Glans ontbreekt aan de triomf Spelers Oranje vormen front Run op kaarten voor Italia '90 Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! Martin van Rooyen steunt bondscoach Libregts SPORT CcicUceOlVUmt DONDERDAG 16 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 ROTTERDAM „Wij gaan naar Italië, dat is op dit moment het belang rijkste", zei Ruud Gullit, die na afloop zijn makkers opzocht in de kleedkamer. „Verder lijkt het mij zin loos om nu van alles te gaan roepen". Gisteravond wenste niemand van de Oranje-formatie voor uit te lopen op de aard van het gesprek in de spelersraad over een eventuele verandering van de technische staf. Frank Rijkaard: „Ik heb begrepen, dat de kritiek op Libregts in de pers niet mals waren. Waarom was dat? Wie kan mij dat zeggen? Ik snap er niets van. Voordat wij met de echte voorbereidingen op de wed strijd tegen Finland zijn be gonnen, hebben wij met elkaar gesproken over de huidige si tuatie. Een noodzakelijk ge sprek om verdere onrust te voorkomen, want je merkte toch dat sommige spelers extra nerveus werden van alle be richten over de positie van Li bregts, die er in de kranten verschenen. Het gezeur moet nu maar eens afgelopen zijn. Wij gaan met Libregts naar Italië, is dat duidelijk genoeg heren? Hij heeft ook met deze groep kwalificatie afgedwon gen". Extra dimensie Marco van Basten viel zijn Mi lanese clubgenoot bij. „Deelne men aan een WK geeft een extra dimensie aan mijn loop baan. De ervaring, die wij in middels hebben, kan in Italië goed van pas komen. Op het EK hebben wij de hoofdprijs gewonnen, dus zullen de ver wachtingen hoog zijn. Frank heeft gelijk als hij zegt, dat wij er nog lang niet zijn, want in de laatste wedstrijden heeft Oranje niet echt goed ge speeld. Ik zal de laatste zijn om dat te ontkennen. Maar ondanks die minder goede wedstrijden, ben ik van me ning dat wij heel wat verder zijn dan twee jaar geleden. Als straks hopelijk iedereen fit is, dan zie ik het wel zitten". John Bosman sprak slechts over de wedstrijd. „Wat maak te het uit, dat mijn doelpunt misschien buitenspel was. Ik besefte dat ik op het randje stond, maar ik hoorde geen fluitje". John van 't Schip sloot zich aan bij Rijkaard. „De pers is met een hetze bezig. In de groep valt het wel mee". Op karakter Erwin Koeman ontplofte bijna van vreugde, toen hij met rechts nog wel 2-0 liet aante kenen. „Ik ben een hele tijd weg geweest", herinnerde hij zijn gehoor aan langdurig lies- blessure-leed. „Ik heb op ka rakter gevoetbald". De oudste Koeman moest het opnemen tegen de snelle Myyry, die hij goed kent uit de Belgische competitie, van Lokeren. „Ik zette toevallig mijn been tegen die bal", analyseerde hij zijn doelpunt. Over de matige prestatie wil den de spelers niet horen. Ro nald Koeman, die weer een strafschop benutte: „Zo mak kelijk win je tegenwoordig niet meer. Oranje heeft de kwalificatie een paar keer op het laatste moment gemist. Nu moesten we gewoon de kwali ficatie zeker stellen". Koeman haalde het bijna on misbare van Gullit en Van Basten aan. „Een blessure is best op te vangen, maar als Gullit of Van Basten niet mee doet, valt veel weg". Voor Adri van Tiggelen, 32 jaar en 36 interlands, was de kwalificatie in ieder geval een opluchting. „Schitterend, om dit op deze leeftijd te bereiken. Het volgende WK zal ik im mers niet meer meemaken". RICHARD THANNHAUSER John Bosman is topscorer ROTTERDAM Met twee doelpunten is John Bosman de beste Nederlandse schutter ge bleken in de zes kwalificatie duels voor het toernooi om de wereldtitel. Bosman scoorde tegen Wales en nu dus het openingsdoelpunt tegen Fin land. Van de huidige groep in ternationals is hij nu met Van Basten en Gullit topscorer met dertien treffers. De acht doel punten van Nederland in de kwalificatiereeks werden ge maakt door: Bosman 2, Gullit, Van Basten, Rutjes, Kieft, Er- win Koeman en Ronald Koe man allen 1. fVB betaalt fceven ton kan premies JOTTERDAM Voor het be- 1 leiken van de eindronde van kiet toernooi om het wereld