Jean Quartemont: een multimiljonair die alles weggaf om Jezus te volgen Bijeenkomst PLO maakt veel emoties los 2 CetdóeSoiwatiJ brieven van lezers kerk wereld Gorbatsjov en Praag Hervormden houden vast aan baan voor Balke GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Onenigheid in Vaticaan over Amerikaanse cursus WASHINGTON Binnen het Vaticaan is onenigheid gerezen over een cursus over seksuele opvoeding voor het rk onderwijs in de Verenigde Staten. De voorzitter van de pauselijke raad voor het gezin, de Canadese kardinaal Gagnon, heeft zich gedis tantieerd van het besluit van de kardinalen Ratzinger en Baum om geen stappen te ondernemen tegen de cursus 'Nieuwe schep ping'. De congregaties voor de geloofsleer (geleid door kardinaal Ratzinger) en die voor het onderwijs (geleid door Baum) kwa men tot de conclusie dat er weinig op de cursus valt aan te mer ken. Zij lieten het aan de afzonderlijke bisschoppen in de Vere nigde Staten over of de cursus op de rk scholen mag worden gebruikt. Gagnon blijft de cursus „ethisch kwetsend" vinden. Qeidóa Commit Britse Raad van Kerken wil dat Israel PLO erkent LONDEN De Britse Raad van Kerken wil dat Israel de PLO erkent als de vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. De Raad schaarde zich woensdag unaniem achter de aanbeve lingen van een delegatie die Israel en de bezette gebieden had bezocht. Direct na terugkeer in maart had de Britse delegatie, net als een half jaar later de delegatie van de Nederlandse Raad van Kerken, alleen gesproken over de schending van de mensen rechten door de Israëlische regering. Verder was er kritiek ge uit op de halsstarrige houding van kolonisten en aanhangers van religieuze partijen die menen recht op het gehele bijbelse Israel te hebben. Mannen leven van vergeten, vrouwen van herinneringen. Jean Quartemont. ben. Ik ben belangrijk omdat God van mij houdt." Twee van zijn vijf kinderen verlieten de Rooms-Katholie- ke Kerk om zich bij de Pink sterbeweging aan te sluiten. „Dat stak me wel," aldus Quartemont, die 'z'n leven lang een trouw kerkganger was. Zijn oudste zoon Stuart werkt nu als arts en prediker in Nigeria. Een jongere zoon, Dirk, wilde niet deugen. Hij zocht z'n heil bij een andere vrouw, in alcohol, drugs en God weet wat niet al. Toen Dirk een ernstige ziekte aan zijn voet kreeg, ging hij op aandrang van zijn broer Stuart naar diens kerk in Houston (Texas), de toenmali ge woonplaats van de Quarte- monts. „Het was puur uit angst, dat ie meeging," zegt Jean Quartemont. „Hoe dan ook, dankzij de groep zingen de en biddende jongeren in die kerk genas die voet volle dig." Daarop ontving Dirk de geestesdoop, waar hij op dat moment nog weinig heil in zag. Thuisgekomen begon hij in de bijbel te lezen en werd hij door het evangelie gegre pen. Nu helpt hij in de Bonds republiek als evangelist in de grootste jeugdgevangenis van West-Europa. Bekering Nieuwsgierig geworden be zocht Jean Quartemont in Houston de enige rk parochie die van de bisschop toestem ming had gekregen diensten van de charismatische bewe ging te houden. Het was een vervallen gebouw in de zwar te wijk. Bovendien had de bis schop de diensten voor zwar ten verboden, in de hoop dat er dan niemand zou komen. „Toen ik voor de eerste maal in die kerk kwam, ongeveer een jaar nadat die diensten daar waren begonnen,' was het er een geweldige chaos. Dansende, zingende, lofprij zende en biddende mensen, mensen die in tongen spra ken, een Spaanstalige groep met trompetten. Het was zo indrukwekkend. Dat had ik nog nooit in een rooms-katho- lieke kerk meegemaakt." Enkele maanden later beleef de Quartemont z'n bekering. „Ik voelde dat ik door die kerk te bezoeken dichter bij God was gekomen. Ik begon PLO-vertegenwoordiger Saffieh met prof. dr. D.C. Mulder, voorzitter van de Raad van kerken, tijdens de PLO-bijeenkomst in het Haagse Congresgebouw ter gelegenheid van de tweede ver jaardag van de intifadah. foto: anp VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGIN. In Tsjechoslowakije is de spanning vandaag hoog opgei10 nu het centrale comité van de communistische part spoedzitting bijeen is gekomen om beslissende besluit* n nemen. Het zal een slecht teken zijn als die bijeenkomsje gen gaat duren. Er zijn bovendien onheilspellende ontwi -1 lingen aan vooraf gegaan. De politie bezette het tv-stati( g' Praag en de legerleiding waarschuwde dat de militaireir reid zijn „het socialisme te verdedigen". Ook in Mo wordt de ontwikkeling in Praag nauwlettend gevolgd, i~ dat gebeurt vanuit een geheel ander gezichtspunt dan tw T jaar geleden, toen eenheden van het Warschau Pact, tanks van de Sovjetunie voorop, een einde kwamen m;^ aan de Praagse Lente. De oproep die Michail Gorbatsjov deze week aan de 0 europese leiders richtte, om allesomvattende hervormii^ door te voeren is niet alleen ingegeven door het perestr* ideaal. Nu de Sovjet-leider erin is geslaagd dat met to mend succes in eigen land in de praktijk te brengen, be\ hij het ook van harte aan voor het welzijn van zijn Oostei- pese buren. Zijn streven bracht de sovjet-leider aldus oi1 woorden: „De veranderingen zullen uitmonden in een be/, samenleving, een door grotere openheid gekenmerkte mj schappij. Het doel is een samenleving die open staat vooi wereld en bereid is tot samenwerking". Om dat doel te kunnen bereiken zal het voor de Sovjetri sche president en partijleider zonneklaar zijn, dat hij I veranderingen die hij doorvoert, niet tot zijn eigen land I beperken. Hij heeft er alle belang bij dat zich ook in Europa vreedzame revoluties voltrekken, die in het kiel dienen te lopen van die in de Sovjetunie. VOOR de wat verdere toekomst is het voor Moskou ook belang of de communistische leiders in de Aziatische lan^ zich zullen kunnen handhaven. De eerste reacties zijn e^ De Chinese leiders, die nog maar zo kort geleden de her\ja mingsgedachten bij de jongere generatie bloedig de kopje drukten, hebben formeel laten weten blind, doof en org voelig te zijn voor de druk van de democratiseringsgolf Oost-Europa. Maar de hervormingswind, die vanuit MosP1 het eerst Oost-Europa aandeed, zal over de hele aarde gf» uitwaaien en zijn invloed doen gelden, op voorspelbare^ onvoorspelbare momenten. -p. Ie UE democratiseringsgolf neemt inmiddels in Oost-Eur<d steeds ingrijpender vormen aan. In Polen heeft het pai| ment de gevreesde arbeidersmilitie afgeschaft. Drie voori lige kopstukken in Oost-Duitsland, onder wie de onlangs gezette partijleider Honecker, dreigen nu uit de partij te w den gestoten. De positie van partijleider Egon Krenz wo r steeds moeilijker. Door vergaande concessies te doen beert hij het politieke lijf te redden. Maar zijn landgeno zijn nog niet vergeten dat Krenz tot voor kort keurig in pas van Honecker liep. Het pleit ook niet bepaald voor nieuwe Oostduitse leider dat hij indertijd de massamoord de Chinese studenten op het Plein van de Hemelse Vr goedpraatte. Krenz was ook betrokken bij het manipule van de uitslag van de verkiezingen die dit voorjaar in DDR werden gehouden. Het hoeft dus niemand te verba wanneer deze Krenz op korte termijn zijn biezen moet p ken. Ook in Bulgarije zijn bewegingen te bespeuren die e t duiden dat de communistische dictatuur afloopt. 1 Twee landen ii i het Oostblok hebben de democratiserinj golf tot nu toe kunnen tegenhouden: Albanië en Roemer In dat laatste land regeert staats- en partijchef Ceausescu 1 al vele jaren met harde hand. Terwijl de Roemeense bev king in uiterst behoeftige omstandigheden leeft, baden Cea sescu en een kleine partij-élite in weelde. In de hoofdsi' Bukarest heeft hij in het recente verleden een reeks mor menten voor zichzelf opgericht, waaronder een paleis van gantische omvang. Ceausescu heeft deze week het cong van zijn commun istische partij aangegrepen om een schei uitval te doen naar zijn collega's in andere Oostblokland^ die bereid lijken een begin te maken met democratische h< vormingen. Hij zit kennelijk rotsvast in het zadel. 