Het werk in de haven was veel dynamischer" Steeds meer bewijzen tegen doodseskaders Zuidafrika Vrees voor lot nieuwe president Libanon Minima gaan er mindt op vooruit in 1990 j BINNENLAND ËeidóeSomotit ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAG$I. Zeker 78 doden bij busongeluk Zimbabwe HARARE President Robert Mugabe van Zimbabwe heeft een busongeluk, waarbij don derdagavond 78 mensen om het leven kwamen en 26 gewond raakten, tot nationale ramp ver klaard. Hij zei dat er op de wegen in het land onnodig veel dodelijke ongelukken gebeuren en zei dat de regering vastbesloten was het aantal ongevallen te verminderen. De bus vloog donderdagavond 70 kilometer ten oosten van de hoofdstad Harare van de weg een ri vierbedding in. Volgens autoriteiten was het duidelijk dat de bus meer mensen vervoerde dan was toegestaan en dat de bestuurder te hard gereden had. Dit jaar heeft zich in Zim babwe een recordaantal busongelukken voor gedaan. Reddingswerkers onderzoeken het wrak van de verongelukte bus. Vier miljoen Etiopiers met honger bedreigd NAIROBI Ernstige droogte in het door oor log geteisterde noorden van Etiopie bedreigt mogelijk vier miljoen mensen met de honger dood. meer dan twee maal zoveel als aanvanke lijk werd verwacht. De nieuwe schattingen zijn gebaseerd op satel lietfoto's die mislukte oogsten tonen in de drie noordelijke provincies Eritrea, Tigre en Wollo. David Morton, een vertegenwoordiger in Etio pie van het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de Verenigde Naties, zei dat 600.000 ton voedsel nodig zou zijn om een dergelijk aantal mensen voor de honger te bewaren. Tijdens de vorige hongersnood in Etiopie 'van 1984-1985 zijn bijna een miljoen mensen omgekomen, zei hij. De cijfers zijn aanzienlijk hoger dan die welke de VN in oktober heeft genoemd, toen een oproep werd gedaan om 240.000 ton voedsel voor 1,8 miljoen mensen bijeen te brengen. Die schattingen waren gebaseerd op foto's die al leen in Eritrea misoogsten lieten zien. Morton zei dat op de eerdere hulpaanvraag „goed en vlot" was gereageerd, en dat al toezeg gingen binnen waren voor 130.000 ton voedsel. In de huidige situatie zou deze hoeveelheid ech ter slechts een vijfde van de behoefte dekken. Ongeveer de helft van de bedreigden woont achter rebellenlinies. Hoe de VN de hulpgoede ren daar denkt te krijgen wilde Morton niet zeggen. Evenmin was bekend of de Etiopische regering toestemming zou geven om goederen vanuit de havens naar het door de rebellen be zette gebied te vervoeren. Morton zei te vrezen dat boeren uit afgelegen, voor de VN-voedselhulp onbereikbare gebie den, massaal naar regeringsgebied zouden trek ken op zoek naar eten. Acht mensen^ onthoofd in Saudiarabië DAMMAM In Saudi zijn gisteren acht mense hoofd. In de hoofdstad A ad werden zes Saudiërs i Jemeniet terechtgestehf-j gens het verkrachten f' ven van vrouwen diefstal. De achtste ex van een Filipijnse man d winkelier had doodges1 vond plaats in Al-Kharj bij Ar-Riyad. Daarmee totale aantal onthoofdinj Saudarabië dit jaar op 83. P* it! PAUL ROSENMÖLLER VAN BARRICADEN IN GROENE BANKJES DEN HAAG „Soms denk ik wel eens: 'Hoe is het in hemelsnaam moge lijk dat ze hiertoe beslui ten? Wat een onzin!' Maar ja, dat kun je zo'n geachte afgevaardigde niet zo maar naar het hoofd slin geren". Na twee maanden in de Twee de Kamer begint Groen-Link- s'er Paul Rosenmöller (33) al aardig te wennen aan de om gangsvormen in politiek Den Haag. Drie jaar geleden stond hij nog op de barricaden met „kom op, mannüü" de staken de havenarbeiders te motive ren. Tegenwoordig zit hij in de groene bankjes van het parle ment. Volgens Rosenmöller geen stap terug, maar een enorme uitdaging door de ver breding van zijn blikveld. In de havens viel FN V-be stuurder Rosenmöller op door zijn no-nonsens aanpak. Wa ren de werkgevers niet