Kinderen te koop en te huur 1 VOOR SLAVENARBEID IN FABRIEKEN EN BORDELEN m CcidócSouAOtit grootgebracht in de schrijnende armoede van de achterbuurten in Bangkok. Ze was zeven jaar toen ze haar eerste geld verdiende in een vuurwerkfabriek. Ja renlang heeft ze gevochten voor de rech ten van 'slum-bewoners'. Nu wordt ze op handen gedragen. Niet in de laatste plaats door internationale corifeeén zo als prinses Diana en de actrice Audrey Hepburn. Ook de westerse ambassades schenken graag hun donaties aan de Engel van de Sloppenwijken om te tpnen dat zij „doen aan armoedebestrijding". Maar ondanks de aandacht die Phratheep krijgt, heeft zij haar scherpe tong niet verloren. „Echte armoedebestrijding houdt niet op bij giften voor de armen. Het gaat in de eerste plaats om de verde ling van de welvaart. Als, zoals nu, de meeste mensen niet meeprofiteren van de groeiende welvaart, moeten ze andere manieren verzinnen om aan geld te ko men. Iedereen wordt ingezet. Ook kinde ren. De stap naar het grove geld in de prostitutie is klein en veel meisjes in Klong Tei werken in bars en coffee shops". Kinderprostitutie Plattelandskinderen hebben het slechter. Van de twee miljoen werkende kinderen die uit een dorp komen, werken 200.000 meisjes in bordelen. Ze worden letterlijk opgesloten totdat ze de schuld van hun ouders aan de hoerenbaas hebben afge lost. In Bangkok zijn enkele opvanghui zen voor meisjes die uit de bordelen zijn gevlucht. Naam en locatie moeten ge heim worden gehouden uit angst voor represailles van pooiers. Een vrouw van een jaar of veertig doet het slot van het hek nadat een vervaarlijk blaffende waakhond aan de ketting is gelegd. „We krijgen zelfs familieleden van meisjes aan de deur", zegt ze. „De politie moet eraan te pas komen om ze weg te krij gen. Familieleden willen dat het meisje teruggaat naar het bordeel om een schuld af te betalen. Anders moeten ze het geld dat ze hebben gekregen terugge ven. Het is afschuwelijk dat je kinderen van hun ouders moet scheiden". „We hadden hier een meisje dat zelfs vóór ze menstrueerde naar een bordeel was gezonden. Ze was volkomen in de war. Ze wilde per se haar moeder zien en we lieten toe dat ze haar moeder schreef. Na een half jaar was ze stabiel en we dachten dat het goed zou zijn als ze haar moeder een weekend zou zien. Ze is naar huis gegaan, maar nooit meer teruggekomen. Ze is weer regelrecht naar een bordeel gegaan". Waarom accepteren kinderen gedwon gen prostitutie? De arbeidsbemiddeling voor meisjes is duurder dan voor jongens. „Meisjes hebben meer bescherming nodig", zegt een bemiddelaar. Maar die bescherming is slechts van korte duur De Verenigde Naties tekenden deze week een internationale con ventie die de rechten van kinderen beschermt. Wereldwijd wer ken negentig miljoen kinderen in barre omstandigheden. Het gaat niet om de krantenbezorger of babysit die wat extra zakgeld wil verdienen. Het gaat om kinderen van veertien jaar en jonger die het bestaan van volwassenen leiden, verstoken van ouderlijke zorg en onderwijs. Om kinderen die militaire dienstplicht vervul len of opgesloten worden in bordelen. Oorzaak: armoede en on wetendheid, maar ook hebzucht en materialisme. „Meisjes tussen de tien en vijftien jaar uit Laos worden de grens overgesmokkeld voor slaven arbeid in fabrieken in de Thaise hoofdstad Bangkok. Werkgevers kunnen illegale arbeiders exploiteren omdat de overheid te log is. Bo vendien worden zij vaak door de politie be schermd". Aldus de Thaise parlementariër Su- rasak Buakhao. Thailand is geen uitzondering. Kinderen uit het door armoede geteisterde Laos* zijn goedkoper dan de twee miljoen ge ronselde Thaise plattelandskinderen. In Malay sia werken tienduizenden kinderen op rubber- plantages. Nepalese meisjes worden voor pros titutie over de grens gesmokkeld. Filipijnse economische groei van tien procent) stijgt de vraag naar goedkope arbeids krachten. Nu zijn er ten minste vijf cen tra in de Thaise hoofdstad waar kinde ren te koop of te huur zijn. De kinderen in de werkplaatsen in Bang kok zijn voor het grootste deel afkomstig van hot platteland. Somchai, een veer tienjarig plattelandsmeisje, is door haar ouders aan een ijsfabriek in Bangkok verkocht. De barre omstandigheden wer den haar te veel en ze is weggelopen. Als straf moest een collegaatje