1 CEAUSESCU opereert nog helemaal in de stalinistische tn ditie. Hij heeft zijn congres vijf uur lang toegesproken en verzamelde partijtop werd niet moe te applaudisseren. Cea5 sescu beloofde zijn landgenoten dat zij begin volgende eei 'de gouden droom van het communisme zullen verwezen!' ken'. De realiteit is dat ze nu tot een uiterst karig besta, veroordeeld zijn. Ook in Roemenië zijn de winkels leeg. illustreren het failliet van de communistische plan-econom die door ex-Bondskanselier Helmut Schmidt zo treffend commando-economie wordt betiteld. Ceausescu verbood ziï landgenoten vorige winter te stoken; de schaarse brandst' moest allereerst voor de bedrijven worden gereserveerd. I vraag is hoe lang de Roemenen nog in de sprookjes van de hardleerse partijleider moeten geloven. De spoedzitting van het centrale comité van de communif tische partij in Praag zal duidelijkheid scheppen over de p sitie van Tsjechoslowakije. Premier Ladislav Adamec heei weliswaar laten weten dat in de toekomst ook niet-comm nisten in de regering kunnen worden opgenomen, maar de bijeenkomst van het centrale comité zal duidelijk word* of hij voldoende steun heeft binnen zijn partij en zijn belo1 ten waar kan maken. De Tsjechische leiders zijn in elk gev nog lang niet zo ver dat zij het socialisme als systeem zelf tn discussie willen stellen. Ook vrije verkiezingen lijken n< ver weg. Maar desondanks lijkt het democratiseringsproc< ook in Tsjechoslowakije niet meer te stuiten. I Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten. RK Kerk in Seoul zwak tegenwoordig GENÈVE De Rooms-Ka- tholieke Kerk neemt met 20 waarnemers deel aan de we reldconvocatie over het conci liaire proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping, die in maart 1990 in Seoul wordt gehouden. Dat heeft de Zwitserse jurist Nico las Buttet, namens het Vati caan betrokken bij de voorbe reiding van de bijeenkomst in Seoul, laten weten. De aanwijzing van slechts 20 in plaats van 50 waarnemers staat in een brief die kardi naal J. Willebrands, voorzitter van de Vaticaanse raad voor de eenheid onder de christe nen, en kardinaal Roger Et- chegaray, voorzitter van de Vaticaanse raad voor gerech tigheid en vrede, eind vorige week aan de Wereldraad van Kerken hebben gestuurd. Het Vaticaan heeft eerder be sloten niet samen met de We reldraad van Kerken op te treden als mede-organisator van de bijeenkomst in Seoul. Als reden werd opgegeven dat de structuur van de We reldraad, waarbij ruim 300 anglicaanse, orthodoxe en protestantse kerken zijn aan gesloten, te zeer verschilt van de Rooms-Katholieke Kerk. Wel werd hulp toegezegd bij het organiseren van de bijeen komst. Aan de wereldconvocatie kunnen maximaal 500 verte genwoordigers van de lidker ken van de Wereldraad deel nemen. Het Vaticaan zou 50 deelnemèrs mogen aanwijzen. Dat het er slechts 20 worden, ligt volgens Buttet niet aan onvrede over de manier waarop de Wereldraad de bij eenkomst organiseert. Het Vaticaan heeft ervoor geko zen om slechts zoveel waarne mers te sturen als er werk groepen zijn. De deelnemers aan de wereldconvocatie zul len in 20 werkgroepen bijeen komen. Buttet liet overigens weten, dat tot nu toe slechts ongeveer de helft van alle lidkerken van de Wereldraad hebben toegezegd een vertegenwoor diger naar Seoul te sturen. Spoedig herstel banden tussen Vaticaan en Hongarije VATICAANSTAD Na een onderbreking van 44 jaar zijn het Vaticaan en Hongarije het eens geworden over een spoe dig herstel van de diplomatie ke betrekkingen. Dit heeft Barna Sarkadi Nagy, de Hon gaarse secretaris voor kerke lijke aangelegenheden, giste ren gezegd, na een driedaags overleg in Vaticaanstad. Vol gens Nagy was uit de „uiterst vruchtbare" besprekingen ge bleken dat „er geen obstakels meer bestaan voor een her vatting van de diplomatieke relaties in de nabije toe komst". Nagy zei dat een pau selijke delegatie begin decem ber of begin januari naar Bu