Snelle trein kan vanaf 1995 rijden „Vroedvrouwen bevallen uitstekend" Wachttijden ziekenhuizen steeds langer Caravanbezitters ontduiken belasting ZAANSE GYNAECOLOGE M. ESKES: PvdA wil duidelijkhe - over 'startbrief Kok Hogere ambtenaren kri jgei harde dobber aan Dales SPOED IS ALTIJD SPOED BINNENLAND CcidaeSoutatit WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 PAG|J APELDOORN Naar schatting 20.000 bezitters van een caravan of vouwwagen betalen hun wegenbelas ting niet. Daardoor loopt de fiscus tussen de 500.000 en 700.000 gulden per jaar mis. Dat zegt H. Busser, plaatsvervangend hoofd van het Cen traal Bureau Motorrijtuigenbelasting (CBM) in Apeldoorn. Ons land telt naar schatting 500.000 caravans en vouwwagens. Voor 300.000 daarvan moet belasting worden betaald. Bij het CBM staan echter maar 280.000 voertuigen geregistreerd. Dat bete kent dat 20.000 mensen belasting ont duiken. Voor de overige 200.000 is geen belasting verschuldigds omdat de wagens op een vaste plaats staan. Rioja-kenner onderscheiden De Spaanse am bassadeur in Den haag, Manuel Sas- sot (r) laat de on derscheiding zien die wijnkenner Hu- brecht Duijker gis teren uit zijn han den ontving: het 'Cruz de Official de la Orden der Merito Civil'. Dijk er kreeg de prijs voor zijn boek 'De goede wijnen van Rioja'. FOTO: ANP Staking Italiaans spoorweg personeel UTRECHT Door een staking onder het rij dend personeel van de Italiaanse spoorwegen is het treinverkeer naar Italië vandaag en mor gen onzeker. De Itali aanse vakbonden heb ben een staking uitge roepen die duurt tot morgenmiddag 16.00 uur. In Italië zelf die nen reizigers met ver traging rekening te houden. Pronk: milieu-eisen stellen voor hulp Derde Wereld BRUSSEL Minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk wil dat er voortaan meer verband wordt gelegd tussen het geven van ontwikkelingshulp en een goed milieubeheer. „Je kunt die zaken niet meer geïsoleerd behandelen", zo zei hij gisteren in Brussel, na afloop van de bijeenkomst van de EG-ministers van ontwikkelingssamenwerking. De bewindsman wil dat er bij het geven van hulp aan ontwikke lingslanden ecologische voorwaarden worden gesteld. Maar hij realiseert zich dat dit problemen kan geven omdat deze landen toch vaak exportinkomsten die voortvloeien uit projecten die het milieu bedreigen, bitter hard nodig hebben. Pronk hoopt met zijn opmerkingen in de EG-raad een dialoog op gang te hebben gebracht die tenslotte zal leiden tot een we reldwijd beleid. Voor een ontwikkelingsbeleid dat meer reke ning houdt met de bescherming van het milieu is volgens hem een „herijking" van de voor ontwikkelingshulp beschikbare fi nanciële middelen nodig. Wetsvoorstel anonierv verklaringen in de nP DEN HAAG Minister Hirsch[): van justitie komt mogelijk me wetsvoorstel waarin het gebruilS anonieme getuigenverklaringen geregeld. ib< Aanleiding daarvoor is de voorf1 uitspraak van het Europees Ho> 1 de Rechten van de Mens die deze week werd gepubliceeif1 waarin staat dat het gebruik var3 gelijke verklaringen niet rechtsL is. In de toelichting op de begi van Justitie wordt al enkele jardjj wetsvoorstel aangekondigd. Af ding daarvoor is een strafzaak vL een verdachte tot zes jaar is vfe deeld op basis van anonieme v{-£ ringen. MAIJ-WEGGEN BOEKT EERSTE POLITIEK SUCCES OOK VVD KRITISCH AMSTERDAM Zwan gere vrouwen zijn bij ver loskundigen in vertrouw de handen. Als er geen sprake is van complicaties, kleeft er aan een beval ling onder leiding van een vroedvrouw absoluut niet meer risico dan aan baren in een ziekenhuis. Sterker nog, in een hospitaal ko men meer 'kunstverlossin gen' voor bij gezonde moeders dan bij bevallin gen onder leiding van vroedvrouwen. De Zaanse gynaecologe M. Es- kes is tot die conclusies geko men na een dertien jaar du rend onderzoek naar de kwali teit van de verloskunde in Ne derland. Vandaag is ze gepro moveerd op het proefschrift „Het Wormerveer onderzoek". Eskes concentreerde zich op een vroedvrouwenpraktijk in Wormerveer die in 1969 van start ging. „Die leende zich heel goed voor registratie van af het eerste moment dat zwangere