Einde voor SED komt sneller dan gedacht Open grenzen bezorgen economen hoofdbrekens Dikke pap Praag wordt soepel voor vakantiegangers Trabbi Trabbi über Alles DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB 5 BUITENLAND £eidóc@omant WOENSDAG 15 NOVEMBER 1989 PAGINA 7 door Alexander Münninghof Onze zoon Maurits is, zoals hij zelf desgevraagd kan aangeven, inmiddels alweer drie jaar en dat betekent tijd voor de djetski sad. Het woord is een letterlijke vertaling van het Engelse kindergarten wij zeggen kleuterschool. Maar een djetski sad is veel meer dan dat. Omdat in de Sovjetunie doorgaans beide ouders werken en voor het woon werkverkeer vaak nog drie uur extra per dag kwijt zijn, moet zo'n Sovjetpeuter in feite van zeven uur 's morgens tot half acht 's avonds in de djetski sad een onderkomen vinden. Bewaarschool is daarom misschien wel de beste vertaling, te meer waar er weinig onderricht wordt gegeven en de voornaamste zorg lijkt te zijn dat de peuters zich in een veilige omgeving met elkaar kunnen bezighouden. Ze krijgen er ontbijt (dikke zoete pap) en een stevige lunch met soep en meestal een soort brei van gehakt met puree en kiselj (een bordje maizenapap) als toetje. Daarna gaan ze slapen van een tot drie. waarna bet middagprogramma nog voorziet in thee met bijbehoren en een fikse broodmaaltijd tot slot. Maar omdat het er ons om begonnen was om Maurits een paar uur per dag met wat Russische leeftijdgenootjes in contact te brengen, leveren we hem na het ontbijt af en halen we hem tijdens de lunch op. Erg spraakzaam over zijn ervaringen is hij niet, al merk ik wel dat het Russisch hem inderdaad spelenderwijs toevliegt. Toen ik hem onlangs onverhoeds in het Russisch vroeg of hij het op de djetski sad leuk vond (een tamelijk ingewikkeld zinnetje) antwoordde hij tenminste zonder aarzeling met da. Om onze zoon überhaupt op de bewaarschool te krijgen moesten we overigens vele dagen lang allerlei instanties af. Je kunt niet zomaar een schooltje uitkiezen maar je bent aangewezen op de voorzieningen in het stadsrayon waar je woont. In ons moskvaretski rayon bleek een wachtlijst te bestaan van tweeduizend kindertjes. Dat merkten we pas nadat we van het UPDK, de overheidsinstantie die alle officiële contacten tussen buitenlanders en de Sovjet samenleving begeleidt, een schriftelijke toestemming hadden gekregen om naar een detski sad op zoek te gaan. Zonder dat papier wil geen kleuterjuffrouw met je praten. Met goeie woorden bleek er aan die wachtlijst niets te doen. Dus heb ik tenslotte, onder hevige protesten van mijn vrouw, mijn toevlucht gezocht tot de methode die in dit land, alle perestrojka t?n spijt, nog steeds de meest effectieve is. Ik vond uit wie er op het stadhuis bij de afdeling jeugdzaken het djetski-sad-beleid voert, schreef aan die dame een brief en stuurde mijn secretaresse naar haar toe. Het was een kort en prettig gesprek, waarbij het stempelkussen in de bureaula gezelschap kreeg van een make-up-setje van een bekend westers merk. De volgende dag gingen wij kennis maken met de directrice van de ons toegewezen djetski sad. Welkom kleine man, riep ze vriendelijk tegen Maurits, heb jij je dokterspapieren wel allemaalbij je? Ja ziet u, met zoveel kleintjes bij elkaar kun je geen risico nemen, legde ze ons uit. U zult toch echt eerst naar de kinderarts, de oogarts, de keel-neus-oorspecialist en de chirurg moeten; profylaktika heet dat in goed Sovjets. Doodsbenauwd als men is voor ziekte en epidemieën probeert men zich in elk geval tegen mogelijke aansprakelijkheid in te dekken. Daarvoor is de handtekening van een hele ris doktoren noodzakelijk. En al stelden al die onderzoekjes vrij weinig voor, het ritueel moest wel degelijk geheel uitgevoerd worden. Wat ons weer een paar dagen kliniekbezoek kostte en onze Maurits het kleine trauma van de vingerprik bezorgde, nodig voor de bloedanalyse. Het prikkertje zelf hadden we via de Britse ambassade-arts bemachtigd en zat steriel verpakt. Dit