„Er zit iets fout als je om fiscale redenen least" CcidóeComauit Schadevergoedi na intimiteiten BLIJFT DE AUTO DE HEILIGE KOE? Onafhankelijkheid nic aan Antillen opdringe Reageerbuis methode mag onbeperkt gebruikt BINNENLAND VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAG JI Honderdjarige opgelicht door pleegdochter HEEMSTEDE Een 100-jarige vrouw uil Heemstede is voor ruim 200.000 gulden opgelicht door haar pleegdoch ter. De vrouw (45) kon dat doen door medewerking van een 53-jarige bank medewerker uit Haarlem, die de fi nanciële belangen van de hoogbejaar de vrouw behartigde. Zij had de man in 1984 een bedrag van 16.000 gulden geschonken. Sindsdien liet de bankme dewerker de vrouw haar gang gaan met het geld van haar pleegmoeder. Vorig jaar moest de vrouw aankloppen bij de sociale dienst, terwijl zij in 1984 nog een bedrag van 350.000 gulden op haar bankrekening had staan. Mosselvangst mag weer op Waddenzee RIJSWIJK De tijdelijke sluiting van de Waddenzee voor de mosselvisserij wordt met ingang van maandag opgehe ven. Uit regelmatig genomen monsters is gebleken dat de hoeveelheid dinofla- gellaten in mosselen uit de Waddenzee is gezakt tot ver beneden de toegestane norm. In oktober werd een te hoog gehalte van deze algensoort in mosselen vastge steld. Dinoflagellaten kunnen schadelijk zijn voor de gezondheid van de mens. De overschrijding van de norm werd alleen vastgesteld bij mosselen uit de Wadden zee en niet bij die uit de Oosterschelde. Daarom kon de handel de consument blijven voorzien van mosselen. Ontruiming Amsterdamse brandweerlieden blussen na de ontruiming van het KNSM-eiland enkele brandjes, die bewoners hadden aangesto ken voordat zij naar een ander gebied werden overgebracht. Het nieuwe terrein, De Heining in het westelijk havengebied, is aanzien lijk kleiner dan het KNSM-eiland. Bij aankomst van de bewoners waren nauwelijks voorzieningen aangebracht. Water en sanitaire voorzieningen ontbraken in het geheel; alleen een klein aantal betonplaten die de woonwagens tegen de zuigende modder moeten beschermen, was neerge legd. De gemeente heeft toege zegd zo snel mogelijk verbetering in de situatie aan te brengen. FOTO: ANP ALKMAAR De Alkmaarse rechtbank hfet hoger beroep het vonnis bevestigd waa Hoornse kantonrechter het bijouterieën )t Meko Byoux uit Medemblik in juni veroor ai tot een schadevergoeding van 20.000 guld( er een ex-directie-assistente. De vrouw leed lang onder ongewenste intimiteiten van de teur Bovendien moet Meko volgens het be rbj de vonnis de ww-uitkering van de vrouw e< tiji lang aanvullen tot 100 procent van haar laat ari laris. De 20.000 gulden is de hoogste schadev ,e ding die ooit op grond van ongewenste intifch ten in ons land is toegekend. De vrouw heef .er. moeten gedogen dat de directeur haar omi zoende, haar borsten betastte en seksueel opmerkingen maakte. IL Op 1 januari 1990 zal het Nederlandse belastingstelsel een ingrijpende veran dering ondergaan. Vooruitlopend op deze operatie is Nederland de afgelopen maanden overspoeld door een golf van verwarring, ergenis, geluk en opluch ting. Belastingdeskundigen, politici, ambte naren, werkgevers, werknemers en uit keringsgerechtigden braken zich het hoofd over alle regelingen die zullen worden gewijzigd. In een serie van vijf afleveringen beste den wij uitgebreid aandacht aan de 'Oort-operatie', die letterlijk iedereen aangaat. Vandaag: Blijft de auto de heilige koe? Blijven alle auto's evenzovele heilige koeien? DEN HAAG Het ge rucht gaat dat eigenaren van lease-autobedrijven een standbeeld willen op richten voor de pas afge treden VVD-staatssecreta- ris Henk Koning van fi nanciën. Dankzij de