Geurtjes blijven geliefd Superklaas Sint Nicolaas en zijn hoofdpiet Trapedoelie stapten uit de taxi en stonden op een brede laan Het grootste gebouw aan de laan was een spierwit paleis. Een filmstudio. „Dat gebouw is nog mooier dan mijn eigen paleis", zei de Sint een beetje treurig. „Ik vind het een beetje protse rig". zei Zwarte Piet, „Maar dat zal hier in Hollywood wel ge woon zijn". Sint en Piet waren op uitnodi- §ing van meneer Joe Vincente pumanti, de grote filmregis seur. naar Hollywood gereisd om de opnamen bij te wonen van een speelfilm over Sint Ni colaas. Spumanti had gemeend dat Sinterklaas een nog veel schitterender type was dan Batman en wilde daarom een film over de heilige maken En nu moesten Sint en Piet als ad viseurs kijken of alles wel goed ging. En omdat alle onkosten werden betaald waren ze met een afgereisd. De bisschop en zijn zwarte knecht betraden het voorpor taal van het reusachtige studio complex en meldden zich bij de portier. Deze raadpleegde het afspra- kenboek „Het is vandaag september the fifth", prevelde hij, „dan moet u Sainterklaas zijn. Mister Spu manti is expecting you. Hij ver wacht u. Die gang inlopen en na zeshonderd meter linksaf Nice meeting you!". Sinterklaas en Trapedoelie lie pen de lange gang in en sloegen na zeshonderd meter linksaf. Plotseling stonden zij in een ge weldige hal waarin een hele stadswiik was nagebouwd Tientallen lampen verlichtten de namaakhuizen en allerlei mensen liepen druk door el kaar Het was een kabaal van jewelste. Op een laag stoeltje, waarvan de rugleuning was voorzien van de naam Spu manti, zat de grote regisseur zelf Hij krijste bevelen en veegde af en toe met een grote zakdoek het zweet van zijn ge zicht. Bij het zien van Sinter klaas en Trapedoelie sprong hij „Saint!", riep hij uit. „You're right in time. Net op tijd! We gaan zo meteen een belangrijke scène draaien en ik vind dat je dit moet zien. Als het ook maar een beetje anders gaat dan de werkelijkheid moet ie het zeg gen. Sit down, guys! Trek een stoel bij! A propos: de film gaat Superklaas heten. Great, niet- Foul Sinterklaas schraapte de keel „Om te beginnen", zei hij, „zijn die gebouwen te hoog. Stads wijken in Holland hebben geen gebouwen met twintig verdie pingen en meer. Meestal niet. En bovendien ligt er zo vroeg in december nog geen sneeuw in Holland. En tot slot: Super klaas fout Het is Sinterklaas. Spumanti keek verstoord op ,,So what9", zei hij, „Nou èn? Wat maakt dat uit? Details! Het decor is bijzaak. Kijk: we doen hier alles een beetje groter Okay, dan zijn de huizen wat hoger en dan ligt er sneeuw. Who cares? Niemand' De men sen willen wat zien als ze naar de bioscoop gaan. En het gaat om you. Sinterklaas. Om jouw verhaal. En dat is perfect, be lieve me Kijk. daar komt de hoofdrolspeler, Mike Muskei". Door een zijdeur betrad een fi guur de zaal waarin Sint Nico laas niets van zichzelf herken de. De man had een uitzonder lijk krachtig ontwikkelde borstkas en bovenarmen met reusachtige spierballen. Ziin hoofd was vierkant van kaak- werk en nors van blik. Het iele baardje leek volstrekt niet op de prachtige baard van de Sint. De acteur droeg een strak ge sneden tabberd en was voor zien van een mijter waaraan een stofbril was bevestigd. Op zijn rug hing een glimmend ci lindertje Meteen hierna betrad een figuur de zaal die er precies hetzelfde uitzag. „Dat is de stand-in", zei de heer Spjj^nti „Diö^dfmocilij- ketklusjes Het |stfigp#tuntman Jongens, zijn jullie ready9 Mooi! Draaien!". De heer Muskei trok en ernstig gezicht Er werd een microfoon boven zijn hoofd gehouden en toen sprak hij: „Geen zorg, kinderen. Hier ko men jullie cadeaus!". Hierna ging hij op een laag stoeltje zitten, waarna de stand- in op zijn plaats ging staan. En nu gebeurde er iets waarvan Sinterklaas en Trapedoelie niet weinig schrokken. Er klonk een luide knal en uit het cilin dertje op de rug van de stunt man spoot een reusachtige steekvlam, waarna de man als een raket de lucht in schoot. Op de top van een vette rookkolom raasde hij omhoog om op de top van een namaak-flatgebouw te landen. „Cut!", riep de heer Spumanti. „Great! Geweldig! Wat vind je ervan, Saint?" Aanfluiting „Het lijkt nergens op", sprak de heilige kalm „Allereerst lijkt linterklaas volstrekt niet Hoog in het gebouw klonk thans een dof gerommel. Bo ven het dak van het namaak- flatgebouw verscheen een heli kopter van