Een treetje hoger Sportieve waarde Usselcup nihil QeidwOowuvnt RIJ-IMPRESSIE PEUGEOT 605: Veiligheid belangrijker dan milieu AUTO LEITHON Bandenspanning vaak te laag Peugeot Elektriqfï nuttig en spanne BONDSCOACHES NEMEN OPENING SCHAATSSEIZOEN NIET SERIEUS MEER Buitenlandse voetbal- toppers bij Veronique Oltmans redelijk tevredens met loting WK dameshockj Nauta wijst op gevaren van zuidelijke oceanen Feyenoord ij betalen vooi John de Wol Navratilova laatste kwar AUTO ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PA<P' Met de nodige spanning hadden we sinds de eerste statische kennismaking met de Peugeot 605 in zijn geboorteplaats Sochaux gewacht op de kans de nieuwe grote Peugeot eens echt aan de tand te voelen. Die kans kregen we onlangs in Midden- Frankrijk, al duurt het nog tot mei 1990 voor de auto in Nederland gele verd wordt. De 605 is een heel nette ver schijning, maar heeft wellicht iets te veel uiterlijke overeen komst met de kleinere 405. Peugeot heeft een traditie van wat nuchtere, bescheiden ogende modellen daar sluit de 605 bij aan, de potentiële koper zal wel uitmaken of het model daarmee voldoende status uit straalt. Feit is in elk geval dat er heel fraaie techniek onder de carrosserie zit, vooral een opmerkelijk geavanceerde achterasconstructie die een achterwiel-aangedreven auto niet zou misstaan (terwijl de 605 voorwielaandrijving heeft). Even duidelijk is dat het interieur, net als de bui tenkant onopvallend gesti leerd, een erg verzorgde en complete afwerking kreeg. Alle bedieningsorganen en meters zijn goed geplaatst, de stoelen zijn ruim verstelbaar en comfortabel, de binnen ruimte stelt niet teleur. Gunstig voor het comfort is de goede geluidsisolatie en het ge ringe windgeruis bij hoge snel heid. Op redelijk vlakke weg doet de vering het prima, maar met name bij de snelle versies is de 605 eigenlijk toch behoorlijk stug. Dat merk je op een wat minder mooi onder houden buitenweg te duidelijk. In vermogen en souplesse kon de tweeliter SRI vierpitter (94 kW/128 pk zonder kat) vol doende rap uit de voeten met de 605. Groot verschil Over de prestaties van de zes- cilinder-versies valt echt niet te klagen, in principe is het onderstel van de auto daarop ook geheel berekend. De fraaie achteras-constructie zorgt dat de 605 buitengewoon neutraal en betrouwbaar stuurt. Een wat moeilijk punt is de zware bediening van de moeilijk doseerbare koppeling en het hakerig schakelen van de vijfbak, zoals we ondervon den in de 605 SV 3.0; de 605 SV 24 die we daarna reden (met hetzelfde transmissiety pe) gaf daar aanzienlijk min der over te klagen. Een kwes tie van exemplarische ver schillen, die er na een paar maanden produktietijd wel uit zullen zijn? Om nog andere reden beviel de rit in het topmodel uit de 605-reeks veruit het best. De gewone drieliter zescilinder (123 kW/170 pk met katalysa tor) loopt mooi soepel en rus tig, alleen bij volgas geeft hij een wat luidere brul af. Maar daar zijn de prestaties ook naar, met een acceleratie naar 100 km/h in 9,7 seconden en een top van ruim 220 km/h. Een auto waarmee je door de uitstekende wegligging heel sportief kunt rijden. Maar dan de SV 24, waarin diezelfde motor met vier kleppen per ci linder is uitgerust en 147 kW/200 pk levert. Wat loopt dat aggregaat zijdeachtig soe pel, wat trekt het als een beest over het hele toerengebied! Nog stiller dan de gewone SV 3.0 is-ie bovendien. Een puur genot om die auto steeds weer