Leiden doorbreekt nederlagenreeks hZ1886 en De Zijl/LGB zwemmen naar nationale top Spanning terug na verlies waterpoloërs AZC Volleyballers Gemini /Kangoeroes stellen hevig teleu Philidor neemt afstand de lijk SPORT CoidóeSoiviotit MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 PAGINl LEIDEN In een zowel bom- als sfeervol zwembad De Zijl bewezen LZ 1886 en De Zijl/LGB afgelopen weekeinde tot de top van Nederland te behoren. In de nationale winter kampioenschappen was er veel Leids succes. De LZ-jeugd maakte zijn faam waar door in het eindklassement bij de jongens goud en bij de meisjes zil ver te behalen. Bij de senioren impo neerde De Zijl /LGB namens Leiden. De heren werden tweede en de da mes derde van Nederland. Bij de meisjes onder 12 jaar snelde de LZ- ploeg op de vier maal 100 meter schoolslag naar een goede 5.48.6. Het leverde een gou den plak op. Dezelfde klassering was weg gelegd voor de jongens onder 14 jaar op de vier maal 100 meter wisselslag. De slot- zwemmer liet de klokken stilstaan op 4.27.9. De meisjes onder 10 jaar stonden ook op het ereschavot. De tijd van 3.08.4. betekende brons voor hen op de vier maal 50 meter schoolslag. De jongens onder 10 jaar over troffen zelfs deze prestatie. De twee jon- gensploegen werden respectievelijk één en drie in 3.08.8 en 3.18.8. De LZ-meisjes onder 12 jaar pakten zilver op de vier maal 100 wisselslag in 5.14.3. De 4.19.4. op de vier maal 100 meter vrijeslag was voldoende voor brons voor de meisjes onder 14 jaar. Op de vier maal 50 meter wis selslag voor jongens onder 10 jaar verdeelde LZ twee van de drie ereplaatsen. Ze werden één en twee in achtereenvolgens 2.46.4 en 2.59.6. De Zijl-ploeg van de jongens onder 12 jaar werd derde op de vier maal 100 meter vrijeslag in 4.46.6. De vier maal 100 meter rugslag leverde voor de LZ-jongens onder 14 jaar een bronzen plak op. Zilver behaalde de LZ-meisjes onder 10 jaar op de vier maal 50 meter vrij. Bij de jongens was dit nummer ook een LZ- aangelegenheid. Ze werden weer eén en twee in respectievelijk 2.24.4 en 2.37.2. De meisjes onder 12 jaar deden van zich spre ken op de vier maal 100 meter rugslag, 5.31.8 betekende zilver. Ook de jongens pakten dit eremetaal in 5.36.2. De meisjes onder 10 jaar wonnen het puntenklasse ment, De Zijl werd hier achtste. De meisjes onder 12 jaar moesten met een zesde plaats genoegen nemen. De opzet van De Zijl/LGB-coach George Sieverding begint bij de senioren duidelijk zijn vruchten af te werpen. De damesploeg van De Zijl tikte als tweede aan op de vier maal 100 meter wisselslag in 4.23.1. De heren behaalden ook deze plaats in 3.55.7. De heren op de vier maal 100 meter rug pakten brons in 4.07.5. Opmerkelijk waren de bijzondere goeden tijden van startzwem mer Vincent Bekhuis (1.01.3) en slotzwem- mer Bram Pronk (1.00.3). De vier maal hon derd meter schoolslag-ploeg van De Zijl, houder van de wereldbesttijd, kende ook dit keer geen pardon en liet de klokken stil staan op 4.57.1. Ook de heren op de vier maal 100 meter schoolslag stonden op het hoogste schavot (4.30.5). Onno Joustra viel op met 1.02.4. Tenslotte snelden de dames op de vier maal 100 meter vlinder naar de der de plaats in 4.31.4. VERRASSENDE WINST OP KOPLOPER GOBA LEIDEN Luba Leiden heeft de nederlagenreeks verrassend kunnen door breken tegen koploper Goba. In Leiden werd het 68-55 voor de ploeg waarin Thomas Gussen voor het eerst weer méé- deed. De dames van Grasshoppers zijn hard op weg naar de kam pioenspoule door met tien punten verschil te winnen van Tonego. Lei derdorp, kansloos geacht in Voorburg tegen Festo, sleepte na verlenging de winst binnen. In de Vijf Meihal werd de blijdschap om de overwin ning van Leiden op Goba angstvallig verstopt onder 'stalen' gezichten. Maar de opluchting klonk duidelijk door in de onderlinge