Raad Rijnsburg eensgezind over oplossing Vinkenweg Buren eisen sluiting Noordwijks pension PVDA STOMVERBAASD OVER KOERSVERANDERING Wijkvereniging eist omleiding ontsluitingsweg; Bibliotheek Lisse gaat ccPs uitlenen Doek gevallen voor! Katwijkse bioscoopl „De Horsten niet in handen Staatsbosbeheer" LEIDEN OMGEVING £eidoe<2owuvnt VRIJDAG 24 NOVEMBER 1989 PAGINJ£ Videocamera gestolen KATWIJK Een insluiper heeft in de nacht van woens dag op donderdag in drie wo ningen spullen gestolen. De onbekende bezocht woningen aan de Baak, Vesta en Mui. In alle gevallen werd de voor deur zonder schade geopend. Uit een van de woningen ver dween een draagtas met daar in een videocamera met toebe horen ter waarde van 4000 gulden. Verder werden porte monnees gestolen met daarin in totaal 700 gulden en enkele bankpasjes. De dief liet bij alle drie de woningen na zijn ver trek de voordeur open staan. F. Hoogervorst nieuwe voorzitter tuinders LTB HILLEGOM De heer F.H. Hoogervorst (46) uit Ter Aar is gistermiddag be noemd tot voorzitter van de katholieke LTB vakgroep tuinders. Hoogervorst volgt daarmee J.L.M. Barendse op, die op 28 september werd benoemd tot algemeen voorzitter van de LTB. Ba rendse volgde daarmee op zijn beurt de burgemeester van Ter Aar, P.J. Verhoef op die op 13 december offi cieel afscheid neemt in Treslong in Hillegom. Volgorde kandidaten PvdA Wassenaar in januari vastgesteld WASSENAAR De kandidatenlijst van de PvdA Wassenaar wordt in januari vastge steld. Er is inmiddels een lijst met 44 moge lijke kandidaten. Van de genoemde namen heeft tot nu toe ongeveer de helft een ver klaring van bereidheid ingediend. Een onaf hankelijke commissie van wijze mannen gaat advies uitbrengen aan de ledenverga dering van de partij. In deze commissie heeft ook fractievoorzitter H.J. Goulooze zitting. De heer Goulooze stelt zich niet op nieuw verkiesbaar voor de raad. Voor kerst mis hoopt de commissie in het ledenblad het advies bekend te maken. Op 10 januari zal de volgorde van de kandidatenlijst door de ledenvergadering worden vastgesteld. Bewoners willen drempels in Van Heuven Goedhartstraat VOORSCHOTEN De bewoners van de Van Heuven Goedhartstraat willen dat er snel verkeersdrempels in hun straat worden aangelegd. De witte stre pen die door de gemeente op het wegdek zijn geschilderd remmen de automobilis ten niet langer af in hun snelheid. „Het lijkt hier wel het circuit van Zand- voort", zo schrijven de bewoners in een brief aan de Voorschotense gemeente raad. In de Van Heuven Goedhartstraat wonen veel kleine kinderen. De bewo ners zijn het niet met de gemeente eens dat de straat te kort is voor verkeers drempels. Andere straten die minder lang zijn, hebben inmiddels wel ver keersdrempels gekregen. „Doorgaande Beweging" toch in Alkemadepark OEGSTGEEST Het kunstwerk Doorgaande Beweging van Frans de Wit komt voor wat betreft het gemeentebe stuur toch in het Alkemadepark, feitelijke het verlengde Hofbrouckerpark op de hoek van Laan van Alkemade en Hofbrouckerlaan. De bezwaren van de bewoners zijn ver worpen. De bewoners vinden dat het kunstwerk, dat be staat uit een lange rij poortjes, niet in hun park thuishoort. Zij zullen dan ook bezwaar aantekenen bij de Raad van State. Totdat het schorsingsverzoek op het gemeentelijk besluit is behandeld zal de gemeente het werk overigens niet plaatsen. De procedure kan enkele maanden in beslag nemen. Doorgaande Beweging stond oorspronkelijk in Haaswijk, maar moest daar weg vanwege de aanleg van de rotonde. Het zoeken een nieuwe plaats is een moeizame aangelegenheid. De suggestie van de bewoners om de kunstzinnige constructie op het gazon tussen Kennedylaan en Oegstgeester Kanaal te plaatsen is afgewezen. Daar komt het kunstwerk volgens de schepper en andere ex perts niet tot zijn recht. Geen extra subsidie J voor woonwagenkamr VALKENBURG De gemeente Valkei krijgt geen