25.- Het mooiste weer mooier Gejo Kousenhuis Tel. 071-76.60.20 Pantoffels zijn altijd een warm geschenk R Foto en film naderen elkaar Vooropgesteld: een camera blijft een camera; het principe bleef sinds de uitvinding 150 i'aar geleden onveranderd. Er comt een lens aan te pas, film waar het allemaal op moet en een vinger aan de trekker. Maar de handel, die er ook langzamerhand gek van wordt, biedt wat gisteren nog mooi was, morgen weer mooier. Dat betreft zeker de videocamera. „Elke drie vier maanden weer een nieuw model, je wordt er wel een beetje moedeloos van", zegt men bij de Haagse foto- handel Hafo. Maar voor de Sinterklaasachti- gen onder ons is er meer dan ooit te beleven: de wegwerpca mera, een filmrolletje met lens je en ontspanner die prima re sultaten levert, kost nog steeds 14,95; maar voor deze donke re dagen wordt het geval ook met flitsertje geleverd: 29,95 en wie écht iets bijzonders wil cadeau doen is er onder de wegwerpers een stretchcamera van34,95 die foto's levert van 9 bij 28 cm, panorama dus, 12 opnamen. Wat niet veel fotografen voor zichzelf kopen, maar wel graag willen hebben, zijn de duurde re en uitstekende kleinbeeld- films van Fuji (HG Super 400) en Kodak (Ektar 125) die resp. 17,95 en 17,25 kosten per 36 opnamen. De korrel van deze kleurenfilms is ongekend klein, waardoor beter dan ooit meer dan haarscherpe (deel vergrotingen kunnen worden gemaakt. Ook de kleur-echt- heid gaat met deze films erop vooruit. Jong Voor de jongste fotograaf maakt Haking al een hele tijd aardige camera'tjes, maar het aanvankelijke wantrouwen, soms terecht tegen dit speel goed, is verleden tijd: De ook nog fraai ogende camera'tjes zijn tegenwoordig heel goed en de eenvoudigste kost niet veel meer dan vier tientjes; de han del krijgt ze niet vaker ter re paratie terug dan duurdere exemplaren. Fuji begint zijn serie automati sche 'alles kunners' met de prijs van 149,-, Olympus onder scheidt zich door vormgeving en de zeer brede scala camera's, waarvan de handel zegt ze het minst voor reparatie terug te zien. Het motto 'kleinst' heeft Konica van Minox overgeno men: de A 4 (met vaste flitser) die de titel 'Europese camera van het jaar' verdiende hoeft toch niet meer dan ƒ399,- te kosten. Still-Video Geheel nieuw is de Still-Video Camera die Canon dit najaar introduceert en er de 'Innova tion Award 1989' voor kreeg. In deze platte kleinbeeldvor- mige camera - de naam video is bedrieglijk - is het filmrolle tje vervangen door een 2 inch floppy is niet lichtgevoelig en kan in daglicht worden gewis seld. Omdat de camera kan worden aangesloten op elke PC, is het mogelijk de foto's op de monitor (of tv) te tonen en per modem naar een andere PC te versturen, al zal daar in sommige gevallen nieuwe randapparatuur voor moeten worden gekocht. De handelaar die de camera verkocht, drukt in de meeste gevallen ook af; de prijs: 1800 gulden. Wat een fotocamera kan, moet een videocamera ook kunnen, dacht JVC, die als eerste een camcorder (GR-S 707) in de handel brengt waarvan het di afragma (lensopening) hand matig en traploos kan worden ingesteld, overvloeiend van f 1.2 naar f 16, het normale fo- tobereik van een zeer goede ca mera. Net als in de fotografie kunnen bij deze videofilmca mera de effecten van diepte scherpte optimaal worden toe gepast en hoeft nooit meer sprake te zijn van overbelich ting: men neme gewoon een kleiner diafragma (hoger cij fer!). Evenals in de fotografie is het met deze camera mogelijk de De wereldprimeur van JVC: de 707 met handmatig te bedienen er scherptediepte aanzienlijk te traploos diafragma, vanf 1.2 tot f 