„Voor mij gaan alle deuren open" /voetballerlei CiidaeSomcmt Lachen RUUD KROL OVER VERGELIJKING MET AAD DE MOS BIJ TOT TOPCLUB GEGROEIDE KV MECHELEN: SPORT ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINi ia: Ik, 51 F door Frank Werkman h h t< Omdat Thijs Libregts i alleen onder de Nederig voetbaltoppers, maar ot, bij de pers zo langzamerhand niet al veel vrienden meer ove, heeft, ben ik ingegaan i zijn verzoek om eindelij eens van zijn kant volh opening van zaken te g\ Daartoe stel ik graag n wekelijkse plekje beschikbaar, waarmee overigens niet gezegd v zijn dat de bondscoach tot mijn vrienden mag rekenen. Maar nu Rinu Michels een naar verlui- 2.000 gulden per stuk t opleverende column voO een landelijk och tend bil schrijft, mag Libregts een keer, eenmalig, zijn visie geven. Laat ik voorop stellen da\\ trots ben dat we het hebll gehaald. Tien punten uit wedstrijden is niet niks. w Duitsland achter ons gel al1 misschien nog wel mooieil ging woensdagavond echt1 wat door me heen. Dat gi\ champagne smaakte me ontzettend goed en de bij\ die van de tribunes kwart toen ik een stukje het vet inliep was voor mij als ed warme douche van gelukzaligheid. Even kon] me laten gaan. M'n gevoe de vrije loop laten. Tensli had ik het toch voor elkat- gekregen. Ik heb veel te i slikken gehad, de afgelopt anderhalf jaar. Ieder redê denkend mens had er al fi de brui aan gegeven. Ik jp Ik wist dat ik goed bezigt Ik wist wat het doel was S hoe dat moest worden bel En het is gelukt. Ondank' alles. Alles heb ik geslikt. Kritiek van de pers. Krib van de spelers. Alles gepi omdat het doel heilig was het doel heiligt de midde En nu we Italië hebben bereikt, heb ik het gelijk mijn zijde gekregen. Dat waardering er nu nog nie vind ik nog niet eens zo Dat komt wel. Het respect komt altijd later. Dat hee\ geschiedenis wel bewezen? Meestal pas na iemands df Zo lang duurt het hopelijk voor mij niet. Maar de waardering komt, daar be van overtuigd. Het ligt nil mijn aard om na te schop] Daarom zal ik ook op dez\ plaats niemand onheus bejegenen. Ik wil echter V van de mogelijkheid gebri maken om iedereen nog e op een aantal dingen te wi Om te beginnen dat 'conflï met Ruud Gullit, want da het allemaal mee begonné Jaren geleden heb ik in e genuanceerd betoog eens i gezegd over zwarte voetba in het algemeen en Gullit het bijzonder. Maar hoe g dat dan? Er worden uit zc verhaal twee krenten gep. en ineens heb ik gezegd zwarten lui zijn. Dat heb i dus jaren geleden gesteld, maar toen ik vorig jaar w benoemd, kwam dat natuu weer boven drijven. Dat l ik wel verwacht. Waar ikj rekening mee had gehoud was dat Gullit zelf me dal steeds voor de voeten wie Of liever: dééd hij dat ma een keer, dan had ik me kunnen verdedigen. Nee, zon kennelijk op wraak. Stookte een vuurtje op, trachtte medespelers op z\ hand te krijgen. Rancune, pure rancune. En toch ook beetje dom. Als volwasser mensen onder elkaar kun een probleem toch uitprai Ik heb toch de voorbije vijftien maanden ook de was binnenshuis gehoudei Ook nu doe ik dat nog. Ik best een boekje open kum doen over een paar speler Maar wat schiet ik daarm op? Ik schaad het algemei belang en daar gaat het ti om? We moeten toch verc Liefst samen! Ik wil voor volledigheid alleen maar i wijzen op het feit dat het Nederlands elftal Italië ht bereikt zonder Gullit. Got hij scoorde tegen Finland en leidde de enige, winne treffer thuis tegen Wales Maar waar was Gullit vei Geblesseerd! Vervelend v hem, maar overkomelijk het team. Dat is gebleken, nu verder? Ik heb een con tot en met het WK. Dus t lijkt me simpel. Ook stral Italië