teidóe Sou/twit PvdA zet deur open voor videobewaking STAD OMGEVING Stichting welzijn wil wethouder voor buurtbeheer EEK INDE Marjanne Kweksilber beeldend in cantate Pan et Syrinx' Studenten doen recordpoging handensch udden ZATERDAG 18 NOVEMBER 1989 PAGINA 13 istootje bij tsenstalling »EN Een 19-jarige •naar is gistermiddag •houden door de Leidse e. De man stond tegen jvel van de fietsenstal- ian het Stationsplein te •en. Dit viel bij de be ier van de fietsenstal- jiiet in goede aarde. Er >nd een woordenwisse- jn over en weer werden ien uitgedeeld. De poli- aakte een einde aan het otje door de Leidenaar naar het bureau te ne- Wandelroute langs groene randen van Leidse singels LEIDEN Het eerste deel van een wandelroute langs de groene randen van de Leidse singels om het stadscentrum wordt volgend jaar openbaar gemaakt. De directie groen van de gemeente wil dat officieel doen bij de viering van het 400-jarig bestaan van de Leid se Hortus Botanicus. De directie is al jaren bezig met het herstel van de Leidse groene singelrand. Dat gebeurt aan de hand van een kaart uit 1850. Het is de bedoeling dat er uiteindelijk een complete wandelroute komt om de singels. „We zijn een hele interessante route aan het ont wikkelen, maar er blijven nog een paar moeilijke punten. Op het terrein van de Energie- en Watervoorziening Rijnland loop je bij voorbeeld vast. Het liefst zouden we daar de groenrand opknappen en openstellen, maar je houdt het probleem dat het EWR-terrein afgesloten moet blijven. Bij de Haven moet je bijvoorbeeld omlo pen, maar dat geeft helemaal niet, je kunt met deze route naast de bijzondere groenrand ook de kwaliteiten van de binnenstad laten zien", vertelt C. Jochemsen, hoofd van de directie groen. VOOR AANPAK UITEENLOPENDE PROBLEMEN LEIDEN Er moet een wethouder belast worden met buurtbeheer. Dat stelt de Stichting Welzijn Lei den (SWZ) in een brief aan de raadsfracties. Buurtbeheer is een verzamel naam voor de aanpak van uit eenlopende problemen die het leefklimaat in wijken kunnen bedreigen. Dat loopt uiteen van verkeersproblemen tot vandalisme, vervuiling en stadsvernieuwing. SWZ wijst er in haar brief op dat sommi ge buurten in Leiden er zien derogen op achteruit gaan. Te gelijkertijd is er geen geld voor een grootse aanpak, zoals in de jaren zeventig in de stadsvernieuwing. Bewoners van wijken willen bovendien meer betrokken worden bij het gemeentebeleid dat in vloed heeft op hun directe om geving. In verschillende wijken is in middels ervaring opgedaan met buurtbeheer. SWL wijst daarbij op initiatieven in on der andere Pancras-Oost, de Slaaghwijk, Meerburg en de Stevenshof. Volgens de stich ting is dat goed bevallen. De bewoners doen er enthousiast aan mee. Tegelijk wordt opge merkt dat er bij de gemeente wel de wil bestaat om tot buurtbeheer te komen, maar dat het nauwelijks voorrang krijgt binnen het beleid. Om daar wat aan te doen zou er een aparte portefeuille buurtbeheer moeten komen. De wethouder die zich daar mee bezighoudt moet tevens voorzitter worden van een coördinatiegroep waar raadsle den, bewoners, woningbouw verenigingen, welzijnswerk en politie in zitten. Voor het buurtbeheer moet er een meerjarenplan komen en moet volgens SWL het ambtelijk apparaat worden aangepast. Gelden voor vandalismebe strijding zouden in aansluiting op dit soort maatregelen via de wijkorganisaties moeten wor den besteed. Forum over Moslims LEIDEN „Problemen en de toekomst van de Moslims in Nederland". Dat is het thema van een forum dat maandagavond plaats heeft onder voorzitterschap van de cultureel antropoloog W. Shadid. Het forum, dat is ge organiseerd door Studium Generale van de Leidse uni