16. beïnvloeden en dus meer diep te te suggereren: voorgrond scherp, achtergrond niet. Of bij paarden- of autoraces: paard scherp, achtergrond een veeg. De normale camcorder heeft gewoonlijk alles (min öf meer) scherp. In deze camera heeft JVC bovendien een grote 62 mm koppentrommel inge bouwd, dezelfde die in gewone huiskamer-recorders wordt ge bruikt; dit levert een zeer sta biel beeld op. Voor de super- sint, prijs/5500,-. Ook Philps ontwikkelt zich in deze richting en introduceert voor de Nederlandse markt twee nieuwe VHS-camcorders, die 'direct vanuit de verpak king in gebruik genomen kun nen worden'. Alles aan deze ca mera is verbeterd; de sluitertijd die standaard 1/50 is, kan wor den veranderd in 1/500 en 1/ 1000. Niet zo revolutionair per fect als JVC dat doet, wel heel goed bruikbaar, met name te gen overbelichting en on scherpte bij ruime belichting. De VKR 6855 slikt de full-size VHS-cassette (dus opnamen tot 4 uur!), de VKR 6843 werkt met de compakte VHS-C cas sette. Oók een aardig vijf december- voorstel, maar wel aanzienlijk goedkoper zijn de 'flipalbums', waarin op moderne wijze foto's kunnen worden opgeborgen. Voor 80 foto's 5,95 en 160 fo to's ƒ12,95. En toch niet dik. Philips VKR 6855, uitpakken en filmen. Nieuw bij Canon: fotocamera zonder rolletje, maar met floppy voor 'still-video-opnamen. \j\Iaak pp* nieumip mo<1p bpp]t*l Vijf-meiplein Leiden 'n surprise idee?? panty's met lycra fantasiepanty's warme maillots wollen sokken Haarlemmerstraat 8 Leiden m Hiervoor en nog voor veel meer kunt u terecht bij Noordeinde 41 Roelofarendsveen.Tel.01713-12381 Bij ons 2 CTI00 36 opnamen met gratis viewer. incl. ontwikkelen mvamwi S|!S fOtiek d Horst foto 5-meiplein 9, Leiden, tel. 071-765935/313137 Nieuwe Rijn 61, Leiden Tel. 071-14.31.76 teerzeep pomp verlengbaar exemplaar kokoszeep draaibaar vloeibaar naar schep onvermoeibaar beeldenaar iep plooibaar beoefenaar diep laakbaar landeigenaar liep slump ongenaakbaar bedienaar op breekbaar kamerdienaar versliep dop onuitspreekbaar misdienaar horlepiep notedop riep hardop denkbaar griep eierdop haalbaar sneltekenaar stereotiep onbetaalbaar intekenaar klep hangop middelbaar molenaar zuigklep handelbaar keulenaar zuigerklep ondeelbaar strotklep hoekschop prikkelbaar bultenaar mep kop voelbaar nep domkop verwisselbaar gemeentenaar hennep t slokop ontelbaar kunstenaar schoep' slaapkop onherstelbaar floep donderkop verstelbaar snoep hamerkop weduwenaar kaaskop onfeilbaar kroeskop waarneembaar beroep lamskop uitneembaar ernaar groep jongenskop benoembaar stuurgroep kletskop bestaanbaar bedrijfsgroep driftkop kenbaar ouderpaar kroep galop onberekenbaar spaar troep flop onmiskenbaar raar uitroep klop openbaar flodderaar stoottroep volop onoverwinbaar klodderaar soep slop schijnbaar bewonderaar schildpadsoep mop bevaarbaar invorderbaar dienstweigeraar waardeerbaar slingeraar speldeknop hanteerbaar woekeraar hip episcoop converteerbaar schip periscoop weerbaar hoogleraar linieschip stethoscoop vervoerbaar kerkleraar ruimteschip bioscoop leverbaar ploeteraar kofschip helioscoop onnaspeurbaar folteraar vliegdekschip hygroscoop slenteraar tankschip spectroscoop onleesbaar kerkschip statoscoop kiesbaar fluisteraar schoolschip verkiesbaar hamsteraar middenschip onlesbaar kotteraar binnenschip overhoop misbaar woonschip molshoop aflosbaar pantserschip mesthoop kwetsbaar kip koop onmeetbaar tsaar krielkip goedkoop onafzetbaar hoogaltaar lip afkoop vruchtbaar rustaltaar flip periskoop belastbaar commentaar glip aankoop hanglip inkoop onverwoestbaar outaar klip verkoop onbetwistbaar vaar slip koppelverkoop