vrouwen er aan klopten". Wat Eskes betreft heeft het onderzoek overdui delijk aangetoond dat er geen reden is te twijfelen aan de ca paciteiten van vroedvrouwen. In totaal passeerden de gege vens van 7980 vrouwen de re vue. Van hen werden er 1367 wegens complicaties tijdens de zwangerschap doorverwezen naar het ziekenhuis; 74 van de borelingen overleden. Tijdens de baring werden er 632 vrou wen naar het ziekenhuis ver voerd. Zeven kinderen uit die groep overleden. De grootste groep vrouwen, 5981, werd zowel tijdens de zwangerschap als tijdens de bevalling door een verloskun dige begeleid. In die groep de den zich acht gevallen van overlijden van de baby voor. „Aan die cijfers kun je zien dat de meeste vrouwen bij wie zich complicaties voordoen op tijd worden doorverwezen", vindt Eskes. Grove fouten van verloskundigen is Eskes niet tegen gekomen. Stiefdochter van veertien jaar moest draagmoeder worden ARNHEM De officier van justitie bij de recht bank in Arnhem, mr. L. van Zanten-Renders, heeft gisteren tegen een 44-jarige man en een 38- jarige vrouw, beide uit Grave, een gevangenis straf van twee jaar geëist. De man zou in '85 en '86 in Nijmegen regelmatig ge meenschap hebben gehad met zijn toen 14-jarige stief dochter. Het meisje zou als draagmoeder moeten funge ren voor het kind dat de man en de andere verdachte samen wensten. Beide ver dachten hadden al een mis lukt huwelijk achter de rug toen zij elkaar ontmoetten. Al snel kwam bij beiden de wens naar boven hun relatie te bezegelen met een kind. Omdat de vrouw al gesterili seerd was, ontstond het idee om haar dochter draagmoe der te laten zijn. Enkele malen per maand had de man daarop een jaar lang gemeenschap met het meisje. „Een bizar idee", al dus de president van de rechtbank mr. A. Schimmel- penninck-Mulder. „Om van je eigen stiefdochter te ver wachten dat ze jouw kind ter wereld brengt'Twee jaar geleden verhuisde het gezin naar Grave. Omdat de ver wachte zwangerschap uit bleef zou er vanaf dat mo ment geen gemeenschap meer hebben plaatsgevon den. Wel moest het meisje al lerlei ontuchtige handelin gen van haar stiefvader on dergaan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft giste ren haar eerste politieke succes binnengehaald. Op een internationale bijeen komst in Den Haag over de aanleg van een hoge snelheidslijn voor het treinverkeer in Europa werden al haar wensen ingewilligd. Alle extra in komsten die Frankrijk en West-Duitsland behalen als gevolg van de Neder landse en Belgische inves teringen zullen aan laatst genoemde landen worden afgestaan. Dit was ook de inzet waarmee de minister gisteren aan de vergadering begon. Maij-Weg gen verwacht dat deze com pensatie voor de Nederlandse investering van ongeveer an derhalf miljard gulden jaar lijks op enkele tientallen mil joenen zal uitkomen. Tussen Antwerpen en Rotter dam wordt een nieuwe spoor lijn aangelegd voor de TGV (Train a Grande Vitesse) die daar met 300 kilometer per uur overheen zal razen. Het baanvak Rotterdam-Amster dam (via Schiphol) wordt niet vernieuwd, maar alleen aange past, zodat treinen er met een maximumsnelheid van 200 ki lometer per uur kunnen rij den. Vanaf 1995 zal de trein in Nederland gaan rijden. Het stuk tussen Rotterdam en Am sterdam moet dan klaar zijn, de lijn van Antwerpen naar Rotterdam wordt naar ver wachting drie jaar later ver wezenlijkt. Hoe de route van Antwerpen naar Rotterdam precies moet lopen is nog onderwerp van discussie tussen de Nederland se en Belgische ministers van verkeer. De Belgen willen een westelijke route langs het Ant werpse havengebied. Dit le vert voor onze zuiderburen de minste milieuproblemen op. Voor Nederland betekent deze variant echter een omweg, en dus extra kosten, en juist méér milieu-overlast. Maij-Weggen Minister Maij-Weggen gisteren temidden van haar Europese collega's van Vervoer. Van links af: Delebarre (Frankrijk), Protillo (Groot-Brittannië), Knittel (Duitsland), Maij-Weggen, Dehaene (België) en Goebbels (Luxemburg). voelt daarom meer voor een lijn langs de snelweg E10 van Breda naar Rotterdam. Uiteindelijk moet in 1998 een uitgebreid TGV-netwerk de steden Amsterdam, Brussel, Frankfurt, Keulen, Londen en Parijs met elkaar verbinden. Londen wordt voor het Euro pese vaste land vanaf 1993 via de Kanaaltunnel bereikbaar. De overige trajecten komen tussen '93 en '98 gereed. Potgrond Een medewerker van Rijkswaterstaat moet zich gisteren meer een tuinman hebben gevoeld. Hij stond voor de taak een lading potgrond bijeen te vegen die uit een gekantelde vrachtwagen over het asfalt was gestroomd. Het onbedoelde tuintje ontstond bij het knooppunt Beekbergen bij Apeldoorn. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de-Kamerfractie van de PvdA eist van haar poli tiek leider Wim Kok, sinds 7 november minister van financiën, een gede tailleerd overzicht van de belastinginkomsten van dit jaar. Ook moet Kok opheldering geven over de afspraken die het nieu we kabinet in haar eerste zitting heeft gemaakt over de budgetdiscipline van de ministeries. Verder moet Kok duidelijk ma ken welk nieuw beleid (onderwijs, milieu, ge zondheidszorg) op 1 janua ri wel of niet van start kan gaan. Dat blijkt uit de schriftelijke vragen van de PvdA over de vorige week naar de Kamer gestuurde 'startbrief' waarin Kok het financiële beeld voor de komende vier jaar schetst. De VVD wil van Kok weten of het kabinet bereid is de koppeling tussen lonen en uit keringen niet te laten door gaan als de salarissen in het bedrijfsleven met meer dan 2,5% stijgen. Het CDA was gisteren te laat met het indienen van de vra gen, die uiterlijk om 16.00 uur bij de griffier van de kamer commissie voor de rijksuitga ven moesten worden gedepo neerd. De CDA-fractie was in het Slotemaker de Bruine In stituut in Doorn bijeen voor vertrouwelijk beraad over het debat over de regeringsverkla ring dat volgende week wordt gehouden en dat ondem over het financiële belf gaan. Vreemd De PvdA vindt het v' dat de cijfers van het ni rie van financiën en dL het Centraal PlanP (CPB) afwijken. Kok m<J| opheldering geven over1 nancieringstekort van de heid en de collectieve L druk (belastingen en pi3 en over de ontwikkelinf de koopkracht. Wat de belastingen 1( speelt de PvdA in op de we overschrijding vari miljard gulden op de i dels afgeschafte Wet Irïj ringsrekening (wir). De wil een overzicht van n verwachten belastingit sten, uitgesplitst naar_ loon- en inkomstenbel. en vennootschapbelasting moet Kok laten zien w., verwacht van de aftrekj. in het nieuwe fiscale 'Oort' dat 1 januari l Voorts vraagt de PvdAc informatie over de pli, voor het basis- en specia, derwijs, de landbouv^ huursubsidie en het milij, Koppeling Ook de VVD wil dat Ko delijk omschrijft wat de ciële handel en wande het kabinet zal zijn. J over de koppeling maa: VVD zich zorgen. De lib1 willen weten waarom h binet zo snel heeft beslot i de lonen in het bedrijf' met 2,5 omhoog kunne, wijl het CPB van 2 sj Verder vraagt de VVDl budgetdiscipline eve geldt voor de uitgaven v^ sociale zekerheid. (Vervolg van de voorpagina) De middelbare en hogere ambtenaren van de CMHF verwachten een harde dobber te krijgen aan minister Dales. „Zij schenkt absoluut onvol doende aandacht aan de nog steeds toenemende sa larisachterstanden van ho ger personeel ten opzichte van de marktsector", al dus de CMHF. Ook de bonden van trend volgers vinden de door mi nister De Vries geboden loonruimte te weinig. De bonden eisen hier zelfs zes procent. Zowel binnen de CNV- als de FNV-bonden zoeken actiecomité's momen teel naar mogelijkheden om in sectoren als ziekenhuizen en bejaardenzorg het overleg onder druk te zetten. Zater dag houden ze een grote de monstratieve bijeenkomst in Utrecht. In de brief die minister Da- les de bonden gisteren stuur de zegt ze de ruimte van 2,5 procent, die overeenkomt met de geraamde contract loonstijging in de bedrijven, 'verantwoord' te vinden. Met Prinsjesdag boden de toen malige ministers Van Dijk en De Koning nog twee procent. Het overleg over de arbeids voorwaarden voor ambtena ren en trendvolgers gaat over twee weken van start. Dales heeft het voorstel van haar voorganger om een half procent te besteden aan een salarisverbetering voor de