£eidóe Sou/temt Haagse topambtenaar wordt cultuurmanager STAD OMGEVING ^Aanvangssalarissen voor locenten moeten omhoog ALLER LEI(DS) YVONNE VAN BAARLE KIEST VOOR LEIDEN Veel werk voor jubilerende landbouwbond SCHEIDENDE DIRECTEUR RAGUT: Dronken man eet stuk van bank politie-auto op MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 buringcarbed rijf ruk krijgt boete DEN/NOORD WIJK Noordwijkse touringcarbe- ,/jjf Beuk moet 12.000 gulden »te betalen doordat chauf- irs van het bedrijf de rijtij- J5»wet regelmatig overtreden. beide directeuren van het 3. prdwijkse bedrijf zijn vrij sproken. De officier van jus- toe eiste twee weken geleden !Njen beide directeuren een '"fete van 1.500 gulden en een e brwaardelijke gevangenis- af van vijf dagen met een jjeftijd van twee jaar. Hier- eae wilde de officier paal en 3(}k stellen aan het aantal Mprtredingen van de rijtijden- r t door het bedrijf. Meisjes stelen portemonnee van bejaarde vrouw LEIDEN Twee meisjes van tussen de tien en vijftien jaar hebben zaterdag een bejaarde vrouw haar portemonnee afhan dig gemaakt. Het tweetal belde rond drie uur 's middags bij de bewoonster van de Wevershof aan en vroegen of ze haar ramen mochten wassen. De vrouw wees dat van de hand. Toen de vrouw flessen melk, die de melkboer net gebracht had, naar binnen wilde brengen gaf ze haar port- monnee af aan de „behulpzame" meisjes, die er prompt mee ver dwenen. Er zat 90 gulden en een giropas in. Vijf faxen gestolen LEIDERDORP Bij een inbraak in een depot van een kan- toorhandel aan de Rietschans is gister avond rond half elf voor duizenden gul dens aan apparatuur meegenomen. De ge alarmeerde politie trof een straattegel aan die door een ruit was gegooid. Van de daders, die zich met vijf fax-apparaten uit de voeten hebben ge maakt, ontbreekt elk spoor. Langenberg lijsttrekker LEIDEN Pex Langen berg is bij de komende ge meenteraadsverkiezingen lijsttrekker voor D66. Lan genberg werd vrijdag tij dens een vergadering van zijn partij als eerste op de lijst geplaatst. Hij wordt gevolgd door Ton de Graaff. Eerste vrouw op de lijst is Patricia Ver- zandvoort. Zij staat zeven de. Overige plaatsingen: 3. Egon Snelders, 4. Hans de Goede, 5. Steven Blok, 6. Willem Egels, 8. Jan Hoe- kema, 9. Ellen Coremans, 10. Glen Leijsen. Klederdrachten in Katwijk KATWIJK Katwijk in klederdracht. Onder dat motto werd afgelopen zaterdag in het Katwijks museum een tentoonstelling geopend. Aanleiding is het 20-jarige jubileum van de kleder- drachtgroep van het Genootschap Oud Katwijk. De expositie is te zien tot en met 13 januari in het museum aan de Voorstraat. De tentoonstelling in het Katwijkse Museum was een feit toen mevrouw Haasnoot-Kraayenoort een oorijzer met parels over handigde aan de vice-voorzitter van het Genootschap, Cees Var- kevisser. Het oorijzer behoorde al vier generaties tot haar fami lie, vertelde Varkevisser zaterdagmiddag aan de vele toeschou wers in het Katwijkse museum. Dat oorijzer is een van de pronkstukken van het Katwijks museum waar het voor onbe paald tijd is te zien. In het museum staat een beeldengroep in klederdracht, precies zoals ze zijn te zien in het museum op „Zondagmorgen in Katwijk aan Zee". Dat schilderij van Willy Sluiter werd onlangs bij een particulier ontdekte. In het mu seum zijn de verschillende klederdrachten van Katwijk aan Zee te zien. Zo