^eidócSou/ta/rit*? 'olitie betaalt mee an extern onderzoek STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Professoren maken schoon schip linder aanvragen gemeentegarantie ijf knapen bekennen :>te reeks inbraken Winkeliers enthousiast over beveiligingsdienst ONFLICT MET KORPSCHEF OPGELOST WELENDIEVEN SNEL AANGEHOUDEN Bezwaar tegen hinderwetvergunning Albert Heijn Geef de Leidse Courant cadeau CeicLcSoutcwit I WOENSDAG 22 NOVEMBER 1989 PAGINA 11 EN Twee jongens van 15 en 16 jaar die afgelopen zater- jn aangehouden hebben inmiddels 23 andere inbraken be- jDe totale buit van de vijf loopt in de duizenden guldens. »ld ging op aan gokken, drank en schoeisel, jag werden ze betrapt bij een inbraak in een woning aan isstraat en na een achtervolging op de Jan van Houtkade t. Alleen al op die avond hadden de jongens vier inbraken igd. De Professoren- en de Burgemeesterswijk waren dui- het favoriete werkterrein want daar werd het leeuwen- jan de inbraken, in de periode vanaf augustus, gepleegd. bekenden ook een aantal inbraken met nog drie andere li te hebben gepleegd. Na een telefoontje van de politie n de andere daders zich gisterochtend vrijwillig op het i gemeld. De vijf zijn nog in hechtenis omdat de Leidse "vermoedt dat ze ook betrokken zijn geweest bij inbraken jfstallen in Leiderdorp en op de Vondellaan. De twee jon- .im wie het begon worden morgen voorgeleid. Geen onrechtmatigheden bij woningbouwvereniging LEIDEN Er zijn geen ontrecht matigheden gepleegd bij de Wo ningbouwvereniging Leiden (WVL). De resultaten van het on derzoek naar de gang van zaken worden aan het einde van deze maand doorgesproken met het be stuur, zo zei een woordvoerder van het ministerie van volkshuis vesting gistermiddag. Het oriënte rend onderzoek heeft bijna twee maanden in beslag genomen. Het werd onder meer uitgevoerd naar aanleiding van een anonieme brief. „De bron daarvan hebben we niet kunnen achterhalen", al dus de zegsman. Over de inhoud van de beschuldigingen zegt hij niets te weten. LEIDEN De winkeliers van de Haarlemmer straat zijn zeer enthousiast over het idee van een beveiligingsdienst. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van winkeliersvereniging Haar lemmerstraat Promotions. Al ongeveer zeventig tachtig winkeliers hebben een verklaring afgege ven, waarin ze aangeven deel te willen nemen aan het project. De winkeliers gaan met de gemeente en de politie de plannen voor de beveiligingsdienst uitwerken volgens het stappenplan dat in een twee weken geleden verschenen rapport 'Advies voor een sa menwerkingsmodel ter beveiliging van de Haar lemmerstraat te Leiden'. De beveiligingsdienst moet uitgaan van een stich ting, waarin de gemeente, de politie en de winke liers deelnemen. Die stichting moet één beveili gingsbedrijf aanstellen dat zich belast met de be veiliging van de panden van de deelnemers. De plannen worden volgens C.T. de Koning, de kersverse voorzitter van Haarlemmerstraat Pro motions zorgvuldig uitgewerkt. „Want de beveili gingsdienst mag niet het karakter hebben van een stadswacht". Vooral voor de kleine winkeliers is de dienst volgens De Koning een uitkomst. „Die kunnen zich in hun eentje geen mannetje veroor loven. Maar met tien winkeliers lukt het wel om bijvoorbeeld twee of drie mannetjes van winkel naar winkel te laten lopen". Volgens De Koning moet het accent van de beveiliging liggen op de drukke tijden: de koopavond op donderdag en de immer drukke zaterdag. „Maar ook buiten die tij den zal er beveilgingspersoneel ingezet moeten worden. Het mag voor potentiële dieven niet te voorspellen zijn wanneer er beveiligingspersoneel in de zaken is". In januari wordt door de winke liers definitief beslist of ze meedoen met de bevei ligingsdienst. „Maar het leeft erg, ik denk dat het overgrote deel van de winkeliers die een intentie verklaring hebben afgegeven mee zal doen". Leidenaar zet diefstal in scène LEIDEN Een 21-jarige Leidenaar heeft gisteren toe gegeven dat hij afgelopen zaterdag een