De ergernis van Frans Moor iï Franse communisten willeb gekke" Marchais snel kwijl Aartsbisschop El Salvador noemt moorden „barbaars BINNENLAND/BUITENLAND Qeidóe-Oowumt MAANDAG 20 NOVEMBER 1989 PAGII Kerstoffensief IRA begint met drie doden MAYOBRIDGE Bij een aanslag in het Noordierse plaatsje Mayobridge zijn zaterdag drie Britse militairen om het leven gekomen. Hun gepan- sterde landrover werd opgeblazen toen hij over een landmijn reed. En kele uren eerder raakten een Britse soldaat en zijn vrouw ernstig gewond toen een auto ontplofte bij een Britse kazerne in oost-Engeland. De IRA eiste de verantwoordelijkheid voor de aanslagen op. Ze lijken het begin in te luiden van het kerstoffensief van de IRA. Bedelen in Dakar kan lucratief zijn DAKAR Bedelaars in Da kar, de hoofdstad van het Afrikaanse Senegal, verdienen in een goede maand meer dan 'het minimumloon. Volgens cij fers van het officiële persbu reau vangen bedelaars tegen de 45.000 frank cfa (300 gul den) per maand, terwijl het minimumloon ligt op 32.000 frank cfa (210 gulden). Er le ven 90.000 bedelaars in Dakar op een totale bevolking van 1,5 miljoen zielen. Elk jaar trekken er 160.000 mensen van het platteland naar de stad. Boeing gaat weer werken SEATTLE Tussen directie en werknemers van de Amerikaanse vliegtuigfabrikant Boeing is een voorlopig akkoord bereikt over de arbeidsvoorwaarden bij het bedrijf. De aanbevelingen van de onderhan delaar van de Amerikaanse regering, Doug Hammond, zijn door beide par tijen aanvaard. Dat betekent dat het einde van de al 47 dagen durende staking in zicht is. Op 3 oktober zijn 57.800 technici bij Boeing in staking gegaan omdat de directie niet wilde toegeven aan de looneisen van de vakbonden. Als gevolg van de sta king zijn vertragingen opgetreden in de produktie en aflevering van nieu we vliegtuigen, waarvan onder meer KLM en Martinair schade hebben ondervonden. Tientallen doden in oosten Sri Lanka COLOMBO Het leger van Sri Lanka heeft ruim drieduizend soldaten gezon den naar een district aan de oostkust, waar verleden week tientallen mensen zijn gedood bij botsingen tussen ver schillende bevolkingsgroepen. De onge regeldheden braken vorige week don derdag uit in het district Ampara. Vol gens plaatselijke bronnen had een nieu we Tamil-strijdgroep, genaamd Natio naal Tamil Leger, in de plaats Karativu ongewapende moslim-politiemannen ge dood. Gisteren zei het hoofd van de pro vinciale raad voor noordoostelijk Sri Lanka, dat in totaal 307 mensen de dood zouden hebben gevonden. Dat aantal is echter niet officieel bevestigd. Astronomen ontdekken enorm sterrenstelsel CAMBRIDGE Astronomen hebben een sterren stelsel ontdekt, dat volgens hen de grootste struc tuur is die ooit in het heelal is waargenomen. Het stelsel, dat de Grote Muur is genoemd, is zo moei lijk te verklaren, dat de huidige theorieën over oorsprong en samenstelling van het heelal erdoor aan het wankelen worden gebracht. Dat schrijven de wetenschappers die zijn verbonden aan het Centrum voor Astrofysica in Cambridge in de Amerikaanse staat Massachusetts, in het het tijd schrift Science, waarin zij verslag doen van hun ontdekking. De Grote Muur heeft een lengte van ten minste 500 miljoen lichtjaren (4800 miljard mil jard kilometer), is 200 miljoen lichtjaren breed en heeft een dikte van 15 miljoen lichtjaren. De Melk weg van de aarde heeft, ter vergelijking, een door snede van 100.000 lichtjaren. Gemeente Utrecht u neemt Domtoren o\g IA UTRECHT Het college van B en W van f is bereid formeel eigenaar van de uit de vee^c eeuw stammende Domtoren te worden. Tot nu toe is steeds onduidelijk geweest vf van de hoogste toren van het land (112 mei genlijk was, van het rijk of van de gemeen) aan die onzekerheid een einde te maken, 13 gemeentebestuur van de Domstad notariee0 vastleggen de rechtmatige eigenaar te zijn. jn ding van de stap van burgemeester en wetlf; is de stopzetting van de