felici taties. Na vier nederlagen voor de competitie begon de Leidse formatie ernstig aan zichzelf te twijfelen. En niet zonder reden, want Leiden speelde chaotisch, niet gehin derd door enige basketbalin telligentie. Persoonlijke triomfen werden belangrij ker geacht dan het resultaat van het collectief en derhal ve kreeg Leiden geweldig om de oren. Tegen Goba kwakkelde Lei den rustig voort, maar mocht het dankzij de off-day van de tegenstander toch gaan win nen. Vooral door goed werk van Thomas Gussen die voor het eerst weer echt mee leek te doen. Met 18 punten werd hij topscorer voor zijn team dat evenals Gussen zelf tegen 40% afdrukte. Geen al te bij- stere prestatie dus van Lei den dat van geluk mocht spreken dat Goba het re- boundo ver wicht (50 stuks te gen 33 voor Leiden) niet in punten kon uitdrukken. Van de 100 mogelijke punten maakte Goba er met de rust 30 (Leiden 35) en in totaal 55 (Leiden 68). Een opsteker voor Leiden dat nog een lan ge en zeer moeilijke weg voor zich heeft. De dames van Grasshoppers staan met één been in de kampioenspoule. In sporthal Cleijn Duin zette de dames een klinkende 62-52 over winning neer op naaste con current Tonego, de nummer zeven van de ranglijst. Daar mee is het onderlinge doel saldo één punt in het voor deel van Grasshoppers. Dit betekent dat Tonego, om zich ten koste van de Katwijksen in de kampioespoule te vech ten, drie keer meer moet gaan winnen. Trainer/coach Han Wallaart van Grasshop pers, altijd de voorzichtigheid zelve, ziet dat niet meer ge beuren. „Het gaat goed met ons", stelde ook hij vast. „We pakken onze punten mee en gaan met de week beter pres teren. We zijn al een heel eind op weg". Tegen Tonego bevestigd zijn ploeg die woorden door vlot een 21-9 voorsprong te ne men. Evenals eerder in de competitie tegen RZ was con centratieverlies de oorzaak van een zwak vervolg waar door Tonego door de Ameri- - kaansen Cristel Coleman en Yvette Roberts kon aanklam pen. Rust: 31-26. Na de pauze trok Tonego een zóne op maar die tactische zet werd door een uitmuntende Yvon ne Plug afgestraft met twee gave driepunters. Grasshop pers hield nu wel de voor sprong (49-36) tot het einde toe vast en won door het po sitieve- onderlinge doelsaldo met Tonego, zaterdag eigen lijk twee keer. Eindstand: 62- 52. Topscorers: Margreet Vis ser 23 punten (15 rebounds), Anja Aandewiel 12, Yvonne Plug 10, Esther van der Bosch 9. In de eerste divisie A verras te Leiderdorp door via ver lenging van Festo BW te winnen (84-87). Na twee schrikbarend slechte wed strijden leek het erop dat de pupillen van Bert Samson ook nu een oorvijg zouden krijgen (27-13). Leiderdorp incasseerde dit keer echter goed en counterde het aan vallend ingestelde Festo knap. Met de rust (40-35) zat Leiderdorp weer goed in de wedstrijd. Bij 73-76 leek de winst binnen toen Hugo But ter in de zoemer alsnog gelijk maakte (76-76). Het was de laatste stuiptrekking van Festo dat Maarten Wals na mens Leiderdorp de winnen de treffer zag aantekenen (84-87). De heren van BVO maakten het RZ in Rotterdam erg moeilijk, maar alle inzet ten spijt verloor BVO met 72-70. De dames van Lisse verloren enigszins verrassend van DAS. In Delft werd het 51-49 (rust 21-20). MSV leek in Noord wijk een verlenging uit het vuur te kunnen slepen (68-68). Twee seconden voor tijd bezorgde RZ 2 het leeg- geknokte MSV alsnog een kater. Eindstand: 68-70. In de eerste klasse rayon blij ven de heren van MSV nog steeds zonder punten. Blue Herons was zaterdag 'iets' te sterk. Eindstand: 99-30 De heren van BV Lisse geloof den hun ogen niet toen Ri chard Sommerdijk namens Wyba zes driepunters op rij aantekende. Lisse kreeg zo doende een koekje van eigen deeg. Een goede eerste helft (34-29) opgevolgd door een stukgeschoten tweede rond gang. Sommerdijk en Wyba vierden