Monique Hoogland haalt haar gram Tico Cooper wijst basketballers weg Chris Dittmar voorspelt eigen ondergang Ben van der Burg onderschat zichzelf EaicUeSouoa/nt MAANDAG 27 NOVEMBER 1989 PAGINA 15 Half miljoen Monika Seles CSSEN Monika Seles heeft gisteren de grootste prijs ar nog korte tennisloopbaan binnengesleept. Met ie winst in het invitatietoernooi van Essen palmde de jas 15-jarige, in de Verenigde Staten wonende Joegosla vische speelster, maar liefst 200.000 dollar (een kleine ialf miljoen) in. In de finale van het evenement ver joeg Seles de Bulgaarse Manuela Maleeva in twee sets: 5-1 7-5. In de halve finales had ze afgerekend met de ipen Franse kampioene Arantxa Sanchez uit Spanje, daleeva was toen te sterk voor de Argentijnse favoriete }abriela Sabatini. Wegens een blessure aan een buik- pier had de beste speelster ter wereld, de Westduitse Jteffi Graf, zich eerder teruggetrokken. De Amerikaan se Zina Garrison kreeg wegens oververmoeidheid rust doorgeschreven. Het Nederlandse damestennisteam de gradeerde afgelopen weekeinde in Nantes in de Europe- is titelstrijd voor landenploegen (indoor). Alle duels ver- (oren, waardoor degradatie naar de tweede divisie on- mtkoombaar werd. De Sovjetunie volgde Frankrijk op Europees kampioene. Ludo Dielis bezig aan tweede jeugd WEST BERLIJN Ludo Dielis lijkt aan zijn tweede (biljart)jeugd te zijn begonnen. De 44-jarige Belgische driebander won gisteren in West-Berlijn het tweede toernooi uit de cyclus van vijf om de wereldbeker. In de finale versloeg hij de Japanner Kobayashi met 4- 0. Twee weken geleden werd Dielis in Deurne al tweede in het openingstoernooi, waardoor hij een ruime kloof met zijn rivalen heeft geslagen. Hij voert de ranglijst aan met 105 punten. De Fransman Bita- lis, winnaar van het eerste evenement, bezet met 72 punten de tweede plaats. Tijdens het afgelopen weekeinde werd ook bekend dat de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond defini tief een nieuw bondsbureau annex wedstrijd- en op leidingcentrum gaat bouwen. Zaterdag, tijdens de bondsvergadering in Bunnik, keurden de leden de bouwplannen goed. Het is de bedoeling dat in maart met de bouw in Nieuwegein wordt begonnen. Haagse bridgers helpen Zweden AMSTERDAM De veer- tiende editie van de „Wim bledon of bridge", zoals het vroegere Caransa-brigde- toernooi in de buitenlandse media wordt genoemd, is gewonnen door Zweden. In de spannende slotfase leken de Polen op de eindzege af te stevenen, maar onver wacht zwaar verlies tegen het Haagse Outsiders Team van Piet Borst (10-20) wierp de Oosteuropeanen ver te rug. Het Amsterdamse HOK leg de als beste Nederlandse team beslag op de derde plaats. Europese jeugdtitels Gal en Van Stokkum ATHENE De strijd om de Euro pese jeugdkampioenschappen judo heeft bij de meisjes twee eerste plaatsen opgeleverd. Nancy van Stokkum werd Europees kampioene in de categorie tot 48 ki logram. Jessica Gal veroverde de ti tel in de klasse tot 52 kilogram. Bi- anca Lion (tot 61), Marcia Broeien (tot 72) en Monique van der Lee (boven 72) eindigden in hun afde ling op de derde plaats. Voor de Nederlandse jongens zaten er geen Europese titels in. Anton Koevoet (tot 95) en Maarten Bijl (boven 95) kwamen met de derde plaats in hun categorie het beste voor de dag. Nieuwzeelands jacht wint tweede etappe van zeilrace ronde wereld FREMANTLE Het Nieuwzeelandse jacht Steinlager II is ook in de tweede etappe van de zeilrace om de wereld als eerste aangeko men in de maxi-divisie. Schipper Peter Bla ke. die als enige aan alle vijf wedstrijden rond de aardbol heeft meegedaan, arriveerde zaterdagochtend in de Australische haven plaats Fremantle. De winnaar, die al het snelst was op het eerste traject van Sout hampton naar Punta del Este, ging slechts anderhalf uur eerder door de finishlijn dan de Rothmans. De bemanning van dit Britse schip profiteerde in het zicht van de haven van een misrekening op de Merit. Het ver schil tussen beide boten bedroeg na een reis van 7650 zeemijl precies 26 seconden. