Christine Aaftink toont nu fanatisme Porti jk haalt gram op Krook Zeven nieuwelingen in zwemafvaardiging |elix wordt Reliet verkocht Drie nederlagen voor de Panda's parrewijn ■lest de basketbal- electie si Graf wint voor tweede keer JC; Schaatsenrijdsters nog ontevreden over onkostenvergoeding ÏPORT £cidóc6omxmt maandag 20 november 1989 pagina 13 p[ DTMARSUM Willi Melliger, de iritserse ruiter, krijgt niet de beschik- 1"hg over het toppaard Felix. De Duitser jaus Cramer ziet na de advies-keuring in de Belgische dierenarts Leo de Bak- Tir en overleg met andere veterinairs af )3 jn de aankoop van de viervoeter waar- ee Jos Lansink de afgelopen twee ja- n van succes naar succes snelde. Zoals kend gaf De Bakker nadat hij aan de ind van röntgenfoto's een afwijking '-Sn het spronggewricht van een achter en bij Felix ontdekte, Cramer het ad- es het paard niet te kopen. De Duitser Bloot het afgelopen weekeinde tijdens ,_3jt CSI in Hannover de raad van De ikker op te volgen. Kloppenburg blijft steken BUDAPEST Mirjam Kloppenburg heeft in Budapest de successen van eni ge weken geleden niet kunnen voort zetten. Na haar winst in de open Oos tenrijkse titelstrijd bleef de speelster uit Lichtenvoorde in het weekeinde bij de open Hongaarse kampioenschappen buiten de prijzen. In de derde ronde het enkelspel werd de tien dagen gele den gehuwde Kloppenburg gedwars boomd door de Chinese Chen Zine, nummer vijf van de wereldranglijst. Met Gerdie Keen kwam Kloppenburg in de kwartfinales van het dubbelspel. Het als eerste geplaatste Hongaarse koppel Cila Batorfi/Gabriele Wirth bracht de opmars van de Nederlandse speelsters tot stand. Samaranch geen bemoeienis met fusie NSF/NOC UTRECHT Juan Antonio Sa maranch, de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité wilde zaterdag tijdens zijn korte bezoek aan Nederland geen oor deel vellen over de pogingen tot vergaande samenwerking tussen Nederlands Olympisch Comité (NOC) en Nederlandse Sportfe deratie (NSF). Vooral niet in aan wezigheid van de nieuwe minis ter van WVC Hedy d'Ancona. Wel verwees hij fijntjes naar het Olympic Charter. Daarin wordt de onafhankelijke positie van de nationale Olympische Comités onderlijnd. Kristin Otto stopt loopbaan OOST-BERLIJN De Oost- duitse Kristin Otto, één van de succesvolste zwemsters aller tijden, heeft besloten haar ac tieve loopbaan te beëindigen. Kornelia Ender, een andere topzwemster uit de DDR, zal zich om persoonlijke redenen binnenkort met haar man in het westen vestigen. Ender, die tegenwoordig Kornelia Grummt heet na haar huwe lijk met voormalige wereld kampioen bobslee en tienkam per Steffen Grummt, behaalde bij de Olympische Spelen van München (1972) en Montreal (1976) vier gouden en evenveel zilveren medailles. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.00 uur: AVRO s Sportpanorama. Veronique, 18.50 uur: Match. BBC 2, 20.10 uur. Autorally. Eurosport, 19.00 uur: IJshockey. Eurosport, 21.00 uur: Weekover zicht. Eurosport, 22.00 uur Auto- en motorsport. Eurosport, 23.00 uur: Boksen. MORGEN Nederland 1, 17.40 uur: NCRV Sport. BBC 2, 01.00 uur: Autorally. Eurosport, 00.00 uur Autorally. Eurosport, 00.30 en 11.00 uur: IJshockey. Eurosport, 10.00 uur Auto- en motorsport. Eurosport, 13.00 en 17.00 uur Eurosport, 14.00 uur Boksen Eurosport, 15.00 uur Voetbal. Eurosport, 16.00 uur Handbal. KOERSEN DEN HAAGOnze tips voor de koersen van Hilversum (morgen aanvang 18.30 uur) luiden als volgt: Hilversum le koers 1 Incredible Crafts, 2. Exi- to Frisians, 3. One to Many (7-10-9). 