Slagvaardig Quick Boys troeft Rijnsburgse buurman af: 1-3 Tweede domper voor Noord wijk CckUcSotnmvt Voorschoten pakt punt van koploper Regioploegen spelen Xerxes in de kaart >e Plichtmatig Leiden krijgt pak slaag FC Lisse deelt met IJsselmeervogels SPORT MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 PAGINA 18 p< ARC zet Sparta met gemak opzij ALPHEN AAN DEN RIJN Een scherp spelend ARC had dit weekeinde geen kind aan Sparta Nijkerk: 5-1. De Alphenaren boekten hun zesde zege van het seizoen en staan nu op 14 pun ten uit 11 duels. Dat staat in schril contrast met het puntentotaal waarmee de Alphense équipe het vorig seizoen afsloot: 13 Oefenmeester Bert Jansen maakte begin dit seizoen schoon schip en motiveerde zijn selectie tot op het bot. Dat komt nu wekelijks tot uiting. Zo groeide voormalig A-speler Paul Dijk man tegen Sparta uit tot „man van de match". Het duel tegen Nijkerk had overigens veel weg de wedstrijd tegen Spakenburg, die vorige week werd gespeeld. Ook toen kwam de thuisploeg in een vroeg stadium op achterstand. En ook toen werd het duel in de tweede helft beslist. Dik Ernst, die zijn team in de eerste helft op gelijke hoogte had gebracht, stond ook aan de basis van de tweede goal, die Jacques Key voor het inschieten had. Na deze 2-1 was Nijkerk rijp voor de slacht. Nogmaals Key, Wilco van Leeuwen en Rene Bon wa ren daarbij betrokken en complementeerden het kwintet Al phense treffers. LEIDEN Derde klasser SV Voorscho ten pakte dit week einde een punt van koploper Schevenin- gen: 1-1. Een gehan dicapt RCL ging met 3-0 onderuit tegen Hoekse Boys. Beide ploegen moeten voor lopig genoegen ne men met een plaats in de middenmoot. Voorschoten - Sche- veningen 1-1 ((H)) „We missen al vanaf het begin van het sei zoen net dat beetje geluk op de momen ten dat we alle touw tjes in handen heb ben", vertelde trainer Leo Holl. „Als dat wel was gelukt, had- den we hier vandaag om de eerste en twee de plaats gespeeld". Ditmaal had de thuis ploeg vooral in de eerste fase wederom een overwicht, maar misten Rik Abma en Hein de Graaff scherpte. Na de te- gengoal speelde de ploeg uit Voorschoten achterin één op één. Invaller Kees Hulse bosch scoorde uitein delijk de gelijkmaker. Hoekse Boys - RCL 3-0 (1-0) „Van mij mag het gaan vriezen". RCL- trainer Theo de Waard was weer eens heel duidelijk. Zonder Paul van der Blom, Rini Oosterlee en An dre Zonneveld en met enkele half-gebles- seerden, kwam zijn team duidelijk tekort tegen Hoekse Boys. Sito Schalkers, voor het eerst weer in de basiself, en Ben Heemskerk hielpen een goede kans om zeep. De thuisploeg sprong beter met de kansen om en pas seerde Ron Sinteur drie maal. LEIDEN In de vierde klasse B profiteerde koploper Xerxes van de 1-1 puntendeling van Zevenhoven en Ter Leede. De ploeg uit Sassen- heim blijft op de tweede stek, maar de achter stand op de lijstaanvoerder bedraagt nu twee punten. Ook Koudekerk en Kagia kwamen re mise overeen: 2-2. Het duel tussen Hazerswoud- se Boys en Oegstgeest werd afgelast. Zevenhoven - Ter Leede 1-1 (1-0) De gasten uit Sassenheim maakten de eerste helft de beste indruk. Emiel Waayer, Sam Era dus en Peter Bergman hadden kansjes de 0-0 open te breken. De eerste goal viel echter, te gen de verhouding in, aan de andere kant toen Ton Rovers het leer in de kluts voor zijn voeten kreeg en niet aarzelde. Direct na rust scoorde Ter Leede's John Kroeze de gelijkmaker. Na dit doelpunt leek het er even