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur: AVRO s Sportpanorama. Veronique, 18.50 uur: Match. BBC 1, 23.40 uur: Snooker. BBC 2, 18.00 uur Snooker Eurosport, 18.00 uur: Turnen. Eurosport, 19.00 uur: IJshockey. Eurosport, 20.00 uur: Weekover zicht. Eurosport, 22.00 uur Auto- en motorsport. Eurosport, 23.00 uur Boksen. MORGEN BBC 1, 15.15 uur Snooker. Eurosport, 00.00 en 11.00 uur: IJshockey. Eurosport, 10.00 uur: Auto- en motorsport. Eurosport, 13.00 uur: Weekover zicht. Eurosport, 14.00 uur: Boksen. Eurosport, 15.00 u Snooker. IIEUWEGEIN De ti ommercie heeft Eline pfoene en Astrid van der naap ontdekt. Monique [jloogland (nog) niet. Toch rerden Coene en Van der .naap gisteren in Nieu wegein gevloerd door loogland in hun geza menlijke jacht op de na- onale badmintontitel. 'ooral in de finale tegen s oene haalde de getergde oogland onbarmhartig it, 11-3 11-1. de mannen prolongeerde ierre Pelupessy spelenderwijs titel. Van het aanstormen- e talent was alleen Edwin in Daim bestand tegen de ress van een kampioenschap, ij werd pas in de eindstrijd ischadelijk gemaakt door Pe- pessy (9-15 5-15). Dene en Van der Knaap zet- n de afgelopen week hun indtekening onder sponsor- ntracten, die het tweetal ndelijk verlosten van het be staansminimum. Coene teken de voor 75.000 gulden drie jaar bij VSB. Zij werd de vijfde topsporter bij VSB. De atleten Maas, Mellaard en De Bruin en roeister Vermulst gingen haar voor, op dezelfde condi ties. Daarnaast beschikt Coene nog over zes materiaalsponsors: schoenen, sportkleding, vrije tijdskleding, racket, shuttles en sportdrank en kijkt broer Lex namens haar uit naar een auto-sponsor. De entree van VSB schrikte de NSF (sportfe deratie) niet af. De uitkering werd gehandhaafd. De Coene BV kon hard maken dat de onkosten jaarlijks oplopen tot circa 70.000 gulden. Van der Knaap sloot een lu diek contract af voor een jaar met een computerfirma. Haar verdiensten worden bepaald door de bedrijfsvoering. Stij gen de aandelen, dan stijgen de inkomsten van de speelster. „Het was een geintje", blikte Van der Knaap terug, „dat realiteit werd. Ik ben verze kerd van een bodembedrag. Als het goed gaat met de zaak. vang ik ongeveer hetzelfde als Eline. Met de NSF-uitkering erbij, draai ik dan kostendek kend". Beetje bij In vergelijking met dit tweetal hangt Monique Hoogland er maar een beetje bij. Officieel is ze beroeps, financieel niet eens een semi-prof, hooguit eeri amateur. Een pure liefhebber, die geld moet meenemen om haar beroep te kunnen uitoe fenen. Dat hangt haar zwaar de keel uit. Ze greep de natio nale titelstrijd in Nieuwegein aan voor erkenning. Haar ambitie doorkruiste de plannen van Coene en Van der Knaap. Het gelouterde tweetal wilde tussen twee jet- lags in, als gebaar naar hun nieuwe sponsors, een vermoei de gooi doen naar de titel. Het stel kwam afgelopen week te rug van toernooien in Indone sië en China en trekt er zater dag weer op uit. Naar Singapo re, voor de finale van de World Cup, waarvoor Coene zich als achtste en Van der Knaap zich als tiende plaatste. De planning van Hoogland kwam in de halve finales in groot gevaar. Van der Knaap was op 11-6, 11-10 één slag van de overwinning af. De Wate- ringse verzuimde twee wed- strijdpunten