diefstal in de Opaalstraat zelf in scène heeft gezet. Zaterdag deed hij aangifte van de diefstal bij de politie. Uit de studenten woning werden 130 CD's, een versterker, een jas en een koffer gestolen. Ook werd er ingebroken bij een huisgenoot. In beide kamers werden grove vernielin gen aangericht en een deur werd ingetrapt. Bij zijn huisgenoot werd voor 2800 gulden schade aangericht. De Leidenaar verklaarde dat hij de vernielingen heeft aangericht om de diefstal echter te laten lijken. Inmid dels had hij 12.000 gulden bij zijn verzekeringsmaat schappij geclaimd. De maatschappij had al 7000 gulden uitkering toegezegd. Tijdens verhoor bleek tevens dat hij al eerder een valse aangifte heeft gedaan. In de cember 1988 brak hij bij zichzelf en een huisgenoot in en claimde 3000 gulden van de verzekering. Toen richtte hij geen vernielingen aan. Het motief van zijn daden was geldgebrek. !IDEN Het conflict (sen de dienstcommis- (een soort medezeg- nschapsraad) en de rpschef van de Leidse litie, H. Mostert, is op lost. Tien procent van kosten (11.250 gulden) n een organisatie-on- wordt toch door politie betaald. was hier maar legt zich neer bij oordeel van het college 1 advies dat alle betrokken rtijen gehoord heeft. Bur gmeester C. Goekoop kan h daar ook in vinden en ndhaaft zijn beslissing, zo drijft hij in een brief aan gi commissie. „Dat houdt tevens in dat ik van mening ben dat de Korpschef terecht zijn mede werking aan het bereiken van deze oplossing heeft ver leend, met name ook gelet op het belang van het onderzoek voor het Leidse politie korps zelf", zo schrijft Goe koop. Hij kan echter wel be grip opbrengen voor de stel- lingname van de dienstcom missie en wil over de advie zen van het college graag nog eens van gedachten wisselen. Voorzitter A. Gravekamp van de dienstcommissie be strijdt dat hij de strijd verlo ren heeft. „Het gaat niet om het winst- of verliesverhaal. De dienstcommissie heeft niet verloren. We hebben juist een heel stuk gewonnen. We hebben een goed gesprek gehad, afspraken gemaakt en duidelijkheid geschept", vindt hij. „De burgemeester had geen beslissing mogen nemen, voordat het college van advies geraadpleegd was. Dat had hij wel gedaan. Kijk, dan is het vervelend om te gen een beslissing van de burgemeester in beroep te gaan bij de burgemeester. Een volgende keer mag dit niet meer gebeuren", vindt de voorzitter. Zaligmakend Het college van advies is niet bevoegd om een bindende uitspraak te doen. De burge meester beslist uiteindelijk of hij het standpunt overneemt of niet. „Het college heeft geen zwart-wit beslissing ge nomen, maar nuances aange bracht. Gezien de grootte van de post, de procedure die ge volgd is en het belang van het onderzoek vindt het col lege het rechtvaardig om die 11.250 gulden op de politiebe groting te verhalen" vertelt Gravekamp. Het bedrag wordt uit de post cursussen gehaald. „Het col lege adviseert om voortaan een speciale post te reserver en voor extern onderzoek. Die is er nu niet, maar per soonlijk zit ik niet te wachten op externe bureaus. We heb ben hier een goed overleg en we komen er altijd uit. Dit soort bureaus is niet zaligma kend", besluit Gravekamp. Bij een juwelier et Bevrijdingsplein heb- [istermiddag rond 13.00 ie mannen twintig horlo- stolen. De totale waarde ?veer 15.000 gulden. De was al eerder het doel- in diefstal. Oplettende ders wisten, in samen- met de politie, twee daders te pakken. De derde da der is nog voortvluchtig. De mannen sloegen hun slag door een vitrine die bij de ju welier buiten stond te vernie len. „Ik werd daar door om standers op gewezen en riep op ouderwetse manier: houd de dief", aldus F. Plessen, eige naar van de juwelierszaak. Een van de drie, een inwoner van Zoetermeer wist de vluchtauto niet te bereiken en is op de Churchillaan aangehouden. De auto werd een kwartier la ter in Wassenaar aangehouden met een 23-jarige Hagenaar aan het stuur. De derde man is ver moedelijk in Leiden uitgestapt en heeft de buit meegenomen. /age