feeidóeGownrnxt Goochelen op de fiets n BH STAP OMGEVING Warme ontvangst voor de Sint Knuttelboek wordt alsnog gepresenteerd Ieerste fietscross promotiedag geslaagd Inbrekers betrapt Blaaskapel eerste Snelkraak in radiowinkel OEGSTGEEST In een radiozaak aan de Lange Voort is van nacht na een snelkraak voor ongeveer 15.000 gulden aan apparatuur gestolen. Omstreeks half vier sloegen onbe kenden met een steen de ruit van de winkel in en haalden de flinke buit binnen. Ze hadden het vooral op de duur dere apparatuur ge munt. De politie van Oegstgeest roept even tuele getuigen van deze snelkraak op zich te melden: 071-155440. ROELOFSA- RENDSVEEN De Veense blaaska pel „Die Blumen- lander Musikanten' behaalde zaterdag de eerste prijs in dc „Bergklasse" tijdens een blaaskapellen- concours in Schoon hoven. De kapel be haalde 310,5 pun ten. De blaaskapel uit de Kwakel, „Die Kwakellönder Mu sikanten", behaalde de eerste prijs in de Heuvelklasse. MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 Japanner bestolen LEIDEN Een 69-jarige Japanner is vrijdag door twee onbekende mannen bestolen. De Japanner stond in de trein op het NS-station toen hij plot seling ontdekte dat zijn schoudertas was openge maakt. De man mist twee portemonnees met daarin voor 2500 gulden aan Ne derlands en buitenlands geld. De Japanner ver moedt dat het geld is weggenomen door twee mannen die naast hem stonden en heen en weer liepen. Duo bekent gooien vuurwerkbommen LEIDEN Twee Leidse jongens van 15 en 16 jaar blijken de vuur werkbommen te hebben gefabri ceerd waarmee een vuilcontainer aan de Zeemanlaan en een brie venbus aan de Haven zijn opge blazen. De politie kwam het tweetal op het spoor dankzij de ouders van de 16-jarige jongen. Die lazen de berichten over de ontploffingen en herinnerden zich dat hun zoon met vuurwerk aan het knoeien was. De jongen heeft zich vrijdagavond gemeld, zaterdagochtend is zijn maat naar het politiebureau gekomen. Bei den zijn gehoord en voorlopig weer op vrije voeten gesteld. Hersenletsel na val van paard ALPHEN AAN DEN RIJN Een 22-jarige Alphenaar is gistermid dag na een val van zijn paard met ernstig her senletsel opgenomen in het Academisch Zieken huis Leiden. De man reed in de berm naast de Treinweg in Alphen. Hij stak een parkeerplaats over, waarbij het paard waarschijnlijk is ge schrokken. Het dier ging over in galop en zijn be rijder viel er vanaf. Na het ongeluk is het paard teruggegaan naar zijn stal. Motorrijder in coma LEIDSCHENDAM Een 27-jarige motorrijder uit Leidschendam is vanoch tend na een ongeval in coma geraakt. Hij ligt in het Westeindeziekenhuis in Den Haag. De man reed op de Westvlietweg richting Rijswijk. Ter hoogte van de stoplichten bij de Wijker- brug werd hij geraakt door een 67-jarige Leidschen- damse automobilist. De be stuurder wilde de brug over richting Leidschendam. De motorrijder wilde recht door. De toedracht van het ongeval is nog niet hele maal duidelijk. Protest tegen sloop hofje LEIDEN M van Houten maakt ernstig bezwaar tegen de sloop van drie huisjes aan het Anna Hof. Ze heeft een brief geschreven aan het college van B en W. De wonin gen hebben vijftien jaar leeg gestaan. Van Houten wil niet dat de woningen worden afgebroken, want de drie woningen zijn in 1885 door haar grootvader, Gerardus van der Hulst, gebouwd. Van der Hulst had een mel- kwinkel in de Smidssteeg. De woningen zijn nu echter eigendom van de gemeente. „Het hoQe is naar mijn grootmoeder genoemd. Onze familie woont hier al meer dan honderd jaar. We hebben een emotionele binding met dit hofje. We zijn dan ook erg getroffen dat het wordt afgebroken. Bovendien zijn we nergens over in gelicht. We voelen ons dubbel genomen", vertelt ze in de brief. „Drie oudere woningen in de Smidssteeg