feest bij 75-89. Tops corers Lisse: Jurgen Zwiers 14, Ferry Huurman 14 en Je roen Koot 11 punten. Margreet Visser namens Grasshoppers in balbezit. Yvette Roberts van Tonego, met achter zich Ada Hoek, verdedigt. a foto: henk snaterse Europacup- avontuur van Avanti voorbij LEIDEN Avanti ligt uit de Europacup. De ploeg uit Ha- zerswoude speelde zaterdag in Duitsland tegen Steinhagen en verloor. Beide teams waren via voorrondes bij de laatste zestien gekomen en Avanti was er vooraf stellig van over tuigd nog verder te komen. Dat viel tegen: de spelers moesten uiteindelijk een 5-3 nederlaag slikken. Avanti kwam met 2-0 achter doordat Cheng Sung en Rob Turk van Hüging en Jas Xing verloren. Haldan won vervol gens overtuigend van Alke. De wedstrijd tussen de 'Neder landse Chinees' Cheng Sung en de 'Duitse Chinees' Jas Xing was vreselijk spannend. Uiteindelijk trok Hazerswoude aan het langste einde. Avanti kwam zelfs op voorsprong door dat Haldan de verdediger Hüging van tafel mepte. De laatste drie partijen: Turk te gen Alke, Haldan tegen Jas Xing en Sung tegen Alke wer den echter weer door Steinha gen gewonnen, waardoor de stand op 5-3 kwam. Ook voor de dames van Scylla rolde er een vervelende uitslag uit de bus. Zij speelden zondag een belangrijke wedstrijd te gen Tempo Team uit Amster dam. Als Scylla met 8-2 zou winnen, had het recht op een promotiewedstrijd tegen de nummer één van de andere eerstedivisiepoule, Noordkop. Maar Tempo Team won met 7- 3. Promoveren is er voor de Leidse dames nu zeker niet meer bij. Judith Lepelaar en Heidy de Haas wonnen elk één keer. De dubbel bezorgde de Leidenaars het derde punt. Het eerste herenteam van Scylla, dat eredivisie speelt, kon weinig uitrichten tegen De Blauwe Werelt. Het werd 5-13. Peter-Paul de Vrint en Mirjam Kloppenburg versloe gen Jaap van Spanje en Edwin Angenent, terwijl Sjoerd Meier alleen van Angenent kon win nen. Invaller Gert-Jan Bot scoorde niet. De heren van BT Lifters be gonnen vrij ongemotiveerd aan hun laatste wedstrijd. Zo wel voor tegenstander Kluis als voor hen stond er niets meer op het spel. Lifters ver loor met 14-4. LEIDEN Achtvoudig landskampioen AZC is door Polar Bears versla gen (12-8). Met dit enigs zins verrassende verlies is de spanning in de compe titie weer terug. De Zijl/LGB pakte twee pun ten van het Delfse DZV Koudijs en houdt daarmee aansluiting bij de top (7- 15). LZ 1886 slikte zijn zesde nederlaag op rij. Dit keer was promovendus Nereus te sterk (9-4). Polar Bears kon zich geen ver lies permiteren. Het verschil met AZC zou dan namelijk vier punten worden. Met dit gegeven in het achterhoofd startte Polar Bears zeer ner veus tegen de Alphense for matie. De beide kemphanen hielden elkaar in een matige wedstrijd voortdurend in evenwicht. In de derde perio de, bij een stand van 6-6, leek het er op dat AZC de wedstrijd naar zijn hand zou gaan zetten. Een overtreding van Polar Be- ars-doelman Jan Postuma op John Janssen leverde een strafworp op. Routinier Remco Pielstroom wist deze niet te benutten en dat betekende het keerpunt in de wedstrijd. Het geloof in eigen kunnen ver dween uit de Geurtsen-forma- tie. Polar Bears profiteerde en pakte daarmee twee heel be langrijke punten. Eindstand: 8- 12. Doelpuntenmakers: John Janssen 4, Erik Noordegraaf 2, Ewoud van Winsen 2, Gijsbert van de Leeden 1. De Zijl/LGB eerste instantie niet in een hoog speeltempo te hanteren. De Zijl was wel constant de meerdere van zijn tegenstan der, maar DZV kon tot aan de derde periode goed volgen. Nadat de Leidenaars bij een 4- 8 stand een overtalsituatie misten, pakte DZV zijn kans en wist de marge tot twee te verkleinen. In de laatste perio de werd de Delftse hoop als nog de kop ingedrukt. De Zijl, dat conditioneel sterker was, maakte zijn snelle breaks goed af. De uiteindelijk