in tegenstelling tot de Sovjetprikkertjes, die los in een envelopje lagen op het bureau van de zuster. Dat risico hebben we toch maar niet genomen. BERLIJN Met het openstellen van de Oost- duitse grenzen doemen al lerlei economische proble men op voor de twee Duitslanden. De stroom Oostduitsers die het afge lopen weekeinde een be zoek bracht aan de Bonds republiek zou kunnen uit groeien tot een ware vloedgolf van emigranten, als de levensstandaard in de DDR niet zo snel stijgt als de bevolking nu hoopt. sen, voorspelt dat als de DDR marktgerichte hervormingen invoert, het land binnen vijf tot tien jaar op het niveau van het Westen kan komen. Her- rhausens niet onbelangrijke uitlatingen en de belofte van de Bondsregering om de DDR omvangrijke hulp te bieden, maken duidelijk hoeveel be lang het Westen hecht aan het verbeteren van de Oostduitse economie. Ondanks alle goede bedoelin gen zouden de Oostduitse pro blemen echter wel eens op korte termijn onoverkomelijk kunnen blijken te zijn. De Oostduitse minister van finan cien Ernst Höfner onthulde maandag tot veler verbijste ring dat de staatsschuld 130 miljard mark bedraagt. De DDR is telefonisch vaak onbe reikbaar omdat het telefoon net het laat afweten door sto ringen en een tekort aan appa ratuur. Er is een wachtlijst van jaren voor de walmen uitbra kende Wartburgs en Traban- ten, die het mikpunt van spot zijn in de Bondsrepubliek. Vers fruit is in de winter bijna niet te krijgen. Koelkasten, tv- toestellen en videorecorders kosten een paar maandlonen. De juichende stemming over de nieuwe bewegingsvrijheid zal misschien snel plaatsma ken voor frustratie wanneer de Oostduitsers pas goed het enorme verschil ontdekken tussen hun povere levensom standigheden en de welvaart in hun westerse buurlanden. Hulpplan Bonn publiceerde gisteren een uit zes punten bestaand ont werp van een hulpplan voor de DDR. Het herhaalde daarbij als voorwaarde dat de DDR politieke en markteconomi sche hervormingen doorvoert, daar het anders geen zin heeft om er miljarden in te pompen. Maar ook dat alle hulpmaatre gelen voor de DDR moeten worden genomen in overleg met de EG-partners. De vooraanstaande Oostduitse econoom Karl Morgenstern heeft echter al gezegd dat de socialistische staat niet naar de door Bonn gewenste verande ringen streeft. Evenmin heb ben de nieuwe leiders laten weten hoe en wanneer ze hun valuta hard willen maken, dat wil zeggen: de waarde laten bepalen door de markt en niet meer door de staat. Ook de meest optimistische economen betwijfelen dat de Oostduitse mark nog voor het eind van deze eeuw op de vrije markt inwisselbaar gemaakt kan worden. Het Westduitse bedrijfsleven kijkt al langere tijd met een begerig oog naar de mogelijk heid om lucratieve joint ven tures op te zetten in de DDR, maar de daarvoor benodigde veranderingen wijken zozeer af van de socialistische begin selen dat ze onaanvaardbaar zijn voor de Oostduitse autori teiten. Een woordvoerder van Siemens in West-Berlijn ver telt dat het elektronicaconcern dolgraag het verouderde tele foonnet in de DDR zou willen moderniseren. „Maar de om standigheden die steeds een struikelblok zijn geweest voor investeringen, bestaan nog al tijd". Daimler-Benz is wel van plan de komende dagen een delega tie naar Oost-Duitsland te stu ren om te praten over de geza menlijke produktie van een personenauto. Sommige inves teerders zijn echter bang dat de uittocht van jonge werkne mers de kans op een verbete ring van de produktiviteit, die door een gebrek aan arbeids krachten toch al niet geweldig is, nog verder zal verkleinen. Oostduitse functionarissen, en ook de oppositie, maken zich zorgen dat de honger naar harde valuta kan leiden tot een maatschappij met twee klassen: mensen met buiten lands geld en mensen zonder. Met de Westduitse marken worden nu al de beste produk- ten weggekocht op de schame le Oostduitse markt en veel Oostduitsers zijn bang dat ze „uitgekocht" worden, als er helemaal geen douanecontrole