is de zondagse en daagse kleding van de Katwijkse vrouwen te zien terwijl ook het verschil in dracht van een we duwe en een ongehuwde vrouw is te zien in het museum. Seminar over Groene Hart LEIDEN Ter gelegenheid van de officiële opening van de nieuwbouw van de kamer van koophandel wordt woensdagmid dag 29 november van 15.00 tot 16.00 uur een seminar gehouden over „Het Groene Hart na het jaar 2000". Tevens worden twee workshops gehouden over de thema's „Milieuzorg en aanspra kelijkheid" en „Zakendoen in Europa'92". Verder presenteert de kamer zich door middel van allerlei stands. Oud-voorzitter A. Koningsveld verricht de opening na afloop van de seminars en workshops. Een pendelbus ver voert de gasten tussen 11.00 en 19.00 uur van en naar het par keerterrein bij de Groenoordhal- len. Francis Blanchard geeft gastcollege LEIDEN Francis Blanchard, tot voor kort directeur-generaal van de Interna tionale Arbeidsorganisatie in Genève, geeft morgen een gastcollege aan de Leidse universiteit. Voorafgaand aan het college wordt hij ontvangen door Koningin Beatrix en de minister van so ciale zaken. Het gastcollege is getiteld: „The influence of international organi sations, notably ILO, on national law". Blanchard gaat tijdens dit college in op de sterke toename van de invloed van internationale verdragen op het recht. Hij noemt in dit verband onder meer de consequenties van het verdragsrecht voor de nationale rechtsorde. De bijeen komst begint om 14.00 uur in het Aca demiegebouw aan het Rapenburg 73. ^ndere markt '"•iziek en een groot aantal producten van de ndere markt". Dat was te horen, te zien en te |cp tijdens de zogenaamde Andere Markt. Die n*rd zaterdag door het Platform Ontwikkelings- Knenwerking van de Raad van Kerken te 4:lgstgeest gehouden in het gemeentecentrum de Lijtweg te Oegstgeest. Deelgenomen 2fd door een aantal milieugroeperingen, de 3,ireldwinkel, Novib, Solidaridad, Max Havelaar, Amnesty International en vele anderen Allen boden artikelen aan die als een „speciaal Sint Nicolaascadeau" zouden kunnen gelden. Doel van de markt was om te wijzen op de noden in de wereld. De markt werd druk bezocht. Op de markt was ook een presentatie van Cohan Ta hiti". Dit naar aanleiding van het feit dat de Wil- librordparochie in Oegstgeest een parochie Ta hiti heeft geadopteerd. Om de „adoptie" vorm te geven wordt in januari 1990 de Actie Tahiti gestart, waarbij geld ingezameld gaat worden. foto: henk van den ende LEIDEN Yvonne van Baarle wordt morgen aan het college van B en W voorgedragen als al gemeen directeur voor de nieuwe directie kunst en cultuur. De Leidse cultuurwethouder F. Kuijers bevestigde dit vanmorgen. Van Baarle is nu nog algemeen se cretaris voor de Raad van de Kunst in Den Haag. Zij noemde het in een re actie vanochtend „een leuke overstap". „Ik heb er veel zin in om de komende jaren veel nieuwe dingen op te zetten. Bijvoor beeld het realiseren van een Centrum voor Beeldende Kunst, een goede presentatie in de Lakenhal opzetten en de Stadsgehoorzaal tot een bruisend cultuurcentrum ma ken". Zij ziet de nieuwe baan als een uitdaging. „Nee, het is zeker geen stap terug. Ik zie het eerder als een stap opzij. Ik kan veel van mijn erva ring uit de Raad voor de Kunst gebruiken voor Lei den. Dat is belangrijker dan op een hoge carrièrelijn te zitten. Ik wil na zeven jaar wel weer