die in een grotere staat van verval verkeren worden wel opge knapt. Omdat het hofje weg moet, krijgen de huizen nu een langere tuin", aldus een teleurgestelde Van Houten, die hoopt dat haar bezwaarschrift nog enige invloed kan uitoefenen. Sint Nicolaas werd hartelijk ontvangen bij de Zijlpoort. foto: wim van noort NA BREUK MET UITGEVER het maken van het personen register en de laatste correctie daarvan er nog. Dat kon echt niet meer voor 7 september gebeuren. Zelfs een maand uitstel zou geen soelaas bie den", beschrijft Slangen. Ordeman bleef in gebreke en de Leidse historicus haalde zijn tekst en de illustraties weg. „Dat was een hele stap, een emotioneel gebeuren, om dat ik nog nooit zover was met een uitgever". Engel Daar stond Slangen, met een bijna gereed boek en zonder uitgever. „Toen was het hopen op een reddende engel, want het Knuttelboek is bestemd voor een kleine markt en is dus geen commerciële knal ler". Die „engel" kwam er snel, in de vorm van Jos Posthuma van de Wetenschapswinkel. „Ik had gehoord van de uitga ve en het uitstel van de pre sentatie. We hebben in samen spraak met Slangen gepro beerd het Knuttelboek elders onder te brengen". Bij de uni versitaire drukkerij kon het niet en ook bij DSWO Press, de uitgeverij van de sociale wetenschappen, ving Posthu ma bot. Uiteindelijk werd besloten het boek onder te brengen bij de Wetenschapswinkel. „In het kader van een project dat cabaretmiddag voor 55-plus- sers. De middag wordt ge houden door Ouderen Acti viteiten Comissie Binnen stad. De voorstelling duurt van 14.00 tot 16.00 uur in buurtcentrum Dijk 33, Apo- thekersdijk 33 in Leiden. Voor informatie: 071-125736. Toonladder In het gebouw van de chris telijke basisschool De Toon ladder aan de Kennedylaan wordt woensdag een kinder rommelmarkt gehouden. Kinderen die hun speelgoed willen verkopen kunnen werd aangemeld via de Dirk van Eckstichting". Die wilde dat er onderzoek zou worden gedaan op het gebied van oral history en naar vormen van verzet in Leiden op bestuurlijk gebied en door het volk. „De uitgave zou daarin passen, al is de uitgifte van een boek een wat branchevreemde activi teit". Er werden ongeveer twintig verzoeken om subsidie de deur uit gedaan. Van het Leids Uni- versiteits Fonds wordt gehoopt op 7500 gulden, terwijl de ge meente Leiden, het provinci aal Anjerfonds en de Vereni ging Oud Leiden samen goed zouden zijn voor 4000 tot 7000 gulden. „Tegenvallend was al leen dat het Woordenboek Ne derlandse Taal, waarvoor Knuttel tussen 1906 en 1943 heeft gewerkt, en de Maat schappij van Nederlandse Let terkunde, waarvan Knuttel lid was, geen bijdrage wilden ge ven", stelt Posthuma teleurge steld. Toen duidelijk was dat er geld zou loskomen, werd besloten verder te gaan met de techni sche voorbereiding van het boek. „Maar we lopen nu wel een risico van enkele duizen den guldens per persoon", licht Slangen toe. Drukklaar Inmiddels is de tekst druk klaar gemaakt en is er een hun bank in de klas inrich ten als marktkraampje. De rommelmarkt begint om 18.30 uur en duurt tot 20.30 Hanson String Het Hanson String Quartet uit Engeland geeft woens dagavond, met pianiste Jan- ny Lobbezoo een concert in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. Op het pro- framma staan een strijk- wartet van Beethoven en een pianokwintet van Dvo rak. De aanvang is 20.15 uur. Kaarten zijn te bestellen via telefoon 141141. Joannes Knuttel. foto: pr mooie kaft ontworpen. Het boek komt deze week van de drukker. „Het resultaat is een heel fraai gebonden boek, mooi en rijk geïllustreerd", schetst Slangen opgetogen. „Het telt 434 pagina's en kost ƒ39,50. Zonder subsidie had het zeker het dubbele ge weest". Het boek, waarvan. 