terugkeer van Dubcek Krenz weigert :J3onecker te Teroordelen „Hervorming Oost-Europa zonder EG niet mogelijk' BUITENLAND foidaaSou/uvnt DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 a-emier Thatcher 'ijgt concurrentie IjDEN De Britse premier Marga- Thatcher zal een concurrent krijgen de aanstaande verkiezingen voor het van haar partij. Dat is voor eerst in vijftien jaar. Het Conserva- »e parlementslid Sir Anthony Meyer, ai notoire horzel in Thatchers pels, (klaarde dat hij zich kandidaat zal leien „als niemand anders dat doet". 69-jarige Meyer geeft toe dat hij kans maakt Thatcher van haar te stoten. Maar hij meent dat op sommige terreinen nauwe- jss meer aanvoelt wat er bij de bevol- 2ig leeft en dat zijn actie zal aantonen ite diep de onvrede is die in de partij ejtaat over de premier. Glasnost Het virus van de glasnost (openheid) die in het Oostblok om zich heengrijpt, lijkt ook de Miss World- verkiezingen te hebben geïnfecteerd. In Honkong is gisteren de 24-jarige Poolse Aneta Kreglicka tot Miss World gekroond. Onverstoorbaar hoorde zij de uitslag aan en liet zij zich kronen. Rechts de Canadese Leanna Caputo (tweede), links de Colombiaanse Monica Mejia (derde). FOTO: AP Jemens streven naar eenheid MANAMA Het marxistische Zuid- en het nationalistisch-arabische Noordjemen streven naar een confederatie als „belang rijke stap naar een totaal samengaan" in één staat die dan 12 miljoen inwoners zal tellen. Dit is vernomen uit bronnen in Aden zowel als Sanaa. Het ligt in de bedoe ling dat dit streven naar een Jemenitische Republiek zal worden aangekondigd na af loop van het bezoek van de Noordjemeniti- sche president aan Aden op 30 november. Het ontstaan van twee Jemens gaaat terug tot de bezetting van het zuiden en vooral Aden door de Britten in 1839. Hereniging van het gebied staat al op de agenda van beide landen sinds de onafhankelijkheid van Zuidjemen in 1967. Discovery in duister omhoog CAP CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer Disco very is vannacht voor een ge heime missie gelanceerd van Cap Canaveral in Florida. Aan boord van het ruimteschip be vindt zich waarschijnlijk een spionagesatelliet, waarmee mili taire en diplomatieke communi catie van de Sovjetunie kan worden afgeluisterd. Het doel van de reis is geheimgehouden. Het was de derde van in totaal 32 lanceringen van ruimteveren die in duisternis plaatshad. De bemanning bestaat uit vier en een vrouw. Brieven Stalin fortuin waard LONDEN Twee brieven van Josif Stalin hebben op een veiling in Lon den 60.000 gulden opgebracht. Het gaat om twee met de hand beschreven notitiebriefjes die de toenmalige Sov jet-leider richtte aan zijn naaste mede werker Vorosjilov. Voor de schriftelij ke opdracht om het doodvonnis van een generaal om te zetten in een ge vangenisstraf werd 44.500 gulden neergeteld. Voor de schriftelijke be vestiging van een afspraak werd 15.500 gulden betaald. Persoonlijke ei gendommen en handschriften van Stalin zijn in het Westen uiterst zeld zaam. De brieven zijn gekocht door Britse handelaren. t(Van onze correspondent 'r, Wera de Lange) „Alexander laat u groeten. hebben hem vanmid- bg om drie uur aan de stiefoon gehad. Hij staat hter de eisen van het Forum. ijlde allereerste plaats de eis -n al diegenen in de leiding tslagen worden die hebben iegewerkt aan de invasie n Warschaupact-troepen in "s land in 1968. Hij steunt ons hij wil dezer dagen naar J^aag komen om u toe te spre- nn". De mededeling wordt abr de menigte op het Wen- Slasplein met oorverdovend uich ontvangen. „Dubcek! beek!", golven de spreekko- over het langgerekte plein sen en weer. ®jt leek alsof hij van het to- "Jfel verdwenen was, de oude "der van de Tsjechoslo- lakse communistische partij dens de Praagse Lente, im mens populair in 1968, opzij schoven na de gewapende 5tlerventie. Twee dagen gele- (n werd zijn naam hier en en af en toe door groepen °imonstranten wel eens ge