„Het RO is gewoon een heel goed orkest" JAN VAN DEN BERG DERTIG JAAR ORKESTLID Kunstinstellingen komen met voorstellen voor bezuinigingen Sprankelend optreden Monty Alexander Trio ECI-prijs niet voor Karei van het Reve Verrast lachen om geniale Strijards Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! KUNST/RTV EcidócSoutant VRIJDAG 17 NOVEMBER 1989 PAGINA 18 DEN HAAG De directeuren van vijf van de zes Haagse kunstinstellingen komen in de eer ste helft van december met voorstellen voor ex tra bezuinigingen. Zij geven tevens aan wat hiervan de gevolgen zijn. Dit hebben zij giste ren afgesproken met wethouder mevrouw A. van den Berg (cultuur en financiën). Het gaat om het Haags Gemeentemuseum, het Museon, het Gemeentearchief, het Centrum voor Kunst zinnige Vorming en de Stedelijke Muziek school. Deze instellingen moeten samen met de Koninklijke Schouwburg in het kader van de begroting voor 1990 ruim een miljoen gulden extra bezuinigen. De directies van de zes instel lingen hadden eerder in een brief aan de wet houder laten weten dat dit onmogelijk is, zon der het huidige voorzieningenniveau aan te tas ten. Mevrouw Van den Berg heeft nu tegen de vijf directeuren gezegd dat zij maar voorstellen moeten doen om door middel van efficiency maatregelen te bezuinigen. Daarna bekijken B en W of deze acceptabel zijn. Met de directeur van de Koninklijke Schouwburg, momenteel, in het buitenland, wordt later gesproken. De be zuinigingen van ruim een miljoen gulden vor men onderdeel van een operatie waarin het ge meentelijk apparaat van Den Haag door reorga nisatie en efficiency-maatregelen 16,2 miljoen moet bezuinigen. Overigens heeft een deel van de gemeenteraad (CDA, D66 en Links Den Haag) al felle kritiek geleverd op het voorge stelde cultuurbeleid. Optreden van het Monty Alexander Trio met John Clayton (contrabas), Alvin Queen (slagwerk) en Monty Alexander (piano). Met medewer king van Laurence Alexander (zang). Leidse Schouwburg, gister avond. Herhaling: zondag in Diligen- tia, Den Haag. De Leidse Schouwburg, die dit seizoen toch al uitblinkt in een sterke toneelprogrammering had gisteravond ook nog maar even het fameuze Monty Alexander Trio in huis ge haald. Na Astor Piazzola vori ge maand in een uitermate sfeervol nachtconcert te heb ben gehad, werd daarmee dit maal wederom een muzikale gebeurtenis van formaat ge presenteerd. Muziekoptredens vinden er tot op heden nog erg maar incidenteel plaats in deze schouwburg. Als we directeur Frans Boelen mogen geloven, komt daar binnenkort veran dering in en zullen we in de toekomst op nog veel meer evenementen van dit kaliber mogen rekenen. Samen met contrabassist John Clayton en slagwerker Alvin Queen verzorgde Monty Alexander een heel fris en enerverend optreden. Monty Alexander, geboren op Jamai ca en al geruime tijd wonend en werkzaam in New York, behoort onder andere met Os car Peterson tot 's werelds vermaardste jazzpianisten. In de knusse Leidse Schouwburg, gevuld met publiek van alle leeftijden, bleek hij nog niets aan kwaliteit en creativiteit te hebben ingeboet. In een stel voortreffelijke arrangementen, bijvoorbeeld van Stevie Won ders „Isn't she lovely" en Charlie Chaplin's „Smile", en een reeks eigen composities etaleerde Monty Alexander weer eens zijn geweldige mu zikale talent. Wat een wend baarheid en gekte aan invallen demonstreerde hij weer giste ren. Een verrassing was het optreden van Little Larry of Jamaica, Monty Alexander's broer Larry, een wat bonkige, Lee Towerachtige verschijning die met zijn figuur niet goed raad wist en, heel aandoenlijk, een tweetal nummers met het trio meezong. Met de overige twee trioleden vormde Monty Alexander ove rigens een perfecte eenheid. In hen vond hij twee musici die volledig aan hem gewaagd wa- ren. Ze hadden allen oog voor wat de