500 exemplaren worden gedrukt, komt bij alle Leidse boekhan dels en boekhandels elders in het land te liggen, terwijl het ook bij de Wetenschapswinkel te bestellen is. Burgemeester Goekoop reikt het boek woensdag 29 novem ber om 16.00 uur uit aan de dames H. Koolen-Wagemaker en A. van Welzen-Harthoorn, die Knuttel beiden hebben ge kend. De presentatie heeft plaats in Sociëteit De Burcht.' „Bewust gekozen met gevoel voor historie", aldus Posthu ma. Daar is namelijk in 1918 de CPN opgericht en Knuttel was een van de eerste en meest trouwe Leidse commu nisten". ERIK HUISMAN Inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP Bewoners van een huis aan de Rozema- rijntuin ontdekten gisteravond dat ze in de loop van het weekeinde ongewenst bezoek hebben gehad Inbrekers for ceerden een achterraam en stalen sieraden. Een dag eerder ontdekten bewoners van een huis aan het Steve Bi- koplein dat bij hen was inge broken. Ook hier waren de in brekers door een achterraam binnengekomen. Ze namen een videorecorder mee. 'ind bekneld liftschacht [GSTGEEST Een jrig jongetje moest idagmiddag van de lem van een lift- iacht worden bevrijd, peuter was aan de idel geslagen en iNfckte zoek. Zijn ouders irschuwden de poli die naar hem zocht een bouwplaats bij Boerhaaveplein. ir werd het jochie ïgetroffen onder in de icht. Hij kon met moeite door een I5fnt uit zijn benarde feitie worden gehaald. was het ook voor de aller kleinsten een belevenis. Dik ingepakt lagen ze te slapen in wandelwagens en kinderwa gens, maar dat veranderde zo dra ze de eerste tonen hoorden van het pietenorkest. Met rode wangen van de kou en de op winding keken ze vol ver wachting uit naar hun Sinter klaas. „Oh, kom er eens kijken", speelde het orkest toepasselijk toen de boot aanlegde bij de Zijlpoort. Pieten strooiden ui teraard allerlei snoepgoed en grabbelende kinderen bepaal den vervolgens het toneel. Sint Nicolaas was inmiddels op zijn witte schimmel geklom men en maakte zich op voor zijn rijtoer door de binnenstad. Majorettes in trainingspak, ge volgd door de jeugdmuziek- vereniging Jong Concordia, gingen de Goedheiligman voor. Na een enthousiast zwaaidende Sint sloot het pie tenorkest de stoet af. Langs de route hadden zich eveneens vele ouders met kin deren verzameld. De stoet ging door de Haarlemmerstraat, over Prinsessenkade, door het Kort Rapenburg en de Bree- straat naar het stadhuis. Daar werd de oude weldoener vriendelijk toegesproken door burgemeester C. Goekoop. Het was intussen de hoogste tijd geworden voor Sinterklaas om cadeautjes uit te gaan delen. Dat gebeurde in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Kinderen zongen daar de mooiste liedjes voor de oude baas uit Spanje en leverden hoopvol hun verlanglijstje in. Illegale vissers LEIDEN De politie heeft zaterdagmiddag de visuitrus- ting in beslag genomen van een 33-jarige Leidenaar. Hij was aan het snoeken bij de Hoge Morsweg. De man bleek niet in het bezit te zijn van een vergunning. Een dergelijk be wijs geeft toestemming voor het snoeken met een hengel. De Leidenaar viste met drie hengels. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt. Een ande re visser die even verderop zat kreeg een waarschuwing om dat hij met twee hengels aan het vissen was. Deze man had wel een vergunning voor het snoeken met één hengel. De vier snoeken die de man reeds had gevangen kregen van de politie hun vrijheid terug. LEIDEN Zonder de (ifcrond te raken, op het van een fiets zitten, neus richting het achter wiel, één voet op de trap- i per en met de andere '«"voet je voorwiel voortbe wegen. Staaltjes „freesty le" die voor een naapen- 0tie amateur de meest ver schrikkelijke ongelukken 1 zouden opleveren. Dit soort capriolen vielen gis- teren te bewonderen tij dens de Nationale Indoor Fietscross Promotiedag in Leidse Groenoordhal- ?