„Na school wil ik een jaar alleen badminton spelen" jiijjjj) ju'jj Zaalkorfbalteams spelen op safe - Denigrerende opmerkingen a voor TOP een stimulans Zelfvertrouwen Tweede klasse Derde klasse Indeling Overstap Denemarken BRENDA CONIJN NAAR NATIONALE TITELSTRIJD: £eicUc Sou/tont SASSENHEIM - Vijf korfbaldes kundigen tonen in het bondsblad weinig vertrouwen in TOP. Zij zet- nj ten allemaal de enige hoofdklasser uit de Leidse regio onder de degra datiekandidaten. „Ik vind dat zo denigrerend, ze hebben ons niet eens zien spelen. Hun uitspraken zijn bij ons verkeerd gevallen en zijn voor ons derhalve een enorme stimulans", reageert Wim Kerkum getergd op de sombere voorspelling van de „kenners". De coach van de Sassenheimers verwacht juist dat zijn ploeg op grond van haar schot- kracht en ervaring zich zal kunnen handhaven, ook al oogt de opposi tie met vijf ex-zaalfinalisten op pa- pt pier sterker dan ooit. ■ei De selectie van TOP telt in vergelijking met vorig jaar drie nieuwelingen: Anne- mieke de Mooy, Diane van Nieuwkoop en Frank Nijenhuis. „Het was moeilijk kiezen", vertelt Kerkum. Vooral bij de heren, waar ik getwijfeld heb tussen Frank Nijenhuis en Aad Wiegerink. Ik heb uiteindelijk voor Frank gekozen, omdat hij in de combinatie met Ron van der Willik het beste uitkwam. Hij trekt met zijn schichtige spel de aan dacht naar zich toe, zodat Ron veel ruimte krijgt om te schieten. En wij we ten allemaal dat Ron een droge joker is als het op kansen benutten aankomt, net als Gerco Langelaan trouwens. Verder heb ik met Karin Westerbeek en Anne van der Zaag spelers die tegen Oranje aanzitten, dus waarom zou TOP degra- or datiekandidaat zijn? Ik heb een ploeg die n< in elke wedstrijd vijfentwintig goals erin >ei kan prikken en ik weet zeker dat er bij ia: onze tegenstanders respect voor ons be- std staat". Met een vooraf voor onmogelijk gehouden TOP in maart het behoud in de hoofdklass ditmaal niet zover komt. Ook al gezien de scoringsdrift van TOP - in de-oefenpartij tegen eersteklasser Fiks goed voor een 26-5 zege - wil Wim Kerkum niets horen van degraderen. „Wij hebben in de veldcompetitie een riante koppositie veroverd en dat heeft veel zelfvertrouwen gegeven. En de oe fencampagne was ook heel behoorlijk, terwijl ik toch steeds in wisselende op stellingen heb gespeeld. De spelers staan echt op scherp- alleen mogen ze nog wel brutaler worden. Vroeger hoorde je ze wel zeggen: 'we hebben wel verloren, maar toch leuk gespeeld'. Die instelling moet er helemaal uit, wil je je tenminste op het hoogste niveau handhaven. Je moet elke wedstrijd voor een overwin ning gaan en dan kan het mee of tegen zitten, maar het gaat om de twee punten 17-14 zege op titelkandidaat DKOD stelde z veilig. Coach Wim Kerkum hoopt dat het FOTO: HENK SNA TERSE en niet om het leuk spelen. Ik ga ervan uit dat je alleen maar mag verliezen van ploegen die beter zijn en waartegen je je kapot geknokt hebt". „De spelers hebben twee seizoenen erva ring in de hoofdklasse opgedaan en we ten terdege, dat ze van begin af aan vlijmscherp moeten zijn. Wie dat nog niet beseft, mag naast mij op de bank komen zitten. Wij mogen het niet op de allerlaatste wedstrijd laten aankomen zo als vorig jaar. want dat gaat niet altijd goed. Talent hebben ze allemaal en ik moet dat eruit zien te trekken. Het gaat mij erom dat TOP twaalf punten haalt om erin te blijven en het zal mij worst zijn tegen wie die punten gepakt worden. Ik degradeer in elk geval liever met het idee dat we er keihard voor geknokt heb ben, dan dat wij zo leuk gekorfbald heb ben en nauwelijks een punt