moeiteloos te laten wegsnellen na een bocht of moeilijke ver keerssituatie. ABS-remmen hebben de SV 3.0 en SV 24 standaard in hun zeer luxueu ze uitrusting. Vergelijking Prijstechnisch, maar ook in verband met de populairste modellen in de klasse waar de De Peugeot 605 verschijnt mei volgend jaar in ons land. 605 moet opereren, kunnen we deze Peugeot als volgt afme ten. Hij valt net zo tussen puur zakelijke auto's als een Opel Omega en Ford Scorpio, of modellen met bijzondere klas se als de BMW 3-serie, Merce des 190 en de goedkopere ver sies van grotere BMW's en Mercedessen in. Dan biedt de Peugeot tegenover de Opeis en Fords wat meer stijl en een verzorgdere afwerking. Maar tegenover de BMW's en Mer cedessen zal Peugeot nog het nodige moeten doen aan fij nafstemming van de 605. Hij biedt groot potentieel, maar niet de perfecte balans in alle details die we er eerlijk gezegd wel van verwacht hadden. Peugeot meldde zelf al dat zo wel aantal als kwaliteit van de produktie geleidelijk aan steeds hoger moeten worden tot het eind van 1990. Tegen de tijd dat de 605 naar Neder land komt zal de serie worden uitgebreid met diesels en auto maat-versies. We willen dan nog eens zien hoe de 605 rijdt, wanneer we dat ook precies kunnen afzetten tegen de dan bekende prijzen. Op voorhand valt niet met zekerheid te zeg gen of Peugeot's entree in een hogere klasse met de 605 suc cesvol zal worden. Heel be langrijk zal tevens zijn hoe de goedkoopste 605-versies het gaan doen, die het meest in aanmerking komen als ver vanger voor een 505 of meer in het algemeen als auto-van- de-zaak. Want veruit het grootste deel (70%, denkt Peu geot- Nederland) zal in de za kelijke leasemarkt worden af gezet. Vervangende auto binnen half uur De Nederlandse Vereniging van Bergingsspecialisten (VBS) heeft een hulporgani satie opgericht die door on geval, mechanische pech of motorpech gestrande auto mobilisten binnen een half uur na de melding een ver vangende auto garandeert. Na een geslaagde proefperio de in de Randstad is Vervan gend Vervoer Service Ne derland (VVSN) dezer dagen in het hele land operationeel geworden. De hulp is be stemd voor berijders van lea se- en huurauto's en voor au tomobilisten die hun wagen hebben verzekerd bij assu rantiemaatschappijen die vervangend vervoer in de polissen hebben opgenomen. Voor de meeste automobilisten is de eigen veiligheid een belang rijker reden om zich aan de maximum snelheid te houden dan de zorg voor het milieu. Dat blijkt uit eeen enquête van de Stichting Maatschappij en Onderneming en het Koninklijk In stituut van Ingenieurs onder 450 personen. Negen van de tien ondervraagden liet weten dat iedereen zich uit veiligheidsover wegingen aan de maximum snelheid moet houden. ADVERTENTIE PEUGEOT TALBOT Oegstgeesterweg/Maredijk 175 2316 VZ Leiden Telefoon 071-212911 ft.o. het nieuwe postkantoor. Peugeot-Talbot dealer voor Leiden en omstreken Tijdens technische verkeers controles blijkt onveranderlijk het meest voorkomende euvel een verkeerde bandenspan ning. Michelin hield afgelopen zomer nog eens een controle onder vakantieverkeer in Frankrijk en kwam tot een vergelijkbare conclusie: 80% van de gecontroleerde banden had niet de juiste spanning, iets meer dan de helft bevatte aanzienlijk te weinig lucht. Dat laatste betekent: verhoog de slijtage en rijweerstand, tra ger reactie op stuurwielbewe ging, wat grotere kans op aquaplaning bij regen. Te lage bandenspanning