Synode zwakt homo-motie af kerk wereld De geboorte van het maatschappelijk engagement Ccldóc Soman laat de vogels niet stikken GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóaOowianxt ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 PAGIN|\] Wereldraad: houding Yaticaan in conciliair proces jammer GENÈVE Het besluit van het Vati- caan om slechts 20 in plaats van 50 waar nemers naar de wereldconvocatie van het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping te sturen, is een nieuwe teleurstelling voor de Wereldraad van Kerken. Eerder had het Vaticaan al geweigerd met de We reldraad op te treden als mede-organisa tor van de convocatie, die in maart 1990 in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul wordt gehouden. De Wereldraad trekt uit het besluit de conclusie dat „er voor ons nog een lange weg te gaan is als we samen getuigenis willen afleggen van ons geloof in Jezus Christus bij het aanpakken van de kwes ties waarbij ons overleven op het spel staat", schrijft secretaris-generaal dr. Emilio Castro in een communiqué. De Wereldraad heeft het Vaticaan al in september 1988 gevraagd 50 waarnemers te benoemen voor de conferentie in Seoul. Pas eind vorige week hebben kar dinaal J. Willebrands, voorzitter van de Vaticaanse raad voor de eenheid onder de christenen, en kardinaal Roger Etche- garay, voorzitter van de Vaticaanse raad voor gerechtigheid en vrede, op dit ver zoek gereageerd. Het lange uitblijven van een reactie moet volgens de kardi nalen worden gezien als een teken van „het belang" en „de ernst" dat in het Va ticaan aan het conciliair proces wordt gehecht. De kardinalen noemen geen redenen voor het besluit om het aantal rooms-ka- tholieke waarnemers tot 20 te beperken. Wij gaan altijd discutabele gevechten over zaken aan die onvolmaakt zijn, maar op grond daarvan er van afzien zou betekenen dat we niet langer mens willen zijn. Emmanuel Mounier door Marinus van der Berg Waarheid Misschien was je er ook zelf bang voor geweest. Misschien had je dit helemaal niet ver wacht. Je bent ziek geworden. Je bent onderzocht. Je hebt gewacht en dan ineens als een genadeslot, als een slag in je gezicht wordt het je verteld: „U hebt kanker, we kunnen niets meer doen, het is hopeloos". De woorden zijn nog niet eens koud, je weet zelf niet eens of je het wel goed gehoord hebt, en de dokter is al weer weg. „De manier waarop het mijn man is verteld, zit me nog hoog. Als ik eraan terugdenk, dan bal ik nog de vuisten". Op een dag hoorde ik driemaal deze uitspraken. Verdriet, woe de en verbijstering. Van alle drie de vrouwen is de man al meerdere jaren geleden overle den. Verontrustend vaak hoor ik klachten over de wijze waar op aan zieke mensen de waar heid wordt verteld. Het gebeurt terwijl aan de patient geen stoel wordt aangeboden. Het gebeurt op zaal staande aan bed. Een man die in de avond zijn vrouw kwam opzoeken, - kreeg op de gang in het voor bijgaan te horen: „Sorry mijn heer, het is een foute boel", i „Alsof mijn vrouw een auto was, geschikt voor de sloop." Samen hebben ze eraan ge werkt dat de slopende ziekte zo menswaardig mogelijk be leefd kon worden. Dat hebben ook vele anderen, maar de her innering aan de manier waarop het gezegd is, dpet na jaren I nog pijn. Dat er geen tijd wordt genomen en dat artsen, ik schrijf niet over alle artsen, zich niet oefenen in de vraag: hoe vertel ik slecht nieuws op een menselijke wijze, is een ontoe laatbaar falen. Het is een falen in de beroepshouding die door de samenleving niet aanvaard dient te worden. Tijd is hier geen enkel argument. Het gaat om vaardigheid en mentaliteit. Er zijn