specifieke onderhout?' die voor de toren (118.000 gulden per jaf. Utrecht van het ministerie van WVC ontvfj: het vervolg zal de bijdrage in de onderhoudf1 deel uitmaken van de algemene uitkering P1 gemeentefonds. „WIE AAN KOPPELING MORRELT, IS VERRADER VAN SOCIALISME' HOEK VAN HOLLAND Frans Moor (48) wordt wel eens de 'Laatste Ar beider' in de PvdA-fractie genoemd. Dat belet hem niet zich op z'n gemak te voelen in het 'Jagershuis', een sjiek ogend etablisse ment in zijn woonplaats Hoek van Holland. Na zes jaar lagere en drie jaar ambachtsschool werkte hij on der meer als bankwerker en lasser. In 1977 kwam Frans Moor, nadat hij zich had on derscheiden in het vakbonds werk en zich tevens had ont popt als een verdienstelijk lid van de Rijnmondraad, in de Tweede Kamer. Daar houdt hij zich nu bezig met sociale zaken en ambtenarenzaken. Hij kreeg bekendheid door een initiatiefwet die hij samen met zijn fractiegenoot Willem Ver meend indiende. De wet Ver meend-Moor heeft het een stuk gemakkelijker gemaakt om langdurig werklozen via een loonkostensubsidie van de overheid aan een baan te hel pen. Maar nog bekender werd Moor door zijn taalgebruik. Hij ergert zich wild aan het vaak onbegrijpelijke jargon waarin politici zich menen te moeten uitdrukken. Moor houdt ervan de dingen te zeggen zoals hij ze ziet. Hoe denkt deze Frans Moor nu over het regeerakkoord dat de PvdA heeft gesloten met het CDA? Maakt Kok zijn be loften waar of niet? Langzaam schudt Moor zijn hoekige kop. „Erg vrolijk ben ik voorlopig nog niet. En dat geldt ook voor anderen in de fractie. Ik hoor niks anders dan: we moeten het proberen, maar enthou siast zijn we niet". Is hij het dan eens met de kri tiek die zijn fractiegenoten Kombrink en Stemerdink op Wim Kok hebben geuit? Kom brink vindt het fout dat Kok op Financiën is gaan zitten en Stemerdink verwijt hem een gebrek aan inspirerend leider schap. Moor: „Ik vind het stom wat Kombrink en Stemerdink gedaan hebben. Iedereen legt toch onmiddellijk de link met het feit dat ze geen minister geworden zijn. Maar aan de andere kant heb ik wel begrip voor die twee. Het is toch doodzonde dat Hans Kom- PvdA-kamerlid Frans Moor: „Het eerste probleem waar het nieuwe kabinet mee te maken krijgt is de inkomens vorming in de collectieve sector. brink, met wie ik zoals bekend behoorlijk in de clinch heb ge legen, verloren gaat voor de fractie. Een man met zoveel kennis, met het vermogen om zich in elke materie in te wer ken en een groot strategisch inzicht! Ik vind het terecht dat-ie dat staatssecretariaat voor Europese zaken heeft af gewezen. Dat is beneden zijn niveau. Voor Bram Stemer dink geldt een beetje hetzelf de. Waarom Kok die twee gepas seerd heeft? Dat weet ik na tuurlijk ook niet precies. Ik heb weieens horen zeggen dat Kombrink en Stemerdink vaak kritiek uitten en dat Kok daar niet zo goed tegen kan. Maar of dat zo is?" Vriendjes Het is overigens wel raar dat Kok alleen z'n vriendjes in het kabinet heeft gezet. „Ja", be vestigt Moor, „Wim heeft in derdaad bijna het hele fractie bureau (bestuur) meegenomen. Maar ik neem hem dat niet kwalijk. Ik zou hetzelfde ge daan hebben, maar dan op po- litiek-inhoudelijke gronden. Ik vind het prima dat Hans Al ders en Elske ter Veld in het kabinet zijn gekomen. Over Aad Kosto kan ik niet oorde len. Justitie is mijn terrein niet". De terugkeer van Ien Dales is ook niet door iedereen met ge juich begroet. „Dat heeft iets te maken met angst. Ik kan me nog heel goed herinneren dat Ien Dales in 1981 als staatssecretaris van sociale za ken met die afschuwelijke wij ziging van de ziektewet kwam. Wie weet wat ze nu weer in haar hoofd haalt. En andere mensen vinden dat je het ei genlijk niet kan maken om zo snel nadat je burgemeester bent geworden, weer weg te gaan. Bovendien was zij de eerste niet-katholieke burge meester in Nijmegen". „Maar ik verzeker ie dat ze over een paar jaar één van de