,We zijn hier dag na dag beledigd" ^olombia-manifestatie is internationaal complot' Apartheid afgeschaft op stranden van Zuidafrika Oostduitse miljarden in Westduitse banken Slakke-ei "Ttenland £eid6c6ou4CMit VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 5 ,itouwers willen nog Jjeeds los van Moskou iSKOU De Litouwse commu- :ische partij blijft op haar stand- it om zich los te maken van de in Moskou. Het gfesprek tussen Litouwse partijleiding en het po- iro in Moskou zijn gisteren zon- resultaten beëindigd. President rbatsjov had de gehele top van de juwse communistische partij uit- iodigd om de kwestie te bespre- i. Het was de eerste keef dat het jtburo de hele lokale partijtop van luwen uitnodigde. De Litouwers n op 19 december een speciaal gres beleggen over de oprichting een onafhankelijke communisti- Gorbatsjov: geen privé-bezit van produktiemiddelen MOSKOU De Sovjetunie zal voorlopig vasthou den aan het uitgangspunt om alle grote industriële en agrarische bedrijven in staatshanden te hou den. President Gorbatsjov, betoogde dit in een vandaag gepubliceerde rede. Hij stelt bereid te zijn om de marxistisch-leninistische maatschappijvisie bij te stellen, maar wil niets weten van herinvoe ring van particuliere eigendomsverhoudingen in het bedrijfsleven. Gorbatsjov zei dat het eigendom van de produktiemiddelen in staatshanden moet blijven, „zodat de arbeiders alle vruchten kunnen plukken van hun inspanningen zonder dat fa briekseigenaren er met ëen deel van de winst vandoor gaan". Laatste eer Tienduizenden Spanjaarden en communistische afgevaardigden uit 78 landen hebben gisteren in Madrid tijdens een rouwplechtigheid de laatste eer bewezen aan Dolores „La Pasionaria" Ibarruri. De beroemde Spaanse communiste overleed zondag op 93-jarige leeftijd. FOTO: EFE Schoonmaak Bulgaarse partij SOFIA Het centraal comité van de Bulgaarse communistische partij heeft gisteren in voltallige zitting drie leden van het politburo ontslagen. Het drietal werkte in het verleden nauw samen met de de vorige week na tientallen jaren vervangen partijleider Todor Zivkov, die werd opgevolgd door Petar Mladenov. Zij zijn inmiddels vervan gen door hervormingsgezinde partijgenoten. Daar naast werden zeven andere leden uit het centraal comité gezet. Onder hen bevond zich de 37-jarige zoon van de afgezette partijleider. Volgens het of ficiële persbureau BTA is Vladimir Zivkov om po litieke redenen verwijderd. Het centraal comité besloot ook Mladenov voor te dragen als nieuwe president. Het Bulgaarse parlement komt vandaag bijeen om een president te kiezen, omdat de 78- jarige Zivkov vorige week niet alleen het ambt van partijleider neerlegde, maar ook de functie van staatshoofd. LASNOST IN DE OOSTDUITSE PERS A (Van onze speciale verslaggever [Twan van den Brand) iST-BERLIJN Neues ^itschland, het dagblad de Oostduitse partij, [eren. Op de voorpagi- laat chef-redakteur llfgang Spickermann [ten dat hij een nieuwe heeft gekregen. de kameraden op de re- hebben de afgelopen hevig gediscussieerd hun werk in het verleden hun fouten geanalyseerd, iebben bepaald hoe ze mee inen helpen aan de ver- biiwing van het socialisme le vernieuwing in de par- Neues Deütschland krijgt zijn chef-redakteur ian nieuwe inhoud, met meer frmatie, politieke analyses eigentijdse journalistieke lukties. lostduitse hervormingspo- heeft ook gaten geboord Ie muur rond de journalist, isnost in de DDR. De re- (teuren van krant, radio en ivisie roepen hoezee. „We tientallen jaren lang elke diep beledigd, omdat we lalles moesten slikken", Hannes Barmann, een de chef-redakteuren bij staatspersbureau ADN. En ^oman Detlef Natusch, aan- acjrder van de redaktie bin- politiek bij de Berli- Rundfunk: „Eindelijk mo- we zelf ons verstand ge- radioman Natusch ide het binnen de redak- ikalen al langer. „Eigenlijk if het moment dat