anderen deden, rea geerden alert en daagden el kaar veelvuldig uit met hun spel. Wanneer bijvoorbeeld Monty Alexander bezig was met het spelen van een be paald thema, gebeurde het re gelmatig dat John Clayton dat met zijn aanstekelijke basloop- jes heel subtiel probeerde te ontregelen. Opvallend en leuk! om te zien was ook hoe be trokken zij zich opstelden wanneer een van hen soleer de. Duidelijk was dat er door alledrie heel inventief en speels werd geïmproviseerd. Het enthousiasme dat zij daar door uitstraalden was groot en dat sloeg duidelijk ook over op de zaal. Aanstaande zondag bestaat de mogelijkheid dit aanstekelijk musicerende trio nog eens aan het werk te zien in Diligentia in Den Haag. PETER VAN VEEN Optredens Ziggy Marley afgelast ZÜRICH DELFT De Europese tour van Ziggy Marley and the Melody- makers is gestrand in Zu rich: door een Zwitserse keel-, neus- en oorarts is Ziggy onmiddellijk naar huis gestuurd. Hij bleek een virale infectie in zijn keel te hebben die op zijn stembanden was gesla gen. Doorgaan met zingen zou hebben geleid tot blij vende schade. Het impressa-' riaat Mojo uit Delft heeft daarom de twee optredens van Ziggy Marley and the Melodymakers (22 november Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht en 23 november Jaap Edenhal in Amsterdam) afgelast. Kaarten kunnen in geleverd worden daar waar ze gekocht zijn. Limburgen leggen kunstbezit vast in boekwerk BORGLOON In het kader van hun 150-jarig bestaan heb ben de gelijknamige buurtpro- vincies Belgisch en Nederlands Limburg een tweedelig boek werk uitgegeven over het kunstzinnig en culturele leven in beide gewesten vanaf de prehistorie. De titel van het boek luidt „Kunst en cultuur in Limburg". Elk deel beslaat 234 pagina's tekst met kleurenfo to's. Daar het werk gebruikt zal worden als relatiegeschenk is de tekst vertaald in het Frans, Duits en Engels. Een samen vatting zelfs in het Japans. De auteurs gaan in op archeologie, kerken, kastelen en woonhui zen van vóór 1800, alsook op beeldende kunsten en bouw kunde De vormgeving en de produktie gebeurde door be drijven in beide provincies. De kosten van rond 450.000 gulden zijn gedragen door Nederlands en Belgisch Limburg. Residentie Orkest zeker nog wel één en ander veranderd en verbeterd willen zien. Het zoeken naar meer balans in de programmering bijvoor beeld, meer tijd voor het voorbereiden van de pro gramma's, meer (speel-)disci- pline bij het podiumgedrag en vooral meer steun en min der bezuinigingen. „Die bezuinigingen zetten een domper op alles wat je doet, die grijpen je naar je strot. Wij zouden wel weer eens hele grote gastdirigen- ten willen aantrekken maar die zijn nu voor ons onbetaal baar. Ik denk dan aan de tijd van de Kurhausconcerten met toppers als Böhm, Krips, Bernstein. Nergens ter we reld speelde een orkest in de zomermaanden, wij deden dat wel en die grote dirigen ten kwamen maar al te graag naar Scheveningen. Dat gaf aan het orkest glans en allu re. Vandaag de dag hebben wij steun nodig. Niet alleen financiële steun, maar ook aandacht, belangstelling en waardering van de kant van de gemeente, van het pu bliek. Je hebt geen idee hoe frustrerend het is om altijd voor een publiek te spelen dat alles waardeert met drie rondjes applaus. Waarom niet eens de zaal „afbreken" als het geweldig was of gewoon zonder applaus weglopen als het slecht was. Orkestleden hebben een klankbord nodig en dat klankbord is het pu bliek. Een mooi schilderij is eeuwig mooi, een mooi con cert is zo maar voorbij en daarom wil een orkest mer ken dat het publiek het mooi vond. Het Residentie Orkest is toch immers een verrekt goed orkest?". Strijdbaar Jan van den Berg heeft nog niets van zijn strijdbaarheid verloren. Voor hem geldt maar één belang: het Resi dentie Orkest als collectief. Als voorzitter