De straat heeft de macht Sovjet-media vol lof over „Praagse herfst Politburo vernieuwd T s ïechoslo wakef vieren hun lent* in een ijzige koii BUITENLAND CetdócSomxiTit MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 PAGL PRAAG Zeven nieuwelin gen zijn gisteren toegetreden in het politburo van de com munistische partij. Het zijn Vasil Mohorita (voor zitter van de communistische jongeren), Miroslav Valek (oud-minister van cultuur), Ondrej Saling, Bretislav Ben- da, Hana Kozesnikova, Valérie Petrincova en Antonin Mlady Het centraal comité heeft de minister van binnenlandse aangelegenheden van de deel republiek Tsjechië, Vaclav Ji- recek, ontslagen en de 'hard liners' Jozef Lenart (66), Miro- salv Zavadil (57) en Miroslav Stepan (44) aan de dijk gezet. Stepan was leider van de com munistische partij in Praag en wordt door de bevolking ver antwoordelijk gehouden voor het brute politie-optreden van 17 november. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA verder !Jk iel hen tegenhouden I MOSKOU Het Sovjet tv-jour- naal heeft de Tsjechoslowaakse regering ervan beschuldigd een soort rust te hebben gewild dat „synoniem staat voor stagnatie". In een verslag koos de Sovjet-media duidelijk voor de betogers het tele visiejournaal sprak over de „grandioze protesten in Praag". Ook werd een hart einder de riem gestoken van de nieuwe partijleiding. Volgens het programma Vremija plachten de „inmiddels voor malige" leiders van Tsjechoslowakije eerder dit jaar de woorden „Orde" en „Rust" te herhalen „als een gebed". „Rust, als je het synoniem van stagnatie bedoelt, zulke rust heeft een land dat de weg naar democratisering is ingesla gen niet nodig", zei correspondent Ser- gej Andrejev in en verslag vanuit Praag. Het verslag was enthousiaster dan die waarmee de overgang naar een meer- partijenstelsel in Hongarije en Polen, en de veranderingen in Bulgarije zijn begroet. Vremija prees de betogers voor de manier warop zij tijdens hun massa le bijeenkomsten van de afgelopen da gen de orde hadden weten te bewaren. Het persbureau Tass gaf een staaltje van de nieuwe persvrijheid weg door openhartig te melden dat de Tsjechoslo waakse leiders zich bereid hebben ver klaard de macht te delen met andere partijen, iets waartoe de communisti sche partij van de Sovjetunie zelf niet bereid is. Tass citeerde ook de in 1969 afgezette Praagse partijhervormer Alexander Dubcek, die de crisis van zijn land weet aan „militaire inmen ging in de zaken en levens van het Tsjechoslowaakse volk". Het militaire optreden van het Warschaupact waar mee Dubceks Praagse Lente in 1968 werd onderdrukt stond onder leiding van de Sovjetunie, en het Kremlin heeft de inval in Tsjechoslowakije nooit verworpen zoals dat is gebeurd met de inval in Afghanistan. Tass zei dat de oppositie in Tsjechoslowakije geen „harmonieus en kant en klaar actiepro gramma" leek te hebben, en omschreef de sfeer als „onzeker, emotiegeladen, en niet vrij van een sprankje politieke romantiek". Het persbureau voegde er aan toe dat velen naar de communisti sche partij keken „om het land uit de crisis te halen". De hervormingsgezinde landen in de rest van het oostblok juichten de ver anderingen in de Tsjechoslowaakse partijtop toe. „De Praagse domino is ge vallen'; De Tsjechoslowaakse partijlei ding is afgetreden", schreef het Hon gaarse dagblad Magyar Nemzet in een kop. De Poolse premier Mieczyslaw Ra- kowski heeft Karei Urbanek gefelici teerd met zijn benoeming tot nieuwe partijleider, en een „geslaagde ontwik keling van de sociaal-politieke hervor mingen in Tsjechoslowakije" gewenst. Roemenie, waar de herverkiezing van Ceausescu het isolement van het land binnen het van hervormingen zinde rende oostblok heeft bezegeld, heeft de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije domweg genegeerd. Gorbatsjov wil ook „menselijk socialisme" MOSKOU Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov heeft te ken nen gegeven dat hij Dubceks befaamde frase een socia lisme met een menselijk ge zicht een nuttige vindt. In een artikel, dat zondag in de Pravda werd gepubliceerd, zei Gorbatsjov: „Het nieuwe zicht van het socialisme is een ménselijk gezicht. Omdat wij als voornaamste doel herstruc turering hebben, kunnen wij met alle recht zeggen dat wij aan een menselijk socialisme bouwen". i i D (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent Wera de Lange) PRAAG Wie is er op het ogenblik de baas in Tsjechoslowakije? De