roepen. Maar de spotlichten stonden geheel op het Burger Forum, op Vaclav Havel en diens medestrijders in de op positie. Nu komt Alexander Dubcek echter weer terug. Het Burger Forum verwacht hem vandaag en anders zeker mor gen op het Wenceslasplein. De kans is groot dat hij (al dan niet voorlopig) de leidersrol zal vervullen, waarvoor nog geen andere kandidaat gevon- De bijeenkomst van gisteren op het Wenceslasplein was weer groter dan die van vorige dagen, ondanks het barre weer en de natte sneeuw. Het hele plein stond deze keer mudvol, terwijl duizenden mensen het plein niet meer op konden en zich verdrongen op metrotrap- pen en in zijstraten. De samen stelling van het publiek is elke dag minder homogeen. Steeds meer oude mensen, steeds meer arbeiders en witte-boor- denwerkers voegen zich bij de studenten, de scholieren en de intellectuelen. Delegaties Voor het eerst meldden zich een groot aantal delegaties van fabrieken uit Praag en omge ving, die - uiteraard - met luid applaus werden begroet. Het thema 'algemene staking', gepland voor twee uur op maandag, begint het straat beeld te domineren. Overal worden grote, geïmproviseer de plakaten opgehangen waar op tot «staken wordt opgeroe pen. Het Burger Forum ver klaarde dat er enig leven be gint te komen in de industriële bedrijven; hier en daar verga deren arbeiders over de sta king en over het eisenpakket van het Burger Forum en slui ten zich (doorgaans) in meer derheid aan bij de beweging. De dissidente toneelschrijver Vaclav Havel sprak de demon stranten toe. Hij zei tegen de uitgelaten en met vlaggen zwaaiende menigte op het plein in het centrum van Praag: „Degenen die zo veel jaren achtereen bloedig wraak hebben genomen op al hun ri valen, zijn nu bang voor ons. Maar wij zijn niet als zij en wij willen wraak op niemand. Het enige wat wij willen, is de con trole over het land terugkrij gen". De staatstelevisie zond giste ren voor het eerst rechtstreeks beelden van de demonstratie uit. Het programma werd ech ter afgebroken, toen een man in een straat-interview de re gering ervan beschuldigde al Sacharov- prijs STRAATSBURG Het Europese Parlement heeft gisteren de Sacharov-prijs voor de Mensenrechten toegekend aan Aleksander Dubcek, die premier was van Tsjechoslowakije tij dens de hervormingsge zinde „Praagse lente". Het Europese Parlement be sloot unaniem de Sacha rov-prijs aan Dubcek toe te kennen als teken van waardering voor zijn werk voor vreedzame, democra tische hervormingen in Europa. 20 jaar lang de bevolking voor te liegen. Een omroepster zei dat de uitzending tijdelijk werd onderbroken, omdat en kele televisiemedewerkers het er niet met eens waren. De monstranten riepen op het plein in spreekkoren naar tv- verslaggevers: „Geef ons de waarheid!", en „Laat het land zien wat hier gebeurt". In de rest van Tsechoslowakije heb ben de mensen nauwelijks een beeld van wat er in Praag op dit moment gaande is, name lijk een regelrechte revolutie, zij het een zeer beheerste, vreedzame revolutie, zoals de Tsjechen past. Geen geweld Naast het thema 'algemene staking' speelt de kreet 'geen geweld' een enorme rol, bege leid door de oproep 'laat je niet provoceren'. Nog steeds durft het Burger Forum niet uit te sluiten dat partijleider Milos Jakes en zijn medestanders naar een gewapende oplossing zullen grijpen, ook al worden de harde verklaringen van eerdere dagen niet herhaald. Eén van de spreekkoren: „Aan ons zal het niet liggen", met andere woorden: „Wij zullen niets doen dat kan worden aangegrepen als een aanlei ding om de knuppels of nog erger van stal te halen". Toch overheerst het optimis me. Mensen beginnen te hui len als een spreker zegt: „Ook al zien we nu nog geen resul taten, we zullen winnen, als we doorgaan". Spreekkoren haken erop in: „Tot morgen, we zullen weer komen!" Er is ook enige reden voor optimis me, blijkt als het Burger Fo rum 's avonds een persconfe- De dissident Vaclav