2e koers 1 Develina Dartel, 2. Ca stro W, 3. Dheres Hanover (3-1-7), 3e koers 1 Jungle Love, 2. D'Urie Jeanet, 3 Nick Hoff (1-3-9), 4e koers 1 Dokie Zuydhoeve. 2. De- ter Ruimzicht, 3. Dayan Buitenzorg (2-4-5). 5e koers: 1 Charitable, 2. Chario Chan, 3. Buddy (2-1-6), 6e koers: 1. Benno R, 2. Chokey Treen, 3. Binky Hanover (3-1-2), 7e koers: 1 Alice van Altena, 2. Zo diak, 3. Zariba di Robles (4-10-2), 8e koers 1. Ceradine Jeanet, 2. Dou ble Dutch, 3. Cwando Ruimzicht (1-2- 3), 9e koers: 1. Zenith Nora, 2. Be Quick, 3. Aty van de Lente (4-2-10), 10e koers 1. Zeus Boekelte, 2. Zozo Nevele, 3. Zvetlana Hanover (5-4-3). Sportwereld Boksen Arnold Vanderlij- de, sinds kort superzwaarge wicht, heeft na twee maanden zijn rentree in de ring gevierd voor zijn club Bayer Leverku- sen. Hij versloeg de Westduit ser Gëns door interventie van de scheidsrechter na tweeën- eenhalve minuut in de eerste ronde. Schaken Jan Timman heeft tijdens het internationaal schaaktoernooi van Belgrado het punt gedeeld met wereld kampioen Kasparov. De Rus heeft samen met de Engels man Short een half punt voor sprong op Timman, Ehlvest en Joesoepov, die de derde plaats delen. Paardesport De derde wedstrijd in de reeks voor de wereldbeker voor springrui ters heeft opnieuw Frans suc ces opgeleverd. In Hannover won Yves Bost. De Nederlan ders Eric van der Vleuten en Jos Lansink werden respectie velijk zesde en elfde. Wielrennen De Zwitserse delegatie heeft de internatio nale veldrit voor profs en amateurs in het Münchener Olympiapark beheerst. Win naar werd zoals verwacht Beat Breu. Wielrennen Frank van Ba- kel is als derde geëindigd in de derde veldrit voor de Super Prestige Trofee. Hii wist de Belg Paul de Brauwer en de Deense revelatie Henrik Djernis voor zich. Golf De Australische gol fers Peter Fowler en Wayne Grady hebben het toernooi om de wereldbeker voor landen teams in het door een nood weer geteisterde Marbella ge wonnen. Het winnende Au stralische koppel kreeg ieder de vastgestelde hoofdprijs van 120.000 dollar (250.000 gulden). Fowler ontving bovendien 50.000 dollar (100.000 gulden) voor de beste individuele pres tatie. Turnen De Sovjetunie heeft het toernooi om de Chu- nichibeker gedomineerd In de eerste van een serie kwalifica tiewedstrijden voor het toer nooi om de wereldbeker, vol gend jaar in Brussel, won Be- lenky bij de mannen en Lats- tienova bij de vrouwen. Atletiek De Sovjetrussin Lyubov Klotsjko gaf Aurora Cunha 35 kilometer de illusie de marathon van Tokio voor de tweede achtereenvolgende keer te winnen. Ruim zeven kilometer voor de finish liet Klotsjko haar medevluchtster alleen achter en passeerde de eindstreep met ruim twee mi nuten voorsprong op de Portu gese Jamie Richmond van Panda's (rechts) in duel met Kari Harila van TPS Turku FOTO: AP BERN De Rotterdam Panda's hebben zich naar vermogen geweerd in de halve finaleronde om de Europa Cup I in Bern. De Nederlandse kampioen verloor in Bern alle drie wedstrijden van gelouter de tegenstanders. CSKA Moskou en TPS Turku uit Finland plaatsten