ruime over winning, 7-15, was verdiend, maar enigszins geflatteerd. Doelpuntenmakers: Mark van Belkum 7, Paul Belt 3, Edwin Redegeld 2, Jeroen Duvekot 2, Alex van Belkum 1. Het probleem van LZ 1886 ligt vooral op het conditionele vlak. De Parrel-brigade kon tot halverwege goed tegen stand bieden, maar verloor uiteindelijk met 9-4. Dit mede dankzij het feit dat een vijftal overtalsituaties gemist werden. Overigens speelde oud-De Zijl speler Stan van Belkum een nuttige partij voor Nereus. Ruud Muusse, Jim van Es, Bas Willemse en Wilco van de Zeeuw scoorden elk één keer. Ondanks het feit dat Vivax een ruime ziekenboeg had, kende het geen pardon met te genstander GZV Gouda: 14-2. LEIDEN In de derde r, van de LSB-competitie lijll strijd tussen de nummersll en twee van de promotiek) gewonnen te gaan wo; door koploper Philidor 3.JL. schaakteam staat nog opt tegen LSG 4, maar de twei z gebroken partijen worden )te wel zeker gewonnen. Kalt heeft een l'/2-4'/2 voorspjbe genomen tegen Alphen. >ei Voorschoten 2 gaat mog i zijn eerste overwinning hjk ten koste van Oegstgde Voorlopig staat het nog pi Leiderdorp heeft de iht matchpunten ook al biiin het staat met VA-4l/i voor tj-n Philidor 4. Vivax, dat de press goed uit voerde kon tot 11-0 uitlopen voordat Gouda zijn eerste doelpunt maakte. Vivax-coach Frits Welling liet ook de zeer jeudige George Verburg op draven. Hij trof éénmaal doeL Katwijk verloor dit weekein de met 7-15 van titelkandidaat De Gouwe. Slechts de eerste periode kon de Katwijkse ploeg volgen, daarna bleven de Katwijkers achter de feiten aanzwemmen. Aan Katwijkse zijde werden veel situaties niet afgemaakt en kende de ploeg een surplus aan persoonlijke fouten. Philidor 3 won zijn derde f° strijd in successie en staa al twee punten voor op F derdorp, waar het overigef" van gewonnen heeft. Braa* en Rommets waren het èp klaar; het evenwicht in partijen tegen Manniëm Van der Heyden werd nei] verbroken. Reedijk spe wat al te onbezonnen op val tegen Wubben en ven LSG leek te gaan wini want Van der Marei s overweldigend tegen De 1 en Breuker had een t staand eindspel tegen Card Slingerland. Tijdnood zo toch voor twee Philidor-j ten. Het verlies van Ver tegen Dobbelaar bracht stand op 3-3, maar Fred 5 gerland staat twee pioï voor tegen Mieremet en Sundholm staat gewonner gen Van der Drift. Katwijk, dat de vorige i wedstrijden met vernietig) cijfers verloor, begon goe twee vooruitgespeelde pj en. Van 't Hof won en Van Bent gaat dat zeker ook d Binnendijk hoefde nu aan eerste bord tegen van I geen risico te nemen en sp de remise. Om dezelfde ri bood Van der Plas remise il zijn tegenstander moest wij sico nemen en staat nu v<j ren. Van Starkenborg Kruijf wonnen uitstekt partijen, wat de twee md1 punten al vrijwel zeker mU te. Hellenberg gaf tegen Pi nier de partij uit handen, n Barendse won na een hart( scheurend tijdnoodduel. Ook Voorschoten lijkt na I' nederlagen op de weg te Thierry won als eerste.,1 Boer verloor na lange tijd r gestaan te hebben tegen \M' mans. Bausch was te opti1 tisch tegen Noordijk en loor eveneens. Wise druk/ zijn kenmerkende stijl V huijsen van het bord. Voorschoten staat Verstr duidelijk gewonnen en Both lijkt het volle pun1 gaan halen. Hilarius heeft een pion minder tegen Andel nog redelijke ren kansen. Veel lijkt af te hai van de partij Lindebc Kohlbeck, waarin beide IJ Iers behoorlijk denken staan. Leiderdorp won terecht Philidor 4. Van Duyvenl speelde aan het eerste bof plaats van de zieke Serdijj. won in de aanval met eem meoffer tot slot. Serdijnl aan een lager bord toef winnen. Ook Goeman en ter wonnen verdiend. Dep hield zijn mindere stelling! jes remise tegen Lubbel zen. Voor Philidor won L der Net enigszins gelukkigj Mooijaart. De Haas en P^ zullen de eindstand v^. schijnlijk op 3V4-4Vi gaan