UNIEK Tuinbouw bezorgd over agrarisch onderwijs „Vernielingen direct herstellen" Bang&Olufsen £fiidóc <3cm/iant dicht Schelvis &pt uit raad Itoordwijk "^positie ftndalisme iopend Prijs voor schoolnaam R. KOOL VAN BUREAU VOORKOMING MISDRIJVEN: Tegenstand bij fusie SPN en YYY Noordwijk dus van Bang&Olufsen IDEN OMGEVING DONDERDAG 23 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 ■SE De Lisserbrug blijft op door de weekse ■en tussen half acht en half negen 's morgens pussen half vijf en half zes 's middags voort ra gesloten. Dat hebben gedeputeerde staten Noord-Holland besloten. GS komen hiermee {moet aan een verzoek van de gemeente Lis- g{m tijdens de spitsuren de brug niet meer te i,ien. Dit heeft lange files in de Lissese Ka- wdstraat en op de dijk in Lisserbroek tot ge- Gemeentesecretaris H. de Vries is tevreden de provinciale beslissing. „We hadden ei- ijk verzocht om de brug tussen half acht en Rqen en tussen half vijf en zes uur dicht te hou- in plaats van tussen acht en negen en tussen en zes. De provincie heeft ons verzoek ge- telijk gehonoreerd. Dit sluit beter aan bij de ;ke tijden bij de Lisserbrug". Dronken man ramt auto LEIDERDORP Een 24-ja- rige man uit Waddinxveen heeft vannacht om half een een aanrijding veroorzaakt vanaf de Van der Valk Bou- manweg in Leiderdorp en stak de kruising met de Per sant Snoepweg over. Daar botste hij op een wagen, be stuurd door 27-jarige man uit het Brabantse Dorst. Bij de blaastest bleek de Waddinx- vener een alcoholpromillage te hebben van 1,15. Hij kreeg een rijverbod van vijf uur en een proces-verbaal. Hongerige dieven bestelen Foreholte VOORHOUT Hongerige dieven zijn gisternacht op bezoek geweest in de kantine van de Voorhoutse voetbalver eniging Foreholte. De inbrekers kwa men binnen door een raam aan de zij kant van de kantine te forceren. Ze nuttigden daar brood met gehaktballen en namen een paar flessen cola mee. Dozen snoep die ze klaar hadden gezet, werden toch achtergelaten. Vannacht is opnieuw ingebroken in de kantine. De Voorhoutse politie kon vanmorgen nog niet meedelen wat er precies was verdwenen. Wel kon vanmorgen de kindercrèche in hetzelfde gebouw niet doorgaan omdat de politie bezig was met sporenonderzoek. Zuidafrikaanse bladen moeten weg uit bibliotheek KATWIJK De vorige maand in Katwijk opgerichte afdeling van GRoen Links wil dat de gemeente de bladen Zuid Afrika Nu en South Afri ca International uit de openbare bi bliotheek verwijdert. Groen Links vindt dat de bladen propaganda ma ken voor het apartheidsregime in dat land. Groen Links Katwijk maakt maandag haar lijsttrekker bij de raadsverkiezingen bekend. Die dag wordt ook de regeringsverklaring af gelegd. Tweede Kamerlid P. Lank- horst verzorgt dan een spreekbeurt op een openbare avond van Groen Links die om 20.00 uur begint in Tripodia. 5 IRDWIJK De nestor de Noordwijkse gemeente- de W. Schelvis van in Links (voorheen Pro- iief Akkoord Noordwijk) t na de gemeenteraadsver- ngen van volgend jaar, meer terug. Lijsttrekker de partij wordt Alex Ou- A^and, bekend in de bad- orts van zijn voorzitterschap A JOIN en het ter ziele ge- 4, SKAN. 'dertigjarige Ouwehand is nren lid van de steunfractie in Links. Op de tweede ts staat Cees Verwey. Hij gevolgd door Willem en Peter Koster, in Links wil, zo staat in verkiezingsprogramma, ir meer uitbreiding van de ;entelijke afdeling milieu. kan de naleving van de 3: fuwetgeving beter worden ntroleerd. Afval moet zo- mogelijk gescheiden wor- w opgehaald. Bar-dancings 3, men liever gaan dan ko- le en bar-eigenaars moeten aaien voor de schade aan- ^:ht door discopubliek. e', voonkernen hoeven vol- ,C Groen Links geen nieu- doparkeerterreinen of par- ar garages te komen. Toeris- neïe ontwikkelingen mogen jn in strijd komen met hét Zo mogen er geen we grote attracties komen. 1 ere programmapunten 1 ten betrekking op de ver- pg van woonruimte en het lieren van een maximum- M leid van 30 kilometer. 