voor g eerst de naam Gorbatsjov lemd mocht worden. De problemen die (lij aansneed, golden ook voor de DDR, al leen dan in verhevigde mate". De leer van Gorbatsjov zorgde ook voor frustraties bij de Oostduitse journalisten, ver klaart Natusch. „Ik heb mijn werk altijd best leuk gevon den, ondanks alle beperkin gen. Alleen de laatste jaren niet meer. Het was niet meer bevredigend. Je wist dank zij Gorbatsjov dat het anders kon. In de vergaderlokalen over heersten ook ironie en sarcas me. We discussieerden heel veel. Binnenskamers. Het had geen zin om het naar buiten te brengen". Barmann, momenteel bezig aan een kroniek over de jong ste ontwikkelingen in zijn land, afficheert zich als een aanhanger van de LPD, de wat liberalere satelietpartij van de communisten. Zijn col lega Natusch is lid van de SED. „Ik weet niet of er een scheiding tussen staat en me dia nodig is om onafhankelijk te kunnen opereren. Daar ben ik nog niet uit. In mijn ogen is het wel normaal dat een jour nalist vanuit een partijpolitie ke visie bericht. Maar ja, ik ben dan ook in dit systeem op gegroeid". Volgens beide journalisten gaat de glasnost nog verder in medialand. Het eerste wat moet gebeuren, zo stellen ze, is het opstellen van een media wet. Daar is Günther Scha- bowski druk mee bezig, het poliburolid dat begin oktober het keiharde politie-optreden tegen demonstranten bagatelli seerde en liet weten dat hij „wel wat agenten als schuldi gen naar voren zou schuiven". Dan zou de opwinding wel snel voorbij zijn. Een Oostduits meisje vergaapt zich, al banaan etende, aan het speelgoed in een Westberlijnse winkel. FOTO: EPA Deze Schabowski zelf trou- krant 43 keer het portret van wens oud-journalist. Van de toen nog gevierde Erich Neues Deütschland. Als chef- Honecker af te drukken. „Hij redakteur presteerde hij het kon niet anders", verdedigt eens om in een uitgave van de partijgenoot Natusch hem nu. „Schabowski heeft zelf ook al gezegd dat hij zowel object als subject van het systeem was. We verwachten nu heus wel het een en ander van hem". (Vervolg van de voorpagina) BONN De juiste cijfers zijn niet bekend, maar op bankrekeningen in de Bondsrepubliek moet een fabelachtig bedrag staan, dat in de afgelopen 28 jaar door (groot)ouders, ooms, tantes en andere familie leden is gespaard voor de familie achter de Muur. Maar het gaat niet alleen om bankrekeningen. Bij de bouw van de Muur in 1961 werden de contacten abrupt afgesne den. Bezit van Oostduitsers in het Westen is daarom nog al tijd hun bezit. Weer andere Oostduitsers hebben een ver mogen geërfd van in het Wes ten overleden familieleden, waar zij nooit aan hebben kunnen komen. Het gaat hier bij niet alleen om geld, maar ook om auto's, huizen, ja zelfs completq ondernemingen. Vol gens voorzichtige schattingen van de Bundesbank gaat het om een totaal vermogen van meerdere miljarden D-mar- Debat Tijdens een spoeddebat in de Westduitse Bondsdag over de jongste gebeurtenissen in de DDR noemde bondskanselier Helmut Kohl vooral de acute problemen in de Oostduitse gezondheidszorg, maar hij sprak ook over regeling van het deviezenprobleem en nau were samenwerking inzake het milieu en het telefoonver keer tussen beide Duitslanden. Kohl sloot substantiële econo mische hulp aan de DDR ech ter uit, als de communistische staat niet vergaande economi sche en politieke hervormin gen doorvoert. Kohl viel in zijn rede uit naar degenen, die een eventuele Duitse hereniging bij voorbaat afwijzen. Het is aan de Duit sers zelf om daarover te beslis sen, was de teneur van zijn be toog. En de Bondsrepubliek zal zich neerleggen bij „iedere be slissing die het volk van de Duitse Democratische Repu bliek in vrije zelfbeschikking neemt". West-Duitsland maakt zich in tussen op voor een nieuwe in vasie van DDR-burgers. Er zijn speciale bus- en treinver bindingen tot stand