kampioenschap moet de -fcNVB de spelers in totaal ze uren ton aan premies uitkeren, jjjjbe spelers, die vijf of zes kwa lificatiewedstrijden meespeel- Solen krijgen de maximale pre- oo nie van f. 20.000. De anderen °°irijgen minder naarmate het ïiantal wedstrijden, dat ze van 85 |e partij waren. In totaal zette -labregts 29 spelers in voor het 50jereiken van Italië. Thijs Libregts heft het glas champagne (Van onze verslaggever) ROTTERDAM Martin van Rooyen meent weliswaar dat het vertrouwen in bonds coach Thijs Libregts na de plaatsing voor het toernooi om de wereldtitel alleen maar is toegenomen, maar weigerde gisteravond bij her haling te verklaren dat de technisch directeur straks de hoogste verantwoordelijke man zal zijn. Wel gaf hij toe dat er afgelopen weekeinde met de gehele techni sche leiding alsmede een aantal spelers, inclusief Ruud Gullit is ge sproken, maar wenste niet te ver klaren of dat een werkbare con structie had opgeleverd. „Na onze installatie als nieuw sec tiebestuur een maand geleden heb ben wij al ons vertrouwen uitge sproken in de huidige bonds coach", vertelde Van Rooyen gis teravond. „En nu het Nederlands elftal zich ongeslagen, met tien punten uit zes wedstrijden en als groepswinnaar heeft geplaatst voor Italië is dat alleen maar ge groeid. Ook voor wat betreft de spelers. Was er kritiek van de spe lers op Libregts? Uit de laatste we ken is me daarvan niets bekend. En dat is voor mij bepalend. Niet alleen wij, maar ook de spelers zijn gelukkig met het resultaat". Van Rooyen wenste gisteravond niet al te diep in te gaan op het ge sprek dat afgelopen weekeinde heeft plaatsgevonden. Hij ontken de bovendien dat de aanleiding voor de gedachten wisseling de van verscheidene kanten geleverde kritiek op Libregts was geweest en het resultaat van een poging om de gelederen te sluiten vooral met het oog op het duel met Finland. „We kijken verder vooruit", aldus de voorzitter sectie betaald voetbal. „We moeten er voor zorgen dat we straks optimaal voorbereid aan het WK in Italië kunnen beginnen. Dat was het uitgangspunt voor het bestuur, dat het initiatief heeft ge nomen voor het gesprek". Van Rooyen deelde voorts mee dat intern overleg over de verdere gang van zaken vanaf vandaag op gang is gekomen. „Ik zie geen em. kele reden om bij de technische" leiding iets te veranderen", ver klaarde Van Rooyen nog ten over- vloede. „Volgende week dinsdag is de eerste besturusvergadering, waar we gaan praten over het WK en de invulling van een aantal za ken. Op 27 november komen we bij de algemene ledenvergadering met een openbaarmaking van za ken en een verantwoording naar de clubs". ROTTERDAM Hoewel de aftrap voor het WK voetbal over een dik half jaar is gepland, is nu al een run ontstaan op toe gangsbewijzen voor het toernooi in Italië. Het zal ongetwijfeld dringen worden voor de Oranje-fan, die de verrichtingen van het Nederlands elftal live wenst te aanschouwen. Omdat de KNVB net als andere deelne mende landen slechts een be perkt aantal kaarten krijgt toegewezen, zullen vermoede lijk weinigen zeker zijn van een reis naar Italië. Ruim voor het begin van het mondiale voetbaltoernooi is al een groot aantal kaarten aan de man gebracht. De organisa tie van het WK startte al in ja nuari met de voorverkoop en raakte in recordtempo ander half miljoen toegangsbewijzen kwijt. Vooral de Japanners, wier nationale elftal overigens niet deelneemt in Italië, toon den zich meteen kooplustig door voor maar liefst dertien miljoen gulden aan kaarten in te slaan. Tickets voor het WK worden per pakket verkocht. Wie zich van zon pakket verzekert, heeft gelijk toegang tot alle groepswedstrijden van Oranje. Het aantal kaarten dat de KNVB voor de supporters van Oranje beschikbaar heeft, zal overigens beperkt zijn. Ieder deelnemend land heeft per wedstrijd namelijk slechts recht op tien tot vijftien pro cent van de aanwezige kaar ten. Speelt Oranje dus in een stadion met een capaciteit van bij voorbeeld 70.000 toeschou wers, dan heeft Zeist