Praag is in de ban fan „de politiek" alf miljard kiezers naar de Indiase stembus Margaret Thatcher wil laar revolutie voltooien Krenz heeft vertrouwen verloren Verwisseling baby's na tien jaar bewezen Kans op verzoening in Spanje verkeken {JITENLAND CcidócSomtmt WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 [Verleg van iindinisten met antra's gestaakt e i^SHINGTON De Nicara- anse regering en de Contra's ben hun vredesbesprekingen jeren opgeschort nadat zij het eens konden worden over de rwaarden voor een staakt-het- *en. De Amerikaanse onderhan- Tar voor de Nicaraguaanse rege- Reichler, verklaarde dat de Tdinisten van plan zijn de Mid- ?!amerikaanse presidenten voor ^doverleg bijeen te roepen om met hen te beraden over de *iende stap. De Contra's hebben 'teigerd hun manschappen terug 'tekken in kampen in Honduras. Oefening Zwitserse tanks denderen door de straten van Sitterdorf. Geen ongewoon beeld, want de neutrale Zwitsers hebben een moderne, sterke strijdmacht opgebouwd. Maar of dat zo zal blijven is zondag de vraag, wanneer de Zwitsers zich in een referendum mogen uitspreken over het voortbestaan van het leger. Volgens de opiniepeilingen hoeven de militairen niet bang te zijn: een ruime meerderheid zal „neen" zeggen op de vraag of Zwiterland zonder leger kan. foto: epa BBC-televisie wil Oost-Europa veroveren NEW YORK De Britse omroep BBC is in onderhandeling met Amerikaanse networks' over nauwere samenwer king. Door de samenwerking, die gestal te moet krijgen in de vorm van regel matige co-produkties, denkt de geres pecteerde, publieke omroep grotere voet aan de grond te krijgen in de landen van Oost-Europa. Overigens speelt het financiële aspect een belangrijke rol speelt bij de gezochte samenwerking. De BBC wordt volledig gefinancierd uit de Britse omroepbijdragen. Door het aan treden van steeds meer commerciële sa tellietzenders wil de publieke omroep zijn marktaandeel en financiële positie verstevigen. Grieken vormen regering van nationale eenheid ATHENE Griekenland wordt tot volgend jaar april geregeerd door een kabinet van na tionale eenheid. Dit akkoord tussen conserva tieven, socialisten en communisten voorkomt dat de Griekse bevolking binnenkort op nieuw naar de stembus zou moeten. Na twee verkiezingen (in juni en begin deze maand) bleek geen van de partijen over voldoende steun in het parlement te beschikken om op eigen houtje een regering te vormen. Het ka binet wordt geleid door de 85-jarige Xenop- hon Zolotas, voormalige president van de Griekse centrale bank. De drie partijen heb ben overeenstemming bereikt over een mini- mum-programma op economisch gebied en ten aanzien van het loonbeleid voor 1990. In april volgen dan de volgende verkiezingen. fan onze correspondente Wera de Lange) Jj\AG „We zijn echt 1(jg voor gewald", zegt r van de organisatoren N de universiteitssta- k in de Tsjechoslo- Jjkse hoofdstad Praag, medewerker van een lologisch instituut. „Ze Ie ons aan het provoce- u»' r nis drie uur in de middag. - dat moment is alleen in ne kring bekend dat een ^jgatie van de oppositie door rnier Adamec is ontvangen. e'gezicht van de medewer- klaart op zodra hij dat £t. Wellicht loopt het toch Ngoed af. stad is geheel verpoliti- Overal hangen pamfle- "^op de muur, mensen staan groepjes omheen en wie '^dichtstbij staat leest voor )Vordt na afloop beleefd be- 'kt. Zo nu en dan wordt de luidsprekers in de me- omgeroepen dat de wer- Q| in het openbaar vervoer ig zijn de algemene waar- iwingsstaking van 27 no- Jber voor te bereiden. De isfeer is er naar om van de instratie van vandaag een hj groter succes te maken dan die van gisteren al was. Aan het begin van het Wen- ceslas-plein staan vijf jonge meisjes met een groot span doek: 'Studenten willen geen geweld'. Opdat het toestro mende publiek het maar weet, voordat de bijeenkomst begint. Het zijn er nog meer dan giste ren naar het zich laat aanzien; ruim 200.000. Op het balkon van het gebouw van de krant van de Tsjechische Socialisti