zeer uitzonderlijke snit: akelig glimmend, hoekig en voorzien van verscheidene kanonslopen Het toestel bleef stil hangen boven de stand-in van de heer Muskei, waarna deze —blijkbaar tegen zijn wil door middel van een lasso aan boord werd gehesen. „Cut!", riep de heer Spumanti. „Pauze Take five! En Saint, wat zeg je er nu van? Nu komt er toch wel lijn in, zou ik den ken" „Ik begrijp er geen bal van", antwoordde de prelaat. „Maar het is simpel", loeide Spumanti „De Saint wordt ontvoerd door criminals Mis dadigers. Die eisen een losgeld. op mij. Ik ben een grijsaard met een tanig uiterlijk. Ik heb een lange baard en draag waardige gewaden De acteur is een jon ge vent met een korte nylonb- aard en hij is gestoken in een soort Superman-pak. Het is een aanfluiting, meneer Spumanti. En hoe bent u op het idee geko men om Sinterklaas van een raketmotor te voorzien!9 Ik heb niet meer dan een schimmel en ben daarmee zeer tevreden" De heer Spumanti was zeer verstoord Hij kraakte zijn vin gers en snoof getergd ..You're quite a character", zei hij. „Je bent me er een. Saint, om over zulke pietluttige din getjes te vallen Allemaal de- miW Let s unripe gaa Maar Black Peter komt hem redden". „Black Pieter9", vroeg Trape doelie verbaasd. „Zwarte Piet", verduidelijkte de heer Spumanti. „Gespeeld door Uriah Smith Kijk, daar komt hij net aan" Helm Uit de kleedkamer trad een zwarte gestalte naar voren, die getooid was met een nikkelen helm waarop een groen veertje wuifde. Hij droeg een zilveren pak en een brede koppel, waar aan verscheidene wapens bun gelden. „In de volgende scène", ver duidelijkte de heer Spumanti, „gaat deze man Sainterklaas in een straaljager achterna. Door middel van een laser-zwaard weet hij in het hoofdkwartier van de misdadigersbende bin nen te dringen en daar schakelt hij de boeven uit met zijn elek tronische fotonen-roe Dat is het in het kort. En dan is het af gelopen" „Nü is het afgelopen", schreeuwde Sinterklaas plotse ling „Deze waanzin mag niet vertoond worden. Trapedoelie, de zak'" De trouwe knecht greep de heer Spumanti vast en duwde de sterk tegenstribbe lende man in een jutezak. Hier op begonnen alle medewerkers en acteurs in de studiohal danig te morren. Men was bevreesd dat de betaling gevaar zou lo pen. Trapedoelie zag het ge vaar meteen en begon grote hoeveelheden pepernoten te strooien Kraaiend wierp de filmcrew zich op de grond. Het oproer was in de kiem ge smoord De rest van het verhaal is snel nve|-t^ld Spurnanti moest mee flj^^panje jO&l cn drij maanden lang te werk gesteld. Hij moest pepernoten draaien en suikerbccstjes inpakken. Hierna werd hij op vrije voeten gesteld Teruggekomen in Amerika kwam hij als regis seur niet meer aan de bak. Het gebeuren in de studio was over al bekend geworden en Spu manti stond alom bekend als iemand die de waarheid ge weld aandeed. Maar je hoeft geen medelijden met hem te hebben. Hij werd belastingcon sulent en verdiende een for- Dichten is leuk, een kwestie van talenkennis Alleen niet over de paus, dat is heiligschennis Voorzichtig zijn ook met het koninklijk paar Lief dichten anders ben je mooi de sigaar Kortom, dichters van het eerste uur Zitten al jaren vast aan de censuur Ik heb 't land aan een ochtendkrant Mijn auto heeft een hekel aan pekel Ik word woest als ik strand met een lekke band En ik huil bij een mislukte ruil Maar ik geniet van vissen in het riet En ik ben blij als ik niet in de file rij Kortom, ik ben net als ieder mens Jk beatenl gen et iedere dag intèns; b g*. s e »lirann llitenu tksdaitj Decembermaand ook een boekenmaand Illustratie van Jan Vlasveld bij Kafka's'Het proces'. Het lijkt misschien een afge zaagd presentje, maar het blijkt toch dat heel mensen er nog al tijd heel blij mee zijn: een geur tje. En de keus daarin wordt ook steeds groter. Je zou den ken dat er toch eens een einde aan moet komen, maar het gaat markt lijkt het wel. Er is bijna geen beroemdheid meer die geen eigen parfum-lijn heeft tegenwoordig. Vroeger waren het voornamelijk mode-huizen die een eigen geur op de markt brachten of natuurlijk de echte cosmetica-huizen, maar ken nelijk aangetrokken door de lukratieve opbrengsten, omdat het gebruik van parfums en cosmetica in de hele wereld nog altijd stijgt waarbij vooral de man aan een enorme inhaal- manouevre bezig is, komt ie dereen met een eigen lijn. Ook in Nederland. Nadat mode-ontwerpster Fong