op dat het team ISS eft van trainer Arie van der Laan als een kaarten- j*115 huis in elkaar zou storten. Wonder boven won- der gebeurde dat niet. De beste kansen in de rf uitstekende tweede helft waren zelfs voor Wino t Verleun en Pierre van Eijk. If Koudekerk - Kagia 2-2 (1-0) "a| „We speelden de eerste helft een hele matte P pot. Het leek echt nergens naar", aldus Kagia- IFV oefenmeester Rob Suttorp. Na de goal van Ron Paling raakte zijn team de kluts volledig kwijt. P® „We vervielen in het oude lange-halen-gauw- thuis-voetbal". In de tweede helft werd 'mid- mid' Ferry Kortekaas veelvuldiger in het spel betrokken. Dat leidde tot een doelpunt van Ri chard Trompert van elf meter. Maar de 2-1 van Ab Vergunst boorde alle hoop van Kagia weer in de grond. Toch bleken de gasten veerkrach tig genoeg om terug te komen. Eric Wijnhout tekende de 2-2 aan. RIJNSBURG De reac tie van Rijnsburgse Boys doelman Jan Blankespoor tijdens dé derby wees al nadrukkelijk in de rich ting van een arbitrale dwaling; het commentaar na afloop van Katwijks aanvoerder Floor van Duyn wiste definitief alle vraagtekens weg. „Of dat een strafschop was?", her haalde de blauwwitte ma rathon-man de vraag: „Moet ik eerlijk zijn?". De zeker niet slecht fluitende scheidsrechter Jonker uit Alkmaar bleek de tuime ling van verder onzichtba re Van Duyn achttien mi nuten voor tijd derhalve inderdaad niet op de juiste waarde te hebben geschat. Dit geheel in tegenstelling tot diens naamgenoot Jo- han Jonker. De centrale verdediger mikte vanaf de stip koelbloedig raak en besliste daarmee de ui terst aantrekkelijke streekstrijd met Rijns burgse Boys definitief: 1- 3. Of Quick Boys zonder dat ver late huwelijksgeschenk van de Noordhollandse arbiter (Floor van Duyn had de voorafgaan de vrijdag benut om te trou wen) eveneens winnend over de streep was gekomen, zal al tijd een punt van discussie blij ven. Voetbaltechnisch gezien mocht Rijnsburgse Boys zeker aanspraak maken op minimaal één winstpunt. Maar de thuis club toonde zich zaterdag der mate weinig slagvaardig dat de 2-2 eigenlijk niet eens zo voor de hand lag. Die schotloosheid van Rijns burgse Boys vormde later op Middelmors de rode draad in menig nabeschouwing. De thuisclub had zich in die ne gentig minuten ook nogal wat mogelijkheden verworven. Niet allemaal even doelrijp na tuurlijk, maar een stuk of tien halve en hele kansen konden toch probleemloos worden ge turfd. Daarbij woog het gebrek aan slagvaardigheid nog zwaarder, omdat Quick Boys daar zaterdag juist absoluut geen last van had. Twee keer lukte het de formatie van Mei- bi Raboen in de eerste twintig minuten om zich te ontworste len aan de Rijnsburgse druk. Twee keer ook was het raak. De eerste maal was Fred Kan- bier attent aanwezig om de re bound te benutten nadat Mart van der Plas op aangeven van Marco Dijkhuizen tegen de paal had gemikt. Vervolgens was het Mart van der Plas zelf die na weer zo'n vloeiende Katwijkse uitval koelbloedig scoorde. Waarmee het aanvalsplan van de Rijnsburgers definitief naar de vuilnisbak was verwezen. Kurver had zijn mannen im mers niet voor niets in een 4- 2-4 formatie het veld inge stuurd. „Ons plan was om Quick Boys vanaf de eerste minuut vast te zetten, te over bluffen. Op zich is dat gelukt, alleen bleven de doelpunten uit en dan schiet je uiteindelijk maar weinig op". Dat Rijns burgse Boys zaterdag direct al les op de aanval zette was ove rigens niet echt verbazend. Niet