dapest zal reizen om de on derhandelingen over het her stel van de betrekkingen af te ronden. Hongarije wordt na Polen het tweede Oosteurope- se land dat zijn betrekkingen met het Vaticaan herstelt. CDA-voorzitter bij paus VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gis teren de voorzitter van het CDA, drs. W.G. van Velzen, in particuliere audiëntie ont vangen. Ook vice-voorzitter mr. R.H. van de Beeten was bij de ontmoeting met de paus aanwezig. Zoals gebruikelijk zijn na afloop geen medede lingen gedaan. Van Velzen en Van de Beeten zijn in Italië voor overleg met de Italiaanse christen-democratische partij. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hekelingen en Simons- haven-Biert K.R. Cuperus te Olde- markt-Paasloo; te Streekgemeente Vredewold-Westerdeel B. Stigter, kand. te Warffum en kerkelijk op bouwwerker te Leeuwarden; te Tuil C Haasnoot, kandidaat te Lisse - Aangenomen naar Tholen J. van Dijk, kandidaat te Nieuw Lekkerland, die bedankte voor Wouterswoude. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bruchterveld drs.J.W. Muis, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Maas sluis H.J. Douwes te Bennekom. Beroepbaarstelling drs.J.W. Muis, kandidaat te Bruchterveld. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Surhuisterveen mw.M. Vlijm, wonende te Leeuwarden, die dit beroep heeft aangenomen - EINDHOVEN Een Amerikaanse multimiljo nair die zijn hele bezit (drie huizen, evenveel auto's, een oceaanjacht, een privé-vliegtuig, on roerend goed en nogal wat miljoenen op de bank) weggaf om Chris tus te volgen, is „gelukki ger dan hij ooit in zijn le ven is geweest". Zijn eni ge probleem is nu hoe hij andere welgestelde men sen ervan kan overtuigen dat zij zonder geld en zonder macht er beter aan toe zouden zijn. Jean Anthony Quartemont (59) had een succesvol leven als achtereenvolgens journa list, bankier en marketingdes kundige. Nu woont hij met zijn echtgenote Margreth in een tweekamerflat in Hel mond. Hij coördineert vanuit Eindhoven de activiteiten van Lumen 2000, een internatio naal verband van rk organisa ties en groepen die via radio, tv en video de verspreiding van het evangelie willen be vorderen. Lumen 2000 is voortgekomen uit een ontmoeting in 1983 te Eindhoven van rk mediaspe- cialisten met als doel tv voor evangelisatiedoeleinden te ge bruiken. De organisatie steunt de aangesloten organisaties met complete programma's, opnamen van bekende per soonlijkheden als de paus en moeder Teresa, technische en personele assistentie in de vorm van onder meer oplei ding. Lumen 2000 wordt fi nancieel mede mogelijk ge maakt door de Stichting Ge tuigenis van Gods Liefde, waarvan Piet Derksen (ex- Sporthuis Centrum) voorzitter van het bestuur is. Rijkdom geen zonde „Het is niet zo dat alle welge stelde christenen mijn voor beeld moeten volgen. Veel rij ke gelovigen doen vaak veel goeds. Rijkdom op zich is geen zonde. Jezus keek ook niet neer op Lazarus die rijk werd. In mijn geval was het nodig. Ik dacht belangrijk te zijn omdat ik over veel geld be schikte. Zelfs christelijke lei ders vinden zichzelf belang rijk. Nu weet ik dat ik om mijn werk niet belangrijk DEN HAAG Terwijl buiten honderden mensen op rus tige wijze demonstreerden, werd gistermiddag in het Con gresgebouw in Den Haag de „Dag van Solidariteit met het Palestijnse Volk" gehouden. De PLO-vertegenwoordiging in Den Haag herdacht het één jarig bestaan van de uitroeping van de Palestijnse staat en twee jaar Intifadah, de Pale stijnse opstand in de dóór Is rael bezette gebieden. De opzet van de bijeenkomst - met een politieke discussie over de ma nier waarop het conflict in het Midden-Oosten kan worden opgelost mislukte, omdat de belangrijkste politieke partijen en de Nederlandse regering het lieten afweten. Toch had organisator Safieh niet over belangstelling te kla gen. Want behalve driehon derd demonstranten waren nog honderden genodigden in het Congresgebouw aanwezig. De Mondriaanzaal