versiteit, begint om 20.30 uur in het centraal faciliteitenge bouw van de universiteit aan de Cleveringaplaats 1 in Lei den. Leiden - onveilige (aden en wegen in Lei- len moeten als andere (plossingen niet werken naar met video-came- a's bewaakt worden. )at heeft de ledenver- [adering van de Leidse VdA gisteravond als- log opgenomen in het irogramma voor de aadsverkiezingen lerder had de program- pmmissie zich juist princi- ieel tegen een dergelijke anpak uitgesproken. Die af- rijzing was ook opgenomen i het ontwerpprogramma, lp voorstel van raadslid - L. leradts werd dat gisteren angepast. Volgens Geradts ijn er situaties denkbaar /aarin videocamera's uit- ;omst kunnen bieden. „Ook K stel de burgerlijke vrijhe- en voorop. Maar als men en zich bedreigd voelen en paden aantoonbaar onveilig zijn en andere oplossingen niet blijken te werken, moet het mogelijk zijn videocame ra's te plaatsen". Vanuit de zaal werd daarbij gevraagd of Geradts daarbij de fietspaden in de Meren- wijk in gedachten heeft. Hij bevestigde dat en voegde daaraan toe dat wel eerst an dere middelen beproefd moeten worden. Onlangs leidde de plaatsing van vide ocamera's bij de nieuwbouw van de brandweerkazerne in de Merenwijk tot heftige dis cussies in de gemeenteraad. Schijnzekerheid Namens de programcommis sie wees D. Wijfje de redene ring van Geradts van de hand. „We moeten onveilige plekken op andere manieren aanpakken. Dat kan door de, omgeving aan te passen, maar ook door de politie zo dicht mogelijk bij de burger te brengen. Als we camera's plaatsen valt die druk weg". Vanuit de zaal werd ook nog gewezen op de kwetsbaar heid van camera's voor van dalen en de beperkingen van de apparatuur als die wel werkt. Bovendien werd opgemerkt dat er iemand bij de politie continu de beelden moet volgen, terwijl het de vraag is hoe snel de politie ter plaatse kan zijn. Raadslid A. Boot sprak van „schijnze- kekerheid". Toch stemde een ruime meerderheid in met de rede nering van Geradts. Die wees er nog op dat hij vooral duidelijk onveilige, afgele gen plekken in gedachte had en geen plekken in het uit gaanscentrum van de stad zoals de Haarlemmerstraat. Sluitingstijden De ledenvergadering stemde gisteren in met het program- ma-voorstel de sluitingstij den van cafés in Leiden vrij te geven. Suggesties om dat als proef te doen of om ze beperkt te verruimen wer den afgewezen. D. Wijfje ty peerde de stad vanwege de vroege sluitingstijden die nu gelden als „het Staphorst van het westen". Hij wees er nog eens op de overlast die nu ontstaat als cafébezoekers massaal op straat worden ge zet. Tegenstanders van het volle dig vrijgeven spraken de vrees uit dat Leiden veel meer bezoekers uit de omge ving gaat trekken die dan voor extra overlast zorgen. Zij wilden daarom eerst een proef. Raadslid T. van Rij zag daar niets in. „Een proef van één jaar betekent in fei te dat het twee jaar duurt voor er weer iets wordt te ruggedraaid. Er zijn al zo veel proeven geweest, we moeten ook eens een keer gewoon een keus maken". Van Rij en anderen wezen er daarbij op dat het vrijge ven van de sluitingstijden gepaard moet gaan aan in tensievere politiecontroles en strenge maatregelen te gen caféhouders bij overlast. Japanse rituelen in Volkenkunde De aula van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden was gisteren het decor voor eeuwenoude Japanse rituelen. De vereni ging voor Zen-Bhoedisme Ju Toku Gakuryo Kyokai voerde er eeuwenoude hofdansen en een wierookceremonie uit. De zaal was daarbij tot de laatste plaats bezet. Volgens conservator Ken Vos van het museum is de uitvoering van de dansen en ceremo nie die uit de achtste eeuw dateren een bijzondere zaak in Euro