de hoornpartij en door Herman Jeurissen in de „Prologue" en „Epilogue", het laatste deel precies volgens voorschrift van de componist buiten de zaal ten gehore ge bracht, en de tenorsoli van Harry van Berne, die bewees over een hele wendbare stem te beschikken, alle waarde ring. Vervolgens lieten Madrigales co en het Nederlands Madri gaalkoor afzonderlijk nog eens horen waartoe ze met Henk Briër als dirigent in staat zijn. Madrigalesco etaleerde zijn kwaliteit in een voortreffelijke vertolking van de „Symfonie nr. 64 in A" van Joseph Haydn. Het betrof een werk dat maar zelden wordt uitge voerd. Met de keus van dit laatste werk toonde Briër an dermaal aan een fijne speurzin voor onbekende symfonieën van grote componisten te be zitten. Het Nederlands Madrigaalkoor demonstreerde met de uitvoe ring van de liederen van Schubert en Haydn, waarbij Henk Briër als een echte huis pianist achter de piano kroop, na enkele jaren van lichte te rugval, met nieuw fris bloed in de aderen het juiste spoor weer terug gevonden te heb ben. Het concert werd geopend en afgesloten met een werk van Hendrik Andriessen. respec tievelijk „Variaties en Fuga op een thema van Joh. Kuhnau voor strijkorkest" en „Due Madrigali". Met de keuze van deze twee werken wilde Henk Briër memoreren aan het feit dat hij in 1949 het conservato riumdiploma voor piano uit handen van Hendrik Andries sen, destijds directeur van het Haags Conservatorium waar Briër studeerde, ontving. Bovenal wenste hij met de keuze van deze twee werken echter zijn waardering voor de muziek van Andriessen te on derstrepen. Het Jeugdkame rorkest Leiden liet Henk Briër in dit streven bij de uitvoering van „Variaties en Fuga" op een thema van Joh. Kuhnau" niet in zijn hemd staan. Kun dig reagerend op zijn aanwij zingen wist het orkest de zeer gevarieerde geschakeerdheid aan bewegingen, volgend op het melodieuze thema in deze reminiscentie aan de 17e- eeuwse componist Kuhnau, goed tot uiting te brengen. Overtuigend was ook de af sluiting met 'Due Madrigali' door Madrigalesco en het Ne derlands Madrigaalkoor. Het tweede madrigaal was het drinklied 'Evviva bacco'. Groot was Briërs verrassing toen in de toegift deze compo sitie door het koor van een tekst werd voorzien, waarin hem dank en hulde werd ge bracht voor zijn grote muzika le inspanningen van de laatste veertig jaar. Na afloop van het concert volgden nog vele waarderende woorden en cadeaus voor de jubilaris van leden van de drie eerder genoemde, meewerken de verenigingen en van Her man Passchier, voorzitter van de Nederlandse Mozartvereni- ging, waarvoor Henk Briër de laatste drie jaar met Madriga lesco en het Nederlands Ma drigaalkoor in het kader van de Nederlandse Mozartweek enkele grootse, veelbesproken uitvoeringen heeft gegeven. PETER VAN VEEN Filmdagen krijgt Nederlandse interim - bestuur AMSTERDAM Het alge meen bestuur van de Neder landse Filmdagen heeft vrij dag een interim-bestuur geko zen dat binnen twee maanden voorstellen moet doen over zo wel de toekomst van de Ne derlandse Filmdagen als de staf en directie. Het vier per sonen tellende interimbestuur bestaat uit Jos Stelling (voor zitter), Frans Rasker (penning meester), Dorothee Verdaas donk. (secretaris) en Henk Camping (lid). Ze kan zingen, de 11-jarige sopraan Sandra Schwarzhaupt uit het Zwitserse Gstaad. En haar muzikale geheugen moet stevig zijn ontwikkeld, anders zing je uit het hoofd geen hal ve avond vol met liederen van Mozart, op een leeftijd waarop leeftijdsgenoten nog de groot ste moeite hebben een karretje dat op de zandweg reed, in het juiste spoor te houden. Haar trefzekerheid is groot, haar zuiverheid redelijk idem en wat het maken van show be treft, kunnen vele volwassen musici nog veel van haar le ren. Als ze dan ook nog in het prinsesselijk wit die lange trap van de grote zaal van het Con certgebouw op en af kan schrijden, spontaan kan doen tegen begeleidster Tan Crone, dan is niet veel meer nodig om zo'n grote zaal plat en muisstil te krijgen. Want dat kreeg ze, het in Keulen geboren talent je- Groot talent of klein talent, Concertgebouw Amsterdam: Sandra Schwarzhaupt, sopraan, begeleid door Tan Crone, piano: Mozartpro- gramma. Gisteravond. niemand kan dat voorspellen, al heeft ze op voorhand veel mee - en tegen, want ook dat bleek gisteravond. Mee, heeft ze ontegenzeggelijk, alle muzikale eigenschappen waarover zelfs een kind moet beschikken, wil ze hogerop komen. En dat wil ze. Voorts zal Sandra wel over ouders be schikken, die twijfel niet goed mogelijk maken. Wil Sandra een tweede Callas worden, zo als ze zelf zou hebben opge merkt, dan wordt ze dat, voor zover het aan de ouders ligt en aan haarzelf. Tegen heeft ze natuurlijk dat ze te jong voor de leeuwen wordt geworpen. En dat was ook haar grootste minpunt gis teravond: in de hoogte wordt haar stem vlijmscherp en gaat veel, zo niet alles van het fraaie dat nu al duidelijk hoor baar is in de lagere registers, verloren. Wanneer Sandra dan ook nog voor moeilijkere, snellere passages wordt ge plaatst, gaat het mis. Terecht heeft ze, of is voor haar, voor namelijk voor de meer ehan- tante liederen gekozen. Afgezien daarvan. Er staat een elfjarig kind op het podium, wat verhoogd op de vlonder voor de dirigent, een show te stelen. Met alle gebaartjes die ze behoort te maken, tot ver velens toe; bovendien onecht en fantasieloos, zonder een spoortje van spontaneiteit. Dat alles haar zo is ingeprent, mag worden aangenomen, geen kind verzint dat. Anderzijds is Sandra ook een kind dat geen last van zenuwen lijkt te heb ben, op de zestiende noot nauwkeurig weet waar zij mee bezig is. Dat siert haar feite lijk, omdat zij bovendien wat kan. En het was dan ook ver makelijk om te zien hoe inlei der Hans van Willigenburg, die Sandra wel even veilig op die lange trap naar beneden dacht te helpen, degeen was die struikelde; zij niet, nee. Sandra zal het een heel eind schoppen, al lijkt haar naam Schwarzhaupt verdacht veel op die van Schwarzkopf - bei den zwarte hoofden. Maar voorlopig zal ze heel veilig moeten worden weggestopt voor een jaar of drie, om echt te rijpen. Ze verdient dat ze ker, want zoals zij, mogelijk bevrijd van de concertspan ning. haar eerste toegift gaf 'Schlafe mein Prinschen'. dat belooft veel goeds. Met dat prinsje had ze beter kunnen besluiten; haar tweede en laat ste toegift, 'Stille Nacht' zong ze vlak en slaperig en bracht dan ook veel minder applaus op Overigens had het Prome nadekoor uit Almere, dat tus sen de bedrijven door op een nogal afschuwelijke manier Mozart stond te vermoorden, geen dwarsfluit aan Sandra toe te voegen. FRITS BROMBERG

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9