Een storm in een glas water «Wij zijn iet ingehuurd als veredelde belasting- adviseurs" ÏNENLAND QeidóaQowumt ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 HAAG In het jyinciehuis te Leeuwar- te zal commissaris der Jngin Hans Wiegel de- dagen zachtjes gegnif- hebben. Want op de •^r beschouwd was het j zijn werk dat de iwe coalitie van CDA .PvdA, die op 7 novem- zo hoopvol van start J3, nog voor het uitspre- °»van de regeringsver- fing in zwaar weer be- 4de. .jong oppositieleider intro- ^erde Wiegel in de jaren ïtig de term 'potverteren' f het beleid dat het kabi- )en Uyl voerde. De VVD- Ei nan verzette zich tegen ïaatregelen waarmee de I ing van PvdA, ARP, J, D66 en PPR probeerde Jreigende economische re- e te voorkomen. In tegen- ng tot premier Den Uyl je ministers Duisenberg financiën en Lubbers van omische zaken geloofde jel niet in de theorieën fCeynes. De Engelse econoom John Maynard Keynes had bedacht dat wanneer het bedrijfsleven niet voldoende meer inves teert, de overheid haar uitga ven fors moet opvoeren. Op die manier zou een economie over een dood punt heen ge holpen kunnen worden. De man in de straat wist daar na tuurlijk niets van. Hij zag al leen dat het kabinet-Den Uyl, om met Wiegel te spreken, 'het geld met bakken in de Hofvijver smeet'. En hij zag dat het allemaal niets uithaal de. Het spook van de massa werkloosheid stak de kop weer op. Want de recessie die vanaf 1974 voelbaar werd, bleek an ders van aard te zijn dan waarop Keynes had gedoeld. De machine van het westerse bedrijfsleven begon te haperen doordat essentiële grondstof fen (olie) explosief in prijs ste gen. Bij een dergelijke ontwik keling maakt een regering het alleen maar erger als zij haar uitgaven en dus ook haar be lastingen verhoogt. Maar eer men dat algemeen aanvaardde was Nederland bijna tien jaar verder. Dezelf de Ruud Lubbers, die vanaf 1982 als een razende begon te snoeien op de overheidsuitga ven, torpedeerde in de periode '77 - '81 nog zonder gewetens wroeging het bescheiden be zuinigingsplan van het kabi net-Van Agt/Wiegel. Van har te gesteund uiteraard door de PvdA in de oppositie. In de acht maanden die het daarop volgende centrum-linkse kabi net van PvdA, CDA en D66 te leven had, veranderde er nog nauwelijks iets. Van Agt wilde nog steeds bezuinigen en Den Uyl wilde nog steeds uitgeven, vooral om zijn banenplan te bekostigen. Het onvermijdelij ke gevolg was dat een PvdA'er voor zeer veel Nederlanders een ander woord werd voor een verkwister. Zuinig Wie over een wat ruimer ge heugen beschikt, weet dat het zeker niet altijd zo geweest is. De PvdA-ministers Lieftinck, Van de Kieft en Hofstra, die in de jaren veertig en vijftig op Financiën zaten, waren zo ongeveer de vleesgeworden zuinigheid. Dat beeld nu moet Wim Kok voor ogen hebben gestaan, toen hij aan het eind van de formatie besloot de op volger van Ruding te worden. Hij zou eens laten zien dat er ook nU nog socialisten zijn die goed met geld kunnen om gaan. Vandaar ook dat Kok, negen dagen na zijn aantreden, een 'Startbrief' aan de Tweede Ka mer stuurde met daarin een aantal zeer onaangename boodschappen, vooral voor de mensen in zijn eigen partij. Bij hen kwamhet heel hard aan dat Kok een streep haalde door de helft van het 'nieuwe beleid', waar de PvdA zich in de verkiezingscampagne zo sterk voor had gemaakt. Omdat er in de Startbrief ook melding werd gemaakt van dreigende financiële tegenval lers, hadden veel socialisten hun conclusie snel getrokken: 'Wim lijkt wel de achtste mi nister van het CDA'. Het PvdA-kamerlid Frans Moor vond het zelfs nodig te waar schuwen dat wat hem betreft het einde van het kabinet al in zicht kwam. Moor was witheet dat Kok in zijn brief ook het percentage had aangegeven