Oort- operatie, die onder de ver antwoordelijkheid van Koning is opgezet, hebben veel bedrijven zich hals over kop tot de leasemaat schappijen gewend. De in druk bestaat immers dat het na 1 januari niet meer lonend is zakelijke kilo meters in je eigen auto af te leggen. Daarom, zo me nen veel werkgevers en werknemers, is leasen on vermijdelijk geworden. Maar is dat werkelijk zo? Het antwoord luidt: nee. Belasting adviseurs hebben de afgelopen maanden hardnekkig getracht tegenwicht te bieden aan de paginagrote advertenties waarin de leasebedrijven met verleidelijke aanbiedingen strooiden. „Ik wil de knuppel wel in het hoenderhok gooi en!", riep de Rotterdamse be lastingdeskundige W. Seijbel tijdens het zoveelste Oort-con- gres. „Het verhaal dat men ge dwongen is te gaan leasen is een fabeltje.. Er zit namelijk iets fout als je om fiscale rede nen zou moeten gaan leasen". Pluspunt Desondanks regent het bij Hertz Leasing in Hoofddorp al wekenlang telefoontjes. „Een heleboel bedrijven zijn nog steeds druk doende een bevre digende regeling te vinden", zegt woordvoerder D. de Gel der. „Onze Qmzet zal wel groeien, maar pas in de loop van volgend jaar of zelfs pas in 1991 zullen de concrete effec ten duidelijk worden". De Gelder, die de Oort-operatie met veel gevoel voor understa tement een 'pluspunt' noemt voor de leasebedrijven, geeft onomwonden toe dat leasen niet zaligmakend is: „Ik ben daar heel eerlijk in. Je kunt er met de standaard-vergoeding van 44 cent per kilometer, die in het Oort-systeem voorkomt, nog goed uitspringen. Maar er is steeds een bepaald breek punt dat voor elk bedrijf en ie dere werknemer anders ligt". BMW Leasing in Rijswijk meldt trots dat de speciaal uit gegeven Oort-floppy „de deur is uitgevlogen". Deze compu- Eigen auto of leasen? Mijnheer Jansen staat voor de keuze een auto te leasen of een eigen auto voor het werk te gebruiken. DE FEITEN: Aantal kilometers per jaar: Zakelijk: 10.000 km Privé: 10.000km Catalogusprijs auto 40.000. KM-vergoeding: 0, Aan de werkgever te betalen vergoeding: Maximale onbelaste autovergoeding woon-werkverkeer: 1 Overige autokosten (onvergoed): Prive-auto 0,75 (ANWB-gemiddelde) x 30.000 km KM-vergoeding onbelast 0,44 x 10.000 km KM-vergoeding belast 0,80 - 0,44) x 10.000 x 50% Vergoeding woon-werkverkeer Overige autokosten ITolale kosten minus vergoeding 14.810,- Lease-auto Te betalen voor prive-gebruik 10.000 x 0,50 20% Bijtelling minus bijdrage privé (20% x 40.000,-) - 5.000,-) x 50% Overige autokosten Totale kosten Mijnheer Jansen is in dit geval voordeliger uit met een lease-auto. Dat komt vooral doordat de KM-vergoeding en de woon-werkvergoeding tekort schiet. Uit dit voorbeeld kunnen geen algemene conclusies worden getrokken. Alleen is duidelijk dat elk geval individueel moet worden berekend. Kosten van autorijden bij gebruik van respectievelijk privé- of llease-auto. terschijf biedt de mogelijkheid om alle persoonlijke gegevens over de autokosten in te voe ren, waarna klip en klaar wordt gemeld welke mogelijk heid de beste is. „Binnen veer tien dagen waren we door onze voorraad van vijfduizend diskettes heen", aldus J. van Seggelen van BMW. „We zijn alweer bezig met de produktie van 7500 nieuwe exemplaren". Ook Van Seggelen kan geen omzetcijfers geven, maar- ver zekert dat het aantal offerte- aanvragen bij zijn bedrijf is „verveelvuldigd". Bij de berekening van de auto kosten vliegen de guldens, percentages, tabellen en kilo meters je om de oren. De kern van de commotie is de bepa ling dat vanaf 1 januari nog maar 44 cent per kilometer onbelast mag worden vergoed, of je nu een Fiat-Panda rijdt of de duurste Amerikaan die je maar kunt vinden. Voor elke kilometervergoeding boven de 44 cent moet belasting worden betaald. In heel wat bedrijven hebben directies, onderne mingsraden en administra teurs kopzorgen gehad. Vaak hebben zij een oplossing ge vonden, al dan niet met be hulp van de deftige brochures die de leasemaatschappijen in allerijl hebben verspreid. On dernemingen die nog niet zo ver zijn, zien de jaarwisseling angstvallig naderbij komen. 