kan 5% schelen in extra brandstof verbruik. Zeker in het nu aan gebroken koudere seizoen iets om te controleren, die banden spanning, want bij kou daalt de spanning vanzelf al iets. De elektrisch aangedre ven 205 wordt al geruime tijd getest, ook in de prak tijk door afnemers van Peugeot. Er wordt aan ge dacht de 205 Electrique binnenkort op het ver koopprogramma te zetten. Speciaal bedoeld dan voor milieubewuste koeriers- of overheidsdiensten die binnen of nabij de be bouwde kom werken. Want de elektrische 205 geeft geen uitlaatgas af, en heel weinig geluid. Een volwaardige vervanger voor de gewone auto is het nog niet, in verband met de nog steeds beperkte actieradius. De elektrische 205 haalt 100 km/h, accelereert naar 50 km/h in 11,6 seconden en komt op volle accu's (naar mijn eigen schatting) circa 100 kilometer ver. Het is natuurlijk wel even wennen. Je stapt in een op het oog doodnormale 205, waarin alleen het dashboard wat vreemde meters bevat en zo wel koppelingspedaal als ver snellingspook ontbreekt. Con tact aanzetten, en je kunt weg starten is natuurlijk niet nodig. Een drukknopje op het dash board schakelt de achteruit in, de elektrische auto heeft geen versnellingsbak nodig. Het wegtrekken gaat heel soepel. Opvallend is dat de elektromo tor zich van nature aanpast aan de belasting, dus tegen een heilinkje oprijdend hoef je geen extra gas te geven om snelheid te houden, men is al even apart.?' pedaaldruk rem je tor, dat wil zeggen: J gaat als generator laadt zijn eigen accu's?' Dat geeft al een rede?" traging. Verder zet de wielremmen", king, waarbij je trf1 enigszins de beki?ei mist. Die wordt norn v de motor opgewekt, rs kan niet met een elel!er (of er moet een ap— cuümpomp ingebout^ den). De wielremmen zijn r op hogere prestaties li dus overbemeten, ma, andere kant worden belast door het hoge van de auto. In de m$ te zie je alleen de tw, kei/cadmium accu's i motor zelf gaat eron borgen. De hele aui 1040 kg, gauw 250 dan een gewone 20i echter al mooi dat elektrische installati nuttige binnenruimi neemt. Het hoge gewi vooral zijn tol van d die wel merkbaar dj] moeite heeft grotere iq heden te verwerken.. natuurlijk erg veel gej€ de voorwielen, waak voorwielvering waaiih nog wel beter aangejw worden; hij rammelt ijg delijk. Er is nog niei gen over wat zo'n 20r que zou moeten kost^1 los daarvan lijkt hetg stadsauto best heel hk en met het oog op dg vriendelijkheid bepaa^ De Peugeot 205 Electrique. SPORT r DEVENTER Voor de 28e maal wordt het Ne derlandse schaatsseizoen vandaag geopend met de IJsselcup op de ijsbaan in Deventer. Een wedstrijd over 500 en 1500 meter voor de beste rijd(st)ers van acht gewesten. De IJsselcup, die onder toe zicht van de Nederlandse schaatsbond ieder jaar door de Deventer ijsclub (DIJC) op de schaatska- lender wordt gezet, groei de na een voorzichtige start in 1962 door de jaren heen uit tot een eerste ij- stest voor Neerlands beste schaatsers. De laatste ja ren namen de „toppers" de IJselcup lang niet altijd even serieus. Bijna net zo traditioneel als de IJsselcup is de discussie over de sportieve waarde van het evenement. Bondscoaches ne men de IJsselcup al lang niet meer serieus, omdat de wed strijd niet in de opbouw van het seizoen past. De wedstrijd in Deventer geldt op papier als de eerste test. Zo zien de kern ploegtrainers Jan Wiebe Last (dames) en Ab Krook (heren) het jaarlijkse bezoek aan het IJsselstadion in Deventer. Al leen de