populairste ministers is. Ne derlanders houden wel van dat eigengereide en autoritaire optreden van haar". Terug naar het regeerakkoord. Is dit wat Frans Moor voor ogen staat voor de onderkant van de samenleving? „Ik heb al gezegd dat ik er niet vrolijk van word. Als ik naar het in komensplaatje kijk, krijg ik nog meer de pest in. De beter betaalden gaan er ook nu, in een regering met de PvdA dus, meer op vooruit dan de laagst betaalden. Ja, dat is even slikken. Maar aan de an dere kant is het wel zo dat het akkoord hier en daar een dui delijke breuk betekent met het beleid van het tweede kabinet- Lubbers". „Dat er echter nog steeds een scheef inkomensbeeld blijft, komt door die Oort-operatie. Ik vind het verschrikkelijk jammer dat de beter betaalden, die er onder de eerste twee ka- binetten-Lubbers al flink op vooruit zijn gegaan, op de ambtenaren en trendvolgers na, er nu weer een schep geld bij krijgen". Extraatje Misschien komt er nog een ex traatje voor de minima. Moor: „Ons voorstel was om de kop peling met terugwerkende kracht per 1 juli te laten in gaan. Dat zou 200 miljoen ge kost hebben. Als je dat bedrag over 3,5 miljoen mensen ver deelt, betekent dat een paar tientjes de man. Maar als je het in de koppeling opneemt, is het vast, hè. En de volgende verhoging komt er dan boven op. Waar het nu om gaat is weer een eenmalige uitkering. Met ingang van 1 januari gaat het er weer vanaf en lopen die mensen toch weer een achter stand op. Ik zal natuurlijk geen 'neen' zeggen, als het ka binet het voorstelt, maar ik vind het eigenlijk een onfat soenlijke gang van zaken. Wel vijf miljard beschikbaar stellen voor verlaging van belasting, die vooral ten goede komt aan de beter betaalden, en mensen die echt achteruit gegaan zijn in de afgelopen jaren afsche pen met een fooi van een paar tientjes". Denkt Frans Moor dat de zo juist herstelde koppeling vol gend jaar volledig zal worden toegepast. Als we minister Wim Kok van financiën ho ren, die een plafond van 2,5 procent aangeeft, lijkt dat niet erg waarschijnlijk. Moor, zeer gedecideerd: „Iedereen die op dit moment in de Partij van de Arbeid de koppeling ter dis cussie stelt, daarvan vind ik precies hetzelfde als wat ik twee jaar geleden van Hans Kombrink vond". Moor noem de zijn collega-kamerlid toen een verrader van de socialisti sche zaak. „Kijk, er staat nu in het regeerakkoord: in principe wordt er gekoppeld en afhan kelijk van de loonstijging krij gen we een discussie. Maar in de huidige economische situa tie, nu de winsten de pan uit rijzen in het bedrijfsleven, vind ik een loonstijging van bijvoorbeeld drie procent niet onverantwoord. En dus zie ik ook geen reden waarom de ambtenarensalarissen en de uitkeringen niet met hetzelfde percentage zouden mogen stij gen". Oud-minister Jan de Koning ging er onlangs in Het Capi- tool al vanuit dat een volledige koppeling niet mogelijk is. Hij zei: „Dat wordt een dramati sche zitting van het kabinet, waarin wordt vastgesteld dat de koppeling niet volledig kan worden toegepast". Moor: „Wat mij betreft is dat dan meteen het einde van het ka binet. Tenzij het natuurlijk echt onmogelijk is volledig te koppelen. Als de werkloosheid met honderdduizenden gaat stijgen en de lonen de pan uit rijzen, ja, dan ligt het anders. Maar als de situatie blijft zoals die nu is, is het voor mij echt onaanvaardbaar als de koppe ling niet volledig wordt toege past". Frans Moor ziet overigens nog sneller een andere forse klip opdoemen voor het nieuwe schip van staat. „Het eerste grote probleem, waarmee dit kabinet te maken krijgt is de inkomensvorming in de collec tieve sector, zowel bij de amb tenaren als de trendvolgers. De regering kan die mensen niet nog een keer met een kluitje in het riet sturen. Dan gaat gegarandeerd de vlam in de pan". „En onze minister Kok van fi- nariciën speelt daarbij even tueel een heel belangrijke rol. Het gaat immers om de beste ding