gaan we door op de ingeslagen weg. Resultaat weer voorop. Daarmee zu we ver komen. Heel ver. Begin juli volgend jaar m we de balans op. Wie het j lacht, lacht het best. Met vriendelijke voetbalg Thijs Libregts Spelers AC Milan ontduiken belasting Er is een gevangenisstraf van negen maanden geëist tegen Franco Baresi, de aanvoerder van AC Milan. Hij zou betrok ken zijn bij een zwart-geld affaire in de periode 1982-1986. Virdis en Terraneo, nu beiden bij Lecce, hoorden vier maan den gevangenisstraf tegen zich eisen. Twee andere ex-spe lers, Di Bartolomei en Verza, ieder een maand. Ook de trai ner uit die periode. Nils Liedholm zou onder de tafel zijn be taald; voor in totaal een miljoen gulden. De rechtbank doet volgende week al uitspraak en heeft de mogelijkheid om de veroordeelden contact met publieke organen te verbieden, waar toe ook sportorganisaties behoren. Baresi loopt dus kans om voor een periode van drie jaar uit de Italiaanse nationale ploeg gezet te worden. Athletic Bilbao ontslaat Kendall Het bestuur van Athletic Bilbao heeft de Engelse trainer Ho ward Kendall (43) ontslagen. Aanleiding was de ruime neder laag (0-4) afgelopen zaterdag tegen Real Madrid. Kendall was bezig aan zijn derde seizoen in Bilbao. Rojo volgt hem op. Gewaagd gokje van Swindon-praeses Brian Hillier, de voorzitter van Swindon Town, loopt kans door de Engelse voetbalbond te worden gedwongen uit zijn ambt te treden, omdat hij vorig jaar 15000 gulden zou hebben gewonnen met een weddenschap die zijn eigen club aanging. Nieuwe keeper Crystal Palace Crystal Palace heeft doelman Nigel Martyn van Bristol Rovers gekocht voor 2,2 miljoen gulden. Martyn is jeugd-international. Ray Wilkins voor twee jaar naar QPR Ray Wilkins (33) heeft maandag een contract voor ruim twee jaar bij Queens Park Rangers getekend. De verbintenis van de Engelse international, die tot dusver 88 keer voor het nationale team speelde, gaat in op 28 november. Tot die datum staat Wil kins nog onder contract bij zijn huidige werkgever Glasgow Rangers. Nederlandse trainers gewild De vraag uit de voetbal-ontwikkelingslanden naar Neder landse trainers neemt beduidend toe. Volgens de nieuwe di recteur van de stichting arbeidszaken betaald voetbal (SABV), Jan Hagen, is dat afgezien van het EK-succes vooral te danken aan een initiatief van de stichting, die alle natio nale voetbalbonden aanschreef met de vraag of er behoefte bestond aan Nederlandse trainers. Het heeft, dat dient gezegd, debutant Krol ook niet in alle opzichten meegezeten. Hij werd in zijn eerste maanden ook geconfronteerd met nogal wat blessures: DeMesmaeker, Koeman, Wilmots, Deferm, Clijsters, Albert, De Wilde, Se- vereyns. Bijna een heel elftal voor korte of lange tijd afwezi gen, hetgeen voor het collec tief dat KV Mechelen is niet altijd even gemakkelijk was op te vangen. Desondanks staat de ploeg van Krol hoog ge klasseerd en zit nog in het Eu ropa Cuptoernooi, hetgeen de conduitestaat van Krol niet ontsiert. „De blessures zijn pas in de wedstrijden ontstaan", pareert Krol de kritiek dat kwetsuren door zijn zware training ont stonden. Albert bijvoorbeeld raakte geblesseerd op een mo ment dat hij bij mij nog hele maal niet had getraind, omdat hij was weggeweest met de mi litaire ploeg. Severeyns kwam geblesseerd uit Italië terug. Dus? DeMesmaeker tenslotte had nog nooit last van zijn rug gehad. En nu wel. Kan gebeu ren. Bosman echter heeft me een keer gezegd dat hij in de aanloop naar een seizoen altijd fysieke problemen had. Dit seizoen, zei ie, had hij hele maal nergens last van gehad. Hij is nu aan het beste jaar uit