voldoende mensen die inzicht hebben in de wijze waarop moeilijk nieuws verteld kan worden. Recht op waar heid, een veelgehoorde kreet, is half waar. De waarheid mag niet als een slag in het gezicht meegedeeld worden. Sommige zieken vragen aan de dokter direct om informatie. Ze voelen zich al lange tijd niet goed. Ze hebben al heel wat slapeloze nachten achter de rug. Ande ren hebben ook veel angst, maar ze willen 'goed' nieuws horen. Ze zenden signalen uit dat niet verteld wordt wat ze binnen in zichzelf wel weten. Met hen moet een langzamere weg worden gegaan. Telkens moet het tempo van de zieke gevolgde worden. Goed luiste ren naar zijn of haar vragen. Er zijn mensen die openlijk en confronterend over hun eigen sterven spreken. Anderen spre ken er nooit direct over. Ze we ten het wel, maar ze noemen het niet bij de naam. Er is niet één regel voor het vertellen van de waarheid, behalve de regel van de menselijke maat, de re gel van de liefde. Die regel zoekt naar wat voor deze mens de juiste wijze is. Gelukkig ken ik ook ervaringen van artsen, die tactvol en respectvol slecht nieuws weten te vertellen. Art sen die informatie weten te do seren. Artsen die zieken helpen zelf een conclusie te trekken. De conclusie die zij na aan kunnen. Je eigen naderend sterven onder ogen zien, gaat niet van het ene moment op het ander. Het is van groot be lang, ook voor de teveel ver waarloosde allernaasten, dat hiervoor tijd en menselijkheid beschikbaar is. Ik heb niet on derzocht of het vaker goed dan slecht gaat. Ik heb wel de in druk dat veel te weinig aan art sen wordt gezegd: 'de manier waarop u dit gedaan hebt, is onaanvaardbaar.' Velen zijn zo overdonderd én bovendien af hankelijk dat ze zwijgen. Jaren later is er nog pijn. Er kan schade voor jaren zijn aange richt. Wie is er verantwoordelijk voor deze schade? In geen ver zekeringspolis is hierover iets te vinden. De getroffenen moeten het zelf maar uitzoe ken. Totdat er steeds meer zie ken en familieleden van zieken komen en ook anderen, die la ten weten: 'dit aanvaard ik niet...' Je hebt recht op een menswaardige waarheid aan jou verteld op jouw maat ge sneden. GEREFORMEERDE BONDERS: „DE ANGEL IS ER UIT" DOORN Eenstemmig heeft de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk gisteren de strek king van de beruchte „homo-motie" van afge lopen zomer afgezwakt. Het ontoelaatbare van kerkelijke tuchtmaatre gelen jegens onder meer homosexuelen werd ver vangen door een „appèl" aan de gemeenten om „geen maatregelen te ne- Afgelopen juni nam de syno de met 29 van de 56 stemmen een motie aan waarin het on toelaatbaar werd uitgesproken over het weren van homo sexuelen bij het avondmaal en van de ambten. Die motie veroorzaakte hefti ge commotie, vooral in de rechterflank van de kerk ont stond grote beroering omdat daar de homosexuele levens wijze als zondig wordt aange merkt en kerkeraden naar eer en geweten menen kerk leden over een homosexuele relatie te moeten aanspreken. Er kwamen bezwaarschriften binnen bij de synode, maar ook adhesie-betuigingen. In totaal ontving secretaris-gene raal dr. K. Blei zo'n honderd- dertig brieven. De synode sprak in juni over homosexualiteit vanwege de problemen die twee homo vrienden hadden met de Schotse Kerk in Rotterdam. De kerkeréiad van deze her vormde gemeente weerde hen van het avondmaal. De twee verloren een kerkelijke be roepsprocedure omdat er geen synodeuitspraak over homo seksualiteit was. Er werd naar aanleiding van die gebeurtenissen een com missie in het leven geroepen en tijdens de bespreking van dat rapport diende diaken G.D. te Velde-Kloosterboer uit Paterswolde