toe geeflijk, dan legde 'Paultje', die overigens al vader van drie kinderen is, de tent plat. Zo had hij begin 1987, bij de grote staking in de Rotterdam se haven, binnen de kortste keren een akkoord voor el kaar tussen de havenarbeiders en hun werkgevers. F rustreren De oud-vakbondsman mag graag snel resultaat zien. Daarom twijfelde Rosenmöller toen hij bij de verkiezingen door Groen Links werd ge vraagd een verkiesbare plaats op de lijst in te nemen. „Ik was bang dat het kamerlid maatschap me zou frustreren omdat ik gewend ben direct de gevolgen van mijn daden te zien". Nu, na een aantal weken in de praktijk van de Tweede Ka mer te hebben meegedraaid, kijkt hij er al anders tegenaan. „Natuurlijk was mijn werk in de havens veel dynamischer en meer gericht op resultaat op de korte termijn. Met de daadwerkelijke vruchten van het kamerwerk moet ik meer geduld hebben. Daar staat te genover dat ik nu een breder werkterrein heb. Vroeger was ik alleen met de haven bezig en dan ook nog alleen met die van Rotterdam. Nu heeft mijn werk veel meer facetten. Dat maakt het interessanter en compenseert het gemis aan di rect resultaat". Grillig De carrière van Paul Rosen möller is op zijn minst grillg te noemen. Hij had een tamelijk beschermde en onbezorgde jeugd in Heemstede. Zijn va der, George Rosenmöller, was directielid van het V D-con- cern. Het gezin was dus niet onbemiddeld en regelmatig kwam 'oom Anton' (Drees- mann) op visite. Na de middel bare school ging Paul sociolo gie studeren aan de Universi teit van Amsterdam. Tijdens zijn studie richtte hij met me destudenten de extreem linkse Groep Marxisten-Leninisten op. Na vier jaar gaf hij zijn stu die op. Hij zette zich volledig af tegen zijn 'Upper Class-af- komst' en begon als sjouwer in de Rotterdamse haven. Zijn toekomstige vrouw stopte met haar studie aan het torium en ging in een snoepfa- briek werken. Zeven jaar werkte Paul zij aan zij met de ruige havenwerkers en liep hij bij de havenstaking van 1979 vooraan in de gelede ren der stakers. Archieffoto's laten zien hoe de ME hem aan zijn destijds lange haar weg sleept. Na deze stakingsactie sloot hij zich aan bij de ver- voersbond FNV waar hij al snel bestuurder werd. In die hoedanigheid leidde hij drie jaar geleden op inspirerende wijze de tweede grote staking in de Rotterdamse haven. Na zich jaren actief te hebben ingezet voor de werkende klasse, vervolgt hij nu zijn car rière als parlementariër. „Het is inderdaad een beetje vreemd levensverhaal", zo lacht Rosenmöller. „Mijn le ven hangt echt van toevallig heden aan elkaar. Maar ja, ik doe dan ook gewoon wat ik leuk vind". Groot verschil Het grootste verschil met zijn vorige baan vindt Rosenmöller dat het contact met zijn ach terban (nu dus de stemmers van Groen-Links) minder di rect is dan hij gewend was in de haven. „Als ik daar iets iets voor «elkaar had gekregen, werd ik als het ware juichend de kantine uitgedragen. En als het me niet was gelukt werd ik zonder meer uitgescholden. Nu is dat allemaal veel indi- recter. Natuurlijk merk ik wel of de kiezers mijn werk wel of niet waarderen. Ik zou wel een bord voor mijn kop heb ben als ik dat niet door zou hebben". Zijn eerste toespraak in de Tweede Kamer zal Rosenmöl ler niet licht vergeten. „Dat heeft behoorlijk indruk op me gemaakt. Je staat daar toch maar. achter dat katheder. Dan pas ga je echt meedoen met het politieke circus. Mijn 'maiden speech', zoals dat heet, ging over het mediabeleid. Er was toen net die hele heisa rond TV 10. Tijdens mijn speech werd ik door iemand geïnterrumpeerd. Na afloop kwam dat kamerlid naar me toe en bood zijn verontschuldi gingen aan omdat het eigenlijk geen pas geeft iemand in zijn eerste speech te onderbreken. Maar ik vond die excuses hele maal niet nodig. Ze hoeven me echt niet te ontzien". Rosenmöller gaat zich deze