waarmee de uitkeringen en ambtenarensalarissen maxi maal zouden mogen stijgen: 2,5. Van de door de PvdA be loofde volledige koppeling aan de lonen in het bedrijfslëven leek dus ook al bij voorbaat niks terecht te komen. Moor kreeg onmiddellijk steun van de vakbeweging, die zich tegelijkertijd door Kok ge chanteerd en geschoffeerd voelde. De Industriebond FNV liet weten dat zij haar looneis van vier procent niet zou in slikken alleen omdat dat mi nister Kok beter zou uitko men. De ambtenarenbond Ab vaKabo, de grootste binnen de FNV, zei het als een beledi ging te ervaren dat de werk nemers bij de (semi-)overheid slechts 2,5 procent werd aan geboden, waarvan de helft nog eens zou opgaan aan secundai re voorzieningen. List Bij zo'n storm van kritiek in de richting van Kok kon de PvdA niet passief blijven. Net als Tom Poes verzon zij een list. Het VPRO-duo Koot Bie snoof de sfeer goed op en verklaarde zondagavond in 'Keek op de Week' dat Kok 'gewoon belazerd' was. Er zat natuurlijk veel minder geld in de schatkist dan Ruding had gezegd. Veel tv-kijkers zullen zich de volgende dag de ogen hebben uitgewreven toen dit werke lijk zo leek te zijn! Kok ver klaarde in het Algemeen Dag blad dat hij pas op 7 november een briefje onder ogen had ge kregen dat Ruding vijf dagen eerder, nog vóór het einde van de formatie dus, aan Lubbers had verstuurd en waarin hij waarschuwde dat er grote fi nanciële tegenvallers op komst waren. Lubbers had het niet nodig gevonden Kok op de hoogte te stellen. Hij dacht dat deze het slechte nieuws al had gehoord toen hij eind oktober op Financiën een oriënterend gesprek had gevoerd met en kelen van zijn toekomstige topambtenaren. De krijgslist van de PvdA slaagde. Heel Nederland raak te ervan overtuigd dat die 'arme' Kok in het pak genaaid was door die 'slechte' CDA'ers Ruding en Lubbers. Zelf kon de PvdA dat natuurlijk niet zeggen. Als zij dat wel deed, zou de coalitie al gesneuveld zijn eer zij zich in de Tweede Kamer had kunnen presente ren. PvdA-fractLevoorzitter Thijs Wöltgens deed niet an ders dan Ruding en Lubbers in sappig Limburgs in bescher ming nemen: „Wat zouden zij er voor baat bij gehad hebben om die cijfers voor Wim ach ter te houden?" Niemand ech ter die ook maar één woord hiervan geloofde. Waarheid Toch sprak Wöltgens de volle waarheid, zo blijkt uit de ant woorden die Lubbers en Kok samen hebben gegeven op vra gen van VVD-leider Voorhoe ve. Het beeld van 's rijks in komsten en uitgaven begon in oktober zo raar te doen dat de ambtenaren op Financiën compleet verrast waren. Pas na dagen hadden zij voldoende zicht om hun minister op de hoogte te stellen. Ruding op zijn beurt kon het ook nauwe lijks geloven en stuurde pas op 2 november het genoemde briefje aan Lubbers. Deze zag er echter niet zo heel veel bij zonders in, omdat Ruding naast grote tegenvallers ook aanzienlijke meevallers voor spelde. Een storm in een glas water dus, ontstaan omdat Kok, in zijn heilige streven om niet voor potverteerder te worden aangezien, wat te fors met de bezuinigingsbijl was gaan zwaaien. Resteert nog het pro bleempje welke toon fractielei der Wöltgens volgende week moet aanslaan in het debat over de regeringsverklaring. Daar is ook al iets op bedacht. „Thijs zal een positief-kritisch verhaal houden", aldus een so cialistisch kamerlid. „Wim dient te beseffen dat hij ook de PvdA-belangen in het oog moet houden". Eind goed al goed? Toch niet, want hoe kritisch de PvdA ook zal zijn, Kok zal er waar schijnlijk niet toe gebracht kunnen worden meer geld voor de ambtenaren en trend volgers uit te trekken. En dat belooft niet veel goeds voor 1 december, wanneer het over leg tussen kabinet, werkne mers en werkgevers over een sociaal akkoord wordt