1. N!ud-wethouder 'fin der Voet c erleden iSTGEEST Op 79-jarige H ijd is vorige week oud- houder M. van der Voet I-leden. Hij is in familie- g op de begraafplaats van iroene Kerk aan de Haar- pierstraat begraven. Van n Voet was van 1962 tot 1984 ^houder van respectievelijk rflhciën, sociale- en sportza- en openbare werken. Hij ,tevens loco-burgemeester. Voet was, voor de op- van het CDA, lid van Hij spande zich in de jer jaren bijzonder in voor ;otstandkoming van het iluchtzwembad Poelmeer ferder had hij veel te ma- met de plannen tot ont- ding van de Voorhofpol- jthans Kllinkenbergerplas. was hij nauw betrokken ontwikkeling van Haas- en het sportcomplex De tyl. Van der Voet was lid provinciale staten en siizitter van de federatie aiialnijverheid. In Oegst- 3it was hij nog een aantal ja- voorzitter van de CHU. De was ridder in van Oranje Nassau. Ipnputer gestolen eSENHEIM Een compu in de nacht van dinsdag gestolen uit een op het industrieterrein Tevens werd een eral floppy-discs meegeno- ,(H Onbekend is hoe men pedrijf is binnengekomen. IJK „Een woord jullie nu langzamerhand ran worden", zo noemde iatwijkse wethouder A. ïeij het vandalisme giste- jdens de opening van een itie daarober in de biblio- e tentoonstelling tot 11 december. De ex- je is het resultaat van het qjct vandalisme, waar vijf holen aan hebben deel- ien. Wiey vertelde de leerlin- Ppat vandalisme niet stoer dat de gemeente iedere a^dag veel moet herstellen ak wat er het afgelopen "jeinde weer is vernield. toespraak van wethou- werd aan de l Van Duyn, medewerker ojde afdeling technisch on- >ud van de gemeente, een nenlijk schrijven van de 1 iren aangeboden. Daarin I dat, wanneer de ge uite zich zal blijven inzet- vandalisme, de kin- dit ook doen. HILLEGOM „Het tuin- bouwonderwijs in de Duinstreek dreigt in de knel te komen. Drie ver schillende Agrarische Op leidingscentra (AOC's) gaan in de nabije toe komst concurreren op de cursusmarkt". Dat stelde voorzitter J. Barendse vanmorgen tijdens de jaarvergadering van de Land- en Tuinbouwbond, vakgroep tuinders, in het Hillegomse Treslong. Barendse riep de besturen van de opleidingscentra op het cur susonderwijs in de regio te coördineren. De Scholings commissie Bloembollenstreek kan daarbij een wezenlijke rol spelen, meende Barendse van morgen. De voorzitter van de LTB, vakgroep tuinders, ging van morgen ook in op de arbeids- problematiek in de tuinbouw sector. Hij uitte kritiek op uit spraken van oud-minister Jan de Koning die werkzoekenden uit de grote steden de tuin bouw in wil jagen. „De Koning realiseert zich kennelijk on voldoende dat wij slechts be hoefte hebben aan gemotiveer de werknemers", aldus Ba rendse vanmorgen. Hij sprak zijn teleurstelling uit over het geringe resultaat van onder andere introductiecursussen in Aalsmeer en het Westland en weet dit aan het „gebrek aan belangstelling en motivatie bij de arbeidsbureau's". Volgens Barendse is de geringe animo om in de tuinbouw te werken geen gevolg van de lage lonen. „De collectieve arbeidsove reenkomst in de tuinbouw hoort tot de goede middenmo ters. Wel mag er nog het nodi ge worden ondernomen ten aanzien van de public rela tions in de land- en tuin- Barendse wees vanmorgen ook op de milieuproblematiek in de tuinbouw. „Naast de over heid zal ook de consument be palen wat wij wel en wat wij niet meer kunnen. Initiatieven van een grootgrutter om mi lieuvriendelijk geteelde aard appelen en groenten te gaan verkopen, moeten de tuin bouw de ogen openen", stelde de bondsvoorzitter die meende dat Nederland op dit terrein een voortrekkersrol speelt. „Die rol moet worden uitge buit. De overheid moet hier voor wel financieel bijspringen want de inspanningen en of fers zullen groot zijn", meende voorzitter Barendse vanmor gen. Wethouder Bedijn overhandigt Martin Hermans zijn prijs. NOORDWIJK De Noord wijkse wethouder J. Bedijn heeft gisteren aan Martin Her mans een walkman uitgereikt. Dat was de prijs die hij kreeg voor het bedenken van de naam „Northgo" naar de oudst