)emonstraties gaan door laastklus op iet Elysee bij ;;anzelever n appeltjes Open grenzen trekken meer dan betogingen bIITENLAND £cidóC@otvuuvt uigaren eisen proces ^gen afgezette Zjivkov SECHISCHE REGERING EN VADER ONTKENNEN DOOD STUDENT 06-0443 Berechting dreigt voor afgezette leiders MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 [A Meer dan vijftigduizend, mogelijk zelfs honderddui- unensen hebben dit weekeinde in de Bulgaarse hoofdstad So- ^Jjdemonstreerd voor democratie en vrije verkiezingen. Het eege eerste onafhankelijke demonstratie in Bulgarije sinds de «de Wereldoorlog. Er waren veel politie-agenten opgetrom- maar die hielden zich in zijstraten afzijdig. „We willen vrij- a van meningsuiting, vrijheid van gedachte en vrije verkiezin- ïnJ aldus de dissident Petko Simenov, die een geestdriftige me- p de trappen van de Nevski-kathedraal opzweepte tot het van liederen. De betogers eisten ook de berechting van de ■tte president en partijleider Todor Zjivkov voor corruptie. iandoeken stond Zjivkov onder meer afgebeeld als Adolf Twee weken geleden werd hij na een ambtsperiode van 35 partijleider opgevolgd door de hervormer Petar Mladenov .e vrijdag ook het presidentschap overnam. Deze Mladenov a orstander van vrije verkiezingen en het intrekken van de fcperkingen, zoals in andere Oosteuropese landen. Georgië werd bij USSR gedwongen MOSKOU Het parlement van Georgië heeft verklaard dat de in lijving van deze zuidelijke repu bliek bij de Sovjetunie, bijna ze ventig jaar geleden, het gevolg is geweest van „militaire interven tie" De Opperste Sovjet van de re publiek meent dat zij zich op grond van deze omstandigheid het recht kan voorbehouden op af scheiding. Het officiële Sovjet- standpunt, dat totdusverre werd gedeeld door de Georgische lei ders, was dat de inval van het Rode Leger in 1921 noodzakelijk was om de republiek te vrijwaren van krachten die tegen de Boslje- vistische revolutie van 1917 waren. Ceausescu behoudt steun partijcongres BUKAREST Tijdens het veertiende partijcongres in Roeme nië heeft de communistische partij vandaag het beleid geprezen van president Nicolai Ceausescu. De partij houdt onder aanvoe ring van de president vast aan een orthodox beleid, maar is daardoor binnen Europa in een geïsoleerde positie komen te staan. De Roemeense regering had strenge veiligheidsmaatregelen ge nomen aan de vooravond van het partijcongres, dat vandaag be gon. Er werden vrijwel geen buitenlanders toegelaten „wegens het tekort aan hotelcapaciteit" in Bukarest. Een Franse en een Joegoslavische journalist werden uitgewezen. Bovendien werd dit weekeinde zonder waarschuwing vooraf de grens met Hon garije afgesloten. Volgens Radio Budapest onderstreept de slui ting van de grens eens te meer het groeiende isolement van Roemenië, waar het orthodox-communistische regime van Nico- lae Ceausescu zich blijft verzetten tegen de veranderingen elders in Oost-Europa. De betrekkingen met Hongarije, waar de her vormingen ver zijn gevorderd, zijn al lange tijd gespannen om dat Roemenië volgens Budapest zijn Hongaarse minderheid on derdrukt. Letland demonstreert voor onafhankelijkheid MOSKOU Meer dan een half miljoen inwoners van de Sovjetrepubliek Letland hebben zaterdag, op de 71e verjaardag van de onafhankelijkheidsverklaring van Let land in 1918, in de hoofdstad Riga betoogd uit protest tegen de inlijving bij de Sovjet unie bijna vijftig jaar geleden. De mensen trokken door het stadscen trum terwijl zij nationalistische liederen zongen, zwaaiden met de Letse vlag en luisterden naar toespraken waarin de on afhankelijkheid van Letland werd geëist. Het was voor het eerst dat de Letten het uitroepen van de onafhankelijkheid in 1918 mochten herdenken. In de aangren zende republieken Litouwen en Estland werden soortgelijke herdenkingen eerder dit jaar al gehouden. 