zich voor de finaleronde, die be gin februari wordt gehouden. Het was niet opval lend, dat de Panda's zaterdag met 14-2 werden af gedroogd door de legerploeg uit Moskou, CSKA. In de eerste periode bleef de afstraffing beperkt tot 0- 2, vervolgens waren de Russen met twee maal 6-1 oppermachtig. Gisteren liepen de Finnen van Tur ku uit naar 4-0, voordat Richmond en Morrison de achterstand halveerden. Tot de eindstand van 7-3 bleef de achterstand echter ten minste twee doel punten. Vos maakte de derde Nederlandse treffer. DEVENTER Anne Jan Portijk haalde zaterdag op het als vanouds niet snelle ijs in Deventer zijn gram op kernploegtrainer Ab Krook. De bondscoach uit Loosdrecht passeerde de 21-jarige potige man uit Heerenveen nog voordat er ook maar één slag op het ijs was gemaakt voor de wereldbekerwedstrijd in West-Berijn komend weekeinde. En daar maakte Portijk met de IJ- selcup in de hand zich erg boos om. „Ik ben het geouwehoer zat". Op grond van zijn prestaties vorig jaar werd Portijk niet in geschreven voor de vijf kilo meter in West-Berlijn. Portijk excelleerde nog op het EK in Den Haag met een bronzen medaille op de 1500 meter, maar viel vervolgens ten prooi aan een diepe inzinking. Por tijk viel zelfs buiten de drie man tellende afvaardiging voor het WK in Oslo. Krook koos voor West-Berlijn voor andere mensen voor de vijf ki lometer. Portijk, die door een buikgriep enige kilo's is kwijt geraakt, is wel startgerechtigd voor zijn specialiteit: de 1500 meter. „Ik heb eigenlijk niet zoveel zin om alleen voor de 1500 meter naar Berlijn te gaan. Ik had gedacht ook in aanmerking te komen voor de vijf kilometer. Ik ben het ab soluut niet eens met de beslis sing van Krook. Wat heeft Ben van de Burg gepresteerd. Niet veel, dacht ikbrieste Portijk, die in de iJselcup een vorm van protest zag. Krook meende Portijk in be scherming te moeten nemen. „Wij kennen Anne Jan. Hem kennende rijdt hij de vijf kilo meter voluit. Dat is in deze fase van het seizoen niet bij zonder verstandig. Daarom heb ik hem gepasseerd voor West-Berlijn. Bovendien heb ben we in Nederland meer goede vijf kilometerrijders". Portijk zint op wraak op de tweede cyclus om de wereld beker in Den Haag begin de cember. „Ik moet er in Den Haag goed bij zijn. .De kwalifi catie voor Berlijn was al voor de IJselcup bekend. Nogmaals, een kwalijke zaak." Piloot Leo Visser beschouwt schaatsen dit seizoen als een plezierige vorm van tijdver drijf. De tegenwoordig in Ge leen wonende Visser rijdt de komende weken wat nationale wedstrijden. Vandaar zijn aan wezigheid afgelopen zaterdag bij de 28e IJselcup in Deven ter. Visser reed een behoorlij ke 500 meter Met zijn 40.73 klasseerde hij zich op de acht ste plaats, voor kernploegleden Ben van de Burg (tiende), Anne Jan Portijk (veertiende) en Gert Bloemberg (26e). Ook de schaatsmijl beëindigde Vis ser als achtste (2.06.23). En wanneer de ijskoude wind eni ge minuten eerder was afgeno men, was Visser in de buurt van het podium gekomen. Nu sloot hij zijn bezoek aan De venter met een zesde plaats af. Hij hoopt zich te plaatsen voor de Nederlandse afstandskam pioenschappen in Heerenveen begin volgend jaar. Verder rij ken zijn ambities niet. „Ach, om het Europees kampioen schap maak ik me niet druk. De wedstrijd is in