bekende naam van Noordwijk voor de nieuwe Noordwijkse scholengemeen schap voor openbaar voortge zet onderwijs. Ook de beden kers van de gekste en de lang ste naam kregen prijzen. Nao- mie'Augustinus kreeg voor de gekste naam „Noortukker Kot ters" bioscoopkaartjes, De langste naam kwam van Wen dy de Haas: „Strand- duin- en zeeschool". Zij mag tien strip boeken uitdelen. Alle drie de prijswinnaars zitten op dezelf de school. Volgens Bedijn is dat puur toeval. Alle basisscholen deden mee aan de wedstrijd waarvoor in totaal 35 inzendin gen binnen kwamen. Rector De wethouder maakte bekend dat 60 kandidaten naar het rectorschap voor de nieuwe school hebben gesolliciteerd. Medio december zal de rector worden aangesteld. Waar de school komt is nog steeds niet bekend. Bedijn ziet Northgo liefst zo dicht mogelijk bij de FOTO: HENK VAN DEN ENDE Northgo Sporthal en de sport velden aan de Duinwetering. Het Rederijkerplein en een lo- katie achter de Openbare Bi bliotheek aan de Weteringkade lijken dan de meest voor de hand liggende locaties. Er wordt gestart met kleine klassen van 22 a 23 leerlingen. Het streven is erop gericht zo snel mogelijk te kunnen be schikken over een nieuw ge bouw. Dat zal 35 lokalen tellen en ongeveer 6 miljoen gulden kosten. Tot die tijd worden de leerlingen ondergebracht in bestaande leegstaande school gebouwen of in semi-perma- nente units. RIJNSBURG „De ge meente moet het goede voorbeeld geven. Als iets vernield wordt in de ge meente moet het direct hersteld worden. Anders voelt niemand zich meer verantwoordelijk en wordt nog meer ver nield". Dat is een van de aanbevelin gen die Rob Kool, algemeen preyentieadviseur van het Re gionaal Bureau Voorkoming Misdrijven, doet om het van dalisme in de Rijnsburgse wijk Frederiksoord tegen te gaan. De aanbevelingen zijn van daag aangeboden aan de bur gemeester van Rijnsburg F. Jonkman. Rob Kool werkt bij het Regio naal Bureau Voorkoming Mis drijven, Regio Zuid-Holland- Midden. Deze instantie werd enkele maanden geleden te hulp geroepen door de Rijns burgse politie. „Er waren sig nalen van bewoners, gemeen tebestuur en politie dat het vandalisme in de wijk Frede riksoord een steeds groter pro bleem werd. Wij zijn gevraagd te onderzoeken wat er precies aan de hand is". Rijnsburg is de eerste gemeen te uit de regio die hulp zoekt om het vandalisme te bestrij den. „Dat betekent niet dat Rijnsburg het dorp is met de meeste vandalen. Het kan best zo zijn dat in andere dorpen meer wordt vernield. Daar kan het minder als een pro bleem worden ervaren maar men kan ook denken dat het toch onoplosbaar is". Aangiften Voor het Rijnsburgse onder zoek werd eerst gekeken naar de registratie bij de Rijnsburg se politie. Kool: „Er is gekeken naar het aantal meldingen en aangiften. Daar zat een stij gende lijn in. In 1987 waren er nog maar zeven aangiften ter wijl het in 1988 om 17 ging. Cijfers die vermoedelijk het topje van de ijsberg laten zien want uit de praktijk blijkt dat driekwart van de vernieling niet gemeld worden". De gemeente bleek in 1987 voor bijna 13.000 gulden scha de te hebben door vandalisme, een bedrag dat een jaar later met 500 gulden was toegeno men. „Aangezien de gemeente hier geen aparte registratie van bij hield, is de werkelijke schadepost onduidelijk. In 1987 viel bijvoorbeeld alles on der de post onderhoud", ver telt Kool die vervolgens de wijk is ingetrokken om de be- Rob Kool bij een beklad bushokje aan de Julianalaan, woners te vragen over de overlast van vandalisme. „We hadden inmiddels enkele loka- ties vastgesteld waar het mees te vandalisme wordt gepleegd. Het spèelterrein aan de Nas- saulaan/Koningin Julianalaan bleek vaak doelwit te zijn van vernielingen. Ook de scholen De Wegwijzer, De Tintelton en De Schakel waren geliefd bij de vandalen, net zoals het par keerterrein achter de Christi- nalaan. Deze lokaties liggen allemaal wat verborgen achter hoog groen of aan de achter kant van woningen zodat toe zicht vanaf de