gewestelijke rijders staan met vlinders in de maag aan de start. Zij beschouwen de aanwezigheid van de bondscoaches aan de rand van de piste als een extra motivatie om de keuzeheren van de KNSB op hun talenten te wij zen. Een selectie voor de sa menstelling van de kernploe gen is de „reünie" in Deventer al lang niet meer. De schaats wereld ziet in de IJsselcup niet meer dan een opening van het seizoen. Problemen Er is in de 27-jarige geschiede nis van de IJsselcup nog geen seizoen voorbij gegaan zonder problemen. Al in 1962, het jaar van de eerste IJsselcup, kreeg het bestuur van de KNSB he vige kritiek van de heren kernploeg. De schaatsers meenden recht te hebben op deelneming aan de opening van het seizoen. De IJsselcup past niet in de opbouw, ant woordde de bond. Later werd de toelating van buitenlandse ploegen, op trainingskamp in Nederland, bekritiseerd. Andere problemen deden zich voor met de selectie van de rij ders voor de acht Nederlandse gewesten. Voor de IJsselcup mag ieder gewest vijf heren en drie dames inschrijven. De slechtste tijden vallen weg. Soms wisten kernploegleden zich niet te kwalificeren, waardoor bondscoaches hun pupillen buiten mededinging op de baan probeerden te krij gen. Vorig jaar verkoos Yvon ne van Gennip bij voorbeeld een lucratieve wedstrijd in Frankfurt, waardoor de Haar lemse, enkele maanden eerder Zoekgeraakte IJssel Cup boven water DEN HAAG Het bestuur van het gewest Zuid-Holland heeft deze week vergeefs gezocht naar de IJssel Cup. Ver moed werd dat de Cup stond opgesteld in een ruimte van het Haagse schaatscomplex De Uithof, maar bij de renovatie was zoekgeraakt. Gisteravond laat kwam de Cup boven wa ter. Het ding bleek nog gewoon in Deventer te staan. „De Cup was vorig jaar achtergelaten om de naam van het gewest er in te laten graveren", aldus ploegleider Nico van der Walle. „Vervolgens bliikt het nooit naar Den Haag te zijn gestuurd. Toen wij de brief ontvingen de Cup naar De venter mee te nemen, zijn we onmiddellijk het hele gewest gaan afzoeken Toen de beker begin deze week moest wor den opgepoetst om glimmend in Deventer te verschijnen, bleek die in Zuid-Holland spoorloos. Het bestuur van het ge west had al contact opgenomen met de Deventer ijsclub om eventueel een vervangende Cup aan te schaffen. Jan Wiebe Last. goed voor drie gouden medail- lès in Calgary, de selectiewed strijd voor het gewest Noord- holland/Utrecht miste. Zo viel Van Gennip buiten de boot voor de IJsselcup van 1988. Ongelijk De officiële opening van het seizoen past eigenlijk alleen in het straatje van de gewestelij ke rijders, die het ongelijk van de kernploegtrainers proberen aan te tonen. De kernploegen worden pas beoordeeld in de maanden januari en februari wanneer de belangrijke toer nooien (het EK en het WK) worden afgewikkeld. Aardige tijden zijn leuk meegenomen, maar een te vroege topvorm kan dodelijk zijn. De kern ploegleden hechten derhalve weinig sportieve waarde aan de wedstrijd. Een graadmeter, niet meer en niet minder. De IJsselcup was een initiatief van de directie van het IJssel stadion en de Deventer ijsclub. Vanwege de opening, op de Jaap Edenbaan in Amsterdam na is de ijspiste in Deventer de oudste van Nederland, werd een wedstrijd tussen de acht gewesten van Nederland geor ganiseerd. „Dat was een groot succes. Iedereen wilde vroeger nog graag meedoen, omdat het de eerste vorm van selectie was. Er mogen echter geen topprestaties worden ver- Ab