alleen omdat de geel zwarten al jaren een offensief ingestelde ploeg vormen, maar ook omdat Kurver voor de tweestrijd met Quick Boys een aantal steunpilaren miste. Fred Arroyo en Wim Drieber gen zaten met lastige spier blessures in de dug-out, Huug Aandewiel wordt zelfs pas na de winterstop terug verwacht. „Voor het evenwicht tussen aanvallen en verdedigen zijn dit juist drie bijna onmisbare Quick Boys viert feest nadat Johan Jonker (4) uit een omstreden strafschop voor 1-3 heeft gezorgd. Blankespoor druipt gedesillusioneerd af. pionnen", maakte Kurver zijn risicovolle keuze duidelijk. Ondanks de desastreuze start, kwam Rijnsburgse Boys snel in het tweede deel van deze derby op niveau toch weer te rug in de wedstrijd. Direct na dat Dijkhuizen alleen voor Blankespoor de 0-3 had laten liggen, nam Martin de Louw de bal aan de andere kant hard en zuiver op de slof: dia gonaal sloeg de 1-2 binnen. Wie na die treffer een nog na drukkelijker aandringende thuisclub had verwacht, kwam bedrogen uit. Kurver ruilde Koet toch maar voor Arroyo in, omdat hij in ieder geval die derde tegengoal wenste te voorkomen. Wellicht mede door die wissel ontspon zich verder een uiterst evenwichti ge strijd met kansen aan beide zijden. Mogelijkheden die on benut bleven, totdat de door gebroken Floor van Duyn achttien minuten voor tijd tot die tuimeling besloot. En scheidsrechter Jonker daar een overtreding van doelman Jan Blankespoor („Ik raakte hem niet eens aan") in zag en diens naamgenoot vanaf elf meter de Rijnsburgse hoop de finitief aan flarden schoot. De thuisclub drong na die tref fer nog wel aan, maar het ech te geloof in een goed resultaat was er niet meer. Zoals in de blessuretijd van de leuke der by nog eens overtuigend dui delijk werd gemaakt door Hans Zwaan. De sterk kaat sende spits, die met beWaker Richard Hoogervorst menig fraai duel uitvocht, werd door Wim Hooymans vrij voor Tom van der Niet gebracht, maar faalde hopeloos. „Een teke nende misser", wist Kurver la ter ook nog. „Zwaan moet zo'n bal niet aannemen, hij moet 'm er gewoon inschieten. Dat was Rijnsburgse Boys-doelman Jan foto: andré van haasteren vandaag het grote verschil tus sen ons en Quick Boys". Er was zaterdag niemand op Middelmors die het met die constatering oneens was. GERT-JAN ONVLEE Scoreverloop: 5. Kanbier 0-1, 20. Mart van der Plas 0-2, 46. De Louw 1-2, 72 Jonker (strafschop) 1-3. Rijnsburgse Boys: Blankespoor, De Kroon (Driebergen), Bodaan, Koet (Arroyo), Heemskerk, Oosterlee, Hooymans, De Louw, Zwaan, Vonk, Carli. Quick Boys: Van der Niet, Haasnoot, Hoogervorst, Jonker, Hans van der Plas. Aandewiel, Dijkhuizen (Jaap van Duyn), Floor van Duyn, Leen van der Plas, Mart van der Plas (Pluimgraaff), Kanbier. NOORDWIJK De pun- tendelingen van Katwijk bij de regiotoppers Quick Boys en Rijnsburgse Boys blijken niet twee op zich zelf staande resultaten ge weest te zijn. De 'FC Twente van de eerste klasse' kwam zaterdag bij Noordwijk wederom niet verder (1-1), waarmee het totaal aantal op acht gelij ke spelen kwam in elf ge speelde wedstrijden. Voor Noordwijk een pijnlijk puntverlies; door de zege van Quick Boys bij buur man Rijnsburg zagen de Noordwijkers hun achter stand immers groeien tot een verschil van twee. Binnen acht dagen op nieuw een domper voor de ploeg van John Eel- man derhalve. Er was echter een wezenlijk verschil met de vorige week bij IJsselmeervogels verloren partij. Kwam Noordwijk in Spakenburg