re geringsperiode voor zijn partij vooral bezighouden met eco nomische en sociale zaken, de media en „de natte kant" van verkeer en waterstaat. „Dat laatste natuurlijk omdat ik daar wel het één en ander van afweet", merkt Rosenmöller glimlachend op. „Ook in die andere zaken ben ik al aardig thuis. Vooral in de wetgeving over arbeidsomstandigheden ben ik behoorlijk ingevoerd. Maar van de problematiek op de verschillende departemen ten ben ik nog niet helemaal op de hoogte. Wat dat betreft ben ik op een rijdende trein gesprongen, maar al doende leert men". Handicap Dat de fractie van Groen Links zo klein is (zes leden) ervaart Rosenmöller als een handicap. Hij ziet zichzelf voorlopig nog niet als specia list op de terreinen die hij on der zijn hoede heeft genomen. „De media verwachten echter wel van me dat ik het stand punt van mijn fractie kan ver woorden. Specialist ben ik ei genlijk nog niet, maar ik heb natuurlijk wel mijn denkbeel den over het beleid". Erg veel kamerwerkzaamhe den heeft Rosenmöller nog niet. „Er is op dit moment ei genlijk weinig te doen, maar ik heb het des te drukker met activiteiten in het land. Er is elke avond wel ergens een partijbijeenkomst op gemeen telijk niveau. Ik hou me nu ei genlijk het meeste bezig met het leggen van contacten". Het komt Rosenmöller dus wel goed uit dat er op dit moment nog niet wordt vergaderd in de Tweede Kamer. „Ik heb nu veel tijd over om samen met •andere leden te werken aan een eenheid binnen Groen Links, vooral op lokaal ni veau. In de gemeentefracties zie je dat het echt een partij aan het worden is, in plaats van slechts een samenwer kingsverband van linkse par tijen". Verwacht hij dat Groen Links ook op landelijk niveau die eenheid zal bereiken? „Als ik dat niet dacht had ik nooit 'ja' gezegd tegen het aanbod om voor Groen Links in de Twee de Kamer te gaan zitten. Links kan het zich niet meer permitteren verdeeld over kleine fracties aan de politiek deel te nemen. Er moet nu echt een bundeling van krach ten. plaatsvinden. Ik ben ten zeerste bereid om daar mijn schouders onder te zetten". MARCO GERDES Paul Rosenmöller: „„Mijn leven gewoon wat ik leuk vind". hangt echt van toevalligheden aan elkaar. Maar ja, ik doe dai FOTO: DlJf JOHANNESBURG Ad vocaten en familie van een vermoorde Zuidafri- kaanse dissident zeggen genoeg bewijsmateriaal te hebben om enkele hoge politiefunctionarissen, die in doodseskaders hebben gezeten, aan te klagen we gens moord. Dit is gemeld door het Vrye Weekblad, een Afrikaanstalig blad dat tegen apartheid is. Nagenoeg tezelfdertijd ver klaarde de Zuidafrikaanse mi nister van justitie en openbare orde, Adriaan Vlok, te menen dat het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de even eens verboden communistische partij achter de beschuldigin gen zitten. „Communisten wil len de moraal en kracht van de politie ondermijnen", zei hij tijdens een bijeenkomst van de regerende Nasionale Party. Hij doelde hiermee op ver schillende verklaringen van ex-politiemensen die het Vrye Weekblad in de afgelopen tijd heeft gepubliceerd, en waarin het bestaan van de doodseska ders werd toegegeven. In het Vrye Weekblad wordt majoor Eugene de Koek, de vermeende leider van de doodseskaders, in verband ge bracht met de dood van der tien leden van het ANC in de afgelopen paar jaren. Deze week verklaarden advocaten en familie van de in 1981 ver moorde dissident Griffiths Mxenge, dat ze in staat zijn een aanklacht in te dienen te gen De Koek. Ook willen zij een luitenant, een voormalig zwarte politieman en enkele van diens zwarte onderge schikten aanklagen. „Het be wijs dat wij op dit moment be schikbaar hebben is sterk ge noeg om ten minste deze poli tiemannen moord ten laste te leggen. Waarschijnlijk zullen later meer politiemensen wor den aangeklaagd", aldus de verklaringen van de advoca