communistische partijlei der Urbanek, de eveneens communistische premier Adamec, het oppositionele Burgerforum of de de monstrerende man of vrouw in de straat? Partijleider Urbanek is vrij dagnacht aangetreden als de opvolger van de gehate Milos Jakes. Sindsdien heeft Urba nek zijn geteisterde partij en het gemobiliseerde volk twee redevoeringen geboden. De eerste stak hij zaterdagmiddag af voor duizend boze en wan hopige Praagse partij-activis ten, die hem dwongen voor een vergadering te verschij nen. De tweede viel zondag ochtend voor de Tsjechoslo waakse radio te beluisteren. Maar in beide gevallen had Urbanek de Tsjechen, de Slo- waken en de communisten niet meer te bieden dan de techniek van een voortreffelij ke redenaar, zonder inhoud. Urbanek erkende in allerlei toonaarden, -soorten en -hoog ten dat de partijleiding in de afgelopen twintig jaar grote fouten heeft gemaakt, zonder te zeggen welke. Mea culpa, mea culpa, maar vraag me niet hoe en wat. Geen indruk „Wie snelle veranderingen wil, heeft gelijk", zo zei hij.'De kersverse partijleider probeer de de communisten tegelijker tijd moed in te spreken: „Nooit mag het gebeuren dat u niet meer durft te zeggen: ik ben communist". Dank zij zijn zelf verzekerdheid sloeg het ver haal goed aan bij de in paniek geraakte partijkaders. Maar het maakte absoluut geen indruk op de rest van de bevolking. Urbanek had geen enkele concrete concessie te bieden en daar gaat het dit ogenblik om: de erkenning dat de gewapende interventie van het Warschau Pact in 1968 niet deugde; onderhandelingen met de oppositie; opheffing van de eenpartijstaat; hervorming van de rechtspraak; een ander on derwijsstelsel; enzovoort. Wil Urbanek met zijn partij op een andere manier boven blij ven drijven in de maalstroom van de ontwikkelingen, dan moet hij er razendsnel voor zorgen dat hij meer te bieden heeft dan peptalk. Zoniet, dan is hij zelfs als tussenpaus on bruikbaar. Adamec Premier Adamec lijkt iets be tere kaarten te hebben getrok ken. Hij werd vrijdag in het centraal comité (van de com munistische partij) aangeval len, omdat hij in de afgelopen week informele gesprekken met de oppositie was aange gaan. Vervolgens trok hij zich terug uit het dagelijks bestuur van de partij. Premier Adamec werd daarmee formeel demis sionair premier, maar aarzelde niet onmiddellijk als rege ringsleider aan officiële onder handelingen met het Burger- forum te beginnen. Gisteren leverden die onderhandelin gen nog niet veel op: de pre- ln een zijstraat van het Wenceslasplein zijn enkele portiek^ grimsplaatsen geworden voor de Tsjechen. In de donkere jes werden vrijdag de zeventiende november, enkele demqj rende studenten door de politie 'apart genomen' en afget FOTO: HARRY Tl (Van onze speciale verslaggever André Horlings) PRAAG Een heel sim pel spandoekje dat ergens uit de menigte van hon derduizenden omhoog stak, symboliseerde giste ren dat in Tsjechoslowa kije geschiedenis wordt geschreven. Er stond een getal op, '68, het jaartal van de Praagse lente. Een onbegrijpelijk Tsjechisch woord op de kop geschreven, maakte duidelijk wat de be doeling was: Als je '68 om draait krijg je '89: het jaartal van de definitieve ommekeer. Sinds vrijdagavond staat heel Tsjechoslowakije op z'n kop Plotseling is toegestaan wat 40 jaar verboden was. Het ver schil kwam onmiddellijk tot uiting op de televisie. Die ver toonde de journaalbeelden van de gebeurtenissen die op 17 november de aanloop vorm den voor de opeenvolging van de steeds grotere demonstra ties, met gisteren als hoogte punt, toen in het hele land miljoenen mensen de straat opgingen. De bevolking had tot dan toe nog geen kennis kunnen nemen van de hard handige wijze waarop de vei ligheidspolitie een bloedig ein de had gemaakt aan een vol strekt vreedzame studentende monstratie. Op slag werden in tal van etalages tv-toestellen neergezet, waarop de video banden keer op keer werden herhaald. Intussen maakte het plotselinge wegvallen van de censuur een stroom van inter views los met tot dan toe ver guisde en voor de bevolking vaak volstrekt onbekende op posanten. Zaterdag en gisteren zonden radio en televisie de massabetoging voor het sta dion van Spartak Praha volle dig uit. Slechts een plotselinge 'storing' op de radio tijdens de toespraak van Alexander Dub cek maakte duidelijk dat nog niet overal 'hervormingsgezin- den' aan de knoppen zitten. Uitgelaten Het nieuws, dat vrijwel het ge hele Politbureau