te benutten en kreeg de rekening gepresen teerd, 11-6 11-12 8-11. De num mer twee baalde verschrikke lijk van haar nederlaag, maar maakte er weinig woorden aan vuil. „Zij is honderd procent fit, ik zeventig". Accu leeg Vijfvoudig kampioen Eline Coene werd oneerbiedig ge'- veegd, 11-3 11-1. „De accu was leeg", klaagde de titelhoudster. „Ik kwam niet vooruit, had geen concentratie". De excuses werden door Hoogland niet aanvaard. „Ik heb de laatste tien dagen door een blessure geen shuttle geslagen. Dat is zeker zo vervelend als hun jet- lag". Hoogland was trots op haar tweede titel na 1986. „Ik baal ervan dat ik er maar een beet- Monique Hoogland was bezield van wraakgevoelens en zag die bekroond met haar tweede titel. FOTO: ANP je bij hang. Ik word nooit ge noemd. Ten onrechte. Door mijn twintigste plaats op de wereldranglijst heb ik interna tionaal altijd een slechtere lo ting dan Coene en Van der Knaap. Daardoor lig ik er va ker eerder uit. Ik wilde in Nieuwegein bewijzen dat ik niet voor die twee onderdoe". „Het is bij mij een mentale kwestie. Zit het tussen de oren goed, dan ben ik voor iedereen gevaarlijk. In dit toernooi speelde ik constant heel re laxed. Ik kende geen stress of druk. Coene en Van der Knaap wel. Daarom heb ik ge wonnen. Niet omdat zij ver moeid waren. Dat gezeur van die twee vermindert de waar de van deze titel voor mij ab soluut niet". oach van lameshockey liet ongerust MERSFOORT De testse- 'a e van vijf wedstrijden tegen ngeland heeft de Nederland- bondscoaches en hockeys- atrs niet alleen winst opgele verd (drie zeges, een gelijkspel u i een nederlaag) maar ook de loogde blikverbreding. „Het am is enorm vooruit gegaan i begint in te zien hoe we et hockey bezig willen zijn e i wij hebben inzicht gekre- sl m in het potentieel. Daar Deven we ons niet ongerust rer te maken", vatte Roelant -ltmans de belangrijkste ver dorvenheden van de voorbije 1 eek samen. In Amersfoort irfoor Oranje zaterdag nog et 2-1, gisteren in Amstel- len won het team van Olt- ans met 3-2. *'et nieuwe trainersduo Olt- ans en Franklin Dikmoet, J it na bijna tien jaar Giis van eumen afloste, vond bij de tckeybond een gewillig oor >or hun voorstellen. Oltmans z'ees op de noodzaak van een V1 oeg trainingskamp. Hij eeg prompt de selectie zeven igen bijeen en Engeland vijf ier als tegenstander om de ogelijkheden te peilen en visie op de het wereld in Sydney, ïaar een plaats bij de eerste er reëel is en de vorm van ,n dag verder beslist, duidelijk ;c! maken. In Amersfoort leid- het geëxperimenteer tot H rlies (1-2), in het Wagener- 5idion in Amstelveen maakte loral de tweede helft gisteren Z ihtbaar waar het het komen- i half jaar naar toe moet. Na •3 st gaf Oranje nauwelijks P'b nsen meer weg en schiep er n ihzelf met een goede opbouw s basis voldoende. De afwer- Jong liet weliswaar te wensen er, de principes begonnen vernieuwde ploeg in ieder y! val te dagen. In de eerste ilft, en ook in eerdere duels, (l irkten de linies te onafhan- lijk van elkaar. treffers van de Engelse p) utiniers Karen Brown en ckey Dixon (strafcorners) onmiddellijk beant- ^3ord, maar de gelijkmakers iren te danken aan indivi- lele bevliegingen - overigens ■t jaren een sterk Nederlands 1 int - en niet aan sterk team- 's el. Mieketine Wouters, zon- !y g met clubgenote Ingrid Ap- ls de opvallendste speelster, 0) kroonde een fraaie solo-ac- I- en Wietske de Ruiter had ig geluk bij een strafhoek- ig. De laatste 35 minuten —in de testserie gaf evenwel jn groeiend geheel te zien, 'Met voldoende ruimte voor de keling en de winnende tref- van Wouters. „Het was ri ig niet altijd briljant", zei