pa. Volgens Vos zijn er ook in Japan heel weinig mensen meer te vinden die de wierookceremonie nog uitvoeren. De hofdansen waren uitsluitend bedoeld voor het keizerlijk hof. De uitvoering, gesponsord door de Japan Foundation die gericht is op het uit dragen van Japanse cultuur, vond plaats in het kader van de ex positie over Philipp von Siebold. Deze negentiende eeuwse Ja pan-kenner was de grondlegger van het Leidse museum. FOTO: WIM VAN NOORT Iragen van: Frans Broc- Janet van Dijk, Karin ers, Margrit Tibboel en a van der Veer. ideropvang negenjarige Piet Matthijs de Sassenheimse Park- kreeg vorige week per een gewichtig uitziende ijvige envelop. Afzender: i-Beleids Onderzoek en ies, Leiden. Pieter Mat- werd vriendelijk ver- t mee te doen aan een ng naar de behoefte aan eropvang voor 0-12-jari- in opdracht van de ge- nte Sassenheim. lerder is in deze rubriek merkt dat die gemeente ïrstandig aan zou doen de lefte te peilen van poten- toekomstige ouders. Een die nu kennelijk ter har- genomen. Zij het wat erg jreus want naar we mo- aannemen denkt Pieter pijs wellicht pas na de /wisseling over het va- :hap. sr Matthijs zelf was in ie instantie opgetogen de interesse van het Sas- eimse gemeentebestuur, enthousiasme ontaardde ?r gauw in algehele rade- jeid toen bleek dat hij bij leantwoorden van de vra- niets te berde kon bren- „Bent u of uw partner in /achting, bent u gehuwd, jhuwd, samenwonend, samenwonend en ver- i u werkzaamheden tegen png?" ïugdige inwoner van Sas- eim heeft de papierboel Irgesteld opzij geschoven, i vergissing van het ad- ïureau om een negenjari- in te schrijven", dacht hij. ttee, denken wij, gewoon (reële kijk en een bewijs ^zelfkennis van de kant B en W. Het is toch over- (elijk dat Sassenheim tijd g heeft om beleid te for- iren. Dat bleek al met de tvelden. En zo is het ook de kinderopvang: die t er wel eens rond de ^wisseling. Tussen gege- verzamelen en realisatie plannen ligt doorgaans in ïnheim een jaar of 10. Zo at, Pieter Matthijs. \oolklas b zijn commissievergade- ïn van de gemeente Lei- boeiend. Zoals de com missievergadering voor alge mene en bestuurlijke aangele genheden van afgelopen maandag. Jammer is alleen dat zoiets vooral komt door neven-activiteiten van de commissieleden. Zo bleek D66'er Pex Langen- berg (30) zichzelf nog tot de categorie oudere jongeren te rekenen. Hij sprak zich uit te gen een absoluut verbod op acid-house party's in de Stads gehoorzaal. Zijn niet-begrij- pende mede-commissieleden keken hem vragend aan, waarop Acid-Pex het ver schijnsel house-muziek ver klaarde. „Dat is van die mu ziek, je weet wel, die wordt ook heel veel in gewone dis cotheken gedraaid". „Oh", re ageerde burgemeester Goe- koop begrijpend, „maar we hebben niets tegen de aard van de muziek hoor". Pex was weer gerustgesteld. Voorlopig kan hij zich blijven uitleven op de dansvloer. In gewijden weten echter dat de house-muziek zelf alweer langzaam op zijn retour is. Maar misschien geldt dat ook voor oudere jongere Pex, die langzaam maar zeker in een jongere oudere verandert. Schoolklas (2) VVD'er Alexander Geertsema vertoeft nog steeds in zijn la gere schooltijd, zo bleek tij dens dezelfde vergadering. Aangezien iedereen vooral vaag was over de reorganisa tie bij de politie besloot ook hij zich eerst in nevelen te hullen. Eerst op middelbare schoolniveau: „Je kunt het vergelijken met een iso-nuts- curve", ging hij van start. „Dat heb ik bij economie ge had", zei hij en hij babbelde rustig verder, terwijl steeds meer commissieleden naar het plafond staarden. En in derdaad of hij een boodschap had kwam niet over. Geertsema waagde een nieu we poging op lager niveau. „Alexandertje doet