Krook. FOTO: DIJKSTRA wacht, omdat het schaatssei zoen bij de IJsselcup - traditio neel de derde zaterdag van no vember - nog erg jong is. Maar klasse verloöchent zich niet. Schaatsers, die op de IJselcup goede tijden rijden komen la ter bijna altijd wel bovendrij ven", oordeelt Naberhuis, die als penningmeester van DIJC de IJsselcup een onaantrekke lijke wedstrijd vindt. „De wed strijd kost ons netto zo'n vijf honderd gulden. Financieel worden er niet veel wijzer van, maar daar gaat het ons niet om". Bits „Ach en dat gezeur over het vroege tijdstip is ook niet nieuw", meent bestuurslid Bits. „Je moet toch een keer met het seizoen beginnen. Toppers mogen de wedstrijd misschien niet serieus nemen. Ik lig er persoonlijk niet wak-, ker van. Voor mij ben je verkeerd bezig, wanneer je al leen maar wilt presteren op de grote toernooien. Dat is niet zo reëel misschien, maar wij zijn er niet alleen voor onze beste schaatsers. Mensen die tegen de top aanzitten, kunnen zich morgen in de kijker rijden. Bovendien ontmoet het schaat- spubliek elkaar na een lange rustperiode weer eens. Dat vinden wij net zo belangrijk." BERNIE VAN UNEN DEN HAAG Vanaf morgen zal er in het sportprogramma Match om 20.20 uur wekelijks een topper te zien zijn van het Italiaanse voetbal. RTL-Veronique heeft de televisierechten verkregen voor een uitgebreide samenvatting van de belangrijk ste wedstrijd, die de Italiaanse omroep RAI wekelijks uitkiest. Morgen is het duel te zien tussen landskampioen Inter Milan en Europacup 1-houder AC Milan. Tevens zendt RTL-Veronique elke maandagavond om 18.50 uur in Match hoogtepunten uit van de Spaanse, Italiaanse en Engel se voetbalcompetitie. Voortaan wekelijks alle hoogtepunten uit de buitenlandse voetbalcompetitie in het sportprogramma Match bij RTL-Veronique. Dan Goldie verlaat tegenvallend toernooi VALKENSWAARD Dan Goldie viel gistermiddag één keer uit zijn rol. „This is sooooo bad", schreeuwde de 26-jarige Amerikaan uit alle macht op het opnieuw sfeerlo ze centre court van het Chal- lenger-toernooi in Valkens- waard. Op dat moment was Goldie, die voortdurend leek te slaapwandelen en geen stap te veel deed, tegen Milan Srej- ber al lang aan de verliezende hand. De 25-jarige Tsjechoslo- waak, met zijn 2,03 meter de reus in het tenniscircuit, wist wel raad met de apathische Goldie: 6-4, 6-3 in 78 minuten. Srejber plaatste zich aldus voor de halve finales. Ook de Westduitse indoorkampioen Markus Zöcke kwam zo ver via een zege op zijn landgenoot Michael Stich. Met Goldie raakte het toch al weinig tot de verbeelding sprekende toernooi na alle Ne derlanders ook de nummer één van de plaatsingslijst kwijt. Zelfs de eeuwig optimis tische toernooidirecteur Piet van Eijsden begon er wat moe deloos onder te worden. „Vol gend jaar staan we op de ka lender voor 100.000 dollar", zei hij. „Maar het is zeer de vraag of we in 1991, als we naar 150.000 a 200.000 dollar toewil- len, nog hier in Valkenswaard zullen spelen. Ik ben al aan het uitkijken naar een andere locatie. Eindhoven en Maas tricht komen in aanmerking. Over een maand denk ik meer te weten. Dan moet in ieder geval de beslissing zijn geval len". BRUSSEL Bondscoach Roelant Oltmans is niet ontevreden met de loting voor het wereldkampi oenschap dameshockey, dat van 2 tot 13 mei in Sydney wordt afgewerkt en waar Nederland de vier jaar geleden in Am stelveen veroverde titel verdedigt. Oranje krijgt in Australië in de poule te maken