haar „beruch te" motie in. „Ik heb een bewogen zomer gehad" verklaarde ze gisteren op de synode. „Ik kreeg veel positieve, maar ook negatieve reacties". Hoewel de motie door de synode was overgeno men en het dus een synodebe sluit was, kreeg zij persóonlijk soms nogal forse kritiek te horen. Inmiddels zorgde de motie voor kerkordelijke proble men. Een synode kan in het hervormde kerkmodel een plaatselijke gemeente niet verbieden tucht uit te oefe nen. Het moderamen (be stuur) formuleerde mede met het oog daarop een besluit- voorstel waarin de motie-Te Velde zo werd geïnterpre teerd dat deze oproept tot ui terste terughoudendheid in het toepassen van maatrege len van kerkelijke tucht van wege homosexualiteit. Diaken Te Velde vond daarin te weinig van haar bedoelin gen in terug. Ze amendeerde het voorstel met de toevoe ging dat de homo-uitspraak een houvast is voor de com missies die in de Hervormde Kerk zijn ingesteld voor ker kelijke rechtspraak. Maar dat ging het moderamên weer te ver; ook daaruit zou kerkor- delijk onterechte betutteling spreken. Met 27 stemmen te gen en 26 voor haalde haar amendement het niet. Wel ging de synode mee met haar voorstel om het appèl tot „ui terste terughoudendheid" te vervangen door een appèl tot „géén tuchtmaatregelen". Het geamendeerde besluitvoorstel werd tenslotte met algemene stemmen aangenomen. Tijdens de discussie over de interpretatie van de motie-Te Velde werden soms emotione le betogen pro en contra ge houden. Er werden verhalen verteld van homosexuele kerkleden die aanvankelijk blij waren omdat ze door de motie van juni meenden er kenning te hebben gevonden in de kerk, maar door de pro blemen die de motie opriep, voelen ze zich opnieuw in de hoek geduwd. Een synodelid vertelde dat zij uitvoerig met een vrouw had gesproken die zich om die reden heeft laten uitschrijven als kerklid. Anderzijds speelde de gewe tensnood van met name Gere formeerde Bonders die menen hun verantwoordelijkheid als kerkeraad niet te kunnen uit oefenen als het synodaal ver bod op tucht niet zou worden opgeheven. Kerkelijk hoogle raar prof. G. ter Schegget uit Leiden sprak over de gebeur tenisseri in juni als over een gevolg van „de wind van de Heilige Geest die ons in de rug woei; we kwamen een stap verder uit dan we had den gedacht". Die uitspraak leverde in de wandelgangen een pittige discussie op met leden van de Gereformeerde Bond. Zij vatten Ter Scheg- gets oordeel met de Heilige Geest op z'n lippen op als een veroordeling van hun over tuiging die immers wel tégen die Geest moet zijn. Ook werd opgemerkt dat een verschil in uitleg van de bijbel tussen Bonders en anderen via de kwestbare groep van homo sexuelen wordt uitgevochten en dat is niet zo netjes. De Bond betoonde zich via se cretaris ir. Jan van de Graaf blij met het synodaal beraad. „De angel is er uit, de kerke raden worden in hun verant woordelijkheid erkend. Bo vendien kan men een appèl naast zich neerleggen". Overi gens bepaalde de synode dat een gemeente die „in gemoe- de" wel overgaat tot tucht maatregelen zich moet kun nen verantwoorden bij de commissies van toezicht, die zorgen voor de kerkelijke rechtspraak. LÜTSEN KOOISTRA Kardinaal Glemp aangeklaagd wegens laster CZESTOCHOWA Twee Amerikaanse advocaten heb ben namens rabbijn Avi Weiss uit New York een aan klacht wegens laster inge diend tegen de primaat van de Poolse RK Kerk, kardinaal Jozef Glemp. Glemp zei op 26 augustus, dat een actie van Weiss en zes an dere joden uit de Verenigde Staten bij het omstreden Kar melietessenklooster in Ausch witz tot de dood van de züs- ters of de verwoesting van het klooster had