komt. (Vervolg van de voorpagina) PRAAG Volgens niet bevestigde berichten uit 1 Praag gaat de grens voor i burgers die naar het wes- 1 ten willen reizen zonder visum, open op 1 januari aanstaande. De afgelopen j twee jaar werden de be perkingen op reizen naar het Westen al enigszins verminderd en jaarlijks brengen duizenden Tsje- Ichoslowaken hun vakan tie in West-Europa door. Iln juli versoepelde de regering de eis dat Tsjechoslowaken uitnodigingen van familiele- den in het westen moeten overleggen om een uitreisvi sum te krijgen. Men accepteer de sindsdien elke uitnodiging, zelfs van Tsjechoslowaken die ooit illegaal waren geëmi greerd. Ook werd emigratie toegestaan aan mensen die zich bij hun illegaal uitgereis- de familieleden in het Westen wilden voegen. Eerder werden de restricties op het bezit van buitenlandse valuta versoepeld en mochten burgers een som buitenlands geld op een bank rekening zetten die op elk mo ment kon worden opgevraagd. Celstraf De activist voor de mensen rechten Miroslav Kusy is gis teren in Bratislava veroor deeld tot een voorwaardelijke straf van acht maanden we gens „het schade toebrengen aan de staatsbelangen in het buitenland". Drie andere dissi denten zouden zijn vrijgespr- ken. De vier verdachten had den een verklaring onderte kend waarin Slowaken wer den opgeroepen de invasie van het Warschau Pact in 1968 te herdenken door bloemen te leggen ter nagedachtenis van de slachtoffers die toen vielen. Het proces in Bratislava werd bijgewoond door Alexander Dubcek, de leider van de Praagse Lente van 1968. Kohl in Auschwitz De Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl heeft' gisteren tijdens zijn staatsbezoek aan Polen bloemen gelegd bij het voormalige concentratiekamp Auschwitz. De bondskanselier en de Poolse premier Mazowiecki hebben gisteren verdragen ondertekend voor economische samen werking waarbij West- duitsland hulp biedt voor het afbetalen van de buitenlandse schuld van Polen, die bijna 80 miljard gul den bedraagt. Ook werd nog eens beves tigd dat de Westduit se regering zich houdt aan de verdragen van Warschau, die in 1970 werden gesloten. In de verdragen worden de rivieren Oder en Neisse als Poolse westgrens erkend. FOTO: EPA Sovjetparlement rehabiliteert verdreven volken MOSKOU Na heftige debatten heeft het parle ment van de Sovjetunie gisteren een verklaring aangenomen waarin alle volken die tijdens het bewind van dictator Jozef Stalin zijn gedeporteerd „volledige politieke reha bilitatie" krijgen. In de verklaring wordt ge dwongen overplaatsing gezien als „de zwaarste misdaad", die ingaat tegen de aard van het socialistisch systeem en de de mocratische beginselen. „De massale opsluiting, de hel van de kampen, de ellende van vrouwen, oude mensen en kinderen in de deportatiezones belast ons geweten en is een belediging voor het natuurlijk gevoel. Dat mogen we nooit vergeten", aldus de verkla ring. In de Tweede Wereld oorlog werden in de Sovjetu nie meer dan een miljoen etni sche Duitsers, Krimtataren, Turkse Mescheten, Bulgaren, Koreanen, Grieken en Kurden gedeporteerd. Honecker ziek thuis BERLIJN De voormalige partijlei der en president van de DDR, Erich f Honecker, is nog niet hersteld van de I galblaasoperatie die hij in augustus onderging. Het Oostduitse blad Junge Welt meldde gisteren dat de ex-partij- j leider thuis wordt verzorgd. De 77-ja- j rige Honecker verscheen na zijn ope- ratie pas voor het eerst begin oktober weer in het openbaar, tijdens de vie- ring van het 40-jarig bestaan van de DDR. Na zijn aftreden op 18 oktober werd er in de Westduitse media mel- i. dirfg van gemaakt dat zijn situatie was 1 verslechterd en dat hij opnieuw in het j ziekenhuis was opgenomen. Dat laat- jste werd in Junge Welt tegengespro- - ken door Honecker's echtgenote Mar- J got. Deen helpt een handje bij afbraak van Muur KOPENHAGEN De Deense uitbater Gunner Thomsen is gisteren met een geleende grondgraafmachine op weg ge gaan naar de Muur in Berlijn, in de