hebben ge pakt". LEIDEN - De Leidse regio is voor het eerst sinds het seizoen 1975/76 weer met dertien ploegen vertegen woordigd in de zaalkorfbalcompeti- tie, die dit weekeinde aanvangt. TOP, Pernix, Fides Pacta, Fiks en De Danaïden, de aanvoerders van dit enorme deelnemersveld, stellen zich in op handhaving. En dat geldt ook voor de meeste andere clubs, waaronder Madjoe. De derdeklasser uit Rijnsburg eindigde in het aangehaalde seizoen nog als laat ste in de laagste afdelingsklasse, maar mag dit jaar haar debuut maken op lan delijk niveau. De ploeg hoopt aan te to nen dat dertien voor haar geen ongeluks getal is. Tijdens de vorige zaalcompetitie ont popte Pernix zich als één van de smaak makers van de overgangsklasse. Toch re kent Rob van Dort niet op een herhaling van deze positieve uitschieter. „Wij had den toen gewoon een engeltje boven onze korf hangen. In veel wedstrijden maakten we op de valreep nog gelijk of scoorden zelfs de winnende goal. Peter Kuipers droeg in zijn eentje een heel vak en Carla Kuipers en Janneke Mulder maakten elk zo'n vijftig doelpunten. En dat zijn echt uitzonderlijke zaken", oor deelt de trainer van de oranjekragen nuchter. Hij hoopt dat de produktie dit maal niet alleen door de genoemde spe lers bijeen wordt geschoten en verwacht dat zijn keurgroep gewoon in de onder ste helft van de ranglijst om lijfsbehoud zal moeten knokken. Bij Fides Pacta acht John Tims handha ving beslist haalbaar, ook al raakte hij met Patricia Gottmer en Nico Pikaar twee geroutineerde krachten kwijt. „Hennie Piket is terug in de basis en Sander de Haas is een beloftevolle speler. Bovendien vind ik dat Mieke Se- lier en Bettina Sommeling nu maar eens wat extra's moeten laten zien", stelt de oefenemeester uit het Haagse vast. Naast Sander de Haas nam Tims Karin van der Zeeuw als nieuwelinge m zijn selec tie op. „Ik verwacht dat Die Haghe moeiteloos kampioen wordt en ZKC '16 is ook een behoorlijke ploeg. Maar de rest onloopt elkaar niet veel. Alleen zul len wij keihard moeten werken om het nodige geluk af te dwingen. Want wij hebben echt niet zoveel meer schot, techniek of tactisch inzicht om op een andere manier de punten binnen te ha len". Fiks legt, net als op het veld, de priori teit bij het promoveren van het tweede, zodat van het eerste niet meer dan hand having wordt verlangd. „Ik ben een po sitief denkend mens en ga met open vi zier de competitie in. Temeer daar ik niets van onze tegenstanders weet", ver telt coach Cees Zuurmond, die het forse 26-5 verlies tegen TOP niet als graatme ter voor de kracht van zijn selectie wil nemen. „Het enige dat ik uit die 26-5 opmaak, is dat er te weinig kansen benut worden. Met dat probleem kampen we al enige tijd, hoewel we toch keihard trainen. We moeten gewoon één keer een wedstrijd goed winnen en als we dat breekpunt gehad hebben, heb ik goede hoop dat het een hele verrasssende com petitie wordt". Gerrie Coli en Annemie- ke van der Gugten zijn de nieuwe ge zichten in de selectie van Fiks. Het is begrijpelijk dat Janko Breedveld erg weinig inzicht heeft in de mogelijk heden van De Danaïden. Hij werkt er nog maar net twee weken als trainer. „Aanvallend zijn er genoeg kwaliteiten, maar verdedigend moet er nog veel bij gespijkerd worden. Er wordt teveel in een rechte lijn naar de paal verdedigd. Daarbij is men te individueel bezig, niet als ploeg", verwoordt hij zijn eerste in drukken uit de oefencampagne. Breed veld heeft tezamen met de technische commissie de selectie samengesteld, waarin Nelleke Peters Patricia Straathof en Paul Husken voor het eerst een basis