geleid, als Poolse arbeiders niet hadden inge grepen. De Amerikanen wer den toen met geweld van het terrein van het klooster ver dreven. De Oekrainse katholieken hebben tegen de wil van de Orthodoxe Kerk bezit genomen van de kathedraal van Lvov. De Oekraïns- katholieke kerk werd na de oorlog gedwongen opgenomen in de Russisch Orthodoxe kerk. Verwacht wordt dat na de ontmoeting tussen de paus en Gorbatsjov volgende week een oplossing wordt gevonden. FOTO: AP Mgr. Gijsen wijst kritiek op Rolduc van de hand ROERMOND Bisschop dr. J.M. Gijsen wijst de kritiek op het besluit om in het gebou wencomplex van Rolduc in Kerkrade een pauselijk insti tuut voor de studie van huwe lijk en gezin te vestigen van de hand. Niet alleen heeft hij pas na uitgebreid overleg met on der meer de directie van Rol duc besloten te voldoen aan het verzoek van paus Johan nes Paulus II om het instituut daar te vestigen. Ook betekent het instituut geen enkel ge vaar voor de activiteiten die nu in Rolduc plaatshebben, zo als het Orlando-festival. Dat blijkt uit een verklaring die de bisschop gisteren heeft verspreid. Het instituut bete kent naar zijn mening een verrijking voor Rolduc. Het zal de internationale gericht heid van de voormalige abdij bevorderen en past daarmee in het streven van het provincie bestuur van Limburg zich op het terrein van onderwijs, we tenschap en cultuur Europees te profileren. De stichting 'Léve Rolduc' van oud-leerlingen van de vroege re middelbare onderwijsinstel- ling'Rolduc heeft eerder zware kritiek op de vestiging van het instituut geuit. Zij verweet Gijsen onder meer dat hij de paus gebrekkig en zelfs onjuist heeft geïnformeerd over het verzet tegen de komst van het instituut in Rolduc. Ook zou den de andere activiteiten in het gebouw erdoor in gevaar komen. Priester-directeur J. Stassen van Rolduc heeft uit protest tegen de komst van het insti tuut ontslag genomen. Ook de directeur van het Missiebu reau, kanunnik W. van der Valk, heeft kritiek op het be leid van het bisdom in deze kwestie laten horen. In juni dit jaar heeft paus Jo hannes Paulus II tegenover Gijsen de wens geuit het aca demisch instituut in Rolduc te vestigen, zo laat de Roermond- se bisschop weten. Nadat de bisschop had over legd met enige deskundigen, de leiding van Rolduc en een groot aantal bisschoppen uit de West- en Middeneuropese lan den waar het instituut zich op richt, besloot hij „na ampele overweging" en hernieuwd overleg in Rome te voldoen aan het verzoek van de paus. Het nieuwe instituut wordt toegewijd aan Maria en krijgt de naam 'Mater Ecclesiae Do- mesticae' (Moeder van de Huiskerk), laat de bisschop weten. Het wil de rooms-ka- tholieke visie op de mens en huwelijksleer onderzoeken, uitdiepen en uitdragen. Politiek en maatschappe lijk engagement is van daag de dag een wijd ver breid en zeer geaccep teerd verschijnsel. Ooit - nog geen vijftig jaar ge leden - was dat heel anders. De politiek stond tijdens de jaren dertig in de meeste Westeuropese landen in een kwade reuk. Politiek was sy noniem aan corruptie en machteloosheid. En die mach teloosheid werd in de ogen van velen ook keer op keer geïllustreerd. De politici had den immers niet alleen niet de eerste wereldoorlog kun nen voorkomen, ze konden ook geen bevredigend ant woord bedenken op de gevoe lens van ontworteling, de voortschrijdende schaalver groting en anonimisering na de „grote oorlog". Tegenover politiek moest je je handen schoon houden. Intel lectuelen zoals die Franse groep van katholieken rond het tijdschrift Esprit van Em manuel Mounier, maar ook de jongeren rond het tijdschrift De Gemeenschap in Neder