was opge stapt, bracht de bevolking in een uitgelaten stemming. Tot diep in de nacht was het Wen ceslasplein een promenade vol feestende mensen en toeteren de auto's. Maar toen bleek dat de gehate partijleider van Praag, Miroslav Stepan, ver antwoordelijk voor het politie optreden van 17 november, lid was gebleven van het politbu ro sloeg de stemming om. Het maakte de ruim een half mil joen demonstranten, zaterdag middag op het Letnaplein, al leen maar vastberaden. Hun fluitconcerten maakten duide lijk dat Stepan niet te handha ven was en gisteren trad hij af. De Tsjechoslowaakse leiders lijken nog steeds niet begrepen te hebben hoezeer ze uit de gratie zijn. Nog steeds zit er bloed aan de muur van het pand aan de winkelstraat Na- rodni, als stille getuigen van het keiharde optreden van de politie. De plaats wordt door vrijwilligers de hele dag be waakt. Anonieme mensen zet ten er kaarsen neer en kregen elders in de stad navolgif] dat er nu in Praag tiei^ plaatsen zijn waar ka vlammetjes enige warmf spreiden. Dat helpt eer' klein beetje tegen de V bittere kou. d Want van 'lente' is nu( sprake in Praag. Dat ni vooral de*studenten, die 17de november begonne* een permanente wake P beeld van het Heilige WC las de beschermheilige Tsjechoslowakije, aan hoofd van het belang' plein in het centrum v hoofdstad. Het is er sne koud, zeker nu, nu de bedekt zijn door een sneeuw en een ijzige c door de straten waait. Terwijl overdag duizl mensen hun solidaritei1 men getuigen, met wol geld, warme worstjes en. moskannen vol met koff! perkt het aantal belangsti den zich in het holst vi nacht tot enkele tienj Hevig rillen de personen Dicipline Het uitzicht op het L| plein, over een menigt meer dan een half m mensen, is zeer indru! kend. Te meer omdat dens de redevoeringen u hoeken nog steeds grote i men toestromen. Hun v radenheid is enorm. Dat alleen al uit de geweldig pline die iedereen op w brengen om de manif naar een weer nieuw hl punt te voeren. Aanwijzingen van de or wakers worden zonder uitgevoerd. Simpele lint^ ven aan waar de menseij gen staan, en niemand d' waagt om er ook maai voet buiten te zetten. Wanneer een betoger fj valt en moet worden w| dragen, krijgen de hulp- ners ruim baan. Als a^ rand van het plein een zii auto met zwaailicht versd wijkt de menige uiteen al de Rode Zee toen Moze met zijn staf aanraakte aanwijzing van de orgaij doet werkelijk iedereen stapje opzij. Het veroor een beweging in de masj zich als een golf voorj naar het einde van de n] te. Staking De eerste eisen van Burjj rum, de oppositionele ging waarin een breed i van uiteenlopende groei gen zich tijdelijke vere zijn ingewilligd. Het bet niet dat de staking, die vandaag is aangekondigi wordt afgelast. „De sti moet een onofficieel ref dum worden over de vra we wel of niet vernederc len blijven Worden en oi de leiders van die ene pi ke partij, die zich zeli monopolie heeft toege van de leidersrol, door gaan dit land te ruïne zegt een van de vele ac ten. Het ziet er naar uit d staking van 12 tot 2 een succes zal worden. Daarna zal het Wenceslas opnieuw vol mensen Voor de elfde achteree gende dag. 85 MAAL 85- Wie nu uit 85 verschillen actuele horloges - van mech nisch tot quartz, zilver of gou kleurig, met of zonder leren ba - wil kiezen, haast zich naar horloge-afdeling. Te meer daar er, welk dames- of herenhorlo het ook wordt maar één verbj terende prijs voor betaalt. mier nam de eisen van het Fo rum in ontvangst (die neerko men op democratisering op alle fronten) en beloofde die lijst door te spreken met het centraal comité en met het parlement. Dinsdag gaat het gesprek verder. Adamec veroverde zich met zijn ontslagname niet de lief de. maar wel het respect van de 750.000 demonstranten, die zich zaterdag wederom in de vrieskou in Praag verzamel den. Dat respect verspeelde hij helaas weer, toen hij zondag de moed had zelf de menigte op het gigantische Letenska- veld te komen toespreken en vroeg de geplande staking te beperken. Wat niet wegneemt dat Adamec, als enige hoogge plaatste in onderhandeling met de oppositie, nog steeds veel sterker staat dan zijn te genspeler en partijgenoot Ur banek. Staking De communisten (geleid door Urbanek of Adamec, dat moet nog worden uitgevochten) hebben het leger, de politie, de Volksmilitie en de veiligheids troepen in handen. Zou de macht in Tsjechoslowakije uit de loop van het geweer ko men, dan was alleen dat gevecht in de communistische partij