Heerenveen en ik zou wel mee kunnen doen. Dan ga ik er gewoon op vrijdagmorgen heen. Maar dat wij over die mogelijkheid zit ten te praten is belachelijk. Dat zou niet mogen en is on zin. Als ik me plaats, zou het een diskwalificatie voor de kernploegleden zijn". Inzeil Een week voor de eerste we reldbekerwedstrijd, de vroege re Sprinters Meeting, in West- Berlijn heeft de Uwe-Jens Mey de Aziatische tegenstan ders een nederlaag toege bracht. De olympische kampioen uit de DDR zegevierde tijdens wedstrijden in Inzeil op de 500 meter in 37,72 seconden. De Zuidkoreaan Ki-Tae Bae was zeven-honderdste, de Japan ner Toshiyuki Kuroiwa een- tiende seconde langzamer. Op de 10Ö0 meter nam junior Saturo Kuroiwa revanche door Mey naar de tweede plaats te verwijzen: 1.15,46 te gen 1.15,53. Vorig seizoen won Me^ het wereldbekerklasse ment zowel op de 500 als op de 1000 meter. BERNIE VAN UNEN fT L k, 1 _JEERT De Neder- indse herenbasketbalse- Ictie werd afgelopen I Jeekeinde in Landsmeer vee dagen door bonds- lig>ach Harrewijn in vier au'ainingsessies flink afge nepen. In Weert werd eoefend tegen eredivisie club BS Weert. Ve ,et clubje van Harrewijn ygegde het duffe Limburgse lnïzelschap in vier maal twaalf iinuten met twee vingers in vap neus van de vloer: 115-69 na'8-21 26-13 30-17 31-18). De /eubloze Bottse kwam alleen in e tweede helft binnen de lij- en en speelde verdienstelijk, Di| bleef het gebrek aan wed- „.rijdritme niet onzichtbaar. chjbch kreeg hij van Harrewijn )U# voorkeur voor de tiende laats boven Huybens. *e driedaagse stage vormde ,ecpt compromis voor de afgef- •ten droomreis van de basket- 9. Blploeg naar de Verenigde :-0.taten. larrewijn werd voor de eerste eer in zijn loopbaan als Jsipndscoach niet geconfron- 0 terd met bedankjes van top- erfrelers. Alleen Van Dinten ioest met een blessure afzeg en. „Dit is de sterkst denkba- ebf selectie in ons land. Met otëze ploeg hoef ik geen beroep t I doen op in Amerika stude rende spelers. Alleen vóór Van _Joelgeest zou ik een plaats in- pimen". Ron Dekker in actie tijdens de wedstrijden in Delft. DELFT In de Neder landse zwemploeg, die op zaterdag en zondag 9 en 10 december zal uitkomen bij de Europa Cup-wed strijden in het Spaanse Sa- badell, zijn bij de mannen niet minder dan zeven nieuwelingen opgenomen. Michael van Rijn, de meestbe- lovende van de nieuwe lich ting, fungeert als reserve. De 18-jarige laatbloeier uit Heemskerk is specialist op de schoolslag; uitgerekend het do mein van de enige zwemmer van internationale klasse, die momenteel in Nederland voor handen is; Ron Dekker. Dienstplichtig militair Dekker bleef op de 100 meter Van Rijn (persoonlijk record in 1.03,00) een fractie van een seconde voor en kwalificeerde zich derhalve voor Sabadell, waar op de persoonlijke nummers slechts één deelnemer per land mag uitkomen. De ploeg voor de tiende (en laatste) Europa Cup-wedstrijd: Vrouwen. Marianne en Mildred Muis (beiden ZPA), Ellen Elzerman (Tor pedo), Linda Moes (Buble), Karin Brienesse (Orca), Diana van der Plaats (Dolfijn), Manon Masseurs (HPC) em Radna Mulder PSV). Mannen: Ron Dekker De IJsel), Mar tin van der Spoel (DWK), Casper van Dam (Zweml/H), Danny Nelson (Nautilus), Ronald Sloeserwij (Dol fijn), Wilco van de Akker (AZPC), Vili Adam (HPC), Marcel Wouda (Zeester), Guido Keutgen (Raket) en reserve Michael van Rijn (KZC Be verwijk). Deventer De Neder- ng.ndse schaatsenrijdsters Mn niet zonder verzet ak- 1 oord gegaan met de ver bredingen, die de leden jj: Sin de kernploegen dit kizoen ontvangen. m rej een brief, opgesteld door coach Jan Wiebe Last en on dertekend door de alle leden van de allroundploeg, is ge protesteerd tegen de bedra gen die aanzienlijk lager lig gen dan bij de mannen all- rounders. Marieke Stam, die volgens de huidige regeling 12.000 gulden ontvangt, toonde zich zaterdag tijdens de IJssel Cup-wedstrijd ontevreden over het feit dat een een re actie van de KNSB op de eind augustus geschreven brief tot op heden is uitge bleven. In een eerste bijeenkomst, dit voorjaar, hadden de rijd sters geen kritiek op de nieu we regeling geuit. Op dat monent was het hen nog niet duidelijk dat de nummer één bij de mannen, Gerard Kern- kers, dit seizoen een vergoe ding van 40.000 gulden tege moet kan zien. Dick van Zanten, voorzitter van de begeleidingscommis sie kernploegen, die eerder verklaarde dat de kernploe gen voetstoots akkoord wa ren gegaan, zei afgelopen weekeinde op 29 september overleg te hebben gevoerd met Stam. Met dat gesprek was de zaak volgens de KNSB-bestuurder afgedaan. NEW YORK - De West- duitse tennisster Steffi Graf heeft gisteren voor de tweede keer het Mas- ters-toernooi gewonnen. In 1987 was ze ook al de beste. De 20-jarige aan voerster van de wereld ranglijst versloeg Martina Navratilova in de finale in vier sets: 6-4 7-5 2-6 6-2. Ze verdiende daarmee ruim een kwart miljoen gulden en incasseerde bo vendien een bonus van vier ton voor haar presta ties in de toernooien van 1989. De modale Franse tennisser Eric Winogradsky is de vierde en laatste winnaar geworden van het minimale Challenger- toernooi in Valkenswaard. Di recteur Piet van Eijsden is met zijn medefirmanten tot de slot som gekomen dat het evene ment, dat volgend jaar 100.000 in plaats van 75.000 dollar prij zengeld kent, in de Brabantse provincie geen levensvatbaar heid heeft. De tribunes van het centrum Valkencourt ble ven vrijwel de gehele week leeg. Pas op de finalemiddag kwamen ëen kleine duizend toeschouwers, die eindelijk voor een beetje sfeer zorgden. Dat winnaar Winogradsky en de Westduitser Markus Zöcke het tot de finale van het en kelspel brachten gaf de mid delmatigheid van het evene ment nog eens extra aan. Voor Tom Nijssen, deze week in een soortgelijk toernooi in Kopenhagen actief, was er nog een troostprijs in de vorm van winst in het dubbelspel. Met zijn Westduitse partner Udo Riglewski, die de Limburger in de kwartfinales van het en kelspel de voet had dwars ge- rei ;ei) sle EVENTER De jjShaats-techniek van Jhristine Aaftink gaf in 'eit verleden dikwijls aan- n pding tot ietwat kolde- eke beschouwingen. De -■ hge sprintster uit Baam- ;teugge bewoog zich liefst •ld behoedzaam mogelijk )or de bochten, op het ei>rste oog banger voor valpartij dan voor te- invallende tijden. Een ïn:hte doorbraak, op grond in haar fysieke aanleg tafch zeker tot de moge lijkheden behorend, liet inkn ook lang op zich Jachten. 