zijn carrière bezig". Deuren open Eén ding heeft Ruud Krol dui delijk voor op een aantal colle ga-trainers. Voor hem gaan dank zij zijn naam deuren open die voor anderen geslo ten blijven. „Wij moesten te gen Malmö spelen", vertelt Krol zonder enige opsmuk. „Ik belde daarom Trappatoni van Inter om informatie te vragen. Ze hebben me een cas sette gestuurd en een rapport. Daar hebben we zeker profijt van gehad. Ik bedoel maar". Onlangs werden de twee ande re Nederlandse internationals bij KV Mechelen, Graeme Ru- tjes en Wim Hof kens, pijnlijk geconfronteerd met Krols aan- pak. Zij werden beiden gepas seerd. „De spelers moeten be grijpen dat je als trainer werkt met een groep van 21 man, van wie je met zestien spelers moet presteren. Dan kun je niet altijd alles verklaren. Dat zou je zelfs niet eens lukken met elf man. Daar moet men dan maar begrip voor hebben. De communicatie met de spe lers verloopt wat mij betreft nu beter dan drie maanden ge leden. Alles heeft gewenning nodig. Maar eh, nogmaals na vijf, zes jaar maak je bepaalde fouten niet meer". Kosmopoliet Ruud Krol, die de afgelopen jaren woonde in Londen, Parijs, Cannes en Amsterdam, zit dus nu in een Vlaams provinciestadje. Als trainer. Waarom? „Het leven was te vaak leeg, er waren op een bepaald moment te veel blanco dagen. Ik wilde wel weer eens in een spannings veld zitten. Als ik ergens bij een wedstrijd was of voetbal op televisie zag, ging het toch weer tintelen. Eind oktober vorig jaar besloot ik het trai nersvak te gaan proberen. Een jaar eerder dan de bedoeling was zat ik dus bij een club, deze club". Financieel onnodig „Financieel", gaat Krol ver der, „had ik het helemaal niet behoeven te doen. Ik wilde weer iets bewijzen. Tot dusver heb ik nergens spijt van ge had. Het enige dat ik tot op de dag van vandaag betreur is dat ik zo laat uit Nederland ben weggegaan. Dertien jaar heb ik bij Ajax gezeten. Dat was zes jaar te lang. Ik was al 29. Om het geld? Nee, vooral door de ambiance, die je elders aan treft. In Vancouver had ik bij voorbeeld ook wel wat langer willen blijven. Maar toen die geweldige aanbieding van Na- poli kwam, kon ik die natuur lijk niet laten lopen. Ik had bij mijn entree in Italië de leeftijd van Van Basten, Rijkaard en Gullit gehad moeten hebben. Dan zou die periode nog mooi er zijn geweest". Of dat sportief of financieel wordt bedoeld, zegt Krol niet. Hij loopt even later weg. Naar zijn auto bij het bordje R. Krol. Het is een uiterst comfortabel vehikel van Westduitse make lij. Even later is het stadion van KV Mechelen uitgestor ven, stil. Voor hoe lang? FRANK WERKMAN MECHELEN Het is stil achter de kazerne in Mechelen. Een paar terrein werkers scharrelen wat onduidelijk rond, twee dames bezet ten de administratie in een houten bijgebouwtje en de parkeer plaats is vrijwel leeg. Op de muur er om heen zijn bordjes ge schroefd, waarop de namen van de huidige eerste-elftalselectie staan. Namen, die inmiddels ook buiten het provinciestadje met cir ca 70.000 inwoners een bekendere klank hebben gekregen. Daar onder bijvoorbeeld die van Michel Preud'homme, tegenwoordig door menigeen beschouwd als de beste doelverdediger ter wereld van dit moment. Sinds enige maanden siert een bordje met de naam van Ruud Krol de muur vari de typisch Belgische voetbal accommodatie. Krol, de man met de meeste interlands (83) op zijn naam, maar volgens velen de slechtste trainer die voorzitter John Cordier had kunnen aantrekken. Hoewel het tij lijkt te keren in het Vlaamse land. België begint te wennen aan de debuterende oe- fenmeester en Krol zelf maakt de indruk zijn draai