Havel (tweede van rechts) en andere leiders van de oppositiebeweging in Tsjechoslowakije hielden gisteren een persconferentie na hun onderhoud met premier Ladislav Adamec. Het was voor het eerst dat Havel bij zo'n gesprek aanwezig kon zijn. rentie geeft. De oppositie staat daag op zijn laatst belangrijke da". De tijd lijkt niet meer in contact met een anoniem beslissingen te verwachten veraf, dat Alexander Dubcek gehouden bewogen partijfunc- zijn. „De Chinese oplossing als brug tussen de bevolking tionaris die zweert dat er van- staat daarbij niet op de agen- en de partij zal gaan fungeren. nOST-BERLIJN „Ik en spreek kameraad rionecker geregeld. Hij is ek en kan zich niet ver- oreren tegen beschuldigin- sen". Dat heeft de nieuwe ;aats- en partijleider van DDR, Egon Krenz, ge- over de aanhouden- oie aanvallen op het beleid j<an. zijn voorganger. '3 Arenz sprak zich uit tegen teen veroordeling vooraf' van en andere afgezette rolitieke kopstukken. Wel be- >ofde hij dat het buitengewo- de partijcongres, dat van 15 tot n met 17 december in Oost- zal worden gehouden, u»pen' zal zijn over de gemaak- fouten. de oppositie in de DDR heeft ositief gereageerd op het oorstel van de communisti- v?he partij ronde-tafelbespre- te houden tussen de re- en de oppositie. Tijdens et overleg zou gesproken •dunnen worden over een ieuwe kieswet, vrije verkie- ingen en een grondwetswijzi- eing. „Iet voorstel doet denken aan ronde-tafelbesprekingen eerder dit jaar in Polen rerden gevoerd tussen het •mmunistische bewind en het kverbond Solidariteit over politieke toekomst van het nd. Die mondden uit in een koord over het houden van ije verkiezingen en het lega- gjseren van Solidariteit Staatshoofd -Ondertussen heeft de Oost- Paard mag niet door De Muur OOST-BERLIJN Een Oostduitse grenswacht heeft geweigerd een boer uit de DDR door te laten die naar de Bondsrepu bliek wilde. De agrariër uit Grevesmtlhlen, die in het nieuwe tijdperk van het vrije reizen ook wel eens een kijkje over de grens wilde nemen, schrok terug voor de lange rij wachtende auto's voor de slagboom. Daarom haalde hij een paard uit de stal, plakte op het achterwerk van het beest een bumper sticker met 'DDR' en ga loppeerde naar de grens. Daar moesten man en paard echter rechtsom keert maken. De boer was namelijk vergeten de vete rinaire papieren van de viervoeter mee te nemen. duitse LiberaaLDemocratische Partij (LDPD), tot voor kort een hechte bondgenoot van de SED, het voortouw genomen bij de pogingen om de commu nisten te bewegen hun macht smonopolie op te geven. De tweede man van de LDPD, Hans-Dieter Raspe, zei dat zijn partij streeft naar een wijzi ging in de huidige status van het staatshoofd. Momenteel wordt ook deze post bekleed door Krenz, onder de noemer van voorzitter van de staats raad. Dit voorzitterschap moet worden afgeschaft; in plaats daarvan moet een president schap komen, zo meent de LDPD, die heeft verklaard voor deze nieuw te scheppen post graag een kandidaat te willen leveren. Krenz maakte gisteren duide lijk dat het zijn serieuze stre ven is als secretaris-generaal van de partij bevestigd te wor den., Hij ziet zich allerminst als een overgangsfiguur, die slechts enkele weken de motor achter de vernieuwing van de partij zal zijn. Smokkel Het vrije grensverkeer en het ontbreken van een redelijke koersverhouding tussen de geldeenheden van de DDR en en van de Bondsrepubliek brengen de DDR toenemend in economische problemen. Nu veel Oostduitsers hun begroe- tingsgeld hebben gekregen en opgemaakt, en voor honderd van hun zuurverdiende DDR- marken in het Westen slechts vijf D-marken krijgen, slepen ze veel antiek en door de staat gesubsidieerde levensmiddelen over de grens. Datzelfde doen ook talrijke Polen. Met duizenden tegelijk verhandelen zij in de DDR ge kochte goederen op de intus sen vaste Poolse (zwarte) dag- markt in de Westberlijnse kra- kerswijk Kreutzberg. Ook ha len zij spullen