'Lada-tarief' De discussie kan niet los wor den gezien van het beperken van de aftrekbaarheid voor het woon-werkverkeer (het reiskostenforfait) tot maximaal dertig kilometer en van de vergoedingen die daarvoor door de werkgever onbelast mogen worden verstrekt. Het vaste aftrekbedrag van twee honderd gulden voor de eerste tien kilometer, dat nu nog in de formulieren voor de loon- en inkomstenbelasting staat aangegeven, komt te verval len. Voor afstanden van meer dan tien kilometer geldt een drastische beperking. De com binatie van een magere woon- werkvergoeding en de 44 cent voor de overige zakelijke kilo meters vormt voor velen een spookbeeld, waardoor het ima go van de auto als 'heilige koe' danig wordt aangetast. Als een iease-auto wordt verstrekt, is de aftrek op basis van het reis kostenforfait niet mogelijk. Maar de leasewagen kan toch aantrekkelijk zijn als hij ook wordt gebruikt voor het woon werkverkeer. De kilometervergoeding van 44 cent, op de talloze Oort-con- gressen smalend als „het Lada-tarief" omschreven, is voor vrijwel iedereen te laag. Ook al omdat van dit bedrag de kosten voor parkeren, stal ling, tolwegen, veerboten en zelfs landkaarten en het ANWB-lidmaatschap zouden moeten worden bekostigd. De gemiddelde vergoeding iïi het bedrijfsleven ligt rond de twee kwartjes netto. Het bedrag is meestal aan het kaliber van de auto verbonden. Ook komt het vaak voor dat de vergoeding bijvoorbeeld op .zestig cent be gint en trapsgewijs wordt ver minderd naarmate- bepaalde kilometergrenzen worden be reikt. Het 'beroerde' voor werkge- SUSKE EN WISKE SAGARMATHA hoorde ik Suske schelden en lieren Uat Uier werd ik ontdekt en sleep ten ze mij mee naar deze trol Ik werd jehneveld en aan hel jewel] oppehanpen zodat ik mets non doen, zeljs met schreeuwen (c) Standaard Ultgeverij/Wavery Produc vers en werknemers is dat elke cent die bovenop de 44 cent komt, moet wórden be last. Ervan uitgaande dat de meeste werknemers met een kilometervergoeding in het belastingtarief van 50 pet. val len, moet over hogere bedra gen dus de helft aan belasting worden betaald. Bijvoorbeeld: als er een kilometervergoeding van 54 cent wordt verstrekt, moet er van elke tien ejetra centen een stuiver naar de be lasting. Ofwel, de werknemer levert per kilometer aardig wat centen in. Uiteraard wordt het bedrag groter als de kilometervergoeding hoger is. De werknemer die veel voor zijn baas rijdt zou op die ma nier weieens honderden gul dens per maand kunnen ver- 'Hobbeltoéslag' In veel arbeidscontracten staat vermeld hoeveel een werkne mer als kilometervergoeding krijgt. Maar vrijwel nooit staat erbij of dit een belaste of onbe laste vergoeding is. Uiteraard gaan de werknemers ervan uit dat het een netto bedrag is. Maar de werkgever kan met evenveel recht zeggen dat het een bruto bedrag is. De reactie van de bedrijven is niet onder één noemer onder te brengen. De ene werkgever is bereid de kilometervergoeding zodanig te 'bruteren' dat het personeel er in vergelijking met de oude vergoeding niets op inlevert. Anderen weigeren dat, waar door het personeel netto min der vangt. „Iemand die voornamelijk binnen de Randstad rijdt, maakt het Lada-tarief al op aan het vele parkeergeld dat moet worden betaald", aldus