te vinden. Bij de supporters van KV Me chelen heeft die omwenteling wat eerder gestalte gekregen dan bij de Belgische pers, die de eerder dit jaar uit de lucht gevallen opvolger van de naar Anderlecht vertrekkende Aad de Mos wekenlang als een wesp volgde en op elk gewenst moment stak. De kroegbaas van l'Amitié aan het ook in Mechelen niet ontbrekende, karakteristieke plein, getuigt daarvan. Kurt de Weerdt: „De kritiek op Krol vond ik gro tendeels ten onrechte. Ook on der De Mos werden vorig jaar slechte wedstrijden gespeeld. Maar daar hoorde je nooit ie mand over. Hetgeen natuurlijk wel iets te maken had met het feit dat KV Mechelen uitein delijk kampioen werd". Voetbal International Het dank zij het geld van voorzitter Cordier en onder invloed van De Mos naar de Europese top doorgestoten pro vincieclubje is, zoals gesteld, inmiddels in wat rustiger vaarwater terecht gekomen. Het vakblad Voetbal Interna tional kwam desalniettemin vorige week met de story over de wonderbaarlijke belevenis sen van een Amsterdamse voetbalmiljonair die plotsklaps trainer werd en tot over zijn oren in de sores zou zitten. De werkelijkheid is inmiddels an ders. Krol heeft de aanloop problemen overwonnen. Hij lijkt de strijd met de Belgische media in zijn voordeel te heb ben beslecht door KV Meche len toch tot resultaten te bren gen. Bovendien, en dat is mis schien nog wel belangrijker, is de verstandhouding met de spelers genormaliseerd. En tenslotte lijkt de oud-Amste- rammer, die als vpetballer het spelletje zeer behoorlijk onder de knie had, inmiddels het spel met de pers te beheersen. Afgelopen weekeinde nog, na de 0-0 bij Cercle Brugge, eta leerde Krol zijn gegroeide zelf verzekerdheid. Die opvallend groter was dan na een eerdere ontmoeting met de trainer van KV Mechelen, een goede maand eerder. Het evenbeeld van Aad de Mos zal hij nooit worden. Daarvoor zal Krol zich immer te gebrekkig uit drukken. Maar waren en zijn figuren als Happel en Michels zulke verbale wonderen? „Krol heeft wel uitraling", meent Kurt de Weerdt. „Als je hem ziet staat er wel iemand. Alleen, hij praat zo slecht. Van een trainer mag je verwachten dat hij zich beter kan uitdruk ken dan de voetballers. Maar dat is bij hem niet zo". Ruud Krol kan bij de zoveelste confrontatie met die tekortko ming niet anders dan dit man co beamen. „Maar", stelt hij, „wat ik op De Mos voor heb is dat ik 83 interlands heb ge speeld en onder verschillende toptrainers heb gewerkt. Hij niet. Daarbij doe je tóch erva ring op, die niet is uit te druk ken". Spijkerbroek De Ruud Krol van de wed strijddag is een andere Ruud Krol dan die op een doorde weekse dag interview nummer zo veel ten beste geeft. Ge kleed in een spijkerbroek en een gemakkelijke trui zit hij onderuit gezakt in een ver trekje van het KV-stadion. Een nogal afwijkend beeld van de op en top geklede veer tiger, keurig kostuum, wat nonchalant gestrikte stropdas en lange, zwart loden jas, die voor officiële gelegenheden naar voren treedt. In zijn ei gen kamer, kaal en onpersoon lijk („Hier moet nog wel wat aan worden gedaan"), is één ding hetzelfde: de manier waarop Krol spreekt. Hij praat hard, neemt regelmatig denk- pauzes en produceert door gaans korte zinnen. Het ver maarde „Ja, gotteh", dat hij als speler vrijwel altijd als inlei ding gebruikte als hij zelfs de meest simpele vraag moest be antwoorden, is uit zijn vocabu laire verdwenen. Dat wel. Toch maakt hij zelfs op dit moment, in een fase waarin de spanning een beetje van hem afgevallen zou kunnen zijn, ondanks zijn ietwat luie hou ding geen echt relaxte indruk. Hij lijkt op