gebracht om chaotische taferelen aan de grens en in West-Berlijn zo veel mogelijk te voorkomen. Het afgelopen weekeinde be zochten meer dan drie miljoen inwoners van de DDR West- Berlijn en andere plaatsen in de Bondsrepubliek, dat zullen er het komende weekeinde waarschijnlijk nog meer zijn. De enigen die geen kijkje in het Westen mogen nemen zijn de 'Stasi's', de leden van de Oostduitse veiligheidsdienst. Volgens het ministerie van staatsveiligheid is de maatre gel bedoeld om „juridische problemen" te voorkomen en niet bedoeld als „een blijk van wantrouwen" jegens de waak honden van Oostduitse staat. HAAG Het cultu- -politieke festival loolombia leeft" dat mor- ru(i in Paradiso in Am- rdam wordt gehouden gericht op het in diskre- fjt brengen van de Co- nbiaanse regering. stelt de Colombiaanse int El Espectador in een ,3jr weken geleden geschre- hoofdredactioneel com- piitaar. „Het gaat hier om i internationaal complot het soort waarin de linkse imi9ten samen met de in- itionale drugshandelaars ;rts zijn", aldus deze gere- imeerde krant. Ir de Colombiaanse ambas- in Nederland, Ramiro was dit aanleiding om een brief bisschop Ernst van Breda :uren met het verzoek om ;g. Bisschop Ernst is hoofd Pax Christi in Nederland, organisatie die onlangs zeer kritisch rapport over ielombia publiceerde. Met rifje manifestatie heeft de ker- jjke organisatie echter niets doen. organisatoren, reageerden verbijsterd op het bericht in El Espectador en de actie van de Colombiaanse ambassadeur. „Wij worden ervan beschul digd het terrorisme te bevor deren en verbonden te zijn met de internationale drugs handel. Wij weten niet op wel ke informatie deze beschuldi ging berust. Het is toch alge meen bekend dat het evene ment 'Colombia Vive' in Co lombia zelfs wordt georgani seerd met de actieve deelname van de regering. De parallele manifestaties, waaronder die in Amsterdam maar ook in an dere Europese steden, zijn met dezelfde criteria opgezet. Het zijn uitingen van solidariteit met Colombia in deze moeilij ke tijden", aldus een schrijven van de organisatie aan El Es pectador. Ambassadeur Zambrano verkeerde blijkbaar in de veronderstelling dat Pax Christi een van de organisato ren van 'Colombia Vive' is. Toch hoeft zijn aanval tegen deze mensenrechtenorganisa tie niet op een misverstand te berusten. In het zwartboek „Impunidad" (straffeloosheid) dat Pax Christi dit voorjaar publiceerde staat uitvoerig be schreven hoe het regeringsle ger connecties onderhoudt met de drugsmaffia en samen met deze misdaadsyndicaten linkse tegenstanders vermoord. Het commentaar in El Espec tador moet zijn geschreven door iemand die Nederland goed kent en achter het beleid van president Barco staat. Zambrano, die nu zo'n ander half jaar als ambassadeifr in Nederland is, heeft eerder in interviews gezegd goede con tacten met El Espectador te hebben en geregeld voor deze krant te schrijven. Hij wil ech ter niets zeggen over deze af- 'Colombia Vive' is, zo stelt de organisatie, opgezet om het imago van Colombia als land van drugs en geweld wat te nuanceren. „Het heeft karika turale vormen aangenomen en is te vergelijken met het beeld dat ons land zou bestaan uit een Van Goghmuseum om ringd door molens en tulpen velden waarin in klederdracht uitgedoste mensen met kaas lopen te sjouwen". De bijeenkomst in Paradiso begint om drie uur. De toegang is gratis. FRANS BOTHOF Berlijn kandidaat voor Europees milieu-agentschap BRUSSEL De stad Berlijn is een serieuze kanshebber als vestigingsplaats voor het Euro pese milieu-agentschap dat de Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, in de loop van volgend jaar van de grond wil tillen. De kans be staat dat de twaalf EG-rege- ringsleiders al op de Europese raad van 8 en 9 december Ber lijn als zodanig zullen aanwij zen. Ook Den Haag is kandi daat voor het