ten en de familie. Onderzoek De resultaten van het onder zoek, gedaan door privé-detec- tives die zijn ingehuurd door tegenstanders van apartheid, wijzen steeds meer in de rich ting van De Koek als huidige leider van de doodseskaders. Het onderzoek dat door de re gering ingesteld is, levert vol gens deze tegenstanders wei nig op. Zij verdenken de politie van betrokkenheid bij ongeveer zestig moorden op dissidenten in de afgelopen tientallen ja ren. Ook vermoeden zij dat de politie betrokken is geweest bij verdwijningen en honderden mysterieuze bomaanslagen, brandstichting en andere aan slagen. De politie heeft bijna geen enkele van deze misda den kunnen oplossen. Een politiewoordvoerder ont kende donderdag dat hoge po litiefunctionarissen bij doods eskaders betrokken zijn ge weest. Maar hij zei dat wèl zal worden onderzocht of dit het geval was bij lagere functiona rissen, zonder toestemming van hun chefs. De Zuidafri kaanse president, Frederik de Klerk heeft gezegd pas te be palen welke acties hij zal on dernemen, als hij een rapport van Vlok heeft binnen gekre gen. Leider Het Vrye Weekblad publiceer de vorige week verklaringen van een voormalig hoofd van de veiligheidspolitie Dirk Coetzee. Deze gaf toe leider te zijn geweest van een doodses kader dat in het geheim ope reerde en verscheidene anti- apartheidsstrijders in en bui ten Zuidafrika zou hebben vermoord. Coetzee heeft verklaard dat hij bereid is voor onderzoekscom missies verklaringen af te leg gen. Hij beweert in 1982 te zijn gestopt met zijn werk voor de doodseskaders. Volgens hem gaf de politie indertijd zelfs een geheime onderscheiding aan Peter Casselton, die in 1982 explosieven naar London smokkelde voor de aanslag op het ANC kantoor. Ook heeft Coetzee gezegd dat er een speciale politiebasis is waar opleidingen worden ge geven voor geheime acties in het buitenland. Vrijdag ver klaarde hij dat de basis onder leiding heeft gestaan van ge neraal „Biko" Goosen, die naar Pretoria overgeplaatst werd na de dood in gevangen schap van Steve Biko in 1977. Eerder maakte Coetzee be kend dat het politiecentrum Vlakplaas, waar ANC-overlo- pers worden geplaatst, de basis is voor acties van doodseska ders. De wegens moord veroordeel de Butana Almond Nofomela, voormalig lid van de veilig heidspolitie onder Coetzee, verklaarde deze maand dat hij ook bij de moord op Mxenge en anderen betrokken is ge weest. Dirk Coetzee en „Spy- ker" Tshikalange, Nofomela's ex-collega, ondersteunden de verklaring. Ook ex-politieman Donald Card heeft verklaard tegen de veiligheidspolitie te willen getuigen. Card wilde in 1978 bekendmaken dat de po litie achter aanslagen op de kinderen van journalist Do nald Woods en de zwarte lei der Steve Biko zat. Volgens Card werd hij daarop bedreigd door zijn chef en weerhield deze hem ervan de zaak open baar te maken. BAYRUT De begrafe nis in Bayrut van de woendag vermoorde .pre sident van Libanon, Rene Mouawad, vandaag, is overschaduwd door de vrees voor het lot van de man die gisteren tot zijn opvolger werd gekozen: de 63-jarige Elias Hrawi. Tijdens de begrafenis van Mouawad in zijn geboorte dorp in het noorden van het land liepen de emoties zeer hoog op. De nieuwe president is een welgestelde maronitische land- bouw-ingenieur. Hij werd zon der tegenstemmen gekozen door leden van het parlement, die onder strenge Syrische veiligheidsmaatregelen waren samen gekomen in een hotel in Chtoura, een marktstad ten oosten van Bayrut. Van de 72 afgevaardigden van het parle ment die nog leven zijn, waren er 54 bij de stemming aanwe zig. Net als tijdens de verkie zing van Muawad op 5 novem ber kon het parlement slechts met grote moeite bijeenkomen, als gevolg van de tegenwer king van de christelijke gene raal Michel Aoun, wiens troe pen de door Syrië gesteunde islamitische milities in Liba non