tmans, „maar na rust heb- n we ons gezicht laten zien, bben we laten zien hoe het v iet worden". INDSTAND: 1. Nederland 5-7 (10- 2. Engeland 5-3 (8-10). Tico Cooper (links) heerste onder de borden en dat was de basis voor de zege van de Nederlandse basketbalploeg. FOTO: ANP AMSTERDAM In de schaduw, en een jaar la ter, van de voetballers gaan de basketballers ook naar Rome. De Italiaanse trip werd vrijwel zeker na de overwinning van de nationale ploeg op België. In de goed gevulde Apollohal in Amsterdam stond Tico Coo per zaterdagavond aan de ba sis van de ruime zege (87-71). Het was de tweede overwin ning van Nederland in groep B van het kwalificatietoernooi voor de eindronde van de Eu ropese titelstrijd in 1991. Cen traal in de overwinning op de in het zwart gehulde Rode Duivels stond de 25-jarige Tico Cooper, een Arubaan met punk-kapsel, die in de Apollo hal pas zijn vierde interland speelde. Dat hadden er veel meer kunnen zijn, maar de Antilliaan gaf in de zomer de voorkeur aan een vakantie op zijn geboorte-eiland boven de Europese titelstrijd in Zagreb. De forward was met zijn 2 me ter 2 een kop kleiner dan de Belgische centers Browne (2.10) en Verberckt (2.12), maar toch regeerde hij door zijn explosieve sprongkracht onder de borden. Hij plukte 13 van de 38 rebounds van de Ne derlandse ploeg. De wedstrijd werd onder de borden beslist. Tegenover de 38 terugkaatsers van Neder land stelden de Belgen er slechts 19. Dat verschil was doorslaggevend voor de eind- score. Bovendien slaagde de Nederlandse ploeg erin de veel scorende spelverdeler van Bel- gie, Bayer, lam te leggen. Vooral in de eerste helft was Oranje oppermachtig onder de baskets. Cooper werd onder het eigen bord vakkundig ge assisteerd door Kuipers en Pieterse en vormde onder de Belgische basket een constante bedreiging. „Toch vormde onze verdediging de hoeksteen voor de overwinning", oor deelde Harrewijn. „In de aan val liep het goed, net zoals te gen Polen. Dreiging van Coo per onder het bord en van de schutters buiten de perimeter". Cooper was in de eerste twin tig minuten voor de Belgen ongrijpbaar. Van afstand was Te Velde met drie homeruns (driepunters) trefzeker. Pak slaag In de tweede helft leek Oranje de Belgen een verschrikkelijk pak slaag te geven. Met 5.44 op de klok had Nederland zijn grootste voorsprong (83-58). „Toen verloren we concentra tie", gaf Harrewijn aan. „De overwinning zat in de broek zak. De spelers voelden de lange reis uit Polen in de be- Door die ontwikkeling konden de Belgen de marge terug brengen naar zestien punten (87-71). Volgens Van den Bosch een overbrugbaar ver schil in de thuiswedstrijd in november 1990. „De prijzen worden pas aan de meet ver deeld", hield hij de stemming er in. Hij had even goed kun nen zeggen: de bal is rond. Nederland - België 87-71 (47- 30). Scores Nederland: De Waard 15, Van Rootselaar 6, Te Velde 17, Cooper 29, Pie terse 6, Kuipers 14. DEN HAAG Chris Dittmar had er nog zo voor gewaarschuwd. Aan de vooravond van het toernooi om de open Ne derlandse squashtitels verhaalde de als tweede geplaatste Australiër over de huidige nivellering aan de internationale top. „Nu kan iedereen van ieder een winnen, je kunt niet één partij ongestraft op negentig procent spelen", aldus de vice-wereldkam- pioen die prompt de vol gende middag als eerste gerenommeerde slachtof fer van de deelnemerslijst kon worden geschrapt. „De krachtsverschillen zijn momenteel zo klein dat er snel verrassende uitslagen uit de bus kunnen rollen", zo voor spelde Dittmar zijn eigen on dergang. Al na drie games (15- 11, 15-12, 15-12) diende hij op ponent Bryan Beeson de