van haar op bevel van de baas Somchai met een bamboestok afranselen. Tegelijkertijd moest ze haar hand in een bak houden met chemicaliën. Er is een gerechtelijk onderzoek, maar het meisje dat haar op bevel van de baas moest afranselen en kroongetuige is, is spoorloos verdwenen. „Als een zaak al voor de rechter komt, worden werkgevers veroordeeld omdat ze arbeidswetten overtreden, maar een strafrechtelijke procedure blijft door gaans achterwege", zegt Sanphasit Koomprahant. Hij is coördinator van het Centrum voor de Bescherming van de Rechten van het kind in Bangkok. ..Excessen komen niet zo vaak voor. Uiteindelijk werkt dat averechts voor de werkgever. Maar de arbeidsomstandig heden in het algemeen zijn miserabel. De wet verbiedt nachtarbeid voor kinde ren. Maar werkgevers leggen dat in hun eigen voordeel uit. Dat wil zeggen dat kinderen van 's morgens zes tot 's a- vonds tien uur werken. Werkdagen van veertien tot zestien uur komen regelma tig voor. Kinderen moeten urenlang op de grond in dezelfde houding blijven zit ten. Sommige kinderen komen na jaren kreupel of ondervoed uit de fabriek. Ze worden gebruikt voor ongeschoolde ar beid. Als ze ouder worden en te duur, zijn. hebben ze geen vak geleerd en blij ven ze werkloos". Stadskinderen Stadskinderen werken zelden in fabrie ken. Zij verdienen hun geld met het ven ten van kranten, voedsel of bloemen of zoeken de vuilnisbelten af naar waarde volle voorwerpen. In Klong Tei, de grootste krottenwijk van Bangkok, staan de houten huisjes dicht op elkaar gepakt. Een netwerk van houten vlonders en ce menten voetpaden vormt de nauwe doorgang tussen de huisjes. Met een hese doorgerookte stem begroet een jong meisje ons. In gebroken Engels en op een toon die eigen is aan veel meisjes in het hoofdstedelijke vermaakcentrum Patpong vraagt ze ons wat we willen. Ze brengt ons naar de Engel van de Slop penwijken, zoals Phratheep Ungsong- tham wordt genoemd. Phratheep is „Het respect voor ouders is groot. Ze voelen zich verplicht hun ouders te hel pen. Geld verdienen voor ouders is een soort eerbetoon. Vroeger was er sprake van bittere armoede in gezinnen. Maar van de tientallen meisjes die in dit huis hebben vertoefd, ken ik er zegge en schrijve twee wier familie van de honger zou zijn omgekomen als hun dochters geen geld hadden binnengebracht. Heb zucht en materialisme drijven ouders eveneens ertoe om hun kinderen te laten prostitueren". Zij wijst op een recent on derzoek in de drie noordelijke provin cies: Chiang Mai, Chiang Rai en Phyao. Schoolmeisjes in de hoogste klassen van de lagere school werd hun beroepskeuze gevraagd. Een klein percentage noemde kapster of kleermaakster. Zeventig pro cent zei dat ze prostituee wilden worden. „De meisjes staan onder grote druk. Ou ders, buren, leeftijdgenoten zeggen dat prostitutie een gemakkelijke manier is om veel geld te verdienen. En ze gaan. Dejongste meisjes zie je niet in bars of coffeeshops. Zij worden opgesloten tot hun schuld is afbetaald. Ontsnappen is er niet bij omdat de deur wordt bewaakt. Soms staat zelfs een politieagent voor de deur. Binnen hebben zijn collega's een gratis feestje als blijk van dank voor ver leende diensten". W eerzinwekkend „Voor het overgrote deel behandelen de klanten de meisjes heel goed. In een en kel geval komt het voor dat de bordeel houder de meisjes slaat, maar dat is een uitzondering. Daar houdt echter de goe de zorg op. Parfum en kleding moeten ze zelf betalen. Als ze ziek worden, moeten ze zelf de dokter betalen. De bordeelhouder schiet wel geld voor, maar de schuld wordt groter. En hij re kent een rente van honderd procent, zo dat het jaren kan duren voordat het meisje uit het bordeel komt En dan nog. Als het meisje uiteindelijk naar huis kan, verkoopt vader haar direct weer aan een ander bordeel". „Het sekstoerisme is een belangrijke fac tor dat prostitutie aanmoedigt, maar de meisjes in de bars voor westerlingen hebben het goed in vergelijking met de bordelen voor de binnenlandse vraag. En bordelen vind je niet alleen in Bang kok maar ook op het platteland. Een weerzinwekkende variatie daarop is de vader die zijn dochter van dertien ach terop zijn brommer neemt en langs de rijstvelden rijdt, waar boeren de oogst binnenhalen. Alsof hij koekjes verkoopt, verhuurt hij zijn dochter voor