uit de DDR naar hun eigen land halen, waar nog grotere tekorten heersen. De regering in de DDR heeft harde maatregelen aangekon digd om een einde te maken aan het uitdijende zwarte cir cuit, waarvan de omvang al leen maar kan worden gera den. Zelfs de nieuwe politieke partijen en oppositiegroepen worden door de sluikhandel gealarmeerd. Tot de Oostduit se artikelen die in het Westen zeer geliefd zijn, behoort het bekende Oostduitse Meissen- porselein. De Berliner Zeitung meldde gisteren dat mogelijk besloten zal worden de grens met Polen af te grendelen, om een eind te maken aan een deel van de smokkel. Een andere oplossing voor dit probleem, zo meldde de Berliner Zeitung, is om de verkoop van Oostduitse pro- dukten te beperken tot klan ten die een Oostduits identi teitsbewijs kunnen overleggen en de controle aan de grenzen te versterken.. Wachten Intussen blijft het in West- Berlijn wachten op de opening van de Brandenburger Tor. Nog steeds houden talrijke journalisten en tv-teams er de wacht, 's Avonds hoeft de straatverlichting niet meer aan, omdat de lampen van de televisiecamera's voldoende bijschijnen. Hoewel er niets te melden valt, schakelen diverse tv-stations herhaaldelijk over naar de correspondent ter plekke. Die weet vervolgens te melden dat er nog steeds hoop is op een spoedige afbraak van het stukje Muur nabij de Bran denburger Tor. Dat zal ook best gebeuren, zo menen waarnemers. De vraag is alleen: wanneer? Misschien met Kerstmis, misschien eerder, misschien later. De Oostduitse autoriteiten melden herhaaldelijk dat ze nog van niks weten. En ook de West berlijnse burgemeester Mom per straalt alleen maar vraag tekens uit. Daar is nog geen verandering in gekomen. '0E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD rf)N530 De kristallen interesseren Rob bijzonder. Zulk een na tuurverschijnsel heeft hij nog nooit meegemaakt. Hij moet ze bui ken, op zijn gemak, eens onderzoeken en daarom besluit hij er chet zijn mes wat af te hakken. Het lukt gemakkelijk en Rob iteekt een kleine voorraad in zijn zak. Hé, wat is dat? O, blijk baar bezitten de kristallen nog andere eigenschappen, want nu tob zo aan het hakken is, hoort hij telkens kleine ontploffingen. Ziezo, nu is het wel voldoende. Terug maar weer. 't Wordt trou wens tijd ook, want opeens krijgt Rob een stekende hoofdpijn. Zou het van de bedompte lucht komen? Of van de radio-actieve stralen der kristallen? En wat wordt hij opeens moe... Rob strui kelt, krabbelt weer overeind, maar valt even later weer neer; hij is bewusteloos geraakt. Sleep met kerosine op drift VANCOUVER Een onbe mande sleep met miljoenen li ters vliegtuigbrandstof aan boord drijft stuurloos voor de kust van Alaska. De autoritei ten treffen voorbereidingen de kerosine in brand te steken. Indien de stof tot ontploffing wordt gebracht, verloopt de verbranding op een schone manier en blijft er geen ver vuilende rest achter. Volgens de kustwacht was de sleep op weg van Seattle naar Ancho rage toen tijdens harde wind en hoge golven de kabel met de sleepboot brak. De kans be staat dat de bak op de riffen loopt nabij de monding van de Prince William Baai, die in april zwaar werd vervuild door het tankerongeluk met de Exxon Valdez. Tientallen doden bij verkiezingen India NEW DELHI Op de eerste dag van de verkiezingen in India zijn gisteren tientallen mensen om het leven gekomen. Gisteren, morgen en zondag kunnen in totaal een half miljard mensen stemmen over de vraag of de Congrespartij van premier Rajiv Gandhi aan de macht mag blijven. De verkiezingen zijn over drie dagen verdeeld om veiligheidsredenen. In India verloopt de stembusstrijd traditioneel gewelddadig. De eerste uitslagen wor den niet voor zondagavond verwacht. KOHL BELIJDT TROUW AAN EUROPA: (Van onze correspondent Parans Boogaard) STRAATSBURG De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft giste ren in Straatsburg op overtuigende wijze de trouw