zijn hoede, komt niet echt los en raakt pas een beetje enthousiast als zijn hob by „kunst" ter sprake komt. Daarover heeft hij overigens een aardige kreet. „Voetbal is geen kunst en kunst is geen voetbal. Maar soms is het ver domd kunstig om een goeie voetballer zijn". Hij zegt het tegen het eind van het gesprek, als de terreink necht zich al heeft gemeld met de vraag of het allemaal nog lang duurt; hij wil naar huis. Na de geruststellende medede ling van d'n treener dat het gesprek op een oor na is ge vild, vertrekt de andere werk nemer. „Ik heb geen sleutel", verklaart Krol, waarbij de symbolische betekenis van deze opmerking hem ontgaat. Betrekkelijk koud Ruud Krol lijkt geloofwaardig als hij zegt dat hem hem be trekkelijk koud laat dat „Voet bal International" pas vorige week kwam met het verhaal over de problematische situa tie bij KV Mechelen. „Het is kennelijk overgewaaid naar Nederland", stelt hij simpel. „Wat mij betreft is er nu rust in de tent". Hetgeen wordt beaamd door een aantal spelers, van wie met name John Bosman en Erwin Koeman zich niet al te lang geleden kritisch uitlieten over hun nieuwe trainer, die de weinig begerenswaardige taak kreeg te trachten de in korte tijd door KV Mechelen opgebouwde faam te bestendi gen. Waarbij hij zich niet liet weerhouden door facetten, die collega's met meer ervaring in het metier en een grotere ken nis van het Belgische voetbal er van weerhielden om zich te melden als de opvolger van Aad de Mos. „Die gewoon voor het grote geld heeft gekozen", aldus eerder genoemde Kurt De Weerdt, die ook in het duister tast over andere rede nen die aan de breuk De Mos- Cordier ten grondslag zou heb ben gelegen. Volgens insiders koos De Mos niet alleen voor het grote geld, maar ook voor een zekerder toekomst - voor zo ver die in de voetballerij bestaat. Want het mag KV Mechelen dan voorlopig nog redelijk voor de wind gaan, als de voortekenen niet bedriegen zou de ploeg aan het eind van dit seizoen wel eens uiteen kunnen val len. John Bosman wil wel weg, eventueel Piet den Boer naar Frankrijk achterna. Er- win Koeman is in de markt voor PSV, Wim Hofkens ori ënteert zich elders en Greame Rutjes heeft ook niet het eeu wige leven. Dat de buitenlan ders dreigen te vertrekken is op zich niet zo vreemd. Veel- betekenender is het waar schijnlijke vertrek van inter national Mare Emmers, die het liefst vóór dit seizoen al met De Mos was meegegaan naar Anderlecht. Als de geluiden kloppen dat het ook voorzit ter/geldschieter Cordier zake lijk wat minder naar den vleze gaat lijkt het toekomstperspec tief voor de winnaar van de Europa Cup II en Super Cup van het afgelopen seizoen wel eens dezelfde weg kunnen gaan als clubs als Waterschei en Winterslag: ééndagsvlin- ders. Zonder papieren Dat is voorlopig niet de eerste zorg van Ruud Krol. Wel of Als je dan aan het eind van de rit achtste bent, heb je het goed gedaan". Bij de Belgische landskampi oen, die terrein lijkt te moeten prijsgeven op het onder De Mos opgebloeide Anderlecht, ligt dat beduidend anders. Krol, wiens ervaring als aspi rant-trainer niet verder reikte dan kennis van stages bij Ivic, Beenhakker en Haarms alsme de bezoeken aan Derby Coun ty en Inter opgedane impres sies alsmede zijn eigen leer school bij Ajax en verdere car rière bij SSC Napoli, Vancou ver en Cannes, merkte dat. Hij werd genadeloos aangepakt door de Belgische media en uitgeprobeerd door zijn spe lers. Bij wie het voor een aan tal ook nog eens koren op de molen was dat de nieuwe trai ner hen op de training niet eens bij de juiste naam aan sprak. Doordat Krol zich bij de eerste