hoop dat hij een steentje kan bij- en wegdragen. Thomsen, die in Padborg aan de Deens-Duitse grens een café drijft, denkt volgens de Deense krant Politiken vanavond of morgen vroeg de afstand van 530 kilometer overbrugd te hebben. Het gevaarte dat hem door een vriend ter beschikking werd gesteld, be weegt zich voort met een snelheid van maximaal twintig kilometer per uur. Thomsens clientèle draagt financieel bij aan de kosten van het project. Oostduitsers kregen 300 miljoen mark BERLIJN De invasie van Oostduitsers in West-Berlijn heeft de Bondsrepubliek 150 miljoen mark aan begroetings- geld gekost. Omdat ongeveer evenveel Oostduitsers in het weekeinde naar andere delen van West-Duitsland kwamen en aan hen ook 100 mark per persoon werd betaald, is de Bondsrepubliek in totaal zo'n, 300 miljoen mark armer ge worden. De regering in Bonn zal intus sen de fondsen voor het be- groetingsgeld verhogen van 479 miljoen tot 779 miljoen Het wapen van deze Oostduitse militair is geladen met een bloem. Glimlachend ziet hij toe op de mensenstroom van oost naar west. FOTO: DPA Partijleider Bulgarije spreekt met dissidenten SOFIA De vrijdag aangetreden Bul gaarse partijleider, Petar Mladenov, heeft gisteren met een aantal dissiden ten gesproken en besloten partijleden, die waren uitgestoten in verband met dissidente activiteiten, weer toe te laten. Mladenov zond dinsdag ook een bood schap aan Moskou, dat hii wil hervor men volgens de methode die in de Sov jetunie wordt gevolgd. Onder de weer tot partij toegelaten personen behoren vooraanstaande leden van de niet er kende Club voor Ondersteuning van Glasnost en Perestrojka. (Van onze speciale verslaggever) OOST-BERLIJN Voor de Oostduitse communisti sche partij (SED) lijkt het einde nog sneller te ko men dan gedacht. Niet alleen vanuit de bevol king, maar ook vanuit groepen en organisaties die de commu nisten tot op heden steunden, klinkt steeds luider de roep een eind te maken aan de 'lei dende rol' van de SED, zoals die in artikel 1 van de grond wet is vastgelegd. Onder degenen die openlijk hebben gepleit voor het schrappen van artikel 1 be vindt zich de maandag be noemde nieuwe parlements voorzitter, Günther Maleuda, een lid van de Boerenpartij. Op een fractiebijeenkomst van zijn partij gaf hij de SED de schuld voor de economische, sociale en' politieke malaise in het land. Maar ook het presidium van de Nationaal-Democratische Partij en wellicht nog be langrijker de presidente van de eenheidsvakcentrale FDGB, Annelis Kimmel, wil len dat de absolute macht van de partij wordt opgeheven. Kimmel is een belangrijk lid van de SED. Andere maat schappelijke organisaties steu nen de oproep. Deze ontwikkeling kan zelfs in het huidige parlement al vergaande gevolgen hebben voor de SED. De communisti sche partij heeft zelf slechts 127 zetels in het parlement. De vier partijen die tot dusverre als 'satellieten' fungeerden, hebben er elk 52. Nog eens 165 zetels worden bezet door vak bonden en de officiële jeugd beweging, die zich tot op he den altijd aan de lijn van de partij hebben geconfirmeerd. De opstandige geluiden kun nen nooit de instemming heb ben van president en partijlei der Krenz. Deze verklaart steeds dat hij wil vasthouden aan het socialisme in de DDR. Sinatra-doctrine Moskou en het Warschau Pact vinden de veranderingen in Oost-Europa „normaal". Dat verklaarde Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze gisteren in Moskou. Hij voegde er aan toe „geen reden te zien voor gevoelens van angst en paniek", op voor waarde dat niet wordt getornd aan de na-oorlogse grenzen en de vele verdragen en overeen komsten tussen Oost en West. „Er is geen enkele aanleiding om ongerust te worden over de politieke omwenteling in Oost-Europa. Het is een zaak van de landen zeld", aldus verwoordde de minister wat sinds enige tijd de Sinatra-doc trine heet. Frank Sinatra zong 'I did it my way', de Sovjetu nie projecteert die tekst op landen als Polen, Hongarije, wellicht