gehou den. RIK IN 'T HOUT Belastingtelefoon (gra tis), werkdagen 'van 8.00 tot 17.00 uur. Voor particulieren: 06-0543. Voor ondernemers: 06-0443. Toen de huidige CDA- fractieleider Elco Brinkman negen jaar geleden nog als jonge topambtenaar op het ministerie van binnenlandse zaken werkte, vroeg zijn baas, minister Hans Wiegel, hem op een dag: „Wat zou jij nop het liefst willen worden?" Brinkman aarzelde geen seconde en antwoordde: „Nou, ik zou het wel leuk vinden om op jouw stoel te komen". Inmiddels weten wij dat hij daar tot op heden naar heeft kunnen fluiten. In november 1982, toen het eerste kabinet-Lubbers aantrad, werd de 34-jarige Elco Brinkman weliswaar minister, maar niet van binnenlandse zaken doch van WVC, een functie die hij uiteindelijk acht jaar lang zou uitoefenen. Het gesprekje tussen Wiegel en Brinkman is niet uit de duim gezogen maar ontleend aan een 70 pagina's tellend boekje dat begin deze maand door het ministerie van WVC is uitgegeven ter gelegenheid van het afscheid van Brinkman. „Je kan het best", heet het in oranje k&ft gestoken en met diverse actiefoto's van de ex- bewindsman verluchte werkje. Allerlei personen die Brinkman jarenlang van dichtbij hebben meegemaakt, onder wie enkele hoge ambtenaren op WVC, oud- minister Wiegel, oud- staatssecretaris Van der Reijden en Brinkmans echtgenote Janneke komen erin aan het woord. De inmiddels 41-jarige Elco springt er op vrijwel alle bladzijden uit als een uiterst intelligent, nuchter maar ook eigenwijs heerschap, vervuld van een immense dadendrang en niet voor een kleintje vervaard, een soort Lubbers dus. Geen wonder dan ook dat hij alom wordt beschouwd als de kroonprins van koning Ruud, die in zijn nieuwe functie van CDA- fractie voorzi tter klaargestoomd moet worden om te zijner tijd het leiderschap van de partij en wie weet ook van het land over te nemen. Anders dan Lubbers is het Brinkman overigens in diens politieke carrière niet van stonde af aan voor de wind gegaan. In het 'gedenkboekje' staan velen stil bij de stroeve verhouding die Brinkman aanvankelijk had met zijn ambtelijke adviseurs op WVC en met de Tweede Kamer. In veler ogen was Brinkman een snotneus die met een air van 'ik ben de minister en jullie hebben dus maar te doen wat ik zeg' de wereld naar zijn hand wilde zetten. Op WVC was de ambtelijke top indertijd vrij oud, vertelt de voormalige secretaris generaal van het ministerie. Wol ter Lemstra. „Sommigen waren boven de zestig en die vroegen zich af: 'Moeten wij met een politieke baas omgaan die minstens dertig jaar jonger is, niets kent van ons vakgebied en ook nog eens zware bezuinigingsopga ven geeft?' Dat zijn hele spannende tijden geweest". Ook tegenover de Tweede Kamer gedroeg de jonge Elco zich arrogant, vooral in het beruchte interview met Vrij Nederland uit 1984, waarvoor hij openlijk zijn excuses heeft moeten aanbieden. In die tijd was elk optreden van de minister in de Kamer een kwestie van spitsroeden lopen. „Daar heeft-ie toch wel last van gehad hoor", zegt eega Janneke. Na een paar jaar echter werd Elco rijper en wijzer en ondervond hii gaandeweg meer waardering bij ambtenaren en kamerleden. De laatste tijd gedroeg Brinkman zich volgens oud-staatssecretaris Joop van der Reijden in de Kamer uitermate ontspannen. „Dan lacht-ie maar eens vriendelijk, kijkt een beetje verstrooid, schrijft in z'n blocnote 'Vanavond de slager niet vergetenen dat is het dan". Wordt Elco Brinkman ooit minister-president? „Ik denk het wel", zegt Han Mulder, directeur voorlichting van WVC. „Maar hii moet dan ook van de andere kant van de Kamer nog iets van het stayerswerk leren Wiegel: „Hij en ik samen in één kabinet? Ik acht niet uitgesloten dat het in de toekomst ooit nog eens gebeurt". 