inkomens vanaf twee keer modaal (6200 gulden bruto per maand) en aan verho ging v^n de schaalbedragen vanaf schaal 14 (8400), over genomen. Aan de post 'inci denteel' (driekwart procent) voegt Dales net als Van Dijk een kwart procent toe. Uit deze ruimte worden goed functionerende ambtenaren beloond (differentiatie van beloning in verband met in dividueel functioneren), maar ook de invoering van een weduwnaarspensioen moet er uit worden betaald. Dales wil ten slotte een half procent doorsluizen naar het decentrale overleg (onder wijs, defensie, gemë e.d.). i Pensioenpremies 1 Minister De Vries heefl de trendvolgers 625 m gulden beschikbaar. We vers en bonden moge ruimte verhogen met dat vrijkomt uit mog verlagingen van peni premies. De ruimte zal 2,3 procent gelijkelijk' alle sectoren worden, deeld, terwijl 0,2 procej schikbaar komt om kne ten in bepaalde sectorei te nemen. Binnen de r die De Vries biedt i werkgevers en werkni gaan onderhandelen o\ besteding van de beschi 625 miljoen gulden. De Vries heeft de r weliswaar verhoogd ti procent, maar schrapte lijkertijd de kwart pi extra die zijn voorgang Koning voor 'incident petto had. In de meer ramingen blijft wel kwart procent voor p ties, dienstjaren en der) beschikbaar. SUSKE EN WISKE SAGARMATHA (c) Standaard Ultgeverl]/Wavery Productl DEN HAAG Uit een enquête onder twintig zie kenhuizen in ons land, waaronder het Haagse Westeinde Ziekenhuis en het Reinier de Graaf Gasthuis uit Delft, blijkt dat de afgelopen twee jaar de wachtlijsten voor be paalde ingrepen met 21 procent zijn gegroeid. Spoedgevallen worden echter normaal behan deld. Algemeen directeur Kersten van het Delftse ziekenhuis wijdt de toenemende wacht lijst bij zijn ziekenhuis vooral aan het nijpend tekort aan personeel in de operatieka mers. „Het beroep is blijk baar voor jonge mensen fi nancieel niet aantrekkelijk, terwijl het toch om hoog ge schoold werk gaat", aldus Kersten. Hij wijst verder op een aantal ontwikkelingen die ertoe leiden dat de bud getten onder druk zijn ko men te staan. „Het aantal op- namedagen per patiënt is de afgelopen jaren flink terug gebracht, onder meer door het toepassen van nieuwe technieken. Door verbeterde anesthesie is het mogelijk dat mensen sneller, soms al de- zelde dag, naar huis kunnen. Voor de patiënt het beste, maar de extra kosten van de nieuwe techniek drukken zwaarder op het budget en worden niet gecompenseerd. Daarnaast hebben we te ma ken met steeds ouder wor dende patiënten. Op zich een goed teken, want dat bete kent dat mensen minder snel een beroep hoeven te doen op een ziekenhuis. Maar die oudere mensen vragen wel meer verzorging en dat kost uiteraard geld". Niet alleen de beperking van de budgetten leidt er toe dat er wachtlijsten zijn ontstaan, ook een tekort aan bepaalde specialisten is mede de oor zaak. In Delft is daardoor de wachtlijst voor oogoperaties opgelopen tot twee a drie maanden. Vier handen Ook in het Haagse Leyen- burg ziekenhuis is dat beeld waarneembaar. Woordvoer der Feij spreekt zelfs over een half jaar wachten voor een chirurgische ingreep aan het oog door het tekort aan oogartsen. „Overal in het land is er een tekort aan oog artsen en zie je voor dat spe cialisme lange wachttijden". In dit Haagse ziekenhuis be staan ook wachtlijsten voor orthopedische en neurologi sche ingrepen, maar die zijn aanzienlijk korter. „Wij heb ben in ons ziekenhuis twee neurochirurgen die helaas maar vier handen hebben", aldus Feij. In het Westeinde Ziekenhuis is het beeld niet veel anders. Het hoofd van de verpleeg- dienst, mevrouw Kempers, wijst er echter op dat altijd spoed is. „Iemar met een gebroken beei komt, wordt onmiddell holpen. Maar voor inf die uitgesteld kunnen den, bestaan wachttijde een week tot enkele den. Voor de patiënt uiteraard niet leuk, wa wil zo snel mogelijk geholpen". Bij het Academisch Z huis in Leiden bestaa wachttijden die nauw s hangen met het gesj seerde karakter van h kenhuis. Volgens woor der Ketting leidt een aan gespecialiseerde pleegkundigen bij be afdelingen tot vertragi

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4