agentschap. Hulpplan voor Polen aanvaard WASHINGTON Een dag nadat de Poolse vakbonds voorzitter Lech Walesa in het Amerikaanse Congres een dringend pleidooi had gehou den voor uitbreiding van de economische hulp aan zijn land heeft het Huis van Afge vaardigden een drie-jarenplan goedgekeurd dat 846,5 miljoen dollar uittrekt voor Polen en 91,5 miljoen voor Hongarije. Het voorstel is een compromis tussen eerdere voorstellen van beide kamers van het Congres en moet nog door de senaat worden goedgekeurd. Volgens Walesa is het Westen, door het geven van voldoende econo mische hulp, verantwoordelijk is voor het slagen van de tot standkoming van de democra tie in Polen. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB DE VALLEI DER VERGETEN WERELD {525 En nu op zoek naar de oermensen, die blijkbaar in de jn van dit plateau wonen! Rob moet er het zijne van weten, 'M hij is blijkbaar in een wel heel vreemde streek van de we- I terechtgekomen. Maar hoe hij ook speurt, nergens is een 'ind wezen te bekennen. Maar ginds is een hol, op primitieve te afgeschut door boomstammen. En kijk, daar staat een ;epje mannen, half nieuwsgierig, half angstig, te loeren. Rob lert voorzichtig. Hoe moet hij met hen in contact komen? Ze zullen hem misschien wel beschouwen als een soort tovenaar.... Dichterbij gekomen steekt hij zijn hand omhoog; een teken van vriendschap en vrede, dat de meeste wilde volksstammen wel begrijpen. De mannen steken de hoofden bij elkaar en overleg gen fluisterend. Nou, erg gezellig zien ze er niet uit: brede mon den en neuzen, diepliggende ogen, gerimpelde voorhoofden. Maar krachtig gebouwd met lange, gespierde armen. iSHii Dit bord, bij het strand van Kaapstad, zal worden verwijderd nu president De Klerk heeft verklaard dat alle stranden in Zuidafrika open staan voor alle rassen. Op de foto zijn nog demonstranten te zien die zich keerden tegen apartheid op stranden. FOTO: AFP KAAPSTAD President Frederik W. de Klerk heeft gisteren alle stran den in zijn land openge steld voor alle rassen en aangekondigd binnenkort ook in andere recreatieve openbare gelegenheden de apartheid af te schaf fen. „Alle stranden zullen voortaan toegankelijk zijn voor alle le den van de bevolking", zei De Klerk. Hij voegde daaraan toe binnenkort ook de „Wet op Gescheiden Faciliteiten" in te trekken. Deze omstreden wet bevat een regeling over de toegang tot openbare gelegen heden als parken, bibliotheken en gemeentehuizen. „De tijd is gekomen om deze wet in te trekken. De regering heeft besloten dat zo snel mo gelijk te doen", zei De Klerk. Toen hij in februari dit jaar de vergadering van het parle ment opende kondigde hij al aan dat hij hervormingen van de apartheid zou doorvoeren, zonder dat hij verdere bijzon derheden bekendmaakte. De afschaffing van de rassen scheiding op de stranden gaat onmiddelijk in en valt vlak voor de Zuidafrikaanse zomer vakantie, die over twee weken begint. De afgelopen drie jaar werd op een aantal stranden de apartheid al geleidelijk op geheven. De 36 jaar oude Wet op de Ge scheiden Faciliteiten is één van de hoekstenen van het apartheidsbeleid, samen met de Bevolkings Registratie Wet, waarin de Zuidafrikaanse be volking in verschillende ras sen wordt verdeeld, en de Wet op de Groepsgebieden, die voorschrijft waar mensen op grond van hun huidskleur moeten wonen. Door de Wet op de Gescheiden Faciliteiten kon de extreem-rechtse Con servatieve Partij in de plaatsen waar zij de meerderheid in de gemeenteraad heeft de zoge naamde „kleine apartheid" op nieuw invoeren. De Klerk zei dat de Wet op de Gescheiden Faciliteiten ge schrapt wordt „met zorgvuldi ge inachtneming van de impli caties van zo'n stap". Hij zei dat de regering overleg zal voeren met de betrokken be langengroepen voordat de wet geheel wordt ingetrokken. De president heeft vriend en vijand verrast door