bleek zelfs te klein om iedereen op stoe len te kunnen laten zitten. Voor de betogers waren deze DOORN De Nederlandse Hervormde Kerk houdt vast aan de voordracht van dr. W. Balke voor de bijzondere leer stoel voor Reformatie en Con tra-Reformatie aan de Rijks universiteit Groningen. Dit bleek gisteren tijdens de Her vormde synode te Doorn. De faculteitsraad van de Gronin ger theologische faculteit deelnemers „vijanden van de staat Israel", zoals een van hen het gisteren uitdrukte. De di verse pro-Israelclubs, waaron der het Israel Comité en de Nederlandse Zionistenbond menen dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie nog altijd uit is op de vernietiging van de staat Israel. Ook al beweren haar leider Arafat en haar parlement in ballingschap, de Nationale Palestijnse Raad, in middels anders. „De PLO spreekt met twee tongen", was een van de leuzen op de span doeken van de demonstranten. Zij werden in hun mening versterkt door het logo op het briefpapier van het PLO-kan- toor in Den Haag. Dit brief- merk toont Palestina zonder de staat Israel. „PLO demas qué" volgens de betogers. De „Israël-vijand" die de meeste emoties opriep was prof. Mulder, de voorzitter van de Raad van Kerken. Zijn spreekbeurt op deze herden kingsdag heeft binnen kerke lijke kring (en niet alleen wees in juni unaniem de voordracht van Balke, Her vormd predikant te 's Grave- land, af „wegens diens her haalde betrekkingen in en met Zuidafrika". De faculteit was via de werkgroep Kairos onder druk gezet door een anoniem gemeentelid uit de gemeente van Balke, van wie de naam niet bekend was op daar) enorme beroering ge wekt. Mulder zei gisteren dat de kerken dubbele solidariteit moeten belijden, zowel aan de staat Israel als aan de Palestij- nen. „De enige mogelijkheid om uit de impasse van geweld te komen is de twee-staten-op- tie. Daarvoor moet de PLO de staat Israel erkennen en Israel het recht van de Palestijnen op zelfbeschikking", aldus Mulder. Zijn aanwezigheid en toespraak werden met buiten gewoon grote aandacht ge volgd. „Dit is de eerste keer in het moment dat de FR een besluit nam. De Hervormde Kerk heeft krachtig bij de faculteit gepro testeerd tegen het feit dat er vooraf niet met dr. Balke was gesproken. Dit najaar heeft de faculteit Balke vragen gesteld over zijn standpunt ten aan zien van de Zuidafrika-ge- FOTO: ANP in de bijbel te lezen. Toen kwam ik ook het bijbelvers tegen dat een kameel eerder door het oog van een naald gaat, dan een rijke het Ko ninkrijk der hemelen binnen gaat. Tegen m'n vrouw zei ik: 'wat zou je ervan denken als we al onze bezittingen aan God geven?' Zij dacht dat ik dat niet zou kunnen opbren gen." Een telegram van een zieke tante uit de Bondsrepubliek, waar zijn vrouw is geboren, bespoedigde de beslissing. „Wij besloten haar te helpen. We hebben alles weggegeven, aan de eigen parochie, aan de charismatische parochie en aan het missiewerk in Afrika. Met drie koffers zijn we naar Europa gereisd." Dat was in 1985. De tante ge nas f en had de Quartemonts niet langer nodig. Via een franciscaan in Den Haag, Koos Peperzak, kwam Quar temont in contact met Piet Derksen. Binnenkort werkt hij al weer twee jaar bij Lu- men 2000. „Mijn vrouw en ik hebben ons nog nooit zo ge lukkig gevoeld." Het lijdt geen twijfel, aldus Quartemont, dat ook Neder- mijn leven dat ik zo vaak ben gefotografeerd", constateerde hij verrast. Hoewel het PvdA-partijbe- stuur had weten te voorkomen dat iemand namens de PvdA het woord zou voeren, waren er wel veel coryfeeën uit soci aal-democratische huize te be wonderen in het Congresge bouw, onder wie Roethof ook jarig gisteren en Van der Stoel. Volgens de oud-minister van buitenlandse zaken is hem uitdrukkelijk dragsregels van de Groninger universiteit. De faculteit heeft het schriftelijke antwoord van Balke nog niet behandeld. Het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Gronin gen heeft, hangende de be sprekingen, nog geen officieel