3'! telAG Enkele tien- 1 vienden Tsjechoslowa- y hebben gisteren in d)g betoogd tegen de erfervatieve leiding van land. De menigte riep itiihet aftreden van par- j'flder Milos Jakes. Pre- °r Pitra riep voor de te- ^ie de bevolking op de ïbpte te bewaren. Pitra dtte zich in het bijzon- litj tot studenten en ^jstenaars. ®iolitie hield zich op de ach- rond. Aan het eind van de )Tging, toen de meeste deel- _ers zich al huiswaarts had- ""'begeven, kwam het nog enkele schermutselingen rVie oproerpolitie. '■•'was de derde achtereen- ende dag dat de mensen •traat opgingen om tegen Ijgering te betogen. Vrijdag 1} de politie naar schatting igduizend mensen met igeweld uiteen. Dat was de a#ste betoging sinds 1969. bfbij werd ook een Neder- aipe fotograaf, Ton Vander- n in elkaar geslagen. Hij le} ernstig mishandeld toen 'hioto's maakte van de de- efstratie. Agenten sloegen w. enkele tanden uit de üöd, twee camera's werden ïcpt gemaakt en diverse antiteitspapieren afgenomen. irdag vonden op kleinere lu»al manifestaties plaats, e Tsjechoslowaakse minister g. onderwijs, Jana Synkova, l&ent dat er bij, de betoging ij| vrijdag in Praag een stu dent is gedood door ordetroe pen. Martin Smid, student aan de faculteit wiskunde zou in leven zijn en er heeft volgens de minister ook geen andere student van die faculteit met die naam aan de betoging deelgenomen. Ook de vader van Smid ontkende het ver haal. De jongen zelf is overi gens niet in het openbaar ge zien. De vooraanstaande dissi dent Petr Uhl werd gisteren door de politie gearresteerd en beschuldigd van het verzinnen van het bericht dat de student Smid was gedood. Uhl is één van de oprichters van de men senrechtenorganisatie Charta 77. De regering heeft inmiddels beloofd dat het de „Praagse lente", de periode van hervor mingen van 1968, opnieuw zal evalueren. Die aankondiging lijkt een aanwijzing dat ook Tsjechoslowakije niet ontkomt aan de geest der verandering die thans door Oost-Europa waart. De verklaring stond in het partij-orgaan Rude Pravo. Het blad meldde dat partij-ide oloog Jan Fojtik en zijn collega uit de Sovjetunie, Vadim Med- vedev, de geschiedenis van beide landen bespraken. Dub- stonden demon stranten en politie gisteravond zo tegenover elkaar: de agenten met wapenstok, de betogers op de knieën. Het kwam, in tegenstelling tot vrijdag, niet tot grof geweld. FOTO:ERA eek en Cernik, de twee voor mannen van de Praagse lente in 1968, willen van de Sovjetu nie, Bulgarije en de DDR we ten of zij nog steeds achter die inval in Tsjechoslowakije staan. Dubcek en Cernik, res pectievelijk partijleider en premier in 1968, schrijven dit in een brief aan Gazeta, het orgaan van de Poolse vakbond Solidariteit. va I 'a. q :h kl -jrvolg van de voorpagina) RIJS Het had iets een pantoffelparade, irdag op het Elysee in ijs. Met aan de ene de presidentiële gar- het geweer met bajo- kruiselings voor de st, en aan de andere Ht een zeker zo indruk kend persleger, arri- jjrden er kort na elkaar ie twaalf EG-regerings- rkers met hun ministers 'A buitenlandse zaken. '^Westduitse 'Aussen-minis- ojjHans-Dietrich Genscher te de Britse premier That- als enige met een niet- ïse wagen (een statige s Royce) en de Deense nier Schlliter zo gehaast, zijn chauffeur een paaltje Ide. De top zelf was ook al j haastklus. President en n|ig EG-raadsvoorzitter e^errand nodigde pas afgelo- maandag de twaalf rege ringsleiders bij hem thuis, om tijdens een werkdiner te bepa len hoe de Europese Gemeen schap dient te reageren op de democratiseringsgolven in Oost Europa. Achteraf kan alleen maar worden vastgesteld