tot alleszins ac ceptabel spel, zaterdag lieten de kustbewoners het er duide lijk bij zitten. Dat ondanks een wel zeer vroege voorsprong. De Katwijkers hadden nog maar nauwelijks in de gaten dat scheidsrechter Poort voor het begin had gefloten of Teun van Duyvenbode kon de gang naar het net al maken. Arie van Beele gleed onderuit (Arie Lagendijk: „Wanneer je op zo'n veld met rubberen nop pen speelt, ga je onderuit. Dat mag niet gebeuren") en Timo Gerlof profiteerde daarvan. De middenvelder, die de ge schorste Ruud Ort verving, kreeg vervolgens alle ruimte van Fred Eysberg om het strafschopgebied binnen te trekken en al na zo'n tien se conden uit te halen, 1-0. De snelle treffer bleek een verlammende uitwerking te hebben op de ploeg van John Eelman. Mede door de in schuivende Cees Guyt bouwde Katwijk een overwicht op. Tot echte doelkansen leidde dat in beginsel niet. Pas dertien mi nuten voor rust stelde Guyt het eerste voorbeeld. Hij trachtte de uit zijn doel geko men Dick Dortmundt bij een afgeslagen corner met een kopbal te verrassen. Zijn inzet werd echter op de doellijn ge keerd. Het vormde de inlei ding tot een betere fase, want niet veel later, nadat Piet van Duyn met een omhaal op de lat schoot, moest wederom een door Guyt verzonden bal van de lijn gehaald worden. Leon Meijs wist zich vlak voor rust geen raad met een voor zijn voeten neerploffende bal. Het Katwijkse offensief zette zich na rust voort. Het kon dan ook niet zo zijn dat het on zichtbaar over het veld bewe gen van Leonard van Utrecht en het tegenvallende spel van met name Peter Ruigrok en Geert Jan Bakker onbestraft zou blijven. Zeker niet nadat Fred Luesken in geheel vrij staande positie over de bal heen maaide. Guyt wederom, trachtte Katwijk ook na rust de weg te wijzen. Zijn pegel van dichtbij stuiterde via de onderkant van de lat terug het veld in. „Ik had liever gezien dat die bal erin was gegaan", zou Eelman later zeggen. Vooral omdat zijn ploeg na de 1-1 zich pas echte mogelijkhe den begon te creëren. Nu viel de gelijkmaker pas vijftien mi nuten voor tijd. Naar bleek, te kort om nog iets aan die stand te kunnen wijzigen. De manier waarop de Kat wijkse tegentreffer tot stand kwam was tekenend voor de wedstrijd. De tot dan toe zeker opererende René van Hens- bergen ging met eén te zachte terugspeelbal in de malaise van zijn ploeg delen. De hard werkende, maar niet altijd even effectief spelende Marco van der Plas, liet zich het bui tenkansje niet ontgaan. Met een stiftballetje passeerde hij de uit zijn doel gekomen Dort mundt. Daarna was het slotini- tiatief aan Noordwijk. Hens- bergen, uit op eerherstel, zag echter twee van zijn schoten gekeerd worden, waarna een derde mogelijkheid langs het doel verdween. Na de voor de hand liggende conclusie van Eelman, bleef er dan ook nog maar één over voor zijn collega Arie Lagen dijk: „Noordwijk speelde on der zijn kunnen, terwijl wij één van onze beste wedstrij den speelden". Schrale troost voor Noordwijk is dat ook Rijnsburgse Boys en Quick Noordwijker René van Hensbergen ging na zijn foute terugspeelbal naarstig op zoek naar een tref fer. Teun van Duyvenbode stond hem daarbij in de weg. snaterse Boys daarover mee kunnen Marco van der Plas 1-1 Katwijk- Van Duyvenbode, Guyt, praten Noordwijk: Dordmundt, Wendt, Van Meiis, Langemaat, Eysberg, Van P"EVTVEVR VAM mrn.UTTT 5Ti Hensbergen, Van Berkel, Nulkes, Beele, Pouw, Langeveld, Kraaye- r'ü.lil.xv VAIN JJJliiv rlUJ_.