bevechten. Aoun is fel tegenstander van het vredesplan dat eerder door het Libanese parlement werd aangenomen, en waarin de macht van de christelijke min derheid in Libanon wordt be perkt ten gunste van de isla mitische bevolking. De chris telijke generaal ontbond begin november eenzijdig het parle ment en verklaarde later de verkiezing van Mouawad on geldig. Mouawad kwam woensdag om toen in Bayrut een op afstand bestuurde, tweehonderd kilo zware auto bom ontplofte op het moment dat hij in een konvooi langs reed. De verantwoordelijkheid voor de moord is opgeëst door het „Christelijk Solidariteits- front", een organisatie die ge neraal Aoun steunt. Met volledige militaire eer is de vermoorde president Mouawad naar zijn geboortedorp in Noord-Libanon gebracht. FOTO: RABIH MOCHRABI ONDANKS REGERINGSDEELNAME PVD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De mini ma (zonder kinderen) die moeten rondkomen van een uitkering op het mini mumniveau gaan er vol gend jaar minder in koop kracht op vooruit dan in de Miljoenennota door het voormalige CDA/VVD- kabinet nog werd voor speld. In het met Prinsjesdag gepu bliceerde koopkrachtoverzicht gaan de minima er in 1990 nog met 1,6 procent op vooruit, in de definitieve berekeningen van de nieuwe bewindslieden op sociale zaken wordt de koopkrachtverbetering, net als in het regeerakkoord, geraamd op 1,25 procent. Ook de modale werknemer (bruto jaarinkomen van 51.000' gulden) gaat er volgend jaar minder op vooruit. In het ka- binet-Lubbers/Kok bedraagt de stijging 2,3 procent, terwijl ten tijde van Lubbers 2 ntj werd gegaan van een 'i krachtstijging van 3 prt Voor 2x modaal geldt eeq betering van 2,7 procent» Prinsjesdag werd nog ee»] ging van 3,1 gemeld. Samenwonenden of gehu met twee kinderen in del tijd van 6 tot 11 jaaii moeten rondkomen vari minimumloon gaan er kol jaar 1,4 procent in koopk op vooruit. Dit is meer df 1,25 procent waarvan Miljoenennota nog werd I gaan. De koopkrachtve^ ring van de minima met deren blijft gehandhaaf; 1,25 procent. Voor de rw ambtenaar wordt de stijgi[ 1 procent geraamd (tegi procent in de Miljoenen) De wijzigingen houden verband met de door de terraad vastgestelde p vaststelling. De premiehi zijn nog niet officieel na< tengebracht, hoewel de daar bij het kabinet oj aangedrongen. Desonj lekten de nieuwe centages gisteren al uit. Metromoordenaar in hoger berof ROTTERDAM De 29-jarige man, die vorige week dol Rotterdamse rechtbank tot 20 jaar gevangenisstraf en tbs veroordeeld heeft besloten in hoger beroep te gaan. De bank had de man veroordeeld wegens het doodsteken vai vrouwen op 6 maart op het metrostation Zuidplein in R dam. De advocaat, mr. Power, heeft zijn cliënt uit twee ov gingen geadviseerd in hoger beroep te gaan. Hij meent rechtbank ten onrechte moord bewezen acht, omdat de bank het met het psychiatrisch rapport eens was dat de m het moment van het misdrijf verminderd toerekeningsv; was. Hij vindt dat de rechtbank bovendien om een nieuv chiatrisch rapport had moeten vragen, omdat de rechtban op tal van punten oneens was met de deskundigen. Arts bedreigd na harttransplanta JERUZALEM Bij de woningen van een chirurg die he van een gesneuvelde Israëlische militair heeft getransplar in het lichaam van een Palestijn zijn bommen gevonden, c tijds onschadelijk konden worden gemaakt, aldus de p Joodse extremisten die zichzelf de Sicariërs noemen hebbj lefonisch de verantwoordelijkheid voor het plaatsen va bommen opgeëist. De Sicariërs zijn genoemd naar joodse fal die in de eerste eeuw tegen de Romeinen vochten. De grd verantwoordelijk voor ten minste negen aanslagen op Arab en liberale joden. De bedreigde arts zei gewoon door te i gaan met het behandelen van patiënten, ongeacht hun afW politieke overtuiging, geslacht of geloof.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6