openbare weg of uit woningen slecht moge lijk is". Uit de enquête bij 400 wonin gen bleek dat 37 procent van de ondervraagden de laatste twee jaar last heeft gehad van vandalisme. Als grootste pro bleem werd het vernielen van openbare bezittingen ge noemd, gevolgd door het ver nielen van particuliere eigen dommen. „Een ruime meer derheid wist wel dat je zelf iets kan doen tegen vandalisme maar deed het niet. Angst voor repressailles en gebrek aan vertrouwen in de politie ble ken de voornaamste oorzaken Aanbevelingen Om wat aan het vandalisme te doen, heeft het Bureau Voor koming Misdrijven een groot aantal aanbevelingen gedaan. Zo moet de gemeente schade snel repareren en minder gele genheid geven tot vandalisme. ,,De verlichting moet onder de loep worden genomen en op sommige plaatsen moeten bos jes worden gesnoeid. De jonge ren moeten het gevoel hebben gezien te worden", stelt Kool die vindt dat de jongeren bo ven alles serieus moeten wor den genomen. „Als er terrein- tjes opgeknapt worden, moet aan de jeugd gevraagd worden wat ze precies willen. Frede riksoord is een twintig jaar oude wijk. Veel voorzieningen voor kleine kinderen zijn overbodig geworden omdat in de wijk voornamelijk oudere jeugd woont. Daar moet naar gekeken worden". Het veranderen van het ge drag door middel van projec ten op school vindt Kool ook bijzonder nuttig. „Dat lost het vandalisme niet direct op maar je voorkomt wel dat over vijf jaar een nieuwe groep vandalen zich gaat roeren. Het vernielen gebeurt immers vaak door jongeren in een be paalde leeftijd". HALT Rijnsburg kan verder aanslui ting zoeken bij het Leidse HALT-bureau. Daar krijgen jongeren onmiddellijk een al ternatieve straf. „Dat is ook duidelijk voor de omgeving. Als je de ene dag een jongen iets ziet bekladden en de dag daarna maakt hij het weer schoon, dan merkt de omge ving ook dat er iets gebeurt", licht Kool toe. Ook de rijkspolitie moet laten merken dat ze wat aan vanda lisme wilen doen. Meer gerich te surveillances op de plaatsen waar vandalisme voorkomt is daarvoor nodig maar ook meer contact met de buurtbewoners. „De politie moet vertellen wat mogelijk is en wat niet. Ze moeten ook de resultaten van hun werk meedelen in de hoop dat op die manier de aangiftebereidheid omhoog gaat", vertelt de preventiead viseur die meent dat de van dalismebestrijding pas een suc ces wordt als zowel gemeente, politie en buurtbewoners mee werkt. „De politie kan het niet alleen. Alleen een integrale aanpak kan op de lange ter mijn effect hebben", aldus Kool die meent dat Rijnsburg zelf moet kijken welke aanbe velingen worden opgevolgd. „Wij geven alleen advies maar de uitvoering ligt in handen van de Rijnsburgse instanties. De wil is in Rijnsburg in ieder geval aanwezig om de kern van de zaak aan te pakken en niet alleen symptomen te be strijden zoals vroeger vaak ge beurde. Anders hadden ze onze hulp niet ingeroepen". NOORDWIJK Een aantal Noordwijkse logies- verstrekkende onderne mers hotel- en cam pinghouders is tegen de fusie van VVV en Stich ting Promotie Noordwijk (SPN). Het samengaan per 1 januari is maandag aan gekondigd tijdens een al gemene ledenvergadering van de Noordwijkse On dernemers Vereniging. De ongeveer dertig hotel- en campinghouders hebben voor al bezwaren tegen de activitei ten van SPN. Die zou zich te veel bezig houden met dagtoe- risme. De hoteliers willen dat vooral veel aandacht wordt besteed aan het verblijfstoeris- me. Het geld voor promotie activiteiten wordt naar hun oordeel voor een groot deel door het verblijfstoerisme op gebracht. Acties als de Franse Dagen, zoals de SPN die de af gelopen zomer organiseerde, keurt men af. In een ledenvergadering van de Horeca Vereniging Noord wijk heeft de groep gesteld niet te willen betalen aan de combinatie VVV-SPN. De groep wil uitsluitend met de VVV te maken hebben.. Noordwijkse hotel-, pension en campinghouders moeten een bedrag per bed of staan plaats betalen. In ruil daarvoor worden ze