Leng en Hardie's uit Den Haag (zo wel voor vrouwen als voor mannen) de afgelopen maan den met een eigen geur op de markt kwamen, heeft nu ook mevrouw Toos van der Valk (die van de ontvoering ja)haar eigen cosmetica-lijn én geur, van Kenzo Toucan genaamd. Dezer dagen komt ook Frank Govers met een eigen luchtje dat hij heel simpel Frank heeft genoemd. Ook in het buitenland gaat de geurige stroom maar door. moet gezegd worden. Uit Span- Kenzo, de Japanse mode-ont- je komen de geuren van Loe- werper, wachtte er vrij lang we, een firma die is gespeciali- mee, maar heeft nu ook een ei- seerd in leren kleding. Laura gen geur. In een hele mooie fles Ashley komt niet met een nieuw geurtje, maar heeft de fles veranderd die nu, het zal niemand verbazen, lieve bloe metjes laat zien. Het kon niet uitblijven met al die belangstel ling voor Rusland, er is nu ook een geur verschenen voor mannen die Mockba (Moskou) heet, uitgebracht door General Cosmetics. Boeken krijg je cadeau of je geeft ze cadeau en de rest haal je tussendoor uit de bibliotheek. Voor de meesten van ons gaat het zo. Dus is de decembermaand een tweede boekenmaand geworden. Daarom hier een paar titels van dit jaar verschenen meesterwerkjes. 1989 is het jaar geworden van de geïllustreerde wereldliteratuur. Dat levert in elk geval drie bij uitstek als cadeauboeken geschikte titels op. In de eerste plaats natuurlijk de pas uitgekomen nieuwe uitgave van 'De avonturen van Alice in Wonderland'. De Engelse tekst werd helemaal opnieuw onder handen genomen door Nicolaas Matsier. En zo is voor het eerst de hele tekst, met bereikbaar geworden voor de Nederlandse lezer. De vertaling is overal geroemd en geprezen. Maar wat deze nieuwe uitgave minstens zo begeerlijk maakt zijn de schitterende tekeningen in kleur van Anthony Browne. Ze zijn geënt op dezelfde situaties die Carolls oorspronkelijke illustrator. John Tenniel inspireerden, en passen precies in de wat hallucinatoire 19e eeuwse wereld van Alice. Een plezierige bijkomstigheid van dit verhaal uit de wereldliteratuur is dat het voor alle generaties is. Prijs: f 39,90. Van eenzelfde kalioer, maar wel wat duurder 49,90) en minder fraai uitgegeven (slappe kaft), is de nieuwe uitgave van de reeds beproefde Céline- vertaling 'Reis naar het einde van de nacht'. De Franse striptekenaar Jacques Tardi liet een oude wensdroom van hem in vervulling gaan en illustreerde dit beroemde boek met zwart-wit tekeningen. Voor de liefhebbers van Céline is dit boek zonder meereen aanwinst. Het zelfde geldt voor de nieuwe en geïllustreerde Kafka-uitgave 'Het proces' f 34,50). De tekeningen van Jan Vlasveld, die al in een afzonderlijke expositie door i uitzonderlijk, hc lad gekund misschien. Volledigheidshalve vermelden we hier ook nog maar even de vorig jaar verschenen nieuwe Pinokkio-vertaling met de illustraties van Robert Innocenti. Een ode aan het landschap waar Pinokkio geboren werd, de heuvels van Toscane. Eco Van de spraakmakende buitenlandse literatuur, die dit jaar in ons land verscheen, is een rijke keuze voorhanden. De grote bestsellers waren 'Het tuinfeest' van de Hongaar Gyorgy Konrad Foi ntel maar zoiets geef je iemand alleen als je weet dat hij/ zij 'De naam van de roos' achter elkaar uitlas. Een zeer intrigerend, en door Eco warm aanbevolen boek, is de lange monoloog van God zelf. Franco Ferruci schreef het, 'De schepping', net uit in Nederland (/39.50). Internationaal is ook het genre van de reisliteratuur dit jaar weer druk beoefend. Van de twee groten in dit genre, de onlangs aan een zeldzame, tijdens zijn reizen opgelopen botziekte overleden Bruce Chatwin en Paul Theroux verschenen respectievelijk 'De gezongen aarde' 39,90) en 'De oude Patagonië-expres' (/49.90). En natuurlijk aanbevolen: onze eigen Cees Nooteboonv 'De wereld een reiziger' f 34,90). Wie al dit buitenlandse literatuur te duur isen duur is zij vooral door de hoge vertaalkosten de Nederlandse literatuur heeft ook wat te bieden. In de eerste plaats is er natuurlijk de amusante nieuwe Hermans 'Au pair', maar wie echt iets goedkoops zoekt voor een klein cadeautje moet eens snuffelen in het aanbod van Rainbow-pockets f 10 per stuk). Daarin is een schat aan actuele buitenlandse en binnenlandse literatuur te vinden. Het gaat weliswaar om heruitgaven,1 maar de titels zijn nog springlevend nu ito nu ir j rSTkg I I

Leidse Courant | 1989 | | pagina 25