sche Partij - dit partijtje en zijn krant hebben nèt op tijd de kant van het volk geko zen - wordt de geluidsinstalla tie opgesteld, voor het eerst tij dens de volkomen spontane en ongeorganiseerde revolutie die Praag sinds vijf dagen in haar greep heeft. Tot nu toe konden de speeches alleen maar ver staan worden door degenen die op gehoorsafstand stonden. Het publiek blijft een tijdje ge duldig wachten. Totdat het te gek wordt. Massale spreekko ren: „Wie komt er?!". Iemand van het Burger Forum roept door de microfoon: „Dat had een verrassing moeten blijven, maar goed dan Vaclav Ha- vel zal er in ieder geval bij zijn en hij heeft goed nieuws". Een anti-Walesa Daar is hij dan, Vaclav Havel, onder immens gejuich. „Ik ben een schrijver, geen spreker", zegt hij meteen. „Ik zal het kort houden, anders sluiten ze de electriciteit maar af". Het is doodstil op het stampvolle plein. Havel vertelt in het kort wat het Westen allang weet, maar heel veel Tsjechen bij gebrek aan betrouwbare me.- dia nog niet: dat het Burger Forum is opgericht en dat ze met Adamec hebben gespro- ken. Hij geeft de microfoon onmiddellijk aan de acteur Bartoska over, opdat die kan vertellen wat het gesprek met de regering heeft opgeleverd. Havel heeft duidelijk geen zin in de leidersrol, die het pu bliek hem zo graag had toebe deeld, hij is een anti-Walesa. Adamec blijkt de delgatie van de oppositie beloofd te hebben, dat er geen staat van beleg zal worden uitgeroepen. De open bare aanklager heeft opdracht gekregen van de regering het politiegeweld van vrijdag jongstleden te onderzoeken. De regering komt terug op haar harde verklaring van de dag tevoren, waarin iedere di aloog in de huidige omstandig heden werd afgewezen. De di aloog is begonnen en zal wor den voortgezet. Een zucht van opluchting stijgt van het plein op. Oorverdovend gejuich als Bar toska de eisen van het Burger Forum voorleest. Vooral als de namen vallen van diegenen in de partijleiding en de regering van wie het Forum het ontslag eist. Oud-leider partijleider Husak, zijn opvolger Milos Ja kes, de keiharde ideoloog In- dra en de chef van de partij in Praag, Stepan. „Burger Fo rum! Burger Forum!", scan deert het publiek. Daarna verklaring na verkla ring, van studenten, van zan gers, van een mijnwerker („Leve de arbeiders!") en als klap op de vuurpijl een ver klaring van de bejaarde kardi naal Tomasek. Zijn verklaring, voorgelezen door iemand an ders, is het meest radicaal van allemaal: vrije verkiezingen, gerechte straf voor mensen die misdaden hebben begaan, eist hij. „Maar laten we ons niet overgeven aan wraak en haat", voegt hij eraan toe. Honderdduizenden applaudis seren, zoals iedere keer als er wordt opgeroepen tot „be schaafd, democratisch en ge weldloos gedrag". De manifes tatie loopt uit op een waar volksfeest. Auto's rijden toete rend door het centrum. Veel mensen blijven in de kou rondslenteren tot in de late uren, klappend en zingend. De beweging heeft een gezicht ge kregen, een organisatie en een samenhangend pakket politie ke eisen. „We gaan door en we zullen winnen", is de laatste zin van het feest op het bal kon. De plek in Praag waar vrijdag een student door de politie zog zijn doodgeslagen is een bedevaart plaats geworden, waar betogers bloemen neerleggen en kaarsjes branden. Overigens is het lot van de jongen nog steeds onduidelijk: zijn vader en de politie ontkennen dat hij dood is, maar de jongen zelf is nog niet in het openbaar gezien. foto: ctk OOSTDUITSE KRANT: OOST-BERLIJN De positie van de Oostduitse partijleider en president Egon Krenz wordt steeds zwakker. Nadat demon stranten de afgelopen da gen zijn vertrek hadden geëist, heeft nu ook een officiële krant geschreven dat Krenz er niet in zal slagen het vertrouwen van de bevolking te win nen. Volgens de National Zeitung maakte Krenz deel uit van het leiderschap waar nu „heftige kritiek" op is. De krant maak te ook gewag van de felicita ties die Krenz stuurde aan de Chinese leiding na het neer