vermeld in de jaar lijks verschijnende hotelgids. De groep die niet wil betalen is nu van plan eventueel een eigen prospectus uit te geven. VVV-directeur Rovers heeft echter besloten de uitgave uit te stellen. „Er zijn nog ge sprekken gaande met de be trokkenen", aldus Rovers. „We willen ze de gelegenheid geven om toch nog mee te doen". Of die kans er ook in zit kon hij nog niet zeggen. H. Stokman van de Horeca Vereniging vindt de houding van de groep vreemd. „Men is altijd tegen de SPN geweest en voor de VW. Nu gaan SPN en VVV samen en is het nog niet goed". SPN-directeur Marjolein van der Jagt ont hield zich gisteren van com mentaar. „Officieel ben ik nergens van op de hoogte en kan dus ook geen commentaar geven", aldus Van der Jagt. Concert Het gemengd koor Bel Canto uit Wateringen geeft zater dagmiddag een adventscon- cert in het tuincentrum van Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Aanvang half drie, de toegang is gratis. Laurentius Muziekvereniging Laurenti us houdt zaterdag het jaar lijkse promotieconcert in het Cultureel Centrum aan de Margrietlaan in Voorscho ten. Op het programma wer ken van dirigent Rob Bal- foort. Na afloop wordt er ge danst op muziek van de Evergreens. Aanvang acht uur. entree gratis. Expositie Ingrid van der Staak expo seert zaterdag en zondag col lages in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Tegelij kertijd exposeert Antoinette de Vreede haar schilderijen. Vormen uit de oudheid zijn haar belangrijkste inspiratie bron. De expositie is zaterdag tussen 's middags één en 's avonds zeven uur te zien en zondag tussen elf en zes uur. Tevens wordt zaterdag en zondag een verkoopexpositie van juwelen, zilver, kristal en decoraties gehouden. De tentoonstelling is georgani seerd door kunst- en antiek- galerie Drieluik. De toegang is gratis. Toneel Bloemen voor Barbara" is de titel van het toneelstuk dat zaterdagavond door het Geestgrondtheater wordt op gevoerd in 't Trefpunt aan de Schoolstraat in Lisse. Het is een blijspel in drie bedrijven en geschreven door Dick van Maasland. Het stuk wordt ook op 2 december opgevoerd in 't Trefpunt en op 9 decem ber in 't Poelhuys aan de Vi- vaddistraat. Alle uitvoeringen beginnen om kwart over acht en de toegangsprijs bedraagt voor volwassenen 6,50De kaarten kunnen in de voo- verkoop worden gekocht bij het VVV kantoor aan de Gracht weg. Ruilbeurs Gemeenschapscentrum De Poel houdt zaterdag van tien tot vier uur een ruilbeurs van postzegels en munten in 't Poelhuys aan de Vivaldi- straat in Lisse. De toegangs prijs bedraagt voor volwasse nen fl en kinderen betalen een kwartje entree. Inlichtin gen over tafelverhuur: 02521- 11406. Magazine Het nieuwe Noordwijk Ma gazine 1990 met uitgebreide informatie over de badplaats in 60 pagina's is uit. Het is onder andere verkrijgbaar bij de VVV-kan toren. Vrijwilligers De Stichting Ouderenzorg Voorhout zit dringend verle gen om vrijwilligers voor de semafoondienst en bestuurs functies. De Stichting ver zorgt in de kern van de ge meente Voorhout onder meer de bejaardenalarmering. Als laatste schakel in deze hulp verlening dient de semafoon dienst. Nadere inlichtingen bij: E. Steenhuizen, telefoon 02522-10045. Bij Dirkse kan men zich ook opgeven voor een bestuursfunctie in de stichting Ouderenzorg Voor hout. Ook kan men terecht bij Bureau Welzijn van het gemeentehuis, telefoon 02522-19006. (ADVERTENTIE) Wat u hier ziet is de Beolink 1000. De universele afstandsbediening van Bang&Olufsen. Hiermee bedient u radio, TV, platenspeler, videorecorder, cassettedeck, CD-speler... Maar u regelt er ook de verlichting mee in uw kamer, of de stand van uw TV, of richt er uw schotelantenne mee. Zullen we dit unieke stukje electronica dan ook geen afstandsbediening maar afstandsbesturing noemen? Wij demonstreren het u graag want u moet het zien om het te geloven. Hoogeveen Beeld Geluid ROELOFARENDSVEEN Zuideinde 16a, Tel, 01713-2891

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11