dienstbaar gevaar knip uitverkoop kostbaar doodsgevaar pip duurkoop onuitputbaar oorlogsgevaar scrip huurkoop huwbaar levensgevaar krip bioskoop betrouwbaar ooievaar trip helioskoop strip haloskoop brandaar winkelwaar tochtstrip horoskoop zondaar vanwaar sip loop gaar tip bloedloop sigaar fabriekswaar overtip wedloop havannasigaar eetwaar stip beloop vergaar afloop kringloop tuinschaar snackbar groeistuip vrijloop kinderschaar discobar doodsstuip braakloop grasschaar touringcar buikloop ooghaar stationcar ijp fakkelloop krulhaar lijp stormloop vrouwenhaar slijp bovenloop judashaar knijp waterloop vlashaar handkar pijp overloop nesthaar nar ellepijp tijdsverloop ponyhaar spar longpijp familiaar nectar mergpijp geharrewar opiumpijp weversknoop najaar broekspijp oudejaar rijp filantroop proefjaar bizar grijp misantroop schrikkeljaar wolkenkrabber vergrijp koffiestroop schooljaar zwabber sijp myoop maanjaar bewindhebber pop wijnjaar gezaghebber schelp modepop leerjaar deelhebber hielp wajangpop voorjaar bevelhebber stropop sabbatsjaar machthebber sinterklaaspop nieuwjaar gulp achterop omber noodhulp prop bloedblaar behulp strop pestblaar rabarber tulp sop middelaar stulp reiltop roddelaar wulp stop handelaar slagader regenwulp smeltstop geldhandelaar wapenhandelaar ontlader waterdamp vlijmscherp kandelaar kruitdamp slaapwandelaar kropader sjerp zwendelaar landverrader wedkamp roffelaar polsader woonwagenkamp ontwerp snuffelaar verkeersader hertenkamp weifelaar spatader padvinderskamp kerkdorp twijfelaar kegelaar oudvader carbidlamp regelaar kerkvader olielamp huichelaar burgervader hanglamp gesp wichelaar biechtvader overgrootvader kwiklamp zandwesp hotelschakelaar adder petroleumlamp cup makelaar brandladder koplamp heup ontwikkelaar kladder schemerlamp gup smokkelaar kledder flitslamp sukkelaar roofridder ketchup beukelaar flodder schrijfkramp 'femelaar klodder ceder maagkramp nekkramp kwanseiaar ieder zoutzieder hartkramp ar ronselaar leder stamp plaatsbekleder baar geldwisselaar kalfsleder scheidbaar vrijmetselaar verneder onafscheidbaar veehoeder schimp onscheidbaar glimp benijdbaar gijzelaar stiefmoeder krimp onschendbaar weesmoeder gebaar pilaar hulsmoeder strafbaar klaar grootmoeder leefbaar zonneklaar overgrootmoeder aardklomp beweegbaar klinkklaar kunstmoeder plomp buigbaar verfpoeder slomp verkrijgbaar insektenpoeder rompslomp vervolgbaar persklaar zilverpoeder zweetpoeder broeder ordebroeder lekebroeder stiefbroeder ziekenbroeder kloosterbroeder reder teder veder cider eider arbeider veenarbeider havenarbeider loonarbeider gastarbeider leider jeugdleider inleider zenuwleider klokluider lijder choleralijder belijder glijder snelrijder motorrijder drankbestrijder brandhelder klaarhelder kelder provisiekelder grafkelder brombeer probeer wasbeer procedeer tinsoldeer spendeer waardeer studeer perifeer atmosfeer beheer oudeheer jonkheer kraamheer gastheer ommekeer onzekeer verkeer snelverkeer ruilverkeer handelsverkeer grensverkeer postverkeer vooraleer gezondheidleer slangeleer schilt, kamfer transfer dager jager mierjager ketterjager nachtjager lager schlager spekslager lijnslager varkensslager vermager manager zwaarddrager bagagedrager lampedrager gezagdrager steenzager jaeger oceaanvtieger leger dijkleger vroeger veger handveger mijnenveger briefweger vochtweger legger aanlegger waarzegger bijligger tegenligger dogger snugger misdadiger landsverdediger aalreiger purperreiger negentiger snijbrander korenbrander schrander medestander omstander kaapstander voorstander paraplustander weldoender snelbinder papierbinder daarginder