5rbt eind vorig seizoen toen in Inzeil bij één van de patste World Cup-wedstrij- »n plotseling de hele we- jkjldtop achter zich liet. „Dat ieft mijn zelfvertrouwen ,ej»ed gedaan en nu blijkt dat ït geen uitschieter hoeft te jn geweest", lachte een ont mannen ogende Aaftink za- j^rdag aan de rand van de mfeventer kunstijsbaan. Waar de vooral mentale pro gressie, die medio maart een 2 (invang nam, wist door te bekken. Haar winst in het '^ernooi om de IJssel Cup eniJetekende een even verras- Kinde als veelbelovende start in een nieuw schaats-sei- ^en waarin Aaftink zich nu eindelijk wel eens wat vaker k.l de voorste regionen wil lengen. jfA ben blij dat het nu al zo goed gaat. Als ik nu al in de tweeënveertig seconden kan rijden, is de stap naar nog snellere tijden niet zo groot meer. Dat wordt nu een kwestie van elke week weer een stapje omhoog. Ik betrap mezelf ook op meer fanatis me nu, de hele opbouw heeft aan agressiviteit géwonnen. Ik wil nu wel eens weten hoe ver ik kan komeh", al dus de zichtbaar aanvallen der rijdende Aaftink die de sport deze winter laat preva leren boven haar studie be- wegings-wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Am sterdam. Concurrentie Na het vertrek van Ingrid Haringa uit de nationale sprint-kernploeg van coach Eppie Bleeker, ontbeert Aaf tink wel de noodzakelijke concurrentie. Anita Loor- bach, het nu enig overgeble ven „slapie" van Aaftink, is van een heel wat lager ni veau, zo bleek in Deventer met een dertiende plaats. „Dat kan een probleem wor den, ja. Ingrid en ik zweep ten elkaar altijd op, de con currentie onderling was groot en zorgde ervoor dat je altijd scherp moest blijven. Nu sta ik eigenlijk een beetje op eenzame hoogte, dus is het gevaar voor te snel te vreden zijn, groter gewor den. Ik moet de uitdaging nu internationaal zoeken". De basis voor de triomf in Deventer legde Aaftink met een snelle 42,59 op haar fa voriete afstand, de 500 meter dus. Daarmee bleef ze bijna anderhalve seconde voor haar naaste concurrente Ma rieke Stam (44,11). Een aan zienlijk gat dat de Egmondse op de 1500 meter niet meer kon dichten. Stam zegevier de weliswaar in 2.17,63, Aaf tink hield de schade met een tweede plaats (2.18,80) vol doende beperkt. Herma Meij er en Sandra Zwolle, met Stam lid van de kernploeg van Jan-Wiebe Last, volde den met een derde en vierde plaats in het eindklassement. Lia van Schie vond zichzelf na een mislukte 500 en een betere 1500 meter terug op plaats zeven, achter de ge westelijke rijdsters Jacqueli ne van Straaten en Ingrid Paul. Sandra Voetelink wist zich niet voor de IJssel Cup te plaatsen. Last had" al bij voorbaat aan gekondigd de strijd om de IJssel Cup niet al te serieus te willen nemen. „Dit toer nooi is alleen belangrijk om dat je elkaar allemaal weer eens ontmoet. Wanneer je hierop zou gaan pieken, nee, dan ben je verkeerd bezig. Toch hebben de jongere mei den naar tevredenheid ge presteerd. We moeten niet kijken naar de tijden, daar is het nu nog te vroeg voor. De World Cup-wedstrijden in Berlijn, volgende week, wor den de eerste echte tussen stop. Dan kunnen we zien hoe iedereen er voor staat". DICK KIERS zet, werden in de finale de zen (4-6 6-2 6-1). Het winnen- Tsjechoslowaken Novacek en de duo mocht 4500 dollar ver- Vajda in drie sets teruggewe- delen. Steffi Graf maakt een wat onzeker gebaar, maar grijpt wel voor de tweede keer de masterstitel. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13