extra bijdrage van het minii van VROM voor de aanleg van het woo 10 genkamp in de gemeente. Om dat op te va moet Valkenburg 45.000 gulden extra uit ken. Ambtenaren vonden bij inspectie voorzieningen in het kamp de normen schrijden. Die normen komen overeen m< voor woningwetwoningen. Tijdens de ver| ring van de commissie financiën oordeeld leden dat de gemeente te royaal is gew Wethouder Vos zag dat anders: „We he zoveel mogelijk zuinigheid betracht, maa overheid zeurde over bepaalde kosten' Dijkhuizen (CDA) betreurde dat te weini formatie is verstrekt aan de commissie bleef er bij dat een en ander uit de hand i lopen. Dat wilde ook Vos tenslotte toegev RIJNSBURG De ge meenteraad van Rijnsburg heeft gisteren onverwacht eensgezind gesteld dat er eerst een oplossing moet komen voor de verkeerso verlast in het gebied Vin kenweg voor bedrijven er mogen uitbreiden. Twee weken geleden laaide de discussie daarover nog hoog op tussen CDA en PvdA. Aanleiding voor de eensge zindheid was gisteren een voorbereidingsbe'sluit voor de uitbredirrg van groenteverwer kingsbedrijf W. Heemskerk. Dat wil zijn huidige bedrijf aan de Vinkenweg vervijfvou digen. Het besluit is nodig om dat de uitbreiding niet in over eenstemming is met het be stemmingsplan. Over de Vinkenweg denderen dagelijks steeds meer vracht auto's. De B-weg is niet bere kend op dergelijk verkeer. Door de uitbreiding worden de problemen alleen maar groter. Twee weken geleden bij de be handeling van de discussienota over het gebied hamerde de PvdA er op dat er moet wor den ingegrepen. De fractie wilde duidelijkheid voor be drijven mogen uitbreiden. De sociaaldemocraten en RPF/ SGP vonden toen een meer derheid van CDA, VVD en GPV tegenover zich. Stomverbaasd Tot stomme verbazing van de PvdA lag dat gisteren plotse ling anders. CDA-fractievoor- zitter G. Verhey noemde de oplossing van de verkeerspro blemen als randvoorwaarde voor verdere plannen. Ook wees hij op milieu-aspecten en op de noodzaak van het scherp afbakenen van het agrarisch gebruik van het gebied. PvdA'er J. Wijnekus wierp de vraag op waarom het CDA dit standpunt niet eerder innam De beschuldiging van het CDA dat de socialist en zich met goedkope politiek bezig houdt, schoot bij Wijnekus in het verkeerde keelgat. „Aan goedkope politiek doet het CDA letterlijk, door nu het reeds ingenomen standpunt van ons over te nemen" kaat ste Wijnekus de bal weer te rug. Wethouder C. Vianen gaf toe twee weken geleden misschien niet zo duidelijk te zijn ge weest. Hij benadrukte dat aan aan randvoorwaarden vast wordt gehouden voor het afge ven van een bouwvergunning. Ook kondigde hij aan dat de kosten van aanpassingen wor den onderzocht. Warmond wil bunkers opruimen WARMOND De bun- kers uit de Tweede We reldoorlog ie achter de Oude Toren in Warmond worden opgeruimd. Daar toe wil Warmond 25.000 gulden reserveren uit het fonds voor stads- en dorpsvernieuwing gere serveerd. Wethouder C. v. Schagen deel de dit gisteravond mee in de Commissie Financiën en Eco nomische Aangelegenheden. Die commissie besprak giste ren de wijzigingen in de beste ding van dat fonds. Onderdeel daarvan is een bedrag voor het noodherstel van het achterste gedeelte van de ommuring van het kerkhof bij de Oude Toren. Hoewel de algehele res- taurantie van de muur op het programma staat, is dit gedeel te in zo'n slechte staat dat di rect herstel geboden is. De ge meente wil daarvoor bijna achtentwintigduizend gulden bijdragen, 80 procent van de kosten. Het restant moet opge bracht worden door de Her- vorfride Kerk, eigenaar van het kerkhof. Om bij latere verwijdering van de bunkers beschadiging van de muur te voorkomen is het gemeentebestuur van mening dat „het zinvol is naar de bun kers te kijken voordat we de muur vernieuwen", aldus Van Schagen. Kettingbotsing op Leidsevaart VOORHOUT Bij een aanrijding op de Leidse vaart zijn