de Amstelveense belastingex pert mr. A. Ouweneel. Maar ook buiten het verstedelijkte gebied zijn problemen te ver wachten. Ouweneel: „Ik ken het voorbeeld van boswachters die met hun eigen auto gere geld smalle, glibberige bospa den berijden. Zij krijgen yan hun werkgever daarvoor een 'hobbeltoeslag'. Ik vrees dat die in het nieuwe systeem moet vervallen. Een ander punt is de toeslag die de bos wachters krijgen voor het ge bruik van een aanhangwagen- tje. Daarover kan een pittige discussie losbranden". Voor werkgevers en werkne mers gloort er wel een licht puntje aan de donkere hori zon. Informeel overleg tussen ambtenaren van financiën en werkgeversorganisaties heeft ertoe geleid dat autokostenver goedingen van meer dan 44 cent per kilometer op jaarbasis mogen worden afgerekend. „Dit betekent dat van alle au tovergoedingen van het gehele jaar een gemiddelde mag wor den genomen", aldus fiscaal specialist mr. A. Timmermans van het werkgeversverbond VNO. „Er volgt dan pas een verplichting tot inhouding van belasting als die gemiddelde vergoeding méér bedraagt dan 44 cent per kilometer". In opkomst Toch kan deze tegemoetko ming niet voorkomen dat het leasen sterk in opkomst is. De keuze voor een lease wagen, die ook privé kan worden ge bruikt, wordt mede beïnvloed door de overtuiging dat er na 1 januari niets bijzonders veran dert in het rijden in een auto van de zaak. Dat is echter een vergissing. De werknemer die via de zaak een lease-wagen krijgt en hooguit dertig kilo meter (enkele reis) van zijn werk woont, moet net als in het oude systeem 20 pet. van de cataloguswaarde bij zijn in komen optellen. Voor mensen die tussen de dertig en veertig kilometer van hun werk woj nen is dat echter 22 pet. En de genen die nog verder moeten reizen, dienen 25 pet. bij hun inkomen te tellen. Deze nieu we percentages zijn het gevolg van het besluit van het nieuwe kabinet om het reiskostenfor fait te beperken. Daar staat te genover dat de werkgever ge makkelijker een openbaar vervoerkaart ter beschikking kan stellen. Deze kaart wordt niet belast. In het Oort-systeem geldt de bijtelling óók voor werkne mers die alleen in de loonbe lasting vallen en dus geen in komstenbelasting betalen. De bijtelling kan alleen worden vermeden als de werknemer privé minder dan tweeduizend kilometer per jaar rijdt. 'Vrij wel iedereen zit echter al snel aan dit aantal, temeer daar de eerste tien kilometers voor het woon-werkverkeer voortaan als privé worden aangemerkt. Een (schrale) troost is dat de werknemer de vergoeding die hij aan zijn baas betaalt voor het privé-gebruik van de lea seauto weer van de bijtelling mag aftrekken. Bijtelling Hierdoor is echter de kans groot dat het leasen in de ogen van de overheid tè aantrekke- lijkk wordt en te weinig voor de schatkist oplevert. Daarom heeft zich in fiscale kringen het hardnekkige gerucht ver spreid dat de bijtelling van 20, 22 of 25 pet. weieens kan wor den verhoogd naar 30 of 35 pet. „Ook daarom moet je niet zonder meer denken dat lea sen beter is", aldus drs. B. Bongers, secretaris fiscale za ken van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersver- bond (KNOV). Bongers, die de afgelopen maanden suf is ge beld door ondernemers, ba seert ziin adviezen altiid op FOTO: CEES VERKERK een aantal hoofdlijnen: „Ten eerste moet je letten op het aantal kilometers dat jaarlijks wordt gereden. Het gaat dan om de verhouding tussen het privé-gebruik, het woon werkverkeer en het rijden voor de zaak. Leasen wordt doorgaans gunstiger als de auto ook voor een flink deel privé wordt gebruikt of als je ver van je werk woont. Ook dient altijd de catalogusprijs van de auto in de gaten