dus maar iets meer dan zevenduizend kaarten in voorraad. Voorlich ter Rob de Leede van de voet balbond: „Wij zullen direct na de loting (op zaterdag 9 de cember in Rome; red.) natuur lijk wel proberen meer kaar ten te claimen, maar dat zal zeker niet gemakkelijk wor den". Reisbureaus De kaartverkoop, door de FIFA uitbesteed aan de Banco d'Italia, zal in Nederland zo veel mogelijk via een tweetal reisbureaus verlopen. Dat zijn de reisorganisaties Roever en OAD, beide sponsor van de KNVB, die georganiseerde rei zen naar Italië zullen gaan aanbieden. Voor OAD geldt overigens een beperking, omdat deze reison derneming slechts busreizen verzorgt. De FIFA speelt im mers met de gedachte Oranje uit angst voor problemen met de Nederlandse supporters te verbannen naar Sicilië. De OAD zal zich in dat geval te rugtrekken, omdat deze on derneming geen vliegreizen kan aanbieden. Bij de toewijzing van kaarten zullen houders van de KNVB- clubkaart overigens voorrang krijgen. De bond heeft de reis bureaus Roever en OAD dat ook als verplichting opgelegd bij de verdeling van toegangs bewijzen. Zeist hoopt zo enig zicht te hebben op de stroom fans, die komende zomer Italië bezoeken. TEUN STAAL ROTTERDAM De be slissing van de FIFA om Roemenië toestemming te geven het laatste kwa- lifikatieduel met Dene marken in de middagu ren af te werken heeft er mede toe bijgedragen dat het Nederlands elftal zich gisteravond op mar ginale wijze voor het toernooi om de wereldti tel heeft geplaatst. Vanaf kwart voor vier gister middag was de spelers van Oranje bekend dat een ge lijkspel tegen de Finnen vol doende zou zijn om de reis naar Rome te gaan onderne men. Die wetenschap bleek bij een aantal spelers een verlammende werking te hebben en bij anderen een zucht naar hoogstandjes te hebben doen ontstaan. Het resultaat was een povere af sluiting van de reeks, één die geheel in overeenstemming was met de meeste voorgaan de duels. En tevens één, waaraan de glans ontbrak waarop zo velen had gehoopt en het Oranje-legioen had gerekend. Net als bij de Westduitsers werd de vooraf als zo simpel beschouwde horde een obsta kel van onmetelijke omvang, opgeworpen door internatio naal tot de derde categorie te rekenen naties als Wales en vooral Finland. Kennelijk had de beschamende 1-1 van regelmatig WK-ganger Bel gië onlangs tegen Luxemburg de geest en benen van de meeste spelers van het Ne derlands elftal dermate ver lamd dat het schouwspel dat op de wagen werd gebracht de toets der kritiek niet kon doorstaan. Het verwachte Oranje-feest werd daardoor een geweldige anti-climax, die zelfs nadat de verlossende eerste treffer in de twaalfde minuut van de tweede helft was gevallen niet meer kon worden rechtgebreid. De twee vervolgens nog ontstane doelpunten vermochten dan de stemming onder de 50.000 fans in het stadion nog ietwat bij te sturen, de waardering in de miljoenen huiskamers was minimaal. Twee gedachten Resultaat en spektakel, die twee doelstellingen hebben Oranje gisteren op twee ge dachten doen hinken. De herinnering aan de stugge weerstand van de Finnen tij dens het duel in Helsinki deed de rest. Toen brak in valler Gullit de ban, ditmaal gaven de Scandinaviërs ech ter nauwelijks aanleiding tot ongerustheid. Een aantal spe lers kwam een maand gele den voor het laatst in actie, bij anderen was gezien de forse bandages om de bPhen de fitheid ook niet optimaal. Geen ploeg om angst voor te hebben, zeker niet een rege rend Europees kampioen, al moet die dan de steun van Gullit ontberen. Pas twaalf minuten voor het einde, met een vertrouwenwekkende 3- 0 op het scorebord, moest doelman Hans van Breuke- len voor het eerst in actie ko men. Het typeerde enerzijds de zwakte van de Finnen en betekende het enige plusje aan Nederlandse zijde. Ver dedigend zat het allemaal prima in elkaar, met Adri van Tiggelen als de meest op vallende acteur in dat op zicht. De formatie van Libregts zag er op papier ook best redelijk uit. Anders dan in Wales had de bondscoach niet gekozen tussen