hand te drukken. De Engelsman kreeg ondanks zijn negentien de plaats op de wereldranglijst in Den Haag geen beschermde rol, tekenend voor de oerster ke bezetting van het evene ment. „We hebben de echte wereld top in huis", sprak toernooi-di- recteur Robert-Jan Anjema niet zonder reden. Slechts veelvoudig ex-wereldkam pioen Jahangir Khan schittert door afwezigheid in het club lokaal van de HSRC waar tot morgen wordt gespeeld, dan verhuist men naar het Kur- haus. Van de overige favorie ten is intussen ook Rodney Martin op een zijspoor beland. De Australiër verloor gister middag in de tweede ronde van land- en naamgenoot Rod ney Eyles. Ook ex-wereld kampioen Ross Norman, als vijfde geplaatst, verdween al vroegtijdig uit de strijd tegen titelverdediger Adrian Davies uit Wales. Van de drie Nederlandse heren, die tot het hoofdtoer nooi waren doorgedrongen, wist alleen Erik van der Pluijm één game op zijn naam te schrijven. De nationale kampioen, die dank zij het rij ke bezit van een „wild card" geen kwalificatie-partij hoefde te spelen, verloor desondanks kansloos van Soheil Qaiser. De Pakistaan ging in de tweede ronde zelf na een uiterst span- Babette Hoogendoorn stelde teleur en werd al in de eerste ronde uitgeschakeld. FOTO: SP nende partij (15-13 in de vijfde game) ten onder tegen de En gelsman Phil Kenyon, die daarvoor korte metten had ge maakt met Raymond Scheffer: 15-7, 15-7, 15-9. Hans Frieling wist zich na de loting al bij voorbaat geklopt. Tegen we reldkampioen Jansher Khan sprokkelde hij toch nog ver rassend veel puntjes bij elkaar: 15-10, 15-11, 15-2. Jansher Khan plaatste zich gisteren op indrukwekkende wijze voor de kwartfinales. De Pakistaan wisselt qua eerste plaats op de wereldranglijst week in, week uit stuivertje met Jahangir Khan. Laatstge noemde won vrijdag in Stutt gart de laatste directe confron tatie tussen het vooralsnog sterkste squash-duo ter we reld. De Engelsman Chris Walker jakkerde zich volop in het zweet tegen Jansher Khan, maar lag er uiteindelijk toch uit: 15-9, 15-7, 12-15, 15-4. De jongste van de twee Khan's oogt weliswaar niet al te spec taculair, maar bezit zoveel raf finement dat hii ook in Den Haag ongetwijfeld heel moei lijk te kloppen zal zijn. De Pa kistaan maakt optimaal ge bruik van zijn lichaamsbouw, z'n lange benen hebben maar heel weinig stapjes nodig om tot in alle hoekjes te kunnen reiken. Bovendien speelt Khan een oerdegelijk spelletje, zeker op de belangrijke momenten zon der al te veel risico's, meestal wachtend op een foutje van de tegenstander. Walker (22), overigens ettelijke jaren jonger ogend, kon proberen wat-ie wou, maar Khan wilde van geen wijken weten. En- terwijl Walker steeds nadrukkelijker vermoeidheidsverschijnselen begon te vertonen, bleef het shirtje van Khan kurkdroog. Hooguit vertoonde het enige natte plekken door de regel matige botsingen met Walker die zich helemaal leeg knokte, maar uiteindelijk toch met niets ontziende cijfers tot toe schouwer werd gedegradeerd. Bij de dames stelde Babette Hoogendoorn ernstig teleur. De als vijfde geplaatste Neder landse ging onnodig onderuit tegen de Engelse Suzanne Horner. De nederlagen van Nicole Beumer (tegen top-fa- voriete Robyn Lambourne) en Marjolein Houtsma (tegen Mi chelle Martin) waren wel inge calculeerd. DICK KIERS WEST-BERLIJN Wat de IJsselcup is voor het Nederlandse schaatsen, is de eerste wereldbeker- ontmoeting in West-Ber lijn voor het internationa le seizoen. Niemand hecht veel waarde aan de gele verde prestaties. Maar Ben van der Burg ging toch iets te ver door te melden dat zijn triomf aan de westkant van de afbrok kelende muur