plaats hebben. „Ik kijk helemaal niet naar de ranglijst. Mijn eerste doel is de ploeg beter te laten draaien en als dat snel lukt, kunnen we met de aanwezige kwaliteiten toch een eind komen". In de tweede klasse leveren de eerste én de tweede plaats promotie op. Maar De Algemene, Crescendo, en Zuiderkwartier lijken (nog) niet in staat in de hoogste regionen mee te draaien. De eerstge noemde maakte op het zaaltoernooi van Fides Pacta een goede indruk en heeft van het drietal de beste papieren. Ook al omdat de andere twee vorig seizoen te- nauwernood aan degradatie konden ont komen. Kampioenskandidaten zijn er wél in de derde klasse met Tempo en Veloticas. De Alphenaren willen al langer hogerop en hopen dat de ervaren trainer Gé van der Water er in slaagt de de jonge, ta lentrijke ploeg optimaal te laten preste ren. Velocitas keerde roemloos naar de derde klasse terug, maar aanvoerster Jetske Goudsmit en haar zevental be leefden een sterke eerste veldhelft, zodat de degradatie best in één jaar goedge maakt kan worden. KNS, Ons Eiland en Madjoe zijn uit de afdelingscompetitie omhoog gekomen en kunnen tevreden zijn als zij zich in de derde klasse handhaven. Madjoe heeft in de zaal nog nooit zo hoog gespeeld en trainer Frits Vink hoopt dat zijn forma tie in de eerste seizoenshelft haar onbe kendheid ten volle kan uitbuiten om een terugval in de anonimiteit uit te bannen. .De indeing van de ploegen uit de Leidse regio in de zaalcompetitie 1989-1990 luidt als volgt: Hoofdklasse A: Allen Weerbaar. Blauw Wit. Dal- to. DKOD, Fortuna, Oost Arnhem, TOP, Wordt Kwiek. Overgangsklasse A: Drachten, DVO, HKC, Kin derdijk, KVS, Pernix, VEO, Wit Blauw. Overgangsklasse D: DEVD. Fides Pacta, Die Ha ghe. Naas. OEC. Rapiditas. SDO (V). ZKC '16. Eerste klasse F: Achilles. Archipel, Diamco. Fi- ducia. Fiks, Pams. Waterland. Watervliet Eerste klasse G: De Bermen. Da Danaïden, Hoogvliet. ODO (M). Ten Donck. TOV, VES. Vlaardingen. Tweede klasse E: Avanti, Crescendo, Haarlem. Koog Zaandijk. KVR. Kwiek, Rotterdam. Rozen burg. Tweede klasse F: Ados, De Algemene, EKVA, OKV, Olympiaan, Sporting West. Zuiderkwar tier, De Zwaluwen. Derde klasse K: Aurora. Harga. Hou Stand. KNS, Nieuw Flora, Phoenix, Tempo, Unicum. Derde klasse L: ALO. DKC, GKV (H). Jodan Boys. Merwic, Ons Eiland, De Regenboog, Zwijndrecht. Derde klasse M: ADO, Madjoe, SEV, Valto, Ve locitas, Vetura Sport, Vriendenschaar (B), Wei devogels. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA 31 LISSE - De kwalifikatie voor de nationale kampioenschappen bad minton, die volgend weekeinde in Nieuwegein worden afgewerkt, heeft haar keuze alleen nog maar versterkt. Na het behalen van het VWO-diploma gaat Lissese Brenda Conijn zich een jaar geheel op het badminton toeleggen. De nationale titelstrijd is een heel plezierige vol gende ervaring, die goed past op de weg naar het grote doel: de Olym pische Spelen van 1996. Brenda Conijn heeft plezier in badmin ton. De opmerkelijke verrichtingen van de laatste weken hebben haar alleen nog maar enthousiaster gemaakt. Bij het dis trictskampioenschap speelde de Lissese zich bij de beste vier dames. Afgelopen weekeinde werd de lastige kwalifikatie voor de nationale kampioenschappen doorstaan. Daarmee wordt de net vijf tien jaar geworden Brenda Conijn de jongste deelnemer, die ooit bij die natio nale titelstrijd heeft meegedaan. Zelf denkt ze overigens geen enkele kans te hebben, volgend weekeinde in Nieuwe gein. Maar ze beschouwt het wel als een heel leuke ervaring, die haar verder moet helpen op de lange weg naar de top. Kiezen voor een carrière