van zijn land aan het Europa van de Twaalf beleden. Op een langdurige persconfe rentie na afloop van zijn op treden in het Europese Parle ment zei de bondskanselier dat als de Europese integratie niet wordt voortgezet, de hervor mingen in Oost-Europa kans loos zijn. „Zonder Europese in tegratie waren hervormingen in Oost-Europa überhaupt niet mogelijk geweest". Het optreden van de bonds kanselier, na afloop van een speech van hem en van de Franse president Mitterrand, was volgens veel waarnemers in Straatsburg hèt politieke feit van de dag, nadat de twee Westeuropese regeringsleiders vrij onverwacht naar Straats burg waren afgereisd. Het optreden van Kohl en Mitterrand gisteren heeft aan getoond dat de leiders van de twee belangrijkste EG-lidsta- ten zich steeds verder verwij- dëren van de Britse premier Thatcher. Zij gebruikt de ont wikkelingen in Oost-Europa als argument om de EG een pas op de plaats te laten ma ken. De Britse premier hoopt daar mee te voorkomen dat de eco nomische en monetaire unie, die gepaard gaat met de over dracht van veel nationale be voegdheden naar Brussel, te snel van de grond komt. Kohl en Mitterrand daarentegen willen het proces van econo mische en monetaire eenwor ding juist bespoedigen, omdat volgens hen het succes van de EG op alle Oosteuropese lan den een zeer grote aantrek kingskracht uitoefent. Mitterrand wil daarom op de Europese, top van 8 en 9 de cember concrete afspraken maken over een beter ge stroomlijnd economisch en monetair beleid, en Kohl wek te niet de indruk dat hij hem zal tegenwerken. De bondskanselier: „Ik zie in dë toekomst nog drie belang rijke handelsblokken in de wereld: Japan en Korea en een aantal landen daarom heen, de Verenigde Staten en Canada en het Verenigde Eu ropa waar we hier nu aan werken". Aan de wil van de Oosteuro pese landen om zich los te ma ken en hun eigen toekomst te bepalen, zei Kohl nooit te heb ben getwijfeld. „De Polen heb ben niet gedurende hnoderd jaar in de kerk gezongen „Nog is Polen niet verloren" om daarna hun streven naar zelf beschikking op te geven. Ik ben alleen verrast door de snelheid waarmee de ontwik kelingen zich daar voltrek ken". Hoewel Kohl en Mitterrand over de Europese eenwording en de benadering van Oosteu ropa door de EG in grote mate gelijk denken, is er nog wel verschil van opvatting over de manier waarop de EG de jonge democratiën in Oost-Europa economisch moet helpen. De Franse president en de bonds kanselier hielden daarover in het parlement nogal verschil lende pleidooien. Voor de Oosteuropese landen die hun planeconomie willen omvormen tot een markteco nomie, min of meer naar wes ters model, wil de Franse pre sident een geheel nieuw insti tuut in het leven roepen. Vol gens Mitterrand is een aparte „Bank voor de ontwikkeling en opbouw van Oost-Europa" de beste manier om de hulp aan landen als Polen, Honga rije en de DDR in te vullen. Kohl daarentegen vindt deze oplossing veel te bureaucra tisch. Volgens hem moeten de andere EG-landen nationaal sneller reageren. „De bondsre publiek", aldus Kohl wat mis noegd, „heeft sinds de herfst van 1987 al twee miljard D- mark beschikbaar gesteld. Ik zou het toejuichen als ook an dere EG-landen eens met der gelijke substantiële hulp over de brug zouden komen". Dat Mitterrand tamelijk hard nekkig vasthoudt aan het idee voor een Oosteuropese ont wikkelingsbank is niet ver wonderlijk. Hij zelf lanceerde dit plan in de oktoberzitting van het parlement. De meeste andere EG-landen zijn er evenwel niet erg van gechar meerd, zo bleek afgelopen weekeinde nog tijdens de in formele Europese top in Parijs. Kohl, de Britse premier That cher en nog andere EG-rege- ringsleiders zien veel meer in een taakverruiming van de Europese Investeringsbank, die nu achtergebleven regio's binnen de Gemeenschap eco nomisch te hulp komt en daar voor de ervaring in huis heeft.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5