dagvlinder wereldwonder bijzonder engelbewaarder huisbewaarder deurwaarder harder eerder kampeerder adverteerder samenzweerder bevelvoerder uitvoerder peurder ouder schouder stadhouder behouder obligatiehouder pennehouder kooihouder stalhouder aandeelhouder winkelhouder hotelhouder bijenhouder penhouder gashouder wethouder strandmeer efemeer nimmermeer smeer redeneer meneer wanneer juttepeer rietpeer dupeer suggereer symboliseer windveer drijfveer slagveer springveer spiraalveer overzetveer brandweer hondeweer jachtgeweer verweer voltreffer koffer dankoffer hutkoffer mensenoffer juffer eindcijfer rangcijfer decicijfer stemmencijfer jaarcijfer gedragscijfer zeventiger bloedzuiger reiziger poolreiziger tijger troonopvolger verlofganger partijganger dubbelganger kostganger hanger tegenhanger oorhanger kogelvanger kleurontvanger zwanger heldenzanger tenger indringer springer hekkespringer ringvinger wijsvinger leeshonger haardroger lijkbezorger hamburger her rancher toucher oudsher raddraaier schroevedraaler pillendraaier lijndraaier oproerkraaier onrustzaaier pannebier officier marineofficier dier schubdier hoefdier zoogdier spookdier buideldier muffeldier schelpdier beiaardier boulevardier muskusdier slachtdier kletsmeier nabloeier sproeier griffier poelier talgklier talkklier alvleesklier particulier formulier doopformulier krijgsbanier kamenier rentenier hovenier marinier scharnier kunstnier dooier schooier pooier suikerstrooier pier papier kladpapier goudpapier waardepapier pakpapier muziekpapier mailpapier notenpapier schuurpapier schatpapier closetpapier rijstpapier lachspier agrariër vegetariër proletariër carriër manufacturler lansier patissier dossier speelkwartier nachtkwartier mortier pinkstier vier klavertjevier bijrivier getijrivier gletsjerrivier bouvier teringlijer pacemaker druktemaker wagenmaker pruikenmaker klompenmaker grappenmaker potsenmaker levenmaker vuurmaker praatjesmaker notekraker waker sticker beker gifbeker wisselbeker ruziezoeker fortuinzoeker voetzoeker spelbreker aalsteker parelduiker druivesuiker verrekijker dwarskijker rederijker strijker steenbakker koekenbakker pannenbakker pottenbakker gladakker makker strijdmakker haringpakker bouwvakker wakker tweedekker leidekker eendekker strodekker rietdekker laarzetrekker flessentrekker blltskikker pennelikker klikker strooplikker degenslikker knikker paarlemoer hoogtemeter pionierster gokker zwaartemeter koerierster kokker halssnoer perimeter portierster vruchteplukker gravimeter flonkerster drukker pedometer kuster huisjesmelker stiefbroer tachometer zuster pleegbroer eudiometer wijkzuster drijfanker smulbroer goniometer etter vrijdenker hoogteroer halometer ketter uitblinker jachtroer dynamometer hoofdletter manometer drukletter hygrometer krulletter parlevinker spectrometer roepletter donker hardvoer lactometer voorletter pikkedonker aanvoer fotometer staartletter halfdonker parkeermeter setter stikdonker doorvoer gasmeter steenzetter schemerdonker krachtvoer platzetter per menseneter bitter bruidsjonker insekteneter oranjebitter planteneter erevoorzitter schraper nettenboeter otter keeper viervoeter kotter pijlkoker sleper snoeper vlotter moker globetrotter roeper miereter boogschutter haasvreter strandjutter kerker cayennepeper alleseter putter opmerker veter lilliputter standwerker punteslijper achter mannetjesputter grofwerker messenslijper wachter klauter slagwerker scherpslijper veldwachter lijnwerker zaalwachter pijpepeuter mijnwerker wasknijper seinwachter louter bontwerker grenswachter stuntwerker schamper mattenvlechter grootwerker knaldemper houtwerker