o! gen. E Inger Poorta onderneemt namens Gemini/Kangoeroes een poging het sterke Varel/CVV-blok te passeren. Anja ten Dekker wacht geconcentreerd het vervolg af. foto: andré van haasteren LEIDEN De heren-vol leyballers van Gemini- Kangoeroes incasseerden dit weekeinde een teleur stellend verlies tegen Rijnmond. Leython won daarentegen gemakkelijk van VS Haag. De dames teams van Gemini/Kan goeroes en Leython dalen af naar de onderste regio nen na hun verloren par tijen. De volleyballers van Leython boekten ondanks een aarze lend begin een gemakkelijke overwinning op VS Haag. Ro bert Maassen en Fer van de Hal hadden een groot aandeel in de 0-3 overwinning (14-16, 2-15, 8-15). Gemini/Kangoe roes stelde teleur met het 3-1 verlies bij Rijnmond 3. De mannen van Kees de Ridder misten het zelfvertrouwen om het de geroutineerde Rijnmon- ders moeilijk te maken. De goede aanval van Wibert Kokshoorn kon de slechte blokkering en verdediging niet compenseren. Leython 2 startte geconcen treerd tegen het Delftse Ska- nia met een 12-15 in de eerste set. Na een gelijkopgaande strijd tot 9-9 ging de volgende verloren door persoonlijke fouten aan Leiderdorpse kant (15-10). De onstane irritatie in de ploeg werkte door in de derde set (15-6). In de vierde kon Leython het sterke Ska- nia tot 10-10 goed bijbenen. Daarna moesten de Leiderdor pers afhaken (3-1). De heren van NOVO behaalden na twee puntloze competitiewedstrij den weer eens winst. Het ho ger geklasseerde Amsterdam werd met 3-2 verslagen. De eerste twee sets gingen mede door een sterke blokkering van Pieter Keuning naar de Noordwijkers (15-13, 15-6). In de derde en vierde set zakte de concentratie van de mannen van coach Sjaak de Jong. De Amsterdammers kwamen via 10-15 en 11-15 langszij. In de beslissende vijfde set bleek NOVO de meest constante ploeg (15-11). NOVO 2 speelde de beste wedstrijd tot nu toe. Koploper Radius 2, dat zonder enig puntverlies bovenaan stond, werd in één uur versla gen (3-0). VCS voegde weer drie punten aan het totaal toe. Hoofdaan valler Dick van Elk bleek on grijpbaar voor de GSC-blokke- ring. Via 15-5, 16-14 en 15-7 kwamen de mannen van Rob Meijer tot een tamme, eenvou dige overwinning (3-0). Grafi- con/Donar en LUSV vochten een stadsderby uit. In de zaal van het Universiteitssportcen trum kwamen de 'oudjes' als overwinnaars uit de bus. De goedspelende Wout van de Veer bracht de Merenwijkers naar de overwinning via 5-15, 15-1, 5-15 en 13-15. Gemini- Kangoeroes 2 kwam niet tot setwinst tegen koploper Agon. Ondanks enkele donderspee- ches van Ruud Marchand ble ven de Voorschotenaren punt loos (3-0). 2 De dames van Gemini/K goeroes zakken langzaam naar de onderste regionen t de tweede divisie. De vrouf uit Voorschoten kwamen» gen het sterke Varel/(| kracht tekort. Alleen de tv de set werd door toedoen invalster Anneke Blijgu met 15-13 gewonnen. De rige sets gingen met ruim schil naar de tegenstander. Capelle (1-3). De Leython^ mes moesten een pijnlijke^ derlaag slikken. De totaalj vorm zijnde ploeg kwam alle onderdelen tekort te het lager geklasseerde Tl nax 2: 0-3. Het tweede tr van Gemini /Kangoe^ moest het eerste verlies l dit seizoen incasseren. In11 goede en spannende wedsi tegen Rentokil/ZVH 2 ga* de Voorschotense dames' 2-1 setvoorsprong uit hanjj Een grote achterstand in vierde set kon niet meer ii haald worden. In de vijfde hadden de Zevenhuise da{ net iets meer geluk (141 Het derde damesteam van1 mini /Kangoeroes blijft nen. Deze keer bonden de' mes van Bernard van der het Driebrugse DVC aar zegekar. Na twee gemakk gewonnen sets en een slechte derde, sleepte Herr van Maastrigt Gemini/1 goeroes in de vierde set de overwinning (1-3). De Wassenaarse volleybal van WW knokte zich een moeizame 3-1 over ning.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20