slaan van het studentenprotest in juni en de rol die hij speelde bij het vervalsen van de ver kiezingsuitslagen in de DDR dit voorjaar. Volgens het Westduitse boulevardblad Bild bestaat een grote kans dat Krenz op het speciale partij congres van 15 tot 17 decem ber uit zijn functie wordt ont heven. Een aantal Oostduitse economen heeft verklaard dat de DDR zich economisch moet gaan toeleggen op de Bondsre publiek. West-Duitsland is vol gens hen de „natuurlijke" handelspartner van de DDR. De DDR gaat intussen maatre gelen nemen om een dam op te werpen tegen smokkel in en hamsteren van zwaar gesubsi dieerde artikelen. Dit heeft premier Hans Mod row ver klaard tegen arbeiders in Oost-Berlijn. De Oostduitse au toriteiten geven forse subsidies uit om de prijzen van kinder kleding, schoenen, vleeswaren en snoep laag te houden. Tal rijke mensen smokkelen der gelijke goederen naar het Westen, om ze daar met grote winsten te verkopen. In een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie zei de Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher vannacht dat hij het verlangen van Oostduitse radicalen naar een verenigd Duitsland steunt. „Er bestaat niet een kapitalis tische Duitse natie of een soci alistische Duitse natie. Er is maar één Duitse natie". VW DELHI Premier ldhi van India heeft -ochtend drie kwartier het openen van de libussen in de hoofd- n New Delhi zijn stem {ebracht. Ongehinderd r de peilingen, die wij- op verlies van zijn ïgrespartij, verklaarde eidhi dat zijn partij gaat winnen. De komende drie dagen kunnen maar liefst een half miljard kiezers hun oordeel vellen over Nehru's kleinzoon. Tot spreiding van de verkie zingen over meerdere dagen is besloten om de kans op geweld te verkleinen en niet overal tegelijk in het land militairen te hoeven inzetten. In de ver- kiezingsgebieden staan ruim honderdduizend militairen pa raat om de plaatselijke politie te assisteren in geval van ver- kiezingsgeweld. Bij de cam pagne van de afgelopen vier weken vonden veertig mensen de dood. „Vecht terug als je aangeval len wordt. Steek hun ogen uit als ze (de oppositie, red) probe ren de verkiezingen te mani puleren". Deze raad gaf Rat- nakar Pandey, lid van de re gerende Congrespartij nog aan de vooravond van de verkie zingen. Desondanks krijgt juist de Congrespartij steeds vaker het verwijt de verkiezingen op oneerlijke wijze naar haar hand te willen zetten. Het is in India voor de meeste partijen inmiddels een oud ge bruik voor iedere verkiezing te huren, een Hindi-begrip voor vechtersba zen, moordenaars en andere criminelen, om de kiezers te intimideren. Op de dag van de verkiezingen veranderen de goonda's hun jeeps in mini-ge vechtsvoertuigen met gewe ren, bommen, stokken, flessen en potige kerels. Het verkiezingsthema was meer openheid en doelmatig heid bij het landsbestuur. De regering-Gandhi wordt al bij na twee jaar hardnekkig ach tervolgd door een corruptie schandaal rond een miljarde norder dat het Zweedse Bo- fors-concern in de wacht sleepte. Waarnemers achten het niet uitgesloten dat de Congrespartij de comfortabele meerderheid van 415 van de 545 parlementszetels kwijt raakt en in de oppositie wordt gedrongen. f-DEBUUT LAGERHUIS OVER TROONREDE efan onze correspondent Roger Simons) 8j)ïDEN Het Britse ierhuis maakte gister- ndag zijn debuut op de >Wa een verzet Van bij- "hdertig jaar tegen de wezigheid van came- r kwam het parlemen- spektakel eindelijk 'ezo'n vijf miljoen Brit- pI rechtstreeks in de 5kamer. j^Bravond trokken uittrek ken samenvattingen, die in prse journaals waren ver- nog eens extra de aan- ft van naar schatting twin- —niljoen Britse kijkers. Het beter dan de meeste pessi- en hadden verwacht. Sommige Lagerhuisleden zijn voortreffelijke en vaak bijzon der geestige sprekers. Ze zou den van dergelijke uitzendin gen een zeer populair amuse mentsprogramma kunnen ma ken. Maar er werd en wordt ook veel gezeurd. Dat kon niet anders, want aan de orde was de inhoud van de troonrede die koningin