bumper stierenvechter kadaver masker jumper kampvechter haver dodenmasker psalmdichter studentenhaver gasmasker roodkoper heldendichter rolklaver wanbetaler geelkoper lierdichter harddraver tumbler verkoper oplichter doodgraver wederverkoper aanstichter schansgraver kiesdeler kaaskoper dochter gaffeier pleegdochter bever landloper schoondochter verslaggever langspeler doodloper schuchter werkgever tegenspeler hardloper luchter tipgever platenspeler traagloper arbiter harpspeler bijloper citer meikever fluitspeler overloper liter houtkever uitloper formaliter lever steltloper chapiter kapper vrijbuiter pijler flapper kuiter linkeroever korfballer schoenlapper hekkeslulter fijnproever propeller kidnapper kaarsesnuiter wever teller orgeltrapper snuiter zever kilometerteller stapper ruiter gezever schepper mijter klepper fondsdokter grijpstuiver hamer kattemepper huisdokter slaghamer schipper scheepsdokter luchtdrukhamer binnenschipper geelfllter ijver dolhamer veerschipper panter naijver kaphamer wedijver klophamer dopper pienter nestblijver staarthamer branieschopper nijver polijsthamer jopper printer koeiendrijver kamer klopper winter slavendrijver raadkamer purper kwakkelwinter kladschrijver kleedkamer souper punter tljdschrijver oudheidkamer boter broodschrijver strafkamer zoeteboter lakschrijver ontvangkamer planteboter veelschrijver spreekkamer zinkboter vijver koelkamer schuldeiser vatboter kapittelkamer scooter kwikzilver duivelkamer poter tafelzilver gruwelkamer koorddanser scepter aalscholver meidenkamer helikopter omver bovenkamer maaidorser marter slaapkamer geschiedvorser logeerkamer vergasser supporter folterkamer hierover gaskamer vlasser achterover paskamer verover huiskamer bordenwasser driemaster struikrover kruitkamer glazenwasser kanaster tover hartkamer voedster zover rouwkamer beugenvisser huishoudster kramer schelpenvisser brandmeester schemer wisser hofmeester herkauwer ruitewisser waagmeester tijdopnemer schoenpoetser kerkmeester middeleeuwer roemer ter heelmeester schreeuwer psychiater kapelmeester orgelbouwer eigenheimer schoolmeester steenhouwer sluimer erflater magazijnmeester boxer gesnater leermeester stayer zwammer gastenpater kwartiermeester foyer emmer sluismeester pianostemmer marktmeester immer meeprater trimester nimmer pareloester gedachtenlezer timmer badwater zuidwester rentenummer grondwater kaartlegster tranquillizer rangnummer oogwater pleister netnummer hoogwater kleefpleister smeedijzer feestnummer dooiwater hechtpleister brandijzer drummer kalkwater hoefijzer drinkwater zeeregister ploegijzer marmer sterkwater dagregister voegijzer bedwarmer kaneelwater zaakregister wafelijzer warmwater stamregister klimijzer kwaaddoener regenwater doopregister schraapijzer dooddoener vlekkenwater klister schrapijzer schoener bovenwater minister soldeerijzer vaarwater duister friseerijzer blikopener boorwater bladwijzer vuurwater bijster secondewijzer mensenkenner waswater uurwijzer schriftkenner leswater ruwijzer broodwinner koningswater scholekster runner viswater werkster air dagloner zoetwater korfbalster solidair partner smeltwater holster secundair zigeuner putwater waarneemster nucleair filmster morgenster fair loodgieter dienster tamboer tinnegieter boogvenster intermediair heerboer klokkengieter paternoster flair kaasboer lettergieter klooster capillair visboer geldschieter moederklooster regulair pachtboer broodrooster angulair hoer decameter slaapster cellulair loer diameter opschepster populair myriameter verkoopster insulair moer parameter koppelaarster plenair

Leidse Courant | 1989 | | pagina 28