dat de re sultaten van het bijna drie uur durende diner mager afsteken bij het menu van de regerings leiders: cassolette de Saint Jac ques a la crème d'oursin, ge volgd door een escalope* de foie d'oie chaud aux pommes. Behalve een principe-akkoord over een nieuw en omvangrijk hulpprogramma voor Polen en Hongarije kwam er immers maar heel weinig uit. Wat precies de bedoelingen van de Franse president zijn geweest met de informele tus sentijdse top is niet geheel dui delijk. Vast staat dat Mitter rand de top Bush/Gorbatsjov op 2 en 3 december voor wilde' zijn, en dat hij wilde voorko men dat de reguliere EG-top op 8 en 9 december door Oost- Aan het Parijse diner ging een aperitief vooraf, waarbij onder leiding van Mitterrand de situatie in Oost-Europa werd besproken. FOTO: AFP Europa zou worden over heerst. Maar om daarin te sla gen was nodig geweest dat de twaalf een 'principiële uit spraak hadden gedaan over de gevolgen van de veranderin gen in Oost Europa voor de EG. Het Franse voorzitterschap en de meerderheid van de Euro pese Commissie, het dagelijks EG-bestuur in Brussel, hebben daarover vastomlijnde ideeën. Naar hun gevoel moet de ge meenschap zijn- aantrekkings kracht en interne samenhang vergroten om vanuit die ster ke positie Oosteuropese en an dere landen in economische achterstand-situaties de hel pende hand te kunnen reiken. Dus: haast maken met het So ciaal Handvest en de monetai re unie. Maar binnen de EG bestaat te gen die lijn fel verzet. That cher gaf dat zaterdag nog eens duidelijk aan toen ze vaststel de dat het „zeer ironisch zou zijn als wij nu in Oost-Europa democratieën zouden helpen opbouwen en tegelijk zelf in West-Europa het econmisch beleid aan democratische con trole zouden onttrekken". Op die uitspraak is natuurlijk veel af te dingen, maar ze maakt hoe dan ook duidelijk waar Thatcher staat. Zij zal zich in de EG door nog geen twintig 27 Ja, dat heeft Rob warempel nog goed geraden ook! En ■'wilden zijn blijkbaar erg gastvrij, want uit hun tekens begrijpt t>, dat hij wordt utgenodigd om mee aan te zitten. Nou, vooruit A maar! Kijk, daar zijn twee mannen bezig een vuur aan te jen. Ketsend slaan ze de vuurstenen tegen elkaar en kleine Tken springen over. Maar de houtspaanders vatten geen vlam. J mooie gelegenheid, denkt Rob, om zijn „toverkunst" weer js te tonen. Hij gaat naar de mannen toe en haalt een doosje «ers uit de zak. „Kijk er maar eens goed naar", zegt hij, „dit gaat een beetje vlugger." De mannen verstaan wel niet wat hij zegt, maar ze deinzen verschrikt achteruit, wanneer Rob een lu cifer aanstrijkt en het hout direct begint te branden. - Met dit „wonder" heeft Rob de algemene achting van de holbewoners verkregen: hij is een tovenaar. En even later brengt men hem een gewonde. Rob begrijpt al, wat van hem wordt verwacht. Och, die wond heeft niet zoveel te betekenen, alleen zal de man zijn haar moeten missen. Rob knipt hem kaal en legt dan een verband om zijn hoofd. - tot het kapitalisme bekeerde Oostbloklanden laten opjutten. Al met al staat het Oost-Euro- pabeleid van de EG nog ner gens. Vrijwel alle plannen van Delors en Mitterrand verdwe nen in Parijs onder het tapijt. Maar ook de Economische en Monetaire Unie blijft nog een buitengewoon zware hypo theek leggen op de eerstvol gende EG-top, volgende maand in Straatsburg. Mitter rand mag dan de discussie daar met drie uur hebben be kort, ze zal nog steeds lang en moeilijk blijven. De ganzele- ver op het Elysee heeft daar zaterdag niet veel aan veran derd. (ADVERTENTIE) ...en dan krijgt u de BelastingTelefoon voor ondernemers. I Als u. als ondernemer, met I vragen zit over de Belastingherziening fOort*), bel dan gratis de Belasting- Telefoon