van de OR heeft hij altijd maar één standpunt ingenomen: het belang van het orkest gaat voor het belang van het indi vidu. Dat heeft hem in de loop van de jaren wel eens problemen opgeleverd, maar ook veel waardering en res pect. „Van Otterloo zei altijd: „Het orkest speelt beter dan het denkt dat het speelt" en dat is waar. Het is een orkest dat verrekte goeie prestaties kan leveren en ik hoop dat ik nog jaren in dat orkest kan blij ven spelen. Misschien dat ik me toch eens ga bezighouden met de organisatie binnen het orkest. Er is nog veel te doen maar het staat vast dat we op de goede weg zijn". DEN HAAG „Orkest musici zijn opgewonden standjes waar iets moois uitkomt". Jan van den Berg (58) kan het weten, hij is al meer dan dertig jaar violist in het Resi dentie Orkest en hij was 25 jaar lang nauw be trokken bij het beleid. Eerst als penningmeester van de Orkestcommissie, later als voorzitter van de Ondernemingsraad. Om persoonlijke reden heeft hij zich uit de bestuursfunc ties teruggetrokken. Wel te leurgesteld maar niet verbit terd blijft hij met veel plezier orkestlid. „Als ik weer op de wereld zou komen zou ik weer violist worden en weer in het Residentie Orkest. Ze ker weten". Het Residentie Orkest is Jan van den Berg veel verplicht. Ook chefdirigent Hans Vonk, omdat hij het was die Vonk na zijn lichamelijke ineen storting tijdens een concert in het Duitse Leverkusen met razende spoed naar het Am sterdamse VU-ziekenhuis heeft gereden. Vandaag wordt Jan van den Berg in het zonnetje gezet. Jan van den Berg: „Het Resi dentie Orkest staat bekend als een lastig orkest. Ik ben het daarmee van harte eens, maar dan lastig in de beteke nis van eisen stellend aan programmering en aan diri genten. Geen oubollige pro gramma's/geen middelmati ge gastdirigeriten. Als de or kestleden lastig zijn dan is dat altijd positief en goed be doeld. In onze tijd moet een orkest veel programma's ma ken, veel concerten geven, maar het gevaar dreigt dat het een eenheidssoep wordt. Dat geldt voor alle orkesten. Onder Van Beinum had het Concertgebouworkest een ei gen gezicht, een eigen karak ter, het was overgoten met een Van Beinumsaus. Ik heb bij ons orkest natuurlijk de tijd van Van Otterloo meege maakt. Dat was een dirigent die vooral in de Franse mu ziek het orkest een eigen kleur wist te geven. Na Van Otterloo kwam Martinon. een groot dirigent die ik ver eerde maar die helaas kort na zijn benoeming bij het or kest overleed". Lombard Het zit Jan van den Berg hoog dat Alain Lombard, ja renlang vaste gastdirigent van het Residentie Orkest, zich genoodzaakt voelde zijn functie vrij onverwacht neer te leggen. Dat gebeurde aan het eind van het vorige sei zoen. „De manier waarop dat is gegaan is voor mij de be langrijkste reden om mij uit de bestuursfuncties terug te trekken," zegt Jan van den Berg met teleurstelling in zijn stem. „Lombard is een wispelturig man maar wel een grootheid. De uitvoerin- Jan van den Berg: „Je hebt geen idee hoe frustrerend het is spelen dat alles waardeert met drie rondjes applaus". gen in het vorige seizoen van „La damnation de Faust" van Berlioz en van het Re quiem van Verdi waren toch absolute hoogtepunten? Na tuurlijk is aan dat plotselinge vertrek veel voorafgegaan, maar toen ik in juli in Bor deaux bij hem was heb ik te gen hem gezegd: „Alain, het orkest mist je". Zijn ant woord was: „Ik mis het or kest ook, maar het is een ge sloten boek". Dirigenten zijn als solisten, altijd voor zichzelf bezig en snel geraakt. In mijn functie had ik gekozen voor de com binatie Vonk-Lombard. Om Lombard voor het Residentie Orkest te behouden heb ik zelfs een door vele orkestle den ondertekende handteke ningenactie op touw gezet. Dat het gelopen is zoals het gelopen is betreur ik". Sociaal orkest Het Residentie orkest was in 