niets te be tekenen had. De Nederlandse kernploegrij der zette op de 5000 meter in het eerste kwartet een tijd neer (7.09,01), die voor de ver zamelde concurrentie te mach tig was. De zege van de 21-ja- rige Westlander volgde op eer ste plaatsen van Uwe-Jens Mey (500 meter), Peter Ade- berg (1500 meter) en Igor Zje- lezovski (1000 meter). Van der Burg is een sponsor object. voor de vaderlandse markt. Met zijn flair en aan stekelijke humor moet hij in staat worden geacht schaats- stadions vol te babbelen. De kunst zich bij interviews goed te „verkopen" keek hij af van Jan Ykema. Ook op het ijs is Van der Burg veranderd. Hij maakt zijn slagen beter af, waardoor zijn prestaties op de korte afstanden aan kwaliteit winnen. Die ontspanning in de beweging heeft Van der Burg ook rust in het hoofd gebracht. Vroeger kolkte het in de her senpan. Tegenwoordig verlo pen de denkprocessen langs logischer lijnen. Met dat alles heeft hij ook Ab Krook van zijn mogelijkheden overtuigd. De bondscoach acht hem niet langer te speels om tot de absolute top door te dringen. Wel vindt hij dat Van 'der Burg in de financiële hiër- achie van de kernploeg moet aanschuiven achter Gerard Kemkers, Thomas Bos en Bart Veldkamp. Ambitie Van der Burgs ambities gaan verder dan het goed afwerken van een vijf en tien kilometer. „Een stayer werd ik genoemd. Fout. Ik ben een allrounder", klonk het in West-Berlijn. De Westlander toonde dat zater dag aan door op de 1500 meter als vierde te eindigen. „Schaatsen is zo simpel. Op het juiste moment het zwaarte punt verplaatsen. Meer is er echt niet aan", aldus Van der Burg. De concurrentie verstopte zich bij de internationale seizoenso pening zo diep mogelijk. Had- schieff en Gustafsson verme den alles om op te vallen. De Noor Geir Karlstad meldde zich om studieredenen af. Eric Flaim reed alsof hij stenen uit de Muur in zijn schaatspak meetorste. De kampioen van de verdwij ning was echter Gerard Kem kers. De nummer twee van het wereldkampioenschap reed de 5000 meter acht secon den langzamer dan Van der Burg en detoneerde op de 1500 meter met een 32e positie. Bij de sprinters was malaise troef. Met uitzondering van Arie Loef, die zevende en achtste werd, incasseerden de sprinters in West-Berlijn geen klasseringen bij de beste tien. Bij de dames gaven de wereld bekerwedstrijden overigens op alle vier nummers precies de zelfde winnaressen als vorig jaar te zien. Angela Hauck won zowel de 500 als de 1000 meter, Gunda Kleemann her haalde haar successen op de 1500 en 3000 meter. Christine Aaftink verraste met de twee de plaats op de korte sprint en de derde plaats op de lange. Wie wel van zich deed spre ken was Rainer Mund, de man achter de successen van Karin Kania, Adrea Ehrig en Gaby Schönbrunn. Hij wil graag in het Westen aan de slag. Twee jaar geleden heeft de KNSB geprobeerd Mund los weken uit de DDR. Die onder handelingen zijn destijds mis lukt. Het sportministerie gaf geen toestemming. Mund is te genwoordig in principe vrij om te gaan en is er ook wel toe bereid. Kramer In Innsbruck won Yep Kra mer zaterdag de internationale schaatsmarathon. De rijder uit Oudeschoot versloeg zijn me devluchters Frits Schalij (Nig- tevecht) en Fausto de Marrei- ros (Haarlem) in de eindsprint. Aanvankelijk maakte ook Kramers ploeggenoot Robert Vunderink deel uit van dit kopgroepje. Die viel echter uit door een gebroken schaats. Zaterdag won De Nederlander Joeri Takken in het Italiaanse plaatsje Collalbo. Hij verwees in de eindsprint tien metgezel len naar het tweede plan. Ben van der Burg FOTO: PETER VAN MULKEN

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15