met de tegenstand van Zuidkorea, Canada, Nieuwzeeland, Spanje en de Sovjetunie. re Argentinië, Olympisch kampioen Australië, het zich snel op hockeygebied ontwik kelende China, nieuwkomer Japan, de altijd sterke Bonds republiek Duitsland en Enge land, komende week vijf maal tegenstander van Oranje. Eer ste reserve is de Verenigde Staten. „Niet ongunstig", was de eer ste reactie van Oltmans. Vier van de vijf landen had ik ove rigens wel verwacht in onze poule: Canada, Zuidkorea, Spanje en de Sovjetunie. Nieuwzeeland is duidelijk één van de minderen. Tegen Cana da hebben we het traditioneel moeilijk, Zuidkorea is na het zilver van Seoul en de winst in de Champions Trophy een favoriet, Spanje is keihard op weg richting Barcelcc daar moeten we vapt winnen en de Sovjetu- een behoorlijk team Jv gevallen tijdens her jeugd WK. Het moet] zijn de tweede plaac poule te behalen. D halve finales met N* Australië, Zuidkorea r duitsland". Oltmans kan voorlop ve op Isabelle van ook geruime tijd gee* kunnen doen op Hj der Ben. De straf con liste van Amsterdam gelopen jaren stam Lisanne Lejeune ir heeft een kruisbs scheurd. Ze is naar ting negen weken li keld. DEN HAAG Schipper Dirk Nauta heeft naar aanleiding van het dode lijke ongeval op het En gelse jacht Creightons Na turally zijn tienkoppige bemanning nogmaals ge wezen op de strenge vei ligheidsvoorschriften aan boord. Nauta drukte zijn mede-zeilers op het hart dat alles ondergeschikt is aan een mensenleven en hij vroeg zijn mensen voortdurend op hun hoe de te blijven. Vorige week sloeg de 36-jarige Engelsman Tony Phillips overboord en verdronk in het ijskoude water van de zuidelij ke Indische Oceaan. Op ver zoek van zijn familie kreeg Phillips dinsdag een zeemans graf. Nauta wees zijn bemanningsle den nog maar weer eens op de verplichting in gevaarlijke si tuaties altijd met een reddings- lijn aan de boot vastgebonden te zijn. Op de Equity Law II zijn tevens kleine drijvende zenders aanwezig, die onmid dellijk in het water kunnen worden gegooid als iemand overboord slaat om zo de plaats des onheils te markeren. De drenkeling kan op die ma nier snel worden gevonden. In de non maxi divisie heeft het Nederlandse vertegen woordiger bij de zeilrace om de wereld zijn voorsprong uit gebreid tot meer dan 500 zee mijl. Nauta, die een zuidelijke koers vaart, maakte melding van kou en zware sneeuwbui en, die het het jacht binnen tien minuten met een sneeuw laag van vijf centimer bedek ten. In de maxi divisie zijn de verschillen erg klein. De Fis her Paykel leidt, maar het verschil met de nummer 5, de Steinlager 2, is slechts 30 mijl. Wereldtitel Liz Odendaal SYDNEY De Haagse po- ting op haar naam gebracht, werliftster Liz Odendaal Odendaal was al Europees heeft in het Canadese Syd- kampioene, ney de wereldtitel powerlif- ZEIST De arbitrag sie van de KNVB h( ren besloten dat F het transferbedrag va gulden voor John moet betalen aan FQ gen. De Rotterdamse; gerde de vergoedings de tussentijdse overj De Wolf over te maki de verdediger nog ste geschakeld door een blessure en nog geer lijke stap heeft kunn in De Kuip. NEW YORK Ma vratilova heeft in N de laatste vier van ters toernooi berei 15.000 toeschouwers zij in het Madisor Garden in New Yor goslavische Monica drie sets: 6-3, 5-7, 1 tegenstander in c eindstrijd is Gabriel ni. De Argentijnse sets nodig om zich t< van de jarige Zina 6-3, 5-7, 6-3.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16