zijn best, maar het kan beter, stond er altijd op mijn rapport van de lagere school", sprak hij ei genwijs. Sommige commissie leden doken proestend onder tafel, maar bij anderen kwam de boodschap wel aan. Alexandertje bedoelde dat er iets moet verbeteren bij de Leidse politie. Daar konden de anderen wel mee instem men, dat willen ze tenslotte allemaal al jaren. Pex Langeberg kon het niet nalaten op te merken dat het nog steeds beter kan met Alexandertje. Iets waarbij de anderen zich van harte aan sloten. Opvul-Truus Waar worden vrouwen nog gerespecteerd? In politiek Leimuiden in elk geval niet. En daarbij maakt het niet uit welke functie ze bekleden. De partij die zich landelijk alle moeite moest getroosten om in elk geval nog één vrouw uit eigen gelederen op een mi nisterszetel te krijgen, laat het daar in de polder nog erger afweten. Zelf geen vrouw in de fractie, en alsof dat nog niet genoeg is bedienen de christen-democraten in Lei muiden zich van uitermate laatdunkend taalgebruik over vrouwen in andere fracties. Ze deinzen er zelfs niet voor terug een wethouder een „op vul-Truus" te noemen. Een Truus, die hooguit ten tijde van de propagandacampagne vlak voor de verkiezingen ten tonele wordt gevoerd, een door mannen geschreven praatje houdt, stemmen trekt van andere „domme ganzen" en bij de gemeentelijke verga deringen alleen mee mag doen tijdens het openingsge bed. Een Truus uiteraard, die alleen wakker schrikt bij het horen van het zaligmakende woord wasmachine. Dat overkwam wethouder Trix van Puffelen (Gemeen tebelangen) tijdens de vorige week keurig van papier voor gelezen algemene beschou wingen. Dat centrifugaal ge weld ging haar te ver. Polderpolitiek op z'n smalst. Elkaar flink de oren wassen, daar draait het kennelijk om in de gemeenteraad. Een hele belevenis voor de artistiek ge ïnteresseerde burger, die wel zin heeft in een avondje dorpstoneel. Ontegenzeggelijk van hoog niveau, en niet slecht betaald bovendien. En dan nog durven beweren dat er maar één opvul-Truus is. Cadeau Het Leidse college van burge meester en wethouders heeft onlangs een verheffend be sluit genomen. Een cadeau van honderdvijftig gulden wordt geschonken aan ambte naren die „vrijwillig vertrek ken" en- zo vrij baan maken voor een collega die op de herplaatsingslijst staat. Dat wil zeggen dat die man of vrouw een functie vervult die wordt geschrapt vanwege de bezuinigingen. Een ordinaire oprotpremie dus. En eentje met discrimi nerende trekjes ook nog. Want wie bijvoorbeeld op de herplaatsingslijst staat en vrij willig vertrekt kan naar een presentje fluiten. In elk geval worden de Leid se ambtenaren enorm gesti muleerd om te solliciteren naar elders. Onlangs werd al een complete uittocht gemeld van topambtenaren. Met dat gigantische cadeau van hon derdvijftig gulden in het vooruitzicht zullen velen hun voorbeeld volgen. Sport Wethouder Wil Maris mag Camouflage Een verdwaald duivenhok of wellicht een weerstationnetje van het KNMI. Wie dat denkt bij het zien van dit hokje langs de provinciale weg tussen Leiden en Roelofarendsveen en nog eens flink gas geeft, kan zijn trekken thuis krijgen. In dit ver bouwde nestkastje zijn namelijk meetapparatuur en camera's opgesteld om snelheidsmaniakken te snappen. FOTO: WIM VAN NOORT nog niet definitief heeft te ruggetrokken uit de Sassen heimse politiek bij de komen de gemeenteraadsverkiezin gen, roept deze beslissing twij fel op. Wil de PvdA zich niet impopulair maken bij de sportverenigingen met de verkiezingen in zicht en mag de burgemeester daarom de vingers branden aan het praktisch onoplosbare sport veldenprobleem öf wordt ook partijgenoot Heike Drenth niet in staat geacht snel