wor den gehouden. En natuurlijk moet je je eerst afvragen of je aan die 44 cent werkelijk te kort komt". Al deze aspecten moeten vol gens Bongers „in de hoge hoed" worden gegooid, zodat er een compromis uit de bus rolt waarbij zowel de werkge ver als de werknemer er rede lijk uitspringt. Bij het leasen zijn overigens ook weer ver schillende varianten te beden ken. Vaak krijgen de werkne mers een pasje om bij bepaalde pompstations te tanken en zijn zij dus geen kosten kwijt voor brandstofverbruik. Een andere mogelijkheid is dat zij wél zelf de benzine betalen, maar later van hun baas een vergoeding hiervoor ontvangen. Kentering Waar Bongers meent dat de le asebedrijven „de bomen mo menteel tot aan de hemel zien groeien", is Hertz-woordvoer- der De Gelder wat minder op timistisch. De Gelder kent de berekeningen die ervan uit gaan dat het huidige aantal van 230.000 leasewagens in Nederland over vijf jaar zal zijn uitgegroeid tot een half miljoen. Daarmee zou eender de van het zakelijk autopark uit leasewagens bestaan. „Maar ik moet nog zien dat het zo ver komt", aldus De Gelder. „Er kan een kentering ontstaan. Je weet nooit wat de nieuwe regering van plan is. Het is heel goed mogelijk dat de bij^elling voor de loon- en inkomstenbelasting wordt ver hoogd. Dat remt natuurlijk de groei van de leasebedrijven". Volgens De Gelder is het voor bedrijven „meestal voordeli ger" een auto te leasen. „Bo vendien mag het sociale aspect niet worden vergeten. Er zijn werknemers die met een hoge kilometervergoeding maande lijks hun hypotheek aflossen. Die grens van 44 cent kan voor hen desastreuze gevolgen hebben. In dat geval zouden zij zich heel wat kosten kun nen besparen als zij niet in een eigen auto, maar in een wagen van de zaak kunnen rijden". De belastingdeskundige Seij bel, die zeer sceptisch is over het leasen, waarschuwt ook degenen die de problemen wil len omzeilen door met hun ei gen wagen te blijven rijden en gewoon meer kilometers te de clareren dan in werkelijkheid zijn afgelegd: „Ongetwijfeld zal de neiging ontstaan meer kilometers op te schrijven. Ik kan me voorstellen dat de af stand Amsterdam-Rotterdam volgend jaar tien kilometer langer zal zijn. Maar dat is le vensgevaarlijk. De fiscus is nu al bijzonder alert op de auto kosten. Er zijn inspecteurs die met de meetlat over de land kaart gaan om de afstanden na te lopen". ROB SEBES Vorige aflevering: 18 novem ber. Volgende keer: Het succes van de Belastingtelefoon. Droom Gerard Fagel na zij dood toch werkelijkheid BOSCH EN DUIN De droom die de enkele maanden geleden ver moorde toprestaurateur Gerard Fagel voorzichtig maar vastberaden bleef koesteren, is een onge meen fraaie realiteit. In voltallig familieverband openden gisteren acht broers en een zuster van de Fageldy- nastie met één welgemikte klap van een buitenmodel voorhamer Auberge De Hoef slag in Bosch en Duin, een kleine, huiselijke herberg met 48 kamers en,twee vergader- Voor Auberge De Hoefslag te kende de 33-jarige architect Wolbrand van der Vis uit Voorburg, die voor het eerst in zijn bliksemcarrière een hotel heeft ontworpen. „Ik zat op dezelfde golflengte als mijn opdrachtgever", ontdekte hij, „want ook voor Gerard was het een sprong in het diepe. Hij wist als geen ander hoe je een restaurant moet runnen, maar de hotellerie kende hij ook alleen maar van z'n vele I It „Van meet af aan hee tussen ons beiden geklik rard was mijn meedenk Door hem werd ik m sleept naar Amerika en waar hij de ene expert andere tevoorschijn to\ Zijn vriendin Peggy zei tegen mij: „Het is het van Gerard geworden", i v mij is dat het mooiste co} ment, dat ik kan krijgen'n De stijl van het eerste project