zeven gul den aan de landarbeider die zich even met het meisje wil terugtrekken". ZATERDAG 25 NOVEMBER 1989 kinderen riskeren hun leven als duikers en in Vietnamese steden slapen, leven en werken kinderen langs de straat, louter om te overle ven. Mevrouw Josefina Dy van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) wijst op het lot van kinderen in oorlogsgebieden. De Rode Khmer gebruikt jonge kinderen in Cambodja als am munitie- en wapendragers of zelfs als levende mijnenvegers. Hetzelfde doet het Burmese re geringsleger, dat een al veertig jaar durende jungle-oorlog voert tegen binnenlandse verzets bewegingen. Kinderen zijn de zwaksten, omdat zij geen bescherming genieten, geen organisatie of spreekbuis hebben en zij te jong zijn om zich te weren. Statistieken zijn onvolledig en onbetrouwbaar. In Azië werken volgens de ILO zestig miljoen kinderen tussen de tien en veertien jaar. De ILO telt niet de kinderen onder de tien jaar. Door beperkte onderzoeksmogelijkheden of ge brek aan medewerking van de overheid is het getal zestig miljoen een zeer voorzichtige schat ting. Nauwelijks is na te gaan hoeveel kinderen in de huishouding werken, op het platteland of in illegale werkplaatsen. „Kinderarbeid is nauw verbonden met armoe de. Zolang armoede niet wordt bestreden, blijft kinderarbeid bestaan", zegt mevrouw Dy. „Thailand is in zekere zin een uitzondering. Het probleem wordt tenminste onderkend en politici spuien openlijk hun kritiek. In andere landen, zoals Indonesië, is kinderarbeid een ta boe-onderwerp. In Thailand zijn inspecteurs die moeten toezien op arbeidsomstandigheden. Er zijn zeshonderd inspecteurs en dat is na tuurlijk veel te weinig voor het hele land. Maar in Nepal zijn er zes. Op de Filipijnen zijn hele maal geen inspecteurs. In Thailand hebben we ten minste een voet tussen de deur", zegt me vrouw Dy. O ar er a /itl Ie* 9' !Uf I BANGKOK - Tegenover Hua Lamphong, het centraal station van Bangkok, is de kindermarkt. Temidden van de bruisende en °j soms hectische sfeer van talloze rei- !z zigers, straatventers en Chinese va- g] rianten op de 'Winkel van Sinkel' dj loopt langs het okergele station een 2 straatje waar de zogenaamde bu- fj reaus voor arbeidsbemiddeling zijn Igevestigd. Op groene schoolborden 3 staan de vacatures: chauffeurs, au tomonteurs, obers en 'veel meer'. im De minimumleeftijd is dertien jaar. De •ar bemiddelingsbureaus hebben een groot aanbod van meisjes van dertien of veer s' tien jaar. De eigenaar van zo'n arbeids bureau doet geen enkele moeite dat te M verbergen. Hij geeft zonder enige terug houdendheid de prijsopgave. Voor bc- middelingskosten 250 of 180 gulden Ivoor respectievelijk meisjes en jongens. Het loon moeten ze zelf overeenkomen, maar het gangbare bedrag is 56 gulden per maand. Nipa Vonghemarat. die een kantoor in een achterafstraatje heeft, vraagt minder voor bemiddeling. Hij prijst zichzelf als j een eerlijke zakenman. Aan hem de vraag waarom meisjes duurder zijn dan uli jongens. aij „Meisjes vragen meer aandacht. Zij vd moeten worden beschermd. Jongens it. kunnen zelf van het dorp naar Bangkok et komen, maar meisjes moeten we opha- J len. We hebben nu een meisje voor u". Waarop Nipa een schreeuw uitstoot. Een moment later komt door de houten I klapdeur een vijftienjarig meisje uit Leui, een dorpje in Noord-Thailand. Honderdtachtig gulden moeten we beta len als we haar mee willen nemen. Bo vendien krijgen we drie maanden 'garan tie'. Dat wil zeggen: „Als het meisje lui is of wegloopt binnen drie maanden, krijgt u een nieuwe". Toch wat duur. Kan het niet wat goed- koper? 'e Nipa: „Niet in voorraad. Ik moet daar- J0i voor naar het dorp. Maar als u dat wilt, .t, kan ik voor duizend gulden een tienjarig 1 jongetje naar Bangkok halen. De ouders tó moeten meekomen om het jaarcontract e te tekenen. Naast de duizend gulden n moet u zorgen voor eten en onderdak. Maar u hoeft geen loon te betalen". Afgeranseld Jarenlang was Hua Lamphong de enige a 'kindermarkt' in Bangkok, maar met de I groeiende economie (Thailand kent een Er zijn tientallen miljoenen kinderen zoals dit jongetje die nooit een zorgeloze jeugd zullen kennen. Zo klein als ze zijn worden ze verhuurd of verkocht om slavenarbeid te verrichten. FOTO: UNICEF

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25