1968 het eerste orkest in Ne derland dat een vertegen woordiging kreeg in het be stuur met een wezenlijke in vloed op het beleid. Jan van den Berg: „Ik heb zeker kri tiek op enkele punten, maar het orkest is mijn halve le ven, ik heb aan dat orkest mijn hart verpand. Het is een sociaal orkest waarin ieder een contact heeft met ieder een. Het is ook een goed or kest dat in een mooie zaal speelt en dat in Hans Vonk een goeie dirigent heeft". Van den Berg zou binnen het om altijd voor een publiek te foto: cees verkerk V.l.n.r. Gerrit Krol, Jet Wester, minister Hedy d'Ancona en Charles Crombach tijdens de uitreiking van de ECI- Essayprijs. foto: anp DEN HAAG De jury van de ECI-essayprijs brak zich er na afloop van de prijsuitreiking het hoofd over. Was prof. dr. Karei van het Reve nu serieus, toen hij in z'n rede vertelde dat hij ook had meegedaan maar met in de prijzen was gevallen? Jurylid Rudy Kousbroek, die samen met vier anderen meer dan 200 essays had doorgewor steld, meende van niet. „Wahr- heit und Dichtung liggen bij de heer Van het Reve vaak dicht bij elkaar", zo concludeerde hij in goed Nederlands. Zijn collega prof. dr. G.A. Kohnstamm twij felde. „Bepaalde zinnen in zijn betoog kwamen me wel bekend voor, maar of ik ze nu in de es says heb gezien of ergens an ders weet ik niet meer". Uitein delijk bracht een toehorende mevrouw uitkomst: „Rij heeft wél meegedaan". Kousbroek: „Hoe weet u dat?". „Omdat ik z'n schoondochter ben". „Dat antwoord overtuigt me niet", aldus Kousbroek, die de moge lijkheid overigens niet uitsloot dat alle juryleden onafhanke lijk van elkaar na lezing van de eerste regels het essay van Van het Reve al terzijde hadden ge- legd. De discussie over de bijdrage van Van het Reve leidde enigs zins de aandacht af van de win naars van de essay-prijsvraag, dat als onderwerp had: „Gaat het Nederlands teloor?". De jury, die nooit de namen van de deelnemers onder ogen kreeg, kreeg zelf pas een uur voor de prijsuitreiking te horen wie de winnaars waren. Jet Wester, wetenschappelijk medewerk ster aan de Universiteit van Utrecht, mocht 45.000 gulden in ontvangst nemen voor haar es say „De Tao van de taal", waar in zij betoogt dat de Nederland se taal eerder teloor gaat aan een teveel aan bemoeienis dan aan een tekort. Schrijver-infor maticus Gerrit Krol kreeg de tweede prijs van 30.000 gulden voor „Onze nationale schaam te", over de ongelijke strijd tus sen het Engels en Nederlands. En drs. Charles Crombach, ver bonden aan de landbouwuni versiteit in Wageningen, be haalde met „Een taal kan niet sterven" over de overlevings kansen van het Nederlands in een internationaal georiënteerd land, de derde prijs, goed voor 20.000 gulden. De jury was overigens niet erg te spreken over het niveau van de 212 inzendingen. Na een eer ste schrifting werden slechts 42 inzeningen serieus bekeken, maar „ook de kwaliteit van deze teksten is ons in het alge meen niet meegevallen". Over een speciale oorspronkelijk- heidsprijs wilde de jury het maar niet meer hebben. Ze zegt zich niet aan de indruk te kun nen onttrekken dat het essay een weinig favoriete vorm is voor het overbrengen- van denkbeelden. Ook de prijswinnaars zelf ont komen niet aan kritiek. Stellin gen die niet woren uitgewerkt, gebrek aan samenhang, weinig betoog, beloften die niet wor den waargemaakt, het zijn en kele van de kritiekpunten op de prijswinnaars. De prijzen werden uitgereikt door minister van WVC Hedy d'Ancona, die daarmee haar eerste beleidsdaad op het gebied van cultuur verrichtte. Als het lezen teloor zou gaan, zo hield zij haar publiek voor, kan de ECI zich nog altijd troosten met de gedachte dat de mensen dan misschien wel een plaatje op zullen zetten. De meeste aandacht ging naar Karei van het Reve, die tenslot te was uitgenodigd zijn visie te geven op