wat anders. Maar op dit gebied is niet veel voor handen". „Bovendien krijg ik in Lei den weer met alle kunstvor men te maken. Alle discipli nes zijn verenigd en ik sta dichter bij de praktijk dan nu het geval is. En er is genoeg te doen", aldus een enthou siaste Van Baarle. Zij ver wacht per 1 maart 1990 te be ginnen. Bouwpastoor Met de benoeming van Yvonne van Baarle is de eer ste stap in de uitvoering van de dit jaar gepresenteerde cultuurnota gezet. In dit nieuwe cultuurbeleid moet zij op gaan treden als „bouwpas toor". Haar taak wordt om schreven in de cultuurnota. De algemeen directeur moet een managementteam gaan leiden. De Leidse Schouw burg, Museum de Lakenhal, Molenmuseum de Valk, een nieuw op te richten Centrum voor Beeldende Kunst, de Waag en de Stadsgehoorzaal komen in een nieuw te vor men directie kunst en cul tuur onder haar hoede. Van Baarle is eindverantwoorde lijk, stroomlijnt het verkeer met andere gemeentelijke onderdelen, smeedt samen hang in de directie, reguleert conflicten en, is verantwoor delijk voor doeltreffende centrale afdelingen. Van Baarle is de ambtelijke baas voor de Raad voor de Kunst. Deze raad geeft ad viezen over subsidieaanvra gen door kunstenaars. Voor een oordeel hierover laat de raad zich adviseren door tweehonderd deskundigen. Vorig jaar heeft de raad 1687 aanvragen behandeld. Van Baarle houdt toezicht op de wijze waarop de adviezen worden samengesteld en of deze binnen de begroting van i WVC vallen. de minister van Richter di Ie Leiderdorpse dichter A. ^uisman heeft zijn vijftiende \undeltje vanochtend over handigd aan de Leidse wet houder F. Kuijers van cul- uur. Dat gebeurde op het \dhuis in Leiden. Expositie In het trappenhuis van het laboratorium voor Fysiologie aan de Wassenaarseweg wordt woensdag een tentoon stelling geopend. Het gaat Besturen hier om werken van Allart Lakke. Tot 22 december is de expositie te .bezichtigen op werkdagen van negen tot vijf geborreld. Ook niet-leden zijn welkom. De vergadering heeft plaats in het Gulden Vlies, Breestraat 125 in Lei den en begint om 19.30 uur. Ed CDJA De jongerenclub van het CDA houdt woensdag haar ledenvergadering. Aan de hand van stellingen wordt gediscussieerd en na afloop Mensen van 55 jaar en ouder die een bestuursfunctie ver vullen of willen gaan vervul len kunnen een cursus vol gen bij het Leidse Volkshuis. De in totaal acht lessen wor den gegeven op donderdag middag van 14.00 tot 16.00 uur en de kosten bedragen tien gulden. Voor meer infor matie: Hilde Jansen, tel. 071- 149180. ZOETERWOUDE Ge let op technische ontwik kelingen en milieu-af spraken is er volop werk voor de Land- en Tuin bouw bond -afdeling Zoe- terwoude (LTB), zo bleek tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de bond. De feestavond werd zaterdag gehouden in het Muziekcentrum. Tijdens de bijeenkomst werd de heer W. van Veen onder scheiden met de zilveren bondsspeld en ontvingen de winnaars van de melkwed- strijd hun prijzen. De heer Jac. Paardekooper, voorzitter van het feestcomi té, ging in op het ontstaan van de LTB in 1914. Daarin speelde de toenmalige deken Mosmans een uitermate be langrijke rol. Dit tot woede van de hervormde boeren en tuinders want de Algemene Bond (die al vóór 1914 be stond) moest op bevel van deken Mosmans worden ont bonden. De LTB kwam ver- vlgens in rustiger vaarwater en bewees