®r. van Oijen van de organise fietscrossvereniging De [Bollenstreek, vindt de dag 3(feen succes. „Het is de eerste keer dat zo'n fietcross promo- in Nederland wordt ge- Q^rganiseerd. Voor de indoor hebben apart wereldje", meent Van Oijen. Het verschil met de be ginners is duidelijk te zien. Bij de laatste categorie misluken oefeningen regelmatig en ook wordt vaker de grond aange tikt om het evenwicht terug te vinden. „De jury kijkt ol een trucje nieuw is, hoe vaak de grond wordt aangeraakt en of je een schokkerige of vloei ende stijl hebt", legt een on verstoorbare op zijn freestyle- fiets gezeten knaap uit. Beginners kunnen, onder be geleiding, oefenen op een aparte crossbaan. Van Oijen: „Dat vinden ze allemaal wel wat, ze staan in de rij". Hij wijst ook nog even op een open dag voor het „ATB-ge- beuren", waarmee hij een groter broertje van de cross- fiets met versnellingen, de mountainbike, bedoelt. De open dag wordt 3 december gehouden in Sportpark De Zanderij aan de Stationsstraat in Hillegom. KARIN SWIERS LEIDEN Het was dan wel geen stoomboot, waarmee Sint Nicolaas za terdag in Leiden aan- kwaam, maar dat mocht de pret niet drukken. Ou ders, opa's en oma's had den zich al ruim van tevo ren met de kinderen ver schanst bij de Zijlpoort om de Goedheiligman een warm ontvangst te geven. mRUTALE diefstal ^jSIDEN Een geldkistje, pa- fdjeren en enkele gouden siera- lalln zijn zaterdagochtend weg- anjhaald uit een woning aan de uJvaldistraat. Omstreeks half werd aangebeld. De be- bewoonster deed open zag een meisje van onge- r dertien jaar oud voor de r staan. Het kind duwde de de gang in en hield in de woning aan de tjaat. Na vijf minuten werd de voordeur gebonsd door vrouw van ongeveer veer tel jaar. Zij werd binnengela ten door het meisje en even la- nlr vertrokken de bezoeksters. LEIDEN Dankzij de oplettendheid van buurtbewoners heefl de Leidse politie het afgelopen weekeinde verscheidene inbre kers aanhouden. Zaterdagavond rond tien uur werden een 15- jarige en een 16-jarige Leidenaar in hun kraag gevat in de om geving van de Wasstraat. Even daarvoor hadden omwonenden hen in een woning aan de Wasstraat gezien. De jongens hadden gestolen goederen op zak en zijn in verzekering gesteld. In de nacht van zaterdag op zondag werden twee Leidenaars van 22 en 27 jaar oud op heterdaad betrapt bij een inbraak in een flatwoning aan het Vijf Meiplein. De door omwonenden ge waarschuwde agenten troffen in de woning de mannen aan die bivakmutsen droegen. De 50-jarige bewoonster lag op dat mo ment nog te slapen. fïoeterwoude maakt lijst ?ran beeldbepalende panden ,J)ETERWOUDE De ge- erweente Zoeterwoude gaat een Ie Iventarisatie opstellen van %neentelijke beeldbepalende gunden. Daarmee is een be- i^a'ag gemoeid van 17.000 gul- a«n. Het onderzoek om te ko- l0Zen tot de inventarisatie wil het gemeentebestuur laten uit voeren door het adviesbureau voor ruimtelijk beleid, ontwik keling en inrichting (RBOI) te Rotterdam. Om de inventari satie te kunnen bekostigen zijn gelden beschikbaar in het fonds stads- en dorpsvernieu wing. Onderhoud De Paauw kost 1,3 miljoen 15JASSENAAR Het onder- k*>ud van het Wassenaarse gjadhuis De Paauw kost c <4.682 gulden per jaar. Uitge- Man is van de -kosten voor de «timende 10 jaar. De gemeen- raad zal worden gevraagd te gen de anderhalf mijoen gul den voor het komende decen nium beschikbaar te stellen. In de afgelopen jaren is veel ver timmerd aan raadhuis de Paauw. In 1986 werd het ge bouw heringedeeld. Politiewagen vernield ZEVENHOVEN Zes jon gens uit Zevenhoven hebben in de nacht van zaterdag op zondag een politiewagen in Nieuwkoop vernield. Ze zijn aangehouden. De wagen stond geparkeerd pal voor het poli tiebureau. Vuurwerk afgestoken LEIDEN