iets te kunnen doen aan het velden- tekort? Het is overigens ver bazingwekkend dat de PvdA het heeft aangedurfd de VVD-wethouder te kritiseren, want daarmee is het eerste signaal gegeven voor een be schuldigende VVD-vinger in de richting van Heike Drenth die al jaren op zich laat wach ten als het gaat om de samen stelling van een milieunota. Nogal schijnheilig van de PvdA, die in het verkiezings programma voor 1990 stelt dat de milieunota wél in de vol gende raadsperiode mag ko men. Dat is meten met twee maten, maar ja, sportbeoefe ning legt bij de PvdA in Sas senheim waarschijnlijk meer gewicht in de schaal dan een gezond milieu. Rooie Vrouwen Het Leiderdorpse PvdA-ge- meenteraadslid Bram Ver hoog is boos op de Rooie Vrouwen in zijn partij en op fractievoorzitter Victor Mol- kenboer. Hij heeft zich van de kandidatenlijst laten schrap pen en een punt achter zijn raadslidmaatschap gezet. Ver hoog was nog zo ambitieus aan zijn politieke carrière be gonnen. Eerst afdelingvoorzit ter, in 1988 raadslid nadat zich niet meer bemoeien met de Sassenheimse sport. Het CDA, D66 en de PvdA, ge steund door de collegeleden, hebben haar dinsdag deze portefeuille afgenomen omdat er geen enkele vooruitgang zit in het oplossen van het nij pende tekort aan sportvelden in Sassenheim. De Sassen heimse politiek geeft hiermee wel duidelijk aan last te heb ben van een slecht geheugen. PvdA, CDA en D66 gaven Maris immers in december '88 de opdracht te onderzoeken of korfbalvereniging TOP over geplaatst zou kunnen worden naar het terrein van het hui dige diepe buitenbad. Dat plan werd door de gemeente raad naar cje prullenbak ver wezen en verplaatsing van alle clubs werd door de partij en toen van de hand gewezen. De pot verwijt de ketel dus dat hij zwart ziet: de vertra ging hebben ze zelf veroor zaakt. De VVD-fractie die wel ach ter de wethouder bleef staan, lijkt ondertussen wel de zwar te piet over het sportvelden- beleid in de schoenen gescho ven gekregen te hebben. En dat is zuur voor een fractie die al lange tijd leurt met een plan waarin een nieuw sport park in Postwijk wordt be pleit. Het sportbeleid is echter blijkbaar zo heikel dat ook de andere partijen zich er de laatste maanden van de raads periode niet meer over willen ontfermen. Met het argument dat het niet duidelijk is welke wethouders straks in het col lege terugkomen, heeft de burgemeester de sportportefe uille onder ziin. hoede geno- Sport (2) Aangezien Heike Drenth de enige wethouder is die zich wethouder Jaap Bezemer vol gens plan het veld ruimde. Een wethouderschap leek slechts een kwestie van tijd. Het liep anders. Na ruim een jaar heeft Verhoog gemerkt dat de poten onder zijn raads- zetel vandaan zijn gezaagd. De vrouwelijke raadsleden Mieke Holierhoek en Cath- rien Langendorff stelden hun plaatsen zeker door een tele fonische actie: roep zo veel mogelijk vrouwelijke leden op de ledenvergadering te bezoe ken en verban het lastige mannelijke raadslid door stemming naar een onver kiesbare plaats. Een oude truc waarmee in het verleden al vaker fractiegenoten op een zijspoor werden gezet. Ineens wemelt het van de vrouwelij ke leden, die de vergaderin gen anders nooit bezoeken maar nu hun „zusters" niet in de kou laten staan. Fractie-voorzitter Victor Mol- kenboer liet het allemaal maar gebeuren. Door het ver trek van wethouder Gerard Keijzers staat hij op het punt zelf wethouder te worden en over de achterhoedegevech ten binnen de eigen partij maakt hij zich niet druk. Rooie Vrouwen (2) Mieke Holierhoek zit inmid dels vaster dan ooit in het za del. Zelf kwam ze acht jaar geleden via de telefoontruc in de raad ten koste van Riekje Nijs-Kühler. Haar optreden