en files na aanrijding op A4 71 aanrijding op Rijksweg A4 ter hoogte 5<et spoorwegviaduct bij Zoeterwoude is -middag een enorme ravage ontstaan. Di- aarna hoopte het verkeer zich op in kilo- slange files. Een 27-jarige man uit Veldho- ~ied met zijn personenauto met een aan- r met aluminium kappen richting Zoeter- 24 Dorp. Een 39-jarige man uit Leerdam hem in met zijn vrachtwagencombinatie, nhanger begon toen te slingeren en de Veldhovenaar verloor de macht over het stuur waardoor hij tegen de vrachtauto botste. Als gevolg daarvan ging de combinatie scharen, botste tegen de vangrail en blokkeerde de weg. Er ontstond vijftien kilometer file die pas twee uur later was opgelost. De personenauto was totaal vernield, de rechterzijde van de vrachtwa gen was ernstig beschadigd en de vangrail ont zet. Beide bestuurders kwamen met de schrik vrij. FOTO: WIM VAN NOORT Uitkeringen Een open dag voor uitke- ringsgerech tigden word t vrijdag gehouden in de zaal van wijkvereniging Aktief. De open dag ■wordt gehouden door de werkgroep Uitkeringsge rechtigden van de FNV. Er zijn vertegenwoordi gers van uitkeringsorga nen als GAK, GMD en GSD. De open dag duurt van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 16.30 uur. De zaal van wijkvereni ging Aktief is gevestigd aan de Berlagestraat 2. Morgenster D. Steenhuis houdt vrij dagavond zijn laatste le zing in de serie „De blin kende Morgenster". Steenhuis maakt propa ganda voor enkele chris telijke groeperingen. De lezing begint om acht uur in de streekschool aan het Lammenschanspark 1 in Leiden. M123 Ml23 Podium presenteert vrijdag de stut-pop forma tie Tortilla Flat. Het op treden wordt gehouden in het gebouw aan de Mid delstegracht 123 in Lei den en begint om 21.00 uur. De toegang is gratis. FOTO: WIM VAN NOORT Arne Steenkamp toont de centsprenten, die eruit zien als kleurige stripverhalen. NAJAARSVEILING LEIDS VEILINGHUIS LEIDEN Zo'n 30.000 boeken staan klaar om op de najaarsveiling van Bur- gersdijk en Nier mans ge veild te worden. Dat is ex treem veel, volgens des kundige Arne Steenkamp. Eén van de verantwoor delijken voor die massa boeken is professor A. Donner uit Groningen. „Hij is nog springlevend, maar hij wilde schoon schip maken en opnieuw zijn boekenkasten vullen", legt Steenkamp uit. Hij „dumpte" dus 5000 boeken bij het Leidse veilinghuis aan de Nieuwstraat. Het veilinghuis vindt dat hele maal niet erg. „Donner was een wetenschapper en dat soort bibliotheken veilen wij graag. Daar hebben we een soort patent op. Het kan ons niet specialistisch genoeg zijn. Liever zo'n bibliotheek dan een gewone huis-tuin-en-keu- kenbibliotheek, alhoewel we die laatste ook altijd wel wil len hebben hoor. Maar toch, specialistische boeken zijn de mooiste boeken die je kunt krijgen voor een veiling", vindt de Neerlandicus. Ook professor J. de Casparis uit Leiden vond het hoog tijd worden om wat wetenschap pelijk werk, voornamelijk In donesisch, op te ruimen. De boeken van de beide pro fessoren zijn voornamelijk twintigste eeuws, en „toch interessant", aldus de expert. De klanten van het veiling huis vinden dat ook en de ca talogus van de najaarsveiling vindt zijn weg naar 2200 geïn teresseerden. Voornamelijk naar adressen in Nederland, maar ook in de rest van Euro pa, in Amerika en Japan zijn liefhebbers te vinden. Sausje De najaarsveiling begint 28 november en duurt tot en met 30 november, maar de liefheb bers zijn inmiddels al aan het bieden geslagen. „Via brief kaarten in de catalogus kun- rien de mensen al aangeven welke boeken, prenten of kaarten ze willen hebben. Ook kunnen ze alvast het limietbe drag invullen. Wij verwerken het schriftelijke bod zelf, de mensen hoeven niet te komen. Het mooie hiervan is dat je van te voren weet wat er on geveer wordt verkocht. Want van die zestig man die naar de veilingzaal komen, moet je het niet hebben". Steenkamp verwacht dat zo'n 600 mensen aan de veiling zul len deelnemen. Toch klaagt hij nog over drempelvrees, en over het feit