het essay en op prijs vragen. Van het Reve verwees naar Schopenhauer, die keihard op de omslagen van zijn boeken liet zetten: „Niet bekroond door...". De heer Van het Reve bedoelde er maar mee te zeggen dat ook bijdragen aan een prijs vraag die niet bekroond wor den hun weg naar de lezer wel zullen vinden. En als troost misschien, voor zichzelf, om toch nog enige bevrediging te halen uit zijn essay, dat hoe aardig ook, geen prijs waard was. KOOS VAN WEES Hoorspelweek in teken van angst Hoorspelweek t/m 25 november. Ra dio 4 om 23.00 uur. Vanaf zaterdag. Dagelijks. Ook BRT 1 om 22.05 uur. HILVERSUM Zes Neder- p landse omroepen en de BRT or- [J ganiseren dit jaar voor de vijfde r keer een hoorspelweek. Het r idee voor deze concentratie aan r radio-verhalen werd destijds in P het leven geroepen omdat het F hoorspel in het slop dreigde te f raken. Er werd voor een hori- I zontale programmering geko- f zen en de omroepen bedachten een thema. Voor de uitwerking l ervan werd een aantal schrij- L s uitgenodigd. De horizontale programmering is gebleven, maar in de opzet is wel het een en ander veranderd f dit jaar. Vooral om nieuw talent aan te boren en een kans te ge- fa ven, werd gekozen voor een hoorspel wedstrijd. Dat leverde F enige tijd geleden honderdveer- r tig nieuwe stukken op, die alle- maal zijn gelezen en beoor- r deeld. Zeven daarvan zijn uit- f eindelijk genomineerd voor een prijs. Vandaag zal, tijdens een C Oscar-achtig feestje, bekend L worden gemaakt wie zich win- li naar mag noemen. Volgens TROS-dramaturge P Marlies Cordia, tevens voorzit- t ter van Cirad (de Werkgroep ic Culturele Informatie en Radio- drama), bestaat er een groeien de belangstelling voor het hoor spel. Marlies: „Twee jaar gele den zag de toekomst er echt heel somber uit, maar nu lijkt hij weer heel gezond. Het hoor spel heeft meer luisteraars dan ooit en de stroom brieven groeit". Marlies gelooft dat het voor aankomende scenario-schrijvers heel goed is om bij het hoorspel te beginnen. „Zij worden heel snel met het eindresultaat j confronteerd". Cultuurgoed Behalve dat het hoorspel als Nederlands cultuurgoed van wezenlijk belang is, biedt zo'n radio-verhaal de nodige moge lijkheden. Zo heeft de BBC in Engeland inmiddels ervaren dat een als hoorspel gestart ver haal, vaak later een leven gaat leiden als novelle of als theater stuk. Hieruit heeft een aantal hoorspel-schrijvers nieuwe moed geput, want van het schrijven van deze radio-dra ma's valt niet te leven. Auteur Mare Lohman laat dan ook we ten zijn NCRV-bijdrage „Sep tember" om te zullen zetten in roman-vorm. „Als ik er tijd voor heb". Het hoorspel is een cultuur goed, dat we niet mogen mis sen, vinden de gezamenlijke omroepen, hoewel het een goedkope theatervorm, maar een heel dure radiovorm is. Voor de makers betekent het telkens weer strijd leveren om geld los te peuteren bij de eigen omroep of bij andere organisa ties. De Taalunie biedt in deze, ook financieel, een grote steun en zelfs het stimuleringsfonds Nederlandse Culturele Omroep- produkties heeft voor deze hoorspelweek een behoorlijk agressief beleid gevoerd door alle omroepen te benaderen met de vraag of ze een hoorspel hadden in te brengen. Angst Dat angst als thema werd geko zen,. ligt volgens de omroepen een beetje voor de hand. Mis daad is een geliefd onderwerp bij de luisteraars van radio-ver- halen. „Het is een menselijk fe nomeen dat drama met zich meebrengt. Bovendien hebben we met angst een breed thema. Zoals straks zal blijken, inter preteert iedere hoorspelschrij ver het op een heel eigen wij- drama's-tussen-de-oren i worden vanaf zaterdag telkens om elf uur uitgezonden op Ra dio 4. Marlies: „We durven de concurrentieslag met „Het Oog Op Morgen" rustig aan. Het blijkt een goed beluisterd uur, waarop mensen de tijd hebben