öI\ Smits, Ruigrok, Gerlof (Vink), Lues- noord (De Best), Van Duyn, Van der Scoreverloop: 1. Timo Gerlof 11-0, 74. ken, Bakker, Van Utrecht. Plas. LEIDEN Het heeft er alle schijn van dat Leiden, na een schier eindeloze reeks van successen, niet goed om weet te gaan met de impasse waar het mo menteel in verkeert. Na dat vorige week een zeke re mate van herstel zicht baar was tegen De Zwer ver, maakte de formatie van Henny Beerenfenger er in de thuiswedstrijd te gen koploper 's-Graven- zandse SV helemaal niets van. Het gevolg was een 1-5 nederlaag. Op puntjes als bezieling, wedstrijd mentaliteit en de wil om te winnen, bleef Leiden in gebreke. Een trainer staat in zo'n situa tie vrijwel machteloos, want beleving moet van binnenuit komen. Het lijkt geen al te boude bewering om te stellen, dat de Leidenaars verzadigd zijn. Niet abnormaal, omdat succes na verloop van tijd als „gewoon" ervaren wordt. Als er dan eens een periode van tegenspoed aanbreekt, geloven de spelers dat het allemaal toch wel weer op zijn pootjes terecht komt, want: „het is toch altijd goed gegaan!" Trainer Henny Beerenfenger beschikt over voldoende reali teitszin om te weten, dat er meer voor nodig is om uit dit dal te komen. „Deze jongens, die allemaal goed kunnen voetballen, zijn door de presta ties in het verleden verpest. Ze hebben nog niet door, dat je de huidige problemen niet oplost door lekker te gaan tikken. Ik heb respect voor een Jan Bou- man, die wel een over-mijn- lijk-mentaliteit uitstraalt. Het zelfde geldt voor jongens als Teske, Van Wattum en Hille- ger. Misschien wordt het tijd om eens de botte bijl te gaan hanteren. Als schokeffect. Dan maar wat minder getalenteer de jongens uit het tweede in zetten, die wel willen wer ken". Vijfendertig minuten hield Leiden stand tegen een opper machtig 's-Gravenzandse SV. Leiden, zonder Mark Bouman en Koos Siera, kon daar eigen lijk alleen een fraaie omhaal tegenover stellen van Rob Bink na een verre inworp van broer Rick. In de 36ste minuut brak goaltjesdief Gabriel van Oostenbruggen de ban door doelman Sebastiaan Jansen met een schuiver te passeren: 0-1. Jansen, al enige weken een verdienstelijk vervanger van de geblesseerde Peter Se- lier, had een complete off-day en was een voortdurende bron van onrust voor zijn eigen de fensie. Nadat Johan Teske al reddend had moeten optreden op de lijn, kwamen de bezoe kers voor de pauze toch op 0-2 na een simpele combinatie tus sen Van Oostenbruggen en Van der Hoeven. De tweede helft was nog geen twee minuten oud of het stond 0-3. Een schitterende voetbe weging van ex-zaalvoetbalin ternational Frans Bouman stelde Ronald Kers in staat om raak te koppen. Na een vrije trap van Arjan Wilting ver kleinde Ronald van Wattum de achterstand tot 1-3, maar twee doelpunten van Van Oos tenbruggen bepaalden de eind stand op 1-5. Een heuse afstraffing voor Leiden, dat de rekening gepre senteerd kreeg voor het obli gate spel, dat het ten toon spreidde. Een wereld van ver schil met de soms erg over spannen reagerende Westlan ders, die het surplus aan kwa liteit paarden aan een goede instelling. Resultaat verzekerd. JELLE RAAP Scoreverloop: 36. Van Oostenbruggen 0-f, 45. Van der Hoeven 0-2, 47. Kers 0-3, 51. Van Wattum 1-3, 54. Van Oostenbruggen 1-4, 85. Van Oosten bruggen 1-5. Leiden: Jansen, Teske, Rick Bink (Landwaart), Van Wattum, Hilleger, Kartal, Pattiapon (Bouman), Kerk hof, Wilting, Rob Bink, Boot. LISSE Slechts schoor