Tsjechoslowakije en zeker de DDR. Ze mogen zelf hun glasnost en perestrojka bepalen, zo zei de 'vader' van de doctrine, Sovjet-woordvoer der Gerasimov, enkele weken geleden. Samenwerking Jürgen Tallig, een van de lei ders van de Oostduitse demo cratiseringsbeweging Neu?s Forum, heeft verklaard dat Neues Forum zou kunnen sa menwerken met een gewijzig de communistische partij. Hij stelde echter ook dat de benoe ming van de hervorminsgezin- de Modrow tot nieuwe pre mier niet voldoende is. In een interview met de Westduitse radio zei Tallig, de woordvoer der voor Neues Forum in Leipzig: „Ik kan me samen werking met een hervormde communistische partij voor stellen. Maar er zijn nog altijd teveel mensen in de top met wie een dialoog niet mogelijk is". snedige antwoord. „Op feest dagen werken wij niet in de DDR". En een Oostberlijnse vrouw, in die historische eer ste nacht van de reisvrijheid: „Wie nu slaapt is dood!" Een sloopbedrijf in West-Ber lijn toont zin voor humor en historie. Op de Muur heeft het snel een groot bord aange bracht met de tekst: 'Betons- loopbedrijf' plus een telefoon nummer. Ontwapenend is de uitspraak van een jongetje dat zich in West-Berlijn de ogen uitkijkt: „Ik wist niet dat het zo druk was in het Westen". Maar niet alleen de Duitsers leven zich uit Een Britse krant verwoordde de vrees voor een herenigd Duitsland met de kop: „Deutschland, Deutschland über Allies" (Duitsland boven de geallieer den). DE VALLEI DER VERGETEN WERELD ie. Honderden mensen bevolkten gisteren de brug tussen de Berlijnse stadsdelen Rudov en Treptov, 11 die gisteren werd heropend. ïei a FOTO: DPA ll (Van onze correspondent Rink Drost) BERLIJN Historische gebeurtenissen gaan ge paard met humor. Het hoeft daarom geen ver wondering te wekken dat de 'val' van de Berlijnse Muur een bron is van nieuwe moppen, grappen en woordspelingen. Een bloemlezing uit het nieu we aanbod van de afgelo pen dagen. Een wachtende in de lange rij voor het visum-uitgiftebureau van de Volkspolitie in Leipzig, zegt op de vraag of hij er niet moe van wordt opnieuw te moeten wachten: „Ach, we hebben 28 iaar en drie maan den gewacht. Die paar uren kunnen er ook nog wel bij". De man achter hem: „Hier ziet u het meervoud van Wart- burg: Wartebürger". Een dolblije bezoeker in de rij voor het gratis Beethoven-con cert van de Berliner Philhar- moniker in Westberlijn: „In beschaafde landen is de maxi male straf zelfs bij levenslang 25 jaar. Wij hebben 28 jaar en drie maanden gehad". Wachten in de rij heet in het Duits 'Schlange stehen'. Een 'Schlange' is ook een slang. Gevraagd naar het lange wachten in West-Berlijn op de honderd mark 'begroetings- geld' kaatst een Oostberlijner terug: „Ach, ohne Schlange kein Paradies..." En een Oost duitse tv-verslaggever ver zucht: „Dit zijn glasnost en pe- restroika in galop!". Een journalist in West-Berlijn vraagt een Oostduitse dertiger: „Moet u niet werken?" Het monster. Rob blijft staan, zwaaiend met zijn geweer en het lijkt, wel of het dier door die bewegingen even wordt afgeschrikt. Dan ziet Rob beneden zich een boomtop en zonder zich te bedenken waagt hij de sprong. Zit hij hier veilig? Diep beneden hem gaapt de afgrond en boven hem, op het plateau, hoort hij het woedend snuivende monster. En dan duikt opeens de afschuwelijke kop van het beest over de rand; de gespleten tong hangt uit zijn bek en angstig zoekt Rob zoveel mogelijk dekking. QN523 Rob besluit een goed heenkomen te zoeken. Hij heeft J er al lang spijt van, dat hij zich de woede van het monster op de p hals heeft gehaald. Alleen door de vlucht kan hij zich nog het leven redden. Maar waar moet hij heen? Het logge beest is veel )p sneller ter been dan je zo zou denken. Rob duikt weg achter een ui rotsblok, maar enkele ogenblikken later hoort hij het dier snui- ?1 vend en sissend nader komen. Wegl Hij holt verder, maar er is geen uitweg. Diepe kloven omringen het plateau. Daar nadert het

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7