land waren aanvankelijk die opvatting toegedaan. Zij be dachten allerlei oplossingen voor een andere inrichting van de maatschappij, maar de politici en de politiek zagen zij daarbij bewust over het hoofd. Ze meenden wel zon der te kunnen. Emmanuel Mounier kwam pas tot andere gedachten na de ontwikkelin gen in Duitsland vanaf 1933. Hij en zijn medestanders be seften gaandeweg dat ze zich persoonlijk moesten „engage ren" om greep te kunnen krij gen op de gebeurtenissen. Een toewending naar de politiek volgde alsnog. Dr. A. van Weers uit Voor schoten die studie heeft ge maakt van de opvattingen van Mounier (De rechten van de mens en de filosofie van de persoon, uitgave Kok, Kam pen wijst op dat engagement in een lezing die hij deze week in Frankrijk hield voor Emmanuel Mounier. de vrienden van het werk van deze Franse filosoof. Personalisme Het werk van Mounier en vooral zijn opvatting van het personalisme vindt geen grote belangstelling meer. Toch was Mounier een origineel man. Hoe zeer mensen ook ver deeld konden zijn door ideolo gie en levensovertuiging, hij meende - en hij had daarbij vooral de socialisten en mar xisten op het oog, traditiege trouw de tegenvoeters van de katholieken - dat er iets ge meenschappelijks met hen te vinden moest zijn, namelijk het door allen gedeelde wel zijn van de menselijke per soon. Hij baseerde daarop zijn personalisme. Een van de gevolgen is ge weest dat de term persoon - dat in zijn oorspronkelijke la- tijnse betekenis 'masker', 'rol' betekent, een opmerkelijke herwaardering onderging. De term kwam op een hoger plan te staan. Mounier en zijn met gezellen wilden zich bezinnen op de persoon die in de ver drukking was geraakt en waarvoor in de toonaange vende filosofische tradities van zijn dagen nauwelijks of geen aandacht bestond. Mouniers denken zou vooruit lopen op en aansluiten bij het werk van de existentialisten. Zij vonden in hun gevoelens van ontworteling evenmin antwoord bij de universitaire filosofen. De meeste existenti alisten waren echter heel wat pessimistischer dan Mounier die zijn leven lang katholiek bleef. Mouniers originaliteit is het geweest - en Van Weers wijst daar terecht op - dat hij in zijn tijdschrift mensen van zeer verschillende herkomst bijeen heeft gebracht. Vereen voudigd gezegd: op basis van het universeel menselijke moesten zij elkaar kunnen vinden. Maar hij zou geen Fransman zijn als hij, ge vormd als hij was aan de filo sofische faculteit van de Parij- se Sorbonne, deze wens ook niet in een systeem had wil len uitwerken waarin zou worden aangegeven waarover men het met elkaar eens zou kunnen worden. Mounier was overigens niet de enige die toenadering met andersdenkenden voorstond. In Nederland en Duitsland waren ook dergelijke bewe gingen actief, ook al verschil de de filosofische aankleding en de omstandigheden soms aanzienlijk. In Duitsland had je de verzetskring van de Kreisauer Kreis, die op direc te maatschappelijke resultaten uit waren, in Nederland de Gemeenschap, dat van een zuiver literaire beweging zich ontwikkelde tot een club waar sociale vragen steeds be langrijker werden, maar nooit duidelijke maatschappelijke invloed verwierf. Verdamping In Nederland zou het perso nalisme aanslaan bij de door- braak-christenen die na de oorlog toetraden tot de PvdA en in het denken van Mou nier een nuttige correctie za gen op het collectivistische denken van de oude SDAP. Als systeem van ontmoeting tussen de verschillende ideo logieën heeft het personalis me waarschijnlijk aan beteke nis ingeboet, juist doordat ideologieën in de laatste de cennia zo blijken te zijn ver dampt. Maar de