standpunt over de leerstoel en de voordracht bepaald. landers over God willen ho ren. Als hij 's avonds in zijn woonplaats Helmond een blokje om loopt, gebeurt het geregeld dat hij met iemand aan de praat raakt. „Het maakt niet uit of het jongeren of arme mensen zijn, ze zijn bijna zonder uitzondering in het Evangelie geïnteres seerd." Een poosje geleden kwam hij zo in contact met een groep zigeuners. Quartemont zei dat hij de rozenkrans voor hen zou bidden. Toen hij wegliep, riep een van hen: „Dank u. Ik herinner me de rozenkrans nog van mijn moeder." Er ontstond een gesprek en het eindigde ermee dat de hele groep geïnteresseerd raakte. Bij evangelisatie gaat er niets boven direkt menselijk con tact, zegt Quartemont. Met tv- programma's kun je volgens hem niet volledig evangelise ren. Je kunt mensen attent op het geloof of de kerk maken. „Alleen een christen die zijn handen naar de naaste uit strekt, heeft kans de ander te bereiken." Te veel hersens God heeft de Nederlanders te veel hersens gegeven, vindt Quartemont. Ze stellen alles ter discussie; ze weten het ook altijd beter. Daarmee hebben ze wel een bloeiende econo mie opgebouwd, maar terzelf- dertijd weigeren ze in geloofs zaken hun eigen mening op te geven. Die instelling werkt soms dwars tegen Gods werk in. Ze kunnen niets accepte ren waar ze het niet mee eens zijn. Ze moeten het, om zo te zeggen, eerst aan hun ver stand 'verkopen'. Dat is ook zichtbaar in de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland. Veel gelovigen willen niet bij voorbaat accep teren wat het leergezag (paus en bisschoppen) zegt. Schert senderwijs noemt Quartemont de RK Kerk hier geen Róóms-Katholieke Kerk meer. „Het hoort bij het rooms-katholieke geloof dat je je openstelt voor het geloof en de traditie. Als de Nederland se rooms-katholieken dót zou den beseffen, dan zouden ze veel gelukkiger zijn dan nu met al die eindeloze discussies en confrontaties. Als ik hier in Nederland een spreekbeurt houd, zeg ik vaak: 'schakel uw verstand uit en open uw hart'." door de PLO-afgevaardigde in Nederland, Safieh, bezworen dat de PLO een twee-staten- oplossing bepleit en dat hun briefmerk een andere beteke nis heeft dan de pro-Israel-co- mités menen. Volgens Safieh toont het logo slechts een his torische afbeelding van het Brits mandaatgebied Palestina, waar de twee staten in de toe komst vredelievend naast el kaar kunnen bestaan. Het was voor Van der Stoel echter geen reden om alsnog het spreekgestalte te betreden. Irik voorzitter Hervormd Romeberaad DOORN Ds. j. Irik te Va- rik is benoemd tot voorzitter van het Hervormd beraad over de verhouding tot de Rooms-Katholieke Kerk als opvolger van dr. P.A. Elde- renbosch. Irik (64) is reeds vele jaren lid van het Hervormd Romebe raad. Sinds 1982 is hij vice- voorzitter. Thijs Libregts Er is wel enige moed voor no dig om als columnist het in deze dagen op te nemen voor bondscoach Thijs Libregts van Oranje. Hoewel Frank Werk man in de krant van zaterdag zich weliswaar distantieert van de inhoud van de ter be schikking gestelde ruimte aan de leider van het Nederlands elftal, zit er toch iets in van het in bescherming nemen van Thijs Libregts. En waarom ook niet. Het is altijd gedonder met de „geldwolven" van Oranje. Nu moet Michels weer terug. Wie is Michels? Iedere realistische voetballiefhebber zal toch moeten beamen dat er heel wat geluk aan te pa moest komen om Nederland naar de volgende ronde vai het EK'88 te loodsen. Denk al leen al aan de wedstrijden te gen Ierland en Engeland! I diezelfde Michels niet wegge stuurd bij FC Köln en Lever kusen? Zeker omdat hij z< goed met de spelers kon op schieten. Nee, laten de herei in Zeist maar eens laten ziei dat het ernst is met de con tratten van trainers, zelf he goede voorbeeld geven en ziel niet laten ringeloren door Gul- lit (wanneer speelt-ie eens mee?) en quizmaster Var Breukelen! M.v.d.Berg, WATERINGEN.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2