voor ondernemers. Het r sop erkdagen bereikbaar var Belastingdienst OPPOSITIE IN LEIPZIG BETEUTERD LEIPZIG Leipzig, de meest rebelse stad van de DDR, leek dit weekeinde op een provinciaals rus toord. Weliswaar drom den zaterdag zeker 20.000 lieden samen voor de eer ste officiële betoging van Neues Forum, maar dat aantal was eerder een be lediging dan een felicita tie voor 's lands grootste oppositiegroep. Leipzig is wel beter gewend. Het oproer in de verpauperde stad kraaide vroeg en luid. De maandagse wakes in de Nico- lai-kerk werden de afgelopen weken steevast gevolgd door massale betogingen, zo nu en dan 200.000 man sterk. Maar vandaag een week geleden ging ook dat aantal op zijn re tour. De oppositie zuchtte gisteren dus diep. Het nieuwe uitreis papiertje dat partijleider Krenz aan het volk verstrekte, bleek een groter succes dan de oproep tot demonstreren. Ver klaarbaar, maar vervelend. Jochen Lössig, een van de woordvoerders van Neues Fo rum, werd er somber van. „Hoe moet ik verder? De men sen zijn te goed van vertrou wen, te snel tevreden. Ze heb ben een uitreisvisum en vin den de Westmarkenpot be langrijker dan de politieke verhoudingen". Onbe woonbaa r Het is alweer jaren geleden dat Leipzig door de Verenigde Na ties onbewoonbaar werd ver klaard. Op werkdagen blazen vele schoorstenen een wolk zwaveldioxide over de stad heen. De chemische industrie is er behalve een grote vervui ler ook een werkverschaffer, net zoals de bruinkoolmijnen. De Leipzigers hadden het maar te pikken. Discussie over het milieu was tot voor kort taboe in de DDR, de kranten hadden een zwijgplicht. Logisch toch, dat de vuile stad rebelleerde zo gauw het maar even kon. Trouwens, er was meer. Niet alleen het leefkli maat, ook de huizen werden meer en meer onbewoonbaar. Voor het noodzakelijke onder houd waren geen bouwvak kers voorhanden. Forum- woordvoerder Lassig over dat markante tekort: „Jarenlang, ook nog in de jaren tachtig, zijn bouwvakkers uit Leipzig naar Oost-Berlijn getranspor teerd. De hoofdstad moest op geknapt worden, terwijl de stad hier verpauperde". En dan was daar ook nog de Messe, die beroemde Leipziger Messe. Voor de stadsbewoners ging twee keer per jaar een andere wereld open als de westerlingen arriveerden. Maar gelijktijdig vielen andere deuren in het slot. De horeca, toch al niet sterk ontwikkeld, moest van hogerhand de verre gasten voorrang geven vanwe ge de westerse valuta. In Mes- se-tijd kwam het dan ook ge regeld tot betogingen. In het begin van de jaren tach tig waagden kerkelijke groe pen zich al eens aan een stille wake door de straten van Leipzig. Compleet met kaarsen en ruikers bloemen, vredelie vender kon bijna niet. De Sta si, de Staatssicherheitdienst, sloeg de deelnemers echter uit elkaar en joeg ze zoveel schrik aan, dat de straat jarenlang geen decor voor protest meer zou zijn. Leipzig hield er evenwel zijn wekelijkse en inmiddels be roemde vredesgebed aan over, dat zich elke maandag in de Nicolai-kerk afspeelt. Het was, na wat andere stuiptrekkin gen, ook na zo'n dienst dat het volk weer massaal de straat op ging, zo medio september. Week na week verdubbelde zich het aantal betogers. Tot vorige week maandag dan, toen velen met het uitreis briefje achter het stuur van hun Trabant kropen. Volgens Forum-woordvoerder te ver geetachtig Hij schreeuwde de 20.000 afgelopen zaterdag door de microfoon toe: „Mij per soonlijk gaat het allemaal veel te snel. Nog even en vergeten zijn de dubieuze praktijken van ene heer Schabowski, ooit chef-redacteur van Neues Deutschland. Nog even en vergeten is de felicitatie van meneer Krenz aan het Chine se terreurbewind. Met die laat ste steek doelde hij op de vlot te gelukwensen van - toen