1 januari 1990 zal het Nederlandse belas- gstelsel een ingrijpende verandering onder- n. Vooruitlopend op deze operatie is Ne- land de afgelopen maanden overspoeld ir een golf van verwarring, ergernis, geluk opluchting. Belastingdeskundigen, politici, btenaren, werkgevers, werknemers en uit ingsgerechtigden braken zich het hoofd r alle regelingen die zullen worden gewij- i. In een serie van vijf afleveringen beste- i wij uitgebreid aandacht aan de 'Oort-ope- e', die letterlijk iedereen aangaat, jdaag: Het succes van de Belastingtelefoon. het oog op de Oort-operatie in het leven is geroepen (06- 0443), heeft nu veertien mede werkers. Hoewel deze dienst formeel nog een tijdelijk ka rakter heeft, is er ook hier een kans dat er wordt uitgebreid. De 'fiscale telefonisten' zijn af komstig van alle districten van de Belastingdienst. „Ze komen van heinde en verre", aldus Otto. Gratis advies Van 's ochtends acht tot 's middags vijf uur zijn beide 06-nummers bereikbaar. Het kost de opbeller geen cent. Ge middeld duurt een telefoontje niet langer dan vier minuten. De grootste 'hap' is voor de particuliere telefoondienst, die al ruim 4000 bellers per dag moet verwerken. „Je kunt het groeiend aantal telefoontjes negatief uitleggen", zegt Otto, verwijzend naar de toenemen de ingewikkeldheid van een deel van het stelsel. „Maar de vragen zijn meestal niet nieuw. Het is alleen zo dat de vragen in het verleden elders werden gesteld of helemaal niet". Momenteel wordt de Belas tingtelefoon overspoeld door mensen die in verband met de Oort-operatie een nieuwe loonbelastingverklaring moeten invullen. Daarnaast willen velen weten hoe het precies zit met de 'overheve lingstoeslag' die over het sala ris wordt berekend vanwege de verandering van het sociale verzekeringsstelsel. „Maar de grote massa moet nog komen", voorspelt Otto. „Steeds meer mensen gaan het nut van onze telefoondienst inzien. Uiter aard omdat het gratis num mers zijn, maar ook omdat wij continu aanspreekbaar zijn en omdat de opbellers anoniem kunnen blijven. Verder is het onze ervaring dat veel mensen direct reageren als in de pers ergens de nadruk op wordt ge legd, zoals de veranderingen rond de autokosten en de af- trekkosten voor de studeerka mer". Een kleine rondleiding langs de telefoonmedewerkers leert dat de zestig lijnen (44 voor particulieren, 16 voor onder nemers) constant zijn bezet. Aan de muur hangt een teller waarop het aantal wachtenden wordt aangegeven. De meeste medewerkers hebben een kop telefoon op. Hoewel zij allen fiscaal zijn onderlegd en bo vendien speciaal voor deze klus zijn geschoold, kunnen ze niet alles weten. Daarom gaat de koptelefoon soms af voor onderling overleg. Geen belastingadviseurs Otto maakt van de gelegen heid gebruik om een misver stand weg te nemen: „Wij zijn niet ingehuurd als een soort veredelde belastingadviseurs. Soms proberen mensen ons al lerlei hints te ontlokken, maar daar trappen wij niet in. Wij gaan alleen uit van concrete situaties. Er zijn mensen die al bellen terwijl ze de gesloten enveloppe nog in de hand heb ben. Ons doel is de mensen zo ver te krijgen dat ze zélf hun formulieren kunnen invullen. Vandaar dat wij steeds vragen het biljet erbij te pakken, zodat we als het ware kunnen meel ezen. Wij verstrekken algeme ne informatie op het gebied van de loon- en inkomstenbe lasting. Over andere soorten belastingen doen wij geen me dedelingen". Volgens Otto zijn de meeste bellers niet echt geïrriteerd over de Oort-operatie. „Het is gelukkig geen scheldlijn ge worden. Vaak worstelen ze wel met onduidelijkheden. De Belastingdienst heeft welis waar een brochure en een krant uitgegeven, maar je ziet vaak dat voorlichtingsmateri aal van meer dan twee bladzij