Van Basten en Bos man, maar beide aanvallers Eindstand 1. Nederland 6-10( 8- 2) 2. West Duitsland 6- 9(13- 3)> 3. Finland 6- 3 4-16) 4. Wales 6- 2(4-8) Nederland en West-Duitsland naar ïindronde. in de vroegere Ajax-con- structie opgesteld. Het werk te nauwelijks. Hetgeen vooral een gevolg was van het feit dat het middenveld overbe volkt was door het accent daarop van de Finnen, die zich overigens verre van ing roeven, en het gegeven dat de Nederlandse middenlinie zo vast zat als een huis. Door geen tegengas te geven aan het door de Scandinaviërs zo laag mogelijk gehouden tem po en de absentie van een creatieve middenvelder, die aanvallers in één splijtende beweging in kansrijke positie brengt, ontstond een slaap verwekkend schouwspel. Waarin bijvoorbeeld Van Basten uit was op persoonlij ke roem en Wouters zijn drang naar architectuur te ver doordreef door louter met steekpassjes te werken. Grotendeels falen Voeg daarbij het (opnieuw) grotendeels falen van Van 't Schip en de rechtsbenigheid van de als linkerspits opge stelde Ellerman en een ander deel van de malaise is ver klaard. De later voor Van 't Schip ingevallen Witschge, die twaalf minuten voor het einde Ellerman van de lin kervleugel verdreef, kon in zijn derde interland opnieuw niet overtuigen. De man van St. Etiemie bleek door de kou kennelijk zo verstijfd dat hij van nul en generlei waarde was en zich definitief dis kwalificeerde voor volgende interlandwedstrijden. Het duo Koeman, van wie Erwin zich na ruim 65 minu ten onvoldoende fit moest la ten vervangen, vestigde ei genlijk alleen de aandacht op zich door te scoren. De all- rounder van KV Mechelen was ditmaal als linkerverde diger opgesteld, waarmee Li bregts met een eveneens on herkenbare Van Aerle aan de andere kant achterin twee vleugelmannen had, die slechts papieren aanvalsim- pulsen bezaten. Rijkaard ten slotte begon, net als een aan tal ploegmaats, sterk, maar ging later in de malaise ook tenonder. Droefgeestig Waarmee de droefgeestige WK-aanloop, zoals gezegd, in mineur werd afgerond. Dit maal was het geen taktisch keurslijf, dat de spelers van Oranje parten speelde, maar eigen aanpassingsgebrek. Het resultaat was heilig en dat is nu bereikt. Het Nederlands elftal wachten nu drie partij en, Brazilië, Italië en de Sov jet-Unie, waarin het geschon den blazoen kan worden op gepoetst. Dan echter zal er weer prestige op het spel staan. Gevreesd moet worden dat de om hun rumba-voet bal vermaarde Brazilianen hartje winter niet de meest ideale opponenten zijn voor een gala-voorstelling. Van Italië en de Russen is begin volgend jaar bekend of ze tij dens het WK het pad van Oranje kruisen. Zo ja, dan behoeft ook van die duels qua schoonheid weer niet te veel te worden verwacht. Het enige dat de aanhang nog een beetje kan binden is een reeks van voortdurende overwinningen. Slechts zo'n serie zal uiteindelijk in de wereldtitel uitmonden en daarmee snoer je alle mon- Libregts: „Gezamenlijke triomf van spelers en mij" ROTTERDAM Thijs Libregts heeft ook de laatste slag van dit spel gewonnen. Hij liet het niet nadrukkelijk merken in zijn commentaar op de laatste uit de succesvolle serie van zes kwalificatiewedstrijden. Voldoening echter was wel te proe ven in zijn woorden. „Het belangrijkste is natuurlijk de kwalificatie voor Italië. De spelers en ik zijn gelukkig met het resultaat. Wij zijn ongesla gen gebleven en groepswinnaar geworden. Het is een geza menlijke triomf voor de spelers en mij". „De uitslag van Roemenië - Denemarken", vervolgde Li bregts, „is niet van invloed op ons spel geweest. Wij zijn uit sluitend van onszelf uit gegaan". den. Het zal voor de echte voetballiefhebber een schrale troost zijn. FRANK WERKMAN Nederland-Finland 3-0 (0-0): 58. Bosman 1-0, 62. E. Koeman 2-0, 70 R. Koeman (strafschop) 3-0. Scheidsrechter: Nervik (Noo). Toe schouwers- 49.000 Gele kaart: Ku- nerva (Finland). Nederland: Van Breukelen; Van Aerle. R. Koeman, Rijkaard. Van Tiggelen; Wouters. Koeman (Hofkens); Van 't Schip (Witschge), Bosman, Van Basten, Ellerman. Finland: Laukkanen; Holmgren, Europaeus, Heikkinen. Kanerva; Myyry. Ik&lainen, Tarkkio (Patal- ja), Ükkonen (Tariainen); Lippo- nen, Paatelainen. /llOTTERDAM Het be- JJ jogde feest in de Kuip Mjileef gisteravond beperkt |®pt een beheerst fuifje. Be heerst, omdat de verrich- 'fljingen op de grasmat nau welijks aanleiding gaven »t spontane vreugde-ui- ingen. En beheerst, om- lat de vrees voor inciden- ongegrond bleek. pe tientallen leden van de oetbalclub Excelsior Pernis, ie met intensieve fouillerin- en optraden als rechterhan- en van de politie, kwamen bij e poorten van de Kuip slechts én attribuut tegen dat niet in len voetbalstadion thuishoort: len dolkmes. Een, oranje, op- Maaspop was hen kennelijk Intgaan, maar tijdens het ge- itlapige duel klonk zelfs geen ntotje. De speciaal geplaatste r-langnetten achter de doelen, inkwamen alleen van pas als ntóllenvangers bij een enkel t-jërdwaald, Fins, schot. inPe fans, die na afloop in een le^at geforceerde polonaise het Itadion verlieten, waren het elkover eens dat „hun" elftal kveer eens flink had teleurge- otlteld. Waarbij de beschuldi- s-Jende vinger vooral werd ge priemd in de richting van ntondscoach Libregts, die ken nelijk „de vonk" (weer) niet pad kunnen overbrengen, rwandaar dat de sfeer op de tri- I Vooraf waren de fans enthousiast. Dat was na afloop een stuk minder. bunes ook ver onder de maat was gebleven in vergelijking met, bijvoorbeeld, de EK-eufo- rie. De kwalificatie voor het WK werd vooral luister bijgezet met de klanken van „Bella Italia" en uiteraard het al in 1934 gecomponeerde lied „We gaan naar Rome". Een consta tering die ditmaal, 55 jaar la ter, wél van toepassing is. Zo als ook de op twee grote span doeken gekalkte tekst „Rome we kome". De talloze oude beddelakens waren over het algemeen toch veel „beter" dan het geforceerde sfeertje in de Kuip. Vondsten Zo werden de gevoelens van bijna alle aanwezigen bondig vertolkt met het opschrift „Ban de bom". De spandoe ken-cultuur, die bij interlands steevast opduikt, leidde ook gisteren weer tot knappe vondsten. „Honecker en de muur weg, Libregts ook", „Fin-up Club" en „Alles ist vorbei" waren enkele van de origineelste kreten. Waarvan de laatste ook in zangvorm werd gebruikt, vooral nadat zich in de tiende minuut razendsnel het gerucht had ge spreid van de achterstand van Westduitsland. Via officiële kanalen werd slechts in de pauze gerept van de tussen stand in Keulen (1-1), hetgeen voor het legioen aanleiding was het voor Oranje bestemde helse fluitconcert om te zetten in een flinke ovatie. Dat de oosterburen zich uitein delijk toch kwalificeerden werd officieel angstvallig, en wijselijk, geheim gehouden. Maar ook in de Kuip ging de tam-tam snel. „Ze zijn er tóch". Deze „smet" op de Hol landse feestvreugde werd ge compenseerd doordat de ploeg van Libregts zowaar drie tref fers produceerde, waarmee een nogal abrupt eind werd gemaakt aan het befaamde en veelzeggende lied „slaap-kind- je-slaap". Met dit cliché gavan de aanwezigen het duidelijkst van hun gevoelens blijk, al kon er na het laatste fluitsig naal ook nog wel een dank baar applausje vanaf. Halve ereronde Na een, slechts halve, ereron- FOTO: ANP de van Oranje en een cham pagne-feestje van de eenzaam achtergebleven Juul Ellerman, dropen de kijkers razendsnel af. Alleen in de „skyboxen" in de Kuip hobbelden een paar notabelen nog in een mini-po lonaise. Want ook door hen kan de vakantie naar Italië nu definitief worden geboekt. Ook, of vooral, omdat „die ene gek" kennelijk was thuisgeble ven en omdat de Dordtse poli tie drie potentiële boosdoeners voortijdig in de kraag had ge vat. „Er waren zelfs geen zure bommen", constateerde één bezoeker opgelucht. Een kus sensloop met het opschrift „Boem" en het saaie spel van Oranje waren de enige „wan klanken" in Rotterdam. ROB LANGEVELD John Bosman heeft gescoord en wendt zich juichend tot zijn aansnellende ploeggenoten. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7