gisteravond rond acht uur vijf auto's op elkaar gebotst. Een 26- jarige Noordwijker wilde linksaf de Sportlaan inrij den maar moest wachten voor tegemoet komend verkeer. Een 61-jarige Noordwijkse au tomobilist stopte achter zijn plaatsgenoot, maar een 50-jari- ge man uit Krommenie zag de auto's te laat en botste op de wagen van de 61-jarige. Een vierde auto, bestuurd door een 18-jarige Noordwijker stopte weer wel, maar zijn auto werd van achteren geramd door die van een 55-jarige vrouw uit Noord wijk. Door.de twee klap pen schoven de vijf auto's in elkaar en ontstond grote blik schade. De man uit Kromme nie bleek gedronken te heb ben. Tegen hem is proces-ver- baal dpgemaakt. Judoka gehuldigd VOORHOUT Wethouder B. Joon (Sportzaken) heeft gisteren Voorhoutse Linda Warmerdam (15) gehuldigd vanwege het behalen van Nederlands kampioenschap judo in de klasse tot en met 15 jaar. Linda kreeg een boe ket bloemen en een aantal waardebonnen van de Voor houtse winkeliersvereniging. Voorstraat heropend Het vernieuwde gedeelte van de Noordwijkse Voorstraat, tussen raadhuis en Lindenplein, is gisteren op feestelijk geopend. De oudste bewoonster van de straat, mevrouw M. Medemblik, knip te samen met wethouder V. Salman een lint door. W. Siemerink zei namens de Voorstraat-ondernemers blij te zijn dat een groot deel van de wensen van de ondernemers waren ingewilligd. Op de parkeercapaciteit moest fors worden ingeleverd. De histori sche waarde van de Voorstraat is echter onaangetast gebleven. „Dit historische stukje Noordwijk is nu weer voor en van de Noordwijkers". De „kop" en de „staart" van de Voorstraat wor den pas later aangepèkt. Omwonenden vrezen dan groot verlies aan parkeerplaatsen. Volgens wethouder Salman zal dat elders worden gecompenseerd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Voorzitter mevrouw Sijmons van de wijkvereniging overhandigt de petitie aan de wethouder. FOTO: HENK VAN DEN E^i KATWIJK „Liever een dood konijn dan een dood kind". Dat verklaarde een van de vertegenwoordi gers van de Katwijkse wijkvereniging Koestal- Overduin gisteren bij het aanbieden van een petitie aan wethouder W. van der Plas. De wijk vreest dat als de ontsluitingsweg voor de Zanderij-Wester- baan wordt aangesloten op op de Koningin Julia- nalaan er een chaos ont staat. De gemeente en de wijkvere niging zijn het er wel over eens dat er beter een stuk van de duinen kan worden opgeof ferd om dat te voorkomen. De stichting Duinbehoud en de provincie denken daar anders over. De duinen zijn vorig jaar door de minister van Land bouw en Visserij zijn aangewe zen als natuurmonument. De gemeente ging in het be stemmingsplan uit van een nieuwe zuidelijke ontsluitings route vanaf de Wassenaarse- weg langs de nieuwbouw naar de Meeuwelaan en/of de Laan van Nieuw Zuid. De route heeft zowel een lokaal als re gionaal karakter. Het verk?' van de wijk Zanderij en doorgaand verkeer tus Wassenaar/Leiden en Katv wordt via die route geleid, moet leiden tot minder v keer i'n Koestal-Overduin, de Zeeweg en mogelijk ook Hoorneslaan. In september kwam DuinlÉ houd met een alternal waarin de afsluitingswep juist wel door de Koestal pen. Een tweede altern; zou zijn de weg direct Koi in te laten lopen. Volgens! wijkvereniging wordt dan L leefklimaat aangetast. Inbraak in Ter Aar TER AAR Een fors geldbe drag en een winterjas zijn van nacht gestolen uit een woning aan de Clementstraat in Ter Aar. De bewoner van het pand hoorde om even voor half vijf de voordeur dicht slaan. Bene den gekomen ontdekte hij de inbraak waarbij de hele woon kamer was doorzocht. BURGERLIJKE STAND VALKENBURG Geboren: Nata- scha, dr. van J. Petiet en J. C. van Rootselaar; David Rafael, zn. van R. C. Molina Sanchez en S. E. Pineau. Ondertrouw: J. G. Vandenberg en E. Oesterholt. Gehuwd: N. van den Eij- kel en A. W. S. van Kouwenhove. DEN HAAG/NOORD- WIJK - De families