de snel heid waarmee hij probeert de onvrede van de achtergestelde zwarte meerderheid weg te nemen. Vorige maand liet hij acht zwarte leiders vrij die tientallen jaren in de gevange nis hadden gezeten en de vrij lating van Zuidafrika's be kendste politieke gevangene Nelson Mandela zou binnen een paar maanden op het pro gramma staan. De Klerk heeft beloofd dat hij eën nieuw Zuidafrika zal op bouwen en heeft zwarte lei ders uitgenodigd onderhande lingen te beginnen over het delen van de politieke macht. door Bob van Huët Tijdens een studie- en snoepreisje voor buitenlandse correspondenten naar het Zuid franse departement Tarn lag er op een avond een primeur op ons bord: oeufs d'escargots ofwel eieren van slakken. Aanvankelijk dachten we dat het om een grap ging. Fransen zijn immers gereputeerde slakkeneters. Ze verorberen jaarlijks zo'n dertigduizend ton al dan niet met kruidenboter en peterselie bereide glibberiken. De meest geconsumeerde variëteiten zijn de vette Bourgondische wijngaardslakken en de Petits Gris (de kleinere grijze slakken). Nu eten de Fransen veel meer slakken dan ze zelf produceren. Om aan de enorme vraag te kunnen voldoen moet per jaar tienduizend ton worden geïmporteerd uit Oost- Europa en het Verre-Oosten. Kortom, zo redeneerden we, die eieren kunnen niet serieus worden genomen. De slakkenboer die eraan begon zou wel een dief van zijn eigen portemonnee zijn. En toch was hij daar: Jean- Pierre Farenc (JPF), 's werelds eerste en voor zover bekend enige 'slakkeneierenproducen t Vol trots maar bloednerveus presenteerde hij het nieuwe produkt, dat de bizarre merknaam Coclea had gekregen. Zijn hele hebben en houden had JPF geïnvesteerd in veertigduizend Petit Gris- slakken, die, zo leerden we, elk drie gram eieren leggen en dat twee keer per jaar. Alleen de mooiste eieren worden geselecteerd", aldus Farenc, die een hypotheek op zijn huis afsloot voor ,,de gok van mijn leven". Zou het nieuwe produkt aanslaan („een slakke-ei is heel gezond, want rijker aan proteïnen en armer aan vetstoffen dan een kippe-ei") dan was de ondernemende boerenzoon uit Albi 'binnen Maar werd het een flop dan wachtte hem het trieste lot van een naakte slak die, zoals bekend, dakloos door het leven kruipt. Slakkeneieren hadden, zo vervolgde JPF, de potentie de „delicatesse van de jaren negentig" te worden. Een luxe hap voor mensen die na kaviaar en foie gras weieens wat anders willen. De prijs, 45 gulden voor een potje van vijftig gram, zou voor deze categorie fijnproevers geen probleem zijn, meende hij. Om het fenomeen op zijn merites te kunnen beoordelen mochten we een voor een uit een potje Coclea lepelen. Later zou ons een regionale vleessschotel worden gepresenteerd, uiteraard gelardeerd met slakkeneieren. Het proeven viel niet mee. Eenmaal in de mond blijken de Coclea 's vooral heel moeilijk controleerbaar. Ze zijn iets kleiner dan erwten, maar zo rond en glibberig dat ze alle kanten opschieten. Een paar eieren glipten achter een verre verstandskies. Na wat kaakoefeningen en tonggymnastiek lukte het toch ze richting smaakpapillen te dirigeren. Alleen wachtte daar een volgend probleem. Niemand had nog een precieze en voor Farenc acceptabele smaakomschrijving kunnen vinden. Het ei had iets „tijm- achtigs" voor de een, deed een tweede denken aan tarwemeel en een derde aan linze. „Een flauwe linzesmaak" probeerde ik zelf, me ervan bewust dat „Eet slakkeneieren en verwen uzelf met een flauwe linzesmaak" niet de wervende slogan was waar de producent kennelijk op zat te wachten. Farenc keek bedroefd. „Dat is nu het hele probleem. Ik heb een nieuw produkt. maar niemand die me kan zeggen waar het nu eigenlijk naar smaakt". Later op de avond bedacht ik dat de smaak van naakte slakken misschien het dichtst in de buurt kwam.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5