voetend wilde Hans van der Zee toegeven dat hij tevreden was met het ene behaalde punt. „Achteraf gezien verdienden we ab soluut niet hier te win nen", aldus de oefenmees ter van IJsselmeervogels, die hiermee aangaf van te voren op meer gerekend te hebben. Wim Eilander, trainer van de thuisploeg FC Lisse, was wat vrolijker gestemd. „Verrassen de debutant hè?", viste de trai ner naar complimentjes. Eilan der zei genoten te hebben van een prachtige, spannende wed strijd. Slechts weinigen zullen dat met hem oneens geweest zijn. Hoewel FC Lisse - IJssel meervogels (uitslag 1-1) nou ook weer niet een wedstrijd was waarbij van veel mooie staaltjes technisch verzorgd voetbal viel te genieten. Maar dat is geen absolute vereiste voor negentig minuten kijk plezier, zo bewezen beide eer steklassers zaterdagmiddag. Waar luttele kilometers ver derop in twee zinderende streekderby's om de bovenste plaaten op de ranglijst werd gestreden, vochten Lisse en IJsselmeervogels een middën- mootduel uit. Dat er dit sei zoen niet meer inzit voor beide ploegen, gaf voormalig Quick Boys-trainer Hans van der Zee aan. „Als we zo blijven spelen, geraken we echt niet uit die hoek waar we nu verblijven. Welke hoek dat is? De vierde tot en met de veertiende plaats". Kennelijk heeft ook Van der Zee zich inmiddels neergelegd bij de hegemonie van Quick Boys, Rijnsburgse Boys en Noordwijk in de eer ste klasse B. „Vorige week hebben we met vechtvoetbal een overwinnig uit het vuur gesleept. Vandaag heb ik een middelmatige ploeg gezien, die blij mocht zijn dat het bij de rust niet met 3-0 achterstond". Daarmee is tevens het pro bleem genoemd, waarmee de andere hoofdrolspeler van za terdag, FC Lisse, dit seizoen al eerder kampte: de ploeg kan er maar niet in slagen een voorsprong tot de rust vast te houden. Ook nu was het weer mis, ondanks het feit dat de blauwgelen de eerste 45 minu ten gewoon beter waren dan hun opponenten uit Spaken burg. De Lissenaren leken wel met een voorsprong op zak te gaan pauzeren, maar een weergaloze treffer van Mi chael van de Berg in de 44ste minuut stak daar een stokje voor. Van buiten het straf schopgebied schoot Van de Berg een aanvankelijk afgesla gen corner langs en over ie dereen heen in het kruis. Ab soluut onhoudbaar voor kee per Paul Veenboer. Eerder in de wedstrijd had Jan Broekhuizen al voor 1-0 gezorgd. Hij rondde een door Aad de Roode genomen en door Ron Kuilboer doorgekop- te hoekschop doeltreffend af. De lange Kuilboer maakte daarmee zijn uitverkiezing waar. De voor het eerst in de basiself startende spits was met name voor rust goed op dreef. Geen kopduel ging ver loren. Ook goed op dreef was linkerspits Erik Kattenberg. Zo mooi hij echter kansen voor zichzelf en zijn ploegge noten (Vermeulen, De Roode en Van der Zwet) creëerde, zo hopeloos werd er gefaald in de afronding. De beste mogelijkheid kreeg de frêle ex-Abbenes-speler zelf in de vijfentwintigste minuut na rust. Hij speelde zich uitste kend vrij in het vijandelijke strafschopgebied, kwam recht voor het doel maar mikte naast. Het was dé kans op 2-1 en daarmee de volle winst. Een winst die echter geen van beide ploegen verdiende. PAUL DE VLIEGER Scoreverloop: 18. Jan Broekhuizen 1- 0, 44. Michael van de Berg 1-1. ,FC Lisse: Veenboer, Vermeulen, Van Rooyen, Van de Putten, Warmer dam, Broekhuizen, Van der Zwet, Van Rooden, Ens, Kuilboer (Schalk), Kattenberg.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18