en nemen om aandachtig te luisteren". HANS PIËT i Luilebol Luilebol, of het Nederlands Scheldwoordenboek. Zo heet het boekje met tweeduizend scheldwoorden van Hans Heestermans (foto). Heestermans begon met het verzamelen van scheldwoor den nadat hij, nog geen twee dagen na zijn eerste bril, werd uit gemaakt voor brillejood. Hij stond versteld van de enorme diver siteit in scheldwoorden en besloot er een boekje van te maken. Een kleine selectie toont de grote creativiteit van de taalgebrui kers: struikendel, wratbak, koeievla, spekbokking, komkommers lak, gare peen, zemeltrees, sponzekop, beugelbek en luilebol. Het boekje ligt vanaf vandaag in de winkel. foto: anp Veronica stopt met 'Parallax' HILVERSUM Veronica heeft „Parallax", het pro gramma over paranorma le verschijnselen, stopge zet. Gisteravond was de laatste aflevering te zien. De tegenvallende kijkcijfers zijn de belangrijkste aanlei ding voor deze beslissing. In principe moet het restant van de 14-delige serie, waarvan tot nu toe zes afleveringen zijn uitgezonden, in de program mering voor het volgend jaar worden opgenomen. Dan zal een „kijkersvriendelijker" uit- zend-tijdstip meer succes moeten garanderen. Het pro gramma werd op de late woensdagavond rond 23.00 uur uitgezonden. Art Pro: „Het syndroom van Stendhal" van Frans Strijards. Re gie: Frans Strijards. Korzo, gister avond, herhalingen t/m zaterdag en in Leiden, 1 en 2 december. Het zien van kunst, in Italië, kan de beschouwer letterlijk ziek maken, schreef Stendhal. Dat syndroom heeft in zekere zin iets met „Het syndroom van Stendhal" van Art Pro te maken: de personages in het stuk zijn allen betrokken bij kunst en allen behept met een gekte. Het verklaren van wat er op het toneel gebeurt, kan vanwege de complexiteit van deze Strijards, slechts ten dele gebeuren. Het toneelbeeld toont het huis van de grote afwezige. De heer des huizes heeft zich van kant gemaakt. Twaalf mensen zijn bijeen om, ja om wat? Misschien zijn ze er uit eigenbelang, zoals een zoon van een oud-mede werker van de dode, die wraak zou willen nemen. Misschien om meer te weten te komen, zoals de detective die door de dode op diens vrouw is gezet. Een psychiater, een notaris, wat familie en vrienden daarvan zouden nader licht op de zaak kunnen werpen, maar weigeren steevast de waarheid te spre ken. Het publiek krijgt vol doende clues en het kan zijn ei gen plot samenstellen. De vorm van „Het syndroom van Stendhal" is een mengeling van het plotloze drama en de detective. De personages zijn bijeen als in een Tsjechov op zoek naar een uitweg in de im passe. Regisseur Strijards laat hen echter handelen als in een Agatha Christie-stuk: om el kaar heen cirkelend en werve lend, alsof een van hen meer van de dood afweet. Wat Strijards letterlijk aan geeft, is dat „Het syndroom" zou kunnen gaan over de bloe deloze wereld van kunstmana gers, -ambtenaren en -speculan ten. Zijn acteurs gedragen zich even hol en babbelziek als de karikatuur van die groep, die zich tussen kunst en publiek beweegt. Het is misschien daar om dat er weliswaar stoelen dansen tussen de mensen op het toneel plaatsvinden, maar dat er geeneen een werkelijke part ner heeft of vindt. Een andere clue daartoe zou kunnen zitten in de muziekkeuze. „Het syn droom" heeft veelschrijvers als soundtrack. Mozarts „Requiem" domineert net als de eindeloos herhaalde muziek van Nino Rota. Technisch gezien behoort Art Pro tot de Nederlandse acteurstop. Pont, Van der Grijn, Smits, Franssen, Van Leeuwen, Kerckhoffs en al die anderen blijven verbazen met hun ge laagde acteren, dat flitsend, af standelijk en diepgaand tegelijk is. Hen zien doet het publiek la chen van verrassing, blij zoveel" virtuositeit in zo'n geniale voor stelling mee te maken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 18