in je favoriete sport is niet eenvoudig, maar Brenda Conijn heeft die keuze nu toch wel ge maakt. „Als ik niet blijf zitten heb ik in 1992 mijn VWO-diploma op zak. Dan ben ik zeventien jaar en wil ik best ver der studeren. Maar ik ben dan wel zó jong, dat ik eerst eens een jaar wil kijken hoe ver ik met badminton kan komen. De Europese kampioenschappen worden in het voorjaar van 1993 gespeeld en dat is mijn voorlopig belangrijkste doel". Er glinsteren pretlichtjes in haar ogen als ze eraan toevoegt: „Badminton is een olympische sport. En als ik daar in 1996 aan mee kan doen, zou dat natuurlijk helemaal gaaf zijn". En lachend: »,Maar dan moet het wel ver weg zijn, want ik wil reizen. Dat zit er trouwens dik in, want in 1992 zijn de Spelen in Barcelona en twee keer achter elkaar in Europa is niet zo waarschijnlijk". Het zijn uitspraken, die gedaan worden door een meisje dat met beide benen op de grond staat. Brenda Conijn weet met haar vijftiende jaar wat ze wil. Ze praat aan één stuk door en zonder aarzelen. Ze lacht veel. Een aanstekelijke lach. Na de aansprekende reeks badmintonsuc- cessen is het trouwens niet verwonder lijk dat ze plezier heeft. De net vijftien jaar geworden Brenda werd in de kwali fikatie de schrik van de bondsselectie tot en met 18 jaar. Drie kanshebbers uit die groep, Nathalie Mulder, Esther Fleur- baay en Carolien Glebbeek, werden te ruggewezen. „Ik vind het een grote eer om bij de na tionale seniorenkampioenschappen mee te spelen. Voor mij geldt vooral het deel nemen. Het gat met de Nederlandse top is nog te groot. Alleen als ik gunstig loot heb ik misschien kans om een rondje te winnen", aldus de Lissese, die haar be langrijkste resultaat tot nu toe de Neder landse titel bij de veertienjarigen vindt. Die won ze vorig jaar. Brenda Conijn wil hard trainen om nieuwe erepalmen te veroveren. Daartoe maakte de speelster uit Lisse, die op achtjarige leeftijd met badminton begon, dit jaar de overstap van haar vertrouwde omgeving bij de BC naar het Haagse Dropshot. De club waar ook streekge noot Corno Meskers uit Warmond een plaats heeft gevonden. „In Lisse kon ik maximaal slechts twee maal per week trainen. En ook de omstandigheden waaronder ik moest trainen, waren vaak onvoldoende. Bij Dropshot train ik nu vijf uur per week in de A-selectie onder leiding van Rob Kneevel. Ik zit nu voor het vierde jaar bij de nationale jeugdse- lectie, waar ik ook nog eens twee uur train. En vanaf januari krijg ik er nog privé-les bij. Ik kan me dan bij Corno en zijn trainer. Peter Regeer aansluiten". De vijftienjarige badminton-speelster Het vertrek van Brenda Conijn beteken de een groot verlies voor de badminton club Lisse, die nu nog zus Angela Conijn binnen de gelederen heeft. „Ze is ouder dan ik. Van wat bij haar niet werkte, hebben we geleerd. Zodat mijn vader, die zo'n beetje als manager fungeert, het mogelijk beter kan regelen. Mijn ouders en Angela steunen mij enorm. Ook de school, het Fioretti College, werkt heel goed mee. Ik heb een strak schoolrooster en ik moet veel trainen, dus heb ik geen tijd voor feestjes of de disco. Maar dat heb ik er graag voor over, want ik wil gewoon een hele goede speelster wor den". Brenda Conijn lijkt bepaald niet te lij den onder de druk te moeten presteren Conijn uit Lisse is de jongste deelnemer of de toenemende belangstelling rond haar persoontje. „Nee hoor, het was best leuk dat mensen die vroeger onbekenden waren, nu ineens tegen je praten. Ik leer trouwens ook steeds meer mensen ken nen". Contacten met haar oude trainer, de in middels naar Denemarken verhuisde