Elizabeth 's och tends had uitgesproken in het Hogerhuis. Hoewel zij in de politieke pu ree dreigt te verzinken, doet premier Thatcher toch alsof alles volkomen normaal is. In de troonrede zaten wel vijftien nieuwe wetsontwerpen die volgens de bewindsvrouwe moeten worden beschouwd als de voortzetting van haar revo lutionair hervormingspro gramma. Ondanks de protes ten van dokters, verpleegsters en patiënten moet de Britse gezondheidszorg er nu toch aan geloven. Zij zal uitgebrei de veranderingen ondergaan. De Britse bonden krijgen nog minder armslag en ook de vrijheid van geleerden die re-, search doen op embryo's zal gevoelig worden beperkt. Er komt een nieuwe omroepwet die een nieuw tv-kanaal en drie nieuwe landelijke com merciële radiostations in het leven zal roepen. In de com merciële tv-sector zullen de zendvergunningen openbaar worden verkocht. Een anti-vervuilingswet en nieuwe controlemaatregelen op het voedsel dat de Britten consumeren, zullen samen de indruk wekken dat 'groene Thatcher het heel goed meenl met het milieu. Nog wat onwennig zaten de leden van het Lagerhuis gisteren, bij hun debuut op de tv, op hun groen-lederen bankjes. foto: ap .AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD Rob is daarom zo nieuwsgierig om deze grot te ver- n, omdat het werkelijk lijkt, alsof zich hier een tunnel be- ll\, waarlangs misschien verbinding met de buitenwereld mo- rt is. Want het plateau, waar de wilden leven, is .geheel door 1 e kloven omringd. Maar waarom zijn de mannen zo bevreesd binnen te gaan? Voorzichtig loopt Rob verder. Maar als hij efekt, waar het licht vandaan komt, is hij teleurgesteld en toch Pist. Want de grot zélf geeft licht: duizenden kleine kristallen liggen hier opgestapeld, die een eigenaardig groenblauw licht uit stralen. En als Rob zichzelf kon zien, zou hij ook begrijpen, waar om de wilden niet in dit hol durven komen; de kristallen zenden röntgenstralen uit en Rob zou zichzelf zien als... een wandelend geraamte! Maar even later ontdekt hij deze eigenschap, wanneer hij zijn eigen hand ziet. Hij kan de beentjes van zijn vingers wel tellen! Communisten Leningrad willen meer partijen MOSKOU De plaatselijke communistische partij in Le ningrad gaat de volgende ver kiezingen in met het streven naar een meer-partijenstelsel. Uit het ontwerp verkiezings programma blijken de commu nisten van de op één na groot ste stad van de Sovjetunie voor „invoering van politiek pluralisme" te zijn. Met die stellingname gaat de plaatselij ke partij regelrecht in tegen de centrale leiding in Moskou, die vasthoudt aan de alleenheer schappij van de communisti sche partij. Gisteren is de secretaris van de Moskouse partij-afdeling Lev Zajkov vervangen. Zajkov was twee jaar geleden de op volger van de politiek omstre den Boris Jeltsin. De ex-partij leider behoudt een belangrijke functie als plaatsvervanger van Gorbatsjov in de machtige Defensieraad. SARASOTA Twee ge zinnen in de Verenigde Staten zijn het slachtoffer geworden van een fout in een ziekenhuis in Florida, waarbij tien jaar geleden twee pasgeboren baby's werden omgeruild. Deze week bleek uit bloed onderzoek dat Kimberley Michelle Mays in werkelijk heid de dochter is van Ernest en Regina Twigg. Arlena, de echte dochter van Robert Mays en diens in 1981 over leden vrouw Barbara, is op gevoed door de Twiggs; Arle na is echter vorig jaar aan een hartafwijking overleden. De verwisseling kwam aan het licht door de hartafwij king van Arlena, toen bloed onderzoek aantoonde dat ze helemaal geen familie was van de Twiggs. Na haar dood begonnen de ouders dan ook een speurtocht naar het kind dat ze kennelijk kwijt waren geraakt. Om Mays zover te krijgen dat hij zich zou on derwerpen aan een genen- onderzoek, hebben de Twiggs beloofd dat ze niet zullen proberen de zeggen schap over hun echte doch ter Kimberley te krijgen, en zich tevreden zullen stellen met een bezoekregeling. NA MOORD OP BASKISCHE POLITICUS (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De