goede diensten voor de land- en tuinbou wers. Daarom ook is de 75e verjaardag op passende wijze gevierd. De heer W. van Veen ontving uit handen van hoofdbestuurslid Kraak man de „zilveren speld" van wege zijn grote verdiensten voor de LTB. Jarenlang was hij bestuurslid van de Zoe- terwoudse afdeling en thans is hij voorzitter van de Kring de Meerlanden. In het kader van het jubileum was er te vens een melkwedstrijd. Er waren 82 deelnemers. De uit slag: Dames: 1. T. de Wit, 185 punten; 2. Den Blanken, 181.5 punten; 3. J. Mooijman- van Velsen, 174 punten. Heren: 1. T. van Leeuwen, 190 punten; 2. A. Ammer- laan, 184.5 punten; 3. N. Cap- teijn en J. van Rijn 183.5 punten. kj iilDEN „Of ik blij "bi dat ik er nu mee kan li'ttppen?", herhaalt direc- dur M. Ragut van Samen werkingsschool De Nieu- fe Vaart. Het lijkt er ®jen op dat hij wordt i jervallen door de vraag j[J tijd wil winnen. „Nou 18 ik vind het fijn dat ik afot meer vrije tijd krijg alj die zelf kan invullen. i9aar aan de andere kant •At ik iets goeds achter »s*araan ik heb meege- 3juwd", verklaart Ragut *jn aarzeling. igi 34 jaren in het Leidse lager '"toepsonderwijs (lbo) treedt per 1 december vervroegd T1 Doppen, naar DOP (Door stroming Onderwijzend Perso- n el), heet dat. Maar hij gaat el£t zonder een welgemeende ^d: „Er moet meer waarde- ig'igj komen voor het lbo en de dtfivangssalarissen voor lera- Pft moeten fiks omhoog. An- 3"rs heeft die hele promotie- ejr»pagne die over de mensen rfrdt uitgestort geen enkele 'ofee, ik kan niet zeggen dat onderwijs mijn neus uit- g|mt. Het is niet zo dat ik op al i november zal zuchten: hè, I ik heb 't gehad", vertelt *4opper" Ragut. „Ik ga met "ji lach weg, wetend dat ik irn goeie tent achterlaat aan KfJnct J. Snik". Helemaal los tornt Ragut echter niet van '£t onderwijs. Dat is een ty- l(jch geval van „eigen schuld gVke bult", want Ragut is al ikige jaren secretaris van de a4reniging voor Protestant- "iristelijk Basisonderwijs. *aar vroegen ze meteen of ik CPt wat meer zou kunnen 2jen en dat gaat gebeuren". *5 scheidende directeur heeft 34 jaar staande weten te •uden in het onderwijs. Het doodkalme karakter van Ra gut zal daar bepaald niet vreemd aan zijn, net als zijn liefde voor het werken met mensen. Uit de anekdotes waarmee hij zijn betoog lar deert blijken die rust en de lol in het werken met mensen. Kweekschool „Je kreeg wel eens ouders die verhaal kwamen halen bij een leraar over het een of ander. Ik zei dan, ach kom eerst even bij mij binnen. Je praatte dan wat over het voetballen, de vakantie of de naderende feestdagen. En als je dan na een kwartier vroeg waar ze nou eigenlijk voor kwamen, dan hoorde je: ach laat ook maar zitten", babbelt hij, be sluitend met een lach. Het begon in 1957 aan de Al- bert Schweitzerschool aan de Oude Vest, die als verklarende ondertitel „openbare school voor handel en praktijk" had. Ragut kwam daar terecht na een gymnasiumopleiding en het doorlopen van de Kweek school. „Ik zag niks in stude ren na het gymnasium, ik wil de voor de klas", verklaart hij. „Alle soorten algemeen vor mende vakken gaf ik aan de Albert Schweitzer, van reke nen tot aardrijkskunde en van gym tot tekenen". Dat duurde niet lang. Al in 1968 werd hij adjunct-directeur van de Noordeinde Scholengemeen schap, waarin de Albert Schweizerschool en een ande re leao opgingen. „Die school