den nauwelijks wordt gelezen. Daarnaast is de wetgeving op bepaalde terreinen inderdaad niet altijd even concreet. Zins- nedes als „Kosten die in rede lijkheid worden gemaakt" of „Kosten die voor een goede dienstverlening noodzakelijk zijn" roepen vragen op. In dat geval moeten wij ons op de vlakte houden. Dat is namelijk meer een kwestie van de be lastinginspecteur". Kanjers als Philips Niet alleen individuele belas tingplichtigen hebben de Be lastingtelefoon nodig. Ook on dernemers wenden zich steeds vaker tot het speciaal voor hen ingestelde 06-nummer. For meel is de Ondernemerstele foon een experiment dat tot 15 maart volgend jaar duurt. Maar aangezien er nu al meer dan 1800 telefoontjes per week binnenkomen en de Oort-ope ratie een lange nasleep zal hebben, is het niet ondenkbaar dat de Ondernemerstelefoon EN WISKE SAGARMATHA Coördinator Jan Otto van de Belasting telefoon: ,,De grote massa bellers moet ook nó maart wordt voortge zet. Sinds de openstelling van het nummer op 18 september is door een onafhankelijk bureau voortdurend onderzoek ge daan waarbij de medewerking van de bedrijven wordt ge vraagd. Otto: „Uit de eerste voorlopige resultaten blijkt dat de ondernemers zeer te spre ken zijn over de wijze van be antwoording. Opmerkelijk is dat het niet alleen kleine be drijven zijn die bellen. Onge veer 20 procent van de tele foontjes meer dan ik had verwacht is afkomstig van ondernemingen met meer dan honderd werknemers. Daar zaten ook kanjers als Philips en Heineken bij". Zoals eigen lijk te verwachten was, gaan de meeste vragen niet over de verandering in de tarieven, maar over de nieuwe regelin gen voor de aftrekposten. Ondernemers en particulieren, ze kunnen allemaal gratis bij de Belastingtelefoon terecht. Het doet Otto goed dat 'zijn' dienst zich heeft bewezen. „We hebben een vaste plek in de informatiemarkt verwor ven. Het uiteindelijke doel is eigenlijk dat onze telefoon dienst op den duur kan wor den opgeheven, maar dat is een illusie. De overheid legt de burgers allerlei fiscale plichten op, dus moet zij daar wat te genover stellen. Wij vervullen typisch een overheidstaak en zullen belastingadviseurs heus niet het brood uit de mond sto ten. We zijn niet alwetend, maar wel welwillend". ROB SEBES Vorige afleveringen: 18, 24 no vember. Volgende keer: Oud-staatsse cretaris Koning: „Wij zijn nog mild". plichtigen aan de lijn met uit eenlopende vragen. Onlangs kon coördinator Jan Otto het 450.000e telefoontje van het •jaar noteren. Daarnaast func tioneert sinds september de Belastingtelefoon voor onder nemers. Ook hier groeit het aantal bellers flink. Voor het algemene nummer (06-0543) heeft de Belastingte lefoon 41 medewerkers be schikbaar. Dat aantal zal begin volgend jaar, als velen zich tij dens de aangifteperiode over hun belastingformulieren moeten buigen, ongeveer wor den verdubbeld. De Onderne merstelefoon, die speciaal met \pi ïonin mnrns-UHBimuumn^ verwachten dan ook dat je op alle vragen een ant woord hebt. Dat valt niet in alle gevallen mee. Som migen begrijpen er trou wens echt niéts van, zelfs niet als je alles al drie keer hebt uitgelegd. Maar je moet de mensen fat soenlijk te woord blijven staan. Dienstverlening staat voor ons hoog in het vaandel". Bij de Belastingtelefoon, ge vestigd in Utrecht, hangen da gelijks duizenden belasting- IECHT De mede- Iker van de Belasting- Joon zit met een kop- "oon op het hoofd ij- !n£ te rekenen. Op een er)t vel staat een veel al aan sommen en ta- en. „Zoals het er nu :ef uitziet gaat u er op litfuit", zegt hij zonder spoor van twijfel in stem. Als het gesprek geëindigd, verzucht de ~nle deskundige: „De Je zit hier om ser- te verlenen en ze

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5