moord op maandagavond in Madrid op een congres lid van de Baskische poli tieke partij Herri Batasu na (HB) heeft Spanje jaren teruggeworpen in de poli tieke strijd tegen het ter rorisme van de ETA. De kans op verzoening lijkt voorlopig wel verkeken. De partij HB is de steeds ge matigder. politieke spreekbuis van de terreurbeweging ETA. De in een Madrileens hotel vermoorde Josu Muguruza was een van de grote breinen achter de nieuwe opstelling van HB. Inaki Esnaola, die bij de aanslag zwaar gewond raakte, zat op dezelfde golf lengte en beiden werden vol gens getuigen doelbewust door de twee schutters uitgekozen als slachtoffer. De in totaal vier pasgekozen congresleden van HB zaten sa men met de drie senaatsleden van hun partij en drie journa listen van het Baskische dag blad Egin (het platform voor de communique's van de ETA) in het restaurant van het hotel in Madrid aan het avondeten toen twee gewapende mannen op hun tafel afrenden. De 31- jarige Muguruza werd van achter door het hoofd gescho ten en was op slag dood. De aanslag is duidelijk het werk van een ultra-rechtse groepering, maar justitie tast over de identiteit van de da ders in het duister. De rechtse anti-ETA-beweging GAL eiste wel de verantwoordelijkheid op, maar de politie trekt die sterk in twijfel. Congres De aanslag kwam op een stra tegisch moment. Gisteren zou den de vier HB-leden beëdigd worden als leden van het Spaanse congres. Vanaf de verkiezingen vanaf 1979 heeft HB al zetels in het parlement, maar de afgevaardigden van de partij weigerden tot nu toe hun democratisch verkregen plaats in te nemen omdat zij het centrale bestuursorgaan van het land in Madrid niet accepteerden. Maar nu de steun van het volk voor HB de afgelopen jaren steeds kleiner is geworden - mede door de hardere aansla gen van de ETA - is er bin nen de partij een sterke stro ming op gang gekomen die het Baskische onafhankelijkheid- sideaal via de politieke weg wil bereiken. Vandaar de in tentie om dit keer voor het eerst daadwerkelijk zitting te nemen in het congres. Dat zou voor de socialistische regering van premier Gonza lez weer een stap in de goede richting zijn om via HB lang zaam aan een einde te maken aan het ETA-terrorisme. Maandag nog verklaarden de congresleden van HB de dia loog tussen de ETA en de re gering, die in maart werd af gebroken, te willen hervatten. Minister Corcuera van binnen landse zaken reageerde posi tief op de politieke toenade ring van HB, al merkte hij wel op: „Laat de HB-politici hun vriendjes van de ETA eerst maar eens vragen met het moorden te stoppen". Iedereen was het er gisteren in Spanje over eens, dat de moor- daandslag op de Baskische parlementariërs een poging is die dialoog bij voorbaat onmo gelijk te maken. „Dit is een aanslag op het proces naar de vrede", concludeerde premier Gonzalez. De aanslag wordt gezien als „een poging om de normalisering van de verhou dingen in Spanje te verhinde ren". Juichend Ultra-rechts Spanje -enkele aanhangers begaven zich na de aanslag direct claxonne rend en juichend naar het ho tel waar de aanslag werd ge pleegd - hoopt met de aanslag de minder gematigde leden van HB te provoceren. Dat is in zoverre gelukt dat de geko zen Baskische vertegenwoor digers opnieuw de beëdiging in het parlement hebben ge boycot. Congreslid Jon Idigo- ras zei eerder in een emotione le reactie: „Dit is een misdaad van de staat, zo duidelijk zeg ik het. En wij eisen van me neer Gonzalez en zijn partij een onmiddellijke opheldering over deze aanslag". Zo denkt de hardere lijn in zijn partij er ook over. En de vraag is of die nu nog in toom is te houden. Gisteren waren er al talloze incidenten in het Baskenland en voor vandaag heeft HB een algemene sta king uitgeroepen, tegelijk met de begrafenis van de vermoor de Muguruza. Het HB-lid dat Muguruza's zetel in het con- gres moet overnemen, zit ove rigens gevangen wegens ver meende medewerking aan de ETA.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5