van belang. Maar geen verstandig mens in de partij overweegt nog de Volksbewe ging met geweld neer te slaan. In het hart van Europa, in een beschaafd land, in het Gor- batsjov-tijdperk is zoiets nu eenmaal niet meer mogelijk. Adamec heeft daaruit op zijn manier de consequenties ge trokken, Urbanek nog niet. Misschien is het nog een dag te vroeg om het Burgerforum uit te roepen tot de organisatie die in feite de toekomst van Tsjechoslowakije in handen heeft. Alles hangt af van het welslagen van de algemene staking, vandaag. Maar de kans op een mislukking van die staking is aanzienlijk afge nomen. Op zaterdag en zondag namelijk deed de Tsjechoslo waakse televisie direct een volledig verslag van wat zich afspeelde op het Letenska- veld. Voor het eerst hoorden ook de mensen buiten Praag van de oproep tot een staking. Voor het eerst zagen en hoor den zij Vaclav Havel en kon den zij kennisnemen van de wederopstanding van Alexan der Dubcek. Voor het eerst za gen de mensen in de provincie hoe dichtbij de nieuwe tijden eigenlijk zijn. De dag tevoren had de tv nog volstaan met een enkel straat interview zonder te vermelden wat het Burgerforum was, wie er op de manifestaties het woord had gevoerd en wat deze mensen hadden gezegd. Havel Dit weekeinde is waarschijn lijk voor Tsjechoslowakije be slissend geweest, nog het meest dankzij het 'omgaan' van de radio- en tv-directie. Het Burgerforum was een week geleden nog het over moedig initiatief van een handjevol dissidenten. Havel en zijn mensen hadden een paar hectische dagen de tijd zichzelf het vak 'politicus' te leren. Die tijd hebben ze goed gebruikt. Het Forum heeft het grootste deel van de Tsjecho slowaakse intelligentsia (inclu sief de communisten onder de intellectuelen) achter zich we ten te verzamelen. Elke poli tieke stap van het Burgerfo rum maakt een weloverwogen en verstandige indruk; de communistische partij is daar door in een krachteloze, chao tische bende veranderd. Vaclav Havel blijkt elke dag meer in staat om in dialoog met de menigte steun te win nen voor de doelbewuste maar verzoeningsgezinde politiek van het Forum. Het Forum is nu in staat om te doen wat Ha vel vandaag tegenover de de monstranten aankondigde. Het is bezig een politieke massa organisatie te worden die afde lingen aan het oprichten is in alle dorpen en steden van het land. Een politieke organisatie die dienst kan doen tijdens de overgang naar een volwassen democratie met echte politieke partijen. Dubcek De rol van Alexander Dubcek in het geheel is niet duidelijk. De gewezen communistische leider van de Praagse Lente is in ieder geval geliefd als sym bool. Jong en oud is hem dankbaar dat hij zich met de democratische beweging heeft willen verbinden. Maar het is Havel die het meeste applaus krijgt en de dagelijkse politie ke strijd aanvoert. Bovendien blijken Havel ,en Dubcek niet zulke goede vrienden als verwacht mocht worden. Eerdere vragen over een mogelijke terugkeer van Dubcek werden door Burger forum zeer terughoudend, om niet te zeggen negatief, beant woord. Wat Havel en de zijnen hem vooral kwalijk nemen, is dat Dubcek zich na 1968 als boekhouder in Bratislava heeft teruggetrokken en zich nooit meer actief heeft bemoeid met de politiek. „Zelfs Charta '77 heeft hij niet ondertekend. Hij heeft ons altijd links laten lig gen en komt nu op de zegekar naar Praag", aldus een woord voerder van de stakende stu denten in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Maar ook politiek, lopen de meningen tussen Dubcek en de huidige oppositieleiders nogal uiteen Waar de eerste vasthoudt aan zijn idee dat het socialisme hervormbaar is tot een meer publieksvriendelijk politiek stelsel, daar merkte Havel onmiddellijk op: „ik noem mezelf al vijftien jaar geen socialist meer en begin daar nu niet opnieuw mee". Socialisme is in Tsjechoslowa kije een leeg begrip geworden, aldus de toneelschrijver. Zijn gedachtegoed ligt meer bij de sociaal-democraten, zoals die in andere landen vertegen woordigd zijn, zo maakte hij duidelijk. Het Burgerforum wekt geluk kig echter niet de indruk tijd te hebben voor interne compe tentiegevechten. De betogingen in Praag zijn niet meer van de studenten, de kunstenaars of de intelligentia alleen. Het geworte volk bemoeit zich er meer en meer mee. Oud en jong, iedereen zwaait met de nationale driekleur als teken van verzet. foto-, harry tielman de Bijenkorf

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4