omschrijft Van di als 'tijdloos'. Dat begrip seert hij: „Ik heb gepro een 'trendy traditional, tryhotel' te maken. I geen woord Nederland: jn maar het dekt wel de Ij Als een gebouw af is, het gevoel hebben, dat hi al een hele tijd staat. IkL, niets erger dan een boiki< dat ruikt naar nieuwigL, Liefhebbers van high teclfcf len waarschijnlijk allerlei^ merkingen hebben, ma%e ben vooralsnog niet ont^a den. Gerard heeft troutn nooit geroepen: „Je moeful mooiste hotel van Nedei}jr ontwerpen". Hij zei wel:[,c wil het léükste hotel vanU derland". re LEO THÜRJe DEN HAAG Nederland moet geen onafhankelijkheid opdringen aan Aruba en de Nederlandse Antillen. Dat schrijft prof. E. Hirsch Ballin in het jongste nummer van CD-Verkenningen, het maandblad van het Weten schappelijk Instituut van het CDA. Hirsch Ballin doet deze ui.tspraak echter als hoogleraar staatsrecht. Nu is hij minister van justitie en behartigt ook de Antilliaanse en Arubaanse zaken in het kabinet. Volgens Hirsch Ballin vormen de grote verschillen tussen de eilanden het belangrijkste probleem bij de besluitvorming over de toe komstige status van de A e len en Aruba. „De belang T ste reden waarom van Nek landse zijde de Arubaanse n; tus aparte en onafhanke |e heid aan elkaar waren ge peld, was immers een tem® tot versplintering van de di tillen af te remmen", aldi ',i bewindsman. „Nu lijkt er t< ter meer reden om de sar e hang in omgekeerde ricl te zien: wanneer Nedertv geen onafhankelijkheid n dringt, zal men eerder genin zijn blijvende samenwerbi tussen de eilanden te aanvL den". F Prikactie Utrechtse politiemensen voeren een drugsverslaafde af in| winkelcentrum Hoog Catharijne. Na afloop van de koopav werden gisteravond bij een snelle actie veertig drugsgebruil en vier dealers aangehouden. Een politiewoordvoerder kondi aan dat dit soort prikacties herhaald zullen worden om de o last van verslaafden uit het winkelhart van Nederland te bani FOTO: AMSTELVEEN De Zieken fondsraad heeft gisteren beslo ten de mogelijkheden voor re ageerbuisbevruchting (in vitro fertilisatie) uit te breiden. IVF mag tot nu toe alleen in vijf ziekenhuizen met subsidie van de raad worden uitgevoerd. De subsidieregeling is nu zo uitge breid dat jaarlijks een onbe perkt aantal behandelingen kan worden vergoed. Per paar geldt wel een maximum van drie behandelingen. Over het besluit moest worden gestemd omdat het CNV en de werkgevers bezwaren hadden. Na een lange discussie stem den achttien leden van de raad er voor, twaalf tegen en twee blanco. Het CNV wil geen uit breiding omdat er nog geen duidelijkheid is over de maat schappelijke, juridische en ethische aanvaardbaarheid van ivf. Bovendien meent het dat - in verband met „de grenzen van de zorg" - eerst moet worden bekeken of het oplossen van andere knelpun ten in de gezondheidszorg geen voorrang moet hebbel De christelijke werkgei vonden dat met het besluit grens al zou worden gep seerd" en stemden evene tegen. De andere werkgevi organisatie, het VNO, wi aanvankelijk voorstemmen vrees dat onvruchtbare vr wen anders zullen beslis om (duurdere) operaties te ten uitvoeren. In het bes zou dan moeten worden op nomen dat de artsen voorri moeten geven aan ivf boï andere methoden en dat vrouwen een eigen bijdr betalen. De vertegenwoordigers ziekenfondsen stemden v deeld omdat in hun achterl de opvattingen uiteenlopen. Landheer van de VNZ vr< zich zelfs af of er geen disc sie moet komen over het het pakket verwijderen alle behandelingen om kin ren te krijgen of dat juist voorkomen. Bij de voorste mers waren drie ziekenfon vertegenwoordigers, kroonleden en de FNV.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4