trainingen bediende van oude, door hem bij Ajax beleefde methodieken waarbij het ac cent vooral lag op conditionele vaardigheid, maakte hij zich niet populairder bij zijn selec tie. Toch zegt Krol in die pe riode niet te hebben gewan hoopt. „Ik heb nooit getwij feld", zegt hij met de nodige bravoure, „geen moment ge dacht dat ik er nooit aan had moeten beginnen. Ik ben wel voorzichtiger geworden. Dat punt in combinatie met een ze kere gespannenheid, die ik al tijd vóór en direct na een wed strijd heb, leidde misschien tot een zeker beeld dat vooral de pers van me kreeg. Je kunt je, heb ik nu gemerkt, als trainer niet gemakkelijk afreageren. Spelers doen dat in het veld". Prettig leven Ruud Krol, die nadat hij stopte bij Cannes nog even in beeld was als speler/manager bij RKC maar koos voor een aan tal jaren reizen en prettig le ven met af en toe het bezoe ken van een voetbalwedstrijd in vooral Italië, vraagt tijd. „Pas over een jaar of vijf, zes mag ik worden beoordeeld. Ook een trainer kan mindere dingen meemaken. Neem nu Michels. Wint de Europese ti tel, maar is weggestuurd bij Keulen en mislukt bij Lever- kusen. Maar is Michels dan een slechte trainer? Eén ding is voor mij zeker: slagen bij KV Mechelen is in de toe komst slagen als trainer". Een ontwikkeling, waarbij de Belgische voetbalpers de uit roeptekens zette waar elders, in Nederland vooral, aanvan kelijk vooral nog vraagtekens werden geplaatst. Wat moest een club als KV Mechelen met Krol? De hoofdpersoon zelf is inmiddels verstandig genoeg om - nu het hem wat beter gaat - niet terug te slaan'. „De Belgische pers heeft me niet gezocht. Ze heeft gewoon haar werk gedaan, bediende de le zers. Zoals ik ook mijn werk probeerde te doen". Waarbij de vroegere eigenaar van een snackbar eveneens zo verstan dig was om na een paar maan den in te gaan op een advies van zijn assistent en langdurig werknemer en vroeger speler van KV Mechelen, Wilfried van Hoof. „Na de Europa Cup wedstrijd tegen Trondheim zijn we bij elkaar gaan zitten en hebben gepraat over een aantal zaken", vertelt Krol. „Daar is onder meer uit naar voren gekomen dat de spelers op de training meer posities pel-oefeningen wilden dan fy sieke arbeid. Welnu, eh, daar is op ingespeeld. Er wordt nu anders getraind en ik hoor geen klachten meer". Ruud Krol heeft de aanloop problemen overwonnen. Hij lijkt de strijd met de Belgische pers in zijn voordeel te hebben beslecht en ook inmiddels bij zijn spelers wat meer krediet te hebben opgebouwd. hij zelf slaagt als trainer, aan welke vraag wel direct gekop peld zit wat KV Mechelen in elk geval dit seizoen verder presteert. „Ik denk dat we nu goed bezig zijn", verklaart Krol, die in België, net als Arie Haan eerder, zonder pa pieren aan het werk ging. Je wordt als nieuwe trainer altijd vergeleken met je voorganger. Zeker als die ook nog eens succes had-. Kijk maar naar Li bregts en Michels. Ik heb toen ik bij KV Mechelen was aan genomen gezegd dat er niet veel trainers waren, die De Mos wilden of durfden opvol gen. Waarom ik het wel heb gedaan? Wel eh, het was na tuurlijk een mooie kans om een start te maken. Het kwam in feite wel een jaar te vroeg, ik had pas volgend jaar wilen beginnen, maar je weet na tuurlijk niet of zo'n aanbieding komt op het moment dat je het zelf wilt. Daarom heb ik toege hapt. Het leek me een uitda ging om te voorkomen dat zich KV Mechelen een neergang zou gaan voordoen. Het zou natuurlijk voor mij een stuk gemakkelijker zijn geweest als ik bij nummer dertien van de ranglijst zou zijn begonnen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18