groeide werkelijk als kool. Op een gegeven moment zaten we in vier gebouwen". Dat werd opgelost met de nieuwbouw in het Kanaalpark in 1976. Toen ging de school ook De Nieuwe Vaart heten. Het begin was voor zowel do centen als leerlingen een rare ervaring. „Je schrok je eerlijk gezegd rot nu de hele meute bijeen was. Er stonden dan 850 leerlingen voor de deur". In 1980 werd Ragut van die „meute" directeur. De fusie golf hield onder zijn bewind nog even aan. In 1982 werd de LHNO-school 't Steenevelt aan de Sumatrastraat ingelijfd, drie jaar later gevolgd door de technische school aan de Haagweg, die een belangrijke grafische afdeling had. Zoete inval „Toen waren we weer bijna net zo ver als voor we nieuw bouw hadden: versnipperd in drie gebouwen", vertelt Ragut. „Met het risico dat elke vesti ging zijn eigen cultuur zou ontwikkelen". Dat was niet de bedoeling en het probleem werd heel aardig opgelost. „Ik heb met de adjuncten een schema opgesteld. Daardoor komen we op elke vestiging. Ik zit bijvoorbeeld op donder dag in het gebouw aan de Su matrastraat en op vrijdag aan de Haagweg. Dat geeft het werk een boel afwisseling en iedereen ziet iedereen op die manier". Contact met zijn leerlingen en het personeel is volgens Ragut heel belangrijk. „Ik wil met de leerlingen het beste bereiken, een goede plek in de maat schappij. Dat lukt alleen met een goede sfeer onder perso neel en leerlingen. Dus zit ik met de adjuncten in een grote kamer en is het hier net de zoete inval. Ik moet er niet aan denken me terug te trek ken, alleen op een kamertje". Alleen Op een kamer zou tegen de aard van het beestje zijn ge weest. „Ik hou van het wer ken met mensen. Het contact met de leerlingen blijft leuk". Ragut deinst er ook niet van terug om af en toe een lesje van een zieke collega over te nemen. „Want lesgeven blijft het leukst. Daar ben je voor opgeleid, niet voor managen al heb ik dat vanaf 1968 veelal gedaan".. Het lesgeven beschouwt hij dan ook als het hoogtepunt uit zijn bijna zeven lustra tellende Leidse onderwijsleven. Een absoluut dieptepunt zat er niet tussen. Onvrede wel. Afblazen „Minder prettig vind ik het dat er steeds minder leerlin gen naar het lbo gaan. Men zegt dat kinderen een brede algemene ontwikkeling moeten krijgen en dus naar de mavo moeten. Nou geloof mij maar, de havo/vwo-leerling steekt er toch altijd bovenuit en het gevolg is dat er te wei nig nadruk ligt op het gebruik van je handen. Dat is eigenlijk oneerlijk. Want de praktische vorming wordt door de voor keur voor de mav#onthouden aan de 30 tot 40 procent van de kinderen voor wie prak tisch onderwijs het meest ge schikt is", vindt de directeur. „Bekender moet worden dat op het lbo en op de mavo op exact dezelfde niveaus examen wordt gedaan. Het lbo onder scheidt zich doordat daar praktische vakken onderdeel van het examen zijn. Ik denk dat een lbo-diploma waarde voller is, zeker gezien de ople ving van de vraag naar vak lui". Goede raad heeft Ragut op de valreep ook nog in petto. Het mag best wat minder met het vele gepraat over veranderin gen zoals de invoering van de middenschool, het voortge zet basisonderwijs en de drie jarige basisvorming en de ministeriële circulaire-regen. „Bergen nieuwe ideeën kregen we, maar met elk ander kabi net werden de plannen afge blazen. Dat werkt frustrerend. We hebben eens een school