De Leidse politie heeft gistermiddag voor de eerste maal personen aange houden die vuurwerk afsta ken. Het gaat om drie jongens van 16 jaar oud, twee van 18 jaar en een van 12 jaar. Ze sta ken het vuurwerk af in de buurt van de Admiraal Banc- kertweg en de Milanenhorst. Het zestal krijgt een alterna tieve straf opgelegd via het HALT-project. LEIDEN Van het uit stel kwam geen afstel Woensdag 29 november komt het lang verbeide boek over communist, raadslid, letterkunduige en nudist Joannes Knuttel uit. Dat is bijna twee maanden na de geplande presentatie van het door historicus Jaak Slangen samengestelde boek. Problemen met de oorspron kelijke uitgever Ordeman leid den tot een breuk. Het boek, met daarin een biografie van de hand van Slangen en de au tobiografie van Knuttel, wordt nu uitgegeven door de Weten schapswinkel. Burgemeester C. Goekoop reikt de eerste exemplaren uit. „Uitgever Piet Ordeman hield zich niet aan afspraken", leidt Slangen de problemen rondom de prèsentatie van de biografie waaraan hij zeven jaar werkte in. Hij had toen al anderhalf jaar touwtrekken met Orde man achter de rug. „Half au gustus hebben we de geplande presentatie afgeblazen. Er bleek nog veel te veel te moeten gebeuren. Er kwam maar geen correctiewerk van de uitgever en het plakken van de pagina's met tekst en de noten moest nog allemaal gebeuren. En dan lagen ook Borstvoeding De borstvoedinggroep Lei den houdt woensdag een in formatieavond in de Marie Jungiusstraat in de Stevens hof. Doel van de avond is ervaringen uitwisselen en opdoen. Aanvang 20.15 uur. Afvallen Een themaochtend over af vallen en lijnen wordt woensdag gehouden door Buurtwerk Binnenstad. Een diëtiste is hiervoor uitgeno digd. Vrouwen in de binnen stad kunnen vanaf 9.30 uur terecht in buurthuis Dijk 33, Apothekersdijk 33 in Lei den. Cabaret Grappenmaker Theo van den Oever geeft wonsdag acte de presence tijdens een Europees kampioenschap, maar ook Arie van Oijen uit Hillegom, Nederlands kam pioen bij de junioren. Stuk voor stuk fietsen ze alsof hun leven er vanaf hangt op de indoor fietscrossbaan. De be zoekers die met een klapstoel tje langs de baan hebben plaatsgenomen genieten zicht baar van dit spektakel. Goochelen Spektakel leverde ook het on derdeel freestyle op. Op spe ciale freestyle-fietsen moeten bont uitgedoste jongens in drie minuten laten zien wat ze zoal in huis hebben. Harde discomuziek begeleidt hen bij het goochelen op de fiets. Zo is er een Belg die zijn fiets op 't achterwiel en 't voorwiel laat stuiteren terwijl hij er zelf nog op staat, die een handstandje op het stuur maakt terwijl de fiets gewoon doorrijdt. Het circus is er niets bij. „Ja, dat trickgebeuren is een Dankzij het schitterende weer zich meteen zo'n 650 rijders gemeld. Maar ook bij het pu bliek is de belangstelling groot. Ik schat dat er gemid deld zo'n 1500 mensen rondlo pen", vertelt hij trots. De Hillegomse vereniging werkt voor het evenement sa men met de Koninklijke Ne derlandse Wielrenunie (KNWU). „Door het wegval len van fietscross op televisie is de rage wat aan het afne men. Door middel van zo'n dag, willen we dit opvangen. We willen ook beginners ken nis laten maken met fiets cross", legt' Van Oijen uit. Niet alleen de beginners, maar ook de complete natio nale selectie gaven gisteren acte de présence. De deelnemers komen uit heel Nederland. Ook sterren uit de regio willen de speciaal aangelegde crossbaan in de Groenoordhallen wel uittes ten. Bijvoorbeeld Patrick Chen uit Katwijk, die een derde plaats bereikte op het stiFietscrossen bleek voor de allerjongsten vaak een wankele en inspannende bezigheid te zijn aadreumes het blijkbaar wel. Leuk vond deze fietsende foto: wim van noort

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7