in raad en commissies is weinig indrukwekkend. Verhoog noemt haar wijze van presen teren slecht en heeft een bit tere nasmaak overgehouden van de aanvallen die hij in het openbaar van haar kant heeft moeten vèTduren. Ook Molkenboer was tot nu toe weinig gecharmeerd van de acties van zijn fractiegeno te. „Zij er uit of ik er uit", schijnt de socialistische „kroonprins" ooit over de weer eens in de fractie dwars liggende vrouwen gezegd te hebben. Inmiddels is het voor Molkenboer een kwestie ge worden van „Ik wethouder en zij zoeken het maar uit". Een niet ongevaarlijke struis vogelpolitiek die mogelijk zijn eigen ondergang inleidt, aan gezien de Rooie Vrouwen-lob by met het machtige telefoon wapen in staat is zelfs Mol kenboer naar de onderste plaats van de lijst te slingeren. De andere partijen in de Lei derdorpse gemeenteraad hou den zich tot nu toe verre van het slangennest dat PvdA heet. In de wandelgangen wordt wel gesproken van een genante ondemocratische ver toning. De vraag rijst of een partij die het met de interne democratie niet zo nauw neemt wel in staat moet wor den gesteld bestuursverant- woordelijkheid op zich te ne men. Lokhoratkerk (Leiden): Concert door Marjanne Kwekailber (sop raan), Rien de Reede (fluit), Siebe Henstra (clavecimbel) en Lucia Swarts (cello). Werken van Abel, Hellendaal, Handel, Couperin en Pignolet de Montéclair. Gehoord op 17 november. Het tweede concert in de door de fluitist Rien de Reede geor ganiseerde serie klassieke mu ziek stond ditmaal geheel in het teken van de 18e eeuw. Naast werken van grote mees ters als Handel en Couperin hadden ook minder bekende componisten als Hellendaal, Abel, Blavet en Pignolet de Montéclair een plaats gekre gen. De aandacht voor het minder gangbare werk is ook een van de aantrekkelijke as pecten aan deze serie. Ook gis teravond werd bewezen wat een overvloed aan prachtige 18e eeuwse werken de mu ziekliteratuur herbergt. Van begin af aan was duidelijk dat de musici die Rien de Ree de ditmaal bijeengezocht had, berekend waren op hun taak. Er werd alert en kundig ge musiceerd. Opvallend was dat de instrumentalisten af en toe probeerden 'te mooi' te spelen, juist in die passages waar wat meer puntigheid en heftigheid op zijn plaats zou zijn geweest. In de cantate 'Pan et Syrinx' voor stem, fluit en basso conti nuo van de Franse componist Pignolet de Montéclair vond het concert zijn hoogtepunt. Eerder al in de cantate 'Nell dolce dell'oblio' van Handel had de sopraan Marjanne Kweksilber een treffende de monstratie van haar vocale mogelijkheden gegeven. In 'Pan et Syrinx' wist zij het klassieke verhaal van de ver liefde bosgod Pan, die tever geefs aanjaagt achter nimf Sy rinx, beeldend te vertolken. Dat kwam vooral door haar bijna achteloze, ontspannen klinkende wijze van zingen en haar verzorgde uitspraak van het Frans. PETER VAN VEEN LEIDEN Een groep van 25 eerstejaars studenten gaat woensdag op de Haarlemmer straat een poging doen het we reldrecord „handenschudden" te verbeteren. De groep le den van studentenvereniging Quintus wil daarmee een plaats in het Guinness Book of Records veroveren. Om- dat ook klaar te spelen is gezorgd voor officiële waarnemers. Het huidige in dat boek vermelde record staat op 21.500 geschud de handen. De groep begint woensdag om 9.00 uur aan de poging en wil doorgaan tot 18.00 uur. „In ieder geval zo lang we het volhouden", aldus een van de initiatiefnemers. (ADVERTENTIE) Uitzending Omroep Rijnland: 90 JAAR - LEIDSE VOLKSHUIS - FILM „Waar je mens onder mensen kunt zijn" op zaterdag en zondag 18 en 19 november om 18.00 uur, op kanaal 2 (Kabelkrantnet).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13