werkplan ingediend, compleet met lesrooster voor het be roepsgericht maken van de bo venbouw van het lbo. Blijkt na Directeur M. Ragut: „Ik ga met een lach weg, want ik laat een goeie tent achter", wim van noort alle moeite die hele operatie niet door te gaan". Toch ziet hij wel wat in de basisvor ming. „Al vrees ik, de doelstel lingen bekijkend, dat heel veel leerlingen het niet redden. Het is denk ik verstandiger om na drie jaar basisvorming twee jaar uit te trekken voor het be halen van een lbo-diploma. Vijf jaar voortgezet dus. Dat lost meteen het probleem op van leerlingen dat ze na vier jaar lbo nog een jaar gedeelte lijk leerplichtig zijn. Maar lie ver nog zie ik een verticale school, waarin in het lbo wordt toegewerkt naar de te volgen mbo-opleiding". Tenslotte vindt hij dat het vak van leraar aantrekkelijker moet worden gemaakt. „Er hangen nu overal posters dat het heel leuk is om voor de klas te staan. Als ze wat willen doen aan het imago van het vak en het leraarschap aan trekkelijk willen maken, dan moeten ze allereerst eens wat gaan doen aan de aanvangssa larissen van de jonge leraren". ERIK HUISMAN Sieraden eri videorecorder buitgemaakt LEIDEN Een bewoonster van het Jac. Urlusplantsoen in Leiden had gistermorgen het nakijken nadat in haar huis was ingebroken. Toen de vrouw tegen half acht thuis kwam, zag ze nog net twee mannen wegrennen bij haar woning. Die waren via een balkon het huis binnengedron gen. Uit het huis waren een videorecorder, een leren jack, gouden armbanden en een ketting en 2.500 gulden in con tanten weggenomen. LEIDEN Een nog onbeken de stomdronken man heeft vannacht, nadat hij was aange houden, het kentekenbewijs van de auto waarmee hij reis de opgegeten. Zijn eetlust was toen nog niet gestild. Onder weg naar het bureau nuttigde hij nog een deel van de achter bank van de politieauto. Agenten waren rond kwart voor drie naar de afrit van de A4 naar de Europaweg in Lei den gegaan omdat daar een auto op een vreemde manier was achtergelaten. De stom dronken bestuurder werd even later aangetroffen tussen de bosjes aan de Miening in Zoeterwoude. Op het bureau werd hij onwel. Na behande ling in het AZL knapte hij op. Hij kon nog niet verhoord worden. Beelen opnieuw lijsttrekker VVD ALKEMADE L. Beelen uit Rijpwetering is opnieuw lijst trekker voor de VVD tijdens de komende gemeenteraads verkiezingen. Hij is sinds 1982 wethouder van financiën en welzijnszaken. Op de tweede plaats staat H. van Duykeren, op de derde plaats staat het huidige raads lid A. van den Boogaard, die er ten tijde van de komende raadsverkiezingen een raads periode van vier jaar op heeft zitten. P. Koek, secretaris van het plaatselijk VVD-bestuur, staat als vierde op de kieslijst. Nieuwkomer op de lijst is nummer 5, mevrouw L. Straa- thof-Rotteveel. Zij is bekend als penningmeester van de plaatselijke vrouwenvereni ging VIRA. J. Koek staat als zesde op de VVD-kieslijst. In het bestuursvoorstel stond J. Koek op de vijfde plaats en mevrouw L. Straathof op de zesde plaats. De leden verko zen echter de volgorde van de lijst hier om te wisselen. De rest van de lijst ziet er als volgt uit: 7. Th. Hogenboom, 8. Cees de Jong, 9. A. van Vel- zen, 10. H. de Kolf, 11. Sj. van der Kamp 12. Th. van Iterson, 13. E. Muller, 14 P. Deen, 15. P. Vollering.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7