Noort, Wakka en Raasveldt wil len dat de gemeente op treedt tegen het gebruik van het pand aan de Har- denbroekweg 10 als pen sion. Ze willen dat al sinds 1984, maar de ge meente weigerde tot nu toe iets te doen. Gisteren diende de zaak voor twee de keer voor de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Burgemeester en wethouders het bezwaarschrift tegen het besluit niet te zullen optreden eind 1985 niet ontvankelijk. De Raad van State vernietigde dat besluit in september 1987. In november 1987 verklaarden burgemeester en wethouders in een nieuw besluit het be zwaar ongegrond. Het gaat er de buren vooral om dat Schoonoord geen een sgezinswoning is waar alleen zomers kamers worden ver huurd, maar dat het is uitge groeid tot een volwaardig pen sion met zeventien kamers dat het hele jaar open is. Voor de gemeente ligt het sim pel. Pas in september 1980 zijn de gebruiksvoorschriften van het bestemmingsplan van kracht geworden. Voordien kon niet tegen verbouwingen worden opgetreden. Het pen sion valt dus onder overgangs recht. Er is weliswaar toestem ming verleend om vier dakka pellen te vergorten en twee nieuwe te bouwen, maar dat zijn bouwwerken van onder geschikte aard. Voor het ver plaatsen van binnenwanden was geen vergunning nodig. 'De buren bestreden dat over gangsrecht geldt omdat de in terne uitbreidingen van de laatste tijd zijn. De advocaat van pensionhoudster Van Dijk overlegde de staatsraden fol ders van de VVV uit 1977,1978 en 1979. Toen al werd Schoon oord geafficheerd als pension. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. LISSE De bibliotheek in Lisse gaat ook compact discs uitlenen. Daarvoor krijgt ze een eenmalige subsidie van 5.000 gulden. Volgens het bibliotheek- bestuur is aan een cd-uit- leen grote behoefte. Dat gold ook al voor lang speelplaten, maar die zijn te kwetsbaar. Om te beginnen wil de biblio theek uitgaan van een collec tie van 1.200 zilveren plaatjes. Het bestuur vindt dat de bi bliotheek 10.000 boeken te weinig heeft. Ook de gemeen te erkent dat. Voorgesteld wordt om dat in te halen door de vervangingsaantallen te verhogen van 3.750 tot 5.000. Uiteindelijk moet het bestand dan op 48.300 komen. De ge meenteraad is daar gisteren mee akkoord gegaan. G. Mesman (PvdA/PPR) merkte op dat de uitbreiding nog niet voldoende is, maar dat er in elk geval een stap wordt gezet naar een behoor lijk bestand. „De bezuinigin gen van indertijd zijn mede schuldig aan de achterstand", aldus Mesman. „Als er toen wat meer lef was getoond was achterstand inhalen niet nodig geweest". Wethouder Meule- mans was het daar niet mee eens. „Op dat moment zaten we krap. Nu staan we er beter voor en gaan we de zaak dus ook aanpakken". KATWIJK Voor het eerst in 53 jaar is Kat wijk geen bioscoop meer rijk. Welgeteld zeven bezoekers woonden gis teren de laatste verto ning van de film Bat man in het City-theater bij. Directrice Kornet van het City theater noemt de komst van de televisie de eerste klap voor het bezoekersaan tal. De video zorgde voor een nog grotere te rugval. En steeds was er natuurlijk het probleem dat het nabijgelegen Leiden als eerste de pre mières heeft van nieuwe films. Kornet wijst in dat ver band met een beschuldi gende vinger naar direc teur Van Praag van de bio scopen Lido en Studio. Van Praag is tevens bestuurslid van de Nederlandse Bio scoopbond (NBB). Maan den na premières kwamei( nieuwe films naar City me) als gevolg dat de Katwijkse filmliefhebbers ze allang in Leiden hadden gezien. Jan Maagdelijn, die 30 jaar bij Kornet werkte waar hij vanaf het begin al de scep ter zwaaide in de filmcabi-i ne, zag met veel verdriet! gisterenavond de laatstd meters van Batman van da spoelen aflopen. „De jeugd geeft liever twee keer zo-, veel geld uit om de film te Leiden te gaan bekijken^ dan dat ze enkele maanden' gaat zitten wachten om de-L zelfde film in