dat het boeken- wereldje nog veel te veel met een elitair sausje wordt over goten. „Bij gewone inboedel veilingen zie je iedereen rond lopen. Ik hoop dat dat ook snel bij boekenveilingen gebeurt, want ons klantenbestand is niet zo jong", verzucht de Neerlandicus. En dat terwijl hij zeer fraaie boeken en prenten in de aan bieding heeft. Bijvoorbeeld een grote handgekleurde we reldatlas van uitgever Elwe uit 1792. „De atlas is in een voor treffelijke staat. Met gave ko pergravures en handge kleurd", vertelt een wervende Steenkamp. Hij verwacht dat de atlas zo'n 4000 gulden zal opbrengen. „Dit soort werken wordt steeds zeldzamer. Steeds meer atlassen worden uit el kaar gehaald. De kaarten wor den als afzonderlijke prenten verkocht. Die boekenpest is echt funest". Centsprenten Steenkamp wist ook nog acht tien delen uit Meijer's Univer sum aan de „slopers" te ont trekken. „Een in de negen tiende eeuw begonnen serie boeken die door middel van staalgravures een encyclope disch beeld van de wereld ge ven. Per band werden onge veer 90 gravures gemaakt. Moest er een plaat komen van een tempel in Peru, dan moest de tekenaar ook naar de tem pel toe. De gravures werden ter plekke gemaakt. De negen- tiende-eeuwer hield van rei zen, maar het liefst vanuit een stoel achter de kachel", ver klaart hij de populariteit van de boeken. De banden varië ren in prijs van 300 tot 1800 gulden. Het mooiste uit de veilingcol lectie vindt hij persoonlijk de centsprenten uit 1800, die eruit zien als kleurige stripverhalen. „Dat zegt me veel meer dan zo'n atlas. Het was volksdruk werk. De plaatjes werden met houtsnedes gemaakt. Vervol gens werden ze met de hand ingekleurd. Vaak met één vin ger, dat ging het snelst. Soms zie je alleen een gekleurde duimafdruk op het plaatje". Mensen uit de betere stand kochten de prenten, die één cent kostten, voor hun kinde ren. „Op deze vijf prenten heb ik al een bod gehad van 600 gulden, dus centsprenten zijn het allang niet meer". Nieuwsgierigen kunnen al dit moois bewonderen op de kijk dagen. Die worden vrijdag en zaterdag gehouden van 10.00 tot 16.30 uur en zondag van 12.00 tot 16.00 uur in het pand Templum Salomonis aan de Nieuwsteeg 1. KARIN SWIERS LEIDEN Binnenstadbewoner A. Lagerweij heeft bezwaar in gediend tegen de hinderwetvergunning voor de vestiging van Albert Heijn aan de Ir. Driessenstraat. Volgens Lagerweij is de laad- en losruimte voor de supermarkt te klein, ontstaat veel hinder van rondslingerende winkelwagentjes en neemt de par keeroverlast toe. Lagerweij beschuldigt de gemeente ervan geen „up to date be leidskader te hebben voor wat betreft een algemene visie op het gebied van ruimtelijke ordening, verkeer en economische aan gelegenheden". Er wordt geen rekening gehouden met de huidi ge en toekomstige verkeers- en parkeerdruk in de binnenstad en dat betekent dat een chaos zal ontstaan. Lagerweij stelt dat opzettelijk een onvolledig beeld wordt geschetst van de parkeer en verkeerssituatie en van de mate van geluidshinder in het ge bied waar de supermarkt zich wil vestigen. JDEN OVERWEEGT SOEPELER BELEID ^EN/DEN HAAG aantal aanvragen oe gemeentegarantie ^koopwoningen loopt siden terug. Volgens n;hilder, hoofd van de 7 tie volkshuisvesting, a jen maatregelen ge- ?e-'n als deze tendens verder voortzet. 'VAethouder is in principe I in dat geval de voor den van het waarborg- minder stringent te vol vet toch gemeentegarantie j rlenen aan bepaalde ko- i0. •orwaarden en de proce- worden voorgeschreven het Rijk. „De gemeente __en andere procedure vol- tvaarvan het Rijk zou ïn zeggen: in dat geval -n wij niet meer bij aan meentegarantie. Dan zou meente meer risico's dra- lat is een politieke afwe ging", aldus Schilder. Hij voegt eraan toe dat de eventuele maatregelen nog niet concreet zijn uitgewerkt en dat er ook binnen het college nog niet over is gesproken. „Zolang de verkoop niet stagneert hoeven we ons als gemeente geen zor gen te maken". In Leiden is het volgens hem nog niet zo dat de verkoop van bestaande huizen of nieuwbouwhuizen daalt. „Maar we houden de vinger aan de pols, zodat we kunnen ingrijpen als het fout gaat. De situatie is op dit mo ment nog niet schrikbarend, we willen het nog even aan- Landelijke tendens Landelijk ligt dat op dit mo ment anders. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) vreest op basis van ge noemde cijfers dat het bouw programma voor premiekoop woningen dit jaar slechts voor tweederde wordt gerealiseerd. Het aantal aanvragen voor ge meentegarantie voor de aan koop van premie-A-woningen ligt dit jaar tot dusver 17 pro cent lager dan vorig jaar. Ook het aantal aanvragen voor ge meentegarantie voor vrije-sec- tor- en bestaande woningen is dit jaar tien procent lager dan vorig jaar. Exacte cijfers over de situatie in Leiden heeft Schilder niet voorhanden. Een belangrijke reden voor de teruglopende belangstelling voor premie-A-woningen is de verscherping van de subsidie regeling die sinds 1 januari van kracht is, aldus de VNG. Sinds die datum komen slechts huishoudens met een belast baar inkomen van 46.000 gul den in aanmerking voor een premiekoopwoning. Voorheen was dat 51.000 gulden. Ook de hogere hypotheekrente is vol gens de VNG een oorzaak van de stagnatie van de premie- koopmarkt. Bij dé gemeente Leiden be vraag voor gemeentegarantie omdat de procedure „vrij moeilijk en tijdrovend" is. „We denken ook dat de ban ken soepeler worden met de verlening van hypotheken", aldus Schider. Wisselbaar In een brief aan de vaste ka mercommissie voor volkshuis vesting dringt VNG-directeur mr. K. de Vries er op aan de sociale koop- en huursector met ingang van volgend jaar onderling inwisselbaar te ma ken. Dat zou inhouden dat ge meenten die hun premiekoop- programma niet halen meer sociale huurwoningen mogen bouwen. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting laat via zijn woordvoerder weten zich geen zorgen te maken over het pre- miekoopprogramma van dit jaar. Hij verwijst naar een brief die hij hierover op 1 no vember aan de Tweede Kamer gestuurd heeft. Daarin deelt hij mee dat voor 20.150 van de 21.000 premiekoopwoningen die dit jaar gebouwd mogen worden, plannen zijn inge diend door de gemeenten. „De daadwerkelijke realisatie van die plannen zal niet noemens waard afwijken van voorgaan de jaren", aldus de staatssecre taris. De VNG meent echter dat Heerma te optimistisch is. Een woordvoerder wijst er op dat bouwers pas aan de slag gaan als de woningen zijn verkocht. De Raad voor Onroerende Za ken (waarin beleggers en hy potheekbanken zitting heb ben) liet al eerder dergelijke sombere geluiden horen. Staatssecretaris Heerma heeft vandaag overleg met de vaste kamercommissie voor volks huisvesting over onder meer deze kwestie. Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man, vrouw, voor opa of oma, voor uw zoon of dochter. Voor ieder een die graag op de hoogte blijft van het belangrijkste nieuws: een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van woensdag 6 december 1989 t/m dinsdag 16 januari 1990 en kost slechts f20,-. Op pakjesavond staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een prachtige cheque die vergezeld gaat van een origi nele goudkleurige drukplaat in miniformaat. Wanneer u de bon invult en vóór 1 december aan ons stuurt, zorgen wij tijdig voor de cheque met drukplaat en bezorgen vanaf 6 december de krant op het door u aangegeven adres. Met betalen kunt u wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. I BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor Naam:Voorl.: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant van 6 december 1989 t/m 16 januari 1990 Stuur de cheque met drukplaatje en te zijner tijd de acceptgiro naar Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Datum. Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan de Leidse Courant. j Abonnementenservice. Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag d iru

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11