van overheidsgeld, ge meenschapscenten. Dat bete kent dat ook Kok in conflict kan komen met de vakbewe ging. Wellicht nog eerder dan zijn collega De Vries van soci ale zaken. Want die kan zich nog verschuilen achter zijn ambtgenoot op Financiën. La ten we eerlijk zijn, het regeer akkoord voorziet volstrekt niet in een oplossing van de fi nanciële achterstand van amb tenaren en trendvolgers. Er staan een paar loze kreten in, zoals de noodzaak van effi ciënter werken. En de ver pleegkundigen en andere trendvolgers wil men afkopen met alweer een sigaar uit ei gen doos: een greep in hun pensioenkas. Jawel, dat heeft men één keer kunnen flikken, maar zoals ik de maatschappe lijke situatie inschat, gaat dat toch echt geen tweede keer!" RIK IN 'T HOUT ALEX SNELLEMAN Auto's stonden gis in een lange file teL wachten voor de ve pomp in het Braba Son. Maar het wac werd wel beloond.*! slechts een gulderfe liter konden de 1; automobilisten hufo volgooien. Aanleidj( een benzine-oorloi. in Eindhoven en omgeving woedt, f1 pomphouders hebP hun prijs verlaagd tl 1,40 gulden per liti Maar de vrije pomu Son zit daar met sr een gulden per lite0 onder. r FOTë' r»r> PARIJS Terwijl Oost- Europa op zijn kop staat en de meeste Westeurope- se zusterpartijen allang nieuwe wegen hebben in geslagen, blijft de Franse communistenleider Geor ges Marchais volharden in de orthodoxe leer van Le nin en Stalin. In een radio-interview ver baasde de secretaris-generaal van de PCF vriend en vijand met de stelling, dat de proble men in het Oostblok te maken had met groeistuipen en veel minder ernstig waren dan die pe crisis die het kapitalisme op dit moment zou doormaken. „Georges is gek geworden", meenden zelfs enige leden van het doorgaans toch applaudise- rende centraal comité. Marchais verklaarde in het zelfde radioprogramma niettemin zeer gelukkig te zijn over de afbraak van de Muur, die volgens hem echter uit „economische motieven" was opgetrokken. „Het kapitalisme zou de Muur nooit omver zou hebben gekregen", liet hij na afloop van de uitzending de verbijsterde journalisten nog weten. Druppel De uitspraken van Georges Marchais kunnen weieens de druppel zijn die de emmer doet overlopen. Mede door de starre en archaïsche opstelling van de secretaris-generaal is de communistische partij van Frankrijk de laatste jaren ver vallen tot een marginale groep met acht procent van dè stem men. Tot in de jaren zeventig was de PCF altijd goed voor meer dan twintig procent. Het failliet van Marchais is dat van het zogeheten 'democrati sche centralisme', waarbij' de partijtop de dienst uitmaakt en van werkelijke discussie geen sprake is. Vernieuwers ('reno- vateurs') werden door Mar chais steevast uit de partij ge kegeld en zelfs degenen die zich op Gorbatsjov beriepen, werden twee jaar geleden nog voor 'liquidators' uitgemaakt. De verhouding tussen PCF en Moskou is sindsdien behoorlijk bekoeld. Een van de dwarslig gers, oud-minister Anicet Le Pors, heeft Marchais in een brief gevraagd eindelijk terug te komen op zijn onvoorwaar delijke goedkeuring van de Russische invasie in Afghanis tan. Het Kremlin heeft het verkeerde van die onderne ming wel reeds erkend. Mohikanen De in 'houten klazentaal' uit blinkende Georges Marchais („globaal is de balans van het communisme positief") dreigt onderhand ook binnen de PCF de laatste der Mohikaits worden. Steeds meer bfl ders zijn ervan overtuig alleen een ingrijpende rt tie de partij kan reddej vergeefs probeerden 'h(c wers' de secretaris-geneis op te wijzen, dat de w| mer van 1989 niet deze(c als de ideologisch gescpl mijnwerker en staalaitt van vlak na de oorlog. Net als in andere Eu»£ landen is van de zware p trie in Frankrijk nog. weinig over, hoewel Mijt daarin de bastions blijfi van waaruit de klasspA- kan beginnen. Maar n). Frankrijk economisch voor de wind gaat, asstf" veel Fransen de PCF vi_ melijk met overlast, wa" de communistische