Katwijk te. zien. De gemeente geeftj tonnen subsidie uit aan weet ik wat allemaal, maarj een bioscoop mag zo maar verdwijnen. Een schande", aldus een bittere Maagde lijn. Wat er met het City complex gaat gebeuren) weet Kornet nog niet. Noord - Hofland wil skatebaan VOORSCHOTEN Het Buurthuis Arsenaal van -de buurtvereniging Noord-Hof land in Voorschoten wil dat de gemeenteraad ruimte toewijst voor de aanleg van een skate board-baan. Die moet komen naast sportpark Adegeest en bij het veld van de honk- en softbalvereniging „Adegeest". Het bestuur van het buurthuis schrijft dat er half mei van dit jaar een gesprek is geweest met wethouder L. Marselis, waarin de Marselis toezegde de gekozen lokatie te asfalte ren of eventueel te betegelen. Verder meent het bestuur van de buurtvereniging dat het wenselijk is ter plekke ver lichting aan te brengen. Begin van dit jaar hebben eni ge moeders het voor een groepje kinderen opgenomen, die graag willen skate-boar- den. Ze hebben steun gezocht bij het buurthuis Arsenaal. Lisse onderzoekt mogelijkheden voor nieuw Magnifiosi LISSE Er komt een onder zoek naar nieuwbouw voor het in juli afgebrande jongeren centrum Magnifiosi in Lisse. De gemeenteraad heeft er gis teren mee ingestemd om daar 25.000 gulden voor uit te trek ken. De SGP fractie vindt de noodzaak tot nieuwbouw de gelegenheid bij uitstek om te bekijken of het centrum niet elders, ver buitende bebouwde kom, gevestigd kan worden, zodat er ook geen klachten over overlast meer komen. J. Maljaars vroeg dat wethouder J. Meulemans. Hij suggereerde als locatie de Rooversbroek- polder bij de padvinderij. Meulemans stelde dat er in ie der geval een nieuw gebouw moet komen. „Dat moet een gebouw worden waarin het open jongerenwerk goed kan funktioneren". Zij was er te gen om de jongeren in een uit hoek weg te stoppen. „We kunnen altijd nog over de plaats van vestiging spreken. Komt u maar met ideeen, maar op dit moment is alleen het voorbereidingskrediet aan de orde". C. Alders (CDA) ver klaarde dat de zaak door zijn fractie kritisch wordt gevolgd. Gezamenlijke aanpak nodig bij vandalisme RIJNSBURG „De aanpak van het vandalisme is een zaak van bewoners, gemeente en politie". Dat concludeerde burgemeester F. Jonkman van Rijnsburg bij de presentatie van het onderzoek naar van dalisme in de wijk Frederik- soord door onderzoeker R. Kool. Volgens Jonkman moet de gemeente al het mogelijke doen om mensen te stimuleren vernielingen aan te geven. VOORSCHOTEN Milieu-activist en bioloog Wim ter Keurs, bekend om onder meer zijn acties tegen de aanleg van Rijksweg 11-West, ziet liever dat landgoed De Horsten door de vereniging tot het behoud van natuurmonumenten wordt aangekocht dan door Staatsbosbeheer. Begin deze maand werd bekend, dat prin ses Juliana landgoed De Horsten in Wassenaar en Rijswijk gaat verkopen. Volgens Ter Keurs is Staatsbosheer geen geschikte kandidaat. Deze instantie valt onder het ministerie van land bouw en zou te snel voor de wensen van andere ministeries, bij voorbeeld de aanleg van een weg, zwichten. Koopprijsgrens i mogelijk omhoog1 in Sassenheim SASSENHEIM De kans I staat dat de koopprijsgre voor woningen in Sassenhe wordt verhoogd. De gemeei Sassenheim is deze week op zogenoemde B-lijst geplaa en dat betekent dat men 1 huisvestingsbeleid door midt van een vergunningensteli beter kan regelen. Moment! kunnen niet-Sassenheim< woningen die duurder zijn d 194.000 gulden zonder prob! men kopen. Ook woning met een huur hoger dan 7 gulden zijn vrij voor niet-Si senheimers. Sassenheim is i eigen verzoek op de B-lijst gi zet. Het is de laatste gemeen| in de duin- en bollenstreek d er op is beland. In de meesl plaatsen is ligt de koopprij grens ruim boven de twee tol De komende weken wordt ec ambtelijk advies over ondi meer de koopprijsgrens opgf steld.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 14