Ron Daniels, heeft ze nog volop. „Twee jaar geleden heeft hij geregeld dat ik twee weken naar Denemarken kon om te trainen. Vorig jaar ben ik zelfs vier weken weggeweest. Om echte toptrai- ning te volgen moet je wel daar zijn. Of in Indonesië, maar dat is ver weg. Als ik straks klaar ben met school, kunnen zijn tijden bij de nationale titelstrijd. FOTO: HENK SNATERS E vrouw en hij regelen dat ik daar een jaar naar toe ga. En dan naar de EK, dat zie ik wel zitten". Toch brengt de sport voor Conijn niet uitsluitend vreugde met zich mee. „Bles sures hè", antwoordt ze, gevraagd naar de minder leuke kanten. En vervolgens met eventjes een ernstige blik in de ogen: „Je voelt je soms wel eens een een ling. Als je ver komt in de sport heb je maar weinig vrienden en vriendinnen. Maar ook dat gaat alweer veel beter". Een groen blaadje is Brenda Conijn al lang niet meer. De zo fris overkomende, goedlachse badmintonspeelster uit Lisse lijkt rijp de topposities te kunnen bestor men. PETER KLEIN Onder redactie van Peter van der Hulst en Paul de Vlieger. Total loss Er zijn al vele redenen om een wedstrijd af te gelasten bekend. Het vorige week- an) einde zorgde MSV echter voor een nieu we. zij het kostbare, variant. De gehele basketbalselectie van coach Vogelaar viel lve ten prooi aan een snelheidscontrole. 3fT Moeten ze maar niet zo hard rijden, zult u redeneren. Maar de schade kwam niet Di in de vorm van een keurig uitgeschreven geel bonnetje. Neen. coach Vogelaar e moest plots in de remmen toen oom agent op wat al te enthousiaste wijze de Rijksstraatweg opsprong om hem naar de zijkant te sommeren. Zoals het een \cf coach betaamt, reageerde Vogelaar ade- stl Quaat op de situatie. Het goeae voorbeeld kreeg echter geen navolging van zijn pu pillen. Met als gevolg dat de Noorawijkse er karavaan 'total loss' raakte. Hoe vreemd het ook mag klinken, voor j DAS had het voorval als plezierige bij komstigheid dat de wedstrijd werd afge tast. Iets waar de Delftse club al eerder om had gevraagd. Dit wetende zal een kwaaddenkende supporter van MSV zich toch afvragen waar die agent zo plots vandaan kwam. Kampioenen Oscar Taal na afloop van het competitie duel tegen Akriaes, waarin Luba Leiden de zoveelste dreun opliep. Commentaar lijkt verder overbodig. Kanjers Hel is bij Quick Boys gebruikelijk om na afloop de beste speler van de wedstrijd aan te wijzen. Een gebruik dat na het oe fenduel tegen Ajax achterwege bleef. Niet onbegrijpelijk. Want liepen er bij de Kat- wijkers. die in het geheel niet onderdeden voor de Amsterdammers, immers niet elf kanjers in het veld? Kassa Het niet verschijnen bij de voorjaars- of s f-1 fit MMA zjsn, totsdhjke. Tl/tCyiniC l/rv cC qz-dhr-ijc F C L i 55 e s-o i/yv ds. X Je- eiAV cb&jfVL/rit ismr* 5 8 lA^jn. bxX. aJfitAcfJisri -u/ooO Wtta J'f rc. L S s ft a^n. Verslag VVSB F1 - f^siAtUri/ najaarsvergadering van de KNVB afde ling Leiden komt verenigingen in de re gelop een boete te staan. Ook al laten de clubs vooraf weten verhinderd te zijn. Een regel die VN A was ontgaan. „Als wij een bericht van verhindering geven, dan hoeven wij toch geen boete te betalen", liet een vertegenwoordiger van de Leidse club weten. Afdelingsvoorzitter Diederik van der l een Meerstadt was even van zijn stuk gebracht, maar overleg met een van zijn medebestuurder maakte al spoe dig duidelijk dat dat op een misverstand berustte. De reactie van de VNA'er was er vervolgens niet minder om. Bij het voorlezen van de berichten van verhindering liet hij luidkeels weten: ..Kassa!".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 31