nog - politburolid Krenz aan Peking, na het bloedig neer slaan van de studentenonrus ten op het Plein van de He melse Vrede. Veiling Het kwam dit weekeinde zelfs zo ver, dat voorlieden van Neues Forum hun eigen kas moesten spekken. Dat gebeur de tijdens een kunstveiling in de kelder van de Karl Marx Universiteit. Daar kwamen amper zestig geïnteresseerden opdagen, zod^t lieden als Dirk- Michael Grötzsch en Cornelia Matzke, zaterdagmorgen nog sprekers tijdens de demonstra tie op het Dimitroff-plein, zelf maar hun vingers opstaken. „Tja", zei veilingmeester Klaus Werner, ook bestuurslid van de kunstenaarskring Leip zig, „we hadden natuurlijk veel en veel meer belangstel ling verwacht. Maar de men sen zijn allemaal de grens over. Dat zal wel heel wat schelen in de opbrengst". Zestig Leipziger kunstenaars hadden in totaal 150 werken belangeloos beschikbaar ge steld. „We sympathiseren met de ideeën van de oppositie. Niet alleen Neues Forum deel de de winst, ook andere groe pen. Ze moeten een kans krij gen zich te organiseren, zich sterk te maken", aldus Wer ner. De schilderijen, beeldjes, li tho's, boeken, posters en zeef drukken waren goed voor een verrassend hoge opbrengst van 60.000 mark. „Net zoveel als we indertijd voor de slachtof fers in Armenië hebben opge haald", consteerde Werner verheugd. TWAN VAN DEN BRAND OOST-BERLIJN Voor het eerst hebben demonstranten in de DDR openlijk opgeroepen om afgezette leiders te vervol gen, onder het motto „Heer, vergeef hen niet, want ze wis ten wat ze deden". Bij een de monstratie in Dresden werd een spandoek meegevoerd dat met deze woordspeling op de bijbelse woorden van de ge kruisigde Christus. De betogers willen Erich Ho- necker en andere afgezette partij- en regeringsbonzen voor de rechter ter verant woording te roepen voor het wanbeleid dat zij decennialang hebben gevoerd. Partijleider Krenz lijkt aan deze eis te zul len voldoen. Hij gaf verleden week al aan dat hij niet tegen selectieve vervolging van af gezette leiders is. om de bur gers vooral symbolische ge noegdoening te geven en hen van een massale 'bijltjesdag' af te houden. De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zal pas na het bijzondere partijcongres van de Oostduitse communistische partij een ontmoeting hebben met partijleider Egon Krenz en premier Hans Modrow. Dit liet Kohl weten na afloop van de EG-top in Parijs. Naar ver wachting vloeien uit dit partij congres (15-17 december) nieu we hervormingen in de DDR voort. Het afgelopen weekeinde trok ken weer miljoenen Oostduit sers naar het Westen. Hoewel de gevreesde verkeerschaos in de grensplaatsen door een be tere voorbereiding uitbleef, werd duidelijke dat onder de Westduitse bevolking ergernis groeit over de overvolle ste den, verstopte straten, lange rijen voor de winkels en lege schappen. Veel mensen zijn bang dat de prijzen verhoogd zullen worden door de enorme vraag. Vooral in West-Berlijn, dat opnieuw bijna uit zijn voe gen barstte, sloeg de stemming om in gemopper en voorzich tig geuite bedenkingen. En in Hannover brandden twee Tra- bandies uit. De politie ver moedt dat zij in brand zijn ge stoken. Om aan Westduitse marken te komen bieden de Oostduitsers intussen zelfs erfstukken uit de familie te koop aan in het Westen: borden van Saksisch porcelein, antiek zilver bestek en sieraden, maar ook flessen sterke drank en miniatuurt reintjes. Het meenemen van goederen uit de DDR is overi gens streng verboden. Velen nemen echter het risico, hoe groot dit ook is. De DDR opende gisteren elf nieuw grensovergangen naar de BRD: zes in Hessen, twee in Niedersachsen, twee in Beie ren en een in Schleswig-Hol- stein.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5