vai CGT weer eens tot een 1 nale stakingsdag' heeft i ten. Marchais zelf werd niet meer serieus genom| Na zijn laatste opzienba en de vele reacties o dreigen nieuwe scheut binnen de partijtop. Ve^ ging van het volgende i congres, dat voor 1990 ga staat, wordt niet uitger geacht. Daarbij wordt ge| leerd dat de laatste comn tische presidents-kand Andre Lajoinie, mogelL Egon Krenz van PCF worden. Marchais wach hetzelfde lot als Honeckt Eerste stapjes Terwijl hij liever nog op zijn vleu gels vertrouwt dan op zijn po ten, probeert een kokmeeuw het eerste vliesje ijs. Zijn soortge noten volgen hem. De eerste tekenen van de winter zijn er dus. In het noor delijke Winsum is het ijslaagje al 3 centimeter dik. FOTO: ANP SUSKE EN WISKE SAGARMATHA Kunnen ven gelegenheid gebru/h maken om Bsto. hm en Phokhari op berg le brengen 2un dan al nee! ernd ueg vooratm ze het doorhebben (c) Standaard UltgeverlJ/Waveo' Productions GEESTELIJKHEID LOOPT ERNSTIG GEVAAR: SAN SALVADOR En kele duizenden mensen hebben gisteren in de Sal vadoraanse hoofdstad San Salvador de begrafenis bijgewoond van de zes je zuïeten, die donderdag werden vermoord. Aarts bisschop Rivera y Damas noemde de moord „bar baars". Zijn voorstel om te bemiddelen in het gewel- dadige conflict tussen de rebellen van het FMLN en het nationale leger is door de regering afgewe zen. De gevechten om en rond de hoofdstad woedden ook dit weekeinde voort, hoewel het verzet zich volgens onbeves tigde berichten gedeeltelijk zou hebben teruggetrokken. Vele duizenden mensen zijn op de vlucht geslagen omdat met name het nationale leger zware aanvallen uitvoert op woonwijken en ziekenhuizen. Het aantal burgerslachtoffers zou inmiddels in de duizend lopen. Gisteren werd ook een vooraanstaande vakbondslei der door onbekenden uit zijn huis gehaald en doodgescho ten. De procureur-generaal van El Salvador, Mauricio Colorado heeft dit weekeinde in een brief aan paus Johannes Pau- lus geschreven dat „zekere bis schoppen voor een belangrijk deel verantwoordelijk worden gehouden voor de gewelddadi ge gebeurtenissen die zich sinds verscheidene jaren in El Salvador afspelen". Wie deze bischoppen zijn, schrijft Colo rado niet. In de brief vraagt de procu- 1980 verantwoordelijk voor de moord op aai^ schop Oscar Romero. President Cristiani verkl? zaterdag dat degenen diel de moord op de priesters! antwoordelijk zijn ge| worden. In El Salvador, land met een lange tri van politieke moordei evenwel nog nooit een i doodseskader strafrech vervolgd. De leden va doodseskaders zijn veelal hangers van de momente/1 gerende Arena-partij. De Verenigde Staten A hun steun aan het bewinc de Salvadoraanse pref Alfredo Cristiani opschc als deze er niet in slaaf doodseskaders in bedwaï houden. Bernard AronsoiJ derminister van buitenli zaken zei dat „de situati de mensenrechten moet anderen" en vervolgens de VS zich in deze niet I den stellen met vage belo Overigens haalde de ond nister fel uit naar het F dat niet bereid zou zijn tc derhandelen. reur-generaal om ten minste „een tijdelijk vertrek van be paalde bisschoppen" die een „kerk van de armen" propage ren. Aartsbisschop Rivera y Damas, die over het algemeen moordenaars van de zes jezuï- als gematigd bekend staat eten, onder wie universiteits- werd voor de staatsradio afge- rector Ellacuria gezocht schilderd als een communist, moeten worden in de extreem- Gisteren verklaarde hij dat de rechtse doodseskaders die in Minister Pronk van Ori kelingssamenwerking he< miljoen gulden noodhulji schikbaar gesteld vooi slachtoffers in El Saljl Het ministerie sluist eéi| joen gulden via de Neder se particuliere hulporgl ties door naar Diaconie particulier samenwerkinj band van kerkelijke en verlenende organisaties, der gaat er vier ton na< internationale Rode Krui geld wordt gebruikt voor vesting van vluchteli voeding en eerste hulpm< nen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4