aandacht voor de in het nauw gebrach te persoon lijkt er niet door verminderd, getuige de weer klank die een organisatie als Amnesty International heeft. Het personalisme kent in feite vele „kinderen" die zich hun afkomst waarschijnlijk nau welijks bewust zijn. Dat hoeft ook niet, het personalisme van Mounier had als bewe ging die aandacht vroeg voor de mens niet het monopolie, het was een behoefte die in de lucht zat, maar het bijzondere bij Mounier was cfat het zich vertaalde in een concrete be weging. Die beweging is een wijdver breide mentaliteit geworden. Afgezien van de vraag hoe juist en gefundeerd het perso nalisme als filosofisch systeem is, - dat blijft tot op groted hoogte een academische kwestie - het heeft verande ringen in het (politieke) ge drag opgeleverd die de loop van de gebeurtenissen hebben veranderd. Wie iets wil veranderen, moet zich vuile handen maken, zich engageren, was de bood schap die Sartre in zijn to neelstuk Les mains sales uit droeg jaren nadat in Mouniers tijdschrift deze ontdekking was gelanceerd. Een taboe werd daarmee doorbroken, dat inmiddels tot een vanzelf sprekendheid is uitgegroeid waar - dus - niemand meer bij stil staat. De existentialistische bewe ging in de jaren vijftig bracht het in praktijk (meestal uit mondend in sympathie voor het communisme) en na hen de protesterende studenten in de jaren zestig die wetenschap uit de ivoren toren haalde en maatschappelijke betrokken heid van haar verlangden. Het blijft aardig er aan te her inneren dat deze houding het eerst is verwoord en in prak tijk is gebracht in het tijd schrift van Emannuel Mou- Drama met louter verliezen u Is POSITIEVE discriminatie zal zelden zo'n negatieve uif king hebben gehad als op het Amsterdamse Barlaeus (r nasium. De rel om de rectrix is daar al lang geen vermau; ke operette meer, maar veel meer een persoonlijk dramde alleen maar verliezers. De Amsterdamse 'schoolstrijd' fl alle opzichten een schoolvoorbeeld van doordrijverij, di(r de vrouwenemancipatie louter schade toebrengt. P NADAT een door de gemeente Amsterdam te elfder ui" hulp geroepen organisatie-deskundige geen uitkomst gebracht, probeert de hoofdstad het nog maar eens ojr meer omzichtige manier. Er wordt getracht een oriënterT bijeenkomst te organiseren tussen de gemeente en de zeggenschapsraad van het gymnasium, waarin ouders, p ren en niet-onderwijzend personeel vertegenwoordigd Dat overleg moet een agenda opleveren voor een even vervolggesprek, waarbij een van de agendapunten zou nen zijn: het te hulp roepen van een organisatie-deskun Wie op die manier tracht de brokken te lijmen lijkt bij baat zijn tijd te verspillen aan een onoplosbaar conflict. VOOR de Amsterdamse schoolrel is de kiem al twee; geleden gelegd toen het gemeentebestuur besloot tot pof ve actie om méér vrouwen te benoemen in de leiding vaP Amsterdamse scholen. Het Barlaeus Gymnasium, waaf functie van rector of rectrix al enige maanden vacant g werd min of meer bij toeval de proeftuin voor de posif discriminatie ten gunste van vrouwen. Het gemeentebed het bevoegd gezag van het openbare gymnasium pi ste een advertentie waarin alleen vrouwen werden opg4 pen te solliciteren. Mannen, zo meende de Amsterdams^ derwijswethouder mevrouw Ada Wildekamp, moesten lopig maar uitgesloten worden van bepaalde functies. De schoolgemeenschap, de conrectoren, docenten en oul reageerden zoals verwacht kon worden. Tegen een vroi' lijke directeur op zich had men geen bezwaar, wel tegel, uitsluiting van mannen. Terecht drong men unaniem aa de benoeming van de allerbeste kandidaat, ongeacht dei se. De ingeschakelde rechter oordeelde dat de formele bij de benoeming gevolgd waren en dat de procedure nief rechtmatig was. Jammer genoeg werd de rechter geen, spraak gevraagd over het uitsluiten van mannen, iets' lijnrecht in tegenspraak is met de wettelijk vastgelegde e ke behandeling van mannen en vrouwen in overheidsdil TWINTIG vrouwen reageerden op de advertentie. Eer) noemingscommissie, bestaande uit drie conrectoren en d^ specteur voor het voortgezet onderwijs, beoordeelde allei lectanten als te licht. De nu zo omstreden rectrix, drs. C! lotte de Vries Lentsch, kreeg zelfs het predikaat 'zeer oi schikt'. Zij ontbeerde leidinggevende ervaring, had te w«i specifieke kennis van het gymnasium en kwam aan tac kort wat zij aan geldingsdrang te veel had. ONDERTUSSEN was PvdA-wethouder Ada Wildekam| verblind door haar uiteindelijke doel, dat zij het negatl advies van de benoemingscommissie negeerde en de aanj ling van De Vries Lentsch doordrukte. Een alleszins achtj waardige beleidsdoelstelling meer vrouwen in leidin| vende functies was op dat moment al verworden tot ordinaire prestigekwestie, die alleen maar slecht kon i pen. De tegen de wil van het gymnasium geparachuteerde trix was onvermijdelijk al heel snel het middelpunt van blemen. Binnen de kortste keren lag zij overhoop met onderwijzend personeel, het administratief personeel en slotte ook met de conrectoren. Het is onbegrijpelijk da hoofdverantwoordelijke in deze kwestie, mevrouw Ada dekamp, zich nog steeds wethouder mag noemen. Iemanc bestuurlijk zoveel inschattingsfouten maakt en haar v waarden scheppende rol zo zeer vergeet, kan alleen r naar huis worden gestuurd. DAARNAAST heeft alle heisa op het eerbiedwaardige g nasium de vrouwenemancipatie slechts grote schade to bracht. Vrouwen, benoemd in kaderfuncties, zouden on hand kunnen gaan twijfelen of andere dan puur kwalitat aspecten bij hun benoeming een rol hebben gespeeld, gang van zaken in Amsterdam is goed beschouwd be! gend, want ook vrouwen hebben er recht op beoordeel worden op hun kwaliteiten. HET Amsterdamse benoemingsbeleid vormt een treffi illustratie van hoe het niet moet. Dergelijke procedures 1 ken louter averechts. Met haar vrouwelijke intuïtie heel wethouder misschien gedacht dat het doel alle middelen ligt, maar de praktijk bewijst hoe schromelijk zij zich da heeft vergist. Voorlopig zit ze met alleen maar negatieve volgen van haar ongetwijfeld positief bedoelde actie. HET Leids gemeentebestuur dat bij benoemingen en drachten eveneens een voorkeur voor vrouwen laat ge kan uit het gebeuren in Amsterdam leren vooral de sproken procedures goed in het oog te houden. In de Sle stad speelden het afgelopen jaar tenminste twee affaires doen denken aan de strijd in Amsterdam: de benoeming een rectrix aan de Rembrandt Scholengemeenschap ei opdracht aan vrouwelijke architecten bij scholenbouw uitsluiting van mannelijke collega's. Het verschil met sterdam is gelukkig dat in Leiden wel degelijk de kwa! van de vrouwelijke kandidaten in het oog wordt gehou Wanneer ze bij de selectie negatief scoren volgt er geer noeming of opdracht en worden alsnog mannen aangezi Kwaliteit is echter een subjectief begrip. De kans op onv blijft daardoor groot. Dat bleek wel uit de houding var personeel van de Rembrandt Scholengemeenschap en ui protest van de architect die alleen vanwege zijn man niet mocht meedingen naar een opdracht. Door vervuiling en verdwijning van leefgebieden dreigen honderden vogelsoorten uit te sterven. Vogelbescherming heeft uw steun hard nodig /J U laat de vogels toch niet stikken? VOGELBESCHERMING GIRO 29213 ZEIST

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2